DKW LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Dinsdag 2 Mei 1939 dienstplicht RECHTZAKEN Nieuwe Arabische voorstellen Tegen den Duce is met te vervangen LUCHTVAART SPORT Voor uw GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 Binnenland Volmacht voor Polen's president Buitenland Uitzetting van Duitschers uit Engeland Poolsche persstemmen Teleki en Csaky vertrokken ENGELAND. De wet op den Het wetsontwerp inzake de militaire op leiding bepaalt, dat iedere Britsche onder daan tusschen 20 en 21 jaar een militaire opleiding zal moeten volgen, tenzij hij li chamelijk ongeschikt zal zijn of gewetens bezwaren heeft, welke zijn erkend. De in schrijving geschiedt vanwege het ministe rie van arbeid. Na de inschrijving zal de medische keuring geschieden. Tien dagen voor zijn inlijving in mili tairen dienst zal de oproeping geschieden. De opleiding duurt zes maanden, waar na indeeling volgt bij een der hulpdiensten of de aanvullende reserves, zulks voor een periode van drie-en-een-half-jaar. Werkgevers moeten deze mannen na hun militairen diensttijd van zes maanden weer te werk stellen, op voorwaarden, die niet ongunstiger mogen zijn dan zij wa ren bh de inlijving. Er is een bepaling, waarbij, indien de persoonlijke omstandig heden zulks noodig maken, de oproeping zal worden vervroegd of uitgesteld. Waarschijnlijk zullen zoowel de marine als de luchtstrijdkrachten een zeker per centage der dienstplichtigen toegewezen krijgen. Zij zullen hun opleiding van zes maan den krijgen bij een der hulpstrijdkrachten, die tot deze wapens behooren Aan de marine worden volmachten ge geven een speciale reserve in te stellen, waarbij de daarvoor uit te kiezen mannen zullen worden ingedeeld. Het wetsontwerp voorziet in de moge- lijkheld, dat de koning bij „order in coun- cil" bepaaldt. dat de wet ook van toepas sing zal zijn op Nood-Ierland, met moge lijke wijzigingen, doch het is niet waar schijnlijk. dat een dergelijk besluit zal, worden uitgevaardigd, tenzij zich bijzon-1 dere omstandigheden zullen voordoen, of dat er oorlog is. I Burgers van Eire, die gewoonlijk in Groot-Brittannië verblijf houden, vallen onder de bepalingen van deze wet op de zelfde wijze als de burgers van eenig an der dominion, tenzij zij behooren tot mi litaire strijdkrachten .die in eenig deel der dominions gelicht zijn. Men gelooft, dat het in het geheel on geveer 200.000 man betreft. Het is waar schijnlijk. dat zij in vier ploegen zullen worden opgeroepen. De wet zal drie jaar van kracht blijven. Zij kan daarna voor telkens één jaar verlengd worden, of voor het verstrijken der drie jaren vervallen. Ook Britsche onderdanen van 20 en 21 jaar, die in het buitenland wonen, moeten zich bij het naastbijgelegen consulaat, le gatie of ambassade doen inschrijven in het register voor militairen dienst. Dit be- teekent niet. dat zij onder de wapenen moeten komen voor opleiding, doch indien zij het nalaten, kunnen zij bij terugkeer in Groot-Brittannië beschouwd worden als in gebreke te zijn gebleven. Nu de arbeidersfractie er niet in geslaagd is verschillende amendementen op de dienstplichtwet, waardoor zij de economi sche pos.tie der recruten wilde beveiligen, aangenomen te krijgen, is het waarschijn lijk. dat Zij zich bij de tweede lezing tegen de wet zal verzetten en van geen compro mis zal willen weten. Zij zal echter blijven medewerken aan het regeeringsplan voor den vrijwilligen nationalen dienst. Tot deze politiek heeft de nationale raad van den arbe d besloten Er is een onder commissie benoemd voor de uitwerking van prae-adviezeu en een met redenen omkleede verklaring, welke zullen worden voorgelegd aan de vereenigde biieenkomst van den al- gemeenen raad van het vakvereenigings- congres, het bestuur van de arbeiderspartij en dat van de arbeidersfractie in het par lement. De secretaris-generaal van het