U.V.S. bestaat 25 jaar LEIDSCH DAGBIM) - Twsede m Donderdag 27 Aprii 1939 VISSCHERIJ-BERKHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWi BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN WEERBERICHT. AGENDA Weet U het antwoord"! ^EMENGD NIEUWS GEBOREN: Maria, d. van J. B. de Geus en M. v. Iter- son; Jansje. d. van B. Haarland en J. G. Blansjaar; Yke. z. van D. Kuipers en L. A Filippo; Simon Petrus, z. van J. de Graaf en J. M. W. v. Kampen; Abraham, z. van F. Zwart en J. E Slingerland; Adriana. d. van N. Ruyg- I rok en N. v. Vliet; Nicolaas. z. van F. J. L. Smit en M. E. v. Went: Arend Willem, z. van J N v. Tol en D. Goudriaan; Margaretha Maria, d. van C. v. d. Werf en M. Rietveld: Adriaan. z. v. J. W. Vink en A. Rietdak; Andre, z. van C. Eekhof en A. v. Dijk; Grietje Marre- tje. d. van K. Wegman en T. van Vliet; Alida Hendrika. d. van K. Wegman en T. v. Vliet. ONDERTROUWD A. B. v d. Meer. jm. 36 jaar en W. B. Stip- donk. jd. 23 jaar; J. C. Heintz, jm. 29 jaar en W. A. v. Hartevelt, jd. 27 jaar. GEHUWD: R. H. Vermeer, jm en Th. H. Olsen. jd.; A. Bloemendaal. Jm. en A. H. v Dam. jd.; W. M. v Dael jm en S. v. d. Stam, jd.; C. Tates, wedn. en M. J. v. Hoven gesch.; C. J. Bekooij. jm. en J. v. Houten, jd.; I. Blok. jm. en C. v. d. Hoogt, jd.; J. W. Jongman, jm. en J. M. v. d. Pluijm. jd.; K. Kijk in de Vegte, jm. en M. C. v. Hecke, jd.; A. Lasschuyt. jm. en H. Crama. jd.; G. Noest. jm. en E. de Ridder, jd.; W. D. R. Re geer. jm en E. ten Kate, jd.; P IJzerman, jm. en A. Ouwerkerk, Jd.; D. P. Zirkzee. jm. en I. Kaldenberg. jd. OVERLEDEN. K. W. Hageman, zoon, 11 Jaar; D. de Vos, man, 65 jaar. VOETBAL. HILLINEN—V.U.C. Wedstrijden om den Nederl. Voetbalbeker. Zondag a.s. zal Hillinen, dat als tweede de competitie in de 3e klasse beëindigd heelt, uitkomen tegen de sterkste le klasser V.U.C. 1 in de eerste ronde om den Nederlandschen Voetbaibcker. Voor V.U.C. komen de beide internationals Stam en De Harder uit. zo^ lat Zondag a s. op hel Hillinen-terrein aan de Jhr. Mockkode wel een mooie party voetbal te zien zal zyn, al zal de uitslag voor Hillinen wel niet hoopvol zyn. De opstelling der beide elftallen is als volgt V.U.C. I Doel: Dommers; achter; Rolf es en Noordeloos; midden; Timmermans Stam en Van Hensbergen; voor: v. Gelder. Mieras. Bon der en De Harder Jr. Hillinen I. Doel: Van der Jagt; achter: Duin kerken en Van Braam; midden: Verkerk. Oudejans en Fyma Sr.; voor P. Warmerdam. W. Freeke. E. Scholt. C. Freeke en De Water. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. (Van onzen correspondent). IJMUIDEN. 27 April. ..Caroline" IJM 26. Vangst 350 manden ha ring. 110 kisten haring. 300 manden makreel, 80 kisten makreel, benevens 100 stuks styve kabeljauw. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 27 April. Per Kg.: Tarbot 65—58; Tong 1.26—0.90; Heil bot 92—74. Per 50 Kg.: Griet 30—19; Groote schol 24—22; Middel schol 24.50—23; Zetschol 2150—21; Kleinschol 19—9; Bot 10—3 90; Schar 11—2.10; Tongschar 2414; Poontjes 8.50—6; Groote schelvlsch 1611.50; Middel schelvisch 15—11; Kleinmiddel schelvisch 148.90; Kleine schelvisch 115.20; Groote gul 12—9.70; Kleine gul 10—5.50; Wyting 4.70—3.90; Makreel 6.50— 4.40: Versche haring 7.10—1.40. Per 125 Kg.: Kabeljauw 3817.50. Per stuk: Leng 1.800.8Ö; Koolvisch 0.850.10. Aangevoerd 816 kisten