LAATSTE BERICHTEN ID5CH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 3 Mei 1939 e strijd in het Verre Oosten Gayda waarschuwt nogmaals Frankrijk herziene mobilisatieplan Binnenland Intrekking oude bankbiljetten Buitenland Polen's nationale feestdag Nieuw Britsch slagschip van stapel geloopen London steunt Roosevelt De bevordering van den Duitschen export Een Duitsche garantie aan de Noorsche landen? BEURSOVERZICHT MARKT SIRICIIIIN^I SPORT ITALIË. i„ de „Giorn&le d'Iitalia" wijst Gayda op t nuttrioaze der pogingen van de Fran- e pers, om te traohten Italië af te bren- i«n ran zij" solidariteit met Duitsohljnd. Italië wacht het Fransohe offensief rus- af Zijn tien millioen man, die opgeroe- hcr. kunnen worden, worden in geen dag er. in geen vier jaar verslagen. Zijn maoh- Ee vloot, met sohepen van 35.000 ton en *n imposant aantal duiktoooten. welke na bezetting van Albanië de Adriatische niet meer behoeft te bewaken, ver ent niet zonder den vijand onlherstel- e slagen te hebben toegebracht. Zijn ln ee oorlogen gedrenkte luchtmacht wordt et uitgeschakeld, zonder eerst de vitale verat verwijderde punten van het vijan- 'lijke gebied te hebben vernietigd, -enslotte kan het „chemische leger" van ië, dat over formidabele geheime ont- fbare stoffen beschikt, niet zoo maar ln ige dagen tot zwijgen worden gebracht, aar Italië kaai bovendien tegenover de nsche plannen andere militaire en poli- e machten in en buiten Europa stellen, enslotte zou Frankrijk, dat in Europa rdt bezig gehouden, niet in staat zijn, koloniale rijk, dat over de geheele -eld verspreid ligt, te verdedigen, bde oorlog zou geëindigd zijn en Frank- Is met een twee mllioen dooden, vermink en gewonden zou zitten en met ver- de centra van leven en arbeid, zou het :n mannen en .geen kracht meer hebben, zijn rijk te exploiteeren en te besturen, ankrijk, dat herhaaldelijk zijn vijan- heid jegens Italië heeft gedemonstreerd, verzuimd heeft, zijn ln de verdragen rgelegde koloniale rekeningen te veref fen, dat voortdurend het Italiaansche istische bewind en leger heeft belas- kondigt thans de vernietiging aan van :e, dat weigert in zijn dienst te treden, ijl Duitschland opnieuw jegens Italië solidariteit voor zijn rechtvaardige oen bevestigt. Franschen, zoo besluit Gayda, volgen verkeerden weg, die steeds verder de f verdiept, welke zij door hun politiek doen ontstaan tusschen hun land Italië. VEREENIGDE STATEN. lonel Bums, een hooggeplaatst amb- t van het departement van oorlog. It in een toespraak tot het congres van Amerikaansche Kamers van Koop- "del bijzonderheden van het herziene ilisatieplan onthuld. Dit plan zou den nigden Staten binnen drie maanden het uitbreken van een oorlog een leger een ntillloen man verschaffen. Het is bedoeling, dat de strijdmacht een begin- kte van vierhonderdduizend man en uizend vliegtuigen zal hebben. Bijna "uizend fabrieken hebben de productie- nen, welke aangeven, wat in tijd van log van haar verwacht wordt, reeds vaard. Een van de belangrijkste punten oorlogstijd is volgens Bums, de controle ie prijzen en alles, wat daarmede sa- hangt. loonen en .salarissen, belastin- prijzen van grondstoffen en arbeids- -htingen en winsten. Als de winsten 11 tot het nulpunt zouden worden ebracht, zou de regeering eigenlijk volledige reglementeering van de nij- &id invoeren. Indien zü daarentegen elijk hooge prijzen en winsten zou len, zou het moreel van het land even- geruïneerd worden. Boycot van Duitsche goederen. voorzitter van het vrijwillige comité Christenen tot boycot van het natlo- 1-socialistische Duitschland, dr. Jay ieffelin, heeft een manifest gepubli- id waarin hij zegt, dat de boycot met ubbelde energie zal worden voortge- tot Hitler zijn politiek zal wijzigen of 4 Duitschland Hitler zal