Uittreksel uit Hitler's rede COUPOHS VRIJDAG 28 APRIL 1939 No. 24261 De voornaamste punten HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80s(e Jaargang DAGBL AD' VOOR LEIDEN EN'OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD BI) Danzig het direct gevaarlijke puni in de rede. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor n» Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ...ff.2.3S per weekf. 0.18 Franco* per post f. 2:35 per 3 3 waanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per mn4> In zijn heden gehouden rede in den Rijksdag heeft Hitier aangekondigd, dat hij de Britsche regeering zal berichten, dat aan het vlootverdrag den grondslag is ontnomen. Hitier zeide verder, dat Polen zijn voorstel, dat Danzig als vrije stad binnen de grenzen van het rijk terug zou keeren, heeft verworpen. Hitier heeft het Duitsch-Poolsche verdrag op gezegd. In Engeland wordt een oorlog tegen Duitschland als vaststaand aangenomen, zeide Hitier. „Ik betreur zulk een ontwikkeling diep, daar de eenige eisch, welke ik ooit gesteld heb, en welke ik zal blijven stellen aan Engeland is: de terug gave van de koloniën. Ik heb het evenwel steeds zeer duidelijk gemaakt, dat dit nimmer een reden voor een militair con flict zou zijn. Hitier zeide verder, dat indien de Britsche regee ring wederom met Duitschland zou willen onder handelen over het vraagstuk der vloot, nie mand gelukkiger zou zijn dan hij, in het vooruit richt in staat te zijn een eerlijke en duidelijke overeenkomst tot stand te brengen. Ik heb nimmer ruimte voor eenigen twijfel gela ten aan mijn overtuiging, dat het bestaan van het Britsche wereldrijk een onschatbare factor van waarde is voor het geheele cultureele en economische leven van den mensch. Hitier zei verder, dat een duurzame vriendschap tusschen Duitschland en Engeland slechts moge lijk is op den grondslag van wederkeerige achting. In antwoord op de aanduidingen in de bood schap van Roosevelt, dat nieuwe daden van aan val overwogen worden tegen ander onafhanke lijke landen, verklaarde Hitier: /.Ik beschouw elke dusdanige ongegronde insi nuatie als een aanval op de rust en dientenge volge op den wereldvrede. In antwoord op de woorden van Roosevelt, dat de wereld op weg is naar een catastrophe, zeide Hitier: „Ik wensch te zeggen, dat ik geen enkelen oorlog heb gevoerd. Ik heb mijn afschuw van Hen oorlog te kennen gegeven en ik weet niet voor welk doel ik oorlog zou moeten voeren. Ten aanzien van de bewering van Roosevelt, dat 9een regeering gerechtigd is haar eigen of een onder volk in een oorlog te dompelen, met uit- 2°ndering van het geval van zelfverdediging verklaarde Hitier te denken, dat elk verstandig ®ensch van die meening is, doch in alle oorlogen Hebben beide zijden beweerd, dat het een geval Van onbetwistbare zelfverdediging was. Er is' nauwelijks eenige mogelijkheid van twijfel, aldus 1 °r dat het deelnemen van Amerika aan den gt0°ten oorlog geen zaak was van onbetwistbare 2elfverdediging en hij hoopte, dat de Vereenigde Staten in de toekomst wel overeenkomstig dit nobele beginsel zouden handelen. Hitler verklaarde zich verder in zijn rede bereid ieder land, dat door Roosevelt is genoemd, een garantie te geven, op voorwaarde van volstrekte wederkeerigheid en op voorwaarde, dat de staat zelf het wenscht en zelf zich tot Duitschland richt met het verzoek om Zulk een verzekering met ge schikte voorstellen. De Fuehrer gaf uiting aan zijn twijfel wat betreft de woorden van Roosevelt, dat alle internationale vraagstukken geschikt zijn aan een ronde tafel te worden opgelost. Doelend op den Volkenbond als de grootste conferentie van alle tijden, wees Hitier erop, dat de eerste staat, die voor deze poging terugschrok, de Vereenigde Staten waren en dat de Volkenbond geen enkel beslissend internationaal probleem had opgelost. Hij voegde hieraan toe, dat hij, noch in de geschiedenis van zijn eigen land, noch in die van de rest van de wereld een bevestiging had gevonden van het standpunt van president Roosevelt. Indien Hitier aan Roosevelt een verklaring zou vragen over de Amerikaansche politiek, zou de president met recht verwijzen naar de Monroe- leer. Wij, Duitschers, aldus Hitier, hangen wat betreft Europa eenzelfde leer aan. Wat betreft