y y v Nieuws uit de Filmwereld De Engelsche dienstplicht Nagedachtenis van dr. Lely geëerd LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Mei 1939 Derde Blad No. 24267 SOsfe Jaargang Liberalen geven verzet op V Ook Uw £tetmi Lucht Verdediginqs Fonds A.s. afscheid VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Rede van dr. Colijn Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen Cliawberlain heeft gisteren in het Brit- Ihe Lagerhuis een verklaring afgelegd het wetsontwerp op den dienstplicht, ij jeide: „Terwijl ieder moet erkennen, St de aankondiging van den dienstplicht Jws en argwaan zou wekken, welke in Ede gemoederen lang met de gedachte er- tan gepaard waren gegaan, zal toch. wan- Eter de regeeringsvoorstellen nauwkeurig bestudeerd worden, blijken, dat zij heel ver mn in de richting van het verleenen van jaarborgen. die deze vreezen en twijfels [ouden opheffen. Te oordeelen naar de berichten uit de verschillende dcclen des lands is die opvatting bevestigd. Er is geen twijfel mogelijk, dat de vastberadenheid van het Britsche volk om zichzelf in staat te stellen, dc aanvaarde verplichtingen na te komen, wordt bewezen door dit groote afwijken van de oude traditie en een diep respect gewekt heeft in ge heel Europa. I De twijfel aan den ernst van onze voor- lemens om onze defensieve strijdkrachten L- den uitersten staat van bereidheid op e voeren is weggenomen en ten opzichte j dit punt is het besluit der regeering j den maatregel in te voeren, volledig trechtvaardigd". Voortgaande zeide Chamberlain: Het wetsontwerp zal dit jaar 200.000 man schappen leveren en over drie jaar 800.000. De militiemanschappen zuilen een shilling soldij per dag onivangen, zonder toeslag voor rang of vak, maar ook zonder kortingen. ton vrouwen van gehuwden zal 17 shil- _j oer week worden uitgekeerd met de [cbruikelijke kindertoeslagen. Algemeen zal fan toegeven, dat wij op grootmoedige trie tegemoet gekomen zijn aan conscien ces? opperaars van bezwaren. Het wetsontwerp zoo deelde Cham berlain vervolgens mede zal niet worden toegepast op Noord-Ierland, maar van kracht zijn voor ieder man nelijk persoon tusschen de 20 en 21 jaar, die niet gewoonlijk verblijf houdt in de dominions, de koloniën of man daatgebieden. I Buiten de wet vallen voorts de personen, È.e vóór 27 April vrijwillig dienst genomen fb'oen en degenen, die op medische gron- ftn worden afgekeurd. J N'oord-Ieriand. aldus Chamberlain voort- |:ande. heeft de beslissing overgelaten aan •peering van het Vereenigd Koninkrijk, besloten heeft Noord-Ierland van de |rit uit te sluiten, opdat de geschillen, die invers zouden ontstaan, de doeltreffend- tód des lands niet zou den benadeelen Als erkenning van de vaderlandsliefde Isa Noord-Ierland heeft de regeering be- Jèoten, dat een lichte tankeenheid zal wor- d gevormd als toevoeging aan de reeds tornde eenheden van vrijwilligers. I Zijn verklaring besluitende zeide Cham- Vfein: „Hoe spoediger wij het wetsont- aangenomen kunnen krijgen, hoe oediger ook wii de veiligheid des lands mnen verzekeren en hoe grooter de uit ering zal zijn op de verschillende landen n Europa". De premier deed een beroep op de leden i het Lagerhuis om er zorg voor te dra dat er niet onnoodig gedebatteerd werd en er aan te denken, dat het in het belang van het land gewenscht was, dat het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk zou worden afgehandeld. Het lid van de labour-oppositie, Lees Smith, heeft daarop het amendement op het dienstplichtontwerp ingediend. Hij verklaarde daarbij, dat het vrijwilll- gerssysteem alle noodige manschappen zou hebben opgeleverd. De tooneelen van geest drift en de lange rijen mannen, die wacht ten buiten de kantoren van het territoriale leger, hadden spr. overtuigd, dat in Groot- Brittannië dienstplicht niet noodig was. Dienstplicht in