BINNENLAND De Duitsche winkelier pleegt distributie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 3 Mei 1931 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Nederlandsche bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders Optreden tegen landverraad W ik LuL 1 ifck Qehruik SUNLIGHT ZEEP Uit Ned. Oost-Indië Nadere voorzieningen inzake de tandheelkunde Vaste klanten hebben de meeste kans De schaarschte wordt niet meer verzwegen FEN/T EN (ETIIffEN «1^ FAILLISSEMENTEN DE ALGEMEENE VERGADERING. Heden is in hotel „Boschlust" te Zeist aan gevangen de twee-jaarlijkse he algemeene vergaaering van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. De voorzitter, de heer W. Strijbis Pzn. van Den Haag, opende heden de algemeene vergadering met het doen zingen van Ps. 89 1, het lezen van Ps. 23 en gebed. Hier na hield hij een openingsrede en heette de afgevaardigden en enkele gasten hartelijk welkom en herdacht voort-s het in Maart overleden lid van het hoofdbestuur, den heer J. v. d. Steen, die den bond vele jaren als vrijgestelde heeft gediend. Spr. stond vervolgens stil bij de onzeker heid bij handel en industrie, de verwachte opleving van het bedrijfsleven, die zich niet •blijvend heeft doorgezet, al daalde de werk loosheid iets. Stichting van nieuwe indus trieën en uitbreiding van de bestaande is noodig om de werkloozen en de groeiende bevolking in het bedrijfsleven te kunnen opnemen. De Chr. vakbeweging heeft te arbeiden aan ordening van het sociaal-eco nomisch leven, zonder dat dit leidt tot ver starring van de verhoudingen. Hier en daar mochten, dank zij het optre den van den bond. goede resultaten worden bereikt. 14 Nov. 1938 mocht den dag her dacht, waarop vóór 25 jaar de Chr. Fa brieksarbeiders te Bolsward tot organisatie kwamen, door met een 11-tal personen den grondslag van den bond, die over 2 jaar zijn zilveren jubileum vieren mag, te leg gen. Spr. stond ook stil bij de actie in het haringvisschersbedrijf. waar de verhoudin gen scherpe vormen aannamen. Met blijd schap constateerde spr., dat de wet-Mo- lengraaf, die 14 Juni 1930 in het staats blad kwam, 1 Oct. 1937 in werking trad, ge lijk hij het afkomen van het rijtijdenbe sluit, enkele weken geleden, eveneens met instemming memoreerde. Dat de invoering van de Stuwadoorswet, waarop de havenar beiders al jaren wachten, steeds verschoven wordt, valt te betreuren. Het ledental daal de met 193 en bedroeg 31 Dec. j.l. 18.245. welk cijfer meevalt als bedacht wordt, dat de actie in het haringvisscherijbedrijf een groot aantal visschers ontrouw maakte aan de beweging. Het valt te betreuren, dat tal van Christenen hun roeping op sociaal ter- kan maken zij het niet tegenover de over heid, op een tegemoetkomende houding bij het zoeken naai- werk in het tandtechnisch beroep», nl. de groep van vier personen, die. bezittende het krachtens de wet van 1925 vereischte visum, in 1930 niet konden aan nemelijk maken dat zij voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toe pasten. De minister heeft dan ook met instemming kennis genomen van de aan het slot van het redactioneel artikel in het tijdschrift voor tandheelkunde, aflevering van Maart 1939. gedane aansporing aan de organisaties van tandartsen en tandheel kundigen om aan de betrokkenen de hel pende hand te reiken. ganda geboden blijft, vooral onder de jongeren. Het bondsvermogen steeg met f. 56.179,66 en bedroeg 1 Januari j.l. f. 309.578.84'/!. Blijvend moet aangestuurd op versterking van het weerstandsvermo gen. Aan stakingen behoefde slechts f. 9691,41 uitgekeerd. De werkloosheid bleef groot en bedroeg in bepaalde maanden 40% van de leden, zoodat over beide verslag jaren moest worden uitgekeerd, totaal f. 1.251.486,62. Desondanks steeg het bezit van de werkloozenkas tot f. 206.681,99. Het aantal oollectieve contracten dat werd af gesloten door den bond vermeerderde sinds 1 Januari 1937 met ruim 50 en bedroeg op 31 Dec. jJ. 204. Onverzwakt moet gestreefd naar meerdere afsluiting, wijl dit de weg is naar bedrijfsorganisatie. Het verzet van vele werkgevers zal hier moeten worden ge broken. Spr. stond nader bij de beteekenis van dit instituut stil, om zijn gehoor op te wekken mede te streven naar pensioenver zekering, begrenzing van den arbeidstijd, met name voor de transportbedrijven en vermeerdering der vacantie. alsmede beper king van den Zondagsarbeid. om te beslui ten met een aansporing tot het zoeken van het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtig heid. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze vormen een boekdeel van niet minder dan 447 nagina's en kwamen met het bestuursbeleid aan de orde. Voor den dag van morgen staan niet min der dan 51 ingediende voorstellen, alle van organisatorischen aard, op het agendum. MISDRIJVEN TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Ingediend is een wetsontwerp, houdende aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van straf recht (misdrijven tegen de veiligheid van den staat). De tekst is als volgt: Na artikel 96 van het wetboek van straf recht worden ingevoegd twee nieuwe arti kelen: Artikel 96a. Hij die bij anderen tracht op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bii het intreden van bepaalde om standigheden. te bevorderen of te aanvaar den dat het rijk geheel of gedeeltelijk onder vreeme heerschappij komt., wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 96b. Hii die een geschrift of afbeelding, waar in getracht wordt bii anderen op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om. al dan niet bij het intreden van bepaalde om standigheden. te bevorderen of te aanvaar den, dat het rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt ver spreidt, openlijk ten toon stelt of aanslaat of. om verspreid, openlijk tentoongesteld of aangeslagen te worden, in voorraad heeft wordt, indien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden dat in dit geschrift of de afbeelding getracht wordt bij anderen zoodanig gezindheid op te wekken of aan Met dezelfde straf wordt gestraft hij die, met gelijke wetenschap of een gelijke reden tot vermoeden, den inhoud van een zooda nig geschrift openlijk ten gehoore brengt. Indien de schuldige een van de misdrijven omschreven in dit artikel, in zijn beroep begaat en er tijdens het plegen van het misdrijf, nog geen vijf jaren zijn verloopen. sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens een van deze misdrijven onherroepelijk is geworden, kan hii van de uitoefening van dat beroep worden ontzet". Ter toelichting schrijft de minister van Justitie oa.: In genoemden eersten titel wordt bij de misdrijven, die men met het algemeene be grip landverraad kan aanduiden, uitgegaan van de figuur, dat de veiligheid of de zelf standigheid van den staat wordt bedreigd door rechtstreeksche samenspanning met personen of lichamen in het buitenland. Er zijn andere methoden denkbaar en in zwang. Ofschoon niet kan worden gezegd, dat deze in Nederland in eenigszins belang rijke mate toepassing vinden hebben toch de hier bedoelde verschijnselen een der mate ergernisgevend karakter, dat zij. zeker onder de tegenwoordige omstandigheden, niet kunnen worden geduld, niet in de laatste plaats ten einde vertroebeling in de goede verhouding van Nederland tot bui- tenlandsche mogendheden te voorkomen. Naar de regeering vertrouwt, zal de voor gestelde voorziening hiermede in haar alge meene strekking die overigens voor iederen Nederlander zonder meer duidelijk is. vol doende zijn toegelicht. Wat den gekozen opzet betreft, is bdj het voorgestelde artikel 96a ultgeaan van de gedachte, dat dit misdrijf zich in verschil lende vormen zal kunnen voordoen In de eerste plaats moet wel gedacht worden aan het uiting geven in het openbaar, in woord geschrift of afbeelding, aan een gezindheid, als in het artikel omschreven. Zoodanige uiting zal welhaast steeds de strekking heb ben gelijke gezindheid bij anderen op te wekken of aan te kweeken. ■VUrtl YUKrit l££.V> StmriJ (^Wu du IrtttV tj cifUA- EERSTE KAMER. te kweeken, gestraft met gevangenisstraf reta "Veraten. hrteósieve propa-4 Ü00^ «?n «Retóboete van ten hoogste drie honderd gulden. De Eerste Kamer zal op Donderdag 11 Mei weder in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan o.m. het wets ontwerp wijziging en aanvulling van de wet tot regeling en beperking der uitoefe ning van het recht van vereeniging en ver gadering en de vaststelling van de Surl- naamsche begrooting voor 1939. LUCHTAFWEERGESCHUT VOOR DEN HAAG. De Haagsche gemeenteraad heeft giste ren met 2811 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om f. 110.000 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van drie batterijen luchtafweergeschut. 