De Leidsche Bioscoop-Programma's Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 29 April 1939 VAN DER STOK BLOEMENTIJD - VAZENTIJD! Bloempotten en Bloemvazen WEERBERICHT. Droevig motorongeval in Haarlemmermeer Prins Bernhard bezichtigt de Noordwijksche Bloemenpracht Weet U het antwoord? BREESTRAAT 152 (huishoudzaak) etaleert een bijiondere collectie in de moderne effen tinten en gecraque- leerd tegen ZEER LAGE PRIJZEN 3950 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 770. Hedenmiddag 2 uur: 767. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk heeft een breeden rug, die zich uitstrekt van den Oceaan ten Westen van Schotland over Zuid-Zweden tot het Zuidelijk deel van Finland en het Oos telijk Oo6tzeegebied. Op IJsland stijgt de lucht druk en naar het Noord-Westen strekt dit gebied zich uit tot Groenland. Naar het Zui den reikt het nog tot voor de kust van Por tugal. De Oceaandepressies blijven op het Westelijk Oceaangedeelte en betoonen zich weinig actief. Een vrij diepe depressie trekt in het hooge Noorden voorbij. Een uitgestrekt en vlak ge bied van lagen luchtdruk ligt stationnair over de Alpen en het Middellandsche Zeegebied en doet zijn invloed gevoelen op het geheele vasteland tot de kusten der Noordzee en het Kanaal. In onze omgeving nam de bewolking sterk toe. In de naaste toekomst is lichte regen waarschijnlijk en blijft de kans op lichte nachtvorst bestaan. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: motregen, krachtige N.N.O. wind. temp. 6 gr. C.. min. 6 gr. C.. neersl. 0.3 mM. Missingen: zwaar bewolkt, matige NO. wind, temp. 6 gr. C., min. 5 gr. C. De Bilt: betrokken, matige N.O. wind, temp. 6 gr. C., min. 4 gr. C. Groningen: betrokken, matige N.N.O. wind. temp. 6 gr. C., min. 5 gr. C.. neerslag 4 mM. Maastricht: matige N.O. wind. 6 gr. C., min. 5 gr. C., neerslag 0.4 mM. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmorgen 9 uur: 5 gr. C. (41 gr. F.). Hedenmiddag 12 uur: 6 gr. C. (43 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Hoogste stand voorm. 12.10 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 7.50 u. n.m. tot 4.04 u. v.m. Zondag van 7.52 u. n.m. tot 4.02 u. v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 29 April: op 14.27 uur; onder 2.31 uur. 30 April: op 15.45 uur; onder 2.57 uur. AALSMEER. Diploma's en overgangsexamens Handelsavondschool. Aan de gemeentelijke middelbare han delsavondschool met 5-jarigen cursus al hier (hoofd de heer G. den Hertog) kon aan de volgende leerlingen van de 4e klas het diploma worden toegekend; de dames: M. H. Eveleens, W. Eveleens, Joha. C. Huls bos. Ch. J. Jongejan, Joha. Nieuwkoop. B. Spaargaren. L de Vries. A. Wegman, C. E. van der Zwaard, J. van der Zwaard. E. Janzen; de heeren: P. Aalbersberg, A. F. Berke- meijer, P. Eigenhuis, J. C. Eveleens, W. H. Eveleens. P. W. Eveleens, G. Eveleens, L. M. Geluk. N. Goulooze C. de Graauw. K. Groenveld, W. Harting, N. H. Hofman, Joh. C. Hulsbos, A. Joore. Joh. Kamerman, P. M. Kok, J. van Limpt, N. Los, D. A. Offer man. W. Verburg, M. J. Winters, G. F. A. Timmers, P. van der Laarse. D. Alderden. Met de leerlingen 5e klas worden de les sen nog voortgezet tot einde Juni, wanneer de examens voor de praktijkdiploma's Boekhouden, Fransche-, Duitsche- en En gelse he Handelscorrespondentie worden gehouden. Bevorderd van Ie naar He klas: G. Buis. W. L. Buskermolen, P. Hooiveld. A. van Ieperen, W. Kniep, A. Kramer, W. Kramer, T. Kranenburg, A. C. Kruiswijk, A. Post, G. van der Ree. P. D. Schuit, N. Slootweg, H. P. Swart, W Tas Czn., W. van Zijverden, K. van Zijverden, M. M. van der Zwaard, L. W. van Wissen, J. van der Boon; Van lie