Het aftreden van Litwinof LAATSTE BERICHTEN De Duitsche non-agressie-aanbiedingen IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Mei 1939 De strijd in het Verre Oosten VSSSCHERIJ-BERKCHTEN Nog steeds onzekerheid Binnenland Teraardebestelling oud vice-admiraal G. F. Tydeman De onderhandelingen met Moskou Vijftig jaar Arbeidswet Buitenland V00RL00PIGE WISSELKOERSEN MAIKT GEIKUIIN^PI ENGELAND. Uitwisseling van goederen met Amerika in het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat ondehandellngen aange knoopt rijn met de Vereenlgde Staten ten behoeve van een uitwisseling van sommige nondstoffen, die noodtg zijn voor strate gische reserves in belde landen. Het lnitla- tief is van den kant der regeering der Vereenlgde Staten gekomen. Terwijl de Britsche regeering geheel de bezwaren deelt van de Amerikaansche re- «eering tegen een vervangen van den ge wonen internationalen handel door ruil handel. was de regeering het er toch mede eens. dat onder speciale omstandigheden de uitwisseling van grondstoffen, die niet onder den normalen handel vielen, niet op dezelfde bezwaren stuit, mits de wereld- prijzen niet verhoogd worden. Op een vraag betreffende de Britsche monetaire politiek, antwoordde S'mon ver- tol»ens. dat de regeering geen politiek van deflatie nastreeft. S'mon gaf toe. dat een (politiek van goedkoop geld over het alge meen een groot voordeel was. Ten aanzien van de handelsonderhande- linzen met Roemenië deelde Stanley op een desbetreffende vraag mede. dat de be sprekingen nog voortduren en dat hij nog niet in staat was een verklaring af te leggen. Het labourlid Henderson vroeg vervol gens, of de aandacht van den minister ge- vestigd was op de Dultsche propaganda die beweert, dat Groot-Brittannlë vriendschap aanbiedt legen 6'/i procent, waarop Stanley antwoordde. 0at dit stellig een uiterst, hooge rentevoet was! NEGEN DUITSOHERS UITGEZET. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare I medegedeeld, na te hebben verklaard, dat de nationaal-soclallstlsche organisaties ln Engeland voortdurend onder controle wor den gehouden, dat besloten is negen per- ionen, hierbij ingesloten de drie, welker namen reeds zijn genoemd, te verzoeken het land te verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat het uitwijzen ran nog zes Dultschers op geen enkele wijze in verband staat met de uitwijzing van drie Engelschen uit Dultschland. i Gisteravond heeft mej. Henman, secreta rie op het Berlljnsche bureau van de .Daily Telegraph", de mededeeling gekre sen, dat zij Duitschland binnen veertien dagen moet verlaten. Een reden werd niet opgegeven. DE BOMAANSLAGEN. Gisteren is weer een jonge Ier, die in het bezit was van ontplofbare stoffen en die zich een soldaat noemde van het Iersche republikelnsche leger, te Londen veroor deeld tot 10 Jaar dwangarbeid. I RUSLAND. Censuur v. buitenlandsche correspondenten opgeheven. Officieel wordt medegedeeld, dat de cen suur op berichten, door buitenlandsche wrrespondenten ln Rusland verzonden Mi censuur, die sedert de revolutie van «acht is geweest thams ts afgeschaft. Hen heeft de correspondenten echter ge waarschuwd, dat de regeering zich het jjfht voorbehoudt, hun onmiddellijk ver blijf in het land te ontzeggen, wanneer bij onderzoek van hun berichten blijkt, dat zij - Sovjet-Unie duidelijk vijandig gezind tjn of het aanzien van het land zichtbaar schaden. FINLAND. Inzameling voor luchtmacht. Finsche studenten en scholieren hebben Oenduizend ton oud Ijzer bijeengebracht, kaarvan de opbrengst zal worden gebruikt otn de luchtmacht te versterken. Men is thans voornemens de Finsche iwwfSif verzoeken een bedrag van «0.000 Finsche marken aan de opbrengst jj* te voegen. Voor het totale bedrag zou den dan drie nieuwe vliegtuigen kunnen •orden aangeschaft. Eenige maanden lang zijn circa 6800 «titolkinderen, 750 studenten, 170 soldaten en 385 particulieren