BINNENLAND Mmtfi LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Mei 1939 De „blijvende werkloosheid en haar bestrijding Het a.s. bezoek van de Koningin aan België Mr. Dr. J. Schokking wordt 75 jaar Middenstanders onder de wapenen Rapport van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid Uit Brussel meldt het A.NP.: De Belgische Koning heeft bepaald, dat tijdens het bezoek van Koningin Wilhel- mina aan Belgié, aan Hare Majesteit zul len worden toegevoegd: luit.-generaal De Fontaine, commandant van de divisie der Ardensche jagers en generaal-majoor Beer- naert, van den stat der eerste cavalerie divisie en honorair onder-gouverneur-ge neraal van den Kongo. Bij de aankomst van Koningin Wilhel- mina te Brussel zal de Koninklijke calèche ■worden geëscorteerd door een eere-esca- dron Deze ruiters zullen het nieuwe gala tenue dragen. Het initiatiefcomité van Brussel heeft de Biasselsche winkeliers uitgenoodigd mede te werken aan een luisterrijke verwelko ming van de Hooge Oasten door speciale etalages in te richten, waarin de Neder- lansche kleuren de overheerschende ver siering vormen. Woensdag, 10 Mei a.s„ viert het lid van den Raad van State, oud-minister Mr. Dr. J. Schokking, oud-burgemeester van Kat wijk aan Zee, zijn 75sten verjaardag. Jan Schokking werd 10 Mei 1864 te Am sterdam geboren. Daar bezocht hij het gym nasium en studeerde aan de Stedelijke zoo wel als aan de Vrije Universiteit tegelijker tijd theologie en rechten. In Juni 1894 pro moveerde hij aan de beide Universiteiten tot doctor in de rechtswetenschap op een dissertatie getiteld „Historisch-juridische schets van de wet van 10 Sept. 1853. Staats blad No. 102". In-Sept. van datzelfde jaar werd de 75-jarige candidaat voor het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland en 3 Febr. 1895 aanvaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. gemeente van Wezep, welke standplaats in 1897 met Koudum verwis seld werd. In 1903 vertrok dr. Schokking naar Dordrecht om in 1910 zijn intrede te Leiden te doen. Dr. Schokking. die in zijn Frieschen tijd reeds op politiek gebied op den voorgrond trad en de vader is van de Friesch-Chr. Hlst. beweging, is met name in Leiden al meer op den voorgrond getreden. In 1901 deed hij in de Tweede Kamer zijn intrede en bleef van dit college deel uitmaken tot 1909 In 1918 kwam hij opnieuw in de Tweede Kamer, maar nu als emeritus-pre dikant, want de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk verklaarde het predikambt onver- eenigbaar met het Kamerlidmaatschap. In 1925 nam hij als Kamerlid ontslag in verband met zijn benoeming tot Minister van Justitie in het Kabinet-Colijn Dit ka binet viel echter reeds in Maart 1926 op het gezantschap bij den Paus. Voor de derde maal deed de 75-jarige in 1926 zijn intrede op het Binnenhof. Dr. Schokking. die tot de Chr. Hist. Unie behoort, is in 1929 dr. J. Th. de Visser opgevolgd als voorzitter van de Chr. Hist. Kamerclub. Dr. Schokking. die zoowel van de Prov. Staten van Zuid- Holland als van Ged. Staten in deze pro vincie heeft deel uitgemaakt, werd in 1927 benoemd tot burgemeester van Katwijk aan Zee. Na het overlijden van Prof. Mr D. P. D. Fabius volgde hij deze op als lid van den Raad van State Hij trad daarop uit de actieve politiek en legde zijn voorzitterschap van de Chr. Hist. Unie neer. Dr. Schokking is lid van het algemeen college van toezicht op het Rijks tucht- en -opvoedingswezen. Dr. Schokking behoort in kerkelijk opzicht tot de Confes- sioneele richting. In het voorjaar van 1928 maakte hij een speciale reis naar Amerika als afgevaardigde van The Pilgrim's Fa ther's Society voor de 300-jarige herden king van The Dutch Reformed Church met een bijzondere opdracht van H.M. de Koningin. 