IBISSHAG LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Mei 1939 Vierde Blad No. 24263 Het Bloemencorso te Noordwijk Rijtoer van het Prinselijk gezin VERMOGENSBELASTING MOEILIJKHEDEN MET UW AANGIFTE INKOMSTEN- EN SOsfe Jaaraang Overweldigend bezoek tijdens het week-einde Zegetocht door Baarn en Soest HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau Plantsoen 29 - Leiden - Tel. 1754 Smokkelaars treden als kommiezen op GEMENGD NIEUWS Spoorwegboomen bleven open Autobus botst tegen militaire vrachtauto Botsing tusschen autobus en tram Foto van Vliet. Een aardige groep uit het te Noordwijk gehouden Bloemencorso, dat weer vele honderden belangstellenden op de been bracht en het hoogtepunt van het Bloemen- feest werd. Zaterdagmiddag werd te Noordwijk het Bloemencorso gehouden als feeste lijk onderdeel van het Noordwijksche Bloemenfeest. Het koude weer was voor de actieve organisatoren wel een ge duchte tegenvaller, Niettemin waren er ongeveer 120 deelnemers. De opstelling van het Bloemencorso had plaats aan de Van Panhuysstraat. Met het oog op het lange wachten tijdens de keu ring waren de kinderen opgesteld op het ipeelplein achter de O. L. school. De jury, bestond uit de heer en mevr. Ballego rade heeren Buurman, Kriest en Smit, al- uit Leiden, had een uiterst moeilijke hak. Zeer mooie wagens troffen wij aan, evenals bij het kindercorso. De prijzen wer den als volgt- toegekend. Corso (groot): le. Mij Zeebad en eere- prijs. Ie V.V.V. Noordwijk Vooruit, le Huis tor Duin, le Zangver. 't Schorre Haantje, 2e P. Alkemade, 2e Brandweer, 2e Vereeniging Bloembollenculturen. 2e St. Jozef Gezellen, 2e School Bardelmeyer. 3e Garage Heynes, 3e Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Planten kunde, 3e Oranje-Vereeniging, Middelgroep: le Mej. Gré Alkemade, le Groep Scheteningsche straat, le J. de Rid der, 2e P. Vink. 2e Jan Hein v. d. Mortel, 2e W. P. v. Schie, 3e J. Alkemade-Bragt. 3e Th. Alkemade, 3e S. v. d. Wetering, 3e Johanna Wetering, 3e W. v. d. Zalm, 3e J Mourits. Kindercorso: le G. Waasdorp, le Mej. Jo v. d. Meer, le Rika en Elsa Rutner, le Jan Bouwhuis, 2e J. Brouwer, 2e Ko v. Duiven- bode, 2e G. Vink, 2e P. Vink, 2e A. Graven- daal, 2e J. Haasnoot, 2e G. Haasnoot, 3e Brouwer. 3e Nelly v. Egmond, 3e Tita Ver loop, 3e Willy de Haas. 3e T. Hoogendam, 3e C. v. Oosten. 3e Clasina Smit. Het was een aardig idee om de kinderen, die aan het corso hadden deelgenomen 's avonds te 7 uur in de groote zaal van het Casino uit te noodigen tot het in ontvangst nemen van hun prijzen en te laten genie ten van de Poppenkastvertooning van mevr. 1 Nolet, zoodat ook de kleine niet prijswin naars een genoeglijke avond is bezorgd, I welke zeker veel zal bijdragen om de animo bij de jeugd te verhoogen om ook het vol gend jaar weer aan het Bloemencorso deel te nemen. Toen te 7 uur het Bloemencomité op het podium verscheen, hadden zich ruim 300 kleuters in de zaal opgesteld. Na het zin gen van enkele vaderlandsche liedjes deel de de heer v. Wely mede, dat allereerst mevr. Nolet een mooie Poppenkastvertoo ning zou geven, Zij vertoonde op allerver- makelijkste wijze de geschiedenis van Hans en de kip". Het was een lust om te zien hoe de kleuters reageerden op het vertoonde. Mevr. Nolet wist de jeugd geheel te boeien. Hierna reikte de heer v. Wcly de prijzen uit, met voor een ieder een woord van aan moediging. Spr. stelde gaarne zoowel Noordwijk-Binnen als -Zee de bewoners van de Scheveningschestraat ten voorbeeld. Deze hadden aan het Corso deelgenomen met een groep van 35 kinderen. Als de be woners van alle straten dit voorbeeld vol gen. hebben wij reeds een onafzienbaar Bloemencorso. Na de prijsuitreiking trad mevr. Nolet nogmaals op met haar goochelkunstjes, waarbij zij ruimschoots de jeugd betrok, hetgeen natuurlijk veel bijval oogstte. Veel te spoedig wees de klok negen uur. Na het zingen van het Wilhelmus trokken allen welvoldaan huiswaarts. Hierop vertrokken de leden van het