Waar de Vrouw belang in stelt De practische mode 1939 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 April 1939 Vierde Blad No. 24260 Vrouwen aan den opbouw RADOX SOsie Jaargang begint te begrijpen Waar olie al niet goed voor is! VETWORMPJES? voor overdag en op straat Ook een record „Famke" blijft op de bres voor goede huwelijken en gelukkige gezinnen. ..Natuurlijk!'! ..Nu. dat waren briefjes zonder eenige nretentie. Ik vertelde daarin al de gebeur tenissen uit mijn gelukkig gezinsleven en door dit werk ben ik me eigenlijk hoe lan ger hoe dieper bewust geworden van wat een goed huwelijk en een gezond moeder- on bot innno rroclrfi-bt fchap voor een vrouw beteekent. ëil ilfcil JUllvJtf iJfcroiiUi—lil Maar juist in den tijd dat mijn oudste meisjes eindexamen deden, verscheen het derde deel van Ammers Küller's De op- standigen". De verwording van het jonge geslacht, die daar.n werd geschetst maakte me verontrust en bedroefd: ik schreef er een ..Antwoord' op in een brochure en Toen ik. in een paar stille uren. me heb verdiept in de verschillende opbouwende siTOomingen, die zoo in de laatste iaren onze vrouwenwereld in beroering hebben gebracht rees het beeld van ..Famke". de kranige pionierster van het nieuw-feminis- me onweerstaanbaar duidelijk voor me op. Kent u Famke? Ik herinner me nog als den dag van gisteren mijn eerste kennis making met haar. in het oude. gezellige op specifiek vrouwelijk terrein. Er is spe ciale vrouwenarbeid en ook speciale man nenarbeid. Het is dwaasheid, dit te ont kennen en met alle geweld te willen door drijven. dat de vrouw ook voor specifiek mannelijke ambten benoembaar zal wor den. zooals die van burgemeester, notaris, consul, enz., waarvoor de ultra-feministen ijveren Juist die vrouw, ook de ongehuw de. die in haar werk in de maatschappij haar echt vrouwelijke gaven en bekwaam heden laat doorwerken, sticht het meeste nut. Dit hebben de oude feministen niet of voldoende begrepen. Vandaar haar door hollen op het oude stokpaardje van ..vol komen maatschappelijke gelijkstelling van man en vrouw". ..Maar er is een kentering waar te nemen. Een bezinning.... een zoeken, op de psy chologische. wetenschappelijke gTonden. ïk denk b.v. aan het nieuwe zeer verhelderde boek van dr. Esther Harding .,Der vrouwen sprak eenigen tijd later op een ouderavond levensweg waarin een moderne vrouwe van het Zaandamsche lyceum. Natuurlijk hike dokter de vrouwenziel tracht te pel .Famke" (mevr. A. C. Veen-Brons). 'tuis op het Stationsplein te Zaandam, Dat is nu precies twaalf jaar geleden. De bui tenwereld vond toen haar ideeën, die .dwars tegen den draad ingingen" en later luar uitdrukkingsvorm vonden in de in 1933 Koninklijk goedgekeurde vereeniging tan nieuw-feministen niets minder dan ..doodsgevaarlijk". Een wonderlijke verschijning, die Famke! Gepraat dat er over haar werd: nee maar! Famke zette de klok terug. „Famke hui fde het standpunt ,.trouw-maar-raak", Famke dreef de vrouw terug naar de pot ten en pannen", enz. enz. enz. Ik weet nog goed, van twaalf jaar ge leden. hoe Famke onder al die scherpe, meest heel onmiddellijke, zelfs lasterlijke aanvallen, leed. En we zagen het merk aardige verschijnsel, dat een vrouw en moeder, die zelf zoo innig gelukkig was en daarom in haar eenvoud iets van dat geluk had willen geven aan haar sexegenooten. the het blijkbaar niet zagen, geheel spon taan en drijvend op haar fijne intuïtie en haar warme hart-, een beweging begon. Een zéér ingrijpende beweging waarvoor ik aarzel geen oogenblik, dit neer te schrij- ren de vrouwenwereld pas nu rijp begint te worden. Er vielen spaanders, oftewel: het ging er Spaansch van langs. Want Famke. een ge won huismoeder cn geen academisch ge vormde doctor of juriste, doorkneed in de knepen van het openbaar debat, maakte