TRIUMPH ROOK DE BESTE BUITENLAND 1 CENT LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 5 Mei 19J| Algemeene Toestand BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SPORT Een verklaring van Daladier Actoord tusschen Serven en Kroaten afgesprongen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Incasso-Bank NV. (filiaal). Breestraat 19 Leiden, hoofdzetel: Heerengracht 531— 537. Amsterdam. Mr. Th. J. Trip. onder- d'recteur van het kantoor Leiden, is be noemd tot directeur van dat kantoor N.V. Maatschappij tot Exploitatie der Cliché-fabrieken Van Koningsveld en Zoon filiaall. Breestraat 24. Leiden, hoofdzetel: Nw Molstraat 26a b28. Den Haag. Uit tredend directeur-beheerder filiaal; J. G. Akkerman. Leiden. Volmacht verleend aan: J. Besselink. Leden (Beperkende Bepa lingen». N.V. Automobielhandel Vreeken en Schu- del. Papenstraat 4 en 5b. Lelden. Nieuwe Commissaris jhr. W. H. van de Poll, Schoonhoven Nieuwe wnd. directeur: J. Th. Koenraads. Voorburg. A. P. van Driel. Dorpsstraat 25. Benthui zen. graanhandel. Uittredend Eigenaar: A. P. van Driel dd. 29 April 1939. Wijziging handelsnaam In: J. van Dr'el. Nieuwe Eigenaar: J. van Driel Benthuizen. DE LEIDSCHE FILM STUDIEKRING. Wederom een interessant programma. Gisteravond woonden wij in het Rex theater de tweede bijeenkomst bij van den Leidschen Film Studiekring, die geopend werd door den voorzitter den heer A. Se- ret. Ook thans was een belangwekkend programma samengesteld, waarbij echter eenige films waren, die men hier reeds in de gewone programa's had kunnen zien. Ingezet werd met een geestige Russische teekenfilm „Bruintje Beerwelke echter nog overtroffen werd door de nieuwste Russische marionettenfilm van Stareyich ..Vliegende kikvorschen", waarbij de kun stige vervaardiging der marionetten, wier grappige gebaren, houdingen en gedragin gen uniek waren, opviel. De documentaire film „De Wolga" gaf interessante opna men uit het huidige Rusland, waarna de wetenschappelijke U.F.A. film „Röntgen- strahlen" een uitzonderlijk leerzaam beeld gaf van de ontwikkeling van dit belang wekkende onderdeel der geneeskunde. De documentaire film van Anton von Barsy „Tusschen aankomst en vertrek" toonde een opeenvolging prachtige fotografieën van de Rotterdamse he havens. De indruk wekkende bedrijfsfilm der beroemde Duit- sche ..Mannesmann-Rohrenwerke" te Rem- scheid schoot in zekeren zin haar doel voorbij: zij was tè lang en tè overweldi- Gsvonden in de Tram (stadslijn). handschoenen: oarapluies: een pakje klee ding een vulpenhouder; een sjaal. Teru~ te bekomen en Inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 1—3 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. 4234 (Ingez. Med.) WELDADIGHEIDSCONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Het Studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo' versterkt met de Harmonie van de Kon. Militaire Kapel, het geheel onder leiding van kapitein dr. C. L. Walther Boer, heeft gisteravond in de helaas slechts matig bezette Stadsgehoorzaal een herhaling gege ven van het tijdens het Eeuwfeest van het L.S C. in de Lakenhal voor de Academische autoriteiten uitgevoerde concert. Als soliste verleende aan dit concert we derom haar medewerking de sopraanzange res Maria Last. Temeer was het bezoek eeni- germate teleurstellend, waar het bestuur van Sempre's sympathieke gedachte had gehad om de opbrengst van dit concert af te dra gen aan de Leidsche