vakver- eeniginescongres, Sir Walter Citrine, heeft in een rede te Londen onder meer gezegd: Men. moet op het vasteland goed begrij pen. dat welke verschillen er ook mogen bes aan ten aanzien van de methode, welke men noodzakelijk acht voor de verdediging van de democratie, de arbeidersbeweging even vastbesloten als eenige andere groep der gemeenschap is. dat de instellingen dier gemeenschap op de juiste en doeltref fende wijze verdedigd zullen worden". Behalve de Daily Herald" .nicht de ge- heele pers den dienstplicht toe. IS EEN RUSTHUIS EEN VERPLEEG INRICHTING? openen U den weg naar het bezit van een Model RT dank zij ons afbetallngssysteem Standaard-Model I. 245.- Luxe-Modelf. 260.- Imp HART NIBBRIG GRETVE N V PaiVdiuot 9\d Den Haag. OVER Al AGENTEN 4034 (Ingez Med.) Rede van lord Chatfield. Wanneer wij rekening houden met de kortelings bekend gemaakte plannen voor militaire oefening, aldus lord Chatfield, de m nister voor de coördinatie, in een te Londen uitgesproken redevoering, zullen wij zonder een beroep te doen op onze reserves of op onze civiele defensiediensten een goed millioen man hebben voor de verdedl- ding des lands. Wij zijn bereid de vrijhe'd der zeeën te verdedigen tot den laatsten Britechen zeeman. Wij hebben niet den ge- ringsten wensch om de wettige ontwikke lingen van Duitschland te .beperken. Er bestaat stellig geen vijandschap jegens het Duitsche volk in Groot- Brittannië, maar het gaat ons aan er zorg voor te dragen, dat de Duitsche e'schen niet worden doorgedreven ten koste van de vernietiging der onafhan kelijkheid van andere naties of wij zelf. Het is ongelukkig, aldus lord Chatfield. da de Duitsche regeering de beide verdra gen heeft opgezegd, welke Hitler in het verleden beschreven heeft als zijn voor na am-ste bijdrage tot den vrede want de opzegging van welk verdrag ook zonder vooraf gaanden termijn en zonder rekening te houden m-et de verdragsbepal ngen moet een verstorenden invloed uitoefenen op de wereld. PALESTINA. Naar verluidt, heeft het Britsche kabi net de volgende nauwkeurige voorstellen bestudeerd, die opgesteld zijn in de slot- conferentie der Palestijnsche Arabieren en vertegenwoordigers der Arabische staten, bij wie zich voor de eerste maal de Indi sche Mohammedanen hadden gevoegd. 1. Wanneer de vrede hersteld is. moet een nationale regeering voor Palestina ge vormd worden met Palestijnsche ministers, bijgestaan door Britsche adviseurs. I>e booge posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestijnen. 2. Joodsche immigratie moet beperkt worden tot nog 75.000 met inbegrip van de recente illegale immigranten, over een periode van vijf jaar. Uiteindelijk zal de Joodsche bevolking niet meer dan een derde deel der bevolking mogen bedragen. 3. Verkoop van land aan Joden moet onderworpen worden aan voorwaarden, die goedgekeurd zijn door de nationale re geering en den hoogen commissaris. .4. Een nationale vergadering, welke de geheele bevolking zal vertegenwoordigen, moet bijeengeroepen worden na drie ja ren; deze vergadering moet den toestand bestudeeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt, dat bovenstaande voor stellen eenige bevestiging vinden in welin gelichte kringen te Londen, waar men ge looft, dat wanneer de voorstellen aan vaard worden, de vertegenwoordigers der Arabische staten den Palestijnschen Ara- bischen leiders zullen voorstellen de ter- reurcampagne terstond te staken en het Britsche plan te aanvaarden Wanneer deze koers gevolgd wordt, gelooft men. dat de Arabieren terstond zouden vragen, toe stemming te krijgen om een aandeel te nemen in het bestuur over Palestina en verantwoordelijke regeerlngsfuncties toe gewezen te krijgen. Men meent te weten, dat het kabinet het eens zou zijn geweest om het nood zakelijk te achten, dat men in de huidige internationale omstandigheden tot een re geling komt van het