LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Woensdag 3 Mei 193) NAGEKOMEN BERICHTEN VISSCHERIJ-BERICHTEN lKIN/T en letteren Stadsnieuws BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Benoeming tof buitengewoon hoogleeraar RECHTZAKEN Von Ribhentrop gaat naar Italië AGENDA Binnenland Buitenland LUCHTVAART Vliegtuig in de bergen verongelukt R.K.S.V. „SANCTUS AUGUSTINUS". Ter gelegenheid van de zes en veertigste Dies N a talis van de R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" zal Zaterdag 6 Mei a.s. in de Kleine Stads gehoorzaal een concert gegeven worden. Hieraan zullen meewerken leden van „Musica Antiqua", de heeren Hans Brandts Buys, clave- cimbel; Nicholas Roth, viool; Johan Feitkamp. fluit; Carel van Leeuwen Boomkamp, viola da gamba. NIEUWE UITGAVEN. Reisprogrammaboek Ned. Chr. Reisvereeniging. De Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging de thans bijna 14.000 leden tellende toeris tische organisatie voor het Protest antsch- Christelijke publiek hier te lande deed thans voor de vijftiende maal haar reisprogramma- boek verschijnen. Dit boek. in fleurigen. oranje-witten omslag, telt 248 pagina's en doet blyken dat de Ne derlandsche Christelijke Reisvereeniging haar leden wéér een keur van reisplannen kan aan bieden. Het bevat niet minder dan driehonderd programma's. Ook zij die gaarne privé reizen, rustig, in eigen gezinskring, vinden in dit boek een betrouwbaren gids. Voorts wordt meer dan vroeger aandacht geschonken aan Jeugd-reizen. De toekomst der spoorwegen. Bij Nijgh en Van Ditrnar te Rotterdam is een brochure verschenen van prof. dr. ir. J. Goudriaan over ,.De toekomst der Nederland sche Spoorwegen". GEBOREN: Boudewijn Peter. z. van D. F. Merz en L. Ahn; Cornelia Catharlna, d. van J. Dubbelaar en M. J. Langezaal; Susanna Maria Jacoba, d. van A. v. d. Meij en C. Warnaar. ONDERTROUWD: P. v. d. Klugt, jm. 29 jaar en J. P. Hendriks, Jd.. 24 Jaar. OVERLEDEN A. M. C. v. d. Kallen, dochter. 37 jaar; A. v. d. Luit. man. 41 jaar; E. J. C. Bos. vrouw, 66 jaar. Van dr. A. de Buck. Bij K. B. van 2 Mei is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de egyptologie en öz ge schiedenis van de antieke godsdiensten dr. A. de Buck, thans lector aan deze universiteit. Dr A. de Buck is 22 September 1892 te Oostkapelle geboren, heeft alhier theologie gestudeerd en zich speciaal op de gods dienstgeschiedenis en de egyptologie toege legd; deze laatste studie heeft hij aan de universiteit te Göttingen uitgebreid. Hier ter stede is hij in 1922 op een egyp- tologische dissertatie over de voorstel lingen der Egyptenaren betreffende den oerheuvel gepromoveerd. Twee jaren heeft hij daarna te Ursum (N.-H.i als Herv. predikant gearbeid, waarna hij op uitnoodiging van de universiteit te Chi cago een studiereis naar Egypte heeft ge maakt, ter fine van het uitgeven van de sarcophaagteksten van het Egyptische Middenrijk. In 1928 is hij tot lector in de Egyptologie aan de Leidsche universiteit benoemd Van zijn hand is o.m. een Ne derlandsche bewerking van een aantal oud- Egyptische verhalen verschenen, en voorts vele artikelen in periodieken enz. Bij K. B. van 2 Juni 1937 werd hem het onderwijs opgedragen in de geschiedenis der antieke niet-Bijbelsche godsdiensten en in de egyptologie in de faculteit der god geleerdheid aan deze universiteit. KATWIJKSCHE VISSCHEK BERISPT. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de klaoht van den inspecteur generaal voor de scheepvaart tegen den schipper van den motorkotter „Annetje en Maria" KW 10, wegens het foutief voeren van het dagmerk en het overlaten van de wacht aan dek aan min der dan twee personen. De raad verklaarde de klacht gegrond en strafte den betrokkene met het uitspreken van een berisping. WEERBERICHT. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 762. Hedenmiddag 2 uur; 763. BUITENLAND SCH WEERO VERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Britsche eilanden neemt steeds verder in be- teekenis af. In Scandinavië steeg de luchtdruk na het aftrekken van de ondiepe depressie naar Finland. Ten gevolge hiervan stroomen opnieuw koudere luchtmassa's Zuidwaarts. Deze koude luchtmassa's kunnen echter niet ver der dan tot ons land doordringen. Het Azoren- hoog neemt nog steeds in beteekenis toe en breidt zich thans sterk in Oostelijke richting uit. Dit heeft ten gevolge, dat de Oceaan depressie eveneens verder in Oostelijke rich ting kunnen doordringen en er geleidelik een einde komt aan den toevoer van koude lucht uit het Noord-Oosten. Het eerste minimum trekt naar IJsland en deed den luchtdruk daar aanzienlijk dalen. Een nieuwe storing, welke snel dieper wordt, ontwikkelt zich ver in het Westen op den Oceaan. Het ondiepe lage druk- gebied in Zuid-Europa trekt in Noord-Ooste lijke richting en vult op. Het bracht zwaren regen in Zwitserland en Zuid-Duitschland. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 n. 20 voorm.) Den Helder: zw. bewolkt, krachtige N.O. wind, temp. 7 gr. C., min. 6 gr. C.. neerslag 0.1 mM. Missingen, zw. bewolkt, krachtige N.O. wind, temp. 7 gr. C.t min. 6 gr. C., neerslag 0.2 mM. De Bilt: zwaar bewolkt, krachtige N.O. wind. temp. 7 gr. C., min. 6 gr. C., neerslag 0.2 mM. Groningen: licht bewolkt, matige N.N.O. wind, temp. 7 gr. C., min. 5 gr. C. Maastricht: betrokken, matige N.N.O. wind, temp. 6 gr. C., min. 6 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmorgen 9 uur: 7 gr. C. <43 gr. F.). Hedenmiddag 12 uur: 10 gr. C. (50 gr. F.). ÏIOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 2.54 uur; nam. te 3.14 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer, 12 uur: 10 gr. C. 40-JARIG JUBILEUM P. v. WESTRIENEN. Onder vele blijken van belangstelling heeft vandaag de heer P. van Westrienen. meesterknecht bij de N.V. Distilleerderij de Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zn. zijn 40-jarig jubileum in dienst van dit bedrijf herdacht. Hedenmorgen werd hij in het privé- kantoor der directie ontvangen en toege sproken door den directeur, den heer L. Verkoren d'e zijn gelukwenschen verge zeld liet gaan van de aanbieding van een geldsbedrag onder couvert. Daarna werd hij nog gehuldigd door het kantoor- en fabriekspersoneel, wiens ge voelens respectievelijk werden vertolkt door de heeren F. Kraneveld en D. Wel ling. die daarbij geschenken en bloemen overhandigden. Het kantoor van den jubilaris was voor deze gelegenheid feestelijk versierd; hij profiteerde er evenwel niet lang van, daar hij vanzelfsprekend den verderen dag thuis doorbracht. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop zal morgenavond vertrekken om een bezoek van eenige dagen aan Italië te brengen. In buitenlandsch-politieke kringen gelooft men, dat de as-mogendheden een gemeenschappelijke stap overwe gen als antwoord op de zoogenaamde omsingeling. HAARLEMMERMEER. Dc Groslijst der Vrijzinigen. De groslijst voor de Vrijz, Partij voor de candidaten voor den a.s. gemeenteraad van Haarlemmermeer is als volgt samen gesteld 1. P. C. dc Zeeuw, 2. H. v d Ban, 3. J. A Oudheusden, 4. L v. Reeuwijk, 5. mevr. T. Wydoogen \-an Boeven, 6. P. v. Tol, 7. H. J. Brands 8. A. S. Thomson. 