BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAW.AD - Derde Blad Dinsdag 25 April 1939 De drie stemmen NAGEKOMEN BERICHTEN Marinevliegtuig neergestort Vergadering Bijz. Yrijw. landstorm Zuid-Holland-West Nederland en de tentoonstelling te Luik Oorlogsbrood op proef Herdenking Prins Willem van Oranje te Delft Bedreiging van het nij ver heidsonderwijs VAN ROSSUM DU CHATTEL Juweliers - Breestraat 95 TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN DRIESSEN Een zwaar en een licht gewonde Buitenland Handelsverdrag tusschen Duitschland en Spanje In het Landstormhuis, Bezuidenhout- scheweg 185 te Den Haag is een vergade ring gehouden van de hoofdofficieren en de 70 plaatselijke leiders van den B. V. L. in Zuidholland-West, zoomede het dage- lijksch bestuur der gewestelijke landstorm- commissie. Overste Boots begon met een hartelijk begroetingswoord, waarin hij om. de nieuwbenoemde plaatselijke leiders, de heeren A. J. Zandvliet uit Rijpwetering, L J. Bos uit Zevenhoven, J. S. Veenenbo; uit Leidscliendam en W. van Lent uit Vlaardingen hartelijk welkom heette in den kring der plaatselijke leiders, met dank aan de afgetreden leiders voor het voortreffelijke werk in hun afdeelingen verricht. Met grooten bijval der vergadering wer den telegrammen gezonden aan H. M. de Koningin en aan den voorzitter der Natio nale Landstormcommissie, luitenant-gene raal Duymaer van Twist. De heer J. C. van Woerden, de plaatse lijke leider van de B. V. L-afdeelLng te Lisse heeft in hartelijke bewoordingen overste Boots dank gebracht voor zijn medeleven met de afdeelingen. Een onuit gesproken wensch wilden de plaatselijke leiders in vervulling doen gaan door de aanbieding van een tafelvaandel, een ge trouwe cople, in zeer verkleinden vorm. van het koninklijke erkende vaandel van Zuidholland-West. Besprekingen volgden over den marsch- dag op Zaterdag 13 Mei a.s. Er zal een marsch van 30 km gehouden worden De Nationale Landstormcommlssle heeft voor deze jaarlijksche marschdagen van den B.VL. een draagmedaille ingesteld, die in volgende jaren meer waarde krijgt door de cijfers 2. 3. 4 enz. Mededeelingen volgden over den land dag. die bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de gewestelijke commissie op Zaterdagmiddag 3 Juni op het vlieg veld Ypenburg gehouden zal worden Uit de besprekingen bleek, dat voer de zen landdag groote belangstelling bestaat. Naturlijk wordt ook een défilé van den B.VL. gehouden voor de autoriteiten, waar bij de vijftig vaandels der B.VL.-afdeelin- gen zullen worden meegevoerd. De heer D. H. Reinders gaf nadere bij zonderheden over het vliegprogramma.dat zal worden uitgevoerd. De B. V. L. van Zuidholland-West telt momenteel 8653 vrijwilligers; met de vrij willigers van de nevenkorpsen mede even 11.000 man. In de laatste maanden werden drie nieuwe vaandels uitgereikt, te Hille- gom, Lisse en Monster In andere afdee lingen worden besprekingen gevoerd om tot een eigen afdeelingsvaandel te komen, o m. te Roelof arendsveen en te Zwammer- dam Na afloop der vergadering werd een een voudige kameraadschapelijke maaltijd gehouden. Telkenmale wanneer onze Belgische na buren het initiatief namen tot het organi- seeren van een internationale tentoon stelling heeft men van Nederlandsche zijde er prijs op gesteld zoo goed mogelijk voor den dag te komen en dat niet alleen omdat het onze representatieve plicht was, vooral in een buurland een duidelijk beeld te ge ven van wat Nederland vermocht, doch ook omdat wij het voelden als een daad van vriendschap jegens het ons in zoo vele op zichten verwante België, om op hun ten toonstellingen door fraaie Inzendingen tot het succes der ondernemine bij te dragen. Ook in Luik zal Nederland goed voor den dag komen op de internationale tentoon stelling van het water, welke op 20 Mei as. od de aan beide zijden van de Maas nabij het begin van het Albert-kanaal gelegen terreinen, geopend zal worden ter feeste lijke viering van de voltooiing van het ge noemde. voor België