Woensdag 26 April 1939 Dienstregeling spoorwegen Het kabinet Pierlot voor de weer gewijzigd Belgische Kamer Anderhalve eeuw Boldoot LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Met ingang van 15 Mei a.s. zal een halfuursdienst op het middennet ingevoerd worden Geen devaluatie VRAGENRUBRIEK 18e eeuwsch apotheker grondlegger eener wereldindustrie Zijt gij reeds lid Een steeds zeldzamer wordende verschijning op het geëlectrificeerde middennet der Spoorwegen, een „Jumbo" waarvan de forsche kracht het af moet leggen tegen die van zijn electrischen of dieselelectri schen collega. Het spoorboekje ondergaat een vermageringskuur. (Van onzen specialen verslaggever) Het spoorboekje gaat weer aan de slanke lijn doen: de klachten over de dikte heb ben tot resultaat gehad, dat de directie der N. S. bepaald heeft dat met ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei a.s., de gids voor de buslijnen in Nederland zal komen te vervallen, een vermagerings kuur, welke door het overgroote deel van het reizend publiek op prijs gesteld zal worden, temeer daar de prijs wordt ver laagd. Voorts zal. naar de heer Wansink. secretaris der Spoorwegdirectie, in een persconferentie meedeelde, het reizende publiek in ons land het niet zonder gids betreffende de buslijnen behoeven te stel len, aangezien de Nederlandsche Vereeni- ging van Tramwegen en Autotransport diensten. de Nederlandsche Bond van Au tobusondernemers en de Bond van Be drijfsautohouders in Nederland gezamen lijk in October a.s. een volledige gids be treffende de busdiensten zullen uitgeven. Wat het nieuwe spoorboekje nog betreft, de geroutineerde treinreiziger zal daarin, vergeleken bii het vorige, nog meer ver anderingen vinden. In de eerste plaats is de uitvoerige tekst over rijwiel- en ander vervoer zeer sterk gecomDrimeerd, terwijl daarnaast een aantal aan wijzigingen en goede raadgevingen zijn opgenomen ook met aardige illustraties o.m. wat een reiziger moet doen. wanneer hij verder wil doorreizen dan zijn plaatsbewijs toelaat, enz. enz. Hiertoe is overgegaan omdat de Spoorwegdirectie meent, daardoor aan veel misverstanden en wrijvingen een einde te maken. Tenslotte zal aan den wensch van velen, om na te kunnen gaan, wat een reis van een bepaalde plaats naar een andere kost, voldaan worden. Een bijlage, welke los in het boekje ligt, zal aangeven wat men be talen moet voor een bepaalden rit. Ruim veertig stations zijn op deze bijlage ver meld, zoodat men van 1600 reizen den prijs zal kunnen nagaan, zoowel voor en kele reis als retour. Alle stations daarin op te nemen ging moeilijk, omdat de bij lage dan ongeveer 10 maal zoo dik zou worden! Ook aan de klacht, dat de woor den ..Heen" en „Terug" op de tabellen in het huidige spoorboekje niet goed zijn. zal tegemoetgekomen worden. Deze woorden zullen door de letters A en B vervangen worden, waarbij men op het kaartje vóór in het spoorboekje afgedrukt, zal kunnen zien, dat een pijltje aangeeft wat A is. Tabel B geeft dan aan, welke treinen „te rug" gaan. De heer G. F. H. Gies'oerger, hoofdin specteur. chef van de dienstregeling der N. S„ heeft vervolgens uiteengezet, wat in de nieuwe dienstregeling wederom gewij zigd zal worden, daarbij in het algemeen eerst mededeelende, dat deze wijzigingen niet het systeem van groote regelmaat betreffen, dat het vorige jaar over vrijwel het geheele net werd ingevoerd. De Spoor wegen hebben de ervaring opgedaan, dat de reizigers de regelmaat zeer waardeeren. De resultaten zijn bevredigend geweest, al hadden die nog wel beter kunnen zijn Een teruggang in de inkomsten had echter niet plaats. Voor zoover mogelijk is in de nieuwe dienstregeling tegemoet gekomen aan de wenschen en bezwaren, die gedurende de thans loopende dienstregeling naar voren gebracht zijn. De uitvoering van den halfuursdienst op het zoogenaamde middennet de geëlec trificeerde baanvakken Amsterdam-Arnhem en Rotterdam (Maas)-eDn Haag (S. S.) Utrecht-Eindhoven ingaande 15 Mei eerstkomende, maakt, dat op de verschil lende aansluitingsstations dc aansluitin gen