9. M. Im- mink, 10. H Postma, 11 G. Meerburg en 12 J. Roodenburg. De heer A. S Thomson zal dus niet in den Raad terugkeeren, hetgeen in verband staat met zijn drukke werkzaamheden als stationschef te Schiphol Zijn plaats wordt thans ingenomen door den heer J. A. Oud heusden. Aan het postkantoor Hoofddorp en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand April f. 18286.31 meer terugbetaald dan ingelegd. De cijfers waren voor den inleg f. 13489.26. terwijl terugbetaald werd f. 31775.56. KATWIJK AAN ZEE. De muziekvereeniging „U.N.I.", direc teur de heer P. C. Langmuur, heeft gister avond onder zeer groote belangstelling, de uitgestelde muzikale rondwandeling door het dorp gehouden. Tweede Kamer. HET PUF-AANVOERVERBOD. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen onder voorzitterschap van mx. van Schalk Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp goedkeu ring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vtschnetten en van minimium-maten op sommige vischsoorten. (Puf-aanvoerverbod) De heer Woudenberg CN.S.B.) zegt, dat het streven naar maatregelen tegen vernie tiging van jonge vlsch zijn volle sympathie heeft. De opzettelijke puf-visscherij be dreigt den kustvisscher. Het vraagstuk is zeer moeilijk. Het visscherij-belang staat voorop Voor de groote trawlvLssoherii ls de conventie van geen beteekenis. Niet het vernietigen van jonge vlsch zal verboden zijn, doch de aanvoer. Spr. heeft daarom geen hooge verwachtingen van dit verbod en bepleit het regionaal verbieden van de geheele visscherij. Dit zou internationaal kunnen worden overeengekomen. De con trole is gemakkelijker dan in het aanhan gige ontwerp. De heer van Lidth de Jeude (lib.) con stateert eveneens dat men zich wel met het streven kan vereenigen. doch het aangege ven middel niet doelmatig acht. Spr. be twijfelt, of de opzettelijke puf-visscherij een zoo grooten omvang heeft aangenomen, dat daardoor dit verbod gerechtvaardigd is. Hij meent, dat men mag aannemen, dat het grootste gedeelte van de gevangen puf sterft; proefnemingen hebben dit bewezen. Spr. meent, dat eenlg uitstel wel aanvaard baar zal zijn. De heer Zandt (staatk. geref.) acht het doel van dit verdrag lofwaardig, doch be twijfelt ook, of dit doel bereikt kan wor den. Vooral werkloosheid van tal van vis- chers zal er het gevolg van zijn. De steun maatregelen kunnen van langdurigen aard zijn. De eendenhouder zullen schade lijden, daar puf het goedkoopste eendenvoeder ls. Tot slot wijst spr. op de nadeelen voor de genen. die bij de vlschmeelfabrlcatie be trokken zijn. De heer van den Heuvel (ar.) onder streept wat voorafgaande sprekers hebben gezegd Er moet naar andere middelen worden gestreeft. (Wordt vervolgd). LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag van 7.57 uur n.m. tot 3.56 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 3 Mei; op 19.22 uur; onder 4.19 uur. GEEN DUITSCHE VOORSTELLEN AAN DE NOORSCHE LANDEN. Men heeft te Stockholm geen officieele bevestiging kunnen krijgen van de berich ten uit Berlijn, dat de Duitsche regeering non-agressieverdragen zou hebben aange boden aan Zweden Noorwegen. Denemar ken en Finland. OEGSTGEEST. Gevonden Voorwerpen. In April zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan het Bureau van Politie ge deponeerd: Een zwart lederen ceintuur: een sleutel van een autoslot; een gouden broche; een groote zwarte gladharige hond; een dameshandschoen; een zakje wasch- goed; een vulpotlood; een