de vrees van Roosevelt, dat nog meer staten zullen worden aangevallen, zeide Hitier dat hij ontkennende antwoorden had ontvangen van alle staten, op zijn vraag of zij zich bedreigd gevoelden. Hitier gaf Roosevelt de plechtige verzekering dat alle beweringen omtrent een voorgenomen aan val op Amerikaansch gebied grof bedrog en on waarheid zijn, uitsluitend voortgekomen uit domme verbeelding. Onder verwijzing naar de meening van Roosevelt, dat de zaak van den internationalen vrede zou worden bevorderd door een openlijke verklaring van de huidige politiek der Duitsche regeering, zeide Hitier, dat hij nim mer een dergelijk verzoek zou richten tot den president der Vereenigde Staten, daar hij dit terecht als een taktlooze aanmatiging zou be schouwen. Wat betreft de ontwapening verzocht Hitier aan Roosevelt geen beroep te doen op hem en Duitsch land, maar liever op anderen, aangezien hij een langdurige ervaring heeft, welke hem zoolang sceptisch stemt tot de werkelijkheid hem beter heeft geleerd Ten aanzien van het voorstel van economische wereldbesprekingen verklaarde Hitier te meenen, dat dit niet zoozeer een vraagstuk van theoreti sche besprekingen was, als wel een vraagstuk van het verwijderen van de beperkingen in de verschillende staten. Hitier zou het een groote verdienste achten, wanneer Roosevelt deze be perking zou wegnemen, te beginnen in de Veree nigde Staten. Ook zou het een nobele daad zijn van Roosevelt, wanneer hij de beloften van Woodrow Wilson inzake de verloren Duitsche koloniën zou na komen. M O R G E N maandag dinsdag EN WOENSDAG 3824 (Ingez. Med.) Hitiers rede heeft de deur niet in het slot geworpen voor verdere besprekingen doch heeft geenszins bijgedragen om ontspanning te doen intreden. Dit ten gevolge van een tweetal feiten, waar tegenover al het andere slechts theori- seeren is. Die feiten zijn: opzegging van het vlootverdrag met Engeland en opzegging van het verdrag met Polen! Het eerste behoeft men niet al te zwaar te nemen, het tweede echter wel, Engeland is meer dan voldoende in staat om inzake vlootbouw Duitschland de baas te blijven, zoo Duitschland tot een vloot-wedloop zou willen overgaan, het geen weinig aannemelijk is. Met Polen staat de zaak anders. Duitschland beschouwt het Poolsch-En- gelsche garantieverdrag als in strijd met het door hem met Pilsudski gesloten verdrag en zegt dit laatste dus op. Erger is echter, dat Duitschland den eisch stelt: terugkeer van Danzig tot het Duitsche Rijk en een doorgang door den corridor, hetgeen Polen beslist weigert. Gaat zich daar nu de geschiedenis van Tsjecho-Slowakije herhalen? Dan komt Europa in groot gevaar, want Polen be zit een directe garantie Het is de verreweg gevaarlijkste pas sage uit de gansche rede, die de demo cratieën fel hekelde en ook tegenover president Roosevelt fel sarcastische mag heeten Roosevelt's vredesboodschap is niet aanvaard, al is Hitier bereid zekere papieren garanties te geven aan lan den, die daarom vragen en al toont hij zich niet geheel ongenegen om te pra ten over economische aangelegenhe den.. Doch dan slechts in volle wapen rusting, geleerd door de ervaring En dan de oude eisch: koloniën! De tijd van spanning blijft bestaan, dat is de consequentie, te trekken uit Hit ler's rede, die 2 uur en 20 minuten heeft geduurd en herhaaldelijk door uitbarstingen van donderend applaus, luid gelach en foei-geroep werd onder broken met als begin en einde het Sieg Heil van den geheel gevulden Rijks dag, die weer in de Kroll-opera zetelde. Het was echt nationaal-socialistisch in woord en geest met aan het slot de ge bruikelijke belofte van trouw aan den Fuehrer. LW tooneei NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. CENTRAAL TOONEEL. Soubrette, comedie in drie bedrijven van Jaques Deval. Als eersteling sinds de Fransche schrijver Jaques Deval zie hin Amerika heeft geves tigd is uit zijn vruchtbare pen gevloeid „Soubrette" en met dit stuk heeft hij wel getoond, in de eerste plaats Franschman te zijn gebleven! Het is zuiver Fransch van geest, Fransch van vlotte luchtigheid. Fransch in alles. En toch ligt er een ietwat andere sfeer over dan die van „Mademoi selle" en „Vorstelijke Emigranten", die wij toch eenigszins hooger aanslaan. Niettemin heeft Deval ook in zijn