Mij. voor Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. Na afloop van het programma, waaraan als eenig nieuw nummer was toegevoegd het strijkkwartet in G-dur van W. A. Mozart K V. 337 op bevredigende wijze uitgevoerd door den praeses-collegii. den heer P. R. Bee- Nievelt. E. Muller en C. H. Strumphler werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den praese-collegii. den heer P. R. Bee- laerts van Blokland, door den voorzitter van de Mij. voor Weldadigheid, mr. P. A. Pijn- acker Hordijk en door den praeses der con- certeerende vereeniging, den heer E. J. Ro sen Jacobson. DE WERKLOOSHEID. B\j den gemeentelijken, dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: behangers 6. baggerlieden 1. betonvlechters 23. betonwerkers 40. glazen makers 2. glazenwasschers 13. granietwerkers 6. grondwerkers 47. metselaars 68. opperlieden 72. schilders 84. sloopers 12. steenhouwers 2. straat makers 1. hulp-straatmakers 9. stucadoors. wit ters 26, timmerlieden 141. uitvoerders 9. voe gers 16 ong. bouwvakarbeiders 12. Totaal 590. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 10. blee-' kers 16. vellenblooters 2, vuurwerkmakers 1, steenfabrieksarbeiders 83. zeepfabrieksarbeiders 4. ong. fabrieksarbeiders 48. Totaal 164. Kantoorpersoneel 70, reizigers, colporteurs 38. winkelbedienden 23. etaleurs 4. incasseerders 15. musici 6. onderwijzers 1. verplegers 2. overheids personeel 11. Totaal 170. Hotel-café-personeel- huispersoneel 13 kell- ners 49, koks 7. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 5. houtbewer kers 35. kistenmakers 5. kuipers 3. lijstenmakers 2. mandenmakers 2, meubelstoffeerders 6. meu belmakers 27. politierders 1 ong. fabrieksarb. 23. Totaal 109. Kleermakers 38. kappers 1, schoenmakers 11. Totaal 50. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 29. land arbeiders 32. tuinlieden 24. warmoeziers 8, on- gesch. landarbeiders 6. Totaal 99. Metaalbewerkers: bankwerkers 58. blikbewer- kers 19. burgersmeden 33. electrlciens 30. gas fitters 13, gasmetermakers 1. gereedschapma kers 1, instrumentmakers 4, isoleerders 2. ket tingsmeden 11. klinkers 4. koperslagers 3. lab. bedienden 2. lasschers 12. loodgieters 31. machi nisten 9, metaalboorders 4. metaaldraaiers 2. metaalzagers 1. monteurs 22, pianostemmers 2, polijsters 2. ponsers 3. rijwielherstellers 17. rij tuigschilders 2, scheepstimmerlieden 2. stokers 14, tegenhouders 8. hulp-verw. monteurs 15, voorslaand ers 7, voor warmers 1, vuurwerkers 5. wagenmakers 2. ijzerwerkers 32, zandspuiters 2, zandvormers 5. zilversmeden 1. ongesch. arbei ders 35. Totaal 417. Sigarenmakers 16, sigarenst rippers 3. Tot. 19. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 4. inge nieurs 1, teekenaars 10. werkmeesters 9. Tot. 24. Textielarbeiders: hekelaars 3. katoendrukkers 19. kluwers e.a. 8. lulkers 9. plaatsnijders e.a 10. spoeiers 2. spinners 28. sterkers 3. staaldraad draaiers 3. strijkers 4. wevers 28. wolbewerkers 33. ongesch. textielarbeiders 60. Totaal 210 Transportarbeiders: emballeurs 4. chauffeurs 118, exp. knechten 21. koetsiers 10. loopknechten 36. magazijnknechten 55. schippers 71. spoor- en trampersoneel 118. wakers 5. transportarbei ders 63. losse arbeiders 371. Totaal 772. - Typografen: boekdrukkers 5. boekbinders 15. fotografen 5. hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 25 steendrukkers 1. Totaal 54. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 79. mole naars 1 ovenisten 1. slagers 52. suikerwerkers 15. wfjnkoopersknechten 12. zuivelbereiders 6 ongesch. fabrieksarbeiders 34. Totaal 200. Vrouwen: apothekersass. 