BINNENLAND Overmorgen ei Bier LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Mei 1939 Derde Blad No. 24264 80ste Jaargang Autosnelweg beoosten Leiden nurn Nederlswlsche landarbeiders in Duitschland Admiraal G. F. Tydeman overleden I nij.if' °P het gebied der zeevaart, der h en. het vlicgwezen in De Zee. Ma an. el Vliegveld, De Natuur en de I ichannP tler Hollandsche Mij. der Weten- die r,l!n .en het Kon. Ned. Aardrijkskun- Regen en kou „Ergens in Nederland" De Amsterdamsche raadhuiskwestie Honderd-vijffig-jarig bestaan van de Boldootfabrieken VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Gemobiliseerden en dienstplichtigen WW In aansluiting aan het enkele maanden I geleden over dezen weg gepubliceerde be richt, deelt de A.N.W.B. ons nader mede, dat op 16 Mei a.s. door den Rijkswater- saat te 's-Gravenhage zal worden aan- I besteed, het maken van een verkeersplein I met bijkomende werken in den Rijksweg 's-OTavenhageRoterdam nabij het vlieg- I veld Ypenburg, ter plaatse waar de auto- tnelweg beoosten Lelden van dezen weg al aftakken. Dit verkeerspunt zal zoodanig worden in- I gericht, dat het verkeer over de langs den I Rijksweg 's-GravenhageRotterdam ge- I legen parallelwegen en rijwielpaden door I een drietal viaducten onder dezen weg en I onder den autosnelweg zal worden geleid. I Tijdens de werkzaamheden zal het ver- I keer 's-GravenhageRotterdam plaats I hebben over een aldaar aan de westzijde I tijdelijk aan te leggen weg. I Het geheele werk zal 70 weken na den Ijatum van aanvang moeten zijn voltooid. HYDOGRAAF EN ONDERWIJSMAN, MAAR VOOR ALLES ZEEMAN. Na een zeer ernstige operatie, welke het beoogde doel evenwel niet heeft doen be reiken, is vice-admiraal G. F. Tydeman, ruim 81 jaar oud, ln Bronovo te Den Haag overleden. Geboren 12 Februari 1853 in Suriname, deed Gustaaf Frederik 1 September 1873 rijn intrede in de Kon. Marine als adel borst 3e ki. In Oct. 1876 volgde zijn eerste Woordplaatsing op het stoomschip „Zilve- ren Kruis". Nadat hij in 1877 benoemd was adelborst ie kl„ werd hij aan het. einde te dit jaar voor het eerst naar Indië uit- Wnden. Tijdens zijn tweeden Indischen nm werd hij geplaatst bij den hydrogra- fkhen dienst. In 1886 teruggekeerd in Nederland, werd bij toegevoegd aan den chef van den hy- 'rografischen dienst van het Dep. der Ma tins. Ook de derde turn in Indië werd bij bi opneming doorgebracht, zoodat de heer Tydeman een belangrijk aandeel heeft ge lid in het tot stand komen van vele zee- arten van onzen archipel. In 1893. als hi tenant ter zee le kl., werd hij geplaatst bij den staf der Zeemacht te Willemsoord, om daar werkzaam te zijn voor de mili taire hydrografie. In 1894 werd hij gede tacheerd bij de Sterrenwacht te Leiden, cm zich verder te bekwamen voor het geven Tan onderwijs in de sterrenkunde bij de opleiding der adelborsten te Willemsoord. Van 18941898 was hij leeraar aan het Kon. Instituut der Marine, waarna hij als commandant van Hr. Ms. flottieljevaartuig Kboga naar Indië vertrok met de weten schappelijke expeditie van prof. Max Weber, In 1905 bevorderd tot kapitein ter zee. vsrd hem het bevel opgedragen over het pantserschip „Plet Hein". Nadat hij eervol Jan dit commando was ontheven, werd hij benoemd tot commandant over het Kon, Instituut der Marine te Willemsoord. Ver- Mhillende commando's heeft hij hierna nog bekleed, t.w. die over de pantserschepen ,.jk Ruyter", „Heemskerck" en „Tromp". Van 1909—1910 commandeerde schout-bij- hacht Tydeman het Nederlandsche eskader m Indië, Teruggekeerd in Nederland werd hem de betrekking opgedragen van direc teur en commandant der Marine te Am sterdam. In 1914 werd vice-admiraal Tydeman lijdelijk eervol uit deze betrekking onthe ien en naar Indië uitgezonden, ten einde ben Gouverneur-Generaal persoonlijk voor lichten aangaande de, bedoelingen der «peering met betrekking tot de verdedi- w van Ned.