versche haring. Trellers: „Betje" RO 16 f. 1580; „Poolzee" IJM 77 f. 2100: ..Alkmaar" IJM 31 f. 3200; ..Norma Maria" IJM 6 f. 2500; „Gerberdlna Jo hanna" IJM 38 f. 2870: ..Ewald" IJM 48 f. 1800; ..Maria van Hattem" IJM 1 f. 2600; „Walrus" IJM 24 f. 2800. Loggers: RO 9 f. 960; KW 47 f. 560; KW 5 f. 1170. Barometerstand Gistermiddag 2 uur 762. Hedenmiddag 2 uur: 769. SPORTCLUB „IEMCO" Zaterdag te 4 uur speelt het eerste elftal dezer club tegen P.V.C. II op het Sportman- terrein. De Leldsche voetbal- en athletiekver- temg ng U.V.c be.tuat deze maand vljf- en-t.vmtig jaa,- en .er geiü.clliie.d daa.van zat zij Zaterdag a.s. een eceptie en een fces.avond nouoen in de Gehoorzaal, waar a loozen uit de Le cische spoiUeweging, :Co\yel ars van elders aanwezig zullen zijn m van hun sympa.hie blijk te geven. Er is voor U V S alle reden om haar vijfde lustrum met opgewektheid te vleien. Immers zi is door de jaren heen gegroeid tot een der belang! Iks-e spo tvereenlgin- gen in de Slsu.ehtad de door het vet- werven van het tweede klasserschao ln den K.N.V.B. het Leldsche voeibal op een be duidend hooger plan heeft getracht. U.V.S. is een club met een zeer groot ledental en een gezonden, sportleven geest. Zij heeft wel Is waar in het afgeloopen seizoen een oogenblik met het degradat-espook te kam- I pen gehad, maar het is tenslotte goed af geloopen en wil zijn er van overtuigd dat het ln de toekomst met de resultaten der blauwwitien weer crescendo zal gaan! HOCKEY. NEDERLANDSCHE STUDENTEN TEGEN DE BELGEN. Op het terrein der Royal Leopold Club te Brussel wordt Woensdag 3 Mei de jaarUjksche hockeywedstryd tusschen de Belgische en de Nederlandsche studentenploegen gespeeld. Het Nederlandsche studentenelftal is als volgt samengesteld Doel: Dalmeyer (Leiden); achter: Wibbens (Leiden) en Werker (Delft); midden: Stenvers (Leiden), Smits (Leiden) en Cuperus (Leiden); voor: De Lange (Utrecht), Doyer (Arasterdam). Goekoop (Leiden), Bartlema 'Delft) en Esser Leiden). Vad. SCHERMEN. TRAININGSTOESTEL VOOR SABEL? In het officieele orgaan „De Schermer" van den Kon. Ned. Amateur Scherm bond wordt melding gemaakt van een zeer primitief trai ningstoestel voor sabel, uitgedacht door den heer L. W. C. Carbln te Wageningen. Gezien omschryving en foto komt het ons voor dat genoemde heer zyn tyd beter had kunnen be steden. Citeeren wy uit de omschryving en men oordeele: „Op het onderste gedeelte van het plankje is een rubberfietspedaal aange bracht. welke door middel van hoekijzers en een touwwoeling stevig loodrecht op de plank is vastgesjord. In dit rubberblokje is een kling met sabelkom aangebracht etc. etc." Het mag voor ingewyden. die weten hoe moeiiyk de schermtechniek is. duideiyk zyn dat een goed schermleeraar nimmer door een dergeiyk, niet tot reactie bereid, toestel kan j worden vervangen, tenminste niet voor een leerling die er iets van wil leeren. Het is dan ook te wenschen dat de K.N.A.S.B. dit ..toestel" niet zal laten demonstreeren. Fiasco staat by voorbaat vast. MOTORSPORT. LEIDSCHE H.D.-CLUB. In Bellevue heeft gisteravond de L.H.D.C. haar ledenvergadering gehouden. 