fouten en de anderen sloegen haar hier mee ongenadig om de ooren Dit was oorzaak dat met medewerking tan alle leden der Vereeniging van Nieuw- feministen, deze vereeniging werd omgezet m een officieele stichting: ..Het Nieuw- reministisch Secretariaat" met eigen joohtspersoonlijkheid. om Famke meer tijd ie laten voor haar propagandistisch werk. En Famke zit daar in Zaandam en werkt "oor. zonder haast, maar ookzonder hist. En misschien weet ze niet eens, hoe der de wisselende tijden bezig zijn. haar telijk te geven. Wel zal het nieuw-femlnisme. gedragen ooor de sympathie en den steun van nog veel meer bewust geworden vrouwen in «ederland, nog wel wat strijd jaren voor oen boeg hebben, eer we zoover zijn. dat oud- en-nieuw-feministen één front kunnen vormen om bouwend op de door ver- tand èn hart verworven kennis van de „foweziel haar taak in één nieuwe wereld op te nemen. En tochdaar moet het heen! j 's dan °°k de reden, waarom ik o ran daag wil meenemen naar Zaandam, aar mevrouw A. C. Veen-Brons i Famke i opiiouw. in het zelfde genoeglijke huis o net Stationsplein welkom heet. Dit huis plant welverzorgd interieur met zijn panton en bloemen en gezellige hoekjes. i®Jn vele portretten van een groot, binnss ?e2in' dit is nu het ..Zaansche --- huisje", waarvan we in vroeger ja- Bri™0 "eno'en' a's Famke er in haar tf'dee,en" vo°r ..Morks magazijn" van ver- v,nllKab.We Gezeten zijn ter weerszijden rmdr' theeblad dat in den loop van den hanit e' e"fve kopjes, door Famke's gulle Sjn '"beschonken, zal produceeren. be en we als vanzelf hierover te praten. me eens vertellen, hoe uw bewe- kwamen hier weer reacties op. speciaal van ultra-feministische zijde". „U gaf de feministen er ook flink van langs!" „Eerst niet: als u de drie eerste brochures leest zult u zien. hoe hoffelijk ik mijn tegenstandsters steeds beantwoordde, maar toen men niet ophield mijn woorden te ver draaien, moest ik wel van tactiek verande ren en eens van me afbijten. Maar die strijd noodzaakte tot steedsdieper studie van het vrouwenvraagstuk, van de groote weldaden, maar ook de groote tekorten van het feminisme. En ik gevoelde mijn roe ping. hier remmend en waarschuwend op te treden. En uit die actie en reactie is het nieuw-feminisme ontstaan". „Kunt u in een paar woorden zeggen, wat het nieuw-feminisme is en wil?" „Zeker, u kunt dit trouwens in onze be ginselverklaring lezen: „Het nieuw-femi nisme is de reactie op het dogmatisch ge worden feminisme, dat zich niet beperkt tot het nastreven van een volwaardige positie van de vrouw, maar dat het na tuurlijk verschil tusschen man en vrouw in alle maatschappelijke functie wil opheffen, hetgeen nóch voor de vrouw, nóch voor de menschheid geluk of heil brengt.. Voor het nieuw-feminisme ligt het geluk en het heil der vrouw niet hoofdzakelijk of meeren- deels in het beroep of op de arbeidsmarkt, maar in het gelouterde huwelijk, waarin zij maatschappelijk, geestelijk en lichamelijk haar meest natuurlijke, nuttige en gezonde bestemming vindt en richt dus op deze levensbestemming haar eerste aandacht. „Dit is iets. wat wij getrouwde vrouwen wel heel gemakkelijk over de heele linie kunnen decreteeren. Maar. zijn er geen anderen? Vrouwen, die niet voor het huwe- Hik geschikt zijn, die als werkende vrouw beter tot haar bestemming komen en dit ook verkiezen?" „Die zijn er zeker, maar het zijn m.l. meer uitzonderingen dan normen. En we zijn ook zeer zeker niet tegen de werkende ongehuwde vrouw. Zy is in onze maat schappij onmisbaar, doet een prachtig werk Maarhaar werk zal des te nut tiger zijn. naarmate het zich meer beweegt len. We gaan ons weer afvragen: hoe zijn we eigenlijk en hoe kunnen we als Vrouw het nuttigste weTk doen?" „Zoo zag ik het ook. en wat mij een enormen steun heeft gegeven, dat is het