zoo belangrijke kanaal. Reeds twee dagen na de officieele opening zal op 22 Mei het Nederlandsche paviljoen officieel worden opengesteld en drie dagen later, op 25 Mei, zal het binnen zijn poor ten HM. de Koningin en Koning Leopold van België ontvangen tijdens het bezoek van onze Vorstin aan den Belgische vorst. Naast het departement van waterstaat zijn het de gemeenten Amsterdam en Rot terdam en de provincie Limburg, die de voornaamste collectieve inzending verzor gen In Limbure hebben alle instanties, die het belang van een representatieve Lim- burgsche vertegenwoordiging inzagen, de handen ineengeslagen en zoo is men er in geslaagd, een belangrijke collectieve Lim- burgsche deelnemine te verzekeren, die een waardige plaats zal krijgen in het centrum van de bovenverdieping van het Neder landsche paviljoen. De uitvoering der Limburgsche inzending is opgedragen aan ir. pleck. die ook het geheele Nederlandsche paviljoen heeft ont worpen. GEDENKSTEEN LELT. Op 4 Mei zal te Amsterdam een gedenk steen worden onthuld gewijd aan de nage dachtenis van den waterbouwkundige en staatsman dr. C. Lely. Deze steen wordt ge plaatst ln het perceel Leldschegracht 39, waar Lely in 1854 werd geboren. Zooals reeds vroeger is gemeld, gaat de plaatsing uit van de vereeniging van oud- leerlingen van Lely's vroegere hoogere bur gerschool „jubileumfonds der 1ste h.b.s.met 5-j. c. te Amsterdam", welke vereeniging dr. H. Oolijn bereid heeft gevonden de ont hulling te verrichten. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Naar wij vernemen - aldus het „Vaderland" - worden op het oogenblik te Den Haag proeven genomen met j§ brood bestemd voor oorlogs- tijd, dat aan een aantal jf personen, dat zich daartoe bereid heeft verklaard, ter §g keuring wordt toegezonden. Het brood is vervaardigd uit tarwe, rogge en aard- appelmeel. Aan het eind jjj van de proef zullen zij, die er aan hebben deelgenomen, jp hun bevindingen in rappor- ten neerleggen. ^:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii5 GENERAAL SNIJDERS OPGENOMEN IN ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen, is dezer dagen ge neraal Snijders in het ziekenhuis te Hil versum tot het ondergaan van een operatie opgenomen. Hoewel er geen reden is voor directe ongerustheid, vormt de hooge leef tijd van den patiënt toch een factor, die de geneesheeren met zorg vervult. „Tel." M. ZANEN OVERLEDEN. Vooraanstaande figuur uit de Haagsche bouwwereld. Te Den Haag is in den ouderdom van 87 jaar overleden de heer M. Zanen, direc- ieur-oprlchter en directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen. Laan van Meerdervoort. De heer Zanen was voorts directeur van de Maatschappij Stedelijk Belang, waarin de gemeente 's-Gravenhage voor een zeer belangrijk deel participeert. Ook was de heer Zanen directeur van de maatschappij Duinzicht. De overledene was in Den Haag een der meest vooraanstaande figuren in de bouwwereld. In de tachtiger Jaren, toen mr. Goekoop aan den rand van de stad in het bezit was van groote stukken grond, kreeg de heer Zanen de gelegenheid de exploitatie en de bebouwing van een deel van die gronden ter hand te nemen. De overledene is daarbij zeer vooruitstrevend te werk gegaan. Hij had ook een aandeel in den aankoop van de groote buitenplaat sen Meer en Bosch en Ockenburg, waarbij de gemeente 's-Gravenhage eveneens nauw bet-roken is geweest. Hbld. Te Delft heeft gisteravond de herden king van den geboortedag van Prins Wil lem van Oranje platas gehad, welke was georganiseerd door een comité, dat door het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond was gevormd uit ver tegenwoordigers van een aantal vereenl- gingen. De herdenking ving aan met een bijeen komst in de vroegere kapel van het Prin senhof, tegenwoordig Waalsche kerk. Na inleidend orgelspel sprak de voorzit ter van het herdenkingscomité, de heer P. J. de Kanter een openingswoord, waarna prof. dr. Jan de Vries uit Leiden een her denkingsrede uitsprak. Hierna zongen