belangrijk verbeterd worden. Ter verduidelijking enkele voorbeelden: Te 's-Hertogenbosch zijn thans de over gangen van de treinen van de richting Nijmegen op die naar Utrecht 30 minuten. Deze worden teruggebracht op 5 minuten, terwijl de overgangen van de treinen van 1 Utrecht op die naar Nijmegen van 31 mi- 1 nuten teruggebracht worden op eveneens 5 minuten. De aan ingen van en naar <3e Langstraat, naar en van Eindhoven j worden eveneens beduidend beter. Als re gel waren de overgangen ongeveer drie kwartier; deze worden thans een kwartier of minder. Te Utrecht hadden de dieselelectrische treinen van Groningen en Twente een over gang van 51 minuten op die naar de rich- tig Geldermalsen .Deze wordt 15 minuten, terwijl de treinen, komende van de rich ting Geldermalsen op die naar Groningen en Twente een overgang hadden van 46 minuten, welke tot 16 minuten terugge bracht wordt. Ook te Amsterdam C. S. worden verschil lende aansluitingen belangrijk verbeterd. Zoo komen aldaar korte overgangen tot stand van de treinen van Utrecht op die naar Zandvoort. In omgekeerde richting waren deze al goed. Voorts mag er in dit verband de aandacht op gevestigd worden, dat in het vervolg in Amsterdam C. S., ge acht wordt een aansluiting te bestaan tus- schen twee treinen, indien de overgangs tijd tenminste 7 minuten bedraagt. Tot nu toe was dit 8 minuten. De doorgaande stoomsneltreinen van Amsterdam over Utrecht en Eindhoven naar Maastricht en terug komen te ver vallen. Deze verbindingen worden tot en van Eindhoven door de electrische treinen bediend. Te Eindhoven moet worden over gestapt, waarbij de sneltreinen van en naar Dordrecht goede diensten zullen be wijzen. Deze immers zullen niet langer naa* en van Venlo loopen. maar naar en van Maastricht Hierdoor is de mogelijk heid geschapen om den reisduur Amster dam C.S.Maastricht met 11 minuten en in omgekeerde richting met 8 minuten te bekorten. In den loop der dieselelectrische treinen van en naar Groningen en Twente komt eveneens een geringe wijziging. Een aantal nieuwe treinen werd inge legd. o.a. een paar directe treinen met doorgaande rijtuigen VlissingenAmster dam C.S. en terug. Het aantal veerdiensten over het Ussel- meer is van 3 paar op 4 paar gebracht en de dienstregeling werd belangrijk gewij zigd. Op enkele baanvakken wordt het aantal stoptreinen in verband met de geringe bezetting verminderd. Zoo is de dienstregeling op de lijn Sche- veningen KurhausDen Haag H.S.Rot terdam Hofplein wederom geheel herzien. De geringe toeneming van het aantal rei ziger- op de tusschenstations wettigt niet het handhaven van het in het vorig jaar ingevoerde systeem van 3 stoptreinen per uur en het buiten de forensen-uren ver vallen van de sneltreinen. Thans worden buiten de forensen-uren in beide richtingen ingevoerd een uur- dienst van sneltreinen, een uurdienst van semi-sneltreinen (deze hebben enkele stop pingen meer dan de sneltreinen) en een uurdienst van stoptreinen aan alle stations stoppende. Tusschen de eindpunten blijft dus de 20-minuten-dienst gehandhaafd. Voor een aantal stations wordt de reis gelegenheid door uitbreiding van het aan tal stoppingen belangrijk verbeterd, voor sommige moest in verband met het ge ringe gebruik, dat van de gegeven stop- ingen werd gemaakt, dit aantal worden verminderd. Ook in de dienstregeling van een aantal internationale treinen werden belangrijke wijzigigen gebracht, doch deze dienstrege ling moet nog nader worden vastgesteld. Tenslotte kan nog medegedeeld worden, dat voor het zomerverkeer, wanneer de rek naar bosch, zee en heide een hoogte punt bereikt, wederom de noodige treinen ingelegd worden. (Nadruk verboden.) In de regeeringsverklaring, welke mi nisterpresident Pierlot in de Belgische Ka mer heeft voorgelezen, wordt gezegd, dat de regeering gevormd is met het openbaar welzijn voor oogen. Haar politiek zal een drieledig doel hebben: 1. Waarborging van de onafhankelijk heid van het land, dank zij de eenheid van alle Belgen; 2. Hervorming van het constitutio neel regime door zuivere en