probleem, teneinde den toestand in het Oosten van de Middel- landsche Zee te stabiliseeren. In het rapport, dat MacDonald, de mi nister van koloniën, aan zijn medeminis ters heeft uitgebracht na zijn recente be sprekingen met den Egyptischen ambas sadeur, zou hij er op gewezen hebben, dat de Arabische voorstellen practisch een nieuwe uitgave vormen der Britsche plan nen, die aan de Palestijnsche conferentie werden voorgelegd en dat onder die om standigheden een accoord op deze basis zonder moeite tot stand zou kunnen wor den gebracht, Het is wel waarschijnlijk, dat Engeland er op zal aandringen, dat Joden zullen worden opgenomen in het nieuwe Pales tijnsche bestuur en dat maatregelen ge nomen worden tot aanmoediging van Joodsoh-Arabische samenwerking. Ook zouden de Engelschen zeker er op aandringen het beperkingsgetal voor de immigranten van 75.000 weer op 100.000 te brengen, zooals zij reeds hadden voorge steld Het resultaat van het optreden der terro. risten in de maand April is als volgt: ge dood 41 Arabieren, 14 Joden, 5 Engelschen; gewond 26 Arabieren. 23 Joden, 7 Engel schen. Zestig maal wérden Joodsche kolo nies aangevallen en viier keer werd de petroleum-pijpleiding in brand gestoken. 950 personen werden gearresteerd en 35 door de krijgsraden veroordeeld, waarvan 3 ter dood, 2 kregen evenwel gratie. De Britsche troepen verrichtten huis zoeking in 110 dorpen, waarbij 212 geweren, 40 revolvers, 11.630 patronen, 500 slag hoedjes en 43 bommen in beslag werden genomen. Einde April heeft men zekere verbetering kunnen waarnemen. In gehizel Palestina zijn pamfletten ver spreid, waarin wordt verklaard, dat „de Mohammedaansche godsdienst op andere verdedigers rekent dan op die uit de tota litaire landen" en wordt gevraagd, dat Mussolini afziet van den titel van bescher mer van den Islam. Principieelc zaak voor de Amsterdamsche Rechtbank. „Is een rusthuis volgens de Arbeidswet te beschouwen als een inrichting voor ver pleging en valt een dergelijk rusthuis onder de bepalingen van de Arbeidswet?" was de vraag, die vandaag aan de Amsterdamsche Rechtbank werd voorgelegd. Van de zijde van het personeel van ver schillende rusthuizen voor ouden van dagen en invalieden zijn in de hoofdstad klachten binnengekomen, dat er te veel werk van het personeel wordt geëischt. Dit is voor de arbeidsinspectie aanleiding geworden, om onderzoeken in te stellen 'bij verschillende van deze instellingen. Tegen de vrouw, die een dezer rusthuizen bestuurt, werd proces-verbaal opgemaakt om een proefproces te voeren. De arbeidsinspectie en de geneeskundige van deze inspeotie, dr. J. J. Wallien, stelden zich op het standpunt, dat het rusthuis be schouwd moet worden als een inrichting voor verpleging en dat dus het verplegings- besluit van toepassing is. De kantonrechter sprak verd. vrij. Het O. M. had f. 6 boete geëischt en ging van het vrijsprekende vonnis in hooger beroep. De officier van Justitie achtte bewezen, dat hier van een verpleeginrichting moet worden gesproken. Hij grondde zijn meening op de verklaringen van de zijde dei' arbeids inspectie. Waar het hier een principieele kwestie betreft, vorderde spr. tweemaal f. 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De rechtbank zal 16 Mei vonnis wijzen. BELEEDIGING VAN DEN LEIDER VAN DE N. S. N. A. P. De leider van de N.S.N-A.P., Van Rap- pard heeft schriftelijk bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht inge diend tegen mr dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofd-redacteur van het Ut- rechtsch Nieuwsblad, ter zake beleedlging. In een gedicht, opgenomen in ge noemd blad stonden tal van uitingen, waardoor hij zich beleedigd achtte. Vanochtend stond de heer Goedhart te recht voor de Utreehtsche rechtbank De oficier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Op deze wijze aldus de officier mag nu een maal in het