wijzigen. Het e verdedigingsmiddel tegen de dum- 5 en betaalde propaganda is de boycot. wel niet dezelfde middelen gebruikt nen worden, welke de totalitaire staten ""en, kan men toch weigeren hun ezelf te betalen. Schieffelin voegde hieraan toe, dat comité zich belast met het opzetten van campagne tot boycot van het natio- -socialistische Duitschland in Zuld- erika Hij verwacht, dat binnenkort alle erratische mogendheden in de geheele 'ld zich hierbij zullen aansluiten. n millioen ..verdraagzaamheidsinsignes". ..nationale conferentie van Christe- en Joden" heeft aangekondigd, dat zij het geheele land tien millioen insig- Icn teeken van verdraagzaamheid zal eiken. Het insigne, dat in het knoops- 1 gedragen moet worden, .symboliseert eenheid van de Amerikaansche Protes- l,. Katholieken en Joden voor demo- ['e, vrijheid en verdraagzaamheid" aldus f verklaring. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam, deelt mede dat zullen worden inge trokken bepaalde soorten bankbiljetten van f. 300—, f. 200.—, f. 100.—. f. 60.—, f 40— en f 10—, Bedoelde biljetten zijn: 1. de door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven biljetten van: (model 1860/621 f. 300—, f. 200—, f 100, f. 60— en f. 40—, De voorzijde der biljet ten van f 300—, f 200— en f. 100— is geheel ln zwart gedrukt Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederlandsche maagd voor De biljetten van f. 60.en f. 40— zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f. 60.be staat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f. 40,uit een groe nen ondergrond, beide met een ln zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand. In dien rand komt boven den tekst een ieeu- wenmotief voor 2. De door de Nederlandsche Bank uit gegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f. 100—, I 60.—. f. 40— en f 10—, die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de vijfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 29 Mei as afloopt wordt aan houders van de biljetten In kwestie aangeraden, deze biljetten vóór 29 Mei a s. ter betaling aan te bieden aan de hoofd- bank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. Radio-rede van Tsjang-kai-sjek. Ter, ""leiding eener beweging „voor na- n va- j" seesteltjke mobilisatie", waar- Blank t voorzitter Is. heeft maarschalk ai"sjek een radio-redevoering ge- n waarin hij o.a. zeide: ""oeten zweren, dat wij onze kracht anav,"Abelen, ten einde ons op onzen 0 te wreken. Ofschoon 22 maanden ««eostand reeds den weg voor de •ten overwinnlng geëffend hebben, Zr n'e' verslappen, integendeel, fstr.iÜ ons nog meer inspannen om Hjati- ■voort 4e zetten. De geestelijke mo- eis een der doeltreffendste wapenen Iaat viiand- s land"? n'et vergeten, dat de vijand eers binnengedrongen onze mede- Jd nrveimooi'd heeft, onze huizen ver- ze'/.,zc bdders en broeders gedood en riften if5 onteerd. Indien wij de voor- der nationale en geestelijke mo- ERNSTIGE AANRIJDING TE NIEUWVEEN Gistermiddag te omstreeks halfvijf, is de 10 j, B. Slingerland te Nleuwveen bij het oversteken van den weg, door een auto ge grepen, waardoor hij een diepe hoofdwonde bekwam. De jongen stond voor het perceel van de Radio-Centrale ln de Kerkstraat te Nleuwveen en stak, zonder op het verkeer te letten den weg over. Hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door den heer A. Vis directeur van een Graanmaalderij te Ter Aar, Hoewel deze volgens ooggetuigen zeer matig reed en uit alle macht remde, kon hij onmogelijk meer een aanrijding voorkomen. Met een diepe hoofdwonde bleef het slachtoffer onder den wagen liggen. Spoedig waren dr. B. Nout en dr. J. Speelman ter plaatse. Ten huize van dr. Nout werd een noodverband gelegd; over brenging naar een ziekenhuis werd nood zakelijk geacht. De