koralen arm band; een zilveren vulpotlood; een vulpen; twee jonge fazanten: een rechter kap- handschoen; een dameshandschoen; een bruin lederen motorhandschoen: een flu- weelen muts met sterren: een klepper; een brume kinderportemonnaieeen religieuze medaille; een breiwerk: een jongensrijwiel; een rij wielbelastingmerkeen militaire kepi; een boodschappentasoh met inhoud; een kindersohoentje: een jongenspetje; een koffer; een oude aktentasch; een mantel- cetntuur; een kettinkje, waaraan twee sleutels. Op den hoek DuivenvoordeSpaar garenstraat, had de automobilist de heer H. v. d H. uit Den Haag het ongeluk bij het achteruitrijden, een lantaarnpaal te raken, waardoor deze afknapte. De schade werd door middel van de verzekering door hem betaald. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier werd ge durende April 1939 ingelegd f. 4474.83 en terugbetaald f. 10.460.68. VOORSCHOTEN. Zilveren jubileum van den heer A. de Graaf Morgen, 4 Mei, herdenkt de heer A. de Graaf den dag dat hij 25 jaar werk zaam ls in het bedrijf van de N.V. Gebr. Eggink, bloembollenkweekers, alhier. De Arbeidsbemiddeling. Het aantal werkzoekenden ingeschreven bij het agentschap der arbeidsbemidde ling bedroeg deze week 91 personen, waar van 31 in werkverschaffing. Gevonden: een hangertje met foto; een duimstokeen autodeken. Inlichtingen bil de politie op werkdagen tussehen 910 uur v.m. (Buiteii verantwoordelijkheid dei Redactie) Cople van de al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven ONDERZOEK OMTRENT DE BLOEDERS ZIEKTE (HAEMOPHILIE) IN NEDERLAND. De medische afdeeling van het Nederlandsch instituut voor erfelijkheids-onderzoek bij den mensch stelt thans een onderzoek in naar het voorkomen en de erfelijkheid van de bloeders ziekte in ons land. Deze ziekte uit zich door het onvermogen van het bloed om te stollen, zoo dat het kleinste prikwondje tot zeer groote bloeduitstortingen aanleiding kan geven, en een betrekkelijk geringe stoot groote onderhuidsche bloeduitstortingen en blauw-roode plekken ten gevolge kan hebben. Deze ziekte heeft de eigen aardigheid alleen bi) mannen voor te komen, maar door vrouwen te worden overgebracht, zooals b.v. bij de kleurenblindheid ook het ge val is. Als het meest bekende voorbeeld van eene groote familie, waarin deze bloedersziekte voor komt. geldt wel de vorstenfamilie in Europa. De eerste vrouw, van wie bekend is. dat zij de ziekte op hare kinderen heeft overgedragen, was Koningin Victoria van Engeland. Haar zoon Leopold van Albanië was een bloeder, en hare dochters Alice en Beatrix hebben de ziekte op volgende geslachten overgebracht. In het Jong ste geslacht zijn Waldemar van Pruisen, die nog leeft, en verder de overleden Hendrik van Pruisen. Alexei van Rusland, Rupprechl van Teek Athlone, Alfonse van Spanje en diens broeder Gonzalo. met deze ziekte behept ge weest. Dit vorstelijk familiedrama heeft veel invloed gehad op de Europeesche politiek, vooral in Rusland, waar de invloed van Raspoetin ge heel aan deze ziekte van den Czarewitsj was te danken. In de laatste jaren heeft men in den strijd tegen deze ziekte vorderingen gemaakt. Er zijn thans middelen, die na toediening aan den bloeder bij dezen betrekkelijk normale stolling van het bloed kunnen veroorzaken, althans de stollingtijd kunnen verkleinen. Dit is b.v. van groot belang bij kiesextracties en operaties. Door toediening van het geneesmiddel houdt de bloeding gauw op. Daarenboven zijn er vorige jaar onderzoekingen bekend geworden omtrent de mogelijkheid om de vrouwen, die