De 1-Mei-viering in het buitenland Collegegeld-regeling voldoet niet LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Mei 1939 Vierde Blad No. 24264 80ste Jaargang RECHTZAKEN TIN/T IN IITTIREN Terugkeer tot het oude systeem VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS Kolendampvergiftiging aan boord van een schip RADII In België. De 1ste Mei ls ln de voornaamste steden I van België gevierd met optochten en druk bezochte demonstraties. In de Borinage was alle arbeid gestaakt Het is overal kalm ge weest en incidenten hebben zich niet voor gedaan. Te .Brussel hebben de socialisten bun gebruikelijken optocht door de hoofd straten gehouden, waarna Spaak voor het volkshuis een rede uitsprak. In Zwitserland. Het 1 Mei-feest heeft dit Jaar in Zwit serland een sterk nationaal karakter ge dragen. In de meeste optochten werden i naast de roode, vele Zwitsersche vlaggen gezien. De redenaars hielden zich in het al gemeen bezig met den internationalen toe stand. Zij legden den nadruk op de bijzon dere positie van Zwitserland en gaven de verzekering, dat de arbeidende klasse vast besloten is te strijden voor de onafhanke lijkheid en onschendbaarheid van het land. In Frankrijk. De 1 Mei-dag was dit Jaar in Frankrijk Iradicaal verschillend van vorige jaren. Pa rijs bleef zijn normale bedrijvigheid houden en alleen het feit, dat het traditioneele lelietje van dalen verkocht werd, onder scheidde den dag. Geen enkele vakorgani satie had het stakingsparool uitgegeven. Alle transportdiensten functionneerden normaal, evenals alle openbare diensten en de particuliere industrie. Ook in de bui tenwijken van Parijs liepen de fabrieken op volle kracht. Uit de verschillende belangrijke industrie I centra der provincie komen echter berich ten over verschillende betoogingen of sta kingen. die voör het meerendeel slechts ge- deeltelijk ten uitvoer werden gelegd. In Rijssel was het werk bijna niet ge blaakt Alleen de gemeentediensten had den het werk neergelegd. In de mijnen Albi len Carnaux staakten de arbeiders, doch de Iterate Mei viel voor de meesten samen met |cen gebruikelijken veertiendaagschen rust dag. Er heerschte volledige kalmte. In het Itiecnkolenbekken van Decazeville was het Iverk algemeen neergelegd. In de havens Ivaren de stakingen meerendeels gedeelte lijk. In La Rochelle en La Palllce was geen |nkele arbeider van het werk weggebleven. In Danzig. De eerste Mei is te Danzig met groote [plechtigheid gevierd. De politie en de na- |ttaaal-soclalistiEche formaties defileerden |des morgens voor de leiders. Daarbij was Iflorster noch Greiser aanwezig, daar beiden lop uitnoodiging van Hitler te Berlijn ver- toeven. In den nacht hebben zich verscheidene pcidenten voorgedaan. Onbekenden heb- |ben de ruiten van de Poolsche kerk met tenen vernield en de deuren van het iolsche postkantoor en verschillende Pool- winkels met teer besmeurd. De politie deed geen moeite om deze lorvallen te voorkomen. I Volgens een gerucht zouden verscheidene stallen leden der vroegere oppositiepar en in een concentratiekamp in Oost- Ben opgesloten zijn. In Slowakije. demonstraties te Bratislawa hebben Ite Duitschers verschillende malen geroe- |pen „Wij willen Anschluss". Zij verspreid- Idtn pamfletten met de woorden: „Pres- |hirg wil Anschluss". Daarentegen elschten de Slowaken op mergieke wijze den terugkeer van Sidor |un het bewind. Ook te Presov hielden de ISowaken dergelijke betoogingen, die een |inti-Duitsch karakter droegen. In Polen. De viering van den eersten Mei is te War- fchau kalm verloopcn. Na des morgens stil- Igelegen te hebben, begonnen de transport- Idiensten in het begin van den middag weer |w werken. De industrieën, die voor de defensie wer- hebben het werk niet