LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 25 April 1939 Stadsnieuws Binnenland De Koningin naar Soestdijk Prins Bemhard aan boord van de „Tromp" Provinciale Staten van Zuid-Holland Huis geëxplodeerd te Hengelo (O) Buitenland Oud paleis in Griekenland ontdekt Henderson te Berlijn Uit Ned. Oost-Indië BEURSOVERZICHT MARKT instituut voor arbeiders ontwikkeling. Sluiting der Arbeidersavondschool. Gisteravond werd in het Volksgebouw aan de Heerengracht de sluitingsavond der Arbeldersavondschool van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeeling Lei den. gehouden. Na een causerie van den afdeelingssecre- tarls over het onderwerp „Arbeider en let terkunde" werd door de leerlingen van de eerste en tweede klas dank gebracht aan de beide leeraren Hartlng en Blaauw. Een stoffelijk blijk van waardeering werd hun overhandigd, terwijl mevr. Blaauw bloemen in ontvangst te nemen had. Tot slot sprak namens het Instituut de heer Jan Wolfslag nog enkele woorden van dank aan de leeraren en administrateurs, de heeren Veltenaar en SJardijn, die met groote toewijding dit werk belangeloos ge durende het winterseizoen vervullen, als ook tot de leerlingen voor hun ijver en volharding. In de hoop, dat de scholleren de verworven kennis in de practijk zullen trachten te brengen en tot de eerste-klas- sers met een „tot-weerziens in de tweede" sloot spreker deze prettige bijeenkomst. Vandaag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het palels Soestdijk, vanwaar Zij tegen den avond te Den Haag zal terugikeeren. Vanochtend arriveerde Prins Bernhard ln Den Helder voor het meemaken van oefeningen aan boord van de flottielje- leider „Tromp". Om elf uur kwam de Prins per auto uit Soestdijk, vergezeld van den adjudant van H.M. de Koningin, kapitein-luitenant ter zee, jhr. E. J. van Holthe en zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt. Bij zijn aankomst werd de Prins begroet door dear marine-commandant, schout bij nacht H. Jolles, die met zijn adjudant, luitenant ter zee eerste klasse Velderman, ter begroeting aanwezig was. Terstond begaf hij zich met den marine commandant en zijn gevolg aan boord van de commandantssloep, waarop de Prinse lijke standaard werd geheschen. De sloep zette daarop koers naar de reede, waar de „Tromp" onder stoom lag. Aan boord van deze flottleljelelder zal de .Prins den ge- heelen dag de oefeningen bijwonen. BAKKERIJ AFGEBRAND TE LAREN (N.H.) Hedenmorgen om 4.15 uur brak brand uit in de bakkerij van den heer P. J. van Breemen, aan het Zevenend te Laren (N.H.i De brandweer, die gewaarschuwd werd door een besteller der posterijen, die den brand ontdekte, was spoedig aanwezig en tastte het vuur met zes stralen op de mo torspuit aan. Men kon echter niet ver hinderen, dat de bakkerij, alsmede een ge deelte van de bovenwoning, grenzende aan de bakkerij, geheel uitbrandde. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men ln het dutster. VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR A.N.W.B. Instelling van een kampeer-commissie. In de te Amsterdam gehouden druk be zochte halfjaarlijksche vergadering van het algemeen bestuur van den A.N.W.B. heeft de bondsvoorzitter, de heer Bloemers, het nieuw benoemde lid van het alg. be stuur. jhr. mr. P. M. van Baerdt van Sminia te Oldeboorn, geïnstalleerd en vervolgens eerbiedige hulde gebracht aan de nage dachtenis van den heer ir. H. W. Sebbclée, die sedert de vorige vergadering