Engeland in te voeren om jonge mannen voor een tijd van drie tot zes maanden naar een kamp te laten gaan. beteekende werkelijk een stoomha mer te gebruiken om een noot te kraken. Smith beweerde verder, dat, vergeleken met het door Chamberlain gegeven cijfer van 200.000 man voor de opleiding onder den dienstplicht, het vrijwilligerssysteem met de reserves aan manschappen, die on der dat systeem geoefend waren, 790.000 manschappen kon leveren. Eden, die vervolgens het woord voerde, werd met gejuich ontvangen. Hij steunde het wetsontwerp, zeggende, dat het niet is ingediend, omdat het vrijwilligerssysteem heeft gefaald, maar ..omdat wij den twijfel moesten wegnemen uit de gemoederen van sommige vreemde landen ten opzichte van de vastberadenheid, waarmede wij voor nemens zijn de politiek te voeren, waaraan wij onzen naam verpand hebben". De waarheid is, dat er thans naties zijn, die op den rand van het gevaar leven en veel bewuster zijn van de onmiddellijke noodzakelijkheid, die ieder oogenblik kan ontstaan, dan wij in dit land. Deze naties weten zeer wel, hoe diep en oprecht ge hecht wij zijn aan het vrijwilligersbeginsel. Maar juist daarom kunnen wij geen tref fender symbool geven van de oprechtheid van onze vastberadenheid om onze belof ten ten uitvoer te leggen, dan door een tijdelijke exjx>ffering van een fundamenteel beginsel. Het vrijwilligersstelsel brengt wellicht goede militaire resultaten, maar men kan nauwelijks zeggen, dat het Juist is. De belangrijkste reden voor dit wetsont werp is het feit. dat de regeering een bui- tenlandsche politiek is gaan voeren, waar van. naar wij aannemen, het doel is, dat dc vrede wordt gehandhaafd door het scheppen van een afsohrikwekkenden fac tor tegenover eiken canflldaat-aanvaller. Geen enkel argument kan den gemiddel den burger van Europa er van overtuigen, dat wij door de vrijwilligeremethode even veel zouden kunnen bereiken als door den dienstplicht, en dit juist maakt de afschrik king volledig effectief. Het is belachelijk te zeggen, dat de in voering van den dienstplicht de eerste stap naar een totalitair regiem is. Het Lagerhuis zou aan een dergelijk verschijnsel onge twijfeld onmiddellijk een einde maken. Eden besloot met de woorden: „Ik hoop, dat de regeering ons vanavond twee din gen zal zeggen, die voor de wereld van het grootste belang zijn: in de eerste plaats, dat er geen enkele verandering is gekomen f HetLudifteTtfedigïhg5>- fonds stelt jongelui financieel in staat tob vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vliegepreserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt üw bijdrage aan het ttt Postgiro 287177, Den Haag, ten name van. de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. 4253 (Ingez. Med.) in den aard of den omvang van onze ga rantie aan Polen, dat die garantie abso luut is, in de tweede plaats dat de regee ring haar pogingen om de sovjet-regeering in het vredesfront te brengen en met deze en andere vredelievende regeeringen zoo volledig mogelijke overeenkomsten te slui ten. zal voortzetten". De minister van Arbeid Brown, heeft het debat namens de regeering besloten. Hij zeide, dat er gc-en overdrijving in schuilt te zeggen, dat de indiening van het wets ontwerp op de militaire opleiding meer dan eenige andere gebeurtenis in de afge- loopen weken een kalmeerende uitwerking heeft gehad in Europa, na de verplichtin gen. welke de Britsche regeering te voren heeft aangegaan tegenover Polen. Roeme nië er^ Griekenland. In antwoord aan Eden ten aanzien van diens opmerkingen over Polen en Sovjet- Rusland zeide Brown, dat het redelijk is. dat Eden de verzekering wil krijgen, dat de hoofdlijnen onzer buitenlandsche poli tiek niet gewijzigd waren. Onze verplich ting jegens Polen is naar aard noch naar omvang gewijzigd, verzekerde hij. Ten aanzien van sovjet-Rusland gaf