kreymborg ROOKT KARELI Mogelijkheid verbod van dagbladen LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Mei 1939 Derde Blad No. 24265 gemengd nieuws Maatregelen tegen excessen in woord en geschrift land- en tuinbouw SOsie Jaargang Brand op een Rijnaak te Rotterdam buitenlandsch gemengd. Bescherming van openbare orde Critiek te kwader trouw Veel materieele schade. geen persoonlijke ongevallen. Gisteravond is door tot nog toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kajuit en het achteronder van de 530 tons metende Rijnaak „Texel", afkomstig uit Botterdam, schipper O. Smook, welk schip ter reparatie gemeerd was aan den steiger van de N V. Cartonnagefabriek Holland aan de persoonshaven te Rotterdam. Te ongeveer kwart over 11 bemerkten voorbijgangers een sterke brandlucht, ter wijl rookwolken over de schutting van de terreinen van de cartonnagefabriek dre ven. De brandweer werd gewaarschuwd, die terstond met groot materieel ter plaatse was. Het vuur, dat fel naar bulten sloeg en niets gespaard heeft, werd bestreden met vijf stralen. Manschappen van de afdeeling brand- bluschmiddelen hebben met rookmaskers ln verband met de zeer sterke rookontwik keling zeer goede diensten kunnen bewij- len. De Rijnaak was ledig en de brandweer kon van den aanvang af de vijf stralen concentreeren op het achterschip. Men heelt echter niet kunnen verhinderen, dat de roef met alle huisraad een prooi der vlammen werd, evenals het achteronder en de roeiboot, die zich aan het dek bevond. Omstreeks half één had men het vuur vrijwel onder de knie en kön men met twee bandslangen de nablussching beginnen. De Khipper en diens vrouw waren afwezig. Verzekering dekt de schade. AUTO bij het remmen gekanteld. Inzittende geneesheer gewond. In den laten middag is gisteren op den Dommer van Poldersveldtweg te Nijmegen een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de Nij- meegsche geneesheer dr. R. Bahlmann ernstig werd gewond. Dokter B. moest plotseling remmen voor een personenauto, welke met groote vaart van rechts uit de Zandstraat kwam. Door bet te krachtig remmen kantelde de wa len van den geneesheer. Onmiddellijk scho ren twee officieren van gezondheid van "et Indische leger uit de nabijgelegen ins Hendrikkazerne te hulp. Zij wisten n arts, die in zijn auto beklemd zat, te vrijden. Hij bleek een verwonding aan het hoofd en Inwendige kneuzingen te heb ben gekregen. Met een ziekenauto werd het slachtoffer naar het Canlsiusziekenhuis le Nijmegen overgebracht. De toestand van dokter Bahlmann, die lid is van den gemeenteraad van Nijmegen, is bevredigend. VRACHTAUTO TEGEN BOOM GEREDEN. De chauffeur was in slaap gevallen. In den afgeloopen nacht omstreeks een uur is op den rijksweg Grave's-Herto- ftirbosch onder de gemeente Schayk. een •rachtauto, welke uit de richting Den Bosch ham, in volle vaart tegen een boom ge kitst. Het ongeluk is ontstaan, doordat de uffeur ln slaap was gevallen. Hij werd t de cabine geslingerd, evenals de naast hem zittende passagier. Omwonenden waarschuwden direct de marechaussee en dokter Stolz uit Oss. Het bleek, dat de chauffeur, die woonachtig is in Velp (N.B.i ernstig was gewond. Hij heeft om. een hersenschudding gekregen. In zeer ernsti- len toestand ls hij naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. De tweede inzittende kreeg lichte verwondingen. Na ter plaatse ver- tonden te zijn, kbn hij naar zijn woning temgkeeren. De auto is geheel vernield. WIELRIJDER DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. De wielrijder L. uit Dongen, is gisteren te Waspik door een motorrijder aangere den. L. kwam uit een zijstraat op den hoofdweg. Het uitzicht ter plaatse werd wlemmerd, doordat op den hoek van de straat een verhuiswagen