krachtiger toepassing van de voornaamste regels ervan; 3. Herstel van den economischcn en financieelen toestand. Met deze doelstellingen voor oogen, zal de regeering geheel los staan van alle partijgeest en haar beleid laten bepalen door het nationaal belang. In haar buitenlandsche betrekkingen, zoo vervolgt de regeeringsverklaring, zal de regeering trouw blijven aan de onaf- hankelijkheidspolitiek. Het handhaven van deze positie vereischt in verband met de conflicten, die de wereld bedreigen, dat de verdediging van België en van de koloniën verzekerd zijn. De eerste plicht van de re geering zal zijn, het militaire apparaat te vervolmaken in de mate als de veiligheid van België vereischt. In de regeeringsverklaring wordt verder verzekerd, dat de regeering de uitvoeren de macht haar taak volledig zal hergeven, een wet zal doen aannemen, waarbij een staatsraad wordt ingesteld, een wetsont werp inzake provinciale verkiezingen zal Indienen, en naar voltooiing van de be- stuurshervorming zal streven. De regeering zal de mogelijkheden van verkoop op de buiten- en binnenlandsche markten bestudeeren en de industrie tot dit doel richtlijnen geven. Zij zal een wet inzake de beroepsorganisatie doen aanne men. een landbouwpolitiek volgen en de ontwikkeling van den Congo niet uit het oog verliezen. De regeering zal een gezonde financieele politiek voeren, gebaseerd op de onaan tastbaarheid van de monetaire pariteit en het onbetwistbare evenwicht der begroo ting. Zij is vast besloten tot het nalaten van on noodige uitgaven en sociale hervor mingen in gevaar te brengen. Zij zal de kosten in verband mpt dc werkloosheid verminderen door haar politiek meer te richten op het weder aan het werk bren gen van werkloozen. Verder wordt in de verklaring gezegd, dat de regeering het als een harer voor naamste plichten zal beschouwen, de ont wikkeling van de beide taalgemeenschap pen te bevorderen. Zij zal tot dit doel het ministerie van onderwijs reorganiseeren in een geest van nationale eenheid en re kening houdend met de politieke eenheid van België. Het wetsontwerp inzake de verplichte werkloosheidsverzekering zal voltooid wor den en de regeering vraagt speciale vol machten tot het nemen van: 1. bepaalde beslissingen, die van belang zijn voor de landsverdediging. 2. maatregelen in verband met de nood zaak van economisch herstel en herstel van het begrotingsevenwicht. 3. maatregelen tot regeling van verschei dene dringende kwesties, die overeenkom stig den algemeenen wensch van de open bare meening kunen worden opgelost. De regeering wenscht. dat het wetsont werp inzake de speciale volmachten tege lijk met de regeeringsverklaring wordt be handeld. De regeeringsverklaring werd toegejuicht op de banken der katholieken en liberalen. Het ontwerp der speciale volmachten werd met spoed teruggezonden naar de speciale commissie welke direct bijeen kwam en morgenochtend verslag zal uit brengen. Vervolgens werd de zitting verdaagd. Volgens mededeelingen van leden der spe ciale Kamercommissie, die belast is met de bestudeering van het volmachtenont- werp, heeft de minister van financiën, Gutt. verklaard, dat op de loopende be grooting ongeveer 300 millioen frank be zuinigd zou worden. De nieuwe belastingen zullen 350 millioen opbrengen. De korting op de salarissen van het personeel in over heidsdienst en op weduwen- en weezen- pensioenen zal voorloopig met 3 procent verhoogd worden. De buitengewone begrooting zal 2200 millioen bedragen. Gutt heeft zich Kegel matig WRIGLE Y'S P.