de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Voorafgegaan door de muziek van de Haagsche N. J. V.. begaf men zich vervol gens naar de Nieuwe Kerk op de markt. Nadat gezamenlijk was gezongen het „Wilt heden nu treden voor God den Heere" sprak de heer K. E. Oudendijk de plechtige belofte uit, die in den gedenk steen in den gevel is gebeiteld. Nadat door den heer De Kanter een krans was neergelegd, getooid met een Oranjelint met de woorden „Aan Wilhel mus van Nassouwe van den Nederland- schen stam" werden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen Hiermee was deze plechtigheid, die dooi vele personen, waaronder de burgemeester en de gemeentesecretaris van Delft, werd bijgewoond, ten einde. NATIONALE VROUWENRAAD. Algemeene vergadering te Arnhem. Vandaag en morgen houdt de nationale vrouwenraad te Arnhem zijn veertigste algemeene vergadering. BIJ den aanvang van de eerste zitting heeft de presidente, mej. Joh. Westerman, enkele woorden gewijd aan de nagedach tenis van de onlangs overleden Lady Aber- dedeen. die zoo zelde zij samen met haar echtgenoot haar leven heeft gewijd aan het welzijn van anderen en die 36 jaar lang leiding heeft gegeven aan den internationalen vrouwenraad. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Zij werden gevolgd door een oogenblik van eerbiedige stilte. In het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. c. Schippers, dat in deze vergade ring werd uitgebracht, wordt opgemerkt, dat het scheepje van den vrouwenraad rustig zijn weg ging te midden van reactie en wanbegrip. Een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaamheden, waarbij o.m. melding wordt gemaakt van het ad vies, door een commissie uit den hoogen raad van arbeid aan den minister voor sociale zaken uitgebracht en waarbij is geadviseerd het „berucht'' voorontwerp van wet betreffende Sen arbeid van de ge huwde vrouw niet in de Kamer te bren gen. Het hoofdbestuur van den bond van ver- eenigingen tot het geven van nijverheids onderwijs heeft een schrijven gericht tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarin er op gewezen wordt, dat verschillende omstandigheden en maatregelen op het nijverheids-onder wijs voor meisjes een zeer nadeeligen in vloed hebben, terwijl nog meerdere maat regelen, welke buiten het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het vooruitzicht zijn gesteld, dezen invloed zeer zeker nog zullen vergrooten. Het hoofdbestuur is van meening. dat het nijverheidsonderwijs dient door te drin gen ln alle lagen der maatschappij, maar dat. het vooral tot taak heeft de kinderen van de slechtst gesitueerden tot zich te trekken en deze meisjes, die dit onderwijs zoo bitter noodlg hebben, op te lelden tot den gezinstaak. Thans ziet men datgene gebeuren, waar op het hoofdbestuur reeds herhaaldelijk heeft gewezen, namelijk, dat de meisjes scholen, bevolkt door kinderen uit de slechtst gesitueerde kringen, in de jaren 1937 en 1938 aanmerkelijk in leerllngental terugliepen. Deze achteruitgang bedraagt voor som mige scholen reeds 20 pCt. terwijl in ver band met den bevolkingsaanwas een ver meerdering van 't aantal leerlingen mocht worden verwacht. De oorzaken van dezen teruggang meent het hoofdbestuur te moeten zoeken in de verhoogde leeftijdsgrens voor toelating tot de nijverheidsschool, de kosten van school geld en leermiddelen, die aanmerkelijk hooger zijn dan bij het lager onderwijs,, het feit dat naast het bestaande nijver heidsonderwijs zich thans ook het depar tement van sociale zaken over het vakon derwijs ontfermd heeft en dat een ernstige bedreiging van het nijverheidsonderwijs moet worden gezien in de plannen van den minister van sociale zaken. Het hoofdbestuur dringt er bij den mi nister ten sterkste op aan. het daarheen te willen leiden, dat de vakopleiding van werklooze meisjes blijvend zal worden toe vertrouwd aan het bestaande nijverheids onderwijs, waardoor tevens wordt voorko men, dat met rijksgelden een concurrentie wordt gestreden tusschen twee soorten