stond. L. liep een hersenschudding op en is in levensgevaar- liiken toestand naar het ziekenhuis te Kaamsdonksveer vervoerd. TREINCONDUCTEUR VALT TUSSCHEN PERRON EN TREEPLANK. Ongeluk op het station Overveen. Op het station Overveen is gisteravond omstreeks zes uur een 43-jarige treincon ducteur uit Amsterdam gestruikeld, toen "I in den voorlaatsten wagen van den naar de hoofdstad vertrekkenden electri- schen trein uit Zandvoort wilde stappen, even nadat deze zich in beweging had ge vet- De man viel tusschen perron en tree- Plank en werd door de wielen getroffen, met een verbrijzelden voet en een ernstige «onde aan de hand bleef hij op de rails mggen. Onmiddellijk werd geneeskundige "d'P gehaald, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd werd. BOERDERIJ AFGEBRAND. <v.„G'Sieraïond la te Waalwijk een boerderij, te n m van maatschappij „Welstand" 3 f? en bewoond door den landbouwer ""'geheel door brand vernield. Het vee Idist eenige dagen geleden naar de «de gebracht. Een paard en twee kalve- n die no? [j, de schuur stonden, konden 6Wed worden. e bfaud schijnt te zijn ontstaan door cïect aan den schoorsteen. Verzeke- ""d dekt de schade. koning zogoe te istanboel. clo1 8 ZoS°e en Koningin Geraldine zijn I„,_av°nd met hun gevolg per trein te Deaangekomen. ters PC°n'nc: Is °°k vergezeld door ziin zus- INGEDIEND is een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde. Ter toelichting schrijft de minister van Justitie o.a.: De herhaalde persexcessen van den laatsten tijd, gecombineerd met een reeks van ontoelaatbare mondelinge uitingen in het openbaar, nopen er toe nadere voorzieningen te overwegen ter bescherming van de openbare orde. Het thans ingediende ontwerp van wet stelt nieuwe voorschriften voor in tweeërlei richting: aVooreerst bevat het een aantal aanvullingen van de bestaande bepalingen betreffende beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen en instel lingen en van groepen van de bevolking of ten deele tot de bevolking behoorende groepen van personen; b. Daarnaast wordt een nog belangrijker materie de mogelijkheid ge opend van een rechterlijk verbod van verschijning van dagbladen en andere periodieke geschriften, waarmede bij herhaling misdrijven worden gepleegd tegen de veiligheid van den staat, de openbare orde of het openbaar gezag. Misbruik van recht tot vrije meeningsuiting. Het misbruik waarover het gaat. onder letter a. raakt de vrijheid van meenings uiting, een vrijheid die. mits goed gebruikt, ook voor de richtige functionneering van onze staatsinstellingen van groot belang kan zijn. Ieder staatsburger heeft diensvol gens ten onzent de gelegenhe'd het open baar bestuur te critiseeren en wenschen, verlangens en gedachten, welke naar ztjn meening het algemeen belang kunnen die nen in het openbaar naar voren te brengen. Het genoemde recht bedoelt, gelijk vanzelf spreekt en ook uit het voorgaande blijkt, het uiten van vruchtbare en opbouwende critiek mogelijk te maken. Eisch ls in ieder geval, waar niet elk°en tot vruchtdragende critiek practisch in staat is, dat de uitlatin gen geschieden te goeder trouw, met andere woorden, dat hij, die de critiek oefent, te goeder trouw van meening kan zijn, dat hij door te spreken het algemeen belang dient. Wat geschiedt echter bij de excessen- waarvan boven sprake is? Nauwkeurig het omgekeerde Van de vrijheid van openbare meeningsuiting wordt misbruik gemaakt tot het stelselmatig oefenen van critiek niet te goeder, doch te kwader trouw. Zelfs de meest onoirbare middelen worden aange wend om het bestaande gezag en de be staande openbare lichamen en instellingen in de oogen van critieklooze medeburgers omlaag te halen. Verdachtmakingen, heele en halve leugens en laster worden