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, vcrfrischt de mond en houdt de tanden Raaf en sterk. Boven dien bevordert I'.K. do spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes cn houdt cr steeds een paar bij de hand. H T t. Veel genet voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAAAAAAAAA 3660 (Ingez. Med.) J. v. L. te L. - De heer R. C. E. Imbault Huart, te Rotterdam, is Fransch consul voor Zuid-Holland, dus ook voor Leiden. Het consu laat is gevestigd Westersingel 91 en geopend o werkdagen van 9'i12 en van 14Vè16li uur' 's Zaterdags van 9 12 uur. Abonné te V. De werkgever behoeft slecht» gedurende een betrekkelijk korten tijd het loon te betalen; in het gestelde geval zal een week wel als voldoende beschouwd mogen worden. Mevr. B. te L. Zij is verplicht nog i maand te blijven. U zoudt anders schadeloos stelling kunnen eischen. Voor den tijd dat gearbeid is. moet betaald worden. E. tc O. Als het huis werkelijk onbewoon baar is, kan niet geëischt worden, dat het be- trokken wordt, ook al is een contract opge maakt. A. B. te L. Deze trekking is nog niet j houden; zij is tot nader order uitgesteld. energiek tegen de devaluatie uiige sproken en kon daarbij op den een stemmigen steun der commissieleden rekenen. De speciale commissie van de Kamer heeft het wetsontwerp tot het verleenea van volmachten aan de regeering goed gekeurd met 16 tegen 12 stemmen. De so cialisten en de andere leden der oppositie stemden tegen. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zco niet, wcrdt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK. Rapen burg 9. Tel. 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's jaars). Op 1 Mei a.s. zal het 150 jaar geleden zijn dat de stichter der N.V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot te Amsterdam aan den Nieuwe Zijds Voorburgwal aldaar zijn apotheek vestigde, in welke zaak te vens het éérst het geurig reukwater werd bereid, dat later als „Boldoot-Eau de Cologne" zijn weg over de geheele wereld vinden zou. Eén der attributen, welke in de apotheek het meest de aandacht trok, was de vijzel van enorme afmetingen, hetgeen de lezer gereedelijk zal willen gelooven. als wij erbij vertellen, dat deze vijzel met stamper niet minder dan 132 pond woog. Eigenlijk past hier de verleden tijd niet en moeten wij zeggen, dat dit erfstuk der Boldoots 132 pond wéégt. Want dit kostelijk en kostbaar souvenir aan de zaak met den naam van Boldoot voluit erin gebeiteld, benevens het jaartal van zijn aanstelling als apothe ker (1789) is thans nog in het bezit der firma. Hoewel het voor den heer J. C. Boldoot een groote teleurstelling was, dat zijn hu welijk kinderloos bleef, zou de naam Bol doot toch in werkelijken zin aan het be drijf verbonden blijven, want de oudste zoon van een jongeren broer van den stich ter, tevens diens naamgenoot, die in 1809 geboren werd, koos het vak van zijn oom, weinig vermoedende, dat de naam Boldoot éénmaal een wereldvermaardheid zou ver werven. Weldra bleek nu het pand aan de N.Z. Voorburgwal, hoek Korte Kolksteeg, te klein, zoodat het moest worden uitgebouwd tot aan den N.Z. Achterburgwal (de latere Spuistraat), terwijl het bedrijf omstreeks het midden der vorige eeuw werd overge bracht van den N.Z. Voorburgwal naar Singel 72. Welk een activiteit is er ook in die tijden aan den dag gelegd, om aan de producten (ook crèmes, tandpasta, enz.) een steeds grooteren omzet te bezorgen. Ook daarin is men ten volle geslaagd en een noodzake lijk gevolg daarvan was, dat ook de percee- len aan den Singel, geleidelijk géén vol doende ruimte boden, om de steeds stijgen de orders te kunnen fabriceeren. Herhaal delijk werden belendende perceelen aange kocht en ook de achtergelegen panden aan de Langestraat moesten worden benut, z'oodat J. C. Boldoot voor het regelmatig groeiende bedrijf de beschikking verkreeg over een 16-tal perceelen. Aan het eind van 1871 ging J. C. Boldoot met zijn zoon Joannes Jacobus, die zijn opvoeding in het buitenland voltooid had, een vennootschap aan tot „het voor ge- meene rekening voortzetten van de sedert jaren uitgeoefende affaires, het vervaar digen, in- en verkoopen van reukwateren, vernissen en chemicaliën, en hetgeen daar toe behoort", zooals de notarieele acte daaromtrent luidde. Ook het jaar 1875 werd voor de firma van beteekenis. Zooals reeds gezegd had de nieuwe vennoot J. J Boldoot zijn opvoeding in het buitenland voltooid. Hij was zoodoende in nauwe relatie ge komen met het bekende huis Johann Maria Farina. Sternengasse 9 en 11 te Keulen en door het opnemen van deze