vak opleidingen, welke belde een zelfde doel nastreven. PERSONEEL BIJ DE SPOORWEGEN WORDT VOORZIEN VAN GASMASKERS. Naar wij vernemen zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen gasmaskers ver strekken aan enkele categorieën van per soneel, die daarvoor ln aanmerking komen. Het overige personeel en de leden van het Inwonend gezin zullen in de gelegen heid worden gesteld gasmaskers tegen den kostenden prijs te verkrijgen. DE „KRENTEBOSSCHEN" BIJ DWINGELOO IN BLOEI. De bekende „Krentebosschen" te Dwin- geloo (Drenthe!tusschen Meppel en Assen gelegen, die elk Jaar meer bezoekers trek ken. zullen, bij gunstig weer, eind dezer week in vollen bloei staan. Meest uitgebreide sorteering 2897 Nieuwste modellen (Ingez. Med.) GEEN INSPECTIE VAN VERLOF GANGERS. Naar wij vernemen, heeft de minister van Defensie aanleiding gevonden in 1939 geen onderzoek van verlofgangers te doen houden Indien reeds verlofgangers voor dit onderzoek zijn opgeroepen, dan kan deze oproeping vervallen. door H. HEINEN. Nadat het hoornsignaal voor de derde maal weerklonken had. liet de man met de vull-witte lap aan een bezemsteel den trom petter staan en begon zich moeizaam een weg over de pulnhoopen te banen naar de laatste huizenresten op den kalen rotstop. Ondanks de onverschilligheid, welke hij aan den dag legde, zochten zijn oogen onder het voorwaarts gaan rusteloos tusschen de bouwvallen van het gehucht naar tegen standers. Maar geen levend wezen viel te bespeuren tusschen de steenklompen, waaruit halfverkoolde stukken hout in alle richtingen omhoog staken. Toen hy voor de resten van wat eens een tuinmuur was. aankwam, klonk daarachter een gedempt stemgeluid: ,,Ga met je rug tegen dezen muur staan en zie recht voor je uit; dan zal ik je een zak over het hoofd gooien voordat ik je bij onzen commandant breng". Een oogenblik later strompelde de parle mentair met een ouden gonjezak over het hoofd weer verder, terwijl hij aan den arm geleid werd door den onbekenden tegen stander, die hem zooeven aangesproken had. „Ik kan niet zeggen, dat die zak erg frisch ruikt!" schamperde de geblinddoekte, om zijn metgezel aan het spreken te krij gen Doch hii kreeg geen antwoerd van den ander, die blijkbaar op espadrilles geluidloos naast hem ging. Na eenigen tijd behoedzaam over allerlei onzichtbare hindernissen te zijn heen ge stapt, waarvoor de begeleider met zaehtz s'.em waarschuwde, moest de parlemen air ten slotte drie steenen treden beklimmen, waarna hij een houten vloer onder de voe ten voelde .De parlementair, commandant!" klonk kortaf de gedempte stem van zijn gids die hem met een ruk aan zijn arm deed still staan om hem dan geheel los te laten. Een onbehaaglijk gevoel maakte zich van den parlementair meester, nu elk contact me zün begeleider verbroken was en hij daar. met de duiste n's van den zak voor zim oogen. als verlaten in een hem onbe kende ruimte stond, terwijl nieuwsgierige blikken op hem gericht moesten zijn. Een z basstem verbrak de beklem mende stilte; „Wat is het doel van uw komst, luite nant .Luitenant Ignacio Bullich. comman dant'. De rechterhand van den parlemen tair, die onwillekeurig het militair saluut wilde brengen, maakte slechts even een vage beweging. Met een gonjezak over het hoofd salueert men niet. „Kolonel Sarrat laat uw weten, dat hij uw leven en dat van uw mannen sparen zal. indien u de stelling binnen een half uur tijds overgeeft. Onze laatste beschie ting, die zooeven geëindigd is, heeft haar nu immers onhoudbaar gemaakt, zoodat we haar, wanneer wij dat willen, ieder oogen blik innemen kunnen". „Waarom doen jullie dat dan niet. in plaats van hier te komen onderhandelen?" viel de basstem in de rede. ..Kolonel Sarrat is van meening. dat dit vervloekte gehucht nu al genoeg menschen- levens gekost heeft. Wanneer u ons tot stormloopen dwingt, zouden onze mannen door uw nutteloozen tegenstand zoo ver bitterd worden, dat ze van geen uwer het leven sparen zoudenDaarom is het maar beter voor beide partijen, dat u