10 leden ga ven zich op voor deelname aan den toertocht naar Duitschland welke gehouden zal worden op 5 tot 11 Augustus. Tot leden der kas-com- missie werden benoemd: J. Roos en J. Nieu- wenburg. Het Mei-toer programma werd als volgt vastgesteld: 7 Mei bezoek aan het kasteel Neyenrode; 14 Mei bezoek aan de Rotterdam- sche havens en het vliegveld Waalhaven; 18 Mei toertocht voor werklooze stadgenooten naar Bergen en Schoorl; 29 Mei toertocht naar Ber gen en Dal. Een nachtrit op 3/4 Juni is in voor bereiding. Na afloop dezer vergadering bleven allen nog gezellig byeen. BILJARTEN. LISSER BILJART-KRING. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Westen van de Britsche eilanden nam in beteekenis toe. Het breidt zich langzaam over onze om geving uit. Ook over Midden-Zweden en Fin land steeg de luchtdruk belangrijk. Tengevolge hiervan neemt de koude luchtst rooming over West-Europa geleideiyk in intensiteit af. He denmorgen waren de temperaturen echter over het algemeen in Frankryk en Duitschland nog iets lager dan gisteren. In ons land kwam weer nachtvoorts voor. In de hoogere luchtlagen blijft het boven ons land zeer koud. Over Duitsch land werd echter warme lucht aangevoerd van het Middellandsche Zeegebied uit. Het opglij- den van deze warme luchtmassa's tegen de koude lucht, welke in de onderste luchtlagen aanwezig is. veroorzaakte in Oost-Frankryk en West-Duitschland zwaren regen. Rond het maximum op den Oceaan worden eveneens warmere luchtmassa's aangevoerd, tengevolge waarvan de temperatuur op IJsland belangryk steeg «gemiddeld 5 gr. C Deze luchtmassa's dringen langzaam naar het vasteland van West-Europa door. De depressies op den Oceaan zyn actief, doch biyven op grooten afstand- WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: bewolkt, matige N. wind. temp. 6 gr. C.. min. 5 gr. C. Vlissingen: bewolkt, zwakke N.O. wind, temp. 7 gr. C„ min. 4 gr. C„ neerslag 0.2 mM. De Bilt: bewolkt, matige N.O. wind. temp. 7 gr. C.. min. 2 gr. C. Groningen: bewolkt, zwakke N. wind. temp. 6 gr. C.. min. 3 gr. C., neerslag 0.6 mM. Maastricht: licht bewolkt, matige N.N.O. wind. temp. 5 gr. C., min. 3 gr. C. J. Diedericks kampioen. In het clublokaal van ..Concordia" te Lisse zyn de eindwedstryden gespeeld om het per- soonlyk kampioenschap van den Lisser Biljart- Kring. De belangstelling was zeer groot.. Doordat J. Diedericks er in slaagde om zyn laatsten wedstryd tegen C. Th. Duivenvoorden in een overwinning om te zetten, was een be slissingspartij noodzakelijk tusschen C. Faas en J. Diedericks. Gespeeld werd 300 car. libre. De V.I.O.S - speler wist spoedig een kleinen voorsprong te behalen, welke hy tot het einde behield. Door deze overwinning kwam hij in het bezit van den titel. De uitslagen waren: J. Diedericks <Vios> 150 14 64 10 71 C. Duivenvoorden (Luto) 59 14 15 4.21 J. Diedericks (Vios) 300 41 28 7.31 C. Faas (Luto) 275 41 35 6.70 De eindstand luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. gem C. Faas 8 7 1 14 9.95 J. Diedericks 8 7 1 14 9.49 J. Wassenaar 8 5 1 2 11 5.03 C. Duivenvoorden 8 5 3 10 6.94 A. v. Diemen 8 3 2 3 8 8.32 S. v. Rijn 8 4 4 8 4.93 A. Elfering 8 2 6 4 5.39 J. v. Kampen 8 1 1 6 3 4.92 H. Krommedyk 8 8 0 3.24 J. Diedericks na beslissingswedstrijd kampioen Na afloop overhandigde de heer J. Wasse naar van de biljartvereeniging „Concordia" de door deze vereeniging geschonken pryzen aan de winnaars. J. Diedericks ontving als kampioensprijs een beker. C. Faas een medaille als tweeden prys en J. Wassenaar een biljartqueu als derden prys. Voorts