2hjn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Verwacht wordt, dat hiermede in de eer ste plaats rekeninz zal worden gehouden. Maar al te veelvuldig doen zich gevallen voor, waarin de oproeping in militairen dienst het voortbestaan van het bedrijf als zoodanig in gevaar heeft gebracht. Voor namelijk hier zijn maatregelen op korten termijn geboden, teneinde veel onherstel bare schade te voorkomen. Uit het verslag der persconferentie werd mede vernomen, dat verzoeken om vervan ging eerst om adv.es worden gezonden aan den directeur-generaal van den Arbeid den d.recteur-generaal van den Landbouw, den hoofdinspecteur voor de Soheepvaart of den burgemeester over de vraag of de per soon in kwestie inderdaad voor de bedrijfs uitoefening onmisbaar is. Het wil de hoofdbesturen voorkomen, dat voer zoover die verzoeken uitgaan van middenstanders en kiene zelfstandigen, het hoofd van de afdeeling middenstand van het departement van Economische Zaken de aangewezen instantie moet wor den geacht tot het uitbrengen van advies omtrent het al of niet onmisbaar zijn van deze personen. Ten aanzien van de zelfstandigen neemt het departement van Economische Zaken en in het bijzonder de afdeeling Midden stand van het Departement de positie in, welke door de overige genoemde rijks- autoriteiten ten aanzien van de door hen bestreken groepen wordt vervuld. De hoofdbesturen van de drie Nederland- sche Middenstandsbonden verzoeken den minister dan ook het daarheen te willen leiden, dat. inpiaats van den burgemeester, het hoofd van de afdeeling Middenstand van het departement van Economische Zaken als advies-instantie voor de hier ge noemde groep zal worden ingeschakeld. BOUW VAN KANTOOR VOOR ARTILLERIE- INRICHTINGEN GESTAAKT. de bekisting voor het betonstorten voor den bovenbouw. Gereed zijn n.l. al een fundee ring en de groote schuilkelder, welke door een zware betonplaat wordt afgedekt. Het is nog niet bekend, wat er met dit nog maar ten deele voltooide gebouw zal gebeuren. Wordt het niet afgebouwd, dan zullen de fundamenten en de schuilkelder moeten worden opgeruimd. Houdt men re kening met de kosten, welke reeds zijn be steed aan fundamenten en schuilkelders, welke bij afbraak alsnog uitgegeven zullen moeten worden, dan mag men de schade voor 't Rijk zeker wel op een ton sohatten. Het gecrouw wordt gedacht op een stuk grond aan het Lyceumplein, dat heeft toe behoord aan de gemeente 's-Gravenhage. Eenige tijd geleden keurde de gemeente raad verkoop van het terrein voor een be drag van f. 120.000 goed. Eventueel zou deze verkoop dus ook ongedaan moeten worden gemaakt. Het kantorencomplex Zou een gevelbreedte van ongeveer 80 M. krij gen, zou 17 M. hoog worden en vijf verdie pingen tellen. Defensie heeft onmiddellijk met de be trokkenen besprekingen geopend om uit de impasse te geraken. TUNNEL VOOR FIETSERS. In den weg Den HaagLeiden. Od den rijksweg Den Haag—Leiden, ter hoogte van de kruising Leidschestraatweg en Benoordenhoutscheweg en Waalsdorper- laan te Den Haag zal weldra een tunnel voor wielrijders alle gevaren voor het krui sen op dit punt wegnemen. De Rijkswater staat is reeds met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Deze tunnel zal on der den Leidschestraatweg komen waar door de wielrijders, zonder verder het ge wone riiverkeer lastig te vallen, van de eene rijwielbaan naar de andere kunnen komen. Tot heden leverde dit op dit zeer drukke verkeerspunt zeer gtoote moeilijk heden op. Het is noodig, dat hierbij de tramsporen ran de H.T.M.-lijn Wassenaar —Leiden eenigszins verlegd worden. De tunnel zal ongeveer 35 meter lang worden. 5 meter breed en 2 25 meter hoog. ..Tel." Schade voor het Rijk op een ton te schatten. Naar wij vernemen aldus het Hbld. zijn de werkzaamheden aan den bouw van het nieuwe kantorencomplex voor de artil lerie-inrichtingen aan het Lyceumplein te 's-Gravenhage gestaakt. Met deze werkzaamheden is ongeveer vijf maanden geleden een begin gemaakt en men was al gevorderd tot het maken van 4177 pucanter wet u A A s1 MOSTERD H ,o cent Haas' Adinlsbócken - PRIJSVRAAG TOT I JULI *FI. 8000.