1. naaisters 4. win keljuffrouwen 5, ass. bij tandarts 1. kantoor bedienden 24. verpleegsters 8. biologen 1. be drijfsleidsters 2. teekenaressen 1. onderwijzeres sen 4. ass. en huishoudsters 6. dagmeisjes 6. dienstboden 3. kinderjuffrouwen 1. werksters 45. fabr. arbeidsters 6. A.V.O. 5. Totaal 123. Alg. totaal 3070 5 Mei 1938 3972 6 Mei 1937 4183 Benevens 26 ged. werkloozen en 318 in werk verschaffing. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. (Ingez. Med.) De candidate!) der Liberale Staatspartij. De candldatenlijst der Liberale Staatspar tij voor de a s. raadsverkiezingen is als volgt samengesteld: 1. prof. mr. J M, van Bem- melen2. mr. M. B. Vos; 3. prof. dr. C. de Boer: 4. Is. Leman; 5. mej. H M Weydung; 6. A. N. Ballego: 7. ir. A G. Bosman; 8. R van Eecke; 9. mr. E. P. Uittenbroek. gend aan indrukken en daardoor bood zij ..des Guten zu viel". Men kreeg er een ijzer-, staal- en buizencomplex van! De film ..Seifenblasen", naar het scéna rio en onder regie van Slatan Theodor Dudow èn op de muziek van Armand H. Bernard gaf met origlneele visie een op eenvolging van zeepbelvisioenen, waarin de ontslagen en verarmde employé zich vermeit, wanneer hij zonder verdiensten zijnde, steeds meer aan' lager wal raakt. Humor en tragiek zijn hier geleidelijk ver deeld en verschillende raak getypeerde voorvallen verhoogen den sterken indruk, die van deze merkwaardige film uitgaat. Een onderwerp, waar bijv. ook Charlie Chaplin veel van zou kunnen maken. Om deze film naar haar ontegenzeggelijke waarde te kunnen beoordeelen, behoefden wij echter niet een tweede vertooning daarvan af te wachten, gelijk volgens de aankondiging op het programma geschie den zou. Of deze inderdaad nog heeft plaats gehad, weten wij niet. Zoo ja. dan zal dit in ieder geval voor een zeer gering getal toeschouwers gebeurd zijn, want de meesten verlieten mét ons, mede in ver bad met het reeds late uur, na éénmaal „Zeepbellenblazen" de zaal AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". Maandelijksche clubavond. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging haar maandelijkschen clubavond. Nadat de voorzitter de heer A. B. Donk de vergadering had geopend en enkele huis houdelijke zaken waren behandeld, kreeg de eerste spreker van dezen avond, de heer L Kristensen biologisch stud, alhier gele genheid om aan de hand van een 50-tal gekleurde lichtbeelden verschillende fami lies der tropische visschen te bespreken, o.a. de levendbarende met de vele bastaarden, de barbeelen, de zalmpjes, de Cychliden met hun merkwaardig gedrag tegenover elkaar en schulmnest bouwende Labiryn- then. Tevens werden de ulteenloopende levensomstandigheden nagegaan, welke we meestal zelf kunnen opmaken als we goed op het gedrag van de visschen letten. Hierna hield de heer Donk een causerie over „Waterplanten". Een hartelijk applaus beloonde beide sprekers voor het gebodene. (Ingez. Med.) Polen's antwoord laat alle ruimte voor verdere besprekingen. PROFESSOR H. KRAEMER BEKORT ZIJN TOURNEE. Door Ned. Oost-Indië. Wij lezen in de Makassarsche Crt.: Op 25 Maart berichtten wij. dat prof. H. Kraemer, hoogleeraar te Leiden, in op dracht van het bestuur der Protestantsche Kerk in Ned. Indië, naar Makassar was ge komen om in Zuid-Celebes de structuur van de Protestantsche kerk te onderzoe ken. Zijn tournée zou zich verder over