-Indië. Na terugkomst in ««Ierland werd admiraal Tydeman weder om commandant der Marine te Aimster- ™n. uit welke functie hij in 1915 eervol r Mtheven. In Mei werd hem op zijn «zoek eervol ontslag verleend onder dank- dipnt+lng voor de vele goede en gewichtige door hem aan den Lande bewe- «nïL 192,1 bleef admiraal Tydeman in- riKf.ur, bij het militair onderwijs der Zee- hufii is verder lid van den Raad van I lid van het College voor de Vis- I Mui. curator van het Kon. Ned. Teorologisch Instituut geweest. de vele hooge onderscheidingen, 5 admiraal Tydeman ten deel vielen, I van s w'i slechts die van Commandeur van 0rde van Oranje-Nassau, ridder °e Orde van den Ned. Leeuw, com- VERHOOGDE MATE VAN WERK GELEGENHEID BIJ ONZE OOSTERBUREN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat thans weer in verhoogde mate werkgelegenheid bestaat voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve in Rijnland en Westfalen kunnen landarbeiders worden geplaatst in Hannover, in de streek tus- schen Bremen en Oldenburg. De catego rieën van arbeiders, die geplaatst kunnen worden zijn: ongehuwde melkknechten, melkersgezinnen, landarbeidersgezinnen en inwonende knechten voor allerhande land- bouwwerk (hieronder vallen zoowel paar- deknechten, als knechten, die met land bouwmachines kunnen omgaan of die met allerlei landbouwwerkzaamheden op de hoogte zijn. terwijl ook vaak knechten ge vraagd worden, die ook kunnen melken i. Deze groepen van arbeiders behooren tot het vaste personeel, dat het geheele jaar door kan werken. De loonen van deze ar beiders zijn ongeveer als volgt: Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken, genieten kost en inwoning, bene vens 50 a 60 R.M. per maad. In grootere stallen kan worden gerekend op een loon van 5 Mark per koe per maand boven kost en inwoning, zoodat melkers, die meer koeien kunnen melken en verzorgen, ko men tot een loon van 70 a 90 R.M. en meer per maand, boven kost en inwoning. Mel kersgezinnen verdienen naar gelang van de grootte van den stal, die moet worden bewerkt; bij een grooter aantal gezinsle den, dat kan medewerken, kan een groo tere stal worden bewerkt Een gedeelte van hr>t loon wordt in den regel uitgekeerd in natura, zooals b.v. vrije woning, vuur. licht, melk, brood of broodgraan, aardappelen, in sommige gevallen een vet varken e.d. benevens een bedrag in geld. Volwassen inwonende knechten verdienen ten minste 50 R.M. per maand, benevens kost en In woning. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieën landarbeiders iets lager. Ingevolge de met de Duitsche Re geering gesloten overeenkomst kunnen de loonoverschotten of besparingen van Ne derlandsche werknemers, die in Duitsch land wonen, tot 85 via den Nederiand- schen Rijksconsulent voor Sociale Zaken te Oberhausen (Rhld.l naar Nederland wor den overgemaakt. Arbeiders, die in de grensstreken wonen, mogen tot 2/3 van hun loonoverschotten of besparingen naar Nederland overmaken. Dc ervaring heeft geleerd, dat deze arbeid in 't algemeen voor landarbeiders zeer geschikt is. Daarnaast acht de minister het plaatsen van land arbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding van de werkloosheid ten plattelande. De minister acht den ar beid voor ongehuwde meikers en voor in wonende knechten voor allerlei werk al leszins passend voor Inwonende zoons en kostgangers. De gemeentebesturen worden uitgenoodigd ervoor te willen zorgdragen, dat door het orgaan der arbeidsbemidde ling, wordt nagegaan, welke landarbeiders voor aanbieding van deze werkgelegenheid in aanmerking komen. De minister teekent erbij aan, dat bij weigering tot het aan vaarden van dezen arbeid de betrokken ar beiders. die steun ontvangen of bij een werkverschaffing zijn geplaatst, voor der gelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl in geval hun uitkeering uit een werkloozen- kas wordt verstrekt., daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt be slist Het vorenstaande geldt ook bij wei gering van werk van inwonende zoons van landarbeiders of kleine boeren, die in zorg zijn. met dien verstande, dat bij het be palen van het steunbedrag of bij plaatsing bij een werkverschaffing van het hoofd van het gezin of den kostwinner rekening dient te worden gehouden met het inkomen, dat inwonende zoons hadden kunnen verdie nen. indieh zij den arbeid ln Duitschland hadden aanvaard. Ten aanzien van de z.g.n. B.