burgemeester stelde in samenwerking met de politie een uitgebreid onderzoek in. De remmen werden gecon troleerd, doch deze bleken ln orde te zijn De Bloeder van den Jongen, mej. de wed S geraakte door de mededeeling van het on geval In een zoodanig overspannen toe stand, dat ook zij onder geneeskundige be handeling moest worden gesteld. Naar wij vernemen 4s de toestand van den jongen thans bevredigend. De burgemeester van Nieuwveen verzoekt den man, die een manchester-jas- droeg en die onmiddellijk na het gebeurde met den bestuurder heeft gesproken, zich in het be lang van het onderzoek ten spoedigste bij de politie te willen melden. Polen viert vandaag den tweeden natio- nalen feestdag, ter herdenking van de grondwet van 3 Mei 1791. In Warschau wordt druk gevlagd en vele huizen zijn versierd met de portretten van maarschalk Pilsudski maarschalk Smigly Rydz en kolonel Beek. Alle ambassades, gezant schappen en consulaten hebben eveneens de nationale kleuren van het land, dat zij vertegenwoordigen, uitgestoken, ook de Tsjecho-Slowaaksche legatie. In alle ste den worden parades gehouden, doch deze zijn rfiet zoo plechtig als de vorige jaren, aangezien de meeste troepen zich niet in hun garnizoen bevinden. Verder worden in alle kerken dankdiensten gehouden en zijn vergaderingen georganiseerd, ook te Dan zig. In verband hiermede bericht de Wars- zawski Dziennlk Narodowy. dat te Danzig de aanplakbiljetten waarmede de Poolsche bevolking werd aangespoord aan het feest van 3 Mei deel te nemen, werden afge scheurd en de nationaal-socialisten hebben besloten in de Sporthal een feest te orga- niseeren De Kurjer Warszawski schrijft: „We le ven thans wederom in een tijdperk, als waarin wij eeuwen geleden leefden. De trek van de Gern;anen naar het Oosten werd slechts tot staan gebracht door Po len onder koning Boleslas. Eén ding is evenwel anders. Duitschland heeft in den rug een Europa, dat zich wel bewust is. dat Polen een belangrijke factor van den vrede is. JONGEN' DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Vanmiddag omstreeks halféén is de negenjarige G. de Jong te Lexmond door een personenauto aangereden. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat het enkele oogentolikken later overleed. DAAN VAN OLLEFEN Sr. OVERLEDEN. Hedenochtend is in zijn woning te Am sterdam op bijna 81-jarigen leeftijd over- lden de eertijds bekende tooneelspeler Daan van Ollefen Sr. Vooral ln de hoofdstad was van Ollefen een bij het schouwburg-publiek populaire figuur, wiens uitmuntend spel in veler herinnering voortleeft. Eerst enkele jaren geleden nam hij af scheid van het tooneel. Te noemen zijn z'n vertolkingen in vele klassieke stukken, bij Royaards gespeeld, o.a. Asuiode ln „Adam in Ballingschap", Vader Willebrord in „Gijsbrecfht van Aem- stel" en Gobbo in „De Koopman van Ve- netie". De architeoten ir. H. Th,unnis6en en J. H Hendricks hebben heden aanbesteed het bouwen van een klooster en paviljoen voor de St. Ursula-stichting te Nieuwveen, voor het bestuur van de St. Joseph-Stichting te Bergen. Laagste inschrijver was L. O. Koenders en Zn. te Utrecht, voor f. 124.940. bllisatie op doeltreffende wijze naleven, zullen wij den vijand kunnen verdrijven. Japansch bombardement. Zes Japansche vliegtuigen hebben zeven tien bommen neergeworpen op de verdrags haven Ningpo. Tweehonderd huizen wer den vernield, ruim 100 slachtoffers vielen. De Amerikaansche markt in China moet verdedigd worden. Tijdens een feestmaal, aangeboden door de agenten van de Amerikaansche Kamer van Koophandel, welke in het buitenland verblijven, hebben vertegenwoordigers van Amerikaansche firma's in het buitenland verklaard, dat de Vereenigde Staten de Amerikaansche markt in China en op de Philippijnen moeten verdedigen, op