Menado, Ambon en Nieuw-Guinea uitstrek ken. In verband met persoonlijke omstandig heden, heeft prof. Kraemer echter zijn reis moeten bekorten Zijn werkzaamheden zijn daardoor beperkt tot een onderzoek be treffende de structuur van de Protestant sche kerk in Zuid-Celebes, en een bezoek aan de Toradja-landen, waar hij in op dracht van den Gereformeerden Zendings- bond een onderzoek instelde in verband met de Toradja-zending. Ds. Brokken, met wlen wij een onderhoud hadden, gaf den Indruk van den professor als volgt weer: „Waar vroeger Posso, het bekende land van dr. Kruijten Adriani, op den voorgrond trad, zoo is nu het gebied van Rantepao het middelpunt van de belang stelling". Wat de Protestantsche kerk betreft zal prof Kraemer op een sterker bezetting aandringen In verband hiermede, zullen binnenkort beslissingen afkomen van het kerkbestuur, betreffende de werkzaamhe den van ds. Brokken. Verder vernemen wij nog, dat ds. Crom- melin, zendingsdirector te Oegstgeest. in be gin Mei van zijn inspectiereis naar de San- gir- en Talaud-eilanden te Makassar zal terugkeeren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer L. van Haaren (Delft); voor het artsexamen le gedeelte de heeren C. C. van Rappard (Den Haag». J G. Voet (Lei den) en J. van Eek (Rotterdam). Bevorderd tot arts de heeren: R. Lensing (Leiden:. W. Ch. Strieker (Rotterdam). J. M. W. Kampmeinert (Soest, P. Lopes Cardo- zo (Leeuwarden) en J. D. fast (Lelden). Bevorderd is tot doctor hl de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld„De grondtrekken van het procesrecht der vrij willige, rechtspraak". de heer J. G. L. Roder geboren te Rotterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. Morgen heropent mej B Maal in het per ceel Breestraat 3 b de dameskapsalon Ce cile. welke tot voor kort gevestigd was Kort Rapenburg 5.a. De salon maakt een keu- rigen indruk. In de maand April. Gevonden zijn: een autoped; autosleutel: actetasch; autowieldop; bankbiljetten; broche; brillenglas; bènzlnedop; bood- schappentasch; bril met hoorn montuur; ceintuurs; courantentasch; cahier; collleT: dameshandtasch; dameshoed; deksel auto koffer; doos inh. een glas; damesparapluie; damestaschje: étui inh passer; handdoek; handschoenen:»kindertaschje; RK. kerk boek: kam in étui; ketting met hangslot: koffer inh. knippatronen; kloksleutel; mut sen: mondharmonica; notitieboekje: over hemd- oortemonnaies; pop; rijwiel: asch; rijwlelbelast'ngmerken rozenkransen; roei boot; regenjas; sleutels; schoenen: slob kousen: sjaals: tasch met schoolboeken; [vulpenhouders; vulpotlood: zadeltaschje; weep; zilveren speld Gevonden in het Postkantoor. een wandelstok. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER S. WARMERDAM. De viering van het 25-jarig jubileum van den heer S Warmerdam, wagenvoerder bil de N Z.H.T.M. kon door ziekte van den Ju bilaris niet op de gewone wijze plaats vin den. mede door zijn verbliif In hes.Acad. Ziekenhu's alhier. Niettemin is deze dag voor den jubilaris feestelijk verloopen De directie van het ziekenhuis had goed ge vonden, dat op dezen dag van half drie tot half vier extra bezoek mocht plaats vinden, zoodat de jubilaris zich in veler belang stelling mocht verheugen. Allereerst werd de jubilaris door den chef van dienst den heer van de Vijver en den chef der exploi tatie namens de directie gelukgewenscht. waarbij namens de directie tevens een mooi bloemstuk werd aangeboden Als afgevaar digde van den