gestaakt en in PW gevallen stortten de arbeiders van deze porieken. evenals een groot aantal taxi- Ittauffeurs, hun dagloon in het fonds voor |"c landsverdediging. Aangezien betoogingen verboden waren. Melden de socialistische pairtij en verschil- |v™c groepeeringen van socialisten en JJraen hun vergaderingen in schouwburgen Ien bioscoopzalen en in hun clublokalen. In deze vergaderingen werd een enkele resolutie aangenomen, welke wijst op de joodzakelijkheid het hoofd te bieden aan Ito dreiging van het internationale fascis- IJM, dat zich thans aandient in den vorm EJ. "et Hitleriaansche Duitschland en in r™e, resolutie de wil van alle Poolsche I™ "¥rs uitdrukking wordt gebracht, I™ a™ef deel te nemen aan de verdediging Irw vr>jheid en onafhankelijkheid van volSens de traditie van de socialis- llWhe partij. I-,™ voorzorg tegen anti-Duitsche betoo- |™5fn 's de bewaking, die sedert de rede- van Hitler ln de omgeving van de 1 ambassade te Warschau geplaatst Ir rrrslerk: Voor het gebouw der ambas- Icn rf vta vier bereden agenten de wacht late»?. j e ^gangen van de straat zijn len Ai a r aSenten' die karbijnen dragen I niet f j? toegang weigeren aan ider. die I dat hi? i straat woont of kan bewijzen, leen Ami? no°dzakelijk moet begeven naar ""iaën in den sector, waar de am- I —«aoe staat. In Griekenland. I in c.?hSei6en?e'^ van den eersten Mei, die bem i Griekenland met groote betoo- idevnort gevierd, heeft Metaxas een groote ijedj n£ uitgesproken over den socialen leurt ""Jddrstaatssecretaris voor pers en fthmi!??' "icol°edis. heeft voorts een rede land orii V'aarin hij o.m. zeide: „Grleken- naar dl niPmand aantasten. Het streeft er l'dkken w scllap van niemand uit te I kantpvaii'nneer het. echter mocht worden <er t» v"^n',ls het bereid zijn gebied en zijn I,an tijn ki'"8en 104 dcn laatsten ademtocht In Scandinavië. Ter gelegenheid van de 1 Mei-viering heeft de Zweeusche minister van bultenlandsche zaken, Sandler, te Helslngborg een rede ge houden. waarin hij de balans van het afge- loopen jaar maakte. Hij betoogde, dat de verdwijning van onafhankelijke staten en de eenzijdige verklaringen betreffende het niet bestaan van geldige verdragen reden geven tot bezorgdheid voor de toekomst. De toestand lijkt nog onzekerder dan een Jaar geleden. De geweldige krachtsinspanning van verschillende statengroepen doet het zeker schijnen, dat iedere poging tot een nieuwe herziening van de kaart van Europa en oorlog tusschen de groote mogendhe den van Europa en misschien een algemee- nen oorlog zal ontketenen. Men weet niet, in welke mate de kleine mogendheden zul len kunnen voorkomen, dat zij ook in een oorlog betrokken worden. Zweden en de andere Noorsche landen hebben de neu traliteit gekozen. De Noorsche minister van bultenland sche zaken Koht heeft te Hamar (provincie Hedmarki in een redevoering verklaard, dat de kleine staten gedwongen werden te rug te komen op hun oude neuralitelts- politiek. Geen der groote groepen mogendheden heeft thans den wensch Noorwegen aan te vallen, doch indien een oorlog in Europa zou uitbarsten, zouden wij niet veilig zijn. Indien wij niet in staat zijn eenlge doel treffende hulp te verleenen aan andere staten, tocht stelt de organisatie van onze verdediging ons in staat onze neutraliteit te beschermen. Wij hopen op die wijze bui ten een confliot te blijven. In Rusland. De traditioneele revue van den eersten Mei ls gisteren op het Roode Plein te Mos kou gehouden in tegenwoordigheid van Stalin, Kalinin en de leden der regeering. die plaats hadden genomen op het mauso leum van Lenln. Na te paard langs het front der troepen te zijn gereden, hield Worosjliow een korte toespraak, waarin hij zeide: Op dezen dag betoogt de arbeiders klasse in alle