bij voort during gebezigd. Blijkbaar is het dezen „critici" in het geheel niet om de waarheid te doen en achten zij alle wegen geoorloofd, welke kunnen leiden tot het door hen ge stelde doel. Hun partijorganen wemelen van lichtvaardige beschuldigingen en van aan tijgingen. waarvan de onwaarheid hun maar al te zeer bekend moet zijn. Deze aantijgingen raken niet slechts het openbaar gezag zij richten zich daarnevens in ons land. trotsch op zijn geschiedenis van vrijheid en verdraagzaamheid, een ge heel onnationaal verschijnsel tegen be paalde groepen van de bevolking, welke aan voortdurende beleedigingen en denigTeeren- den laster worden blootgesteld. Daarmede komt een ander groot goed in onze staats orde in het gedrang, n.l de gelijke aan spraak van allen, die zich od het grondge bied van het rijk bevinden, op bescherming van persoon en goederen. Wat den vorm der voorgestelde voorzie ningen betreft: uitgangspunt was de groote beteekenls. welke het recht van vrije mee ningsuiting in onze staatsorde bezit en de principieele grens tusschen gebruik en mis bruik van dit recht. Gepoogd is het beginsel zelf volledig te handhaven. Vrije critiek op het openbaar gezag, op openbare lichamen en instellingen en op alles wat de openbare sfeer betreft, dus ook op bepaalde groepen van de bevolking en haar rol binnen het staatsbestel, blijve onverkort mogelijk. Dui delijk misbruik van het recht, d i. critiek, welice alleen voort kan vloeien uit kwade trouw, worde echter met kracht onderdrukt. Natuurlijk is het niet mogelijk deze for- muleering in het wetboek van strafrecht op te nemen; zij zou technisch te vaag zijn voor de omschrijving van een misdrijf, aan openbaar ministerie, verdediging en rechter te weinig houvast bieden. Daarom Is naar een meer concrete redactie gestreefd, welke strafrechtelijk verantwoord mag worden geacht Als zoodanig stellen de nieuwe arti kelen 137a bis en 137c bis (artikelen 1 en 3 van het wetsontwerp) voor. het uiten van ..beschuldigingen van feitelijken aard", in dien de beschuldiger „weet of redelijkerwijs moet vermoeden, dat de beschuldigingen onwaar zijn". De voorgestelde wijziging van de artikelen 137b en 137d brengt een overeenkomstige aanvulling aan in de redactie van de ver spreiding misdrijven. De bepalingen spreken van beschuldi gingen, waarvan de beschuldiger ..weet of redelijkerwijs moet vermoeden", dat zij on waar zijn. In de openbare sfeer zullen dit ln het algemeen beschuldigingen ztjn. waar van de onwaarheid of lichtvaardigheid aan allen, dus ook aan den rechter bekend is. Verder bewijs zal dan nauwelijks noodig zijn. of zeer gemakkelijk kunnen worden verschaft. Indien bijv. onlangs van zekere zijde de kennelijk, ais beschuldiging be doelde bewering werd geuit, dat de regee ring „niets" doet voor de werkloozen, zou. had de bepaling toenmaals reeds gegolden en was een strafvervolging ingesteld, over legging van eenige begrootingscijfers ter adstructie tegenover den rechter hebben volstaan. Een beleidvolle president zal in een zoodanig geval ook iedere poging van den verdachte, het proces op zijwegen te voeren en te misbruiken voor het maken van politieke propaganda, in de kiem smoren. Bovendien mag worden gehoopt, dat de voorgestelde artikelen 137a bis en 137c bis vóór alles preventief zullen werken. Practisch wellicht nog belangrijker dan de aanvullingen, voorgesteld onder letter a van het wetsontwerp, is het voorstel, opge nomen onder letter b. De toestand, welke op het oogenblik. be staat met betrekking tot persdelicten, ge pleegd op het terrein van de publieke zaak. is in hooge mate onbevredigend. Wordt een persdelict van d:t karakter begaan, zoo pleegt aan den persoon, die hetzij voor het misdrijf werkelijk verantwoordelijk