de minister te kennen geen nadere verklaring voor het oogenblik te kunnen afleggen, hoewel hij ten volle de wenschelijkheid er kende, dat zoo spoedig mogelijk een ver klaring moet komen. De liberale oppositie heeft besloten zich niet langer te verzetten tegen het ontwerp tot Invoering van den dienstplicht, aldus de parlementaire redacteur van Reuter. Wanneer Maandag het debat wordt voortgezet, zullen de liberalen het verzet der arbeiderspartij dus niet meer steunen. Zij zijn van meening, dat. nu de aangele genheid reeds in bginsel door het parle ment beslist is, een voortgezette campagne tegen de regeering niet in het nationale belang zou zijn. grootheid van visie zorg voor het detail en aan genialiteit eenvoud paarde. Deze steen getuige dan voor het nage slacht van ziin bijzondere verdiensten voor land en volk. hij -etuige tevens van ons vertrouwen in de toekomst van ons volk en van ons geloof, dat de zegen, dien de spreukendichter voor de vlijtigen in uit zicht stelt, ook het deel zal zijn van den koenen arbeid waarvan deze huldiging op nieuw getuigenis begeert af te leggen. Na deze woorden onthulde dr. Colijn den door den beeldhouwer Haberman vervaar- digden gedenksteen, die voorstelt het por tret in relief van dr. Lely. met ter linker zijde de omtrekken van de Zuiderzee in haar oude gedaante en ter rechterzijde het IJsselmeer met de inpolderingen zooals deze eruit zullen zien. als het geheele plan Lely in de toekomst zal zijn uitgevoerd. Juweliers - Breestraat 95 Meest uitgebreide gj VERLOVINGSRINGEN 2887 Nieuwste modellen (Ingez. Me<J.) Gistermiddag is op initiatief van de Vereeniging Jubileumfonds der Eerste H.B.S. met vijfjarigen cursus in den gevel van het perceel Leidschegracht 39 te Amsterdam. een gedenksteen ont huld ter nagedachtenis van wijlen den minister van waterstaat, dr. C. Lely, wiens naam in Nederland en daarbui ten za! blijven voortleven als van den ontwerper van het grootsche plan tot afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. Tegen drie uur verzamelde eich in het perceel 39, welks bewoners hun welwillende medewerking voor de plechtigheid hadden verleend, de minister-president, dr. H. Co lijn en de minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren. de Commissaris ni der Koningin m de provincie Noord-Hol- VOll Q.6I1 il&Gr il. ijiQZSr land mr. dr. A. Baron Röell, de burgemees- vr ter van Amsterdam dr. W. de Vlugti de I minister van staat mr. D. Fock, oud-gou- I verneur van Ned. Indie en vele anderen. De minister-president heeft den gedenk steen onthuld met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Ruim 85 jaren na zijn geboorte, ruim 10 jaar na zijn heengaan, zijn wij thans hier vereenigd op de plek. welke dank zij het loffelijk initiatief van enkelen, door een gedenksteen blijvend zal worden aangewe zen als de geboortestee van Cornels Lely. Het gedenkteeken, hier aangebracht, wil den naam van een grooten Nederlander aan de vergetelheid ontrukken en ertoe bijdragen, dat bewondering voor wat is tót stand gebracht in de afsluiting en gedeel telijke drooglegging van de Zuiderzee zich paart aan eerbied voor den man. wiens ruime visie en wiens ijzeren volharding ons land dit machtig werk deden ondernemen. Wanneer wij bij de Zuiderzeewerken onze aandacht vooral concentreeren op dr, Lely, dan zien we daarom de verdiensten van voorgangers en medewerkers niet over het hoofd. Als we Lely eeren. dan bedoelen we allerminst een van Diggelen, een Stieltjes, een Leemans en anderen te vergeten, die er allen toe hebben bijgedragen de gene.gd* heid van het Nederlandsche volk te doen rijpen om dit groote werk eindelijk aan te vatten en reeds gedeeltelijk te voltooien. Dan veronachtzamen we ook niet de betee- kenis van hen. die een zoo werkzaam aan deel hadden in de uitvoering maar dan vatten we die allen saam in