4098 EIK NOOIT ZEEP VAIN OMBEKENDE HERKOMST (Ingez. Medj OOK DE MIRANDA UIT DEN RAAD VAN AMSTERDAM? Volgens „De Tijd" is het zeer onwaar schijnlijk, dat de heer S. R. de Miranda zich nog voor een candidateuur bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam beschikbaar zal stellen. De wethouder, die door de beschuldigin gen, tegen hem uitgebracht en het daar aan verbonden onderzoek inzake den han del in erfpacht, sterk is aangegrepen, is thans met ziekteverlof en zal op medisch advies in het Sanatorium Laag Soeren bij Dieren worden opgenomen. De portefeuille van Publieke Werken wordt thans waargenomen door wethouder Baas. Het „Volk" zegt dat de heer De Miranda vier weken met ziekteverlof is, doch zich niet zal terugtrekken voor den gemeente raad. ALGEHEELE AFSCHAFFING VAN HEERENDIENSTEN. BATAVIA, 3 Mei. (Aneta/A.N.P.) In ver band met het voornemen tot algeheele af schaffing van de heerendiensten, heeft de hoofdambtenaar voor aangelegenheden, de buitengewesten betreffende een reis ge maakt door Sumatra, waar hij een bespre king heeft gehad met den gouverneur en de residenten, teneinde de verwezenlijking van dit denkbeeld in de practijk te toet sen. De hoofdambtenaar zal nog een der gelijke oriëntatiereis door Celebes maken. Indien de verkenning op deze wijze is beëindigd, kunnen de afgeronde voorstel len aan de regeering worden aangeboden. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot het treffen van nadere voorzienin gen inzake de tandheelkunde, ontleenen wij: De minister van sociale zaken is erken telijk voor den in het voorloopig verslag uitgesproken dank van verschillende le den, -vien hij gaarne de verzekering geeft, dat bij het vooronderzoek en het examen rekening zal worden gehouden met de om standigheid, dat de betrokkenen op oude ren leeftijd worden gesteld voor een beslis sing over him levensbestaan. natuurlijk zonder dat de belangen der volksgezond heid bij die overweging zullen worden achtergesteld. De minister stelt zich voor. een kleine commissie te benoemen, waar van enkele leden eerst een onderzoek zul len verrichten bij de examinandi in hun eigen praktijk, waarna het examen ten overstaan van de plenaire commissie zal plaats hebben. Een en ander zal met be grip van de uiteindelijke beslissing naar de minister aanneemt nog in den loop van dit jaar zijn beslag kunnen krijgen. Met betrekking tot de tandtechnici, aan wie al dan niet de in het wetsontwerp be doelde gelegenheid zou worden geboden, heeft de minister na nauwgezette overwe ging de scheidslijn getrokken bij de toela ting tot het examen in 1930. omdat hem niet is gebleken, dat. hetzij bij het wette lijk stellen van de criteria voor die toela ting. hetzij bij de toepassing van die crite ria, lichtvaardig of onbillijk te werk is ge gaan. Naar zijn overtuiging zijn er, be halve de in het ontwerp beoogde groep, geen personen meer, die onrechtmatig zijn behandeld. Dat sommigen zich wellicht gedupeerd zullen blijven achten, kan geen reden zijn om het voorgestelde niet als een algeheele en definitieve oplossing van de quae'tie der tandtechnici te aanvaar den. Al heeft de minister dan ook tegenover de beide amendementen van den heer Van der Putt cs. in de Tweede Kamer afwij zend moeten staan, wel wil hij erkennen, dat in het bijzonder één groep aanspraak gelezen hadden over levensmiddelen- schaarschte in het Derde Rijk, te Berlijn hun oogen uitkeken, wanneer ze in enorm groote winkels en warenhuizen de veriok- kendste etalages zagen, waarin alle denk bare gastronomische heerlijkheden smaak vol tentoongesteld werden. Aangezien voorts de kleine man geen snoepreisjes naar Berlijn onderneemt en de meeren- deels dus min of meer welgestelde vreemdelingen er in het algemeen toe ge neigd zijn, alle Duitsche prijzen volgens de normen van hun goedkoope sperrmarken te herleiden, kwamen velen tot de conclu sie, dat er in het huidige Duitschland voor degenen, die over een niet al te schrale beurs beschikken, van alles te krijgen was. Tot op zekere hoogte viel er voor deze op vatting iets te zeggen, zij het dan ook, dat men over beslist mime middelen moest be schikken. Met geld kan men niets doen. Op het oogenblik is dit niet meer het geval. Het geld speelt geen rol meer. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht en al heeft men op het oogenblik de beschikking over een vermogen, dan ontkomt men toch niet aan de harde werkelijkheid, die voor schrijft, dat men slechts nu en dan op sinaasappelen getracteerd wordt, dat men heel zuinig moet omgaan met boter, dat men slechts eenige dagen in de week var- kensvleeseh kan eten, dat men per dag hoogstens één busje gecondenseerde melk welke in Duitschland sinds het verbod van den verkoop van room vooral bij koffie wordt gebruikt, omdat de gewone melk in den regel slechts taptemelk is, mag ge bruiken enz. enz.! Het Duitsche volk, dat in den loop der geschiedenis reeds erger dingen heeft be leefd, terwijl de generatie van heden aan den lijve heeft ondervonden, dat het nog veel slechter kan gaan, heeft zich met groote soepelheid bij de veranderde om standigheden aangepast. Galgenhumor, Zeker, er wordt wel eens geklaagd, maar summa summarum geeft de voedsel- schaarschte meer aanleiding tot galgen humor dan tot jeremiaden. Zoo vertelt men, dat het hoofdorgaan der partij, de „Völkische Beobachter". onlangs volgende advertentie bevatte: Wie ruilt ui van mid delbare grootte voor een ons koffie?" Een iets pittiger aardigheidje is dit: „Weet u, wanneer het vierjarenplan eindigt?" Ant woord: „Als Hermann (Goerlng) Joseph (Goebbels) zijn broek past." Niet onaardig is tenslotte ook wel deze mop: ,,Ik ga van middag een winkel binnen, bestel een pond verstrekt met een knipoogje een half ons ham en wat denkt u, dat die kerel tegen boter meer dan waarop men volgens de me zegt? Een pond ham? Goed meneer, boterkaart recht heeft of met de mede- maar dan moet u me ook twee pond boter deeling dat het half pondje suiker al klaar en tien eieren afkoopen!" lag, bedeelt hij zijne majesteit den vasten Deze laatste „Witz" heeft betrekking op klant met eenige eieren, die zorgvuldig een der ergste uitwassen der levensmidde- Bevolking heeft zich aangepast Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: Een te Berlijn woonachtig Nederlandsche huisvrouw ging uit om inkoopen te doen, toen plotseling haar blik viel op een kistje met de eersteechte Hollandsche spi nazie. Genoemde huisvrouw had juist in de krant gelezen, dat de Nederlandsche re geering heeft moeten ingrijpen om den mi nimumprijs voor Westlandsche spinazie van 1.5 op 2.5 cent per kilo te brengen, desondanks deerde het haar in haar geest drift niet, dat de Berlijnsche groenteboer bijna drie kwartjes voor een kUo spinazie eischt. Ze bestelde zonder aarzelen twee pond van de begeerde groente, toen tot haar groote verwondering de koopman vroeg: „Ja, maar vertel u eens, hoe groot is uw gezin? Zoo groot is mijn voorraad niet, dat ik iedereen dergelijke hoeveelhe den kan verkoopen." Onze huisvrouw ging inderdaad met twee pond spinazie naar huis, maar slechte ten koste van de leugen, dat ze zes kinderen had! Het zou nonsens zijn te beweren, dat er te Berlijn spinazie-distributie be staat. En desondanks bestaat ze toch. Alleen bemoeit de regeering er zich niet mee en distribueert de kleinhan del op eigen houtje. Zulks geldt niet alleen voor spinazie, maar ook voor de al maar schaarscher wordende levens middelen, die men meestal slechts op gezette tijden in afgemikte kleine hoe veelheden kan koopen. De slager verstrekt zijn vaste klanten wie geen vaste klant is, krijgt vrijwel ner gens meer wat hij hebben wil eenmaal in de zooveel weken een ons ham, een of twee maal in de week varkensvleesch, al leen worst is steeds in onbeperkte mate voorradig; de groenteboer stopt zijn