door den dood ontvallen is aan het algemeen be stuur en aan den bond. De vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de balans voor 1939 en deze vastgesteld op 'n eindcijfer van f. 541.873.56 en heeft vervolgens goedgekeurd de voor gestelde reglementswijzigingen van inter nen aard. Als uitvloeisel van de door het dage- hjksch bestuur gevoelde noodzakelijkheid, de bemoeiingen van den bond op het ge bied van 't kampeeren uit te breiden, door den inlichtingsdienst van den bond en de op kampeergebied samengestelde uitgaven ter beschikking te stellen van kampeerders, is besloten, een buitengewone kampeerlid- maatschap van den bond ln te stellen, dat het contact met deze groep van toeristen, waarbij vele jeugdige personen en onbe- middelden, zal vergemakkelijken. In verband hiermede is besloten tot de instelling van een commissie voor het kam- Peeren. In deze advies-commissie, door welke de A.N.W.B. zal kunnen steunen op de adviezen van ter zake deskundigen en ais wier voorzitter is benoemd de heer H. de Bordes, lid van het dagelijksch bestuur van den bond en oud-burgemeester der ?emer'nte Bussum, hebben, behalve eenige 'eden van het dag. bestuur en twee direc teuren van den A.N.W.B., zitting een vljf- kampeeSkUnd!Een °P 1164 gebied van be* ^ood gevonden onder verdachte omstandigheden. ®istera/vond werd te Dreunval een vijf- -twmtigjarlge vrouw in haar wonlne dood lbw°n Hij het onderzoek tot vaststel- a van de doodsoorzaak kwamen eenige Jïï™™iiglheden aan het licht, waardoor biel mogelijk was of de overledene wel een natuurlijke dood was gestorven. De politie werd gewaarschuwd en op last van de justitie ls het lijk in beslag genomen ten einde een nader onderzoek ln te stellen naar de omstandigheden waaronder de vrouw is overleden. Herdenking wijlen jhr. mr. L. E. M. von Fisenne. DE HEER VAN DER WEYDEN TOT GEDEPUTEERDE GEKOZEN. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen heden te half twaalf bijeen ln het gebouw van de Eerste Kamer, onder voor zitterschap van minister van staat jhr. mr,. dr. H. A. van Karnebeek, ter herdenking van wijlen jhr. mr. Von Fisenne. Vijf en dertig jaren als lid der Staten en 32 jaren als lid van het college, aldus de voorzitter, heeft jhr. von Fisenne gewijd aan den dienst van de provincie, die hij lief had en waarin hij opging. Gedreven door een plichtsgevoel van het allerhoogste gehalte, is hem geen moeite te veel geweest, en heeft hij onafgebroken op zijn post ge staan. Twee en twintig Gedeputeerden heeft hij zien komen en zien gaan. Met drip commissarissen der Koningin, drie griffiers, drie hoofd-ingenieurs van den provincialen waterstaat en met vele amb tenaren heeft hij samengewerkt, en, indien de schare van de leden van uw vergade ring, die hij in den loop der jaren als zoo danig heeft gekend, heden bijeen kon zijn, om deel te nemen aan de hulde aan zijn nagedachtenis gebracht, zij zou de bevat ting van deze zaal, waarin zijn woord jaar in jaar uit geklonken heeft, te buiten gaan. Met de ontwikkeling van het beheer der provincie heeft de toewijding van den heer van Fisenne gelijken tred gehouden, al viel de taak, toen zijn gezondheid hem begaf, hem ln de laatste jaren zwaar. Hij kende de provincie, die voor hem geen geheimen had, door en door, en juist daarom was het probleem der wegen, dat van zijn bijzon dere zorg het voorwerp was, voor hem een levend iets, dat hij in zijn geheel en in zijn verband duidelijk