Bloemencomité naar het Oranje Hotel waar de prijsuitreiking plaats vind von den ge vel versieringswedstrijd, mozaïkwedstrijd en van het Bloemencorso voor de volwassenen. Het was voor het comité, aldus de heer v. Wely. een groot genoegen, dat zóóvelen waren opgekomen. Tot zijn spijt moest spr. mededeelen dat de burgemeester verhin derd was aanwezig te zijn. De heer v. Wely schetste dan de vele moeilijkheden, die aan dit 3e Bloemenfeest weer voorafgegaan wa ren, Doch door aller spontane medewer king. zoowel moreel als financieel is dit 3e Bloemenfeest toch volkomen geslaagd. Met trots wees spr. op het hooge bezoek van Prins Bernhard en Prins Aschwin, die hoogst voldaan waren over hetgeen de Noordwijkers met dit Bloemenfestijn tot stand brachten. Zóó zelfs, dat de Prins be loofde, volgend jaar terug te komen, zoo mogelijk in gezelschap van H. K. H. Prin ses Juliana. Dank bracht spr. aan den burgemeester voor diens loffelijke mede werking, aan diverse ambtenaren en de politie voor hun hulp, doch vooral de kwee kers, die de groote massa's bloemen zoo welwillend beschikbaar hebben gesteld. Met dit Bloemenfeest is weer een grootsche propaganda gemaakt voor Noordwijk, zoo wel in binnen- als buitenland. Spr. hoopte, dat allen ook in de toekomst zullen mede werken om den naam „Noordwijk Bloemen- badplaats" voor goed te bevestigen. Reden waarom hij ook bij voortduring de „Bloe- menchèques" aanbeval. Want hoe grooter de middelen zijn, des te grooter kan ook de opzet van de volgende Bloemenfeesten zijn! Hierna werden de prijzen uitgereikt, waar bij meerdpre personen het woord voerden. Hieruit sprak groote voldoening en het beste getuigenis, dat d!T3e Bloemenfeest in alle opzichten volkomen is geslaagd! Honderden vreemdelingen bezochten Zaterdag het Bloemencorso; ook giste ren was het bezoek in een woord „over weldigend"! Het Bloemencomité en de Noordwij kers mogen dus tevreden zijn! Nog zij vermeld, dat verschillende mozaïken in goeden toestand verkeer- ren. Liefhebbers wordt echter aange raden spoedig een bezoek aan Noord wijk te brengen, teneinde teleurstel ling te voorkomen. Een pony voor Prinses Beatrix. De rijtoer welke het prinselijk paar gistermorgen ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana door Baarn en Soest heeft gemaakt, als dank voor de hulde welke de bevolking van beide gemeenten het Zaterdag heeft gebracht, is een groote zegetocht ge worden. Te half twaalf, het uur waarop deze offi- cieele rijtoer zou aanvangen heerschte er voor het paleis groote drukte van belang stellenden, zoo zelfs dat slechts met groote moeite de rijweg kon worden vrijgehouden. Toen de Prinselijke auto het hek kwam uitrijden, kon deze slechts langzaam vor deren. zoo dicht naderde het publiek de gesloten auto. De Prins tilde telkens zijn dochtertje in de hoogte, opdat de omstan ders de kleine toch maar goed zouden kun nen zien. Ten slotte verdween de auto in de richting Baarn. In deze gemeente was eveneens de be langstelling groot en in de verschillende lanen en straten stonden de menschen soms rijen dik. De auto reed heel langzaam door het dorp. Van Baarn reed men naar Soest en ook hier was, ondanks het regenweer veel pu bliek op de been, dat het Prinselijk Gezin bij het passeeren hartelijk toejuichte. Via Vredenhofstraat bereikte men ten slotte te 12.15 het palcis weer. Alvorens de rijtoer aanving hadden de Prinses en de Prins eerst de godsdienst oefening bijgewoond in de Nederlandsch- Hervormde kerk te Baarn, waar ds. E. H. Blaauwendraad in den dienst voorging. Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van een concours-hippique te Baarn. heeft de aan bieding plaats gevonden van de pony Astrid voor de kleine Prinses. Prins Bernhard en Prins Aschwin woon den daartoe het concours bij. Voor de aanbieding begaf Prins nernhard zich met den eere-voorzitter van de Rijver- eeniglng „Baarn", Jhr. mr. G C. J. van Reenen op het terrein. Hier heeft jhr. Van Reenen den Prins, welke op dat oogenblik ponies om zich heen had n.l. „Astrid" en haar vader en moeder, resp. Sylvano en Mary, toegesproken. Spr. bracht eerst de gelukwenschen over met den verjaardag van de Prinses, om daarna de pony aan te bieden. Spr. hoopte dat de pony nog vele jaren een speelkameraadje voor Prinses Beatrix mocht zijn en sprak den wensch uit dat de Baamsche burgerij dikwijls de jeugdige Prinses op „Astrid" en begeleid door Haar Vader, door Baam's lanen zou mogen zien rijden. De Prins dankte met eenige vriendelijke woorden, waarna de pony werd weggeleid en Z.K.H zich weder naar de gereserveerde tribune begaf De Prins heeft nog geruimen tijd de verschillende concours-nummers ge volgd en vertrok eerst tegen 6 uur naar Soestdijk. Hij was uit de autobus gevallen, doordat de nooddeur aan den achterkant werd weggerukt. Bovendien werd hij nog een eind door de tram meegesleurd. Met ern stige hoofdwonden en buiten kennis werd hij in zorgwekkenden toestand naar het St Elisabeth ziekenhuis vervoerd, waar teven® een sohedel'basisfractuur geconsta teerd werd. Eveneens werd ernstig gewond de heer Gordon uit de Wormerveerstraat te Amsterdam, die behalve hoofdwonden inwendige kneuzingen opgeloopen heeft. Van de overige passagiers kregen de mees ten. die aan den linkerkant gezeten waren, snijwonden door brekend glas aangezien alle ruiten aan die zijde barstten. Een aantal hunner kon ter plaatse door den ongevaHendien.it worden verbonden. Acht personen, o.w. de conducteur van de tram, lieten zioh in het gasthuis behan delen. Na te zijn geholpen konden zij huns weegs gaan. De autobus is voorna met ijk aan den achterkant vernield. Van de tram werd het voorbalkon ingedeukt, waarbij de bestuurder schaafwonden opliep. De bus was geheel met passagiers ge vuld. onder wie op het oogenblik van de botsing een paniek ontstond. De toedracht staat nog niet geheel vast. De bus stak de rails ever op het moment, dat de tram de brug a.f kwam. Vermoedelijk heeft de chauffeur, doordat de Raamsingel lager ligt dan de brug. de tram niet tijdig zien aan komen, dooh het is ock mogelijk, dat hij zijn aandacht te veel aan het andere ver keer moest sdhemken. De passagiers hebben met een andere bus. met taxi's en per trein hun zoo nood lottig onderbroken reis naar Amsterdam voortgezet. Bijhouden, inrichten en controleeren. 4003 (lngez. Med.) ACTIEVE SPOORBRUGWACHTER VOORKWAM EEN ONGELUK. °istermorgen is op de spoorwegovergang aan de Weesperzijde bij den Omval te 'e Amsterdam bijna een ernstig ongeval m sneltrein uit de richting g.reent, die om 9.49 uur aan het Centraal station aankomt, de z.g. Parijsche trein, ™?frde den overweg, terwijl de overweg- verzuimd had de boomen te slui- Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig met voorgekomen. o J gewone uur. ruim halftien, nader- aae sneltrein den drukken overweg. Een tt,, honderd meter vóór den spoorweg den kruist, ligt naar den kant van Vaart Kn sP°°rbrue over de Keulsche spoorbrugwachter. die tevens blok- sw!?r ■i5, zag den Parijschen trein, een bi it asnkomen. Op hetzelfde oogen- de „üler'tte zü" grooten schrik, dat n, ra'egwachter verzuimd had de boo- ""m te sluiten. De man verloor geen oogenblik zijn renwoordigheid van geest en zette ke'. signaal op onveilig. De trein s Ul' signaal echter reeds gepasseerd. vimerbrugwachter greep een roode hiermede zwaaiende rende hij Jn lre'n tegemoet. De machinist mcik- hem gelukkig on en remde zoo «'achli, De locomotief was reeds de helft van de noverweg gepasseerd, toen de trein tot stilstand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich echter tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemeen is het vooral op Zon dagmorgen op dit uur buitengewoon druk op dezen weg naar het Gooi, maar door het slechte weer was de uittocht uit de stad van aanmerkelijk geringeren omvang dan gewoonlijk en dit is dan ook een van de oorzaken, dat alles zonder oneelnkken is afgeloopen. Het is reeds herhaaldelijk gebeurd, dat een