ontvingen alle deelnemers een prijs. Over de geschiedenis der jubileerende vereeniging laten wij hier thans een ge bijzonderheden volgen. Op 1 April 1914 vond de oprichting plaats van de voetbalvereeniglng Achilles", later omgedoopt in „U.V.S" De oprichters wa ren. H. Postma «woonacht.g in België J. Ouwerkerk, J. Kerstens. Joh. v. d Meijden, de gebrs. J. en C. Kwestroo en J. de Leeuw. In Juli 1914 trad R L Lolkes de Beer (de tegenwoordige eere-voorzitter» als lid toe en hij maakte reeds direct deel uit van het bestuur. In Januari 1915 trad het eerste elftal tot den L.V.B. toe en werd in de 3e klasse geplaatst. Het jonge ploegje trok direct de aandacht door haar frissche spel en na eenigen tijd wist het zich. na het kampioenschap van de 3e en 2e klasse te hebben veroverd, in de eerste klasse te plaatsen. Kort daarop veroverde het elftal tweemaal achtereen en wel in de seizoenen 19181919 en 19191920 het kampioen schap van de le klasse L.V.B. U.V.S. telde in die dagen 3 elftallen. In de periode van 1914 tot 1920 traden vooral de bestuursleden H. van Hees, R. L. Lolkes de Beer en H. Swanenburg op den voorgrond, die veel voor de vereeniging ge daan hebben en aan wier uitstekend beleid het te danken was dat U.V.S. in 1920 tot den K.N.V.B. kon toetreden. In 1920 legde de vereeniging beslag op een terrein, gelegen aan den Haarlemsche straatweg te Oegstgeest. De eerste wedstrijd in de K.N.V.B. was tegen A.S.C en werd met 2—0 verloren. U.V.S. bezette dat seizoen de eervolle vierde plaats. Het volgend jaar, in 1921. maakte U.V.S. een ware crisis mee, want op 20 November werd een spoedvergadering uitgeschreven, met als agendapunt: ,,de opheffing van U.V.S." Op deze vergadering werd de schat kist door vrij willige by dragen echter vol doende gevuld om de vereeniging weer drijvend te houden en in datzelfde jaar vond de oprichting van de A thletiek-af dee ling plaats en zag een cluborgaan het licht. Alle narigheid was vergeten en op een feestavond had de aanbieding plaats van een vaandel. Tot' 1927 trad niettemin een verslapping in. wy zagen in 1922 het clubblad verdwijnen, de athletiek had niet veel om het lijf en de voetballerij was tot een zoodanig punt gekomen, dat elk jaar het degradatiespook verwacht werd. Alleen het vereenigingsleven en de financien wa ren gezond. In het seizoen 1924—1925 telde U.VB. 65 leden en waren de elftallen 4. 5 en 6 kampioen van haar afdeeling In het seizoen 1925—1926 werd weder een athle- tiek-afdeeling opgericht en wel onder lei ding van S. Meerburg, die in dit opzicht veel voortreffelijk werk voor de vereeniging heeft gedaan. In 1926 verliet de vereeniging het terrein aan den Haarlemsche straatweg om haar geluk op het terrein aan den Hofdijk te beproeven, maar helaas werd dit door den Bond afgekeurd. In korten tijd was een terrein gehuurd aan den Lage Morschweg en dank zii voortreffelijk werk van den toenmallgen voorzitter C. Haneveld. kwam dit veld in Januari 1927 gereed na vrij stelling voor ae thuiswedst.ijden te hebben geicrigen. in dit seizoen (1926—1927) moest U.V.S. intusschen degradatie-wedstiijden spelen, na eerst den beslissingswedstiljd .egen n.innen met 6—3 verloren te hebben. Alphia de kamp oen van de vierde klasse, was haai tegenstandster. Uit wist U.V.S. een ge.ijk spei te bevechten en thuis oe- haa de zil beide punen