vóór zich zag en beter dan wie ook in den bestuurskring be- heerschte. Ook het waterstaats- en polder wezen, waarvan hij de beteekenis voor dit gewest besefte, heeft zich in zijn voorliefde verheugd en werd jarenlang door hem be hartigd met kennis van de beginselen en de practijk van dezen belangrijken tak van overheidszorg. Maar daarbij bleef het niet. Het gebied van het provinciaal bestuur in zijn geheel had zijn actieve aandacht. Zichzelf heeft de heer Von Fisenne niet gezocht. Van hulde was hij wars. Thans echter, nu het oogenblik gekomen is, waar op uw vergadering van hem afscheid neemt, moge aan zijn nagedachtenis de eer bewezen worden en den dank betuigd worden, die haar vanwege het gewest ten volle toekomen. Hij heeft die ruimschoots verdiend, en een openbaar college, dat zijn beste mannen eert, eert daarbij ook zicH^ zelf. De heer A. C. A, Deerenberg ÏR.-K.), die in de vacature-Von Fisenne tot lid van de Provinciale Staten is benoemd, legde hier na, nadat tot zijn toelating was beslist, de vereischte eeden af en werd door den voorzitter gelukgewenscht. Aan de orde was de verkiezing van een lid van het college van Gedeputeerde Sta ten in de vacature-Von Fisenne. De heer J. ter Laan (s.d.) beveelt namens zijn fractie de candidatuur v-an zijn partij genoot P. Gardenier aan op grond van de evenredige vertegenwoordiging in de pro vincie. De heer L. de Visser (comm.) onder steunt deze candidatuur. Tot stemming wordt overgegaan. Uitge bracht worden 76 stemmen, waarvan 41 op den heer M, P. van der Weyden (r.-k.) 26 op den heer P. Gardenier (s.-d.), 2 op den heer A. J. Kersten (s. g.), een op ds. P. Zandt (s. g.) en 6 blanco, zoodat de heer Van der Weyden is benoemd. Deze neemt zijn benoeming aan, waarna de vergadering wordt gesloten. Een explosie, waarvan men de oor zaak nog niet kent, heeft vanmiddag een aan den Woltcrsweg te Hengelo (O) staande, voor eenige jaren nieuw ge bouwde villa van de weduwe Santman nagenoeg geheel vernield. De voormuur en een gedeelte van den zijmuur en verschillende binnenmuren zijn volko men weggerukt. Het huisraad werd na genoeg volkomen vernield. Alles ziet er uit, alsof het huis door een bombarde ment is getroffen. Door do explosie, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, zijin de ruiten van een aantal omliggende huizen ingedrukt. De oorzaak van de explosie zou misschien gezocht kunnen worden in het springen van een gas- of centrale verwarmingsbuis. Omstanders zagen plotseling aan de achterzijde van de villa een steekvlam om- hoogschieten en vrijwel tegelijkertijd ge schiedde de explosie. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan, daar er niemand in huis was. Hedennacht zijn, tijdens het korte doch hevige onweer bij den landbouwer K. te Alphen aan den Rijn, twee koeien door het hemelvuur getroffen en gedood, ter wijl vier andere koeien in de sloot terecht kwamen. 3400 JAAR OUD. In het dorp Pylos nabij Navarino in Griekenland hebben oudheidkundigen de overblijfselen aan het licht gebracht van een paleis, dat volgens de deskundigen in 1500 v. Chr. gebouwd moet zijn en waar schijnlijk het door Homerus genoemde pa leis van Nestor ls. In het paleis werden 150 tegels gevonden, welke het archief vormden ZIJ behelsten een lijst van de voorraden, van het personeel en van de loonsultkeeringen. Rond het paleis werden teekenen aangetroffen van een oude stad. Men acht het mogelijk, dat deze de spo ren zullen