overwegwachter op dezen verantwoor delijken post verzuimde boomen te sluiten. Uit het onderzoek, ingesteld door inspec teur P. D. N. Bijlsma van het politiebureau Linnaeusstraat, is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waarschuwt, dat een trein in aantocht is, en de boomen ge sloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die iederen dag op denzelfden tijd passeert. De overwegwachter beweert, dat hij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. tijd taf. Het voor den 1 'S mogelijk, terwijl hij tegelijker- me' de stoomfluit noodsignalen Sdukte hem niet den trein nog overweg tot staan te brengen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zaterdagochtend omstreeks half twaalf werd de politie te Den Haag gewaarschuwd door bewoners van het Visschershof, die geen gehoor hadden gekregen aan de wo ning van een bejaard echtpaar, aldaar woonachtig. De politie verschafte zich toe gang tot de woning door verbreking van een ruit. Zij vond den 74-jarigen bewoner en zijn 74-jarige vrouw in bewusteloozen toestand op bed. Het betrof hier een geval van kolendampvergiftiging, welke is ont staan doordat de kachel geheel was afge sloten. De geneeskundige dienst vervoerde de slachtoffers naar het Roode Kruis zie kenhuis. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den Hartveldschen weg ter hoogte van het gemeentehuis van Diemen een militaire vrachtauto door een autobus van den dienst Hilversum—Amsterdam v.v. aange reden. De militaire vrachtauto, waarvan in de cabine drie. en in den z.g. bak ongeveer acht militairen gezeten waren, verleende, komende uit de Raadhuisstraat het ver keer op den Hartveldschen weg geen voor rang, zoodat de autobus, welke op weg was naar Amsterdam, de vrachtauto aan den linkerzijkant aanreed. Een dienstplichtige sergeant, die aan den rechterkant in de cabine zat, liep een hoofdwonde en vermoe delijk een lichte hersenschudding op. Hij is op advies van dr. Balfoort uit Diemen, die de eerste hulp verleende ter observatie naar het burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De andere militairen kwamen, evenals de inzittenden van de autobus, met den schrik vrij. Van de bus werden de radiateur en de beide koplampen geheel vernield. De vrachtauto werd niet noemenswaard be schadigd. TWEE ZWAARGEWONDEN TE HAARLEM Gisteravond omstreeks hal'ftwaalf is op het plein nabij de Groote Hout/brug te Haarlem een ernstige botsing ontstaan tus schen een autobus van een onderneming te Amsterdam, welke een regelmatigen dienst op Haarlem onderhoudt, en een motorwagen van de stadstram. De bus werd in de linkerflank door de tram getroffen en gedeeltelijk openge scheurd. waardoor eenige passagiers op straat vielen. Vier der inzittenden bleken te zijn gewond, van wie de heer Toepoel (wonende Heerengracht te Amsterdam) zeer ernstig. Een schietpartij zonder ernstige gevolgen. DRIE PERSONEN AANGEHOUDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twaalf uur heeft zich onder het gehucht Illikhoven (bij Roosteren, Limb.) een eigenaardige smokkeiscene afgespeeld. Reeds lang bestond het vermoeden bij een groepje smokkelaars, dat een zekere P. A. uit Bom inlichtingen gaf aan de kommie zen .waardoor verscheidenen hunner ge regeld in den val liepen Toen A. nu Zondagnacht geheel alleen zelf erop was uitgetrokken om een zak smokkelwaar met behulp van een gummi- zak over de Maas te brengen, werd hij op Nederlandsch gebied dicht bij de rivier aangevallen door drie personen, die als kommies trachtten op te treden. Het wa ren zekere N. N. en J. H. uit Roosteren en F, R. uit Born, die blijkbaar een wraakne ming in den zin hadden. Een der mannen heeft vier schoten op A. gelost, toen deze aan wal stapte .zonder hem evenwel te ra ken. De aanvallers namen A. daarna den zak met smokkelwaar af, waarna zij hem met een riet sloegen. Intusschen waren da dienstdoende kommiezen uit Grevenbicht, die op korten afstand verdekt waren op gesteld. op het lossen der