Ned. Bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" was de secretaris de heer Burghoudt aanwezig, die den jubilaris op hartelijke wijze toesprak en zijn verdiensten als Ijverig lid van St. Raphael prees. Deze geluk',vensch ging eveneens vergezeld van een mooi bloem stuk Verder werden nog diverse bloem stukken aangeboden. De zusters van het ziekenhuis hadden een aardige en toepas selijke versiering in de zaal aangebracht, n.l. een blauwe tram waarop het clifer 25 was aangebracht! Ongetwijfeld zal de jubilaris nog lang aan deze ongewone, doch daarom niet minder feestelijke viering terug denken DE VACATURE Ds. E. L. NAUTA. In verband met het eervol ontslag uit den militairen dienst van ds. E. L Nauta alhier zullen voorloopig de godsdienstige samenkomsten van het garnizoen Leiden, voor zoover die door dezen leger-predikant werden geleid, gehouden worden door den reserve-veldpredikant ds. M. Ottevanger alhier. RAADSZITTING UITGESTELD. Ter kennis van de Leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat eerstvolgende vergadering van den Raad niet op 15 Mei a.s. zal worden gehouden, doch hoogstwaar schijnlijk op Maandag 22 Mei d.a.v., zulks met het oog op de voorbereiding van eenige nader in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen onderwerpen. Met ingang van 6 Mei a.s. wordt de heer J. L de Ronde, stationsambtenaar bij de Nederlandsche spoorwegen te Hoek van Holland als zoodanig overgeplaatst naar het station alhier. Met ingang van 15 Mei as, wordt de heer A. Hendrtksen conducteur der Ned. Spoorwegen aan het station alhier, als zoodanig overgeplaatst naar het station Arnhem. ONDERTROUWD: J. Schouten, wedn.. 36 Jaar en P. M Kruycr, jd. 28 jaar; B. J. J. Hoogweg. wedn 39 jaar en A. Kooüman jd. 37 laar. B. v. d. Leeden. jm 27 jaar en J. Hoizcr. jd 27 jaar: G. Slingerland, Jm. 28 Jaar en M. E. Seller, jd. 28 jaar; A. N de Groot. jm. 28 jaar en J. G. Kerkvliet, jd 26 jaar. DAMMEN. H. v. d. VECHT KAMPIOEN VAN LEIDERDORP. Na een spannenden kamp, er werd n.i nog een herkamp gespeeld tusschen T. D. v. d. Bosch. H. v. d. Vecht, B. Slegtenhorst en C. Meinema, is H, v. d. Vecht er in geslaagd om op het kampioenschap beslag te leggen. Door deze overwinning is htf definitief eige naar geworden van den fraaien wisselbeker daar hij deze thans vijf maal in totaal ge wonnen heeft.. De prestatie is daarom zoo mooi, omdat dit jaar vele sterke spelers o.a uit Leiden deel namen, w.o. B. Slegtenhorst. De stand van, den herkamp is als volgt: H. v. d. Vecht 5 pnt. uit 3 wedstrijden; B. Slegtenhorst 4 uit 3; C. Meinema 2 uit 3; T. D. v. d. Bosch 1 uit 3. Woensdag a.s. heeft de prijsuitreiking plaats, op welken avond tevens een simultaan-wedstrijd gespeeld zal worden door den kampioen van Leiden W. Hulsman. Hieraan nemen alle sterke spelers van Leiderdorp deel, ook de kampioen De Poolsche minister Beek heeft dan ge antwoord op Hitler's Rijksdagrede en ge heel in den geest als mocht worden aan genomen. Polen is steeds bereid om te pra ten, doch zal aan zijn rechten niet een zijdig laten tornen! Ziedaar de quintessens van de betrekkelijk korte, doch overzichte lijke rede. Ook Polen werpt de deur niet in het slot. laat deze integendeel open staan Zelfs wijder dan Hitier het in zijn rede deed. Maar Duitschlanfl zal zijn werkelijke be doelingen, die thans nog in nevelen zijn gehuld, duidelijk moeten maken. En Polen denkt niet aan eenzijdige concessies, de liefde kan niet van ééne zijde alleen ko men! Zooals men