-PRIJZEN (Ingez. Med.) DE HEER P. VISSER OVERLEDEN. De heer P. Visser, administrateur, chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen, is hedenmorgen na een langdurige ziekte overleden De heer P. Visser werd geboren 9 October 1881 te Nieuw-Amsterdam. Aanvankelijk was hij voor het onderwijs bestemd. Op 1 Januari 1907 trad hij in dienst bij het departement van blnnen- landsche zaken, waarvan de afdeeling kun sten en wetenschappen toen deel uitmaak te. Kort daarna werd hij verbonden aan deze afdeeling, die toen onder leiding stond van den opvolger van Victor de Steurs, ir. J. A. Royer. De heer Visser bleef aan deze afdeeling werkzaam, achtereenvolgens de verschillende departementale rangen door loopend. Toen in 1925 de toenmalige chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen, mr. M I. Duparc, plotseling overleed volgde de heer Visser hem als zoodanig op. In de jaren 19191921 was hij lid en secretaris van de rijkscommissie van advies in zake reorganisatie van het museumwezen hier te lande. Het belangrijke rapport, dat deze commissie In Juli 1921 uitbracht, was groo te n deels van zijn hand. Ook later maakte de heer Visser deel uit van allerlei commissies. BOND VAN NED. SCHILDERS PATROONS. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer W. C. van As. werd in ..Excelsibr" te 's-Gravenhage, de Jaarlijksche vergade ring gehouden van de verzekerings-instel- llngen van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons. Het jaarverslag en de balansen en reke ningen werden goedgekeurd, evenals het voorstel van den raad van bestuur om 20 pCt. reductie te verleenen op de ln 1937 betaalde premie, in mindering der ln 1939 te betalen voorachotpremie. Het voorstel om de premie voor de pa troons-ziekteverzekering te verhoogen van f. 4.80 tot f. 6 per eenheid werd na toelich ting van den wiskundig adviseur aange nomen. De heer H van der Sluys te 's-Graven hage die als lid van den raad van bestuur aan de beurt van aftreding was, werd met groote meerderheid herkozen. Zoowel het fonds voor bedrijfsongeval len-risico als de patroons-ongevallenver zekering hadden gunstige resultaten. De patroons-ziekteverzekering had een klein nadeelig saldo, weshalve de premie eenige verhooging moest ondergaan. MIDDENSTANDSBONDEN ADRE9SEEREN TEN BATE DER KLELVE ZELFSTANDIGEN In een adres aan den Minister van De fensie he'&oen de hoofdbesturen van de dne Nederlandsche Middenstandsbonden mede gedeeld dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van het comité van de on 27 April j.l. vanwege de door het Departement gehouden persconferentie, al waar mededeelingen zijn gedaan omtrent de regeling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel, dat buiten gewoon is opgeroepen ten behoeve van de u t-wendige veiligheid des lands. Ook voor den handeldrijven den en in dustrieel en middenstand zoo wordt betoogd, is het van het grootste belang, dat het Nederlandsche volk doordrongen wordt van de gedachte, dat zij. d e thans onder de wapenen zijn geroepen, op de bres staan voor aller belangen, zoodat een ieder ertoe dient mede te werken om te voorkomen, da, hun bil hun terugkeer zou blijken, dat hun economische positie een verslechtering zcu hebben ondergaan. Waar de m nister het mogelijke wenscht te doen. opdat naast de functionneering van het mili.a'r apparaat ook de volks huishouding normaal kan blijven function- neeren. wordt in dit verband met voldoe ning geconstateerd, dat ook met de belan gen van den handeldrij venden en in- dust eelen middenstand neringdoenden ernstig rekening zal worden gehouden. De hoofdbesturen van de drie Midden- s ands'-onden vragen met het oog op de bijzondere positie van den middenstand de s»~?t;ale aandacht van den Minister. Ho? 'rleiner het bedrijf, des te minder t? - het üer^neel. des te onm sbaarder is n r'z n regel de kleine ondernemer in zijn bed i.if. in het biizonder wanneer dit be- hoorc tot de z.g. éénmanszaken. b Verschenen is thans het rapport van de door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid d.d. 18 December 1936 inge stelde commissie van onderzoek naar de ..blijvende werkloosheid" en haar bestrij ding (De commissie-Van der Waerdeni. Na een algemeene inleiding over de oor zaken. welke tot de samenstelling der com missie hebben geleld, zegt het rapport: Werktijdverkorting var. 48 op 40 uur per week of een even groote verkorting door andere maatregelen (wandelweken, enz), wanneer de technische omstandigheden dat meer gewenscht maken, heeft op de werkgelegenheid, een gunstigen Invloed. Het maakt daarbij weinig verschil of de afschrijvingen al dan niet