BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Mei 1949 Gouden Jubileum der U.L.O. school Langebrug Algemeene Toestand Europa weer in afwachting GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 De reis van het Koningspaar De Jodenwet aanvaard De nationale feestdag EEN PRACHTIGE HERDENKINGSDAG. Gisteravond vond in de feestelijk inge richte Stadsgehoorzaal een gecombineerde ouderavond plaats van de openbare oplei dingsschool voor UI O. aan de Langebrug A en B. ter gelegenheid ter herdenking van het 50 jaric bestaan dier school. Deze druk bezochte bijeenkomst werd geopend door het schoolhoofd den heer A. van der Hoogt, die o.a. welkom heette wethouder Verwey. den gemeentelijken inspecteur den heer H. A. Vriend, de vertegenwoordigers van den Centralen Ouderraad, de leden der Ouder commissie en de andere genoodlgden. Spr. wees er op. dat het goed is. zich even te beginnen od het feit van dit gouden jubi leum. Od 1 Mei 1889 werd de school opge richt als 3e klaaseschool no. 4 onder leiding van den heer H J. van der Heiden met 401 leerlingen. Reeds op 1 October van dat jaar bedroeg het aantal leerlingen 459. Spr. herinnerde aan de statige figuur van den heer v. d. Heiden, het eerste hoofd der school, met zijn hoogen hoed en gekleede jas. Hij bracht voorts dank aan de onder wijzers en onderwijzeressen, die in de af- geloopen 50 jaren hun krachten aan de school gaven. Voorts besprak spr de verschillende schoolhoofden, t.w. de heeren Blekking. Schilthuizen. Verbrugge en Verhage. Toen spr. in 1936 tot hoofd werd benoemd waren er 148 leerlingen in 5 klassen; dank zij mede de actieve oudercommissie zijn er thans 200 leerlingen in 6 klassen, Spr. bracht voorts hulde aan mej. Klin kenberg. die reeds in 1916 onderwijzeres aan de school was; hij hoopte, dat zij nog vele jaren daaraan verbonden zou mogen zijn. Voorts memoreerde hij de hartelijke samenwerking tusschen de beide school hoofden de heeren Bosnia en v. d. Hoogt en dankte tenslotte den Opperbouwmeester van het Heelal voor Zijn hulp. Spr. deelde mede dat bericht van verhin dering was ingekomen van den burgemees ter. den wethouder van Onderwijs en den Rijksinspecteur den heer van Julsinga. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Bosma, die. na gewezen te hebben op de ernstige tijdsomstandigheden, op merkte. dat het toch noodzakelijk is. de middelen en wegen te vinden, die ons voe ren naar een lichtende toekomst. Men heeft ondanks den druk van dezen tijd toch besloten het 50 jarig jubileum feestelijk te herdenken. Spr. dankte het gemeentebe stuur voor hetgeen in deze 50 jaren aan de school ten koste is gelegd en besprak de ontzaglijke veranderingen in de afgeloopen halve eeuw. ook op het gebied van het on derwijs en de leerwijze, Eén ding is echter hetzelfde gebleven, n.l. het doel van het onderwijs, te weten, er zorg voor te dragen dat het werk der ouderen wordt voortgezet, zoo mogelijk op een betere manier. Wij hopen, aldus spr. dit met evenveel liefde en toewijding te doen als de schoolmeester van 50 jaar geleden. Nadat spr. herinnerd had aan het feit, dat sinds de wet Mackay (1889) vele open bare scholen waren opgeheven in verband met de stichting van bijzondere scholen, wees hij ct op dat de school aan de Lange brug den strijd heeft kunnen volhouden. Niet alleen de oprichting wordt herdacht, maar tevens gedenken wij het feit. dat de school er nog is. Aan ons. aldus besloot de heer Bosma. de taak. er voor te zorgen, dat de school aan de Langebrug nog vele jaren zal blijven groeien en bloeien tot heil van de Leidsche Jeugd. Hierop speelde de Leische Orkestvereeni- ginz Musica ..Londen Bridge" van Coates. Beethoven's ouverture Egmont en de Pré lude in G mineur van Rachmaninof. waar mede dit orkest onder leiding van den heer J. Noordanus een groot succes behaalde. Het woord was vervolgens aan prof. R. Casimir. die een interessante en met groote aandacht beluisterde rede hield over het onderwerp .