landen voor haar moreele een heid en zij denkt aan den tweeden impe- riallstlschen oorlog, die begint en die reeds verscheidene staten heeft verzwolgen. Ver volgens verheerlijkte de maarschalk den rol van het roode leger, „een waar leger tot verdediging van den vrede, dat slechts hen bedreigt, die den drempel willen forceeren van zijn geboortehuis en dat hen zal weten te vernietigen, de eenige werkelijke kracht, die zich tegen oorlog te weer stelt." Voorts zeide hij: het sovjetvolk ls vredelievend, NIEUWE UITGAVEN. Belastinggids. Van de Dagelijksche Beurscourant" te Am sterdam ontvingen wij een ..Belastinggids bij de aangifte voor de vermogens- en Inkomsten belasting 1939/1940 met uitgerekende waar den per eind April. Behalve de algemeen bekende inhoud bevat de gids een handleiding met nuttige wenken voor invulling' der aangifte-biljetten; voorts gegevens voor het begrooten van dividenden, een materie die daarzonder vele moeilijkheden oplevert. Bovendien is dit jaar een artikel opge nomen over de opbrengst-berekening van tijde lijk onbelegde gelden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Vrijgesproken. Een inwoner van Ter Aar was door een ambtenaar gewaarschuwd met zijn fiets stil te houden, omdat het belastingmerk moest worden gecontroleerd. Doch het bevel werd niet opgevolgd zoo dat de fietser als resultaat hiervan terecht moest staan. De officier eischte tegen hem drie weken gevangenisstraf, doch de politierechter be sloot eerst een psychiatersrapport te vra gen. Dat was er nu en gaf aanleiding aan den politierechter om verdachte vrij te spreken. De verloren liefde. Volgens verdachte, een arbeider uit Hazeiswoude. wilde hij gaan v.sschen. Maar hij was door den nachtwaker C. J. de Zeeuw uit De den aangetroffen op het erf van den landbouwer de Graal te Zoeter- woude. Dat werd verdacht gevonden, te meer omdat verdachte vlak bij een schuur stond. Aan hem was nu poging tot diefstal subs, erfvredebreuk ten laste gelegd. Hij had bij den veldwachter van Zoeterwoude gezegd voornemens te zijn geweest diefstal te gaan plegen doch hij verklaarde nu dat te heb ben gezegd, om spoedig uit het ..hok" te komen. De nachtwaker en de landbouwer werden als getuigen gehoord en daarna eischte de officier een week gevangenisstraf. Dat vond de verdachte erg veel en hij beriep zich op zijn goed huisvaderschap. „Maar u bent al vijfmaal veroordeeld", herinnerde de politierechter. r ..Dat was door een verloren liefde" zoo verweerde verdachte. Het politierapport lichtte in dat ver dachte een slimmerd is, die niet spoedig te vangen is. Hij kreeg nu een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verkeerde omgeving. Een 19-jarige strijkster uit Leiden had in de magazijnen van Vroom en Dreesmann aldaar kans gezien een paar kousen, een dameshorloge en taschje weg te nemen Een kind, dat echter den diefstal had ge zien. waarschuwde den chef, zoodat het meisje nu terecht moest staan. Het bleek, dat zij zich reeds eerder aan een vermo gensdelict had schuldig gemaakt, doch dat het milieu, waarin het meisje verblijven maar wanneer het noodig is, kan het slag leveren en wil het gaarne slag leveren. Vervolgens defileerden 20.000 man troe pen, waarna ongeveer 700 jacht- en bom bardementstoestellen in de lucht versche nen. Tenslotte ijlden negen bombarde mentsvliegtuigen van het laatste model ln duizelingwekkende snelheid voorbij, gevolgd door een groot viermotorig toestel en drie jachtvliegtuigen, eendekkers, waarschijn lijk nieuwe prototypen. Na de revue begon de schilderachtige optocht der burgerbe volking met vaandels en muziek. Incidenten te Sofia. De betooging van de officieele vakver- eeniging ter gelegenheid van 1 Mei te Sofia is -gisterochtend door een aantal inciden