vasten klanten nu en dan een paar sinaasappelen of goudreinetten toe, het beetje versche groente, waarover hij beschikt, wordt mondjesmaat verdeeld. Met een gezicht van „wat zeg je daarvan?" laat hi) onop vallend een of twee uien in de boodschap- pentasch vallen; de handelaar in commes- tibles wacht geen bestellingen af, doch verpakt zijn, opdat geen niet-vaste klanten er hun neus aan stooten. Het is nog geen vol jaar geladen, dat vreemdelingen, die weieens wat gehoord of lenschaarschte, het „Koppelgeschaft", het alleen maar verkoopen van bepaalde le vensmiddelen, mits tevens tegen hoogen prijs een hoeveelheid andere dingen, dik wijls van inferieure kwaliteit, wordt mee ingekocht. Zoo hebben we het beleefd, dat men een half pondje uien slechte kon krijgen mits men voor een waarde van tachtig oenteen kilo appelen kocht, die nauwelijks geschikt waren voor veevoeder. Groot- en kleinhandel beide schuldig. Het was niet alleen de kleinhandel, die zich aan dit euvel bezondigde, de groot handel gaf hier het voorbeeld. Het is waar, dat de regeering daar zeer streng tegen optrad. Boeten van 10.000 tot 100.000 mark werden aanhoudend opgelegd, maar vrij wel zonder resultaat. Dit komt in de eerste plaats daardoor, dat de groothandel onder het huidig regime der prijs-stop-verorde- ning door ongeoorloofde, maar uiterst moeilijk controleerbare en niet eens zeer gecompliceerde machinaties enorme be dragen kon verdienen. Volgens de partij pers ls het voorgekomen, dat groothande laars. die op een kleine onregelmatigheid waren betrapt, zichzelf hebben verraden door bedragen van 50.000 tot 100.000 mark aan te bieden, mits de zaak daarmee uit de wereld was. Het ligt voor de hand, dat de heeren niet zoo vrijgevig zouden zijn, wanneer ze niet beducht waren, dat een eventueel nader onderzoek of een stren gere controle hunner manipulaties hun nog veel duurder zou komen te staan. Het optimisme opgegeven. Sinds Januari van dit jaar mag er ook openlijk over de heerschende schaarschte gesproken worden. Tot dan toe gold, dat als sabotage en opruiing tegen het nationaal-socialistiseh be wind. In zijn Rijksdagrede op den zes den verjaardag der „Machtiibernahme" heeft Hitier uitvoerig stilgestaan bij het tekort aan levensmiddelen en de vorige week heeft Walther Darré, de Rijksminister van Landbouw, officieel afstand gedaan van het optimisme, dat hem tot nu toe bezielde en waarin hij niet ophield te voorspellen, dat de Duitsche gTond in afzienbaren tijd een behoorlijke voeding van het Duitsche volk geheel of nagenoeg geheel zou kunnen waarborgen. De propaganda vindt wel voedsel. Intusschen heeft de propaganda niet ge aarzeld om ook de voedselschaarschte aan haar doeleinden dienstbaar te maken. Ner gens blijkt, dat het gebrek aan levensmid delen voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt, doordat de Duitsche regeering in het kader van den voorraad beschikbare deviezen meer en meer grondstoffen gaat invoeren, wat natuurlijk noodzakelijk met een vermindering der hoeveelheden inge voerde levensmiddelen gepaard gaat. Dit feil wordt zelfs zorgvuldig verdoezeld. In tegendeel wijst men erop, dat Duitschland over enorme hoeveelheden fruit zou be schikken, als men het in Versailles zijn koloniën niet ontnomen had. Men wijdt ook uitvoerige beschouwingen aan de Duit sche levensruimte, die op den Balkan en in Noord-West-Europa uitgestrekte akkers en weilanden bezit, welke alles kunnen voortbrengen, waaraan het Duitsche volk behoefte heeft. Tenslotte wordt de laag heid der groote democratieën schril belicht die in de Duitsche levensruimte met geen ander recht dan de macht van hun goud wegkoopen, wat de natuur voor Duitsch land bestemd heeft. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Lelden GerefGem. (N. Rijn)Nam. 8 uur ds. J. R. van Oordt van Zeist. VOOR DONDERDAG 4 MEI. Boakoop Geref. Gem.: Nam. halfacht, di. Stuyvenberg van Benthuizen. KatwUk-aan-Zee Geref. Gem. 'Remte* straat): Nam. halfacht, ds. Llgtenberg Lisse. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Breda (vac.