Nova-Theater „Het Groene Licht DE NACHTEGAAL Uit de Omstreken Gemeenteraad Voorschoten LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Mei 1939 H.C.ANDEBSÊN AALSMEER. Afscheid van pastoor M. A. Zwart. Voor een geheel bezette kerk nam de heer M. A- Zwart, pastoor der Oud-Katho lieke Gemeente in Aalsmeer-Oost, afscheid, na een pastoralen arbeid van bijna tien jaar De scheidende geestelijke had tot uitgangspunt van zijn predikatie de vol gende woorden van Jezus gekozen: „Nog een weinig tijdis" en „Ik zal met U zijn alle dagen tot de voleinding der wereld". Deze citaten, aldus pastoor Zwart, omspan nen het gansc.he menschelijke leven. Te zamen vormen deze woorden ons aardsch leren des geloofs. Steeds verheft de levens- begeerte zich met „Nog een weinig tijds", doch de zin van al onze daden Ugt uiteinde lijk in de wetenschap, dat God steeds met ons is, ons leven leidt en onze taak bepaalt. Ik dank God voor de vele wenschesn, die Hij vervuld heeft, aldus spr. Gij. gemeente. Khonk mij liefde en vertrouwen. Het af scheid nemen Is dan ook niet gemakkelijk. Wij mogen echter geen meewarigheid met onszelf hebben, omdat wij dan voorbijgaan aan Godes gunst, dat Hij deze gemeente geen dag zonder herder laat. Nadat koristen afscheidsgezangen ten ge- hoore hadden gebracht, sprak de burge meester pastoor Zwart in zeer waardee- rende bewoordingen toe. waarbij diens herderlijke en sociale kwaliteiten roemend. Deze sprak op zyn beurt den heer Kaste lein toe. wien hij een burgemeester noem de, die de kunst verstaat burgervader te zijn. Onder de velen, die pastoor Zwart tot afscheid de hand drukten, bevond zich de wethouder van openbare werken, de heer p. v. d. Meer. HAARLEMMERMEER. Aanbestedingen. Aanbesteed werd het bouwen var een boerderij voor de Gebr. Lubberden te Haar lemmermeer. De laagste inschrijvers wa ren voor perceel I (grond, beton- en met selwerk!): Kinkel en Bras. Nieuw Vennep 1.5097: perceel II en I (met timmerwerk) H. J. Strijk, Rijpwetering, f. 9450; perc. III (loodgieterswerk) H. J, Tebbens, N.-Ven nep. f.760, perceel IV (gas, Schilder- en behangwerk) J. J. de Booij. Adam, f.397. Massa, Gebr. Strijk te Oegstgeest f8500. De gunning werd aangehouden. De uitslag van de aanbesteding van het bouwen van een boerderij met woonhuis van de Levensverzekerings-Mlj. 1893 door het N.O.G. Laagste inschrijvers waren: perc. I (massa zonder schilderswerk) H J. Strijk, Rijpwetering. f. 12.390, perc. II I J de Booij. A'dam, f.575. Massa: Gebr. Strijk. Rijpwetering, f. 12974, De gunning is In beraad gehouden. Op Dinsdag 9 Mei a s kunnen op het I gemeentehuis bij de voorzitters van het hoofdstembureau in eiken kieskring de lijsten van candidaten worden ingeleverd. De jury der prijsvraag van het Too- neelfonds „Ons Leekenspel", voor een avondvullend tooneelspel, geschikt voor een opvoering door de rijpere jeugd, is een prijs I toegekend aan H. Wilfenbuttel-Van Rooyen te Nieuw-Vennep. voor „Twee weken zelf bestuur", een origineel spel van een kost school-intrige, onder het motto „Ridder spoor". De jury bestond uit mcj. M. Meertens, prof. dr. B. Molkenboer, dr. J. Pollmann, itaton Sweers en Bernard Verhoeven. HILLEGOM. Het Mei-feest. De afdeeling der S.D.A.P. en de Hillegom- sche Bestuurdersbond hielden hun Jaar- lijksoh Meifeest in de zaal van hotel Sister- mans. De voorzitter van het comité, de heer P- H. Pij ma. opende en wees op den ernst oer tijden. Na een muzikale inleiding sprak ie heer Beerens uit Amsterdam de Met- We uit. Spr. memoreerde het. feit, dat het óit jaar 50 jaar geleden ls, dat het eerste 1 Meifeest werd gehouden en dat het in vele landen thans onmogelijk is, dit