U-V.S. was dus be houden Het volgend seizoen ging het in eens een stuk beter en eind-gde U V.S als nummer drie van boven. Het tweede elftal werd kamp oen van den L.V.B. en deed haar intrede in de re erve 3e klasse van den K.N V B Er volgde nu een tydpeik van opbloei. Het clubblad „de Biauwitter" deed zijn In trede het tweede elftal promoveerde naar de reserve 2e klasse K.N.V B. en de esta fette-ploeg won den loop ..Dwars door Lei den". In September 1931 ging de vereeni ging haar tenten opslaan op het groote complex aan den Kanaalweg, waarop een hoofdveld en drie velden waren uitgemeten. Inm adels viel na een eenjarig verblijf het tweede elftal weer naar de derde klasse terug. De leiding van de vereeniging was vanaf de K.N.V.B -periode in handen geweest van een flink stel bestuurders, o.a R. L Lolkes de Beer; C. Haneveld; H. Swanenburg; I. Doornik; M. D. Stavleu; J. Selier; J. La Rooi.1: J. Wondergem; H. Laman In 1934 werd onder krachtige leiding van het bestuur een trainingscampagne op touw gezet en deze had zooveel succes dat de tweede plaats bereikt werd. Het daarop volgende seizoen wist U.V.S. het kampioen schap van haar afdeeling te behalen en na een enerveerenden strijd met De Kenne- mers. volgde de promotie naar de 2e klasse. Vooral het werk van den trainer B. Mars den en den leider van de indoortraining, droeg daartoe veel bij. Het eerste seizoen kon U.V.S. zich ternauwernood handhaven. Toen volgde in 1936 de benoeming van den heer H. Schwarz als trainer. De zomer- training werd uitstekend bezocht en de successen ln het daaropvolgend seizoen bleven dan ook niet uit. Alle elftallen be zetten uitstekende plaatsen; U.V.S. I 3e plaats. U.V.S. n 2e plaats en de adspiran- ten werden kampioen. In Nov. 1936 vond de opening plaats van het clubhuis aan de Boommarkt en eenige maanden daarna (Febr. 1937) had de in lijving plaats van de Leidsche Cricket ver- eenigink L.C.C. In Juni 1937 ging de heer Schwarz de vereeniging verlaten en deed de tegenwoordige trainer, de heer E. R. Ruisch zijn intrede. 3 Juli 1937 werd het nieuwe clubhuis aan den Langebrug ge opend. In het zelfde jaar n.l. op 29 Aug. wist L.C.C. het kampioenschap van de derde klasse van den N.C B te behalen. Het volgend seizoen speelde A. J. Graaf - mans (eere-lid) op 13 Febr 1938 zijn 250 wedstrijd voor den K.N.V.B. in den wed strijd U.V.S. n—H.B.S IV. Het eerste elftal süeelde nog steeds ziin thuiswedstrijden op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. In 1938 huurde de vereeniging echter de tegenwoordige velden aan den Wassenaarsche weg. Op 28 April 1938 had de benoeming plaats van den heer R L. Lolkes de Beer als eere-voorzit ter. Hiard werd er in 1938 gewerkt en in Augustus vond de bekroning van het werk plaats door de opening van de nieuwe ter reinen door den burgemeester van Leiden, met als hoofdschotel de wedstrijd U V.S— Ajax. Het voorbije seizoen is intusschen gelijk reeds in den aanhef gezegd teleur stellend verloopen en slechts op het nip pertje wist U.V.S. zich te redden. Daaren- teken legde het tweede elftal beslag op het kampioenschap van de reserve 3e klasse K.N.V.B.. terwijl het derde elftal een goede kans maakt od dat van den L.v.B Het adspiranten elftal werd voor de derde achtereenvolgende maal afdeelingskam- pioen. Het tegenwoordige bestuur van U.VS. be staat uit: J. Bosboom, voorzitter; W. Wijting, vice- voorzitter; H. Laman. secretaris; K Burgy, 2e secretaris; C. v. Dort. penningmeester; J. v. d. Nat. 2e penningmeester; J la Rooij. alg. commissaris. Nomateg (le Binnenvestgracht 21): BijR lezing M. Heymans, 8.15 uur n.m. SchouwburgAbonnementsvoorstelling gnu brette", 8.15 uur n.m. StadszaalLeldsche Blindenbond, 8.15 u. 