dragen van een onbekende be schaving. De ultgravingen worden voort gezet en verdere waardevolle ontdekkin gen worden verwacht. Heden bij Von Ribbentrop. Men verwacht, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn, sir Neville Henderson, van daag een bezoek zal brengen aan den Duit- schen minister van bultenlandsche zaken Von Ribbentrop. De diplomatieke corres pondent van Reuter voegt hieraan toe. dat de ambassadeur van de gelegenheid gebruik zal maken om den nadruk te leggen op zekere punten van de Britsche politiek, hierbij ingesloten het vaste besluit, dat weerstand zal worden geboden aan iederen nieuwen aanval. Ook zal de ambassadeur waarschijnlijk duidelijk maken, dat in geen omstandigheden een omsingeling van Duitschland is bedoeld. De Britsche politiek is een politiek van vrede, doch de gevaren, welke na de jongste gebeurtenissen zijn ge rezen, moeten ten einde komen. Britsche persstemmen. De „Times" schrijft, dat de regeering in deze critieke dagen een vertegenwoordiger te Berlijn wil hebben, die in contact kan treden met de Duitsche leiders, zooals al leen een ambassadeur dit kan. Volgens de „Daily Mail" moet sir Neville Henderson te Berlijn zeggen, dat de Brit sche regeering den militairen dienstplicht zal invoeren. Dit zal bij Hitler veel gewicht in de schaal leggen, omdat het bewijst, dat de Britsche garanties geen holle woorden zijn. Dc diplomatieke redacteur van het blad voegt hieraan toe, dat Henderson bo vendien meet verzekeren, dat Engeland be reid blijft Duitschland de voorziening van grondstoffen te vergemakkelijken. Ten aanzien van het invoeren van den militairen dienstplicht schrijft de „Times", dat men niet vergeet, dat de regeering in dertijd beloofd heeft geen dienstplicht te zullen invoeren, doch toen kon men de hui dige spanning niet voorzien. Het blad voegt hieraan toe, dat de leiders van de Labour weinig voelen voor dienstplicht, doch het ts niet zeker, dat hun aanhangers hierin zul len volgen. Onder invloed van de gebeur tenissen kan de meening dikwijls snel om slaan. Wat betreft de diplomatieke onderhande lingen tusschen Londen en de verschillende hoofdsteden van Oost-Buropa toont de Brit sche pers zich optimistisch, evenals over het bezoek van den Roemeenschen minister van bultenlandsche zaken. Gafencu, aan Lon den. De „Times" schrijft, dat hoewel Roe menië bereid ls met al zijn buren betrekkin gen aan te knoooen tot het verzekeren van den vrede, het toch niet gaarne toestem ming zal verleenen aan sovjet-Russische troepen over zijn gebied te trekken. BIJEENKOMST VAN' HET BRITSCHE KABINET. Vanochtend heeft het Britsche kabinet gesproken over de diplomat eke onderhan delingen met de Europeesche hoofdsteden inzake het vormen van een eenheidsfront voor den vrede. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft 2ijn collega's od de hoogte gesteld van de besprekingen welke hij heeft gevoerd met den Roemeenschen minister van bultenlandsche zaken. Gafencu. DE NOOD-ORDONNANTIES. BATAVIA, 25 April (Aneta/A.N.P.)