met de verzamelactle wzig geweest. Helsinki bracht vijfhonderd on oud ijzer op. Vijftig vrachtauto's waren naartoe vrijwillig beschikbaar gesteld VEREENIGDE STATEN. De vlootuitbreiding ibogrootingscommissle van het Huis Afgevaardigden heeft de credieten wn ur<*' welkc door het departement diet marlne waren aangevraagd. Deze cre- -eten beloopen 770 millioen dollars, waar- ■m.r ru,lm 254 millioen dollars bestemd zijn wnii vloott,°uw: 121 oorlogsbodems zullen dn voltooid, 23, waarvan twee pant- r/h. .epen van 45 000 ton. twee kruisers, S 'S^o.iagers, acht duikbootcn. een wau v p en twee geleidevaartuigen voor „„.rvllektulgen, zullen op stapel worden vnnl j °ngeveer 24 millioen is bestemd J de aanschafftsg van vliegtuigen. eMotvn van den marine staf had een "'deerde uiteenzetting gegeven van de vitelt der militaire politiek van vreem- t mogendheden. Hij deed uitkomen, dat ereenigde Staten kennis moesten ne- Burin" door de leden van de as Rome Diiit vT~Tol!io twoogde maatregelen, schin streeft naar een overheer- "naar lri M'dden- en Oost-Europa en o™ oeconomische en cultureele pe- at'o'n Latijnsch Amerika, dp rit ontwlkkelt zijn werkzaamheden Zuid tureel en commercieel gebied in striiri". on Midden-Europa. De maritieme den ..djoten worden uitgebreid. De ban- ïor/l„ n Duitschland, Japan en Italië fes? versterkt, mede op militair terrein, de „SP1 moeten de Vereenigde Staten SelijVj |I°e maatregelen nemen tegen mo- bij "^genootschappen, zonder daar- huln t® zijn van buitenlandsche n welke mogendheid dan ook. Over het aftreden van Litwinof en diens opvolging door Molotof, heerscht nog altijd de grootste onzekerheid De meeningen loo- pen zeer ver uiteen Sommige Engelsche bladen zijn van oordeel, dat dit vertrek of wel de onderhandelingen zal verhaasten of wel het tot stand komen van de overeen komst zal verhinderen. De „Times". „News Chronicle", en „Daily Herald" verklaren evenwel, dat volgens de laatste uit Mos kou ontvangen berichten het vervangen van Litwinof door Molotof geenszins van Invloed zal zijn op de onderhandelingen tusschen de sovjet-unie en Oroot-Brittan- nië en geen wijziging zal brengen in de Britsche politiek. In een hoofdartikel schrijft de Times dat het vertrek van den loods eenige onrust in Europa heeft veroorzaakt en onvermijde lijke veronderstellingen ln de Europeesche pers ten gevolge heeft gehad, doch dit is alles voortijdig. In het vertrek van Lit winof is slechts opmerkelijk, dat hij niet reeds eerder is verdwenen, want in de per soonlijke dictatuur van Stalin hebben zijn luimen een grooler rol gespeeld, dan het nauwkeurig uitzoeken van zijn medewer kers. De positie van Litwinof was meer die van een vertrouwd dienaar dan van een verantwoordelijk leider der buitenlandsche politiek. Hij was geen lid van het Politbureau, dat alleen beslist over de politiek van de sov jet-unie. Ten slotte zegt het blad. dat de mede werking van de sovjet-unie zal worden ver welkomd door alle landen, die zich willen verzetten tegen een aanval. Te Parijs helde men er toe over te den- kne, dat geen enkele der aanwijzingen, die den laatsten tijd geleverd zijn door de Rus sische politieke activiteit, ln den huidigen staat van zaken veroorlooft te besluiten, dat een wijziging is gekomen in de fundamen- teele beginselen die tot nu toe de buiten landsche politieke van Moskou hebben ge ïnspireerd. Veeleer was men geneigd de ver andering te interpreteeren als een aanwij zing voor een mogelijke ontwikkeling der sovjetpolitiek in de richting van realistischer methoden, welke afwijken van sommige starre opvattingen betreffende de organisa tie van de collectieve veiligheid en nader komen bij die soepeler en concreter metho den, die in de practijk worden gebracht door de Westelijke mogendheden sedert de re cente gewelddaden ln Centraal en Zuid-Oost Europa. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien" dat met Molotof aan het roer van buiten landsche zaken de betrokken landen waar schijnlijk nauwkeurig omschreven garanties moeten geven, willen zij de medewerking van de sovjet-unie genieten. Dormesson schrijft in de „Figaro" dat het geen in de sovjet-unie geschiedt, meestal voor Fransche hersens niet te begrijpen is; steeds weer kan men zich vergissen. Dikwijls drijven de Russen drie soorten politiek tege lijk, en alleen zij zelf worden wijs uit dit labyrinth. Het blad vraagt zich af, wat thans met Potemkin zal geschieden, wanneer hij uit Turkije terugkomt. De Kerillis schrijft in „l'Epoque" dat men het denkbeeld van een toenadering tusschen Duitschland en de sovjet-unie niet a priori moet uitsluiten. Leon Blum schrijft in de „Populairedat hij niet kan gelooven, dat de Russen de lan den. welke hen van Duitschland scheiden, zullen prijsgeven, Uit Moskou wordt gemeld: Men weet nog niet, waarom Litwinof is vervangen door Molotof als volkscommissa ris voor buitenlandsche zaken. Litwinof was de man van den Volkenbond, de collectieve veiligheid en het verdrag tusschen Frank rijk en de sovjet-unie en bovendien heeft hij onderhandelingen aangeknoopt met de regeeringen van Engeland en Frankrijk tot verzet tegen een aanval. Over het algemeen gelooft men niet, dat hij werkelijk om gezondheidsredenen is af getreden: hij heeft niet gesproken op het congres van de communistische partij, dat in Maart is gehouden en hoewel hij wel tegenwoordig was bij de parade op het Roode Plein op den eersten Mei, is zijn por tret niet in de kranten verschenen. Het ge rucht gaat, dat hij binnenkort zal worden benoemd tot ambassadeur van de sovjet unie in de Vereenigde Staten. In kringen, welke de samenwerking met de Westelijke mogendheden gunstig gezind zijn, merkt men op, dat, indien Molotof al een revolutlonnalr van beroep ls, Litwinof dit eveneens was. Hij heeft geen groote er varing in de buitenlandsche politiek, doch als voorzitter van den raad van volkscom missarissen sedert 1921 had hij de interna tionale politiek onder zijn leiding en con trasigneerde hij de actcn van Litwinof. Men hoort drie veronderstellingen: de sovjet-unie is zonder veel enthousiasme be reid een BrltschFransch—sovjet-Russi sche combinatie te aanvaarden en de Wes telijke mogendheden zouden vinden, dat de verlangde tegenprestaties moeilijk te ver vullen zijn: ofwel zekere leden van het Politbureau hebben zich op het laatste oogenblik krachtig verzet tegen een ver bond met de kapitalistische wereld, zelfs als sprake ls van de zoogenaamd democra tische mogendheden; ofwel het vertrek van Litwinof is een soort waarschuwing aan de Westelijke mogendheden om hen meer ge neigd te maken de sovjet-Russische inzich ten van de collectieve veiligheid te aan vaarden. Men gelooft over het algemeen niet, dat het vertrek van Litwinof te wijten is aan een Duitsche actie, evenmin gelooft men aan een toenadering tusschen Duitschland en de sovjet-unie. Eerder neemt men aan, dat de sovjet-unie poogt zoolang mogelijk zijn vrijheid van handelen te bewaren. Wat Potemkin betreft, deze ging steeds door voor een minder warm aanhanger van de collectieve veiligheid dan Litwinof. Berlijn heeft aan de 4 Noorsohe landen t.w. Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland, een niet-aanvalsverdrag voorge steld; men weet nog niet hoe de 4 hoofd steden hierop zullen reageeren. Op 9 Mei zullen de ministers van buiten landsche zaken te Stockholm een bijeen komst hierover beleggen, gelijk reeds ge meld. Duitschland zou ook bereid zijn met de Baltisohe Staten (Estland, Letland en Lithauen) een niet-aanvalspact te sluiten. Met Letland en Estland zouden de bespre kingen reeds groote vorderingen hebben gemaakt, met Letland feitelijk al het eind stadium hebben bereikt. Het sluiten van deze niet-aanvalspacten zou ten doel hebben, volgens de diploma tieke waarnemers te Berlijn om de Duit sche