ten verstoord. Toen de optocht van de ver schillende onderdeelen door de straten van Sofia trok, uitten communisten op standige kreten. Zij werden door politie gearresteerd. Bij het ontbinden van den stoet moest de bereden politie eenige char ges uitvoeren, waarbij een aantal personen werd gewond. Talrijke arrestaties werden verricht. In Amerika. Weinig vleiende beeltenissen van Hitier en Mussolini zijn meegedragen door de New-Yorksche arbeiders in hun j aarlij k- schen 1-Mei-optocht. Er waren 1600 man politie op de been, doch er deden zich geen ernstige incidenten voor. Vrijstelling na vijfmaal betalen. Ingediend is een wetsontwerp houdende regeling van de collegelden. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: De wet van 7 Augustus 1933 maakte een eind aan de regeling, dat men vrijgesteld was van de betaling van collegegeld, nadat dit viermaal gestort was, zoodat sedert het in werking treden van deze wet de ver plichting tot het betalen van collegegeld doorloopt, totdat men het examen met ci viel effect met goed gevolg heeft afgelegd. De nieuwe regeling is evenwel gebleken tot niet- geringe bedenkingen aanleiding te geven. Wel is waar. is de opbrengst van de collegegelden niet onbelangrijk gestegen en dit niettegenstaande vele studenten, ten einde aan de financieele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, zich voor een zoo gering mogelijk aantal malen laten in schrijven, maar hier staat tegenover, dat het streven om in zoo kort mogelijken tijd al te studeeren en zich hierbij voor een zoo gering mogelijk aantal jaren te laten inschrijven, het contact tusschen de stu denten en hoogleeraren, dat hier en daar toch reeds te wenschen overliet, op beden kelijke wijze heeft verminderd. De minister van Onderwijs. Kansten en Wetenschappen is te rade gegaan, hoe bij behoud van het financieele voordeel, aan de geopperde bezwaren tegenioef kan worden gekomen. Hij ziet den weg hiertoe, dat teruggekeerd wordt tot het oude systeem, waarbij men na een aantal malen collegegeld te hebben betaald, van verdere betaling was vrij gesteld. De studenten weten dan bij den aan vang van de studie, welk maximum bedrag aan collegegelden zij zullen moeten betalen en ouders, die voor de studiekosten van hun kinderen een ver zekering zullen sluiten, kunnen dit op vaste basis doen. De minister geeft daarom in overweging de regeling van de collegegelden ln dien zin tc wijzigen, dat men vrijgesteld wordt van verdere betaling van coilegeld, nadat vijf maal collegegeld is betaald. Verhooging van het coilegeld van f. 300 op f. 350 ls dan even wel noodzakelijk. Volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de opbrengst van de collegegelden hierdoor niet minder zijn dan bij de huidige rege ling. In het wetsontwerp wordt tevens voorgesteld den minister de bevoegd heid te verleenen om in bijzondere ge vallen toe te staan, dat het collegegeld in twee termijnen wordt betaald. De indiening van het wetsontwerp biedt gelegenheid om nog een aanvulling in de wet aan te brengen, welke ten nauwste met de regeling van de collegegelden samenhangt. Tot voor kort genoten de studenten, die een aanstelling als assistent 'hadden, vrijstelling van de betaling van collegegeld, omdat zij beschouwd werden te behooren tot de „beambten". Sedert evenwel ook assistenten op ar beidsovereenkomst worden aangesteld en deze niet vallen onder het begrip „be ambten", omdat het rijksambtenarenregle ment op hen niet van toepassing ls, moe ten deze telken jare krachtens de belde aangehaalde wetsartikelen afzonderlijk aangewezen worden om bevoegd te zijn kos teloos de colleges te volgen, Het komt den minister eenvoudiger voor om door aan vulling van de artikelen met het woord „assistenten" den