- Het college van gedelegeerden behandelde de nood-ordonmanties, tot voorkoming van de prijsopdrijving van goederen, tot verrui ming van de onteigenlrugs-ordonnantie en de crisisulfcvoer-ordonnantie voor verschil lende goederen. De heer de Villeneuve (econ. groepl voerde verschillende bezwaren aan, o.a. tegen het permanent karakter dat aan de voorgestelde maatregelen zal worden gegeven. De heeren Thamrin (nationalisti, Blaauw (I. E. V.), Kartowisastro (Ver. v. In'h. Be stuursambtenaren) en Kan (Chung Hwa Hui) vielen den eersten spreker bij. De heeren C. C. van Helsdlngen (C.S.P.) en Kerstens (I. K. P.) namen het echter voor de regeering op, waarbij laatsge- noemde wees op de preventieve werking dezer maatregelen. In zijn antiwoord deelde de heer v. Mook, directeur van het departement van econo mische zaken, die als regeeringsgemochtlgde optrad, mede, dat zijn departement de noo- dige maatregelen voor de voedselvoorzie ning in bepaalde streken gereed heeft lig gen, terwijl ook andere regeeringsinstan- ties reeds bijzondere maatregelen gereed hebben. Spreker deelde verder mede, dat de regeering, wanneer zulks noodig mocht zijn, nadere mededeelingen zal doen. of schoon hij uiteraard niet kon zeggen of die mededeelingen uitvoerig zullen zijn. Na uitvoerige debatten, bracht de regee ring een wijziging ln de ordonnantie tegen prijsopdrijving van goederen, diensten en huren, waardoor de mogelijkheid van toe passing beperkt werd tot „bestaande om standigheden". Het college heeft voorts met tien stem men v<5ór en vijf tegen een amendement aangenomen tot beperking van den wer kingsduur tot 1 Mei 1940. De regeering heeft een amendement overgenomen, strek kende tot de bepaling dat alle uitvoerings maatregelen Slechts bij, en niet krachtens en regeeringsverordening kunnen worden genomen. Alle drie ordonnanties zijn vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. EEN AVISO VOOR DE SOVJETS. Vannacht is de aviso „Taschkent", welks op de marinewerven te Livorno (Italië) voor rekening der sovjet-regeering gebouwd is, naar Odessa vertrokken. Tijdens de proef vaart heeft dit vaartuig, zegt Stefani, be wezen, het snelste ter wereld te zijn. HET BEZOEK VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. Teneinde het Britsche koningspaar waardig te ontvangen, maakt het Cana- deesche parlement zich gereed een poli- tieken wapenstilstand af te kondigen. Lang en breed ls gesproken of de zittin gen van het parlement voorloopig moesten worden gestaakt, dan wel dat het parle ment verdaagd zou worden. Minister-president Mackenzie King ver klaarde, dat het parlement gedurende het bezoek niet bijeen moest komen, teneinde alle leden in staat te stellen hulde te bren gen aan het koningspaar en omdat het ge- heele land wenschte, dat de partijstrijd gestaakt zou worden. De wapenstilstand omvat ook verkiezings-vergaderingen, het geen des te opmerkelijker ls, omdat men in het najaar verkiezingen verwacht. MUSSOLINI NAAR ZOMERVERBLIJF. Mussolini is heden met een door hemzelf bestuurd 3-motorig vliegtuig naar zijn zo merverblijf te Rocca dilla Caminate ver trokken. DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN. De Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, heeft een bezoek gebracht aan den Britschen ambassadeur Henderson. De Fransche minister Bonnet ontving vanochtend Sourltz, den Sovjet-ambassa deur te Parijs De Amerikaansche ambassadeur heeft Gafencu in de Roemeensche legatie te Lon den een bezoek gebracht. Gafencu heeft het noenmaal bij den koning gebruikt en hedenmiddag zou hij nog besprekingen voe ren met Halifax en Cadogan. II PERSONEN IN DONAU VERDRONKEN Op den Donau nabij Ismaal (Roemenië) heboen zich twee ernstige ongevallen voor gedaan. Tengevolge van den zwaren golfslag is een boot met 18 inzittenden omgeslagen, waarbij 7 personen verdronken. Kort daar op kantelde een boot met 4 inzittenden, die allen verdronken. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Derde Blad. AMSTERDAM, 25 April De beursatmosfeer is onmiskenbaar aan 'het opklaren. Het vertrouwen is nog wel niet vol komen teruggekeerd, maar het gevoel van angst begint geheel te wijkin. Hedenmorgen werd dit duidelijk weerspiegeld door het verloop van zaken op de wisselmarkt. De Nederlandsche gulden legde een uitgesproken vaste hopding aan den dag. in het bijzonder blijkende uit de prijsdaling van het pond sterling en den Ameri-. kaanschen dollar. Het veranderde sentiment werd hierdoor scherp geïllustreerd, omdat de wisselmarkt steeds een heldere weerspiegeling geeft van de stroomingen en de krachten, die door de politiek te voorschijn worden geroepen. Ook op de Amsterdamsche effectenbeurs viel een goed prijshoudende stemming waar ze ne men. Dat dit niet op geprononceerde wijze tot uitdrukking kwam in de koersen moest daar aan worden toegeschreven, dat nog de noodige gereserveerdheid aan den dag wordt gelegd. De verkoopers hadden zich echter geheel terugge trokken. Op de petroleumafdeeling werden Konink lijken ex interim-dividend 8 pet. verhandeld en hiermede rekening houdende kon een kleine koerswinst worden aangetoond. De omzetten waren overigens van beperkte afmetingen. Van de Industrieelen trokken de Fokkevaan- deelen de aandacht. Zij maakten wederom groote fluctuaties mee. waarbij tenslotte een goed weerstandsvermogen aan den dag werd gelegd. De Philips-aandeelen waren onveranderd en tevens geheel onbewo gen. terwijl van affaire nauwelijks sprake was. Voor Unilevers bestond een vaste stemming. De mededeelingen in de jaarverslagen van di verse ondermaatschappijen van het Unilever- concern vervat, wekten den indruk, dat de gang van zaken in het afgeloopen jaar niet onvoor spoedig was geweest, hetgeen trouwens reeds uit hetgeen omtrent de moedermaatschappij ver nomen werd, duidelijk gebleken was. A.K. U.'s waren prijshoudend maar nauwelijks veranderd. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s bewogen zich op hetzelfde peil als gisteren. De incou rante soorten konden zich gemakkelijk hand haven. Enkele specialiteiten konden zelfs een kleine koerswinst behalen. De Tabaksmarkt had een verlaten voorkomen. In Rubberaandeelen was weinig te doen. Am sterdam Rubbers werden enkele procenten lager ingezet, maar gaven later op den middag dui delijke teekenen van verbetering. De affaire in scheepvaartpapieren was klein. De stemming was echter goed prijshoudend. Ten opzichte van de Amerikaansche fondsen werd nogal terug houdendheid aan den dag gelegd en de af faire beperkte zich in hoofdzaak tot de Staal- aandeelen en Anaconda's. In navolging van New York werd tegen iets lagere prijzen gehandeld. Desniettemin werd hier en daar boven de New Yorksche pariteiten afgedaan. Het Nederland sche publiek trad, zij het dan ook voorzich tig. als kooper op. De beleggingsmarkt was stil. De koersen van de Nederlandsche staatspapieren waren vrijwel onveranderd. Van de Oude Schuld lagen inte gralen iets gedrukter in de markt. Duitsche waarden waren vast gestemd, in het bijzonder de Youngleening met kettingverklaring. In Fransche obligatiën was weinig te doen. WISSELKOERSEN. Londen 8.81 (8.8111/16); Berlijn 75.50 (75.55); Parijs 4.983/4 (4.98 7/8); Brussel 31.67 (31.671/*)Zwitserland 42.24 (42.25); Kopenhagen 39.35 (39.37'/2); Stockholm 46.4-2V2 (45.45); Oslo 44.27'/i <44.32'/2); New- Ykor 1.88 3/16 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 6.10 (6.