vloot meer bewegingsvrijheid te geven en om zich te verzekeren, dat het noch van de zijde der Noorsche staten noch van die der Baltische staten iets te vreezen zou hebben. Duitschland heeft in een militaire ver sterking der Alands-eilanden toegestemd, op voorwaarde, dat bij een eventueelen oor log in de Oostzee, Zweden en Finland neutraal zouden blijven. Het kaartje geeft de omliggende landen in de Oostzee weer, waarmede Duitschland een niet-aanvals- verdrag wil sluiten, alsmede de ligging van de Alands-eilanden. Reuter meldt nog nader uit Berlijn: De geruchten over uitbreiding van Hitiers actie voor de vorming van een „neutraliteits- front" tot andere kleine landen, worden in officieele kringen te Berlijn niet beves tigd. Twee der landen, die in dit verband genoemd worden. België en Zwitserland, hebben, aldus zegt men hier, reeds garan ties van Duitschland ontvangen en komen niet in aanmerking. Een garantie aan Griekenland acht men hoogst onwaar schijnlijk; een waarborg aan een zoo ver- afliggend land zou te veel lijken op een goedkeuring van Roosevelts voorstellen. Nederland zou dus overblijven, maar in betrouwbare kringen laat men het denk beeld van eenig aanbod aan dit land buiten beschouwing. De Scandinavische landen en de rand staten, die als het ware een neutraal Oost- zeeblok vormen, hebben op het oogenblik in de eerste plaats de aandacht van Duitschland. Tsjocng King weer gebombardeerd. Voor de tweede maal hebben 36 Japan sche vliegtuigen Tsjoeng King gebombar deerd Er vielen bijna duizend slachtoffers Een der bombardementstoestellen werd neergehaald. Ook het Britsche consulaatgeneraal is getroffen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 5 Mei. Per Kg.: Tarbot 91—68; Tong 8052. Per 50 Kg.: Kleinschol 18.50—7.20; Bot 9.50—2; Schar 7.50—1.40, Poontjes 2.20; Wi'ting 2.70— 1.70. Per 125 Kg.: Kabeljauw 36. VLAARDINGEN, 5 Mei. Fillet van soutevisch, excl. 5% rechten, f. 23,7030.50 per ton; per halve ton 13.80. excl. 5%. Onder groote belangstelling is vanoch tend het stoffelijk overschot van oud-viee- admiraal G. F. Tydeman op de begraaf plaats „Westerveld" bijgezet Als vertegenwoordiger van den minister van defensie was met den stoet meegeko men vice-admlraal J. C. F. Hooykaas, ter wijl de marinestaf vertegenwoordigd was door kapitein-luitenant ter zee J. W. Tër- meytelen Velen hadden van hun belangstelling blijk gegeven Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op vlce-admiraal B. Schröders, lid van het hoog militair gerechtshof, de oud-vice-ad- mlraals C. J. E Butel de Rlvlère, J. H. Zeeman. C. Fock. J. C. F. van Mijmer adjudant i. b. d. van H M. de Koningm, J F. Oosten, jhr. G. J. Schorer en W. H Naudin ten Cate. Aan de geopende groeve heeft alleen mr Plantenga een enkel woord van afscheid tot den ontslapene gesproken daar het diens wensch is geweest, dat er geen toe spraken zouden worden gehouden Deze wensch, zoo zeide spr. is een uit vloeisel van Tydeman's grooten eenvoud, welke hij ook tijdens zijn leven heeft be tracht. Hij had slechts vrienden en vereer ders. deze nobele, hoogst bekwame eD ge leerde man, die een zeeman was ln hart en nieren en het vaderland trouw heeft ge diend tot In den hoogsten rang. Tenslotte bracht spr.. mede namens de familie, den dank over voor de groo'e be langstelling, welke de aanwezigen hebben betoond en in het bijzonder verzocht spr. de vertegenwoordigers dien dank ever te brengen aan den minister van defensie en den chef van den marinestaf. Een groot aantal kransen en bloemstuk ken dekte de baar. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain medegedeeld, dat met de sovjet-unie en andere belanghebbende regeeringen nog steeds voorstellen en tegenvoorstellen wor den besproken. Omtrent de sovjet-voorstel len is van gedachten gewisseld met de Fransche regeering, waarvan gisteren een mededeeling is ontvangen, en hopelijk zal het mogelijk zijn, zeer binnenkort het standpunt der Britsche regeering verder aan Moskou uiteen te zetten. Voorts zeide de premier, dat hij geen reden had, te veronderstellen, dat men niet tot een bevredigend resultaat zal komen, doch hij kon onmogelijk een datum noemen, waarop hij zou kunnen zeggen, dat resul taat is bereikt. Hij achtte het niet ge- wenscht, iets te zeggen omtrent den aard der voorstellen, die van beide zijden zijn gedaan. VERKLARING VAN CSAKY. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken. Csaky, heeft vandaag ln den Senaat een rede gehouden, waarin hij on der meer mededeelde tijdens zijn bezoek aan Rome en Berlijn van de Duitsche en Italiaansche regeeringen de verzekering te hebben gekregen, dat „de spll-mogendhe- den vrede wenschen, omdat haar positie den vrede voor haar noodzakelijk maakt." Csaky verklaarde verder, dat Hongarije vriendschap met Zuid-Slavië en een goede verstandhouding met Roemenië wenscht. HERDENKINGSBIJEENKOMST TE 's-GRAVENHAGE. Ter herdenking van het feit. dat heden de Arbeidswet vijftig jaar bestaat, is hedenmid dag in Pulchri Studio te Den Haag een bij eenkomst gehouden, welke was georgani seerd door een comité, bestaande uit ver tegenwoordigers van de centrale vereenigin- gen van werkgevers en arbeiders te zamen met de vereeniging voor administratief recht De voorzitter van het comité, mr. df. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van sociale zaken, hield een inleiding, waarin hij con stateerde. dat in de vijftig jaar dat de ar beidswet bestaat, een revolutie ten gunste van de arbeidende bevolking in ons land heeft plaats gehad. Spr. herdacht eerbiedig de nagedachtenis van den schepper der wet. welker jubileum heden gevierd wordt, den toenmaligen minister Ruys de Beerenbroek. Hij heeft niet slechts als pionier het zwaar ste werk verricht, maar hij deed dat op zulk een wijze, dat de eerste commentaar op de wet, prof. Oppenheim, van hem getuigt, dat hij ,,den slag heeft gewonnen, dank zij het meesterschap over de aangelegenheid, waar van zijn verdediging van het ontwerp over vloedig getuigde Spr. bracht hulde aan den voornaamsten medewerker van den minister van 1889, den heer Snijder van Wissekerke. aan mi nister Talma, en aan den vader van de tegenwoordige wet, den minister van staat prof. mr. P. J. M. Aalberse, die aanstonds na zijn optreden als minister van arbeid in 1918 zijn volle kracht wijdde aan de voorbereiding en de totstandkoming van de wet, die met één slag de beperking van den arbeid over bijna het geheele terrein van den arbeid, ook van volwassen man nen. uitbreidde. Hierna gaf mr. Scholtens het woord aan prof. mr. Romme, minister van sociale za ken. die sprak over de ontwikkelingslijn, welke het ingrijpen der Nederlandsche centrale overheid door middel van de ar beidswetten in de verloopen vijftig jaren te zien geeft en over het richtsnoer, welke zij ons biedt voor de toekomst. A. M. MARCKX OVERLEDEN Men deelt ons mede, dat de heer A. M. Marokx, oud-consul-generaal der Neder landen te Franüflfurt am Main op 73-jari gen leeftijd te Frankfurt is overleden en dat het stoffelijk overschot aldaar is ge cremeerd. LIBERALEN EN VRIJZ.-DEMOCRATEN TE WASSENAAR GAAN SAMEN. In de gisteren gehouden vergadering is besloten, dat de Liberale Staatspartij en de Vrijz.-Dem. Bond te Wassenaar voor de a.s. Raadsverkiezing met een gemeenschap pelijke lijst zullen uitkomen. Tevens is be sloten geen candidaten te stellen, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt. Dientengevolge zal de heer D. Th. Ruys, wethouder van Wassenaar, niet meer in den Raad terugkeeren. De eerste drie candidaten zijn: 1. ir. H H. Dresselhuys (lib., aftr.); 2. mr. P de Grooth (Vrijz.