-Hoe kan het gezin het onder wijs steunen?" Nadat spr. de onderwijzers en de ouders hartelijk gehikgewenscht had. behandelde hij in den breede. hoe het ge zin de school door samenwerking dient te steunen, hoe het dit moet voorbereiden en bevestigen. De school moet openstaan voor klachten, die waardig en rustig overgebracht moeten worden. De ouders moeten informaties in winnen, en raad vragen. Door gezamenlijk overleg, met rust, geduld, vertrouwen en openhartigheid kan veel tot heil van het kind bereikt worden.De ouders kunnen ook zélf goeden raad geven en dienen de orga nisatie der school te steunen. Zij kunnen voorbereiding tot het onderwijs verleenen. door het kind „taal" mede te geven, het kind te leeren „luisteren" en te leeren „waarnemen". Het gezin kan zich maken tot een bron van ontwikkeling voor het k nd; het in allerlei opzicht belangstelling bijbrengen Het onderwijs wordt tenslotte bevestigd door het kind zélf vele dingen te laten doen. waardoor het in de gelegen heid komt, het geleerde op de school in het gezin in practijk te brengen. School en gezin zijn niet twee gescheiden dingen; zij moeten samen iets tot stand brengen en elkander met vertrouwen aan vullen. In den breede werkte spr. dit na der uit. Prof. Casimir eindigde met de hoop uit te spreken, dat het gelukken mag steeds betere opvoedingsmethoden te vinden, om dat aan de geheele jeugd de toekomst van het geheele volk hangt. Nadat de heer Bosma prof. Casimir ten zeerste dank had gebracht voor zijn uit eenzetting, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze nog vele jaren zijn groote gaven zou kunnen geven ten bate van de onder wijzers, droeg de bekende declamator J. Elsacker met groot succes „De drie orgel- draaiertjes" van Jan Feith en „De Onbe kende" van Cocheret toot. Na de pauze bracht de wethouder van financien, de heer M. G. Verwey, zijn hartelijke gelukwenschen over namens het gemeentebestuur, waarbij hij o.a. wees op het werk der oudercommissies, dat zegen rijk kan zijn, mits ieder zijn plaats kent d.w.z. dat de ouders niet gaan zitten op de plaats van den onderwijzer. Zij moeten zijn de verbindingsschakel tusschen gezin en huis. Met de beste wenschen voor den groei en bloei van de school, eindigde spr. De heer P. A. Hibma, vertegenwoordiger van de afd. Leiden Volksonderwijs, bracht eveneens de hartelijke gelukwenschen over, waarbij hij de hoop uitsprak op vooruit gang van het openbaar onderwijs. Namens den Centralen Ouderraad sprak de heer J. Harting, die als oud-leerling der school een oude herinnering ophaalde en onder de aanbieding van een voorzitters hamer zijn beste wenschen overbracht. De heer Bosma dankte onder hartelijke bewoordingen de sprekers. Ook de heer De Geus voerde het woord namens de oudercommissies der school, die namens de onderwijzers en de ouders een enveloppe met inhoud aanbood, waarvoor de heer Bosma eveneens zijn besten dank betuigde. Ook huldigde de heer Bosma het gezel schap „Musica" voor de medewerking en waarvan het spel hem tot een openbaring was geworden. Nadat dit gezelschap nog de l'Arlésienne- Suite van Bizet had gespeeld en daarmee bewezen had. dat onze stad een uitstekend dilettantenorkest rijk is en de heer Elsa cker nogmaals zijn benijdenswaardige de clamatorische gaven bewezen had. werd deze bijzonder geslaagde herdenkingsavond met een slotwoord van den heer v. d. Hoogt beëindigd. 's Morgens was het gouden jubileum in gezet met een openbare les. waarbij veel bloemen werden aangeboden, veel bezoek aanwezig was en een goede stemming heerschte. 