bestaanden toestand wettelijk vast te leggen. moet, heel ongunstig voor haar is. Hierin zag de Officier aanleiding voor te stellen het meisje onder toezicht van dc Reclasseering te stellen, waarbij een voor waardelijke straf van een maand gevange- nnisstraf werd gevraagd. De Politierechter veroordeelde tot f. 30 boete voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar, benevens instellen van een ge zinsvoogdij door het Leger des Hells. Niets gehoord. Toen de ambtenaar der belastingen C. de Jong te Alphen controle hield op de rijwiel- belastingmerken, passeerde een fietser, die, hoewel het bevel er toe gegeven werd, niet stopte. Als gevolg hiervan kreeg de fietser een verbaal, en moest hij terecht staan, doch hij liet verstek gaan. Bij het verhoor door de politie had de fietser gezegd de waarschuwing niet te hebben gehoord. Bij het passeeren had hij gewezen op het gel- idige belastingmerk. waarna hij doorreed De getuige De Jong zei echter, dat hij duidelijk een waarschuwing had gegeven. Het bleek echter om juridische redenen noodig den politieman als getuige te hooren en daartoe werd de zaak aangehouden. Steun in natura. Een arbeider uit Hazerswoude moest te recht staan wegens valschheld in ge schrifte: hij zou steunfraude hebben ge pleegd. Hij had in natura een en ander ge kregen en daarvan geen mededeeling ge daan. Nu zei verdachte er niets van te weten, dat hjj ook dergelijke gilten moest ver melden. En op het formulier stond daarvan ook niets voorgeschreven. Dat bleek voor den Officier aanleiding te zijn om vrijspraak te vorderen, omdat onbekendheid met het feit was gebleken. De Politierechter sprak verdachte vrij. OP EIKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN 4032 (Ingez. Med.) TWEE PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Aan boord van de vrachtboot „Hanze 3" uit Groningen, liggende in de Wijn haven te Rotterdam, heeft zich in den afgeloopen nacht een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slachtof fer zijn geworden. In de kajuit van de boot sliepen twee personen, n.l. de stuurman P. H. Ge- nega, en de matroos M. Timmer, bei den uit Groningen. Toen het overige personeel van de „Hunze 3" zich he denmorgen om zes uur aan boord be gaf, misten zij den stuurman en den matroos. Bij onderzoek bleek, dat bei den in de kajuit ten gevolge van ko lendampvergiftiging gestikt waren. De slachtoffers zijn de 48-jarige stuur man F. Heinlnga en de 28-jarige matroos M. Timmer. Beiden waren gehuwd. J. S. te L. Leiden. Alphen. Utrecht, Soesterberg. Amersfoort. Nijkerk, Putten. To taal 92 K.M. C. J. P.D. te L. In 1932 viel Paschen op 27 en 28 Maart. J. J. B. van Z. te A. Een hoogtezon is gevuld met kwikdampen en is vervaardigd van kwartsglas. dat de eigenschap heeft ultra-vio- lettestralen door te laten. Een zonlichtlamp heeft dat kwartsglas niet. De eerste hoogtezon - nen werden aan de mark gebracht door de Duitsche Hanau-fabrieken volgens een patent van dr. Bach. Van de zonlichtlampen is geen bepaalde uitvinder aan te wijzen. R. G. v. M. te V. Mieren vluchten als men versch kervelkruid strooit. J. V. te L. De minister van defensie houdt des Maandagsmiddags te 2 uur audiëntie. Het departement is gevestigd aan het Plein te Den Haag. Wij zouden U aanraden vooraf een onderhoud aan te vragen. A. C. K.K. te L. De loonen in werkver schaffing betreffende den aanleg van het vlieg veld te Valkenburg zijn als volgt: basis uur- loonen der Leidsche arbeiders 38 et., voor die uit Voorschoten 32 ct., uit Katwijk 30 ct. en Valkenburg 28 ct. Dit wil niet zeggen, dat zij dit verdienen, want het zoden schuimen, het weggraven van grond, het kruien enz., gaat I volgens accoordloonen, vastgesteld door de I Heidemaatschappij. Het is