ziet: precies hetgeen mocht worden verwacht. Er is voor Polen nog jgeen reden om niet te trachten de moei lijkheden langs den weg van besprekingen uit den weg te ruimen in het belang van den vrede. Op de rede zelve zullen wij hier niet die per ingaan, daar deze voor zich zelf spreekt. Of Italië nu wederom als bemiddelaar zal optreden? Goebbels heeft in een artikel, getiteld: worden, ..Indien niet Engeland met riji door middel van zijn bijstandsgarantie." Veranderd is er in de omstar.dlgheih lawaai zich in het debat gemengd haj feitelijk nog niets! De Dultsche minister van buitenlandse!» zaken, von Ribbentrop. Is vertrokken nasi Noord-Italië, waar hij eenige dagen 2 doorbrengen. Het vertrek van von Ribbentrop wordt te Berlijn slechts een uiting van de inten sieve activiteit van de Dultsche diploma!» genoemd. Men acht het te Berlijn noodn; kelijk, dat een innig contact met Romi wordt bewaard.-.nu beide landen diplom,, tlek initiatief ontplooien. De a.s ontmoeting tusschen von Rlbbm. trop en Ctano ln de beroemde villa Esle aan het Comomeer, zal, naar Gayda in j. Giornale d'Italia schrijft, een tweeledi, doel hebben: de indrukken onderzoeker welke te Rome. Venetië en Berlijn zijn af gedaan tijdens de verschillende besprek gen, welke Mussolini, Ciano en Hitier r von Ribbentrop de laatste weken met tal rijke vertegenwoordigers van Europeesc regeerlngen gehad hebben en nauwkeu ger de positie bepalen der belde spllm gendheden ten aanzien van de omsing lingspolltlek welke door de twee groó' democratieën van Europa met persoonlijk" hulp van Roosevelt georganiseerd wor' .De ontmoeting welke twee dagen zal duren zal een nieuw blijk van solidariteit nji] der spllmogendheden en van hun wil waakzaamheid en weerstand. (Ingez. Med.) ,,Quo Vadis Polonia? (Waarheen gaat gij Polen?» nog een waarschuwing aan het adres van Warschau meenen te moeten richten. De voorstellen van Duitschland acht hij eerlijk en billijk: zij zouden, aldus de mi nister, onmiddellijk werkelijkheid zijn ge- (Ingcz. MsL) FRANKRIJK. De Fransche minister-presidentDaladier, heeft tegenover de pers de volgende ver klaring afgelegd: „De bladen hebben gemeld, dat de regee ring de volgende week Donderdag, bij den aanvang van de nieuwe zitting van het parlement, in de kamers een verklaring over den internationalen toestand zou af leggen. Ik ben van meening, dat ik in de be staande omstandigheden niet mag wadhten. maar reeds thans moet zeggen, wat de al gemeene zin van deze verklaring zal zijn. Het standpunt van Frankrijk, zooals ik dat heb uiteengezet in mijn radio rede van 29 Maart, is niet veranderd en zal niet veranderen. De gebeurte nissen in het buitenland hebben de ge wettigdheid en noodzakelijkheid van onze politiek van waakzaamheid en vastbeslotenheid duidelijk bewezen. Die politiek heeft de goedkeuring van het geheele land. zooals ook nog is gebleken uit de besprekingen in de departementale vergaderingen. Niettemin schijnt men in Frankrijk en in het buitenland door onjuiste berichten en tendentieuse commentaren de werkelijk heid der feiten te willen verdraaien en er naar te streven, óf de vastberadenheid der regeering en volk te doen wankelen, of buiten Frankrijk onzekerheid te doen ont staan over de duidelijkheid en juistheid der Fransche politiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een der gelijke verdraaiing van de waarheid keeren. In werkelijkheid is de interna tionale toestand op een punt gekomen, dat boven de