ZATERDAG 29 APRIL 1929 No. 24262 Luchtbeschermingstentoonstelling in de Stadszaal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN gOsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTRÊKW, STADSNIEUWS Als het om menschenlevens gaat BLOEIENDE BETUWE Dit nummer bestaat uit ZES bladen 2.50 DAUlLIJKj tocht WOLTEPS EERSTE BLAD De verjaardag van Prinses Juliana verwacht LEIOSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 3.35 per week .777V.f.0.18 Franco'*-(ét postTt. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) HET stadhuis-carillon. Als inleiding voor den collecte-dag op I Dinsdag 9 Mei a.s. zal Vrijdag as. een pro- paganda-avond worden gehouden ln de Üeine Stadszaal. Op dezen avond die ingeleid en gesloten ral worden door mr. P. E. Briët, voorzitter van het carillon-comité, zal een referaat worden gehouden door den heer Jac. N. D. Hoogslag, toonkunstenaar en secretaris der Nederl. klokkenspelvereeniging over „klokkeklank in de muziek" (toegelicht aan het klavier). De heer Leo Mens, door het gemeente bestuur benoemd tot lid van de advies- en Keuringscommissie, zal een inleidend woord spreken over „torenmuziek". Behalve deze beide sprekers zal de heer H Heering, leering van de bekende Me- chelsche beiaardschool, een korte demon stratie geven op een carillon-klavier en -pedaal, en het Leidsch a cappella-koor onder leiding van den heer Willem Mizee zal eenige oud-Nederl. liederen en een tweetal compositie's van den oud-Leid -1 sclten componist (en klokkenist) Cornells Schuyt ten gehoore brengen. Voorzeker een avond waar eenieder die belang stelt in carillon-klanken in ons stads-milieu, tegenwoordig zal willen zijn. Foto Ziegler, Den Haag. CONCERT prinsesseverjaardag. De Harmoniekapel „Werkmans Wils- Sracht", dir. de heer Ger. Dik, zal Maan dagavond te 8 uur ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana In de muziektent aan de Steenstraat het on derstaande programma uitvoeren: Wilhelmus; 2. Kaagmarsch, Ger. Dik; 3. Tancred, ouverture, Rossini; 4. Kolonel Vo el, marsch, W. van Erp; 5. La Housarde, wals, L. Ganne: 6. Blijde Inkomst, Ger. Dik; tAufzug der Stadtwache. karakterstuk Leen Jessel; 8 Jublleummarsch, S. Velssing; 9. La Catalane wals. Perok; 10. King Georg, marsch: 11. Die Schone Galathee, ouverture, Ir. v. Suppé: 12. Met Moed Voorwaarts, marsch, Ger. Dik; 13. Les Jolles Vlennoises. wals. K Zieher: 14. La Jeuse, Eeiyere. galop; 15 Voorwaarts Marsch, marschpotpourri, W Ciere; 16. Wien Neerlandsch Bloed. - De heeren J. B. Straathof en A. Ver reden beiden lid der Le dsche Politie jtrt Vereeniging slaagden voor het diploma ik Jltsu. DE NIEUWSTE FOTO VAN H. K. H. PRINSES JULIANA, DIE MORGEN HAAR DERTIGSTEN VERJAARDAG VIERT. Zooals wij reeds eerder berichtten, wordt van Woensdag 10 tot en met Dinsdag 16 Mei in de Stadsgehoorzaal door de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming in samenwer king met den plaatselijken Luchtbe schermingsdienst, verscheidene ge meentediensten en, naar alle waar schijnlijkheid ook dB militaire autori teiten, een grootsche Luchtbescher mingstentoonstelling gehouden, welke Oen suggestieven naam „Als het om menschenlevens gaatzal dragen. Wij meenen, dat het tentoonstellings comité op volkomen juiste wijze in dezen naam heeft weergegeven, waar het hier °tn gaat: de zuiver passieve bescherming van de burgerbevolking tegen eventueele aanvallen. Met voldoening mag worden geconsta- l dat de burgerij in toenemende mate mi net inzicht komt, dat zij niet langer af- mag blijven staan tegenover het vraagstuk der luchtbescherming, doch dat «J zoowel ten opzichte van zichzelf, als van haar omgeving in nauweren en wijderen kring de verplichting heeft maatregelen ter escherming te nemen. be jongste oproep van den afdee- bngs-secretaris, den heer D. C. Kok, heeft tengevolge gehad, dat ongeveer driehonderd ingezetenen zich hebben aangemeld tot het vervullen van vrij- ff»lligersdiensteD, wanneer dit onver hoopt ooit noodig mocht zijn. Hetgeen op zich zelf beschouwd een bevredigend aantal mag heeten, doch n°g 'ang niet voldoende, wanneer men ,n aanmerking neemt, dat voor een behoorlijk-functionneerenden luchtbe schermingsdienst in onze stad min stens 3500 vrijwilligers noodig zijn! allp?