't Schuttershof: Feestavond van Leldscb» Esperantisten, 8 uur nam. Katwyk aan Zee (Casa Cara): Geref Bond. spr. ds. Leemans, 7% uur nam. Alphen a/d. Ryn (Nutsgebouw)Midden standstentoonstelling. 36 en 711 uur nam. Oegstgeest Ruitersportschool)Ruiter, feesten, 8.15 uur n.m. VrUdag. Stadszaal (kleine zaal): Concert „Collegium Musicum" en Studentenzangkoor, 8 uur njt Zuldsingel 1: Verg. van aandeelhouders Kot Ned. Grofsmedery N.V. 2 uur nam. Alphen a/d. Ryn (Nutsgebouw): Midden standstentoonstelling. 36 en 711 uur nam. Oegstgeest Ruitersportschool)Huiter feesten. 8.15 uur n.m. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur „Sergeant Berry". Eiken dag behalve Vrydags ook om 2 u., Zon dag 2-7 en 8-11 u. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur nam. „Morgw gaat 't beter". Zondag van 2-7 uur doorl. stelling. Lldo-Theater. Steenstraat 99: 8.15 uur nam „Vrouwengevangenissen". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam „Ik beschuldig". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 um( Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cuüureela Films Zaterdag nam. 2& uur. Rex-Theater, HaarLstraat: lederen werkdif 2 en 8 uur nam.: ..De dertiende stoel". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. nm Nova-Theater (Katwyk aan Zee)„De vallei der reuzen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 22 tot en m« Vrydag 28 April a.s. waargenomen door de apotheken: „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48. Tel 1060 en A.J. Donk, Doezastrait 31. Tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. 1. Wat beteekent de uitdrukking „conditio sine qua non"? 2. Wat beteekent het bordje „Cublcula to- canda", dat men hier ter stede veelvuldj voor de ramen ziet hangen? 3. Wie waren de Danaïden? Antwoorden: pag. 2 van het Derde Blai (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van de al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmorgen 9 uur: 7 gr. C. (45 gr. F.). Hedenmiddag 12 uur: 10*4 gr. C. (51 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Vrydag. Voorm. te 9.48 uur; nam. te 10.30 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag van 7.47 u. n.m. tot 4.08 u. v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 27 April: op 11.50 uur; onder 1.34 uur. Promotie-degradatie. In het Nut, het clublokaal der Leidsche Arbeidersschaakclub, werd gisteravond de twee de wedstrijd voor promotie en degradatie ge speeld tusschen de L. Arb. Sch. cl. I en de Oegstgeester Schaakclub I. Thans is de uit slag de volgende geworden: T. Teleng 'L,A.)