naar EHe klas; D. Buis, J. Buis, N. P. Doeswijk, M. Eve leens, D. Groenveld, G. de Jong, I. J. Kempe. W. J. Klootwijk, J. van Leeuwen. J. W. Mantel, Joha. A. Pruissen, J. van der Velde, M. van der Zwaard; Van EHe naar TVe klas: K. Been, S. de Boer, J. de Bree, G. J. Buys, H. Buskermolen, N. A. Dusseljée, Ch. Griep, L. Maarsen, D. Nagtegaal, J. Os kam. W. D. Spaargaren, H. de Vries, H. W Winkel. C. van der Zwaard, L. van der Zwaard. C. J. Truyens, W. H. Pannekoek, D. Holtman. Burgerlijke Stand. Geboren: Else. d. van H. Prins en R. Metz: Catharina Johanna Anthonia. d. van C. P. van Wees en J. C. Boots; Aagje, d. van P. Vermeu len en N. Ottevanger; Gerard, z. van H. van Verseveld en J. Splinter; Petrus Gerardus, z. van G. N. Stokman en A. M. Commandeur. Ondertrouwd: J. van Briemen, 21 jaar en J. Dekker. 17 jaar; J. v. d. Meer. 26 jaar en A. van Leeuwen, 22 jaar: J. J. C. Raadschelders. 22 jaar en G. Th. Buskermolen. 22 jaar. Getrouwd: C. J. J. Smal. 26 jaar en A. Kort. 28 jaar; G. Griffioen, 31 jaar en W. Kramer. 28 jaar. Overleden: B v. d. Bergh. 54 jaar. ongeh.: W. Spaargaren. 73 jaar. echtg. v. N. Hameetman Loop der Bevolking. Gevestigd: H. Kersken, Sportlaan 33; L. J. van Norde. Sportlaan 27; N. F. Vreeken, Aals- meerderweg 316; R. Markus Aalsmeerderwg 54. Vertrokken: W. v d. Meer, n. Duitschland, Hüthum bij Emmerich; W. Dubbeld. n. Zaan dam. Vergüiusstraat 24; P. v. d. Wel. n. Nieu wer- Amstel, Noordammerweg 102; N. W. v. d. Pauw Kraan, n. Haarlem. Sophiastraat 73 zw.; A. Ronner, n. 's Gravenhage, Druivenstraat 85. HAARLEMMERMEER. Tentoonstelling; Nijverheidsschool. In de Nilverheiósschool te Hoofddorp zijn door de leerlingen vervaardigde werkstuk ken tentoon gesteld voor ouders en andere belangstellenden Op een der stands ziet men hoe allerlei huishoudelijke artikelen worden ..bijgehou den", elders bewonderen wij de gemaakte kleedingstukken uit oude kleereni van een specalen avondcursus) terwijl iedere stand wordt opgesierd door eenvoudige bloempjes. Ook in de keuren. d;e onder leiding staat van mej v, d. Gaast, ziet het er keurig uit De werkstukken zijn bijzonder fraa! Costuum- en linnennaaien. knippen, ver stellen. borduren en fraaie handwerken. Alle lokalen waren noodt? om deze werk stukken te exooseeren. De leeraressen heb ben ondep de eminente leiding van mej. Garsen niets achterwege gelaten om de tentoonstelling te doen slagen. Het schrif telijk werk zag er zeer goed verzorgd uit. Des morgens had de officieele opening plaats. De voorzitter de heer L. W. v. Driel heette allen welkom. Hii dankte de leera ressen voor het vele werk. dat zij in het belang van de leerlingen hebben gedaan, alsmede allen, die medewerkten tot het welslagen van de tentoonstelling. Mevr. Salverda de penmngmeesteresse. richtte zich in haar warme rede tot de leerlingen, die de school gingen verlaten. De directrice, mej. Garsen. hield tenslotte een laatste rede tot haar leerlingen. Met welgekozen woorden deelde zij de diplo ma's aan de leerlingen uit. Een van hen dankte het onderwijzend personeel onder het aanbieden van een geschenk. Hierna wtrd een rondgang gemaakt door het schoolgebouw. Uit klasse II A slaagden met het prae- dicaat „zeer goed": W. Gris: M. Hogen- kamp; K. Langerels en J. Zijp; „goed": R. Staalman: J Benschop: G. Oldenburg: H. Hu'gen: C. Langereis: M. v. Zanden; J. v. de Sluis: F. Oskam en I. Bras. Uit klasse II B slaagden met het prae- dicaat „zeer goed": J. Silvis: M. Veenstra: J. Clav: W. Slootweg: W. Knibbe; „goed": VOL LOF OVER DE MOZAÏKEN. Gistermiddag te ongeveer half vijf heeft Prins Bernhard onverwacht een niet-officieel bezoek gebracht aan de meen te Noord wijk. ter