-v. Dijk), D, WesterveldteBrielle; naar Oosterwolde (Fr.) G, Cadee te Arum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Almelo: D. Biesma te Drogeham en J. v. Doorn te Ouderkerk a. d. AmsteL DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Vlisslngen, mej. dra. M. de Boer te Stavoren. Ds. H. VISSER. Woensdag 10 Mei a.s. viert ds. H. Visser te Sneek, em.-predikant van de Unie van Bapt. Gemeenten, zijn 70sten verjaardag. Hartman Visser werd 10 Mei 1869 te Sta voren geboren en is door zelfstudie tot het predikambt gekomen. Hij preekte Zondag 19 Juli 1896 voor de Bapt. Gem. te Ihren in de Graafschap Oostfriesland Duitschlandl en werd na afloop van den dienst door de ambtsdragers geordend om predikant te worden op den zendingspost te Vriescheloo iGron.), waar hij 16 Aug. d.o.v. zijn intrede deed met Joh. 21 1517. In 1898 vertrol hij naar Groningen om zich in 1900 op nieuw aan de gemeente van Vriescheloo te verbinden. In 1908 vertrok ds. Visser naar Noordbergum, waar nu zijn jongste zoon predikant is en bediende vandaar uit de vacante gemeente van Harlingen tot 1916. In 4919 werd ds. Visser predikant te Sneek, welke gemeente hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem na een diensttijd van 43 jaar eervol verleend werd. Met een predikatie over 1 Oor. 15 57 legde hij 11 Dec. j.l. zijn ambt neer. Ds. Visser nam in den kring van de Unie van Bapt. Gemeenten vele jaren een voor aanstaande plaats in. Sedert 1911 ls bi] voorzitter van den Frieschen Bond van Bapt. Gemeenten en sedert 1923 scriba van het college „Broederschap van Baptisten Predikanten in Nederland". Sinds 1911 is ds. Visser ook bestuurslid van de afd. Sneek van het Ned. Bijbelgenootschap, terwijl hij in de voormalige Ned. Chr. Geh.Onth. Bond een vooraanstaande plaats heeft Ingeno men. Van-19121924 was hij van dezen bond secr. en toen in laatstgenoemd jaar deze organisatie werd opgeheven, verdween ook haar reclasseeringscommissie, waaraan Visser een werkzaam aandeel heeft geno men. Hij was ook medewerker aan het orgaan „De Christen Geheelonthouder". In 1912 heeft hij een brochure het licht doen zien. getiteld: „Heeft de kroeghouder een goddelijk beroep?", die nog al de aandacht getrokken heeft. In 1936 heeft ds Visser onder groote belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum mogen vieren. WIJZIGING LAGER-ONDERWIJSWET. De heeren Tilanus en Terpstra hebben op het bovengenoemde wetsontwerp een amendement voorgesteld, waarvan de strekking ls voor de af deeling b van een kweekschool hoofdakte-opleiding i than! niet de mogelijkheid te openen tot het in voeren van een schooleindexamen. NIEUWE UITGAVEN. Gids voor NoordwUkerhout. Wij ontvingen de „Gids voor Noordwijker* hout", waarin de diverse aantrekkelijkheden dff gemeente als woonplaats en vacantie-oord w* schreven zijn. Verschenen bij: J. Philip Kruseman, Den Haag: „Jim Sinclair, de Wreker", door E. B. Mann. vert, door J. H. Delahaye. „Het Ambermysterie", door Phoebe Atwooa Taylor, vert, door Fr. v. Overvoorde. „Het Juweel van Mahabar". door Edison Marshall, vert. door Ad. Vorstman. „Menschen in een Wolkenkrabber", door FaJtn Baldwin, vert, door J. de Kruyff. A. W. Bruna en Zn., Utrecht: Het A. B. C. van de Wegenverkeerswet, aoor W. Faber, inspecteur van politie, met teekenin- gen van W. Duyff Jr. w. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle: In Editie Schuurman en Jordens: Zegelwet, door prof. dr. P. J. A. Adriani: Nijverheidsonderwijswet, Wetten op de hof vaart en Zeevischvaartdiploma's, alle door H- van Kuipers. Voor de Jeugd: Verschenen bij: H, P Leopold Uitg. Mij-. Den Haag: „Junior, Het Negerjongetje", door E. F. Lat»* more. Ncderl. bewerking van Clara Asscner- Pinkhof. Geïllustreerd. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK OVER APK*1 Noord-Holland (excl. Amsterdam) 25: Amster dam 24; Zuid-Holland (excl Den Haag e Rotterdam) 15; Den Haag 15; Rotterdam jj; Utrecht 8; Gelderland 24; Noord-Brabant w- Limburg 7; Zeeland 3; Friesland 3; Gronm= 7; Drente nihil; Overijssel 6. Totaal 166 fallus sementen. an Totaal vanaf 1 Januari 1939. 774 failUssemT ten; totaal zelfde tijdvak vorig Jaar 976 w* lissementen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10