den naam van den man wiens ontwerpen ten slotte aan vaard ziin. die er de wettelijke bekrachti ging op wist te verkrijgen en die een be- slissenden invloed heeft geoefend op de wijze van uitvoering in de eerste jaren. Na uitvoerig lily's verdiensten te hebben geschetst zeide dr. Colijn: Gij weet. dat in het monument, hetwelk is opgericht op de plaats waar de afslu.t- dijk In 1932 is gesloten, de woorden ziin gegrift: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Dat deze overtuiging, die in vroeger eeuwen tot zooveel grootheid heeft geleid, maar die daarna wel eens al te zwak gevoeld werd, thans weer verleven digde. danken wij voor een zeer groot deel aan die enkele uitstekenden onder ons. die in krachtige lijnen het gebouw der toe komst ons voor oogen wisten te stellen. Lely was onder die bevoorrechten een der op den voorgrond tredenden, niet het minst omdat hij aan kennis degelijkheid, aan De heer H. Blazer. A.s. Dinsdag hoopt de heer H. Blazer, personeelschef van de N.V. Turkenburg's Zaadhandel te Bodegraven in een bijeen komst van directie, personeel en familie leden, na een 54 jarige dienstvervulling, officieel afscheid te nemen. In het jaar 1935 heeft de heer Blazer onder groote belangstelling zijn gouden jubileum bij de N.V. Turkenburg's Zaadhandel herdacht. Wanneer U lid was van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807 zou U het antwoord op die vraag weten Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). I HERBERT MARSHALL EN CLAUDETTE COLBERT IN „ZAZA". film, die echter veel tragische momenten bevat en aan de beide bovengenoemde be kenden van het filmdoek, gelegenheid biedt tot sterk en aangrijpend spel. Hubert Marshall en Claudette Colbert. drb?I' Marshall en Claudette Colbert En v ?eze W€ek de hoofdrollen in de iii.s V. az%", vervaardigd naar het tooneel- I «uk Pierre Berton en Charles Simon Het betreft hier de geschiedenis van Sw I hajf' ""«mg van het Parijsche music- JHjbuek. die In het blinde weg, onver- KlifiTS Waar eerlijk, haar hart schonk lm nïï!.<len man, die haar liefde niet kón tt' beantwoorden Mven een vroolijk mötnent uit deze „ROBERT KOCH'S STRIJD TEGEN DEN DOOD." De Tobis-Cinema heeft een aanvang ge maakt met de verfilming van het leven van Robert Koch. Wij publiceeren een ar tikel van den artistieken adviseur van deze nieuwe Emil Jannings-film, waarin hij de belangrijkste eischen uiteenzet waaraan moet worden voldaan. Toen Emil Jannings me vroeg of ik aan het artistieke gedeelte van de Robert Koch film der Tobis wilde medewerken, trok ik me om te beginnen terug in de eenzaam heid met een aantal boeken, die over de zen beroemden man handelen. Maar er was nog geen dag voorbij of ik wist al wat ik Emil Jannings zou antwoorden. Ik was als het ware bezeten door het onderwerp Ro bert Koch. Toch was ik me er van bewust, dat ons hier een opgave wachtte, die heel wat dieper was dan ik oorspronkelijk had gedacht. Een opgave, die zonder twijfel door Emil Jannings zal worden beheerscht. Wat weet. men eigenlijk van Robert Koch? Dat hij dokter, bacterioloog en ontdekker was. Maar wat beteekent dat? Een raadsel voor de meesten onder ons. Wat is dat voor een man, vragen zij, die in de bioscoopzaal zitten en kijken naar wat er op het zilveren scherm gebeurt. Zij denken waarschijnlijk, dat Robert Koch een van hun lievelings- hclden is of een der groote avonturiers van het witte doek. Maar zij weten niet. dat Robert Koch werkelijk een held is, een man die leefde en werkte voor het heil der menschheid. Want Robert Koch behoort tot de on- sterfelijken op deze aarde. Zijn daad was de daad van het genie. Wat hij ontdekte was van even groote beteekenis als de ont dekking van Copernicus. Hij schonk aan de medische wetenschap een nieuw arbeids veld, gaf haar opgaven, waarmede zij nog jaren heeft te werken. Hij was de man, die