publiek niet gezegd worden dat iemand gek is, ook al zou de man gek zijn. Hoe zeer het hem ook speet, eischte hij een geldboete van vijftig cent, subsi diair een dag hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dagbladreclame DE POST VLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is de „Zilverreiger" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich zes passagiers. Voor de tusschentrajecten hebben drie passagiers geboekt. Medegenomen werd 317.142 kg. briefpost, 13.660 kg. pakketpost en 305.092 kg. vracht. De ..Reiger" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 211 Kg. post. 2 Kg. pakketpost en 45 Kg. vracht. Voor tusschentrajecten werden 22 passagiers geboekt, terwijl 4 passagiers wegens plaats gebrek moesten worden geweigerd. VOETBAL. ROODE DUIVELS— NEDERL. BONDSELFTAL De Belgische ploeg, welke op 7 Mei te Tienen tegen het Nederlandsche Bondselftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring); achter: Heiman (Olympic) en Smellinckx (Union) midden: Sauvage (Tienen), Maertens (Olym pic) en Van de Kerckhove «White Star); voor: Hendrlckx (Tienen). Lamoot (Olympic), Van Landeghem (Tienen). Braine (Beerschot) en De Mulder (White Star). 3155 (Ingez. Med.) ZUID-AFRIKA. Pirow over de handelsbetrekkingen met Engeland. Pirow, de minister van defensie en han del, heeft in het parlement den nadruk gelegd op Zuid-Afrika's wensch naar her ziening der overeenkomst van Ottawa met Groot-Britannië. De uitwerking dezer overeenkomst, aldus Pirow. was, dat Engeland een afzetgebied voor zijn producten in de Unie verkreeg, maar niet in staat was een markt voor de Zuid-Afrikaansche producten te verschaf fen. In de thans aan den gang zijnde han delsbesprekingen met Groot-Brittannië, heeft de regeering der Unie laten weten, dat hierin verandering moet komen. Onder zocht moet wivden. of het de moeite waard is de overeen' A voort te zetten of een der ge Hike overcei komst na te laten, tenzij doeltreffende vor '"°u-rsreoh;ten verleend worden en niet slechts voorkeursrechten op papier. Vanochtend heeft de Poolsche minister- raad een wetsontwerp aangenomen, waar bij de president van de republiek wordt gemachtigd decreten uit te vaardigen op het gebied van landsverdediging, financien en economie, tot de gewone zitting van het parlement wederom bijeen komt. AANRIJDING TE WASSENAAR. Hedenochtend tegen 11.30 uur Is op den hoek SchoolstraatVan Zuylen van Nije- veltstraat te Wassenaar de 21-j. V. uit Den Haag, terwijl hij op een bakfiets uit de Schoolstraat kwam, door een vrachtauto, bestuurd door R. uit Wassenaar gegrepen V. werd tegen den grond geslingerd en bekwam ernstige verwondingen aan ar men en boenen; o.a. brak hij zijn linker elleboog. Nadat hem de eerste hulp was verleend ten politiebureele door dr. Baart de la Faille, Is hij per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag. HET VLUCHTELINGENKAMP. Bij Kon. Besluit is thans, met ingang van 8 Mei, benoemd tot directeur van het centraal vluchtelingenkamp te Westerbork (Drenthe), de heer D. A. Syswerda, AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Vanmiddag Is op den rijksweg Meiden Nljverdal een ernstige aanrijding voorge vallen, welke een wielrijder het leven heeft gekost Omstreeks twaalf uur kwam bij den z.g. Konijnenberg, de 70-jarige E. Lohuis, woon achtig te Wierden, per rijwiel den hellenden weg van de Kollenstaart afrijden om recht door naar Notter te gaan. Zonder uit te kijken stak hij daarbij den voorrangsweg over. Uit de richting Wierden naderde op dat oogenblik de heer H. uit Almelo met zijn personenauto. Door de lintbebouwing en de boomenrij had hij geen uitzicht op den zijweg en plotseling zag hij den bejaar den wielrijder voor rich. Een aanrijding was niet te vermijden. Met een harden klap sloeg L. tegen den weg. Hij was nagenoeg op slag dood. DE PELIKAAN THUIS. De „Pelikaan" is om 13.47 op Schiphol geland. LEGERMUTATIES. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juni a.s. op het daartoe door hem gedaan ver zoek eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, ter zake van la,ngdurigen dienst, aan den kolonel der militaire admi nistratie J. C. Pabst, Inspecteur der mili taire administratie, onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Voorts is met Ingang van 1 Juli benoemd tot kolonel de luitenantdcolonel der mili taire administratie J. F. H. Israeli, aan lyien tevens op zijn verzoek eervol ontslag Is verleend. Verder zijn benoemd en aangesteld bij het wapen der artillerie, met ingang van 1 Mei j.l. tot majoor bij onderscheidenlijk het 2de regiment luohtdoelartillerie, den Staf der le artilleriebrigade en de commis sie van proefneming, de kapiteins J. M. A. Goedewagen, adjudant van het 4e regiment veldartillerie. W. J. A. Sctowing, van den staf der le artilleriebrigade en A. J. van den Heuvel van de commissie van proef neming; bij het dienstvak der milibalre admini stratie. eveneens met ingang van 1 Mei j.l. tot majoor, de kapiteins der militaire admi nistratie P. Hl oom a en P. F. Kamrn. zulks voor wat betreft den kapitein Bloema. on der gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn plaatsing bij het regiment grenadiers; met ingang van 1 Jund, tot kolonel, in specteur der militaire administratie, de lul- tenont-kolonel der militaire administratie G. Berg'huijs, commandant van de school voor dienstplichtige onderofficieren-admi nistrateur; tot luitenant-kolonel, majoor G. B. O. Kuljk. controleur der militaire admini-' stratie. De „Voelkischer Beobachter" meldt uit Londen Nadat de Landesgruppenleiter Karlowa, zijn medewerker Himmelmann en leidster der vrouwenorganisatie Wolf. reeds op 30 April Londen moesten veriaten, zien op nieuw zes Duitschers zich voor de nood zakelijkheid geplaatst, voor 15 Mei uit Enge land te vertrekken. Het zijn de vertegen woordiger van de „Essener Nationalzeitung" dr. Rosel, tevens Ortgruppenleiter van cen traal Londen, de leider van het arbeids front, Frauendorffer en vier andere par- cijgenooten. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Voelkischer" o.a.: de uitwijzing der negen Duitschers uit Engeland heeft een voor geschiedenis. welke ongeveer zoo oud is als het Derde Rijk. Al gauw nadat het na tionaal-socialisme de macht in handen had genomen, begon de Engelsche pers, met de „Daily Herald" voorop, verdacht makingen te publiceeren tegen die Duitsche mannen en vrouwen, die zich bij de partij hadden aangesloten. Beweerd werd. dat deze lieden een terorristlschen dwang uit oefenden op de in Engeland wonende Duitschers teneinde hen te dwingen toe te treden tot de plaatselijke partij-organisa ties. Voorts werd beweerd, dat de Duitsche vereenigingen op Engelschen bodem slechts een verkapte spionnageorganisatie vorm den. Beide beweringen zijn absolute leu gens. De Poolsche pers neemt een terughou ding ln acht ten aanzien van Danrig, zon der twijfel in afwachting van de reactie van Dultschland op de Poolsche tegen voorstellen. De Poolsche pers toont even wel aan, dat Duitschland sedert 1934 heeft gepoogd een politiek en diplomatiek spel tegen Polen te spelen. Het orgaan van het leger „Polska Zbronja" schryft, dat Duitsche agenten de Tsjechen hebben opgestookt de Polen in Süesisch Teschen te vervolgen, teneinde Tsjechen en Polen tegen elkaar op te zet ten, Te Danzig en Berlijn hebben zij cen tra van Oekrainsche irredentisten gevormd en zij hebben de Lithauers aangespoord een Llthausch-Wit-Russische staat te eischen waarvan Wilna de hoofdstad had moeten worden. Op hel oogenblik stoken de Duit schers de Slowaken op tegen Hongarije en Polen, en Dultschland dat over talrijke zeehavens beschikt, eischt Danzig op om de monding van den Weichsel, de levens ader van Polen, te beheerschen. Ander