*de tentoonsteNing zelve betreft, zij er onJk? op 6ewezen, dat zij vooral be zien verschaffen van inzicht ten aan- Zii V3in de Sezicsbescherming. U uur }y°ensdag 10 Mei des morgens om burtro officieel geopend worden door den gemeester, mr. a. van de Sande Bak- huyzen, die het voorzitterschap van het eere-comité heeft aanvaard en vöörts eiken dag tot en met Dinsdag 16 Mei (Zondag 14 Mei uitgezonderd) van 25 en van 710 uur voor het publiek toegankelijk zijn. De morgenuren blijven gereserveerd voor collectief schoolbezoek. In de kelders der Gehoorzaal zal door den dienst van Gemeentewerken een mo del-schuilkelder worden ingericht, zooals deze in tijd van nood tot schuilplaats kan strekken van de burgerbevolking en voor het personeel, werkzaam in de industrieën. Een geheel complete Eerste Hulppost vindt men verder in de groote zaal. waar ook vanwege de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming volgens de fout-goed-methode zal worden getoond op welke wijze men zijn huis niet en hoe men het wèl moet be veiligen, zoowel tegen gasaanvallen (gas maskers, gasvrij bewaren van eet- en drinkwaren» als brandgevaar (ontruimen der zolders, inrichting van huisbrandweer, scherfvrije schuilplaatsen binnen- en bui tenshuis, lichtafscherming e.d. De Stedelijke Lichtfabrieken zullen in de koffiekamer een aanschouwelijke voorstel ling maken van een stad, welke door ver schillende maatregelen zooveel mogelijk aan waarneming uit de lucht is onttrokken; de brandweer zal een overzicht geven van de inrichting eener blokbrandweer, zooals deze straks door de Luchtbeschermings dienst zal worden ingericht. In iedere afdeeling zullen deskundigen aanwezig zijn om het publiek rond te leiden en desgewenscht van voorlichting te die nen. Het ligt voorts in de bedoeling om aan deze tentoonstelling een openlucht-demon stratie te verbinden, welke zal worden ge houden op Zaterdag 13 Mei op het Schut tersveld. De dienst van Gemeentewerken zal hier een aantal schuilloopgraven aanleggen, terwijl de Gem. Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst in combinatie met het Vrij willig Brandweercorps een gasontsmet- tingsoefening zal houden, waarbij ook de E.H.B.O. zal worden ingeschakeld en ge bruik zal worden gemaakt van gasmaskers en -kleeding. De militaire overheid deed reeds gerui- men tijd geleden de toezegging, dat aan deze demonstratie ook van die zijde mede werking zou worden verleend. O.a. zou des Vrijdagsavonds een oefening worden gehou den met zoeklichten, terwijl 's Zaterdags middags eenige vliegtuigen op het Schut tersveld lichtkogels zouden afwerpen, waarmede de suggestie zou worden gewekt van een luchtaanval. Hierbij komen zoowel de geneeskundige dienst en de brandweer als ontsmettings- en herstellingsploegen voor gas- en water leiding in actie. Het hangt ten nauwste met den interna tionalen toestand samen of deze demon stratie den hierboven geschetsten omvang zal hebben dan wel dat slechts een lucht aanval wordt verondersteld. Hoe ook de uiteindelijke vorm moge zijn, in ieder geval staat vast, dat de komende actie de bevolking van Lei den en naaste omgeving in staat zal stellen zich een beter inzicht te ver schaffen in het vraagstuk der civiele luchtbescherming, een vraagstuk, waar géén Nederlandsch burger in zijn eigen belang en dat van zijn naaste omgeving onverschillig tegenover mag staan. Maandagavond van 7 uur tot halfacht zul len de burgemeester en de commissaris van politie over het net van het Gemeent. Radio-distributiebedrijf het woord voeren over het luchtbeschermingsvraagstuk in