—). Prolongatie l'A»; Part. disc. l'/<13/8; ^agigeld '/f. Registermarken 28 1/16; Handels Sperr- iarken 7 5/8; Reismarken 45'/a; Bamk- :<apier 23 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 24 April. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg Prei 5.50—9.20; Kroten 1.30— 1.80; id. gekookt 38; Uien 3.804.20; Peen 4.3014.80; Aardappelen 1617; Andijvie 14 29; Sla 6—13; Witlof 17—30; Postelein 12—17; Spinazie 35. Per 100 stuks; Komkommers 8— 9; Bloemkool 5.6035; Salade 1.105.50. Per 100 bos: Pieterselie 2.402.60; Radijs 0.60 2.50; Selderie 0.30—1.90; Peen 6—18; Rabarber 2,305.60; Raapstelen 4080. LEIDEN, 25 April. Vette Varkensmarkt 145 zware 47, 48, 49, 1 lichte. Handel goed. BODEGRAVEN. 25 April. Kaasmarkt Aan gevoerd 138 partijen Goudsche kaas. w.o. 6210 met R.M.. weg. 55.890 Kg. Ie srt. met R.M. 20 21.50; 2e srt. 1819. Zwaardere geen aanvoer. Handel matig. BOSKOOP, 24 April. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 64—71; Wendland 3845; Dorus Rijkers 1.62 2.52; Duisburg 4656; Briarclif 7690; Butter fly 75—82; Polyantharozen 0.96—1.20; Wilh. Kordes 2337; Gemengde rozen 2530; Rosa- landia 50—65; Florex 0.73—1.01; Edith Helen 72—90; Aug. Noack 4868. Else Poulsen 1.10 1.46; Ellen Poulsen 1.261.62; Ingar Ohlson 0.88 —1.68; Queen Mary 0.821.14. Diversen: Mag- noliabloemen 21—3Ï; Andromea 1519; Rhodo- dendronbloemen 22—43; id. Pink Pearl 3050; Azaleatakken 1.301.50; Clematis Prins Hen drik 1.40—1.80; id. Nelly Moser 43; id. Miss Batemann 3245. HAZERSWOUDE, 24 April Aanvoer 11.409 eieren. Kippeneieren 3.253.55; Eendeneieren 2.50—2.65. KATWIJK a. d. RIJN. 24 April. Groenten- veiling Uien 4.50—4.75: Prei 9—11.90; Wit lof 1319; Spinazie 3.50.4.25; Radijs 1.85—2.30; Waspeen 9.50—13.25; Kroten W1.50. NAALDWIJK. 24 April. Bond Westland Aardbeien 2.35; Champignons 65—70; Franken- thalers 2.50—3.50; Dubb. boonen 55; Snijboonen 70—75; Postelein 13—15; Peulen 65—90; Wit lof 1920; Aardappelen 1316; Poters 1518; Tomaten 75; Sla 3—5 90, 2e srt. 1.502.80; Kelen 0.601.50; Peen 23—28; Peterselie 30—60; Ra dijs 1.402.30; Seldery 0.301.50; Bloemkool 12—31; Eieren 3.30—3.70; Andijvie 30—75 <4 Kg.); Stoofsla 20—29 (6 Kg.). NAALDWIJK. 24 April Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 2.505.80; Salmon 2.906; Rose 4.207; Geel 3.704.80; Wit 4.10—7.30; Gemengd 3.10—6.20; Gerbera 3.90—6.60; Calla 3—6; Jap. Lelie 5.80—7.80; Plu^ mosa 1232; Sprengerie 15—25; Copland 6—12; Bartigon 814; William Pitt 1118; Yellow 8 14; Iris 1221; Lathyrus 1125. PURMEREND, 25 April. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 19 partijen, weg. 69.000 Kg. Han del kalm. Hoogste prijs 17. Kleine boerenkaas 4—18. Volvette 1—20.50. Boter 1.25—1.30. Runderen Aanvoer 1129 stuks. 240 Vette koeien 60—80, h. stug; 544 Gelde koeien 1.10 170, h. stug; 313 Melkkoeien 180260, h. stug; 32 Stieren 4448. h. matig; 1 Paard; 39 Vette kalveren 6090. h. matig; 1163 Nucht. slacht- kalveren 5—10, h. matig; Nucht fokkalveren 12 —13; 241 Vette slachtvarkens 4446. h. matig; 78 Mag. varkens 23—28. h. matig; 323 Biggen 1318, h. matig; 1185 Schapen 1428; 42 Bok ken 3—11, h, matig; 171 Lammeren, h. matig. RIJNSBURG. 24 April. Bloemenveiling Cramoisie brillant 57; Cullian 68; Rose la reine 58; Moore 57; Copland 913; Barti gon 10—15; William Pitt 11—14; Yellow 12—14; Rijzende Zon 914; Gele Prins 810; La reine 57; Sultan 810; Cansas 2025; Prins vlan Oostenrijk 910; Anemonen 5070: Convella- ria 1.20—1.80; Witte lelies 5.40—5.80; Rubia 4.205.10; Lathyrus 801.10. RIJNSBURG. 