prachtige studiewerk van de Engelsche biologe dr. /trabelle Kenaely. In dit werk, dat zijn tijd vèr vooruit was, vond ik de wetenschappelijke bevestiging van de Nieuw-Feministisehe ideologie, die tot dus ver nog slechts op mijn intuïtie rustte. Wij. allen oud-feministen, wij hadden nooit begrepen, dat wij ons in die dagen spontaan, goedbedoeld maar onvoldoende onderlegd, inlieten met een biologisch vraagstuk van de meest ingrijpende betee- kenis. En daar geen onzer eenige notie had van de sexual-psychologie. heeft de vrou wenbeweging ingrijpende fouten gemaakt. Toen men my royeerde als lid der Ver voor Gelijk Staatsburgerschap, heb ik mijn antwoord gebaseerd op dat uitnemende standaardwerk eninderdaad toen is er bij de besten der tegenparty bezinning gekomen; niet genoeg nog maar ook by haar zal dat moeten groeien, zooals het ook by mij gegroeid is De besten weer der jongeren feministen geven bliik van die bezinning en dat is myn heerlyke, dankbare voldoening". „En nu nog een laatste vraag, als het mag: Wat zijn uw verdere plannen?" ..Doorwerken zoolang God my dat ver gunt en ik dit doen kan zonder mijn ge- zins- en familieverplichtingen te schaden. U weet, bij de Nieuw-Fenimisten staat haar inhuizlge gezinstaak op de éérste plaats, haar maatschappelijk werk zeer daadwerkelijk op de tweede plaats. Myn tweede taak „Nieuw-Fenimisme en belanglooze huwelijksbemiddeling" is nu ter perse. Hiermede acht ik de strydpunten voor ons afgedaan; het is als het ware. mét de „Triomf van het huwelyk" het leg gen van het fundament geweest. Nu kan rustiger de opbouw beginnen. Ik vind het aardig, dat u mij kwam interviewen, het stemt me altyd zoo blU en dankbaar, als vrouwen elkaar begrypen willen". R. DE RUYTER-v. d. FEER. Kleine wenken voor uw huis houding en uw toilet. Met gewone olie van verschillende soort kan nog heel wat meer worden gedaan dan sla aanmaken, bakken en braden Luistert u maar Watervlekken op uw meubelen staan leelyk. Ze verdwij nen echter als sneeuw voor de zon. als u ze afwryft met een kurk, gedoopt in sla olie met zout. Vetvlekken ontsieren de dunne stof van uw voorjaars japonnetje? Niets aan te doen, tenzij u het wilt wasschen? Mis! Doe een paar druppels eucalyptusolie op een watje en bet er de vlek mee. Olie op olieen tóch verdwynt de vlek, je reinste tocvery Oude lakschoenen worden als nieuw, als u ze flink inwrijft met.wonderolie en ze daarna enkele oogienifclikiken boven den heeten stoom van den ketel houdt. Flesschen met glazen stop gaan soms heel moeilijk open. Dit zal echter beter lukken, als u het stroeve gedeelte van den stop met een beetje slaolie bevochtigt. Nerfjes in uw tafel Geen nood! Doop een kurk in lijnolie en wrijf er het gebarsten gedeelte herhaalde- ïyk mee in. Als het hout met olie verzadigd is, trekt het weer dicht. Een afschuwelijk geluid, die krakende schoenen! is echter wel iets tegen te doen. Een eenvoudig middel om ze het zwygen op te leggen is lijnolie te druppelen langs de zoolranden. En tenslotte mogen we door al onze goede zorgen onze schoonheid niet vergeten. Onze oogen rus ten prachtig uit en krygen een stralend uiterlijk door: le. een badje met gekookt water. Duw het badje tegen het gesloten oog. open dan het ooglid en laat het oog ronddraaien. 2e. Leg gedurende een kwartier twee plukken watten gedrenkt in een oplossing van bamamelistinctuur op de gesloten oog leden. Zondag: Kervelsoep Blinde vinken Postelein Aardappelen Vanillevla met bitterkoekjes Maandag: Roastbeaf Spinazie Aardappelen Drie in de pan Dinsdag Spinaziesoep Koud vleesch Bieten Aardappelen Vruchten Woensdag: Runderlappen Raapstelen Aardappelen Parelgort in melk Donderdag: Jachtschotel Boontjes uit de bus Rijst met bessensap Vrijdag: Vermicelli met kaas in schelpen Bokking Roode kool Aardappelen Zaterdag: Biefstuk Gebakken aardappelen Bloemkool Beschuitpap VEGETARISCHE MENU'S. Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bi| apothekers cn erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje 3704 (Ingez. Med.) ■Wilt I"^^sonnen is?' I mii. p,e'2ier' H'et begon eigenlyk met I br'efjes in Morks <kr'de r' d'e latel' w®10611 gebundeld on- I ui.,® ,'-els Zaansch binnenhuisje" en zaansch binnenhuisje". U kent ze?" Voor haar dagelyiksche costuumpjes keert de Parisienne terug tot de modellen, die ln de eerste plaats practisch zyn. De histori sche invloeden, waarover zooveel te doen is, bepalen zich vrijwel uitsluitend tot de namiddag- en avondtoiletten. De „petites robes" daarentegen zyn niet veel veranderd, behalve dan in enkele details, zooals onze teekendng laat zien. Hier ziet u vier modellen en wel v. 1. n. r 1. Japon van fijn gestreept linnen, blauw en wit. De groote zak, die op de rechter heup is aangebracht, werd geborduurd in blauw en rood. 2. Een soort robe-manteau, eveneens uit gevoerd in linnen, wit of grijs, terwijl de ceintuur in bonte kleuren is geborduurd. 3. Japonnetje van bedrukte crêpe de ohine in zwart, geel, rood en groen. 4. Zeer elegante ochtendjapon met fyne Mauwe, zwarte en groene stipjes. Is hier misschien iets voor u bij Een kennis van me, kersweirsoh uit Ame rika, vertelde onlangs de volgende rare geschiedenis, die hy zelf beleefd had Ik helb nu eenmaal een byeondere voor liefde voor huwelyksplechtigheden en kan dan ook noodt laten, als ik een trouwstoet voor een kerk zie stilhouden, even binnen te glippen. Het was in Los Angeles, en ik woonde in een der groote kathedralen een prachtige trouwplechtigheid by. Alles was schitterend! De bruid in haar smetteloos wit kleed met sluier en oranjebloesem, de orgelmuziek, de rede van den predikant, alles maakte een diepen indruk op me. Het programma werd afgewerkt tot het span nende oogenblik, dat hét bruidspaar „ja" moest zeggen. En toen gebeurde het ongeloofelyke; de bruidegom sprak helder en duidelyk „neen!" Eerst dacht ik dat ik het verkeerd verstaan had, maar mijn buurman bevestigde, dat het inderdaad „neen" was geweest en geen „ja". En nu zult U denken, dat er een gewel dige opschudding ontstond, dat de bruid flauwviel, enz. enz.! Niets van dat alles. De bruid bleef volkomen rustig en zei glim lachend. ook ,neen"! De predikant, die begrypelykerwys een beetje uit zyn doen was. keek onthutst den kring der familieleden rond. maar niemand scheen in het minst geschokt, te zijn. Het orgel viel in met het bruidskoor uit de Lohengrin en in volmaakte orde verliet de stoet de kerk weer. Dat was dus in Los Angeles. „Enfin, zoo iets komt eens in de honderd jaar weieens voor", dacht ik bij mezelf. Maar wie schil dert. mijn verbazing toen ik, drie maanden later voor zaken in New York vertoevende, hetzelfde bruidspaar op weg naar de kerk voorbU zag rijden. Dat moest ik zien! Ik ging dus als naar gewoonte de kathedraal binnen en luis terde gespannen naar de plechtigheid. Daar kwam weer de vraag van den predikant en.... tweemaal weerklonk een vastbera den „neen" door de kerk. Dit was me te veel! Ik besloot hét on zinnige bruidspaar om uitleg te vragen en deed dit ook. Over het gezicht van den jongeman vloog een glimlach en de bruid kreeg zelfs een formeel lachstuipje. Dan zei de bruide gom: „Mynheer, U zult wel heel verbaasd zijn, als ik U vertel, dat we ons reeds ver scheidene keeren op deze wyze hebben laten trouwen. Maar de volgende maal gaan we voor het laatst naar de kerk en dan zeggen we beslist „ja!" „Maar waaróm?" stotterde ik ont hutst. „Omdat we vandaag onze weddenschap hebben gewonnen. In Los Angelos, in Chi cago en in verscheidene andere staten van de V. S. hebben andere paren hetzelfde ge probeerd, maar ze hadden niet den moed het door te zetten. Wy hebben vandaag voor den twintigsten keer „neen" gezegd en daarmee het record voor de V. S. behaald!" 