verband met de a.s. tentoonstelling. examen middenstandsdiploma „algemeene handelskennis". Het examen voor bovenbedoeld diploma wor-dt alhier afgenomen door de Onderwijs Centrale van den Christelijken Midden standsbond. Aan het volled examen, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt af genomen zullen zich 181 personen onder werpen. Voor het speciaal" examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met ten minste 5 jaar practijb, hebben zich 83 Candida ten opgegeven. To taal nemen dus alhier 264 personen aan het examen deel. Het schriftelijk examen wordt gehouden op 3 Mei a.s. in de voormalige kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde. De samenstelling van de examencommis sie voor Leiden is als volgt: Voorzitter: mr. dr. P. G. Knibbe; secre taris P. van der Tas. beiden te Leiden: leden: mr. dr. H. D. M. Knol; mr. dr. C. Beekenkamp; J. A. Valk, allen te Leiden; drs. H. H. Ensing te Hansweert; J. Valken burg te Fiinaart; R. van Andel te Katwijk aan Zee; Aue. Weiss te Rotterdam: A. G. de Ruyter te Boskoop; J. v. d. Molen te Maarssen; mr. van Namen; T. Nieboer te Amsterdam; mr. W. J. van Es; H. J. C. Wechelaer. beiden te 'sGravenhage en mr. W. Noordijk te Rotterdam. ll/f uitgebreide 3946 Janvossenst 61 - Tel. 3703 Doezastraat 32 - Tel. 2941 (Ingez. Med.) twee dagen de vlaggen uit! Morgen zal H.K.H. Prinses Juliana Haar dertigsten ge boortedag herdenken. Waar de officieele viering van dezen dag eerst Maan dag zal plaats vinden, wek ken wij onze lezers op aan hun vreugde en aanhanke lijkheid uiting te geven door gedurende beide dagen de vlaggen iut te steken. concert „leidsch studenten kamerorkest collegium musicum". Verschillende uitstekende indrukken. BINNENLAND. Een dag varen met den kruiser „Sumatra* (5e Blad). Meer bewegingsvrijheid voor reeruten (Binnenland, 3e Blad). De minister van binnenlandsche zaken over het ontslag van jhr. von BÖDning- hausen (Binnenland, 3e Blad). Bezoek van Prins Bernhard aan Noord- wijk (2e Blad). Doodeüjk motorongeval in Haarlemmer meer (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire. - Lustelooze markt. Meerendeels iets lagere koersen - Ame rika zwakker - Beleggingsmarkt kalm, verdeeld. BUITENLAND. De indruk van Hitler's rede (le Blad). 1 Duitsche memoranda aan Polen en Enge land (Buitenland, 4e Blad). Voortzetting der diplomatieke actie (Bui tenland, 4e Blad). Voor het geheele land: meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Later wellicht op klarend. Kans op lichten regen. Weinig verandering in tempera tuur. ■Studenten-muziekensembles hebben uit den aard der zaak de eigenschap aan sterke afwisseling der spelkwaliteit onder hevig te zijn. Opgang volgt na neergang, of omgekeerd. Gisteravond was in de kleine Stadszaal de opgang aan de beurt: wij konden genieten van een met smaak samengesteld programma, dat onder lei ding van Hans Brandts Buys in het alge meen een voor dilettanten-ensembles op merkelijk gunstige vertolking genoot. Spe ciaal in de werken van de klassieken, t.w. Bach, Quantz en Handel. 1 Brandt Buys is voor ons gevoel een uit- Tj rt Kilt stekend kenner van den klassieken stijl U C U 111 Hij voelt deze juist aan, laat met „spirit" musiceeren, houdt niet van langgerekte tempi, neemt het rhythme strak, laat daar bij toch ook gevoelig nuanceeren en doet een weiluidenden, homogenen klank pro- duceeren. Hij enthousiasmeert de orkest leden in hooge mate en mag zich er over verheugen .dat er in de huidige samenstel ling beteekende krachten zijn, die ook een critisch gestemd toehoorder weten te boei en. Onze gunstige indrukken begonnen reeds dadeiijk in de prachtige ouverturen i nh moll van Bach, waarvan de verschil lende deelen zoo frisch, luchtig en char meerend opklonken hoe schitterend lukte bijv. de veeleischende Badinerie! dat wij over dit gelukkige resultaat wer kelijk verbaasd waren Dat daarbij mede werking verleend