bezichtiging van de bloemenpracht, die daar thans in verband met het Bloemenfeest te zien is. De burgemeester was Z. K. H. per auto tegemoet gereden tot de Beeklaan. Voor het Raadhuis werden de beide Wethouders, de Secretaris en de leden van het Bloemencomité aan den Prins voorgesteld. Hierna werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij Prins Bernhard zijn gTOote ingenomenheid over de versieringen en de bloemenmozaiken te kennen gaf. Eenige malen heeft de Prins van de mozaiken foto's gemaakt. Na de thee ten hurae van den burge meester v. d. Mortel te hebben ge bruikt, vertrok Prins Bernhard te on geveer half zes naar Soestdijk. EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Gisteravond om zeven uur is op den nieuwen Rijksweg op den afrit van het viaduct bij don Lisserweg een mo torfiets tengevolge van het leegloopen van den achterband verongelukt. De motorrijder sloeg om, waarbij de duo rijdster vrijwel op slag gedood werd. De bestuurder, de 32-jarige heer Hoks- bergen uit Baarn. bleef bewusteloos met een schedelbasisfractuur liggen. De duo- rijdster was zijn echtgenoote. Nadat dokters uit Nieuw Vennep en Oude Wetering de eerste hulp verleend hadden, is het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het Wllhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Het stoffelijk over schot van mevr. Hoksbergen, is naar de begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. M de Jong: M. Koster; S. Poldervaart; D. Vriesman; R Kamer; M. Boot; T. Vries man; N. v. Wijk en T. Weststeijn. Een viertal meisjes kreeg geen getuig schrift. KATWIJK. VRAGEN VAN HET RAADSLID C. VAN TONGEREN. In verband met het Pufaanvoer verbod. Het A.-R. raadslid de heer C. v. Tongeren heeft de volgende vragen gericht aan den voorzitter van den raad: Onder voorbehoud dat hier te lande wordt overgegaan tot invoering van een Pufaanvoer-verbod, ls de Minister van Ec. Zaken bereid te overwegen de steunver- leenlng aan kleine zelfstandigen voor een bepaalden tijd te verhoogen. Werden hieronder begrepen onze trawl- vlsschers, die door invoering van bovenge noemd verbod ernstig in hun verdiensten werden getroffen? Zoo neen, ligt het dan niet op den weg van het gemeentebestuur deze aangelegen heid onder de aandacht van den Minister te brengen, opdat moeilijkheden in dat be drijf waardoor de werkloosheid in onze gemeente zeker zal toenemen voorko men wordt? Zoo ja, kan de burgemeester mededeelen in welk stadium de onderhandelingen zich bevinden? Daarna zou ik verlof vragen over deze kwestie in de eerstvolgende vergadering nader van gedachten te wisselen. De heer v. Tongeren deed deze vragen vergezeld gaan van een toelichting. De Reedersvereeniging „Vuurbaak", zoowel als de Ver. v. Schlpper-eigenaren spraken zich tegen de invoering van een Pufiianvoer- verbod. uit. Een dezer dagen komt deze kwestie aan de orde in de Kamer. Voor een en ander bestaat in Vissoherijkringen in onze gemeente vanzelfsprekend groote be langstelling. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gevonden: Een bruin jasje, bruin met roode damesmantel, pakje inhoudende 1 laken, trui, borstrok en hemd; een porte- monnaie inh. belastingmerk en kolenbon enz.; grijze ceintuur, voorwiel van een auto, een mestvork. HEDEN: Evang. Gem.: Samenkomst te 8.15 u. na®. Nieuwe R(jn 19: Mij. voor Toonkunst. Le^, W. Andriessen over Chopin. 8.15 uur nam. Turfmarkt 8: Verg. van aandeelhouders Backe en Co. N.V. 5 uur nam. A1 phen a/d. Rjjn (Nutsgebouw)Midden standsten toonstelling. 3—6 en 7—11 uur nam. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur v® en 6 Mr uur nam. JeruëlSamenkomsten te 10 uur v.m. 6 uur n.m. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Stadszaal: Meivergadering S.D.A.P., 8 u. n® Oegstgeest: Gem. Gods (Geversstr. 13) Samenkomst te 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundii Bureau. 9^4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dinj. dag der maand consultatiebureau voor onvol waardigen, 78 uur nam. 's Woensdags; Inst. v. Praeventieve Genees. Kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 u. na® 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Q*. neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-j uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam: .Geheime zender L.B. 17". Eiken dag behalve VrUdag6 ook om 2 u., Zon dag 2-7 en 8-11 u. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam Woensdag en Zaterdag 2 uur nam.: „Gungi Din". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam. „Jongensstad". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam. „Oké. mister Deeds". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 i Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cu*/ireeli Films Zaterdag nam. 8V& uur. Rex-Theater, Haarl^traat: lederen wertósg 2 en 8 uur nam.: „In oud-Chicago". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. elb. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Mladaid in 't veeland". De avond-, nacht- en Zondagdienst der ap theken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Apr.' t/m Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door c apotheken: van Driesum, Mare 110, tel. 401, E. B. de Metz. Kamerl. Onnesl. 28, tel. 355). Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apothwt, Wilhelminapark 8. Tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandi* morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen, Hovens Gréve, Kors en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door dr. Varekamp, telef. 1916. 1. Wat beteekenen de letters ,J>. V,". 2. Waaraan is de uitdrukking ontleend „De visch wordt duur betaald". 3. Welk vorstenhuis voert de zinspreul „Dleu et mon droit." Zie voor de antwoorden pag. 2 van Int 3de Blad. Rex-Theater. Het theater aan de Haarlemmerstraat vraagt deze week de aandacht voor de reprise van het filmwerk „In oud Chicago", een product van Darrel F. Zanuck. De hoofdvertolkers zijn: Tyrone Power. Alice Faye, Don Ameche en Allee Brady. Deze film brengt ons de totale ver woesting van oud Chicago door brand. De geschiedenis speelt zich omstreeks het jaar 1350 af, toen vele vreemdelingen zich dien tijd In oud Chicago vestigden om daar hun geluk te zoeken. Zoo ook een familie be staande uit vader, moeder en 3 zonen. He laas moest de vader zijn roekeloosheid met zijn leven betalen. Niet ver meer van oud Chicago zag de familie een trein naderen, waardoor de vader zoo in verrukking raak te, dat hij traohtte met paarden en wagen dezen bij te houden, wat hij met den dood bekoopen moest. Zoo trekt de zwaar ge troffen familie verder, om zich in oud Chi cago te vestigen. De film laat ons dan het verdere leven van de zonen in deze stad zien, waar zij zich al gauw naam weten te maken. Een weet het zelf tot burge meester te brengen. Maar dan volgt de ondergang van oud Chicago, doordat een koe in een stal een lantaarn omver trapt, welk feit heel Chicago in vlammen doet opgaan. Een prachtig beeld geeft deze boeiende film van de vlammenzee en de paniek onder de menschen, zoodat de toe schouwers er stil onder worden. De tweede hoofdfilm „Als de maan schijnt in Kentucky", is een film vol vroolijke en geestige scènes. Een afwisselend program ma dus, dat ongetwijfeld een aanbeveling waard is. In het Lido-Theater neemt een zeer op merkelijke