-boeren zij opgemerkt, dat een en ander geldt voor inwonende zoons niet- kostwinners. Voor de B -boeren zelf of voor de voor hen in de plaats tredende zoons- kostwinners geldt zij echter niet. De mi nister spreekt, de verwachting uit, dat door de medewerking van de gemeentebesturen talrijke werkloozen er in zullen slagen weer in normaal werk te worden terugge bracht. Daarvoor zal het echter noodig zijn deze aangelegenheid met groote ac tiviteit aan te vatten. rtiail?eur "an het Legioen van Eer en van Va„nn?brugs 0rd<? !.iS 21Jri hand zijn verschenen talrijke S Genootschap. (Vad.) WE GAAN VERHUIZEN. Een onzer gemobiliseerde redacteuren schrijft ons: Het is Zondag op Maandagnacht. De klok van den dorpstoren heeft enkele mi nuten geleden 3 uur geslagen. Ik bof, tot 5 uur heb ik vrij en volgens de instructies mag ik twee uur gaan slapen. In voor gaande nachten heb ik daartoe enkele ho- pelooze pogingen ondernomen, doch voor een houten tafel, de meest comfortabele slaapplaats, die in ons voetbalkeetje be schikbaar Is, ben ik blijkbaar te fijn ge bouwd. Buiten maakt mijn collega zijn twee uur lange wandeling over ons voetbalveldje waarop de regen sinds gisteravond 11 uur onafgebroken neervalt. Het is koud en akelig weer, weer om In een zacht warm bed te liggen. Maar daar moet je maar niet aan denken, dat zal voor ons voorloo pig wel een droombeeld blijven en tenslotte slaap je in stroo ook heerlijk. 24 uur lang met zijn tweeën een een zaam en verlaten voetbalveldje bewaken, is een vervelend karweitje. Als je zoo in den stikdonkeren, natten nacht loopt te dwalen begin je er naar te verlangen, dat er eens iets zal gebeuren, dat er eens een ..onbevoegde", zooals dat in dienst termen heet, jouw voetbalveld zal komen opwan delen. Je loopt al te fantaseeren wat je met zoo'n „onbevoegde" zou doen. Je zou 4035 (incez. Med eerst het wachtwoord vragen en als hij dat niet wist semmeeren om terug te gaan, misschien zou het zelfs wel noodig zijn om een schot in de lucht te lossen. Maar er komt niemand, wie zou het ook in zijn hoofd halen om in een kouden regennacht uit zijn warme bed op een glibberig voet balveld te stappen? En zoo zullen we ook straks wanneer we de wacht overgeven wel weer zeggen: „Er zijn geen bijzonder heden", hoe kan het ook anders. Mooi weer moeten we hebben, zonne warmte. dan is het hier een prachtig land, dan kom je niet uitgekeken in de bloese- mende boomgaarden waar het rood van de appels zich al begint te mengen met het smettelooze wit van de kersen. Dan is het mooi bij ons „ergens in Nederland", maar zoolang het weer is zooals de laatste da gen, dan woon ik toch liever in de sleutel stad. We zijn zoo langzamerhand door en door koud geworden en ruiken als kamfer- ballen. Soldatengoed heeft nu eenmaal de onhebbelijke gewoonte om zoodra het nat wordt ontzettend naar kamfer te gaan ruiken <om niet te zeggen stinken). De drukte van de eerste dagen is voor bij, het graaf- en bouwwerk is voltooid of zooals wij het zeggen „wat ons betreft kan de oorlog beginnen" .(Niemand meent daar natuurlijk een woord van). We zijn zoo langzamerhand weer gewone soldaten ge worden. die hard moeten loopen met een gasmasker op, die een uur lang geduldig „links om en rechts om" maken en „diè armen hooger altijd, hooger moeten opzwaaien." Over enkele dagen gaan we verhuizen, d.w.z, we krijgen een ander nachtverblijf. Ons eerste hotel bleek n.l. reeds ruim van gasten, in casu prachtig doorvoede ratten, voorzien te zijn. Zij hadden de oudste rech ten en lieten ons geen rust. Zelfs koffer tjes konden ze niet rustig laten staan. Ove rigens zijn het wel grappige beesten, maar toch niet zoo grappig dat we niet beslo ten hebben elders „kamers te bespreken", die we nu spoedig zullen betrekken. Vier dagen is de dorpstimmerman reeds met de inrichting van onze nieuwe appar tementen bezig. Het wordt geweldig, we krijgen een soort kribben, elk ons eigen kastje, zelfs het karabijnrek zal niet ont breken, maar aan den anderen kant weten we nu ook zeker, dat we hier lang zullen zitten. Enkele honderden guldens worden nu eenmaal niet uitgegeven voor een paar dagen. Overigens hebben we ons geschikt in een langdurig verblijf. De mededeeling van de regeering. dat het personeel van de technische onder- deelen en daartoe behooren wij nu een maal zoo goed