1. Kruidenomelet Bloemkool met bruine boter Aardappelen Ketelkoek 2. Voorjaarssoep Harde eieren Kropsla Gebakken aardappelen Tapioca met bessensap 3. Eiercroütons Schijngehakt Stoof sla Aardappelen Rystrand met abrikozen 4 Aardappelsoep met kaas Mararont met tomatensaus Omelet met vruchten RECEPTEN. Kervelsoep. Benoodigdheden i4 personen): 1 L. ko ken water. 4 bouillonblokjes, 40 gr. boter, 2 eetlepels gehakte kervel. Bereiding: De boter en de bloem al roe rende verwarmen tot een gelykmatig meng sel. Langzaam de bouillon er bygieten. De soep 15 minuten door laten koken met de gehakte kervel. Voorjaarssoep. Benoodigdheden (4 personen): 1 L. ko kend water. 4 bouillonblokjes. 40 gT bloem. 40 gr. boter. 1 eidooier. I lepel room of melk. 2 eetlepels gehakte kervel, peterselie, selderij en zuring. Bereiding: De boter en de bloem al roe rende verwarmen tot een mengsel. De bouillon er langzaam bygieten en de soep 10 minuten door laten koken met de krui den. In de soepterrien het eidooier met de melk of room kloppen en de soep er lang zaam bygieten. Vermicelli met kaas. Benoodigdheden (4 personen): 250 gr. dikke vermicelli, 150 gr. oude kaas. 2 thee lepels extract. Bereiding: Een ruime hoeveelheid water met zout aan de kook brengen en hierin geleidelijk de gebroken vermicelli laten vallen, zoo. dat het water steeds aan de kook blyft. De vermicelli gaar koken (20 minuten i nu cn dan roeren om te voor komen dat ze aan den bodem kleeft. Ze op een vergiet goed uit laten lekken, terugdoen in de pan en de geraspte kaas er voorzichtig doorroeren. Het extract toe voegen en het gerecht warm opdienen. Voor 6 a 8 schelpen heeft men plm de helft van het recept noodig. De schelpen worden gevuld, bestrooid met wat paneer meel, belegd met een klein stukje boter en in den oven gezet tot ze lichtbruin zyn. Eiercroütons. Benoodigdheden: 4 dunne sneetjes oud casinobrood, 4 eieren. 4 lepels melk. peper en zout. >/i eetlepel gehakte peterselie 1 theelepel extract, 50 gr. boter. Bereiding: De sneetjes brood in de lengte doorsnyden en bruin roosteren. Ze laten bekoelen en met de helft van de boter besmeren. De eieren in een pannetje kloppen, melk. de rest van de boter, de kruiden en het extract toevoegen en al roerende verwar men tot het mengsel gebonden en brok kelig is. maar niet te droog. De massa over de stukjes brood verdeelen en opdienen op een schaaltje, bedekt met een vinger doekje Tapioca met bessensap. Benoodigdheden (4 personen): 6 d.L bes sensap. 4 dL. water. 80 gr. tapioca, 100 gr. suiker. Bereiding: De tapioca wasschen en in het water plm. 3 uur laten weeken. De bessensap aan de kook brengen, de ge weekte tapioca er in doen en gaar laten koken (3/4 a 1 uurl. De suiker erdoor roeren en koud opdienen met naar verkie zing 1 L. vanillevla erby Bisschopsbrood. Benoodigdheden: 4 eieren, het gewicht van de eieren aan bloem, het gewiert van de eieren aan suiker. 120 gr. krenten en rozynen. 30 gr. sucade. 25 gr. amandelen Bereiding: De eieren en de suiker 15 minuten kloppen tot de massa dik en schuimig is. De uitgezochte en gewasschen krenten en rozynen. de gesnipperde sucade en de gepelde gehakte amandelen er door roeren De bloem er zoo lucht'g mogelyk door mengen, het beslag overdoen in een met boter besmeerden cakevorm of brood- blik en in een matig warmen oven met onderwarmte gaar en lichtbruin bakken (1 uur). Hoorntjes met gerookte zalm. Benoodigdheden: 4 a 5 langwerpige drie hoekjes brood, ons gerookte zalm, mayonnaise. Bereiding: Het brood met boter besmeren. De D'-akjes zalm over de punt van een brood leggen en de holte vullen met mayonnaise.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13