-Dem.); 3. A. Boichel (lib.). DUITSCHLAND EN DE ARABISCHE LANDEN. De Duitsche gezant te Bagdad heeft, in verband met de ontwikkeling van de open bare meening na de bezetting van Albanië door Italië, een communiqué gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat Duitschland geen enkele kwade bedoeling heeft jegens de Arabische landen en zich nooit met Italië heeft verbonden voor het verdoelen van Afrika of het nabije Oosten. ENGELAND ERKENT SLOWAKIJE DE FACTO. De Britsche consul heeft vandaag den minister van buitenlandsche zaken van Slowakije, dr. Durkansky, mededeeling ge daan van het besluit, dat Groot-Brittannlë den Slowaakschen staat de facto erkent. FELLE BEWOORDINGEN VAN „POPOLO D'ITALIA". De „Popoio d'Italia" publiceert een in bijzonder felle bewoordingen gesteld arti kel tegen door Fransche bladen gepubli ceerde berichten over beweerde betoogin gen van oproerigen aard in Milaan en over verstoordheid der Milaneezen togen de be weerde aanwezigheid van Duitsche troepen in de stad. Het blad noemt deze berichten het top punt van onbeschaamdheid en zegt, dat de geheele wereld weet, dat dit leugens zijn. Morgen zal de Milaneesche bevolking op de straten en pleinen het aan de wereld toeroepen, dat de as Rome—Berlijn een on wankelbaar blok vormt en dat de duce door zijn geheele volk gevolgd wordt als een muur, waartegen de groote democratieën, die vooral groot zijn in leugens, te pletter zullen loopen. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag 2 van het Tweede Blad. (12 UUR) Londen 8.77 5/8 (8.78); Berlijn 75.18 175.27 1 2); Parijs 4.965-8 14.97 1/4); Brus sel 31.88 1 2 (31.90); Zwitserland 42.08 i42.12i; Kopenhagen 39.20 (39.22 1/2); Stockholm 45.22 145.30); Oslo 43 97 144.15 New-York 1.87 7/16 (1.87 5/8); Lire Bank papier 6.25 (6.10). Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het Beursoverzicht nog niet in ons bezit. LEIDEN. 5 Mei. Veemarkt 41 Stieren 210 —270. 54—58. h. mat: 222 Kalf- en melkkoeien 190270. h. z. m.; 507 Varekoeien e.a. 90200, h. tam: 126 Vette koeien 180—290, 38—74, h. tam; 29 Vette kalveren 70—100, 70—100. h. stroef; 443 Nucht. slacht- en fokkalveren 47, h. stroef; 200 Vette schapen 18—30. 40—52. h. tam. vl.: 321 Weideschapen 914. h. mat; 1000 Vette en zuiglammeren 14—23, 48—46 h. tam; 240 Lammeren 34—5. h. m.: 27 Zeugen 40—65. h. m.; 308 Mestvarkens 1834. h. m.; 499 Biggen 915, h. vlug; 23 Bokken en geiten 511. h. tam. LEIDEN. 5 Mei. Kaasmarkt 34 parthen Goudsche kaas le srt. 20—21. 2e srt, 1819: 9 partijen Leidsche kaas le srt, 18—204 Han del matig. BODEGRAVEN. 4 Mei. Eierenveiling BPJCV. 17.251 Kippeneieren, wit 3.20—3.50. bruin 3.403.70; Eendeneieren 2.802.90. HOOFDDORP. 4 Mei. Granen en Zaden, i BoerennoteeringenRogge 7.75—8; Chev. gerst 8.25—8.50; Wlntergerst 7.90—8.20; Haver 7.10—7.40; Duiveboonen 13—14.50; Paarde- boonen 9 25—9.75; Groene erwten 10—10:75; Gele mosterd 16.50—18; Kanariezaad 7.50—8; Kar wij zaad 3233; Blauwmaanzaad 27—28. LEEUWARDEN. 5 Mei. Zuivel Sleutelkaas 1017; Nagelkaas 3—14; Edammerkaas 1522. Aanvoer 4381 Kg. Veilingboter 1.17—1.16. Aan voer 0 3, 7 6. 0 12 vaten. Commissie 7.3. Kip peneieren (aanvoer 26.000 Kg.) 3.25—4.25. Han- delsprijs 5560 per Kg Eendeneieren (aan voer 500 Kg.) 3—3.25. Handel spr ijs 40—45 p. Kg. NAALDWIJK. 4 Mei. Bond Westland. Export Sla 2.50—4.20. 2e srt. 1.20—2.10; Peen 20—21; Stoofsla 53—60 (6 Kg.). NAALDWIJK. 4 Mei. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Hortensia 0.50—1.25; Ci neraria 20—57; Azalea 27—57; Geranium 12—18: Gloxinia 40—65: Violen 52—97; Conland 9—14; Bartlgon 15—26; William Pitt 11—22; Yellow 16—24; Parkieten 68: Elisabeth 24—27; Ane monen 1517; Irissen 938; Winterviolieren 8.40—11; Jap. Lelie 5.20—8.10. NIEUWKOOP. 4 Mei Eierenveiling 9775 Kiopeneieren 2.80—3.35. VOORHOUT 4 Mei. Slacht konijnen 0.70 145; Jonge konijnen 0.15--0 45; Oude kippen en hanen tot 75: Duiven tot 12. WOUBRUGGE. 4 Mei. Eierenveiling Aan voer 2300 stuks. Kippeneieren 33.40; Eenden eieren 2.65—2.90; Kalkoeneieren 5.406.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3