toenemen. De totale consumptie zal echter, door de arbeids-spreiding niet of hoogstens zeer weinig in gunstigen zin beïnvloed worden, zoodat de maatregel wel niet welvaart- vermeerderend. maar dan toch welvaart- spreidend zal werken. Openbare werken. Een der eenvoudigste en doeltreffendste middelen ter verkrijging van een grootere werkgelegenheid is gelegen ln het even tueel door of vanwege de overheid pro- duceeren van goederen van algemeen nut, die niet concurreeren met de gewone pro ductie f.,openbare werken"). Deze kunnen zoowel kapitaalgoederen in den engeren zin zijn als consumptiegoederen van col lectief nut. Het uitvoeren van dergelijke werken is naar den omvang gebonden aan den eisch, dat de uitvoering niet plotseling mag wor den stopgezet door gebrek aan objecten of gebrek aan middelen. Dan toch zouden ongewenschte conjunctureele reacties kun nen worden opgewekt. Als men bij de ob jecten ook sociaal nuttige werken als wo ningverbetering opneemt, is een gebrek aan werken niet spoedig te verwachten. Betwijfeld wordt of een 10-jaren-plan, zooals ir. Westhoff zulks voorstelt, ook maar geringe kans van slagen biedt De ervaringen, welke ir. Mesu, als directeur van den oultuurtechnischen dienst, heeft gekregen op het gebied van afwatering, i uil verkaveling en ontginning, hebben hem er toe gebracht den tijdsduur der werken I uit te strekken over een veel langere pe riode. De commissie acht zich evenwel niet competent hierover hl kort bestek te oor- deelen. Het is mogelijk om door maatregelen od handelspolitiek en agrarisch gebied den af zet der sterk toegenomen productie ln hoofdzaak binnen eigen grenzen te verze keren, doch zulks zou gepaard gaan met een wijziging in de economische structuur van het land van dusdanigen omvang, dat de consequenties daarvan door de commis sie thans niet kunnen worden overzien. Dit neemt evenwel niet weg, dat de uit voering van cultuurtechnische werken voor de verruiming der werkgelegenheid door de commissie van zoodanig belang wordt ge acht. dat zij althans op een voortvarende uitvoering van die gedeelten, welke na on derzoek verantwoord worden geacht, meent te moeten aandringen. Industrialisatie. Bij de industrialisatiepolitiek behoort voorop te staan, dat deze tot een verhoo ging van onze economische weerbaarheid moet leiden, derhalve een saldo dient op te leveren voor onze welvaart. De grondslag van de Industrialisatiepoli tiek dient te blijven de oprichting van on dernemingen. waarvan de kostprijsbasis concurreerend is met het buitenland, al thans met de ons omringende landen. Goedkoope, eenvoudig te fabriceeren massa-artikelen, waarvoor reeds een ver zadigde markt bestaat zullen in den regel in ons land niet loonend gefabriceerd kun nen worden, vooral niet indien het produc tie-apparaat in het buitenland reeds over bezet blijkt. Een uitzondering op dezen regel kan alleen gevonden worden, wanneer de fabricage hier te lande een bepaald voordeel heeft (b.v. de mogelijkheid en wenschelijkheid van korte leveringstermij nen. persoonlijk contact tusschen afnemer en fabrikant). Daarnaast zal men aandacht dienen te schenken aan het feit, dat de oude in dustrielanden meerendeels hun eigen markt zijn gaan beschermen, terwijl de vroegere grondstoffenlanden thans industriallseeren en deze industrialisatie ook vaak door be schermende maatregelen trachten te steu nen. Voor de betrekkelijk eenvoudige produc ten, waarop deze laatste landen zich na tuurlijk in de eerste plaats toeleggen, moe ten de kansen op het scheppen van export mogelijkheden dan ook niet groot worden geacht. Het opvoeren van het technische peil van onze industrie in de richting van meer hoogwaardige producten is een van de punten, waaraan in de toekomst in be langrijke mate aandacht zal moeten wor den geschonken. Bij verhooging van den leerplichtigen leeftijd tot 16 jaar zou. indien de plaatsen der jongeren door ouderen worden ver vuld, naar ruwe schatting voor 80.000 tot 85.000 jongens boven deze leeftijdsgrens werkgelegenheid worden gevonden. Monetaire maatregelen. Een verdere devaluatie zou, op korten termijn een vermeerdering van werkgele genheid kunnen geven. Zij