-W. K. Sasburg (O.) 0—1; J. KoetP. C. Segaar xx; A. HensingV. v. d. Linden x—x; J. R. BaartJ. F. Broeken 1—0; G. MarytJ. Broekstra 10; H. J. Hensing—J. Bmssee 'fetfc; G. Teleng—J. Oudegeest x—x; J. Koet Jr.A. M. Rotteveel xx; A. Blonk Th v d. Berg-01; C. P. v. Ooyen—L. Kante been 'iTotaal 33 en vier afgebroken partijen. Voorloopig dus een geiyk spel. doch in twee partyen staat de L Arb. Sch. cl. I waarschijn lijk gewonnen en in de beide andere zeker niet verloren, zoodat ze dezen wedstrijd wel zullen winnen en daar de eerste wedstrijd minstens een gelijk spel zal jpleveren, staat de kans om te promoveeren naar de 2e klasse A. voor ae L. Arb. Sch. cl. I vrij vast. „HET MOBILISATIEKRUIS" WENDT ZICH TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK. De nationale bond „Het Mobilisatiekruis". de bond van oud-gemobiliseerden. die zich thans nog dankbaar herinneren, hoe hun verblyf onder de wapenen in de jaren 1914—1918 door de gulheid van het Nederlandsche volk in ver schillende opzichten werd veraangenaamd, doet thans een beroep op die gulheid ten bate van de ..nieuw-gemobiliseerden". Vele landszonen zyn onlangs, wellicht voor geruimen tyd, uit hun woonplaats, hun gezin en hun werkkring weggeroepen om diensten te verrichten voor onze grensverdediging. Zooals uit persberichten reeds is gebleken, verrichten zij met een blymoedigen, doch ern- stigen geest, kalm en zonder ophef zeer be- langryke, uitgebreide, zware werkzaamheden in het belang van onze landsverdediging, ten bate van ons vaderland en het Nederlandsche volk. De militaire gezaghebbenden zorgen goed voor hun mannen, doch het is duideiyk, dat de omstandigheden, waaronder zij thans ver- keeren wel heel anders zyn dan by hen thuis en dat zy zich verschillende opofferingen moe ten getroosten. In verband hiermede moei er iets gedaan worden om hun na het verrichten van hun zware dag- en nachttaak eenige ontspanning te bezorgen, eenige versnaperingen te verstrek ken als anderszins. De daaraan verbonden werkzaamheden wil len de oud-gemobiliseerden voor hun jongere kameraden belangeloos verrichten. De natie kan ons dat werk mogelyk maken door evenals in 19141918 gulheid te betrach ten en daardoor van hun waardeering te doen biyken voor de grootsche taak. welke onze Ne derlandsche mannen in de weermacht vol brengen. Wlriu, volk van Nederland, toont u van uw beste zyde en zendt voor het door ons te onder nemen werk giften, groot en klein, spelen, boe ken enz., aan het hoofdbestuur van den natio- nalen bond ..Het Mobilisatiekruis" te 's-Gra- venhage, J. P. Coenstraat 49, gironummer 25424. LICHTERSCH1P IN BRAND, Gistermiddag omstreeks kwart voor een is brand uitgebroken in de lading van het ruim 400 ton metende lichterschip „Geertruid's Bronne", kapitein J. Moray, dat aan de kade van de „Quick Dispatch" voor loods II in de Merwehaven te Rotterdam ligt. Het schip was geladen met jute en hennep en waar schijnlijk door broei is in een van de mid delste ruimen een brand ontstaan, welke zich vrij snel uitbreidde. De brandweer was spoedig aanwezig. Met vier stralen werd het hardnekkig voortvretende vuur bestreden en binnen een uur had men het vuur vrijwel onder de knie. Geruimen tijd was gemoeid met het verwijderen van de balen uit het schip en met de nablussching KIND DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisterochtend is het zevenjarig dochtertje van de familie Loosbroek te Oss door een be stelauto uit Raamsdonkveer aangereden. Het meisje werd in hopeloozen toestand naar het St, Annaziekenhuis te Oss overgebracht, waar zij gisteravond is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Vergiftiging in het groot 75 SLACHTOFFERS. In de laatste tien jaar moeten in vier sta ten in Amerika aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan 75 personen zijn vergiftigd, door een bende gifmengers met het doel zich meester te maken van verzekeringsgelden. De leider van de bende is een vijftigjarige man, bijgenaamd „Rabbi". De politie heeft zeventien personen gearresteerd, waaronder een man, die reeds wegens moord is ver oordeeld en een vrouw, die bekend heeft drie moorden te hebben gepleegd. De meeste be klaagden zijn vrouwen, die beschuldigd wor den hun echtgenoot te hebben vergiftigd. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Zoetermeer Geref. Gemeente: Nam. 1% Ds. Hofman te Moercapelle. VOOR VRIJDAG 28 APRIL. Geref. Gem.: Nam. half 8, ds. Ligtenberg Lisse. Katwyk-aan-Zee Geref. Gem. (Remlsestr) Nam. halfacht, ds. Stuivenberg van Benthuizen. Sasscnheim Gem. Gods: Nam. 8 uur, pw ter v. d. Wouden van R'dam. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Kesteren D. J. v. d. Graaf Schoonhoven; te Serooskerke (W.) N. Visser, cand. te Utrecht. Ds. S. GOVERTS. Woensdag 3 Mei a.s. viert ds. S. Goverts, Ned. Herv. predikant te Bergsehenhoek, zijn zilveren ambtsjubileum. Sietse Goverts werd in 1886 te Veenen* daal, waar zijn vader bij het onderwijs werkzaam was, geboren. Hij bezocht hei gymnasium te Amersfoort en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theo logie om in 1913 candidaat te worden Zeeland. 3 Mei 1914 bevestigde wijlen ds. M. Jon gebreur van Veenendaal hem te Hellous in zijn eerste gemeente, waaraan de juoi laris zich verbond, sprekende over Col 1 28. In 1916 vertrok ds. Goverts naar Ottoland, welke standplaats in 1919 met Ooster-Nijkerk (Fr.) verwisseld werd. 1922 verbond de jubilaris zich aan de meente van Lexmond en in 1925 deed hij zijn intrede te Oldebroek. In 1929 wer^J!1, predikant te Gameren en in 1936 bevestigde ds. C. J. v. d. Graaf van Nijkerk hem zijn tegenwoordige gemeente, waar ds. Go verts intrede preekte met Ez. 37 4. De jubilaris, die tot den Geref. Bond de Ned. Herv. Kerk behoort, ontving in verloopen kwarteeuw ongeveer 50 beroe pen en heeft zich in zyn verschillende g« meenten op onderscheiden gebied bewogen In meerdere van zijn standplaatsen was nu voorzitter van de Chr. School. Tijdens zijn verblijf te Oldebroek was hij lid van ne classicaal bestuur van Harderwyk, w stuurslid van de afd. Elburg en Omstreken van het Ned. Bijbelgenootschap en tijden zijn verblijf te Gameren lid van het claisi caal bestuur en scriba-quaestor van dJJ ring Den Bommel. Thans is hij bestuursn van de afd. Berkel en Omstreken van Ned. Bijbelgenootschap. Van de hand van ds. Goverts verschenen bijdragen in het weekblad van den G*1* Bond „De Waarheidsvriend"; in het Gerei Tijdschrift en in de preekenserie „Gena° voor genade". Tijdens zijn verblijf in zijn tegenwoorair gemeente moest het kerkgebouw verleae jaar worden vergroot. MIJNONGEVALLEN. Ten gevolge van een ontploffing van mijn gas in een steenkolenmijn in de JaPa jL provincie Hokkaido zyn meer dan l200m!L werkers van de buitenwereld afgesloten.J nu toe konden slechts 160 man gered woro Na een ontploffing ln een kolenmijn Foesjoen (Mantsjoekwo) worden 30 mjJ werkers vermist. Een doode en acht ge«° den zijn uit de mijn te voorschijn De mijnen van Foesjoen behooren tot oe langrijkste in het Verre Oosten. het

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6