als niet vervangen kan worden, heeft te zamen met de zoo juist genoemde maatregel de optimistenpartij bij ons doen uitsterven. Zelfs de grootste lichtzijde-man is op zijn aanvankelijk ge nomen besluit om voor „die veertien dagen die we hier zouden zitten" geen kistjes van den fourier aan te nemen, terugge komen en heeft een paar regeeringspan- toffels aangetrokken. Met instemming hebben we in de Dag bladen gelezen, dat er een comité is opge richt dat zich ten doel stelt ons gemobili- seerden wat ontspanning te bezorgen. We hopen dat Nederland den oproep van het comité zal verstaan en op ons voetbalveld „ergens in Nederland" wat afleiding zal brengen. Het gisteravond verschenen Gemeente blad van Amsterdam bevat een nota van B. en W., waarin zii den raad voorstellen, overeenkomstig de conclusie van de jury, vast te stellen, dat de samengestelde prijs vraag. uitgeschreven ter verkrijging van een definitief schetsontwerp voor het nieuwe raadhuis, het beoogde resultaat niet heeft opgeleverd en mitsdien deze prijs vraag voor geëindigd te verklaren. Elven eens blijken B. en W. te deelen de verwachting van de jury. nopens de ont werpen van de beide architectenparen DuintjerKomter en BerghoefVegter. Zij geven den raad in overweging, hen te machtigen, zich in verbinding te stellen met deze beide combinaties van architecten te-1 einde te trachten, van hen ontwerpen voor den bouw van het raadhuis te verkrij gen. waaruit zoo mogelijk ten slotte een keuze voor het definitieve ontwerp kan wor den gedaan. Zij hebben ter zake het advies van den gemeente-advocaat ingewonnen. Wordt hun de voorgestelde machtiging verleend, dan stellen zii zich voor. met deze architecten tijdens hun arbeid voordurend contact te houden, waarbij hun de noodige aanw;<zingen betreffende de aan het ge bouw te stellen gebruikseischen kunnen worden gegeven, zulks om te bevorderen, dat de beide ontwerpen die o.a. ook zullen moeten voldoen aan de bepalingen der bouwverordening, in een zoo ver mogelijk stad:um worden gebracht Aan deze arch'tec ten ware voor hun ontwerp een tijd van één jaar te geven. Hun zal voor hun arbeid een in overleg met hen vast te stellen honorarium worden toegekend. B. en W. deelen den raad voorts nog mede, In feestelijke bijeenkomst herdacht. MINISTER ROMME REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT. Het 150-jarig bestaan van de Boldootfa brieken Ls gisteren herdacht in een bijeen komst, welke werd gehouden in de kanto ren der firma aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, waarbij het geheele personeel tegenwoordig was. De directeur der firma Nadat een drietal leden van het perso neel in achttiende-eeuwsch costuum en kele gedichten had voorgedragen en het dameskoortje een aantal liederen ten ge- hoore had gebracht, sprak minister Romme die uiting gaf aan zijn vreugde, in de ge legenheid te zijn de gelukwenschen van de regeering te kunnen overbrengen aan de directie en aan allen, die in het bedrijf werkzaam zijn. Aan het slot van zijn toespraak deelde de minister mede. dat de heer Van Vlijmen is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Namens de R.-K. Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlem hechtte de minis ter den heer Van Vlijmen de versierselen Gedenkraam aangeboden aan de Directie der N.V. J. C. Roldoot door het personeel. de heer J. M. R. van Vlijmen, heette de aanwezigen welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den minister van So ciale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme. Vervolgens wees hij op de beteekenis van dit jubileum en op de prettige verhoudin gen, die er steeds tusschen directie en per soneel hebben bestaan en die de firma in staat hebben gesteld resultaten te bereiken. Namens het geheele personeel sprak ver volgens de heer G. van der Lugt, die in een hartelijke toespraak de directie de ge lukwenschen van het personeel aanbood en haar een ontwerp overhandigde van een gebrandschilderd raam, dat in het trap penhuis van het fabrieksgebouw zal wor den aangebracht en dat voorstelt het per ceel aan den Singel, waarin de firma zoo langen tijd is gevestigd geweest en het gebouw aan de Nieuwezijds Voorburgwal, waarin 150 jaar