zou dus, indien zij als bijproduct der overige maatregelen zou intreden, vanuit het gezichtspunt der werkgelegenheid gunstig zijn Een vergrooting van de geldcirculatie zou eveneens de werkgelegenheid ten goede kunnen komen. De meest voor de hand liggende aanleiding hiertoe zou gelegen zijn in een vergrooting van de door de regee ring uit te voeren openbare werken. De commissie meent, dat de financiering der aanbevolen maatregelen moet plaats hebben, hetzij door leenen alleen, hetzij door leenen voor die uitgaven, waartegen over blijvende materieele waarden gescha- oen worden, en tevens door gebruik te ma ken van de winst op den goud-voorraad als gevolg van een herwaardeering. Voorzichtigheid ls tenslotte geboden, wanneer de productie zoodanig toeneemt, dat de grenzen der productie-cat>aciteit worden bereikt en eveneens wanneer de geldstroom in plaats van goederenaankoo- pen te financieren zich naar de financi- eele sfeer zou verplaatsen en daar even tueel de koersen van aandeelen zou opja gen. Op het oogenblik is van deze beide bezwaren echter geen sprake, zoodat mo menteel geen moeilijkheden van dezen aard te verwachten zijn. Conclusies. De commissie beveelt de volgende mid delen ter afdoende bestrijding van de ab normale werkloosheid aan: I. middelen, die op korten termijn wer ken: A. uitvoering van openbare werken: a. verbetering van den woningtoestand op het platteland (kapitaalsuitgaven f. 20 millioen; gewone uitgaven f. 8 millioen) »n saneering van de binnensteden: b. versnelde uitvoering van het regee- ringsprograma ten aanzien van andere openbare werken. B verruiming van de werkgelegenheid, zoowel tijdelijk als duurzaam, in den landbouw door ontginning van woeste gron den. herontginningen, inpolderingen, ver betering van afwatering en ruilverkave ling. C. pensionneering van de gewone arbei ders van 60 jaar en onder (kosten per jaar f. 5 a 6 .millioen, Indien de gepenslonneer- den uitsluitend door gesteunde werkloozen vervangen worden; kosten f. 25 millioen Indien de helft der gepensionneerden door gesteunden zou worden vervangen.) D. verhooging van den leeftijd, waarop de jeugdigen tot het bedrijfsleven toege laten worden, met twee iaar (kosten per laar rond f. 25 millioen). E. arbeidsspreidlng in industrie, handel en verkeer door als crisismaatregel in te voeren de 40-urige arbeidsweek, cq. wan delweken. ploegenstelsels, 2 op 1 stelsel voor jeugdigen, enz., mits daarbij de op offeringen gedragen worden door het ge- heele volk. n. Middelen, die eerst op langeren ter mijn effectief werken. In de eerste plaats worde de industria lisatie bevorderd, aangezien daarvan op den duur goede resultaten te verwachten zijn. Hierbij komt ,dat, nog vóór dat de eigenlijke industrialisatie blijvende werk gelegenheid zal scheppen, er reeds werk gelegenheid ontstaat door de voorbereiden de maatregelen: den bouw van fabrieken, de vervaardiging van machines en werk tuigen, enz. Het ware wenschelijk, dat de regeering ■spoedig komt met een opsomming van concrete, uitvoerbare plannen. In de tweede plaats (hoewel van veel geringer beteekenisi worde aandacht aan de emigratie geshonken De middelen, hiervoor genoemd onder a. b, c en d zullen bil hunne toepassing be langrijke bedragen van de overheid vorde ren. Het middel ter bestrijding der werkloos heid dat. volgens de gemaakte berekenin gen het grootste aantal werkloozen in het productie-proces zou terugvoeren, nl. de arbeldsspreiding, eischt daarentegen van den staat geen bijzondere uitgaven De commissie Is nl. van oordeel dat in de daling van de weekinkomsten tegemoet gekomen dient te worden door verminde ring van de kosten van het levensonderhoud door middel van verlaging der indirecte belastingen. De inkomsten, welke de staat uit dien hoofde derft, zullen gecompen seerd moeten worden, eenerzijds door de vermindering van de steunultggven, an derzijds door de heffing van een directe belasting ten laste van hen, die niet door den voorgestelden maatregel worden ge- offen. In het systeem der commissie is dus wel belastingverschulving. maar geen belas- tingverhooging noodig. terwijl aldus do of fers, verbonden aan de arbeldsspreiding, door