is, hetzij zich daarvoor verantwoordelijk stelt, een niet te zware geldboete te worden opgelegd dan wel een '""aar verhouding lichte vrij heidsstraf en het blad, waarvan de veroor deelde niet meer dan een pion was. kan rustig doorgaan met de gewraakte uitlatin gen. Er is te dezen een duidelijke discrepan tie tusschen het te bestrijden euvel en de repressie. Men treft, hoewel onder omstan digheden wel iets wordt bereikt, niet recht streeks het kwaad zelf, dat moet worden bestreden. Niet de individueele persoon, welke in een concreet geval met de schuld wordt belast, moet vóór alles worden ge troffen. maar het orgaan, de georganiseerde uiting van de groep, welke bij voortduring tot misdrijven aanleiding geeft Het wetsontwerp beoogt in deze belang rijke lacune te voorzien. Het stelt voor. worden bepaalde misdrij ven tegen de veiligheid van den staat, de openbare orde of het openbaar gezag bij voortduring gepleegd door middel van het zelfde dagblad of ander periodiek geschrift, een tijdelijk verschijningsverbod door den rechter mogelijk te maken in het vonnis, waarbij wegens tweede of volgende herha ling wordt veroordeeld. Overtreding van dit verbod zal een nieuw, zelfstandig misdrijf vormen. Aangeteekend zij. dat in het voorgestelde artikel 423a W. van S. de eisch van tweede of volgende herhaling binnen het met op zet kort genomen tijdvak van twee jaar na het onherroepelijk worden van een eerste veroordeeling. ieder gevaar voor bonafide- persorvanen afsnijdt. In artikel 423a is voorts ook een regeling opgenomen voor „vervangende" geschriften, in dien zin. dat ook hun verschijning in de rechterlijke uitspraak kan worden ver boden. De opsomming van misdrijven, welke tot een verschijningsverbod aanleiding zullen kunnen geven, in het derde lid van artikel 423a. is met zorg opgesteld. Natuurlijk kan men zich een iets meer of een iets minder uitvoerige lijst denken. Er is naar gestreefd de meest belangrijke persdelicten alle te omvatten en anderzijds, gezien de ingrij pende gevolgen van een verschijningsver bod. het aantal artikelen, dat tot zoodanig verbod aanleiding kan geven, zoo beknopt mogelijk te houden. Het voorgesteld artikel 423a luidt: Indien voor de tweede of volgende maal binnen twee jaren na het onherroepelijk worden van een veroordeeling wegens een misdrijf tegen de veiligheid van den staat, de openbare orde of het openbaar gezag, gepleegd door middel van een dagblad of ander periodiek geschrift, zoodanig misdrijf door middel van hetzelfde dagblad of ander periodiek geschrift wordt gepleegd. kan de verschijning en de verspreiding van dit ge schrift en van ieder vervangend geschrift ln de rechterlijke uitspraak voor een ter mijn van ten hoogste zes maanden worden verboden Een gelijk verbod is mogelijk in geval van herhaling binnen een jaar na afloop van een verbodstermijn. Onder misdrijven tegen de veiligheid van den staat, de openbare orde of het open baar gezag worden in dit artikel verstaan de misdrijven omschreven in de artikelen 92—98. 100. 102—104. 108—112 115—118. 121—126. 131. 133. 137a bis. 137c 137c bis. 143. 145. 147. 177179 en 204 en. voor zoo ver aangedaan aan een ambtenaar gedu rende of ter zake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening, in de artikelen 261. 262. 