film deze week de eereplaats op het programma in. Opmerkelijk, niet alleen door het feit, dat in de film „Jon gensstad" geen enkel vrouwelijk wezen voorkomt, maar ook door de uitzonderlijk goede wijze, waarop een stelletje knapen, wien men het kan aanzien, dat zij waarlijk niet voor filmacteur In de wieg zijn gelegd, deze reeks opnamen tot een volledig succes heeft gemaakt, een succes, dat daarvan zijn wij overtuigd ook in onze stad zijn weerspiegeling zal vinden. In feite spelen in deze film slechts twee beroepsacteurs mede, n.l. Spencer Tracy als de domineerende figuur van den uiter mate sympathieken pater Flanagan, den stichter van „Jongensstad" en Mickey Roo- ney als het verstokte schooiertje Whitey Marsh, dat den geestelijken vader van de stichting veel hoofdbrekens kost, maar dat uiteindelijk toch ook beantwoordt aan zijn uitspraak, getuigend van diepgevoelde menscheniiefde„er zijn geen slechte jon gens; alleen de omstandigheden hebben ze zoo gemaakt." Pater Flanagan dan heeft het plan op gevat, om een tehuis in te richten voor verwaarloosde jongens, die dreigen te mis lukken in de maatschappij. De bedoeling is geenszins een verbeteringsinrichting met hooge omheiningen en prikkeldraad er om heen, doch een vrij toegankelijk tehuis, waarin iedereen zijn eigen werkkring mag bepalen en waarin de geheele samenleving door de jongens zelf wordt bestierd en ge regeld. Vanzelfsprekend heeft het heel wat voeten in de aarde voor pater Flanagan het zoo ver heeft gebracht: moeilijkheden niet alleen van financieelen aard, maar ook tegenwerking van de zijde der pers, die in deze stichting een gevaar voor de om geving zag en den spot dreef met deze nieuwe soort van reclasseering. Maar pater Flanagan zette door; ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden waarvoor êij kwam te staan en waarvan Mickey Roo- ney, alias Whitey Marsh de verpersoonlij king was. Buitengewoon geestig zijn de tooneelen welke zich afspelen, wanneer Whitey zijn intrede doet in Jongensstad en hij door den jeugdigen burgemeester wordt rondgeleid; aandoenlijk wordt het verhaal, wanneer Whitey, beschuldigd van bankroof, waar mede hij overigens niets uitstaande heeft, weigert den naam van den werkelijken da der te noemen, die niemand anders is dan zijn eigen broer. De vermeende daad van Whitey doet de geheele publieke opinie zich keeren tegen de stichting van pater Flanagan, wiens levenswerk wordt bedreigd doch het zijn zijn eigen jongens, die hem behulpzaam zijn bij de actie tot rehabili tatie. welke tot een daverend succes leidt, zoodat pater Flanagan zijn Jongensstad niet alleen behoudt, maar er zelfs een aanzienlijke uitbreiding aan kan geven- Het spel van Spencer Tracy in deze film is boven allen lof verheven. Hetgeen aan deze film nog een bijzondere waarde geeft is de omstandigheid, dat Jon gensstad en pater Flanagan inderdaad be staan, ergens in den Aimerikaanschen staat Nebraska. Wij kunnen deze film har telijk aanbevelen. Casino-Theater. „Oké, mr. Deeds", Is een flhnblijspel, dat een kostelijke satire is op de hedendaagsche wereld. Mr. Deeds is een tubaspeler in een plaatselijk fanfare corps, ergens in de provincie, een schuch tere en vriendelijke jongeman, die plotse ling twintig millioen dollar erft, Mr. Deeds gaat de dollars zelf halen In New-York en daar in die groote stad beschouwen de New-Yorkers hem als een grooten dwaas, een boertje van buiten, dat men wel eens heel gauw van zijn geld af zal helpen. Hij weerstaat echter de aanvallen op zijn geld, want provinciale argwaan en natuurlijk verstand vormen krachtige wapenen in den strijd tegen de groote stad. Toch heeft mr. Deeds één zwak. en