's Middags vond een bijeenkomst plaats voor de kinderen in de Stadsgehoorzaal. Hierbij oogstte een moderne gymnastiek- demonstratie door de meisjes van de twee zesde klassen onder leiding van mej. N. H. Mak een groot succes, waarna het optre den van den heer W. Bymoer uit Amster dam met zijn marionetten-theater de kin deren op buitengewone wijze bezighield Sprookjes, snelteekenen, liedjes en wat dies meer zij, lieten niet na. de jeugd een aangenamen middag te bezorgen. Na het zingen van het Wilhelmus volgde sluiting door den heer Bosma. HET STADHUIS-CARILLON. Men steune de collecte van as. Dinsdag. Mr. P. E. Briét, de voorzitter van het Carillon-comité Stadhuis verzocht ons op name van het volgende: Dinsdag a.s. zullen wij een beroep doen op alle burgers van Leiden, om de laatste gel den, benoodigd voor het Stadhuis-Carillon, te verkrijgen. Op velerlei wijze hebben wij steun ge vraagd. Door inschrijvingsbiljetten, op rui me schaal verspreid: door verkoop van sluitzegels, door collecte in de schalen De Studenten-vereenigingen schonken be langrijke bedragen. Het Leidsch Studenten Corps betaalt de allergrootste klok „de Bourdon". Ook door muziekuitvoeringen en sportorganisaties zijn wij gesteund. Maar het groote Leidsche publiek, dat dagelijks van het nieuwe carillon zal ge nieten, hebben wij nog niet bereikt. Wij hebben nog ruim f. 10000 noodig. De toren van het Stadhuis is verrezen, door ieder bewonderd. Maar de toren is nog stom. De Leidsche Burgerij moet vrijwillig hem zijn klankvolle stem geven, die dage lijks zal zingen en bij feesten zal juichen. Het moet een geschenk zijn van alle Lei- denaars, die immers gevoelen voor de glorie van hun oude stad. Op den feestelijken dag. waarop het nieuwe Stadhuis zal worden ingewijd, zal het Wilhelmus klinken van den toren. Dan moet ieder Leidenaar kun nen zeggen „dat carillon is ook van mij". Voordat de klokken hoog in den toren gebracht worden, krijgt ieder gelegenheid zijn carillon te bezichtigen Leidenaars van alle schakeering zullen collecteeren met open schaal, in elke buurt. De leden van het Comité, studenten, leden L.S.C. en V.V.S.Lburgers en arbeiders, allen doen mee. Ieder krijgt gelegenheid voor een bij drage. Wie gegeven heeft, geve nogmaals; wie nog niet gegeven heeft, drage nu bij. ACTIE COMITÉ „LEVENDAAL". Contribuanten -avond. Dit comité, dat zich ten doel stelt den arbeid van de Wijkvereeniging „Leven- daal" financieel te steunen, verleent ook een moreelen steun aan deze vereeniging, welke moeilijk te vervangen is. Wij hebben dit gisteravond kunnen con- stateeren op een der actie-avonden Begonnen werd met het zingen van Gez. 150: 1, waarna de voorzitter van het actie comité. de heer J. W. v. Daalen, voorging in gebed, om vervolgens een overzicht te geven van den stand van zaken, bovenal van dien der financiën. Men is financieel niet gelukkig geweest en kon door eenlge tegenslagen, slechts een bedrag van f. 65 - aan het Wijkbestuur overhandigen, welk bedrag door den heer A v. Borselen met een woord van dank in ontvangst werd genomen. Ds. Punselie was om gezond heidsredenen verhinderd aanwezig te zijn. De mond-accordeon vereeniging K. en G„ ofschoon niet geheel compleet aanwe zig, bracht vervolgens eenige nummers ten gehoore, waarmede de leider, de heer H. F. Roman een dankbaar applaus oogstte. „Oom Tobias staat perplex", was de ti tel van een klucht welke hierna werd op gevoerd en waarin de heer H. v. d. Broek, als Oom Tobias en de heer T. Werkhoven als de Robot, kostelijk spel leverden. Tenslotte werd het leekenspel „Naar het licht" opgevoerd, waarin eerst de arbeid werd verheerlijkt, daarna de liefde, tot tenslotte alle dwalenden tot het Licht werden gebracht en zich daardoor laten leiden. De voordracht der hoofdpersonen was krachtig, een der spreekkoren viel enkele malen weifelend in, terwijl het andere een wat zwakke uitspraak had. Door een eenigszins „flinker" optreden, zou het ge heel nog beter tot zijn recht gekomen zijn. Desniettegenstaande is het een avond geweest, waarop