bladen herinneren aan de ver volging van Polen ln Duitschland en Dan zig in de afgeloopen jaren. Tenslotte doen de bladen de verklaring van het Foreign Office uitkomen, waarin wordt gezegd, dat alleen Polen rechter ij over zijn belangen en onmiddellijk, zonder voorbehoud, steun zou krijgen van Enge land en Frankrijk, wanneer het zich ge noodzaakt zou achten met geweld van wa penen te antwoorden op een bedreiging van zijn onafhankelijkheid. De Hongaarsche ministerpresident, graaf Teleki en echtgenoote en de minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, die een officieel bezoek aan Berlijn gebracht heb ben. zijn vanmorgen per extratreln weer vertrokken. De besprekingen, welke de Hongaarsche staatslieden tijdens hun bezoek te Berlijn hebben gevoerd, hebben, naar van welin gelichte zijde wordt vernomen, tot volledige overeenstemming in de betrokken kwesties geleid. D« besprekingen, welke ln hartelijken geest, overeenkomstig Hongarije's vriend schap jegens de asm ogendheden, gevoerd werden, hebben, naar vernomen wordt, deels betrekking gehad op de kwesties, welke beide landen rechtstreeks raken, deels op vraagstukken van Midden- en Zuidoost-Europa waaronder de betrekkin gen van Hongarije tot zijn buurstaten VON DIRKSEN ZAL NAAR LONDEN TERUGKEEREN. Men verwacht, dat de Duitsche ambassa deur te Londen, Von Dirksen, einde dezer week naar Londen zal terugkeeren, na een afwezigheid vah zes weken. MINISTER RODRIGUEZ AFGEZET. In een vanochtend gepubliceerd commu niqué wordt bevestigd, dat Rodriguez is ontheven van zijn post van Spaansch mi nister van opvoeding, wegens een verschil van meening met Franco. Ook de titels na tionaal raadsman, lid van den politieken raad en afgevaaidigde van de Spaansche phalanx zijn hem ontnomen. VERSTERKING DER LANDSVERDE DIGING IN CANADA BEPLEIT. Tijdens de 'behandeling van de begrooting in den Senaat heeft de commandant van de Canadeesdhe troepen, welke hebben deelgenomen aan den oorlog, generaal Griesbach, aangespoord tot een nauwer samueniweriting met Engeland en een Inten sere voorbereiding door het behandelen van het vraagstuk der herbewapening, zooals dit in Engeland geschiedt. VON BRAUCHITSCH OP SICILIË. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauöhitedh, vertoeft nog op Sicilië en hoopt, dat het weer van daag zoodanig verbetert, dat hij ziln vtodht naar Tripolis, wel'ke hij gisteren moest onderbreken, kan voortzetten. Het ligt in de bedoeling van vod Brau- ohltsdh tot 9 Mei in Libye te blijrven en deel te nemen aan verscheidene betoogingen Ie zijner eere. Op 9 Mei zal hij een grooie militaire parade bijwonen. Na een bezoek aan La Speria en Genua keert hij op 10 Mei naar Berlijn terug. GAFENCU BEZOEKT DEN PAUS. Vanochtend heeft de Paus den Roe me en - schen minister van buitenlandsche zaken. Gafencu, in audiëntie ontvangen Het on derhoud duurde drie kwartier Vervolgens bracht Gafencu een bezoek aan Magflione. DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK. Van alle gebouwen op het uitgestrekte terrein der wereldtentoonstelling te New York. dragen slechts twee een permanent karakter, t.w. het New York-city-building, dat burgemeester Laguard a als een zomer- stadhuis denkt te gebruiken en dat later wellicht een tweede Mad'son Souare-ear- den wordt, en het Marine-amohitheater, dat 10.000 personen kan bevatten Het .oo- neel is een eiland en het doek een u't het meer opstijgende waterstroom Alle andere gebouwen, opgetrokken voor een bedrag van 140 millioen dollar, waartoe de 62 deelnemende vreemde lard'n onge veer 22 millioen biidraren zu^en als de tentoonstelling Is afeeloonen worden neer gehaald Het grootste gebouw od de ten toonstelling is de spoorweghal in het Brit sche paviljoen, waar de „Coronatlon-scot' welke de Vereenigde Staten heeft rond gereden, vertoond wordt 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2