die wordt hem nood lottig; hij beschermt te graag weerlooze vrouwen. En zoo kan het gebeuren, dat er den volgenden morgen vele kolommen nieuws in de krant staan, omdat hij een weerlooze vrouw beschermd heeft. Want de weerlooze vrouw is een reporter van die krant, op wie mr. Deeds verliefd raakt. Men brengt mr. Deeds vervolgens voor het gerecht, ln de stille hoop, dat hij ontoere kenbaar verklaard zal worden. Er staan immers 20 millioen op het spel. Mr. Deeds lijkt aanvankelijk den strijd tegen de lis ten en lagen te verliezen. Hij krijgt een groote achterstand, maar dan opeens ver plettert hij de tegenpartij met een vuur werk van humor en gezond verstand. Mr. Deeds wint de partij, en daarbij zijn ge liefde, die wellicht nog meer dan 20 mil lioen waard is. Dit is in het kort de geschiedenis van den braven tuba-speler, die de intriges van de groote stad volkomen de baas is. Gary Cooper speelt dezen mr. Deeds en dit doet hij ten voeten uit, menschelijk en humo ristisch. Jean Arthur is zijn tegenspeelster en eveneens van goede klasse. „Op jacht naar sensatie" heet de film, die vooraf gaat, Trianon-Theatcr brengt „Gunga Din", een film naar het beroemde gedicht van Ruyard Krpling. Gary Grant, Victor Mc Laglen en Douglas Fairbanks Jr. zien wij in deze film als een drietal sergeants; Cutter, MacChes- ney en Ballantine, die in de mystieke stilte van Britsch Indië's Noord-Westelijk grens gebied den strijd aanbinden tegen groote horden fanatieke inboorlingen waaronder het oude wreede geloof der Thugs is opge leefd. Als onze drie sergeants met de wei nige overlevenden van hun patrouille, waarbij ook is de inlandsche waterdrager Gunga Din. uit het overvallen dorp naar het militair hoofdkwartier terugkeeren, vertelt de jongste, sergeant Ballantine, aan zijn vrienden zijn voornemen om den dienst te verlaten en met Emmy, een thee plan tersdochter (Joan Fontaine) te trou wen. Cutter en MacChesney zien kans om den plaatsvervanger van hun trouwlustigen kameraad met behulp van een olifant en een laxeerdrankje uit te schakelen door het goedje tijdens het verlovingsfeest in de punch te gooien, Ballantine blijft dus de eenige beschikbare sergeant. Als tijdens de expeditie Cutter, in verband met z'n goudkoorts, veiligheidshalve door MacOhes- ney in de oude dorpsgevangenis is opge sloten, bevrijdt Gunga Din hem door een olifant de muren van het gebouwtje te la ten omwerpen. Samen begeven zij zich naar den tempel der Thugs waarvan de koepel van goud ls. Cutter en Gunga Din hooren in dezen tempel de Thugs een aanval op hun kamp beramen. Cupper laat zich ge vangen nemen en Gunga Din snelt naar het kwartier terug om de vrienden te waar schuwen. Inmiddels is evenwel Emmy met Ballantine's ontslagbrief in het dorp aan gekomen. Toch gelukt het MacChesney om Ballantine een nieuw contract te laten af sluiten onder voorwaarde dat Ballantine zelf het document bewaart. Als de twee sergeanten en Gunga Din in den tempel komen om Cutter te redden, worden zij zelf ook gevangen genomen en gemarteld. Door een truc weten zij echter het opper hoofd der Thugs, Guru, in den toren in gijzeling te houden. Na een tijd van span ning hooren zij de Engelsohe troepen na deren. Vanaf den toren beveelt het opper hoofd zijn krijgers de Engelschen in een hinderlaag te lokken, waarna hij zelf moord pleegt door zich omlaag te werpen. De razende zwarten bestormen den toren en overmeesteren de drie sergeants .Maar de zwaargewonde Gunga Din weet met in spanning van al zijn krachten op den koe pel te klimmen en door hoornsignalen de Engelsohe troepen te waarschuwen, net als dezen op het punt staan in de val te loo- pen. Onze drie