het gevaar af een oorlog met Japan te riskee- ren. Verder moet de regeering van de Ver eenigde Staten pogen de concurrentie van Europa in Zuid-Amerika te bestrijden door het beschikbaar stellen van goud en door handelscredieten. DE ..PRINCE OF WALES". De princess-royal heeft vanochtend een der snelste en sterkste slagschepen ter wereld, de Prince of Walesvan stapel doen loopen Het schip meet 35.000 ton de voornaam ste bewapening bestaat uit tien kanonnen van 14 duim. opgesteld in drie torens. Ver der 16 stukken van 5 1/4 duim in acht torens en veel kleiner geschut. De snelheid en het vermogen van het schip worden nog geheim gehouden doch de snelheid moet aanmerkelijk grooter zijn dan de 23 knoo- pen van de „Nelson". Veel aandacht is ook geschonken aan de verded ging tegen aan vallen uit de lucht en tegen mijnen. De bemanning bestaat uit 1500 officieren, onderofficieren en mindéren Het schip is ingericht om op te treden als vlaggesch'p Gouverneur Alfred Landon. de republi- keinsche tegencandidaat van president Roosevelt bii de presidentsverkiezingen in 1936. is vandaag opgetreden als verdediger van den oproep van den pres'dent aan de dictatoren voor het houden van een vredes conferentie Landon zeide dal de Vereenigde Staten een groote macht zijn. welke iets meer te bieden heeft dan alleen een der beide ziiden te kiezen. Ook verklaarde Landon te vreezen dat de Vereenigde Staten niet in staat zullen zijn buiten een eventueelen oorlog te blij ven. wanneer deze langer duurt tengevolge van econonvsche en andere belangen, welke zich reeds nu kenbaar maken. JOEGOSLAVIË KOOPT SKODA- KANONNEN. Duitschland heeft groote orders van de Joegoslavische regeering verkregen voor legerultruatlng door de onderteekening van een contract voor een tienjarig credietplan van 25 millioen pond sterling, verneemt de Daily Telegraph Van dit bedrag zal twee derde besteed worden aan kanonnen en ander oorlogsmateriaal van de Skoda- fabrieken in het vroegere Tsjecho-Slo- wakije. FASCISTISCHE PROPAGANDA IN DE VEREENIGDE STATEN. 50 millioen in 5 jaar besteed. De democratische afgevaardigde Samuel Dickstein uit New^York. heeft voor de post- commissie uit het Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat de fascistische regee ringen de laatste vijf jaar ruim vijftig mil lioen dollar besteed hebben aan een wei- overlegd en georganiseerd systeem voor propaganda in de Vereenigde Staten. ITALIË EN ALBANIË. Een economische overeenkomst is tus schen Italië en Albanië op 20 April te Ti rana onder teekend. Hierbij wordt vastge steld, dat een tolunie tusschen beide lan den is gesloten, doch dat beide hun fiscale autonomie behouden. Italië zal Albanië op de hoogte stellen van de overeenkomsten, welke Italië op dit gebied heeft gesloten met andere landen en Albanië moet zoo spoedig mogelijk de over eenkomsten, welke het met andere landen bindt, doen beëindigen. In het vervolg zal Italië voor beide landen onderhandelen. Het beheer van de Albaneesche douane wordt toevertrouwd aan de Italiaansche autoriteiten. - Verder zal Italië jaarlijks 93 millioen lire aan Albanië geven als compensatie voor de verminderde inkomsten van den Albanee- schen staat. De reserves van de Albaneesche Bank zullen worden ingewisseld tegen Italiaansch bankpapier. TSJOENGKIN'G GEBOMBARDEERD. De zetel der Chineesche nationale re geering. Tsjoengking, is heden door 27 Ja pansche vliegtuigen gebombardeerd. Se dert 15 Januari had de stad geen bezoek van vijandelijke vliegtuigen meer gehad. Een Japansche machine is neergehaald. Na het bombardement waren deelen der stad in rook en vlammen gehuld. ONTPLOFFING TE MANCHESTER. In den afgeloopen nacht heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in een huis in de wijk Chorlton on Medlock te Man