het Actie-Comité met trots mag terugzien en waarop de band der samenwerkende vereenigingen weer is versterkt. Men is thans in afwachting van Beck's rede. Uit goede bron wordt vernomen, dat de rede in zeer dlplomatieken vorm gegoten zal zijn en op krachtigen toon zal worden uitgesproken, dooh niet zoo sensationeele onthullingen zal bevatten, als men bij het lezen der Poolsohe bladen van de laatste dagen zou kunnen gaan denken. Volgens de bladen zal minister Beek morgen te twaalf uur in het parlement zijn rede houden na de behandeling van de agenda. Hij zou twintig tot dertig minuten spreken. Zijn rede zal worden uitgezonden door talrijke buitenJandsche zenders, onder welke de Engelsche. De Poolsche omroep zal na de rede een Engelsche, Fransche en Duitsche vertaling uitzenden. De te Krakau verschijnende „Illustro- wany Kurier Codzienny", alsmede een aan tal andere bladen, publiceeren een kaart van Poolsch Pommeren. waarop een strook van 25 km breedte voorkomt, welke door Duitschland zou zijn opgeëisoM als auto weg. Het gebied, dat op deze wijze aan Duitschland zou moeten worden afgestaan, zou grooter zijn dan Teschen. dat in Octo ber J.I. bij Polen werd gevoegd. Verder publiceert „Illustrowany Kurier Codzienny" een artikel over Oost-Pruisen, waarin het standpunt wordt verdedigd, dat Oost-Pruisen bij Polen zou moeten worden gevoegd. Opvallend is. hoe thans de Duitsche pers Is omgezwaaid. De „Völkischer Beobachter" zegt oa: Hitier heeft Polen een vriend schappelijk en uiterst edelmoedig aanbod gedaan. Het was een aanbod, dat den terugkeer van de zuiver-Duitsche stad Dan zig en de inrichting van een extra-territo- rialen uitweg door den corridor verbond met een definitieve erkenning van de ge heele Poolsche Westgrens en met een non- agressiepact van 25 jaar. Daarenboven bood het nog de bevrediging van de Poolsche economische belangen aan. Dat deze „voorwaarden" het woord ge schenken ware een betere uitdrukking zonder discussie zouden moeten worden aangenomen, is een verzinsel. De „Deutsche AUgemeine Zeitung" vraagt welken invloed de Britsche garantie aan Polen op de Engelsche politiek zal hebben en in hoeverre Engeland, door zijn over haast besluit, de teugels uit handen heeft gegeven. De Engelsche garantaepolitiek verhoogt niet de Europeesche veiligheid, maar wel het Europeesche risico. Polen wijst als ge volg daarvan de Duitsche voorstellen af, die men volgens het blad in Engeland ver standig en practisch vindt. Blijkbaar ziet dit laatste op uitingen, die in Ingezonden Stukken in de „Time^ wor den gepubliceerd en feitelijk aanraden te rug te keeren tot Chamberlain's vroegere verzoeningspolitiek, dooh in Engeland nog weinig weerklank vinden. Voor zijn kiezers te Leamington heeft Eden gisteren de rede van Hitier bespro ken. Hij kwam tot de gevolgtrekking, dat er hoegenaamd niets door deze breedspra kige rede veranderd was en dat de regee- rins haar huidige politiek moest voortzet ten" De goede trouw was te vaak geschon den en het gegeven woord gebroken zoo dat één ons actie van Hitler's zijde thans meer beteekend zou hebben dan een pönd verklaringen, schimpscheuten en min of meer bedekte dreigementen. Eden achtte het van het hoogste belang dat volledige overeenstemming met Frankrijk en Rus land zou verkregen en bevestigd worden, maar men moest geduld hebben omdat de besprekingen met de Sovjet-Unie zeer veel omvattend en waarschijnlijk vèrreikend zouden blijken. Eden voegde hieraan nog toe, dat hij er van overtuigd was, dat de natie zou wen schen te zien, dat de uitzonderlijke be gaafdheden van Churchill te zijner tijd in haar dienst gebruikt zouden worden. Het treft wel bijzonder, dat juist nu in Rusland een belangrijke wisseling in de re geering heeft plaats gevonden, men zie daarvoor elders in ons blad! De „Times" schrijft in dit verband om. nog: Het schijnt niet wenschelijk, dat een drievoudig verbond tot stand komt, dat Europa in twee gewapende kampen zou scheiden, doch er zijn punten van contact tusschen Engeland en de sovjet-unie, welke samenwerking op het gebied van verzet tegen een aanval mogelijk en wenschelijk maken. Een militaire aanval is een inter nationale misdaad, waartegen de sovjet unie zich even vastberaden keert als een van de Westersche democratieën. Een over eenkomst kan derhalve zoo eenvoudig mo gelijk worden opgesteld voor het doel, Voor UW 3155 (Insez. Med.) BUURTVEREEN. „DE GOEDE WONING". Geslaagd kinderfeest. Gistermiddag gaf bovengenoemde buurt- vereeniging een kinderfeest voor de kin deren van 414-jarigen leeftijd. Door de vereenigingsvlag en trommels voorafge gaan. marcheerden 150 kinderen, allen met oranje getooid, om half twee af, om in .Prediker" een poppenkastvoorstelling bij te wonen, gegeven door den heer Bart Devilé, aangevuld door goocheltoeren. Dat de heer Devilé de kunst verstaat eenige uren lang de kinderen te vermaken, bewees het uitbundig gejuich telkens na zijn optreden. Muziek en v ersnaperingen hielden ver der de stemming er in bij de jongelui. Om 5 uur was het feest beëindigd en werd de terugtocht naar de woningbuurt aanvaard. Het feest slaagde naar beste wensohen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De C.-H. candidatenlijst. De Chr.-Historische candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ziet er als volgt uit: 1. Jac. Wilbrink; 2. mr. P. J. Iden- burg; 2. D v. d. Kwaak; 4. F. J. Groot Enzerlnk; 5. Joh. de Groot; 6 mr. L. Bosch ridder van Rosenthal: 7 A "?n Rosmalen; 8. J. A. v. d. Reyden; 9. B. J. Huurman Jr.; 10. dr. J. van Leeuwen; 11. mevr. E. Fiiippo- Meter; 12. P Stokman; 13. J. Stipter; 14. D. Seydell; 15. L. Questroo, waartoe deze is bestemd n.l. het verzet tegen een aanval. Men verwacht verder een belangrijke verklaring van Daladler over de situatie bij het weer bijeenkomen van het Fran sche parlement. Voorts volgt anen met aandacht het be zoek van den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop. aan zijn Italiaanschen collega, graaf Clano. Het schijnt dat beide staatslieden het Poolsche vraagstuk willen behandelen en hun houding na de rede van Beek willen bepalen. Men veronderstelt, dat Italië aan zal dringen op matiging in het Duitsch-Pool- sche conflict, dit Italië in een moeilijke positie brengt. Italië heeft steeds goede I betrekkingen met Polen onderhouden, welke I nog versterkt zijn bij het jongste bezoek van graaf Ciano aan Polen en Italië ver langt dan ook sterk naar een ontspanning tusschen Warschau en Berlijn Daarom heeft, men Polen aangeraden verstandig te zijn, de Duitsche voorstellen in overwe ging te nemen en te onderhandelen. Men heeft algemeen den indruk, dat, wanneer de spanning tusschen Duitschland en Polen zou toenemen, Italië zal pogen het conflict te localiseeren. zooals het ook heeft gedaan bij het conflict met Tsjecho- Slowakije, doch zonder twijfel zal Italië zich aan de zijde van Duitschland scharen, wanneer de garantie van Frankrijk en En geland in werking zou treden. Vandaag wordt Goering met zijn echt- genoote te San Remo verwacht. Na de gisteren gevoerde laatste bespre kingen te Rome is Gafencu gisteravond naar Roemenië teruggekeerd. Onderweg zal hij Belgrado bezoeken. Voor zijn vertrek uit Rome heeft Gafen cu de ambassadeurs van Engeland. Frank rijk, Turkije en Polen en den Griekschen gezant ontvangen. Gafencu heeft tegenover de „Tribuna" verklaringen afgelegd, waarin hij er o.m. op wees, dat zijn Europeesche reis zeer nut tig was, omdat hij heeft kunnen consta- teeren, op dit moeilijke oogenblik, dat in alle Europeesche hoofdsteden men dezelf de gedachten heeft over wat het resultaat zou zijn van een eventueelen oorlog. Inder daad legt iedereen zich rekenschap af van het