b.v. gebeurd, dat drie I ploegen uit Katwijk, welke hetzelfde werk ver- richtten, met hetzelfde basisuurloon, verdien- den f. 11.70. f. 12.70 en ruim f. 14. zoodat zij onder het basis-uurloon bleven. Boven de basis- uurloonen mag eventueel 1015verdiend I worden. De gemeente Leiden geeft trainings- toeslag voor arbeiders die niet met landarbeid en grondwerk bekend zijn of in geen twee jaren, aan hun plaatsing voorafgaand, onafgebroken anderen arbeid verricht hebben. NEDERLANDSCH SCHIP HEEFT IJSSCHADE. De directie van de reederij Hudig en Veder te Rotterdam heeft gisteren telegra fisch bericht ontvangen, dat het haar toe- behoorende 4767 bruto register ton metende stoomschio ..Themisto"' op 48 gr 45 min. N B. en 48 gr. 47 min. WD ïjsschade heeft opgeioopen Het schip heeft om assistentie gevraagd, doch later medegedeeld dat hulp met noodig was. De ..Themisto" was op 21 April van Rot terdam vertrokken met bestemming Wa- bana. op New Foundland. Volgens de op gegeven positie is het schip op omstreeks 200 zeemijlen van New Foundland in moei lijkheden geraakt. De ..Themisto" heeft ruim 30 man aan boord. Het schip werd gebouwd in 1928. VRACHTAUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Bestuurder ernstig gewond. Tengvolge van de gladheid is gistermid dag omstreeks vijf uur een vrachtauto van de cacaofabriek der firma van Houten uit Weesp op den Haarlemmerweg, juist op de brug te Halfweg, komen te slippen. De wagen sloeg over den kop en bleef tegen het ijzeren hekwerk van de brug ge heel verbrijzeld liggen. De bestuurder, de heer M. Sieraad, werd uit de cabine ge slingerd en ernstig gewond. De geneesheer Kuipers uit Halfweg, die de eerste hulp verleende, liet het slacht offer naar de Mariastichting te Haarlem overbrengen. De man had o.a. eenige rib ben gebroken. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN JAPAN Slachtoffers en groote schade. Volgens een mededeeling van de politie rijn hij een aardbeving in het Japansche district Akita 19 personen omgekomen en 28 gewond 470 huizen zijn ingestort. 536 i woningen werden beschadigd Spoorlijnen rijn op meer dan 30 plaatsen beschadigd, rails rijn gebroken en bruggen en tunnels ingestort. De grootste schade is aangericht op het. schiereiland Oea, dat bij het epicentrum van de aardbeving lag. In den afgeloopen nacht werd de be volking wederom opgeschrikt door een der tigtal aadsohokken. Naar verluidt, is het dorp Aikwawa, een plaats van 70 huizen in het district Akita. door de zee ver zwolgen. VOOR WOENSDAG 3 MEI. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. Ncrv-uitzending /6.25655 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart,» 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Be richten. gram muziek «9.30—9.45 Gelukwen- schen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. muziek 11.15 Piano voordracht en gram. muz. 12.00 Berichten 12.15 Cellovoordracht en gram. muziek 1.00 Gram. muziek 1.45 Damesorkest Van Eden en gram. muziek 2.30 Voor postzegelverzamelaars 3.00 Ver volg concert en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Zang, piano en gram. muziek 4 45 Gelukwenschen 5.00 Voor de jeugd 5.45 Gram. muziek, berich ten 6.256.55 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement 7.00 Berichten 7.15 Causerie over de wereld-zendings conferentie te Tambaram (Madras) 7.40 Gram. muziek 7.45 Opwekking tot steun aan de Nationale Reclasseeringdag 8.00 Berich ten A.N.P., herhaling S.O.S.