firma in de Vennootschap J. C. Boldoot waren de Am- sterdamsche fabrikanten in de gelegenheid, de eigen receptuur te toetsen aan die welke Keulen fabrioeerde. Van toen af werden de producten steeds meer bekend, waartoe de wereldtentoonstellingen, die in het tijdperk na den oorlog van 1870 overal werden ge houden, niet weinig medewerkten. Boldoot exposeerde veel en verwierf tal van bekro ningen en onderscheidingen. Bovendien werd deze firma door 5 Europeesche hoven de titel van Hofleverancier toegekend. Aan het eind van de 19e eeuw ziet men dan, dat de firma Boldoot een lange rij van cosmetische artikelen vervaardigt, waarin ook toiletzeep een belangrijke plaats inneemt. De heer J. J. Boldoot maakte dan ook plannen voor een nieuwe fabriek. Echter kwam hij in 1898 plotseling te overlijden en daar hij geen kinderen had, werd ingevolge zijn laatste wilsbeschikking de zaak door zijn familieleden voortgezet In een nieuw gestichte vennootschap. In 1902 werd de fabricage-mogelijkheid uitge breid door de stichting van een nieuwe fabriek aan den Haarlemmerweg, ln het toenmalige Sloterdijk. In den loop der jaren bleef de vraag naar de producten zich steeds uitbreiden, zoodat ln 1912 ook deze fabriek wederom moest worden uit gebreid. Een aardig staaltje van de be kendheid. die het Boldoot product toen reeds had bereikt is wel, dat men in het woordenboek van Koenen vanaf dien tijd vermeld vindt: „Boldoot: Eau de Cologne naar den fabrikant genoemd". In de oor logsjaren had ook het bedrijf te kampen met vele moeilijkheden, doch na 1918 kwam wederom een periode van grooten bloei. In Parijs en Keulen werden filialen gesticht nadat er reeds veel eerder in Brussel een gevestigd was. Een bijzonderheid is dat de zaak in Keulen tot op den dag van heden gevestigd is in het pand, waar eertijds de firma Johann Maria Farina gevestigd was n.l. Sternengasse 9 en 11. Inmiddels bleef de vraag naar de fabri katen groeien en werden steeds nieuwe artikelen aan de bestaande collectie toege voegd. Men kan thans gerust zeggen, dit Boldoot vrijwel alles fabriceert op het ge bied van parfumerieën en wat verder noo- dig is voor de verzorging van uiterlijk schoon. Deze uitbreiding van de fabricage maakte ook een uitbreiding van de fabri eage-mogelijkheid noodzakelijk, terwijl vens de tegenwoordige directie het nuttig oordeelde de twee fabrieken Singel en Haarlemmerweg te centraliseeren, wat de fabricage en de leiding van de zaak ten goede komen moest. Daarom werd in 1038 het hoofdkantoor met magazijn, expeditie afdeeling en fabriek overgebracht naar de fabriek aan den Haarlemmerweg, die daar toe aanzienlijk was uitgebreid. Over de ge lieele lengte werd een verdieping bijge bouwd. terwijl een nieuwe vleugel aan de bestaande fabriek werd toegevoegd, waar het kantoor, expeditie en de magazijnen werden ondergebracht. De beschikbare ruimte werd hierdoor meer dan verdubbeld Hier beschikt men thans over de modern ste middelen van fabricage en worden In ruime, lichte en luchtige lokalen onder ideale condities alle Boldootproducten ver vaardigd. Ten gerieve van de directe afne mers, de winkeliers, werd in het centrum van de stad een monsterkamer ingericht in de Kalverstraat 96 boven den bekenden winkel, die door zijn aardigen gevel de aan dacht trekt van landgenoot en vreemde ling. Dat een goede samenwerking tusschen de directie en haar medewerkers in een bedrijf van groot belang is spreekt vanzelf Een aardig staaltje van het feit, dat het personeel gehecht is aan het bedrijf is wel het feit, dat er hans nog 45 personen zijn van wie sommigen gepensioneerd, die voor 25 jaren in dienst van de firma traden en hiervan 19, die meer dan 40 jaar geleden in betrekking kwamen, terwijl er nog 9 perso nen zijn, die vóór 60 jaar ln dienst traden. Bij het gedenkwaardig jubileum, dal thans gevierd wordt, past een terugblik Daarom wordt op 1 Mei a.s. van half twaalf tot één uur een herdenkingsbijeenkomst gehouden ten kantore der N.V. De tegenwoordige Boldootfabrieken. 2-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14