eerste Amerikaan sche stuk opnieuw bewezen het tooneel- schrijven volledig te beheerschen. Hoe heeft hij het klaar gespeeld om zoo'n „engel van goedheid" aannemelijk te ma ken Dat is een opgave op zich zelf' Vol fijne trekjes en met soms flitsende geestig heid heeft hij om het simpele gegeven een tooneelwerk weten op te bouwen, dat aller aardigst bezig houdt en steeds de aandacht geboeid houdt. De grootste Nurks wordt er door ontwapend. De titel Soubrette is voor onze ooren iet wat misleidend. Wij verstaan daaronder toch iets anders dan de Franschen en in Franschen zin moet deze worden opgevat, dus als het kamermeisje in het Fransche blijspel. Dit heeft inderdaad de hoofdrol in deze geestige comedie. Het kamermeisje op vreemde wijze daartoe gebombardeerd. BINNENLAND. Inaugureele oratie van prof. dr. H. B. G# Casimir als Leidsch hoogrleeraar (Stadsnieuws, 4e Blad). De mogelijkheid van vervanging der grens wacht door werklooze dienstplichtigen. (4e Blad). H. M. de Koningin huldigt de bemanning van de „Zeemanshoop". (4e Blad). Dienstplichtigen, die in de steunregeling zijn opgenomen, blijven gewoon hun uitkeering ontvangen. (Binnenland, 3e Blad). Het Nederlandsch voetbalelftal samenge steld. (Sport, 6e Blad). BUITENLAND. Het Britsche parlement aanvaardt den dienstplicht. (3e Blad). De voorzettmg der diplomatieke actie. (Bui tenland, 3e Blad). De Iersche premier de Valera stelt zijn be zoek aan Amerika uit. (Buitenland, 3e Blad). De dictatuur in Bolivia. (Buitenland, 3e Blad). De Sovjets en de randstaten. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BEHICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Gedeel telijk bewolkt. Mogelijk enkele lichte regenbuitjes. Koude avond en nacht. Nog kans op lichte nachtvorst. Overdag iets zachter. Matige wind uit Noordnoordoost. Waneer toch de zoon vaneen rijken Ameri kaan na een bezoek aan Frankrijk getrouwd terugkeert zijn ouders weten er nog niet van! staat zijn vader al met ongeduld op hem te wachten om door een openlijke verloving met de dochter van een millio- nair zijn geschokt crediet te trachten te herstellen Het Fransche vrouwtje, dat alles heeft gehoord, begrijpt de situatie en aanvaardt de positie van kamermeisje en tevens van weldoenster der familie. Na het eerste bedrijf weet men het einde al: een in rang en stand herstelde familie, die met open armen het Fransche huwelijk aan vaardtEn al is de spanning van het verloop van zaken dan afwezig, toch blijft men met volle aandacht de verdere ont wikkeling met vele verrassingen volgen tot het einde wordt bereikt, dat te voorzien was. Een typisch staaltje van Fransch esprit! En hoe verrukkelijk is dit fijne oeuvTe gespeeld! Mary Dresselhuys scheen wel de geboren soubrette. Zij heeft deze hoofdrol weten te benutten tot een glansrol eerste klas. Soepel en teer, fijn geteekend en toch „staande" ten voeten uit! En dan hoe prachtig volgehouden die kromme taal, waarbij de gevaarlijke klip der overdrijving schitterend werd omzeild! Het was een doorloopend gen'ot haar op de planken te zien. Doch naast haar heeft men een geheel op elkaar ingespeeld ensemble een pluim op den hoed van Joan Remmelts, die de regie voerde aan het werk gezien, waar bij iedere rol het volle pond verkreeg. Jan Teulings als de echtgenoot van het fran- caisetje kweet zich wel zeer bijzonder van zijn taak. nimmer zagen wij hem in zulk een knappe vertolking als hij nu ten beste geeft. Cees Laseur zelf geeft relief aan den vader in financieele moeilijkheden hoe knap die scène van de zelfmoord-poging! Peronne Hosang typeert de moeder zuiver. Noemen wij dan nog de dochter van Diny Heynes en vooral den butler van Cor Hermus! Het was wel een bijzonder nauw sluitend geheel, zooals men zelden te ge nieten krijgt. Aan Mary Dresselhuys werd een bouquet aangeboden als welverdiende hulde. Het talrijke publiek heeft door klaterend ap plaus van zijn groote ingenomenheid ge tuigd: aan het slot nam het applaus zelfs den vorm van een ovatie aan. Zoo ooit. dan mag voor dit slot der abon nementsvoorstellingen gelden: eind goed, al goed! Trouwens, het is een mooi tooneel- seizoen geweest, dat nu weer achter ons ligt. Het abonnement 1938'39 mag volko men geslaagd heeten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1