chester. Na de ontploffing heeft men drie mannen zien vluchten. Men veronderstelt, dat de politie in het huis springstoffen heeft gevonden. De Duitsohe Rijksbank deelt nieuwe maatregelen mede ter bevordering van den export; o.a. wordt de periode voor voor schotten op bultenlandsche wissels van zes maanden tot een jaar verlengd, waardoor de Duitsche exporteurs in staat worden ge steld den buitenlandschen koopers 12 maan den crediet te geven. Erkend wordt, dat de maatregel een risico voor de rijksbank met zich meebrengt. Een andere maatregel ver laagt de kosten der eredtettransacties van de rijksbank ten behoeve van exporteurs. „Hufvudstadsbladet" te Helsinski, meldt, dat de Duitsche regeering den vier Noorschen staten wederzijdsche garantieverdragen met Duitschland heeft voorgesteld. De onderhandelingen daarover zouden reeds begonnen zijn. Over de ontwikkeling hiervan kan op het oogenblik niets gezegd worden, doch men heeft reden om te ver moeden, dat men in de vier hoofdsteden van het Noorden zorgvuldig alle gezichts punten van zulk een voorstel wil onder zoeken. DE INVLOED VAN EUROPA IN ZUID-AMERIKA. In een rede tot de academie van politieke wetenschap te New York heeft de Ameri kaansche onderstaatssecretaris van bu ten- landsche zaken Berle gezegd, dat de fas cistische en communistische infiltratie in latijnsch Amerika niets anders is dan een andere vorm van het oude Europeesche imperialisme. Vroeger hebben de staten van Zuid-Amerika dit imperialisme afgewezen en zü zullen dit wederom doen. Doelend op de reden, waarom de Vereen'g- de S'aten zoo traag ziin in het erkennen van Franco, ze'd" Berle da' de Spaanrche fascistische pha'anx groepen in Zuid- Amerika organiseert. Men moet deze pro paganda evenwel niet te ernstig opvatten, want zü heeft weinig succes. DUITSCHLAND EN POLEN'. Poolsche ambtenaren verschenen giste ren, naar het DN.B. meldt, in verschillen de kiosken en boekenwinkels te Kattowitz, en eischten dat Duitsche couranten en tüd- schriften niet meer openbaar zouden wor den vertoond. Ook in vele café's van Kat towitz werd aanmerking gemaakt op de aldaar liggende Duitsche couranten en tijdschriften, en werd verlangd, dat deze niet meer zouden worden neergelegd. Het zelfde heeft zich de laatste dagen in tal rijke industrieplaatsen voorgedaan. NIEUWE GRAFTOMBE UIT EERSTE DYNASTIE ONTDEKT. Walter Emery heeft te Sakkara nabij Cairo het graf ontdekt van koning Zir uit de eerste dynastie. Het bevindt zich naast het gTaf van koning Menes, dat het vorige Jaar gevonden is. Zir was de opvolger van Menes, die ongeveer 5000 jaar v. Chr. de Egyptische monarchie gesticht heeft. In de graftombe waren zeven verschillende ka mers, en he.t bleek, dat grafschenders zich een toegang verschaft hadden en uit vier kamers het beste hadden weggehaald wat er in was. De drie andere kamers waren echter intact. Hierin bevonden zich kope ren gebruiksvoorwerpen en aardewerk, als mede zwaarden, dolken enz. AMSTERDAM, 3 Mei. De beurshandel, die reeds weken achtereen een kwijnend bestaan heeft, ondervindt van de onzekerheid, waarin men omtrent de politiek verkeert, den ongunstigen Invloed. Daarbij komt dat telkens wanneer de een of andere politicus verklaringen zal afleggen, geruchten de ronde beginnen te doen, waarvan de herkomst niet is op te sporen en waarvan niemand kan zeggen of zij wél of niet uit de lucht zyn gegrepen. Meestentijds blijkt dat de beurspraatjes ont sproten zijn aan de fantasie, maar daar zij enkele malen op goeden grond waren gevestigd, vinden, zelfs onwaarschijnlijk klinkende ge ruchten meestentijds meer goeden ingang dan wel wenschelijk is. De atmosfeer wordt hier door vertroebeld en daardoor wordt op de affaire nog een extra rem gezet. Uit het koersverloop van de buitenlandsche beurzen