feest te neren. Hij zeide, dat het juist daarom in ieze donkere tijden een noodzakelijkheid ls, de rijen vast aaneen te sluiten. Hierna volgde het vroolijke gedeelte van i'-n avond, waarbij het Oké-gezelschap uit widen uitstekende medewerking verleende, w accordeon- en xylophoonnummers wer den vlot afgewerkt, terwijl oök de Oké-girls ®et haar dansen veel succes oogstten. Het hoogtepunt vormde echter het optreden Jsn Gelderschen Jan; aan de lachsalvo's geen einde. Als slot volgde een revueschets. waarin het geheele gezelschap optrad. Men kan hier op een alleszins geslaagd Meifeest terugzien. Gistermorgen trok een groote greep kin deren onder geleide van bestuurders naar den speeltuin van Groenendaal. om het Meifeest te vieren. Het weer werkte echter hlet mee en was een ernstige spelbreker. Raadsagenda. De Raaxj komt Donderdag a.s„ 's middags 2 uur bijeen. De agenda luidt - Motuien van de Vorige vergadering. 2. higekomen stokken. 3. Voorstel tot benoe- hhug van leden van het hoofdstemtoureau foor de verkiezing van leden van den ge meenteraad. 4. Opmerkingen van Ged. Sta si "sr. Zuid-Holland betreffende de be- treotingen 1938 en 1939 5. Comiptabillteits- besluiten. 6. Mededeelingen. Opmerkingen -o Ged. Staten omtrent wijziging Alge mene Politieverordening. Nog goed afgeloopen. Des avonds omstreeks zes uur kwam een «o uit de richting Leiden aanrijden. Op e Hoofdstraat bij de Hillegommerbrug 1',omen, slipte de wagen op de natte ""fAils en vloog dwars over den weg dri» a linkerzijde op het trottoir, waar dam 1,1168 cn een heer liepen. Een der snuts aer<' Seraakt en bekwam lichte rm n- 1)6 auto vloog tegen een ijze- welw^al van de bovenleiding der tram op, der d paa' W6rd beschadigd en raakte ver- Pii van een timmermanswerkplaats. - r C' schok werd de eehtgenoote van sstuurder. die naast haar man voor- cn rn) twaSen zat, uit den wagen geslingerd Gevonden. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie, op werkdagen toasohen 7 en 8 uur, de volgende gevonden voorwerpen: koperen gewicht, een zak, blauwe dameshoed, zakmes, dameshand schoen, huissleutel, portemonnaie. KATWIJK AAN ZEE. Candidatenlijst „Gemeentebelang". Onder voorzitterschap van dr. G. C. A. van Dorp vergaderde de Kleavereenlging „Gemeentebelang" in Hotel Du Rhin om de candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen vast te stellen. Deze luidt als volgt: 1. D. F. E. Meerburg (aftr.); 2. dr. J. van Hettinga Tromp; 3. Jac. Haasnoot Kzn.; 4. N. Haasnoot Thzn.; 5. C. den Duik Jasp.zn.: 6. L. Hueting; 7. dr. G. C. A. van Dorp; 8. D. Taat. Het raadslid dr. J. Hueting stelde zich niet meer herkiesbaar. Candidatenlijst A.R. Kiesvereeniging. Gisteravond kwamen in Irene de leden van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", onder voorzitterschap van den heer C. A. Veltkamp, bijeen voor vaststel ling van de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen, Deze luidt als volgt: 1. C. A. Veltkamp aftr.)2. C. van Tongeren (aftr,); 3. Nic. Parlevliet; 4. D. C. van Leeuwen; 5. C. Parlevliet; 0. R. van Andêl; 7. W. Ouwehand; 8. C. v. d. Plas; 9. Abr. Ouwehand; 10. A. J. Ouwehand. De heer L. Noordijk uit Katwijk a. d. Rijn hield vervolgens nog een referaat over: „Ons standpunt inzake den oorlog." Wegens de ongunstige weersomstan digheden is nóch het concert van „U.N.I." in demuziektent doorgegaan, nóch het hou den van een muzikale rondwandeling door het dorp. De fontein voor het Raadhuis heeft den geheelen dag gespoten en was des avonds verlicht. Dr ?\een hersenschudding opgenomen. 