de ziekte overbrengen, te kunnen onderkennen. Deze on derzoekingen zijn nog niet geheel afgesloten, maar men is op den goeden weg. Want niet alle vrouwen in een bloedersfamilie brengen de ziekte over; slechts een deel van hen. In vele gevallen zal het nu mogelijk blijken door onder zoek vast to stellen, welke vrouwen de ziekte al dan niet kunnen overbrengen. Dit alles is de aanleiding tot hel instellen van een onderzoek in ons land. Te dien einde heeft de medische afdeeling van het instituut een oproep gericht tot alle geneesheeren en tandartsen om de hun bekende bloeders al of niet meer in leven op te geven. Doch ook de bloeders zelve, of zij. die bloeders in hun familie hebben of gehad hebben (want opgave van overleden bloeders is ook zeer gewenscht) kunnen in het belang van zich zelf. van hunne verwanten en van hunne nakomelingen mee werken tot het slagen van dit onderzoek, door namen, geboortedatum, geboorteplaats en adres van de zieken op te geven aan het adres van de afdeeling: Van Alkemadelaan 350. 's-Gra- venhage. Alleen door volledige medewerking van een ieder is het mogelijk een goed overzicht over het voorkomen van deze ziekte in ons land te krijgen. Misschien is het overbodig zulks hier te zeggen, maar dan is het volledigheids halve, het spreekt vanzelf, dat geheimhouding van de namen tegenover derden absoluut ver zekerd is. In het belang van de volksgezondheid wordt dus een ieder, die in staat is een steentje bij te dragen, verzocht de noodige gegevens zoo spoedig mogelijk te verschaffen. Dr. J. SANDERS. Directeur medische afdeeling v. h Nederlandsch Instituut v. Erfelijk- heidsonderzoek bij den mensch 480*te STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4e klasse, 3c lUst Trekking van Woensdag 3 Mei 1939 Hooge Prgeen 200.— 21696 Prijzen van 65. 1042 1206 2523 2571 2795 3037 3039 3297 3449 3597 3653 3664 4042 4133 4821 4885 5210 5241 5307 5718 5874 6040 6075 6332 6611 6959 7178 7246 7277 7591 7650 8539 8781 9043 9218 9278 9367 9373 9472 9666 10267 10309 10519 10636 10700 10835 11018 11011 11310 11583 11727 11914 12321 12513 12660 12662 12666 12747 12906 12994 13071 13086 13130 13384 13846 13937 14473 14606 14678 14768 14885 15061 15448 16097 16153 16403 16507 16560 17041 17474 17579 17654 17805 18020 18211 18524 18933 18934 19314 19378 19659 20034 20590 20881 20949 21194 21377 21636 21647 Verbetering 4e Klasse, 2e Lijst: 21381 mjs. 21383 WARMOND. Vergadering Ziekenhuisfonds. Onder voorzitterschap van den heer F. Slager vergaderde in Hotel de Stad Rome het R K. Ziekenhuisfonds. Het deed den voorzitter genoegen te kunnen mededee- len. dat de aanstelling van een controlee rend geneesheer, de vereenlging reeds ver schillende financieele voordeelen heeft bezorgd. Hierna las de secr. de heer M. J. Hogenboom de notulen, die vastgesteld werden. De penningmeester de heer Flint bracht het financieel verslag uit. De ont vangsten hadden bedragen f. 3016.05; het totaal aantal verpleegdagen 1078 met 60 ziektegevallen. Dit zijn 64 verpleegdagen minder dan het vorige Jaar, doch 9 ziekte gevallen meer. Aan het Ac. Ziekenhuis moest worden betaald f. 1062.50, dit ls f. 430.minder dan het vorige jaar. Aan het St. Elisabeths Ziekenhuis ls betaald f. 1492.50 of f. 481.— meer dan het vorige jaar. Aan de Anna Kliniek ls betaald f. 140.