kameraden worden op het nippertje, na een spannenden strijd, gered maar de moedige Gunga Din is van den koepel neergeschoten. De kolonel zegt tij dens een rouwdienst Kiplings gedicht dat Gunga Din onsterfelijk maakt. De nede rige waterdrager wordt als korporaal be graven. Ballantine overhandigt den com mandant zijn contract en blijft sergeant. Voor de pauze draait „Mevrouw als De tective". een aaneenschakeling van span nende verwikkelingen met vele zeer gees telijke momenten. William Powell ont sluiert als aimateur-detective, bijgestaan door Ginger Rogers het mysterie van de verdwenen zangeres. Luxor-Theater Een verdienstelijke spionne- of detectivefilm laat het publiek lot het laatste momen; in spanning om trent de vraac, wie als de hoofdpersoon moet worden beschouwd. Zij brengt een groot aantal candidaten voor het voetlicht weet ieder op zijn beurt in een zekere mate verdacht te maken en laat u in ang stige spanning gissen naar den afloop... De Duitsch sprekende film „Geheime zender L-B. 17" voldoet ln ieder opzicht aan deze eischen. ZD voert ons naar een Balkanstaat, waar het gebruikelijke maan delijksche oproer juist op het punt ls uit te barsten en zij demonstreert ons hoe scherp de strijd is tussohen spionnage en contra-splonnage. Aan de eene zijde staat kapitein Terno (Willy Birgel), die door den minister van oorlog belast is met de spe ciale opdraoht de leiders der revolution- nairen te ontmaskeren, en aan den ande ren kant de geheimzinnige Lenski, de man die het nieuwe oproer voorbereid, maar die volkomen achter de schermen verborgen blijft. Er worden aanslagen gedaan en ai restaties verricht, menschen worden neer geschoten en niet te ontcijferen codes flit sen door den aether, maar terwijl meer er. meer de datum nadert waarop de revolu- tic zal losbreken, wordt de georganiseerde weerstand van de regeering grootelijks on dermijnt door de wetenschap dat al haar orders naar de tegenstanders worden over gebracht en dat ieder geheim besluit, on danks altes, in zeer korten tijd via den ge heimen zender in het vijandelijke kamp bekend is geworden. Het is Birgel's taas dat mysterie te ontmaskeren en hij doe' dat, geholpen door een uiterlijk vrij sim pele doch uiterst verstandigen P0"™' commissaris, op zoo goede wijze, dat opstand tenslotte wordt afgelast en hensw ln den val loopt, welke hij voor een ander heeft opgesteld! Wie Lenski is? Wat doet het er toe. Zijn naam te vermelden zou voor den lezer, die de film wil gaan zien, de spanning sleciw wegnemen en dat kan niet de bedoel®* eener recensie zijn. Volstaan wij daarw» met te zeggen dat de hoofdrol bij W Birgel, elie zich altijd weer een zeer wem- vol artist toont, in uitstekende handen en dat ook Otto Wericke en Theodoor u® knappe prestaties leveren. Als tweede hoofdfilm geeft Luxor gens van de tuchtschool", een goed gespern verhaal van een opvoedingsgesticht, waar een nieuwe directeur (Jack Holt) al n oude en veel te ruwe personeel ontóiM om de jongens daarna door een gansch der en heel wat menschelijker systeem tot betere mensohen op te voeden. We'd'?, diagen de jeugdige boosdoeners den „M* op de handen, maar de narigheid ais een ontslagen beambte uit wraak jongeling (Frankie Darro) binnen smo kelt, die van stonde af aan herrie scoop en de andere jongens tot ontvluchten P beert op te zetten. In die laatste se® blijkt échter dat het „systeem" reeds wil'c* ten gedragen heeft en dat het ..betere-, het reeds nu ondanks alle verzoek gen wint van den zucht om los te ken. Een goed verhaal, dat de volle dacht waard is! Een kleurenfilmpje gaat aan de i" hoofdnummers vooraf. 2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6