schoten komen toesnellen. Het drietal koos toen het ha zenpad, waarschijnlijk met achterlating van de smokkelwaar, welke zij mogelijk in de Maas lieten verdwijnen. A. bleef staan en verklaarde de zich als kommiezen voor doende personen te kennen. Hij kon niet zeggen, wie de schoten gelost had en ook niet of ze bedoeld waren om hem te tref fen of om hem op den loop te doen gaan met het in den steek laten van de gesmok kelde goederen. De kogels waren hem dicht langs het hoofd gevlogen. Gisterochtend vroeg deed A bij de rijks politie te Born en bij den rijksveldwach ter te Roosteren aangifte van het gebeur de. De laatste leidde het eerste onderoek. dat onmiddellijk ingesteld werd. Met een speurhond van den rijksveldwachter uit Swalmen werd het spoor der mannen na gegaan. Dit leidde naar de woning van J. H. Daar werd de koker aangetroffen, waar in het stuk riet caste, waarmede de slagen waren toegebracht en dat op de plek van het incident was achtergebleven. J H. en F. R die zich in H.'s woning gekleed te bed begeven hadden, werden gearresteerd. Ook N. N. werd daarna van zijn bed ge licht Gistermiddag zijn zij door den burge meester van Roosteren, den heer Smets, aan een nader verhoor onderworpen en daarna voorloopig te Sittard ingesloen. A., aan wiens verklaringen tegenover de politie de toedracht van het gebeurde ont leend is ,is er zonder ernstige gevolgen af gekomen. Hij had slechts een lichte ver wonding aan een der schouders. Mijn Ibis en mijn pijp zullen mij niet verlaten. Dat is en blijft de vreugd van alle grenssoldaten. wm VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man I 3977 dnerez. Med.) „KLAARTJE" OPGESPOORD. Evenals een groot deel van de ontvreemde f. 900. Veertien dagen geleden is een meisje, na één dag in dienst te zijn geweest bij een heer in Zuid, te Amsterdam, uit haar „be trekking" verdwenen met medeneming van een portefeuille, waarin negenhonderd gulden waren geborgen. De heer des huizes, die het meisje in dienst had genomen, doch zich aüeen haar voornaam „Klaartje" herinnerde, deed aan gifte bij de politie. Deze is er thans in ge slaagd het meisje in een woning in de Boterdiepstraat. waar zij samenwoonde met een 41-jarigen man, op te sporen. Ook een groot deel van het geld werd daar terug gevonden. Het 23-jarige meisje, dat een acte als onderwijzeres heeft, doch daarvan nog geen. gebruik heeft kunnen maken, ging als dagmeisje in betrekking. Van oneerlijkheid was voordien echter niets gebleken. Zij heeft bekend het geld te hebben weg genomen. Ook de man is als verdacht van heling aangehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TIEN MATROZEN VERDRONKEN. In de Zweedsche haven Qskarshamn is een stoep van een depotvaartuig der Zweedsche marine omgeslagen. Tien ma trozen kwamen om het leven. NEGER GELYNCHT IN FLORIDA. Een 43-jarige neger, die van doodslag 'beschuldigd werd, is in Florida (V. St.) door een groep blanken, die hem uit de auto van de politie sleurden, gelyncht. NIEUW ONGELUK BIJ MARCHE-LES-DAMES. Vier alpinisten omlaag gestort. Verscheidene alpinisten hebben Zaterdag de rots bij Marche-les-Dames. waar koning Albert ran België den dood heeft gevon den, beklommen. Plotseling werd een der alpinisten door een steen, die losgeraakt was van de rotsen, aan het hoofd getroffen, tengevolge waar van hij omlaag viel. zijn zuster en twee andere alpinisten, die door een touw aan hem verbonden waren, meesleurend. Beide laatsten bleven aan het touw in de lucht hangen en moesten door te hulp gesnelde brandweerlieden uit Namen uit hun be narde positie bevrijd worden De zuster van den door den steen getrof fen bergbeklimmer, een nichtie van graaf Xavier de Grunne. viel op de rotsen en werd gedood. Haar broer werd ernstig ge wond. In dit velband zij er aan herinnerd dat het graaf Xavier de Grunne is geweest, dia het lijk van koning Albert na het tragische ongeluk van destijds heeft gevonden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13