—, Waren alle op het eind van het boekjaar nog niet binnengekomen rekenin gen op tijd betaald, dat zou het fonds een nadeellg saldo te boeken hebben van f. 27.63. Van de 60 opgenomen patiënten werden 37 verpleegd in het St, Elisabeths Ziekenhuis ,21 in het Ac. Ziekenhuis en 2 in de Anna Kliniek. Het aantal verpleeg dagen van kinderen beneden de 16 jaar be droeg 225, boven de 16 jaar 853 dagen. Den penningmeester werd door den voor zitter dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De kas commissie, bestaande uit de heeren A M. de Vroomen. G. Meskers en J Weyers verklaarde alles in orde. Den oenningmeester werd onder dank decharge /erleend. Na rondvraag volgde sluiting. ZEVENHOVEN. Auto te water. Des avonds had de heer G. uit Woerden het ongeluk met zijn auto in den tocht, tegenover de boerderij van den landbou wer N. Verburg aan den Driesprong aan den Kouserweg te rijden. De heer G. liet zijn auto vol water loopen en kon toen gemakkelijk het portier openen. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Met een kraanwagen uit Woerden, werd de auto later gelicht. ZOETERWOUDE. Aanrijding. Op den Hooge Rijndijk alhier had van morgen een aanrijding plaats tussehen 2 vrachtauto's. De bestuurder Van O, uit Rotterdam, die In de bocht bij Café ,.Ik leer nog" een voor hem uitrijdend paard en wagen wilde voorbij rijden, lette niet op het tegenliggend verkeer en kwam in botsing met een bloemen-vrachtauto, be stuurd door B. uit Rijnsburg. De vrachtauto uit Rotterdam botste aan de linkerzijde tegen de bloemenauto waar door deze ernstig beschadigd werd. Ook de auto uit Rotterdam kreeg eenige schade. De politie heeft tegen den bestuurder O. procesverbaal opgemaakt. De auto van B. is later met een kraanwagen weggesleept. De veehouder P. H. V. alhier deed bij Jen veldwachter aangifte van het feit dat des nachts ongewenscht bezoek op zijn erf is geweest en uit het kippenhok zes kippen en een haan heeft ontvreemd. HEDEN: Oegstgeest (Geversstraat 13): Gem Gods, 8 uur nan. Donderdag. StadszaalLiefdadigheids-concert „Sempra Crescendo". 8.15 uur n.m. Voorschoten (Geb. Chr. Bel.): Solisten, concert Taveno, 8.15 uur n.m. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam,. ..Geheime zender LJB. 17". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon* dag 2-7 en 8-11 u. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur najh Woensdag en Zaterdag 2 uur nam.: „Gum Din". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling, Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.; „Jongensstad". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon. dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,Oké. mister Deeds". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cultureel» Films Zaterdag nam. 2V» uur. Rex-Theater. Haarl.straat lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „In oud-Chicago". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. nm. Nova-Theater (Katwijk a. Zee): „Het groene licht". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 29 April t/m Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: van Driesum, Mare 110, tel. 406; E. B. de Metz. Kamerl. ünnesl. 28, tel. 3553*. 9 SLACHTOFFERS. Het vliegtuig, dat den dienst onderhoudt, tut. schen Dakar en Casablanca (Noord-Afrika) b in de bergen bij Argana, op 100 km. ten N.O, van Agadir en 150 km. van MarakesJ verongb lukt. Uit laatstgenoemde stad is direct een hulpexpeditie vertrokken, die het wrak heeft gevonden. Aan boord van het vliegtuig bevond zich cta bemanning van drie koppen, terwijl er verdtr zes passagiers de reis meemaakten. Het toestel is geheel vernield, de bemanning en passagiers waren omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend Het toestel vloog op 5.000 meter hoogte cn had Ijzelvorming gemeld. VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Donderdagmarkt worden te IJmuiden verwacht „Flamingo'' IJM 259. Vangst 50 m. schel- visch, 135 m. braadschelvisch, 70 m. wijting, 30 m. koolvisch, 15 m. gul, 5 m. platvisch, 22-5 m. makreel. Totaal 560 manden. „Delft" IJM 17. 