266 en 268, Het artikel is ook van toepassing indien het oorspronkelijk geschrift na het eerste misdrijf met een ander geschrift is samen gesmolten of door een ander geschrift is vervangen". WAARBORG-kleed1ng alleen bij 4097 Ungez Med.) neesche ministers en politici. Het station van Istanboul en omgeving werd door de politie ontruimd en afgezet. Voor den ex- koning en zijn familieleden en eenige per sonen uit zijn gevolg waren drie verdie pingen van het groots te hotel in Istanboul. het „Pera-Palace" gereed gemaakt. De Tdrksche regeering heeft hun voor onbe- paalden tijd recht van verblijf verleend. Men neemt aan dat Zog zich voorloopig in Istanboul zal vestigen. Dezer dagen zal hij naar Ankara reizen, om met de Turksche regeering hierover de noodige besprekingen te voeren. de exploratie van den oeral. ,en uit zeventig personen bestaand yAgons, De extra trein bestond uit tien twee waar°bder drie bagagerijtuigen. In "tRons bevonden zich vroegere Alba- Onderzoek door expeditie van 130 geleerden. Onder leiding van Iwan Bardin zal bin nenkort een ui. 130 geleerden bestaande expeditie naar den Oeral vertrekken voor een onderzoek naar de aanwezige bodem rijkdommen. De expeditie heeft o.a tot taak de granietmassa's in den midden-Oeral en in den aan de Poolgebieden grenzenden Oeral op wolfram-, nikkel- en kobaltvoor- raden te onderzoeken. Een groep der expeditie zal zich bezig houden met het vraagstuk van goudhou dend slib en andere voorraden kostbare metalen. Een andere gToep zal zich bezig houden met diepgaande geolog'sche. mine- ralogische en chemische onderzoekingen der ijzerertsen. De Oeral bevat buitengewoon rijke voor raden ijzer, koper, kobalt, arsenicum en mangaanertsen, alsmede van goud. platina, steenkool, petroleum, asbest, nikkel en magnesit. De ijzerertsvooraden van den Oeral wor den geraamd op meer dan 1500 millioen ton, In het derde jaar van het vijfjarenplan zal de steenkoolproductie van den Oeral meer dan 20 millioen ton bedragen. Het mangaanerts in den Oeral, waarvan de voorraad geschat wordt op zes millioen ton. heeft een hoog gehalte aan koper en zink. De bauxietvoorraden bedragen 18 millioen ton. In de laatste jaren zijn ver schillende tantal en niobiumvoorraden ont dekt en in exploitatie genomen. In het zuiden van den Oeral zijn rijke wolfram- voorraden ontdekt. DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Opening van het Volkenbondspaviljoen. Gisteren werd op de wereldtentoonstel ling te New-York het paviljoen van den Volkenbond ingewijd, in tegenwoordigheid van minister van landbouw Wallace, die in een rede de overtuiging uitsprak, dat de „beginselen der ware democratie zeer ze ker eens op de geheele wereld zullen trium- feeren." Hij betoogde, dat de Volkenbond een duurzame werkelijkheid zal worden en de broederschap van alle menschen zal verwezenlijken. Vervólgens werd voorlezing gedaan van een boodschap van Aven'ol: „Zooals de vrede zelf maakt de Volkenbond een he vige crisis mede. Men moet erkennen, dat het meerendeel der verplichtingen feitelijk opgeschort zijn. De belangrijkste daarvan is misschien die der vermindering van de bewapening. Ayenol ls van meening, dat internatio naal leven niet mogelijk is, zonder de be ginselen van den Volkenbond, welke niet gedoemd is een onbeweeglijken vorm te bewaren. De mate der verplichtingen van de leden kan volgens de politieke omstan digheden veranderen, doch slechts een der gelijke vereeniglng kan den eenigen weg tot vrede openen, welke de geregelde en voortgezette ontwikkeling der betrekkingen in dehedendaagsche beschaving veroor- looft. Ten slotte zinspelende op de jonaste gebeurtenissen verklaarde Avenol: Al degenen die in den Volkenbond ge- looven, zullen zich moeten verheugen in de voorstellen van president Roosevelt en de verwachting deelen, die de boodschap in de wereld heeft gewekt. 