geleden de apotheek van den oprichter der firma was gevestigd. De randversiering van dit raam bestaat uit bloemen en emblemen, welke aan het be drijf zijn ontleend. op de borst, welke aan deze onderscheiding zijn verbonden. Voorts deelde de minister mede, dat is verleend de medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan den heer A. J. Beker, procuratie houder en in zilver aan de heeren P. G. Regoort, filiaalchef te Rotterdam, M. van der Hoef, vertegenwoordiger, D. Abcouwer, magazijnmeester en A. M. Degger, chef van de cartonnageafdeeling, en in brons aan de heeren W. Kolb, W. Kunst, en D. Stijger, en in brons aan mej. A. H. Heine- man, arbeidster. Namens alle gedecoreerden heeft de heer Van Vlijmen bedankt, waarna de herden kingsbijeenkomst is beslot-en, met het zin gen van twee coupletten van het Wilhel mus. Hierna volgde een druk bezochte receptie Des avonds zaten alle leden van het per soneel aan aan een feestdiner in het Pol manshuis. Tallooze bloemstukken en felicitaties ge tuigden van de groote belangstelling, welke dit jubileum onder de vele vrienden en relaties der firma heeft getrokken. Juweliers - Breestraat 95 Meest uitgebreide jpQyfl. [N VERLOVINGSRINGEN ftorteering 2807 Nieuwste modellen (Ingez. Med.) dat de leden der voormalige jury zich be reid hebben verklaard, zich bij het met deze architecten te plegen overleg en bij het beoordeelen van de door hen in te zenden ontwerpen bij te staan en B. en W. daarbij van advies te dienen. MAATREGELEN VOOR LANGER VERBLIJF ONDER DE WAPENEN. Ingediend zijn twee wetsontwerpen, be treffende 'het in werkelijken dienst houden en onder de wapenen houden van dienst plichtigen. Aan de memorie van toelichting tot het eerste wordt het volgende ontleend: Krachtens art. 32. eerste lid der dienst plichtwet is bij K. B. van 14 April 1939 be paald. dat de« voor eerste oefening: in wer kelijken dienst zijnde dienstplichtigen die na de dagteekening van dit besluit in aan merking zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelijken dienst blij ven. Tevens is in dat bes'uit bepaald, dat dit niet geldt voor de gToepen van dienst- l plichtigen, ten aanz'en van welke de minis ter van Defensie bepaalt, da, de daarin ge legen maatregelen niet op haar zal wo.den toegepast. Ofschoon art. 153 der Grondwet spreekt van het bu tengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, die niet n werkelijken dienst zijn is het wenschelijk geacht, ook in dit geval dat ip wezen n et belangrijk versch lt van zoodanige oproe ping. een wetsvoorstel in te dienen om het in werkelijken dienst houden zooveel noodig te bepalen. In de memorie van toelichting tot het tweede ontwerp wordt o.m. gezegd: De heerschende buitengewone omstan digheden hebben aanleiding gegeven bij K. B. van 10 April 1939 te bepalen, dat al het personeel, bestemd voor „buitengewone op roeping uitwendige veiligheid", onver wijld in werkelijken dienst wordt geroepen. Ten aanz:en van de hierbij betrokken dienstplicht;gen zal ingevolge art. 193 der Grond vet bij de wet het onder de wapenen blijven zooveel noodig moeten worden be paald. Daartoe strekt het thans aangebo den ontwerp van wet. waarin wordt be paald. dat de dienstplichtigen, die buiten gewoon onder de wapenen zijn geroepen, onder de wapenen blijven, zoolang de be staande buitengewone omstandigheden voortduren. Wordt de bevoegdheid geschapen, bedoeld in het nieuwe tweede lid van art. 32 der Dienstplichtwet, voorgesteld bij het aan hangige wetsontwerp tot wijziging van d e wet. dan zal het verblijf 'n werkelijken dienst van de buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen wellicht mettertijd een einde kunnen nemen, al zouden de heer schende bu tengewone omstandigheden on veranderd voortduren. CENTRALE BOND VAN NEDERL. P.T.T.-PERS ONEEL. Verschenen is het tweejaarlyksch verslag 1937—1938 c er de verrichtingen van den cenlralen bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel iC.BP.T.T Hel ledental is ste k zestemn: 1 Januari 1937 telde deze organ'savie 6900 than* 7825 leden. De stand van de financiën geeft redenen tot voldoening. De bondsreserve bedraagt thans f. 94.700.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9