werd door zulk een kundig fluitist als het lid. de heer v. Hille blijkt te zijn, werkte tot het vlotte verloop in niet geringe mate bij. Deze fluitist Is niet slechs muzikaal, maar ook technisch vér- gevorderd. Zijn ademtechniek is wèl-ge- fundeerd. de klank helder, welhaast bij voortduring zonder een spoor van valsche lucht. De moeilijke figuratie's. o.a. in het fluitconcert van den Duitschen 18en eeuwschen hoefsmidoon Johann Joachim Quantz, verliepen uitzonderlijk goed naar wensch. De orkestleden zetten eveneens in dit concert hun beste beentje voor en begeleidden ook soepel en correct de bei de snelle, moeilijke hoekdeelen. De kennis making met dit fliutconcert, dat ook mu zikaal waardevol bleek te zijn, was dus in elk opzicht verblijdend. Ook in het Concerto Grosso no 4 van Handel heeft de fraaie orkestklank ons ge troffen. Het verfijnd genuanceerde Lar ghetto was een opmerkelijk staaltje van begripvolle voordrachtkunst. Ook aan de modernen was een belang rijke plaats ingeruimd Roussel's in 1934 geschreven Sinfonietta klassiek van bouw in modem gewaad lijkt ons niet een van de gelukkigste werk jes van dezen overigens zoo begaafden Franschen componist. Daar is te veel ver standelijk experiment bij, dan dat wij het laatste berichten zie voorts eerste BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Het auditorium mocht over dit concert tevreden zijn. Maar ook de uitvoerenden, die ditmaal bijzonder op dreef waren. De geanimeerd gestemde avond werd ge opend door den praeses den heer C. H. Strumphler, die in het bijzonder den rec tor magnificus der Leidsche Universiteit prof. dr. P. C. Flu verwelkomde en na af loop den dirigent dankte onder overhan diging van een boekwerk. Ook huldigde hij den fluitist den heer van Hille diens uitbundig succes was inderdaad wélver- diend alsmede de beide zangsolisten. Met voldoening hebben wij kermis geno men van de vorderingen van het „Colle gium Musicum": als nu ook het Leidsch Studentenkoor zich weet te herstellen men herinnere zich onze vorige beschou wing dan kunnen wij birmekort een mooi Bach-cantatenconcert tegemoet zien! 40-JARIG JUBILEUM J. A. A. v. d. HORST Maandag a.s. zal het veertig jaar gele den zijn, dat de heer J. A. A. v.d. Horst directeur der N.V. Expeditie Onderneming van Gent en Loos alhier, in dienst kwam bij de voormalige Comm. Venn. vanGend en Loos. De heer van der Horst trad op als werkelijk geinspireerd en uit innerlij- f Mei J899 Breda als jongste bediende ken drang geboren, kunnen beschouwen. Niettemin is het kundig voor orkest ge schreven: het werd met klankrijke expres sie gespeeld, accuraat tijdens de niet ge makkelijke inzetten. Voor or.-' gevoel werd het geheel echter nadrukkelijk zwaar gehouden en miste de vertolking te zeer de licht-Fransche „esprit". Hindemith's reeds ten vorigen jare door het medewerkende Leidsch Studentenkoor ten gehoore gebrachte „Frau Musica" werd kranig beheerscht. zoowel door het koor als het orkest, hetgeen een apart compli ment inhoudt, gezien de moeilijkheden dezer moderne partituur. Mej. Rooseboom en de heer Ledeboer waren wederom ver dienstelijk, in hun solopartijen. Jammer, dat het orkest te krachtig speelde tegen over het koor en de solisten: dat had de dirigent véél meer op den achtergrond moeten houden. in dienst. Vervolgens was hij ambtenaar ter hoofdinspectie in Arnhem, waarna hij op 1 April 1916 benoemd werd tot direc teur bij de N.V. A.T.O. van Gend en Loos alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: de heeren W. J. BoTgerhoff Mul der (Den Haag) en N. H Wiarda (Den Haagvoor het candidaatsexamen Neder- landsche letteren: mej. J. M Schalij (Lei den); voor het candidaatsexamen rechten: mej. I Boon (Den Haag) en de heer M. L. Roes (Den Haag) Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de da mes J. H Hoos (Rotterdam) en J. Wayer» (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1