'ers| naar_ haar woning in Heem- KhaSigcI Versidys en leden van den E.H.B.O. id ter plaatse. De dame is per aar haar woning in Heem- ervoerd. De auto werd zwaar be- DINSDAG - WOENSDAG - DONDERDAG ERROL FLYNN in de boeiende film rr ERROL FLYNN, bekend uit „De Charge der Lichte Brigade" en „Robin Hood". 4038 KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank vergaderde in Hotel De Roskam. De voorzitter de heer L, v. Paridon wees hierbij op de gunstigen gang van zaken in 1938. De secr. de heer J. v. d. Perk las de notulen. Deze werden goedgekeurd. Dan volgde het financieel verslag van den kassier, den heer Jac Meijer. Deze sprak er zijn voldoening over uit. dat in weerwil van de crisisomstandig heden de toestand der Bank en de solidi teit zeer gunstig genoemd kan worden. Over de rentebetalingen ts het bestuur ten zeerste tevreden en een vooruitgang in de omzetcijfers als zulks in 1938 plaats vond, was nog ln geen enkel jaar te bespeuren geweest. Vooral de omzetcijfers in loopen de rekening waren met sprongen omhoog gegaan. Uit de Rekening 1938 vermelden wij de volgende cijfers: Ontvangen spaar gelden f. 76.587.53. Terugbetaalde voor schotten f. 6579.65 (v. j. f. 1675—1. Ont vangen in loopende Rekening van de le den f. 508.493.26 (v .j. f. 181.338.23). Ont vangen ln loopene Rekening van de Cen trale Bank f. 179.355.83 (V. j. f. 87.369.971 Op de Reserve gebrachte winst, inclusief de rente der Reservefonds f. 1083,66 (v. j. f. 691.34. Ontvangen rente van Voorschot ten f. 3146.19 (v. j. f. 2171.30). Ontvangen rente in loopende Rekening van de leden f. 3478.09 (v. j. f. 3254.65). Rente van de Centr. Bank ln loopende Rekening f. 864.32 UitgavenTerugbetaalde Spaargelden f. 74.556.46. Gegeven voorschotten f. 21.450 (v. j. f. 10172.50). Uitgegeven in loopende Rekening aan de leden f. 510.432.53 (v. j. f. 160.076.41). Uitgegeven ln loopende Re kening aan de Centr. Bank f. 155.393.53 (v. f. 98.584.10). Uitgegeven rente voor Spaargelden f. 3549.77 (V. j. f. 3680.82). Uit de Balans de volgende cijfers: bezit tingen: Uitstaande voorschotten f. 67 698.35 (v. f. 52.828.Tegoed in loopende Re kening van de leden f. 73.904.60. Tegoed ln loopende Rekening van de Centr. Bank f. 32.100 23 Schulden: Spaarg. f. 136.957.26. Schuld aan Rekening Couranthouders f. 33.412.96. Het Reservefonds was per 31 Dcc. 1933 groot f. 16.744.49. Het winstcij fer ongeacht de rente der Reservekas was over 1938 f. 111996. Het ledental ls 88, Voor.schotnemers 49, Rek. Crt.houders 50. Spaarders 290. Het aantal dagboekposten was 3290 tegen 2588 in 1937. Het eindcijfer in inkomsten en uitgaven was over 1938 f. 1.548.609— tegen f. 771.820.32 in 1937. Vermeerderde omzet dus van f. 776.788.68. De voorzitter dankte den kassier voor zijn uitgebreid verslag. Het aftr. bestuurslid de heer R. v. Delft werd herkozen, evenals het aftr. lid van den Raad v. Toezicht, de heer J. Haas noot Kz. Hierna sluiting. Mej. Nelly Rietveld behaalde te 's-Gra- venhage het diploma Steno-typiste. Bouw garage Leidscheweg - Crediet Luchtbeschermings dienst - Plaatsing van werkloozenn in Valkenburg, Z.-H. - Beëindiging cursussen der werkioozen - Uitbreiding personeel secretarie en centrale boekhouding. De Raad van Voorschoten vergaderde. In de orde- en veiligheidsverordening werd een aanvulling opgenomen, n.l. dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen van het verbod van het hebben van een berg plaats van oud Ijzer enz. In een vorige zitting staakten de stem men over hefr verzoek van A. A. Sluiter, In zake hét oprichten van een garage, achter het peroeel Leidscheweg 493. Thans werd dit verzoek toegestaan met. 6 tegen 5 st. Op het verzoek van P. van der Hoogt om nogmaals uitstel van ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen te ver leenen, werd afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. werd het per ceel Gebr Treubstraat No. 27 onbewoon baar verklaard en de termijn van ontrui ming bepaald op 3 maanden. Goedgevonden werd, dat van Mei t/m. NOORDWIJK BINNEN. Concert op het Lindcnplcin. Door de Harmoniekapel „Crescendo" wordt ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, aan de Oranje Vereeniging alhier een concert aangebo den op Vrijdagavond as. te 8.30 in de mu ziektent op het Lindenplein. Het programma is samengesteld als volgt: 1. Over the top, Marsch. H, J. Grosky: 2. Dichter und Bauwer, Overture, F v Suppé; 3 Roze Mousse, Valse lente, Aug. Bax; 4. Scènes Pittoresques (4 deelen), J. Mossenet: 1. Marsch, 2. Air de Ballet, 3. Angelus, 4. Féte Bohème; 5, Death or Glory, Marsch, R. B. Hall; 6. Le Calife de Bagdad. Ouveture. F. Boiëldieu: 7. Sol- vejgs Lied, Ed. Grieg; 8. La Flüte enchan- tée. Fantasie. Mozat; 9. Marching thro', Georgia, G. Miller. De Bloeimpjesdag ten bate van het Groene Kruis en het Gele Kruis alhier, heeft opgebracht f. 184 50. VOORSCHOTEN. Als verdacht van diefstal van geld en goederen is in deze gemeente aangehou den en ingesloten P. T„ alhier. De Emmabloemcollecte ten bate van de T. B. C. bestrijding van Het Groene Kruis heeft opgebracht f. 122.53 (v. j. f.98) October ten hoogste 5 werkioozen bij wijze van werkverschaffing onderhoudswerk zaamheden in het Wilhelminapark zullen verrichten E en W. deelden tevens mede, dat zij eerstdaags een voorstel zullen in dienen om een parkbaas in vasten dienst aan te stellen. Met ingang van 1 Januari 1939 werd aan den commandant van de brandweer een be looning verleend van f. 100 per jaar. Aan den Luchtbeschermingsdienst werd een cre diet verleend van f. 600 voor de aanschaf fing van gasmaskers, brancards en ver bandmiddelen. Aan de plaatselijke afdeeling der Ver. v. Veilig Verkeer werd een subsidie verleend van f. 25 De vergunning van de N. V. N.Z.H.T.M. voor het plaatsen van een waar schuwingsbord nabij de R.K. Kerk werd aanvaard Na veel moeite is het gemeentebestuur er in geslaagd een 20-tal arbeiders met in gang van 24 April geplaatst te krijgen bij de werkverschaffing vliegveld Valkenburg (Z.-H l. B. en W. verzochten hiervoor de goedkeuring. De heer D Limburg was verheugd, dat voor de werkioozen zoo dichtbij een werk- object is gevonden en wenschte. dat er meerdere menschcn geplaatst konden wor den. De. heer J. Braggaar juicht het voor stel toe. maar heeft een bemerking op het loon. Uit de steden worden geen grondwer kers te werk gestelo a f. 0.38 per uur. van het. platteland worden grondwerkers te werkgesteld met een loon van f, 0.32 per uur. Dit geeft een scheeve verhouding. Spr. gaf B. en W. in overweging er bij den Mi nister op aan te dringen het loon omhoog te brengen. De voorzitter vond, dat onder de gegeven omstandigheden een. behoorlijk aantal te werk wordt gesteld. Hij deelde het bezwaar van het loon; het bezwaar zal onder de oogen worden gezien. Men zal zoo noodig een bescheiden stap doen. De goedkeuring werd verleend. Op grond van ondervindingen stelden B. en W. voor, de mogelijkheid tot het be zoeken van de vakschool te 's-Gravenhage voor werkioozen uit deze gemeente, te be ëindigen van 24 April 1939 af Na uitvoerige discussie werd het, voorstel aangenomen. De heer O. R. I. Vieveen verzocht de per sonen te onderzoeken naar capaciteiten. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. Voor extra ondersteuning. B-steun, aan werkioozen, tuinders en boeren wordt voor 1939 beschikbaar gesteld f. 635,80. Hiervan komt ten laste van de gemeente f. 220. In 1938 werd aan 182 gezinnen als extra hulp uitgekeerd f. 937,50. Aan de Chr. Bewaar school werd een subsidie over 1939 verleend van f.590. Aan het Rijnlandsch Lyceum te Wasse naar werd over 1937/1938 een subsidie ver leend van f. 100 en vastgesteld, dat voor iederen leerling uit deze gemeente een jaar- lijksche subsidie wordt verleend van maxi maal f. 100 per leerling, met dien verstande, dat deze subsidie nooit meer bedraagt dan een evenredig aandeel in het exploitatie tekort- over het desbetreffende schooljaar. De gemeenschappelijke regeling school- artsendlenst werd vastgesteld. Inzake de verordening personeel ter se cretarie en centrale boekhouding had de heer J. Braggaar met verwondering gezien, dat. als eisch wordt gesteld kennis van dub bel boekhouden en dat het salaris bedraagt f. 400000 Spr. had gedacht, dat de bezol diging ln overeenstemming zou zijn met de eischèn. De heer O. R. I. Vieveen was geschrokken van het voorstel om 2 ambtenaren aan te stellen. Spr. vreesde, dat. gezien de vrij groote uitbreiding van de laatste jaren, de gemeente een leger ambtenaren krijgt. Hij vroeeg de volontairs ln te schakelen, tegen een kleine vergoedig, opdat het niet zoo duur zal zijn. De voorzitter deelde mede. dat kennis van dubbel boekhouden niet zoo'n zware eisch ls. In vergelijking met een naburige ge meente van ongeveer gelijke grootte, waar f. 17.500 wordt uitgegeven, is Voorschoten met ongeveer f. 10.000 niet zoo hoog. De aanvulling is broodnoodig; spr. wenschte waardeering uit te spreken voor het ver richtte overwerk, dat onbezoldigd geschied de. Niemand heeft aanspraak daarop doen gelden. De heer O. R. I. Vieveen zag in het geven van een tegemoetkoming aan de vo lontairs niets onsociaals. Hij heeft óók respect voor de prestaties, maar merkte op, dat wèl naar capaciteiten, maar niet naar richting moet worden benoemd. De heer Braggaar zeide, dat bij particu lieren automatisch overwerk wordt uitbe taald; ook de ambtenaren hebben er recht op. De voorzitter betreurde de opmerking over benoeming naar richting. Hij is zich daar niet bewust van. De aanvullingen werden tenslotte toege staan. Na rondvraag volgde sluiting. Medegedeeld werd, dat de lijsten met candidaten voor den gemeenteraad 9 Mei moeten worden ingeleverd. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhog*n Tja, dat kon de kamerheer nu wel heel gemakkelijk zeggen. Maar waar was hij te vinden? Htj liep alie trappen een paar maal op en neer, keek m zalen en in gangenNiets! Niemand, die hij daarbij ontmoette, had ooit van den nachtegaal gehoordDe kamerheer ging terug naar den keizer en zei, dat niemand van den nachtegaal gehoord had. Of het geen sprookje geweest kon zijn? „Uwe Keizerlijke Majesteit moet niet alles get looven, wat er in de boeken is geschreven. Dat zijn verdichtsels en iets, dat men zwarte kunst noemt", zoo deelde hg den keizer mede. NOORDWIJK. De Chr.-Hist. Candidatenlijst. In de Ohr.-Hist. Kiesvereeniging heeft de candidaatstelling plaats gehad voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De uitslag is als volgt 1. E. L. de Witt; 2. J. de Mdnije; 3. D. Wassenaar Czn.; -1. A. Plug Az.: 5. P. de Groot R.Jz.; 6. P Lindhout Cz.; 7. H. Hoek Hz.; 8. L. v. d. Bent; 9. J. H. Lindhout; 10. C. Admiraal Hzn. „Maar 't boek, waarin ik het gelezen heb, is mij door den grooten en machtigen keizer van Japan toegestuurd", antwoordde de keizer. „Er kan geen onwaarheid in staan. Ik wil den nachtegaal hooren! Hij moet vanavond hier komen. Hij heeft mijn allerhoogste gunst. Komt hij vanavond niet. dan zat het geheele hof op de maag gestompt worden, onmiddellijk na het avondeten!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11