24 April. Groentenveiling Aardappelen 6080 ct.; Kroten 3040 ct.; Waschpeen 1.602.50; Uien 2.00—3.00: Radijs 1.30—2.20; Raapstelen 5070 ct.; Witlof 16— 20 ct. ROELOFARENDSVEEN. 24 April. Aard- -beien 36—41 (aanvoer 2294 doosjes); Sla 1.20— 4.80; Slavellen 2128; Peulen 3.40 (5 Kg.): Spi nazie 3; Andijvie 15, ROTTERDAM, 25 April. Veemarkt Aan voer 154 paarden, 8 veuléns, 1748 mag. runderen, 958 vettè runderen, 48 vette kalveren, 121 gras kalveren, 2040 nucht. kalveren, 298 schapen. 278 lammeren, 18 varkens, 98 bokken en geiten Per Kg.: Vette koeien 72. 58. 30—46: Vette ossen 66. 56. 3848; Stieren 58. 50, 46; Vette kalveren 110. 90. 6075; Schapen 48, 43, 32; Graskalveren 52. 40; Nucht kalveren 30. 25, 20; Slachtpaarden 56, 48, 37. Per stuk: Schapen 24. 19, 16: Zuiglammeren 8. 6. 4; Nucht. slacht- kalveren 6V6, 5^, 4; Nucht, fokkalveren 20, 15, 12: Slachtpaarden 250, 210, 130; Werkpaarden 360, 280. 140; Hitten 260, 200, 130: Stieren 250, 185, 135: Kalfkoeien 285. 220, 155: Melkkoeien 280. 210. 155; Varekoeien 200. 160. 140: Vaarzen 170, 150, 110: Pinken 130. 110, 90: Graskalve ren 55, 35, 25; Bokken en geiten 10, 7, 5. ROTTERDAM. 24 April. Buitenlandsche granen. Stemming kabn. Rogge (per 100 KG.) Bahia Blaca 77/78 KG. disp. f8.95. Idem 75 K.G. stoomend f. 8.70. Poolsche ge denatureerd 72/73 K.G. verwacht f. 6.75. Gerst (per 2000 K.G.) La Plata 64/65 K.G. stoom. n. aank. f. 166.50165. Idem 68/69 K.G. stoom. n. aank. f. 168167. Poolsche 64 65 K.G. disp. f. 170, verwacht f167. Idem 69/70 K.G. verwacht f. 170. Zui^-Russische 70/71 K.G. f. 174 Haver (per 100 K.G. La Plata clipped 55/56 K.G. stoom. n. aank. f. 7.10—7.—. Idem 51/52 K.G. stoomend f7. Poolsche 50 K.G. verwacht f.T.70, Mats (per 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f. 166, stoomend n aank. f. 165163. Idem nieuwe oogst disp. stoom. n. aanks f. 166163. La Platas cinquantino disp. f. 179. stoonmend f. 185. Idem nieuwe oogst stoomend f. 185. Mixed Benguela stoomend f. 159.50. Zuid- Afrik. No. 2 witte platte, stoomend f. 159.50. Donau Galföx stoomend f 159.50. Java gele aangekomen f. 161, Gele Amerikaansche disp. f. 162.50. stoom. n. aank. f. 161.50 161. Boekweit (per 100 K.G.» Gele ronde Zuid-Afrik, stoomend f. 162.50. Poolsche Herrschafts aangekomen f. 8.65. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 77.35. Gerst Chevalier f. 88.30. Gerst Winter f. 7.508.10. Rogge f. 88.25. Peulvruchten (per 100 K.G. Erwten, klei ne groete f. 9.5012. Schokkers f. 11.50 15.75. ROTTERDAM. 24 April. Binnenl. Granen Haver 7—7.50; Chev. Gerst 88.50; Wintergerst 7.758.10; Rogge 88.30: Ged. Tarweovermaal 6.75; KI. gr. erwten 912 (extra grove iets hooger); Schokkererwten 12—16 (Jumboka's iets hooger; Br. boonen 30—36: Voerltjnzaaa 8—9.25; Karwijzaad 3032.50 tinei.); BI. Maan zaad 2427.50 (inel.). TER AAR, 24 April. Centr. Veiling Spi nazie 1020; Andijvie 6484; Slavellen 1025; Peulen 4.406.60: Snijboonen 8.80: Postelein 11 —16: Radijs 0.60-1; Prei 7.10; Sla 1-3.80: Bloem kool 30: Komkommers 58; Aardbeien 21; Selderie 2 90—3 10. ZOETERWOUDE. 24 April Eierenvelling Aanvoer 2900 eieren. Kippeneieren 3.403.70; Eendeneieren 3; Kaas 28; Leidsche kaas 15; Kippen 25—45; Hanen 5—65; Konijnen 0.12— 1.25,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3