feit, dat, overwinnaars en overwonne nen, alle landen van Europa op gelijke wijze te lijden zouden hebben van vernie ling en van de ineenstorting der bescha ving van het continent. Voorts verklaarde Gafencu. dat het feit, dat men overal zich helder bewust is van deze waarheid de veiligste rem vormt, die verhindert -boven de tegenstellingen uit, die Europa verdeelen dat men afglijdt, en neerstort in den afgrond zelf. Het gaat er slechts om naast dit negatieve element tegen den oorlog een positief element in dienst van den vrede te stellen, d.w.z. een streven naar onderling begrip om uit de tegenwoordige spanning te geraken. De ministers vaal buitenlandsche zaken van Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland zullen op 9 Mei bijeenkomen in Stockholm. Zij zullen besprekingen voeren over de recente Duitsche sondeeringen be treffende het sluiten van niet-aanvals- overeenkomsten. Verscheidene bladen leveren reeds com mentaar op de berichten, dat Duitschland aan de Scandinavische landen heeft voor gesteld bilaterale non-agressie-verdragen te siluiten. De „Stockholm Tidningen", welk blad de algemeene meerling dienaangaande in Zweden sdhfjnt weer te geven schrijft, dat dergelijke verdragen nauwelijks noodig zijh, aangezien Zweden reeds heeft ver klaard zich niet door Duitschland bedreigd te voelen, terwijl anderzijds het verlangen naar neutraliteit in Zweden zoo sterk is, dat het belachelijk is te meenen, dat Zwe den zich ooit zou aansluiten bij een bond tegen Duitschland. DUITSCHLAND. Zes Engelscben uitgewezen. Zes Britsche, in Duitschland woonachtige onderdanen, hebben bevel gekregen van de Duitsche regeering om Duitschland tegen 24 Mei as. te verlaten. Deze uitwijzingen vormen redhtstreeksche repiessaillemaat- regelen voor de uitwijzing van zes Duit schers uit Groot-Brittannië. Onder de uit gewezenen bevindt zich Greene, de Berlijn- sohe dhef-correspondent van de Daily Tele graph. Er is duidelijk gemaakt, dat verdere „niet rechtvaardige" uitwijzingen door Groot- Britannië gevolgd zullen worden door ver dere Duitsche represailles. De andere uitgewezen Bngelschen zijn drie zakenmenschen, een ingenieur en een taalleeraar. BELGIË. Duitech journalist uit het land gewezen. De socialistische afgevaardigde Pierard, die gistermiddag een interpellatie zou in dienen over een incident te Winterslag op Zondag j.l., heeft tegenover vertegenwoor digers van de pers verklaard, dat de re geering hem er officieel van in kennis heeft gesteld, dat de Duitsche journalist Ehlert, die het incident verwekt heeft, uit het land is gewezen. Ehlert is directeur van de ..Deutsch-Bel gische Rundschau", correspondent van de ..Westdeutscher Beobachter", leider van verschillende Duitsche organisaties in Bel gië en vice-voorzitter van de buitenland sche persvereeniging in België. Genoemd incident kwam hierop neer, dat Ehlert tegen den commandant der jkswacht, die de identiteitskaarten vroeg van bezoekers van een vergadering van het Duitsche arbeidsfront, gezegd heeft: „over drie dagen zult gij zelfs niet meer het recht hebben hier naar identiteitskaarten te vragen." ENGELAND. Zoowel Lager- als Hoogerhuls hebben een adres van aanhankelijkheid tot den koning gericht, die Zaterdag met de koningin naar Canada vertrekt aan boord van de ..Empress of Australia". Zij keeren echter niet met dit schip terug doch vermoedelijk met de ..Empress of Britain". Hudson naar Amerika. Minister Hudson is naar Amerika ver- trokken, waar hil 14 dagen zal blijven. De oorspronkelijke reis van Hudson is bekort en, naar men verwacht zal hij niet meer dan twee redevoeringen houden. De bekorting van zijn bezoek is een gevolg van het feit. dat zijn aanwezigheid verelscht wordt voor het aan het einde van de2e maand of begin Juni te verwachten bezoek van handelsdelegaties uit de Noorsche lan den. welke hij onlangs