den blik van den man der wetenschap leidde van het onderzoek van het men- schelijke lichaam, van diens anatomie en cellenbouw naar de ontstaans- en uitbrei dingsoorzaken der ziekten. Dat was nieuw en hoogst belangrijk. Koch vond een nieu we methode. Hij speurde den verwekker der ziekte op, de „baccil" en bouwde op zijn ervaringen het systeem der bestrijding der ziekte op. Jarenlang vervolgde hij deze „baccillen", deze plaag der menschheid. Ja renlang lag hij op den loer om deze „bij het hoofd te vatten"een strijd die veel heroïscher is, dan welke strijd der harts tochten ook! Een strijd tegen den dood!.. Véél dramatischer dan de gewone filmro mantiek kan verzinnen. Want het was een strijd tegen den dood terwille van het leven zélve. Een strijd, dien Koch uitvocht zon der acht te slaan op persoonlijk succes, op persoonlijke verdienste. Niet terwille van geld en roem, maar om het heil der menschheid. Het leven van Robert Koch zooals de nieuwe Jannings-film ons toont, is vol van tragische verwikkelingen, vijandigheid en zelfopoffering, zoodat men het met ieder ander leven van een held uit de geschiede nis der menschheid gerust kan vergelijken. Het ontbrak Robert Koch niet aan „te genspelers". Rudolf Virchow, bijvoorbeeld, een even groot man als Koch. bestreed diens wetenschappelijke opvattingen, daar hij van zijn eigen methode geen afstand kon doen. Maar tenslotte huldigde hij tóch die van Robert Koch en erkende diens eeuwige beteekenis voor de wetenschap Deze strijd tusschen die twee mannen der wetenschap veroorlooft ons een blik te wer pen in het speciale milieu der geleerden. „Robert Koch's strijd tegen den dood" is een film van het genie, die door de groote Duischen filmkunstenaar Emil Jannings wordt vertolkt. Zij geeft een trouw beeld van den lijdensweg, der opofferingsgezind heid en van het onbuigzame geloof in de eigen roeping van den genialen zoeker Ro bert Koch. Het ligt dus niet in onze bedoeling slechts een getrouw beeld te geven van het leven van den mensch Robert Koch, want dat zou eigenlijk eerder de opgave zijr> van den geschiedkundige. Een filmkunstwerk heeft een andere opgave te vervullen: In blijvende trekken het gezicht der uitge beelde figuur te etsen in de herinnering van den toeschouwer. Een herinnering, die opstijgen moet boven het alledaagsche beeld. In „Robert Koch's strijd tegen den dood" zal de titelheld voor ons leven, als een ideale figuur. Behalve Jannings en Werner Krauss spelen in deze film de acteurs Berl.ard Goetze, Theodor Loos, Jacob Tiedtke, Wal ter Werner en Otto Wernicke. CONRAD VEIDT IN ,JDE SCHAAKSPELER" Tyrone Tower en Annabella. Hierboven de bekende Fran.sche filmactrice Annabella na haar dezer dagen gesloten huwelijk met den even bekenden filmac teur Tyrone Power tijdens het snijden van de hun aangeboden prachtige huwelijks taart. Conrad Veidt in „De Schaakspeler" met een zijner mechanische figuren. Conrad Veidt is nog steeds een der meest geziene filmacteurs. Men zal zich hem van tallooze bekende créatie's herinneren: ditmaal vertolkt hij de rol van den eigenaardigen Poolschen baron van Kempelen. die in den volksmond de dui velskunstenaar heette en van wien Voltaire eenmaal zeide „Baron van Kempelen is een zonderling personage." Hij was nj. begif tigd met een uitzonderlijke gave voor het vervaardigen van mechanische figuren, die hem omringden en die hij als zijn beste vrienden beschouwde. Zijn levensgeschiedenis, spelend in de 18de eeuw. toen het Poolsche volk wor stelde om zich vrij te maken van het juk der Russische overheersching, wordt in deze film verhaald en men komt tot de conclusie, dat men nauwelijks een beter acteur had kunnen vinden voor de rol van den geheimzinnigen Van Kempelen dan Conrad Veidt. wiens suggestiviteit als steeds opmerkelijk is.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9