het geheele Nederlandsche volk gedragen worden. Tweetonig signaal wordt op groote tochten ols een waordevolle hulp beschouwd bij het posseeren von andere motor rijtuigen. Bosch hoorns zijn duurzaam, obso- luut betrouwbaar en gemakkelijk te monieeren. Zij geven een krochtig vèrdragend signaal, bij gering stroomverbruik. Verkrijgbaor bij olie Bosch-Dienslen. auiomoblelhondelaren en garage houders in Nederland. |N.V. WILLEM VAN RIJN: AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT ITT TELEFOON 313 0» (4 LIJNEN) 4160 (Iugez. Met.) NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERS NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat de ont vangsten over de maand April 1939 hebben bedragen f. 18.297.22 zijnde f. 7066.43 uit periodieke bijdragen en f. 11.230.79 uit lose giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f. 15 546 56. De plaatselijke comimssies van samen werking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f. 33.842.65, zoodat ln die maand aan aanvragers, verdeeld over 103 gemeenten, een bedrag ran f. 49.389 21 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's Gravenhage Is1 272727. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De algemeene vergadering. In de gisteren te Zeist voortgezette alge meene vergadering van den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders werd het beleid van de redactie van Toenadering het weekblad van den bond goedgekeurd. De heer W. Strijbis Pzn., van den E werd als redacteur van het orgaan en als voorzitter van den bond herkozen Besloten werd de volgende algemeene vergadering die samenvalt met het zilveren Jubileum van den bond te 's Gravenhage te houden. De vergadering hield zich den tweeden dag hoofdzakelijk bezig met de behandeling van voorstellen in betrekking tot de afdee- lingskassen en contributieregeling, de Werkioozenkas, de Militaire leden, entree gelden, vrouwelijke leden, het overlijdens- fonds, de pensioen-uitkeering, de Bonds raad, de districtsvergaderingen, het orgaan, de steunregeling, contract-bepalingen, Jaar verslagen etc. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om ln de statuten en het huishoudelijk reglement enkele wijzigingen aan te brengen. Nadat afgevaardigden van bevriende or ganisaties enkele vriendelijke woorden ge sproken hadden, ging het congres uiteen. DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS. Naar wij vernemen, Ls de toestand van generaal Snijders, die in het diaconessen- huls te Hilversum verpleegd wordt, bevre digend. Indien deze zich gunstig blijft ontwikke len. zal de tweede operatie de volgende week plaats hebben. KLINISCHE HULP VOOR LEDEN VAN VEREENIGING VOOR ZIEKEN HUIS VERPLEGING. Te Utrecht werd een bespreking gehou den tusschen vertegenwoordigers van de vereeniging van ziekenhuizen, de vereeni- ging van katholieke ziekenhuizen, den bond van Nederlandsche ddaconessenhui- zen en vertegenwoordigers van de federa tie van vereenlgingen voor ziekenhuisver- pleging en de onderlinge nationale verze kering tegen de kosten van ziekenhuisver- pleging en van operatie. Een der onderwerpen van bespreking vormde het voorstel ran het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der i neeskunst aan de op 13 Mei a.s. te houden buitengewone algemeene vergadering dier maatschappij, tot het aangaan van over eenkomsten met de 2 laatstgenoemde ver- eenigingen ln zake de verleening van kli nische hulp aan verzekerden. Na uitvoerige besprekingen werd over eengekomen aan de respectieve besturen voor te stellen voor gemeenschappelijk® onderwerpen een contact-commissie in he® leven te roepen bestaande uit vertegen woordigers van alle genoemde corporaties. BEGRAFENIS VICE-ADMIRAAL G. F. TYDEMAN. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den te Den Haag overleden vice-admiraal G. F. Tydeman, zal morgen op de begraafplaats te Westerveld geschie den, na aankomst van den trein van li" uur. Hier is het antivoord 1. Methusalem werd 969 jaar oud. 2. De vrouw van Socrates, berucht tJ> haar voortdurende plagerijen. 3. De stem van het volk is de stem ra" God. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10