4094 (Ingez. Med.) vragen en antwoorden. Vraag: Wanneer is het de beöte tijd om spi nazie te wecken? D. v. R. te L. Antwoord: Het is ons niet bekend of hier voor een bepaalden tijd genoemd kan worden. Wel kan men verschil maken tusschen ,.glas en ..buitenspinazie". De eerste komt uit de kas of bak en is meer malsch dan de in de open lucht groeiende groente. Wilt U glasspinazie wecken dan wordt het nu hoog tijd. Spinazie wordt in Mei niet veel onder glas gekweekt, het gewas wordt daar spoedig ziek. In deze maand komt meer het buiten- of natuur product aan de markt. Vraag: Hierbij een gedeelte van het laagje waarmede mijn palm is bedekt. Wat is hiervan de oorzaak? H. K. te L. Antwoord: Uw plant is bedekt met de schild jes van de dopluis. Dit ongedierte verschuilt zich onder deze dopjes. Verwijder deze laatste met behulp van een stomppuntig stokje en wasch daarna de bladeren met een mengsel van 2 ons groene of gele zeep in 10 L. water, waarbij 1 maatje brandspiritus wordt gevoegd. Roer alles goed dooreen en wasch de plambladeren hiermee aan voor- en achterkant met behulp van een zachte spons. Herhaal deze bewerking met een dag tusschenruimte. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". IMMIGRATIE VAN JODEN IN CHILI. Talrijke niet-Duitsche passagierssche pen, welke Valparaiso aandoen, voeren groote getallen Joodsche vluchtelingen uit Europa aan wieii tevoren reeds toegang tot Chili verleend waren. Bij vergelijking met de andere Zuid- Amerikaansche staten blijkt, dat de Chi- leensche volksfrontregeering het edelmoe digst is geweest in haar antwoord op den oproep van president Roosevelt om zoo veel mogelijk gastvrijheid te bieden aan de slachtoffers van de rassenpoitiek. Naar schatting waren ongeveer 100 van de laatste aangekomenen leden van Jood sche gezinnen wier toelating geweigerd was in naburige Zuid Amerikaansche sta ten. De nationale vak vereenig in gen. welke concurrentie vreezen van intellectueele immigranten, worden beschermd door wet ten, welke aan personen, die niet van Chi- leenschen afkomst en geboorte zijn, het uitoefenen van een beroep verbieden. Wel heeft de regeering faciliteiten beloofd aan Joodsche arbeidskrachten in het landbouw bedrijf en de boschstreken in het zuiden. MU- Nederland CHR. HUYGENS. thuisr., 2 Mei v. Genua TABIAN, thuisr., 2 Mei v. Sabang SALAWATI, thuisr.. 30 April te Tjilatjap POELAU ROEBIAH, 2 Mei v. Amsterdam n. Hamburg. Holland-Amerika Lyn DINTELDIJK, thuis reis, 1 Mei te San Francisco. Kon. Ned. Stoomb. Mij. AURORA. 2 Mei v. Palermo n. Catania HELDER. 2 Mei v. Cristobal n. Curasao AGAMEMNON. 1 Mei v. Paramaribo n. Demerara FAUNA, 2 Mei v. Amsterdam te Kopenhagen. JUNO. 2 Mei v. Kiuluk te Izmir THESEUS. 2 Mei v. Kopenhagen te Stettin. Kon. HoU. Lloyd WATERLAND, uitr., 2 Mei te Montevideo. Kon. Paketv. Mü. BAL IK PAPAN, n. Java, pass. 2 Mei Kaap Tres Forcas. Holland-Australië Lijn MEERKERK, thuis reis, 2 Mei v. Sydney. Silver-Java-Pacific Lijn BENGALEN, 1 Mei v. Cebu n. Calcutta. Mü. Oceaan MELAMPUS. 2 Mei v. Amster dam n. Hamburg. Holland-West Afrika Lyn MAASKERK, 2 Mei v. Amsterdam n. W. Afrika NIGER- STROOM, 1 Mei v. Dakar naar Freetown. Halcyon Lyn ROZENBURG. 1 Mei v. Susak te Basse Indre STAD MAASSLUIS. 1 Mei v. Vlaardingen te Narvik STAD DOR DRECHT. 1 Mei v. Vlaardingen te Oxelosund STAD ZWOLLE. 30 April v. Salta Cabello Diverse Stoomvaartberichten PRINS WIL LEM VAN ORANJE. 1 Mei v. Rotterdam te Montreal SPAR, n. Montevideo, pass I Mei Ouessant INDUS, sleepboot. 30 April van Toulon te Diego Suarez KATWIJK, 2 Mei van Rotterdam te Nantes WOENS- DRECHT, 30 April v. Constanza te Ham burg SCHIELAND, 1 Mei v. Rotterdam te Immingham WALENBURGH. 2 Mei v. Aliddlesbro te Boston VEENENBURGH. 1 Mei v. Guernsey te Jersey ZONNEWIJK. n. Rotterdam, pass. 2 Mei Ouessant KEL- 8ERGEN. n. Pepel. pass. 2 Mei Las Palmas VECHT. 2 Mei v. Dordrecht te Pernoviken SCHIE. 2 Mei v. Dakar te Bordeaux BERKEL. 2 Mei v. Rufisque te Havre. GANGES, sleepboot. LeLxoes n. Toulon, pass. 2 Mei Gibraltar, met een zuiger op sleeptouw.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9