heeft bezocht. Hudson zal In de Vereenlgde Staten met den Amerikaanschen minister van buiten landsche zaken. Cordell Huil en den minis ter van handel, Harry Hopkins, besprekin gen voeren ten aanzien van den Enzelsch- Amerikaanschen handel, voornamelijk ten aanzien van de ervaringen, welke zijn op gedaan sedert de inwerkingtreding van het Engelsch-Amerikaansche handelsverdrag. De Iersche daden van terreur. Bijna tegelijkertijd zijn in twee bioscoop theaters te Liverpool traangasbommen ont ploft. Vijftien bezoekers moesten naar een ziekenhuis worden gebracht, waar twee hunner werden opgenomen. Men vermoedt, dat de aanslagen het werk van het Iersche republikeinsohe leger zijn. In de Londensche wijk Hoitxwn is een winkelruit vernield, terwijl te Coventry vier winkels door ontploffingen werden bescha digd. Drie politiemannen zijn hier ter nauwer nood ontsnapt. Ook te Birmingham is een bom ontploft, welke aanzienlijke schade heeft aangericht. HONGARIJE. Gistermorgen is door de Kamer van Af gevaardigden de Jodenwet definitief aan genomen. Deze wet beperkt de deelneming der Joden aan het nationale leven in be ginsel tot zes procent in de vrije beroepen, 12 procent in nijveilheid en handel. Boven dien verbiedt zij volstrekt sommige beroe pen voor de Joden, o.m. alle functies van staatsambtenaren of in openbare diensten. In de journalistiek mogen voor het oogen blik slechts 12 tot 15 procent Joden werken en dit percentage kam dalen tot 6 procent tot 1 Januari 1940. Ten slotte kunnen Joden geen grondbezitters meer zijn en de Jood- sohe grondbezitters, die reeds bestaan, kun nen door den staat onteigend worden. Men raaimit. dat de wet betrekking heeft op ongeveer 500.000 personen. Dit getal kan echter varieeren, al naar de toepassing van de wet, waarvan de uitvoeringsbepalingen nog niet vastgesteld zijn. POLEN. Ter gelegenheid van den natlonalen feestdag is te Warschau een militair défilé gehouden, dat twee uur duurde en door vele autoriteiten werd bijgewoond Maar schalk Smigly Rydz en de president der republiek waren evenwel niet aanwezig. Het défilé had een veel minder Imposant ■uiterlijk dan in vorige jaren en bevatte slechts de troepen van het garnizoen der hoofdstad. Een dichte menigte juichte de troepen toe. Tijdens het miltaire défilé heeft het pu bliek herhaaldelijk en op verschillende plaatsen tegen Duitschland betoogd Kreten weerklonken als „Leve het Poolsche Dan zig". „Leve het Poolsche Oost-Pruisen en ..weg met Hitder", Een gemompel van ontevredenheid en afkeuring ging eveneens door de menigte bli het passeeren van twee auto's der Duit sche ambassade getooid met het haken kruis. Ernstige incidenten deden zich ech ter niet voor Ook president Roosevelt had een geluk- vensch-telegram aan den Poolschen -resi dent gezonden. In Poolsch Wolhynie is het tot een bot- sine tusschen Tsjechen en Duitschers ge komen Verscheidene Duitschers werden gewond, zoodat zij naar het ziekenhu's te Luck gebracht moesten worden. De Tsjechen wilde een einde maken aan de naMonaal-socialistlsche propaganda van de leden der Duitsche kolonie, welke in het bijzonder tot uiting was gekomen door ren rede tegen Poolsche luchtbeschermlngs- leenlng. VEREENIGDE STATEN. I>€ plannen voor een nieuwe neutraliteit" wet. Volgens gezaghebbende kringen zal het eenge antwoord van Roosevelt op Hitiers rede bestaan in een aanbeveling door de regeering van een nieuwe neutraliteitswet met de „cash and carry"-clausule voorden verkoop van wapenen en munitie aan oor logvoerende naties, zoodat in geval van oorlog Engeland en Frankrijk wapenen u»1 rrierika zouden kunnen krijgen. Men w lat de oresident besloten heeft een repHeK ;p de rede van Hitier te geven. De „cash and carry" clausule van de be staande neutrailteitswet is op 1 Mei afge loopen. 3-t

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2