680 kistjes haring. 500 k. makreel, 30 m. varia. 200 stuks ijskabeljauw en 85 stuks stijve kabeljauw. „Claesje" RO 46. 200 m. haring. 150 kleine kistjes haring. 90 m. dichte makreel, 20 m. varia. 350 stuks kabeljauw. „Maria" IJM 95. 20 k. platvisch, 25 k. braad schelvisch, 30 k. wolf. 10 k. poon, 10 k. wijting, 5 k. varia. Totaal 100 kistjes, 170 stuks ijs- kabeljauw, 390 stuks stijve kabeljauw en 40 lengen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 3 Mei Per Kg.: Tarbot 68—62; Tong 84—60; Heil bot 82—64. Per 50 Kg.: Griet 28—25; Zetechol 13.50—12; Klelnschol 19—7; Bot 16—8.50; Tong schar 25.50—18; Poontjes 7.507; Groote schel- visch 14—12; Middel schelvisch 12.50-10.50; Kleinmiddel schelvisch 11.50—8.70; Kleine schelvisch 94.80; Groote gul 1614.50; Kleine gul 18—8.50; Wijting 4.50—2.90; Makreel 4.80- 3.90; Versche haring 8.25—3.25. Per 125 Kg.: Kabeljauw 6432. Per stuk: Leng 1.800.40; Koolvisch 1.05—0.15. Aangevoerd aan den afslag 1530 kisten versche haring. Prijs levende kabeljauw f. 4.502.40 p. stut Besomming trawlers: „Utrecht" IJM 73 f.5100; „Rotterdam" IJM 112 f. 4520; „Martha" IJM 1» f. 1290; „Walrus" IJM 24 f. 2780; ..Adelantt IJM 19 f. 2400; ..Norma Maria" IJM 6 f. 3424 Besomming loggers: KW 144 f. 280; KW 41 f. 400: KW 108 f. 330. Besomming kotter: E 51 f. 1050, Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de slachtvee-afdeelingen waren de voeren begin dezer week vrijwel algemeen wjt minder, terwijl vooral het aanbod van de gow kwaliteiten aanmerkelijk minder was. Dezewera dan ook over de geheele linie vlug verkocht hoogeie prijzen. Ook de beste ossen waren nu meer in trek en liepen enkele centen per K.w- in prijs omhoog. Voor de 2de en 3de soorten was de handel ook iets vlugger dan de vonge week. met even vastere prijzen. Er werd nog*1 wat voor het leger gekocht, De z.g. £°l°8t€5! koeien, zooals de vakterm luidt, trokken laatste weken meer de aandacht, want de leve* ranties zijn meer dan verdubbeld. Op de gebruiksvee-afdeelingen was de toe stand nog niet veel beter. Het was de aller beste kwaliteit, die nog eenigszlns in trek doch voor de rest was er een lustelooze hand" met eerder nog wat gedrukte prijzen. Het g*> met den groei van de weilanden nog lang nk» naar wensch en bovendien is het land zeer M* zoodat het weinige gras. dat er is, nog *jrai vertrapt. De vette koeien kunnen door al de* omstandigheden nog wel een paar weken prijs stijgen, want het stalvee raakt op en n. land kan in de behoefte voorlooplg nog o*1 voorzien. De vette kalveren werden Maandag te terdam vlot verkochten ruim prijshoudend doch op de andere markten, als te Amsterdam Pui-merend en Groningen was de handel flau* en de prijzen even minder. Nuchtere kalvers» gingen er evenwel overal vlotter uit. De voeren minderen nu snel, want het seizoen ljjj ten einde. De prijzen waren dan ook gemidof® wel f. Lper stuk hooger. Voor de schap^ bleef de goede kwaliteit de aandacht h0U®.7, en werden behoorliike prijzen besteed; verflf- traag. Ook de weide lammeren gingen trwu van de hand. De varkensmarktk was aanj*l nig verandering onderhevig. Prima zware soor ten deden tot 24 cent. en de lichte 2223 een per pond, levend gewicht. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6