en ook van de fondsenmarkt te Am sterdam kan gemakkelijk worden afgeleid, dat indien de politieke toestand verder mocht op klaren, daarop waarschijnlijk antwoord zal worden gegeven door een stijging. Het heeft er veel van weg. dat de onrustbarende poli tieke verhoudingen en de onaangename econo mische consequenties, welke daaraan verbon den zijn. door de reacties van ae laatste maan den grootendeels zijn verdisconteerd. Zoodra de politieke berichten toch van een aangenamen inhoud zijn. wordt dit onmiddellijk weerspiegeld door een koersstijging. Gisteren kon in de Europeesche financieele centra een vaste stem ming worden waargenomen en New York bleef niet achter en gaf voor tal van fondsen een verbetering te aanschouwen. De middagbeurs. In de situatie op de Amsterdamsche effecten beurs was heden geen verandering gekomen. Op de toekomst wenschte niemand te anti- cipeeren en er waren noch liquidaties, noch kooporders van beteekenis. zoodat de affaire van minimale afmetingen bleef. Het vaste ver loop van New York had een goeden indruk gemaakt, maar gisteren waren de Amerikaan sche fondsen aan het Damrak reeds goed prijs houdend geweest in de verwachting, dat zich ook in Wallstreet een herstel zou baan breken. De koersverbetering die aldaar te constateeren viel, kwam heden dan ook maar op onbeteeke- nende wijze tot uitdrukking in de koersen der betrokken fondsen. De koersen verschilden niet of niet noemenswaardig bij die van gisteren. De stemming was prijshoudend maar daar mede was alles gezegd en onder beurstijd kwa men slechts geringe fluctuaties voor. Daarin kwam ook geen verandering, nadat de ope ningskoersen uit New York omstreeks half drie bekend werden. De locale markt was stil, niet slecht gedispo neerd, maar met geringe affaire. Voor de sui kerfondsen bestond echter opnieuw een vaste stemming. H.V.A.'s konden zich wederom iets verbeteren. Voor de meeste incourante soorten en in het bijzonder de specifieke suikeraandee- len openbaarde zich opnieuw vraag en ver scheidene specialiteiten waren daardoor in de gelegenheid een aardige koerswinst te behalen. De toestand van de suikermarkt is dan ook van dien aard, dat de vooruitzichten voor de suiker cultuur beter zijn dan langen tijd het geval is geweest. Op de petroleumafdeeling was niet veel te doen. Koninklijken waren zoo goed als onveranderd en waren onder beurstijd slechts aan onbeteekenende variaties onderhevig. De scheepvaartmarkt had slechts geringe belang stelling. Alleen tegen het slot scheen het alsof aan deze papieren wat meer aandacht werd ge schonken. meerendeels konden iets hoogere no teeringen worden gemaakt. De Tabaksmarkt lag verlaten. Van open lijken handel was geen sprake. De koersen waren practisch onveranderd. Ook van affaire in rubberfondsen was niets te bemerken. Zelfs Amsterdam Rubbers gaven nauwelijks bewijzen van aanwezigheid. De stemming was overigens niet slecht, tenminste kwam het leidende aan deel eenige procenten hooger te liggen. Ook voor Industrieelen was de animo niet groot. De Philipsaandeelen hadden een vlak verloop. Unilevers en Aku's werden tegen ongeveer de vorige prijzen verhandeld. De beleggingsmarkt was stil en prijshoudend voor de nationale schuldbrieven. Duitsche en Fransche fondsen hadden een zeer beperkte markt. WISSELKOERSEN. Londen 8.77 3/8 (8.78'/0; Berlijn 75.22' 'i 75.30»Parijs 4.963,i (4.97); Brussel 31.91 (31.94) Zwitserland 42.11 (42.12l/t); Kopen hagen 39.17'/t (39.22Vt); Stookholm 45.20 (45.30»; Oslo 44.10 44.15); New York 1.87'/t (1.87 9/16). Lire Bankpapier 6.10 (6.15). Prolongatie 1; Part. disc. 1 1/8; Daggeld Registermarföen 27; Handels Spemnar- taen-7 5/8;" Reismarken 45; Bankpapier 24'/i. Tusschen haakjes zijn de koersen van giéteren. Men zie voor Nagekomen Berichten Pag. 2 van het Tweede Blad. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Promotie-degradatie. De L. Arbeiders-Schaakclub I promoveert naar de 2e klasse A. De tweede wedstrijd, die de L. Arb.Schcl. I speelde tegen -Oegstgeest I was geëindigd in den voorloopigen stand 3—3 en 4 afgebroken par tijen. Deze zyn thans beslist door de commissie van arbitrage. 2 ervan zyn remise verklaard en de 2 andere voor de L. Arb.Sch.cl. als ge wonnen, dat dus ook dezen wedstrijd heeft gewonnen met 64 en nu promoveert naar de 2de klasse A. terwijl Oegstgeest I overgaat naai de 2de klasse B. L.S.G. n—Philidor I. Gisteravond werd in ..De Harmonie" de 2de wedstrijd voor promotie-degradatie gespeeld tusschen Philidor I en L.S.G. II. De eerste wed strijd was afgebroken in den stand voor Philidor I en twee afgebroken partijen, die uitgespeeld zullen worden op Maandag a s. Thans is de uitslag de volgende geworden- Mr.A.G.de Blécourt (LSG)-G, Pels <Ph.) 1 1 D, de JongW. F. Schüss xx M, BloemJ. Blok 01 A, E. J. ModdermanC. Heine 'jy:> O. J. A. v. d. EistC. J. Kooreman 10 A. F. G. A. Zandvliet—W. F. Wakka 4—'u J. P. RiedelE. W. v. d. Burgh xx J. H. PasstoorsJ. Buurman xx W. v. d. Reek—P. J. v. d. Zeeuw x—x C. Kuilman—C, Visser 10 Totaal 3t£xxxx—2xxxy L.S.G. II is dus nu 1 punt voor. 3 partilen moeten worden beslist, de partij aan het 7de bord zal ook a.s. Maandag bij Philidor uitge speeld worden. Over den tótaal-uitslag valt dus ook nu weer weinig te zeggen. AMSTERDAM. 3 Mei. Veemarkt 245 Vette i kalveren 6674. 5462, 4452 (.ondermelkers lager)116 Nucht. kalveren 58; 122 Varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 55—56, zware var kens 55, vette varkens 5354. zeugen 4749. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. BENTHUIZEN, 2 Mei. Aanvoer 2012 kipeieren Prijs f. 3.053.55 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 2 Mei, Engelsche kom kommers le srt 8.9010.60. 2e srt. 6.507.50, 3e srt. 4.605.40; Gele komkommers le srt, 9 11.80. 2e srt. 6.50—8.10, 3e srt. 4.10—5.20; Krop sla le srt. 2.904.10, 2e srt. 1.502.20; Stoofsla 9.1010.60; Peen 2427; Bloemkool le srt. 31 35, 2e srt, 2429, uitschot 20—22; Tomaten: midd. 3335.10, gr. ronde 3435, 2e srt, 32 33.60. 3e srt. 29—30; Andijvie (4 Kg.) 78—90; Spinazie (8 Kg.) 20—22; Postelein 11.50—12.10; Raapstelen 11.30; Rabarber 3.60—4; Snijboo- nen 72—78: Radijs 1.20—2; Prei 16—17; Selde rie 0.90—1.30. NAALDWIJK. 2 Mei. Bond Westland. Ex port Spinazie 2021; Sla 2.203.80, 2e srt. 1.203; Peen 2024; Radijs 0.801; Andijvie 45—50 (4 Kg.); Stoofsla 34—50 (6 Kg.). NAALDWIJK. 2 Mei. Coop. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Hortensia 0.501.35; Aza lea 3052; Heksen 1539; Calciolaria 18—23; Cineraria 16—43; Geraniums 12—17; Gloxinia 4585; Salvia 58; Jap. Lelie 5.306.10; Cop land 9—14; Bartigon 18—24; William Pitt 21— 26; Yellows 1523; Elizabeth 1427; Anemo nen 14—15; Violieren 5560; Div. Irissen 13— 24Lathyrus 1834. KOUDEKERK a. d RIJN. 2 Mei. E.V.KR. 4577 Kippeneieren 3.503.90; Eendeneieren 2.602.80; 120 pond Boter 5260; Kaas 2029; Kippen 6070; Konijnen 0.801. RIJNSBURG. 2 Mei. Bloemenveiling Bartigon 1318; William Pitt 1520; Yellow 13—16; Copland 8—13; Rijzende Zon 10—17; La Reine 510; Witte Zwaan 5—13; Cramoisie Brillant 610; Parma 1013; Cansas 2642; Ibis 8—12; Moore 5—8; Murillo 6—8; Sultan 1317; Moravi 811; Grand Due 2234. VEUR. 2 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd; 35621 kipeieren, prijs f. 3.20—3.70; 1100 hermeneieren f. 2.70—3.30; 370 eendeneieren f. 2.56—3.00; 41 ganzeneieren 11 ct.: 406 lappen f.0.10—1.00; 1 eend f. 1.40; 76 konijnen 0.20—2.00; 10 duiven 10—20 ct. WOERDEN. 3 Mei. Aanvoer 116 partijen kaas. le kwal. met R.M. 20—21.50; 2e kwal. m. R.M. 18—19.50. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3