verscheidenheid en het complex van belangrijke vraagstukken één probleem uitsteekt: overhcersching of samenwerking in Europa. De definitieve veiligheid van Frank rijk is dus in het geding en ook de toe komst der beschaving, die wij, met de overweldigende meerderheid der men- schen in de geheele wereld, vast beslo ten zijn te verdedigen. Het Fransche volk weet dat: zijn besluit staai onwrikbaar vast. In de bestaande omstandigheden stelde ik er prijs op daaraan te herinneren". ZUID-SLAVIË. De Hrvatski Drevnik, het orgaan van de Kroatische boerenpartij, meldt in een spe ciale editie, dat het accoord tusschen Ser ven en Kroaten is verworpen. Matsjek, de leider der Kroatische boe renpartij, zal de afgevaardigden van het Kroatische volk bijeenroepen, om hun re kenschap te geven van het mislukken der sedert 3 April gevoerde onderhandelingen en met hen de gevolgen van deze misluk king bestudeeren. H. v. d. Vecht, zoodat deze avond bhzondoi In teressant zal worden. Voor de 2e klasse heeft de kamptoe): zich nog niet aangemeld Hier gaat de strijd voor namelijk tusschen J. v. d. Zwan. A. Kruide nier en C. Zwanenburg. DUITSCHLAND. Generaal Groener overleden De vroegere minister van de rljksw- luitenant-generaal Wilhelm Groener heden. 71 jaar oud, overleden. Tijdens den wereldoorlog werd gene." Groener als opvolger van Ludendorft eerste „Generalquartiermeister" benoem In 1920 werd hij minister van verkeer. In 1923 werd hij als opvolger van Gessier «4 minister van de rijksweer benoemd; hij U in 1932 als zoodanig afgetreden. Wijlen generaal Groener. Generaal Groener was op 22 Mei 18611 Ludwigsburg in Wurtemberg geboren. Bi) koos de militaire loopbaan en was bil b" uitbreken van den wereldoorlog luitenant, kolonel. Als chef van den veldspoorW dienst bekleedde hij een belangrijke funcfet Een wet op de huurrelaties met Joden. De rijksregeering heeft een wet uitge vaardigd op huurrelaties met Joden. De is gisteren van kracht geworden. Zij te- paalt, dat de Joden, die geen gebruik» len of kunnen maken van de mogelijkhe» tot emigratie, in huizen van Joden moete» worden ondergebracht Teneinde te wat- borgen. dat het vertrek van de Joden ti de hulzen van Duitschers zonder wrijvus geschiedt, is bepaald, dat de overheid N de uitvoering van de wet vergaand mw zal werken. De wettelijke bescherming van den tuist- der vervalt voor Joden eerst dan, wannw door een verklaring van de gemeentel»® overheid bewezen is. dat de onderbrengt! elders van den Joódschen huurder veilu gesteld ls. Huurcontracten op langen termijn tus schen Joden blijven onaangetast. Een niet- Jood, die een dergelijk contract met ee» Jood heeft afgesloten, kan te allen l'lfl met inachtneming van den wettelijken ter mijn opzeggen, wanneer het onderbreng*" elders van den Jood bewezen is door bewijs van de gemeentelijke overheid. Joden kunnen onderhuurcontracten in leen nog maar met Joden sluiten. Voor ge mengde huwelijken moet de wet op li.ike wijze als bij zuiver Joodsche bu«' lijken worden toegepast, wanneer alt gemengde huwelijk geen kinderen voortgekomen en de man een J°°d Wanneer daarentegen alleen de Jodin is, doch de man „Dultsch blow heeft of een „Mischllng" van den graad is. wordt de wet niet toegepast.» verschillig of uit den echt kinderen gesproten of niet De wet geldt ook in het Meme"aj,ltr. invoering in Oostenrijk en ln de Sod»' Duitsche gebieden zal geschieden 13 den weg van verordeningen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2