-berichten 8.15 Gram. muziek 8.35 Zie Droitwich 9.15 Ncrv-Gemengd koor en declamatie 10.15 Be richten A.N.P., actueel half uur 10.45 Gym nastiekles 11.00 Gram. muziek ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. Hilversum n. 301,5 M. Vai'a-uitzending (10.00 10.20 v.m. en 7.308.00 n.m. Vpro» 8.00 Esmeralda «ca. 8.15 Berichten 8.30 Gram. muziek 9.30 Causerie ..Onze Keuken" 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven 11.40 Voor de werkloozen 12.00 Gram. muziek 12.15 Berichten 12.17 Vara-orkest 1.00 Gram. muziek 1.15—1.45 Vara-orkest 2.00 Voor de vrouwen 3.15 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6 00 De Ramblers (ca. 6.28 Berichten' 6.40—6.55 Causerie „Uitstapje naar de zelfkant" 7.00 Vara-kalender 7.05 Felicitaties 7.10 „Van streven en strijden", interview 7.30 Bijbel vertellingen 8.00 Herhaling S.OB -berichten 8.03 Berichten A.N.P., Vara-Varia 8.20 Sylvia-Amusementsorkest en solist 8.45 Radiotooneel 9.30 Marimba, xylofoon en orgel 9.45 Gram. muziek 10.00 Berichten A.N.P. 10.10 Vara-orkest en soliste 11.00 12.00 Dansmuziek (gram. platen». Droitwich. 1500 M. 10.25—10.50 Piano voordracht 11.10 Bobby Howell's orkest. 12.05 Gram. muziek 12.20 Populair solisten concert 12.35 Declamatie 12.55—1.20 Het Philip Whiteway-ensemble 2.10 Dansmuziek 2.25 Sportreportage 2.45 Radiotooneel 3.10 Gram. muziek 3.20 Vesper 4.10 Gram. j muziek 4.40 George Scott-Wood's accordeon ensemble 5.20 Berichten 5.40 Wetensch. overzicht 6.00 Pianovoordracht 6.20 De Band Waggoners en solisten 7.05 Actueele causerieën 7.35 B.B.C.-Symphonie-orkest o.l.v. Arturo Toscanini (Om 8.15 Berichten) 9.20 Causerie „Inland cruising" 9.35 B B.C.-har monie-orkest 10.20 Joe Loss en zijn band 10.50 Gram. muziek 11.10—11.20 Berichten. Radio Paris. 1648 M. 8.00 en 9.00 Gram. muziek 10.20 Ellis-orkest 11.30 Zang 12.25 Frangois Gras' orkest 1.35 Pianovoor dracht 1.50 en 2.50 Zang 3.05 Gram. muz. 4.05 Viool voordracht 4.25 Bailly-orkest 5.35 Pianovoordracht 5.50 Zang 6.20 Zang met toelichting 6.50 en 7.50 Gram. muziek 8.20 Actueele uitzending 8.50 Orgelconcert 9.2011.20 Symphonieconcert m.m.v. solis ten en het Noyon-koor. Keulen. 456 M. 5.50 Rheinische Landens- orkest 7.50 De „Drei Musikanten" 1120 Philharmonisch orkest van Wupperthal 12.35 Gram. muziek 1.30 Populair concert 2.40 Leo Eysoldt met zijn orkest (opn.) 3.20 Om- roepklelnorkest 6.10 Zang 6.35 Leo Eysoldt met zijn orkest, solisten en vroolijk instrumen taal kwintet 8.30 Omroeporkest en solist 9.55 Solistenconcert 10.40—11.20 Omroep- Amusementsorkest en soliste. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 en 12.301.20 Gram. muziek 4.20 Belgisch Pianokwartet 4.55. 5.50 en 6.20 Gram. muz. 7.20 Zang en piano 8.20 Omroep-orkest 9.3010.20 Gram. muziek. 484 M.: 11.20 Omroepdansorkest 12.50 1.20 Gram. muziek 4.20 Wigy-trio en solisten 5.35 Gram. muizek 6.05 Pianovoordracht 6.35 Gram. muziek 7.20 Radiotooneel 9.3010.20 Omroepdansorkest en soliste. Deutschlandsender. 1571 M 7.35 Mozait- koor van de H.J. en muziekleiderskoor 8 20 Populair solistenconcert 9.20 Berichten 9.4010.00 Politiek overzicht 10.05 Berich ten 10.2011.20 Gram. muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRV.E. Voor Woensdag 3 Mei. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.VJt.O., V.AKA. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O., N.C.R.V. enz 3e programma: 8.00 Keulen 9 20 Parijs Radio 11.20 Brussel VI. 1.20 Keulen 2.20 Radio PTT N. 2.35 Motala of div. 3.20 Keulen 4.20 Brussel VI 5.05 Radio PTT N. of div. 5.50 Brussel VI. 6.05 Brus- sle Fr. 6.20 Brussel VI. 6.35 Keulen 7.35 London Reg. 8.30 Keulen 9.20 Brus sel VI. 10.20 Boedapest of div. 10 35 Keulen. 4e programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Pa rijs Radio 8.30 Radio PTT N. 8.50 diver sen 9.20 Gram.muziek GRD of div - uO London Reg. 11.10 Droitwich 12.35 Lon don Reg. 3.20 Droitwich 7.05 London Reg. 7.35 Droitwich 8 35 London Reg 9.20 Droitwich 11.20 R. Danmark of div. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13