zich thans overgeeft „We hebben het hier niet eenenvijftig dagen lang tegen jullie overmacht uitge houden. om ons nu maar als lammetjes over te geven", antwoordde de basstem. „Wat zegt u nou, luitenant Ribeira?" Wanneer zij denken dat ze den boel hier stormrijp geschoten hebben, moeten ze maar opkomen commandant. We zitten hier immers zoo. dat ze maar langs één kant kunnen komen opzetten en dat terrein be strijken we volkomen". Langzaam werden deze woorden gespro ken door iemand die zich blijkbaar rechts van den commandant bevond en al spre kende op iets kauwde of zoog. zoodat na elk behoedzaam uitgesproken woord smak- kende tonggeluiden te hooren waren Zoo denk ik er ook over", klonk daarop links van den commandant een heesche fluisterstem. „Heeft u het gehoord, luitenant Bullich? Ik geloof dat u thans kolonel Sarrat precies vertellen kunt, hoe we hier over zijn on getwijfeld edelmoedig aanbod denken. Meer heb ik u niet te zeggenLeid hem weer bulten onze stelling!" Onwillekeurig ging de rechterhand van den Darlementair opnieuw omhoog, om het militair saluut te brengen waarbii de hand den zak thans raakte en dezen een weinig verschuiven deed. Een zwakke lichtstraal drong door een kleine opening naar binnen, door een rond gaatje, dat nu ter hoogte van 'smans rechteroog was komen te zitten. Juist toen de parlementair om zijn bovenarm weer de hand van zijn gids voelde klemmen, die hem wilde terugleiden, zei hij: „Commandant, wilt u mij woordelijk den tekst voorzeggen, dien ik als uw antwoord aan kolonel Sarrat moet overbrengen?" Oogenblikkelijk voelde hij zijn arm weer losgelaten, waarna hy binnen het enge ge zichtsveld, dat het gaatje in den zak hem bood. een mageren man met verwilderde haren en baard zag verschijnen, die met een zware basstem begon te spreken: Commandant Pratt Codlna deelt kolonel Sarrat mede, dat hij onder geen enkele voorwaarde bereid is zijn stelling in het gehucht Cuencho prijs te geven". Vervolgens stak de magere man snel een revolverpatroon in den mond, maakte onhoorbaar een pas ter zijde en sprak met veranderde stem langzaam en onder het voortbrengen van zuigende tonggeluiden: ,.En zeg er maar bij, dat de geheele be zetting van Cuencho het hartgrondig met haar commandant eens is1" Zoodra hu deze woorden uitgebracht had, deed de magere man een paar onhoorbare passen naar de andere zijde, terwijl hij de revolverpatroon van zijn mond in de holte van zijn hand liet vallen en fluisterde toen heesch: ..Voor jullie hier goed en wel de baas bent. zullen we eerst nog eens een flinke opruiming onder Je houden!" „Genoeg met die komedie. Breng me bij den commandant", zei de parlementair en hij trok snel den zak van zijn hoofd. Maar op hetzelfde oogenblik weerklonk een knal en met doorschoten hoofd zeeg de man levenloos ineen. Even zag de maeere, havelooze man met het nog rookende pistool ln de hand naar het roeriooze lichaam aan zijn voeten; toen verliet hij snel het daklooze, gehavende vertrek van het stukgeschoten huis en klauterde over de pulnhoopen, waartus- schen hier en daar een roeriooze. verwron gen menschelijke gedaante lag. naar de mitra'lleurpost achter den tuinmuur aan den ingang van het dorp Een scheurend geluid, dat in een doffe ontploffing eindigde werd onmiddellijk ge volgd door een tweeden en een derden gra naatinslag en weldra waren de resten van het dorp in wolken van rook en steenstof gehuld. De belegeraars, die door het pistoolschot begrepen haden welk lot hun parlementa r getroffen had. hernamen, het bombarde ment op wat er nog rest e van het dorp Cuencho en zijn verdedigers: een vorm- looze sleenma-sa en een magere havelooze man. die met roodontstoken oogen langs een mitrallleur'oop zat te turen.... Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Binnenland Hedenmiddag te ruim één uur zagen ver. schillende personen in de omgeving ï4i Schellingwoude en Durgerdam. hoe een watervliegtuig ten noorden van Durgerdan in de buurt van den Ouddammerdijk, snel omlaag schoot, zoodat weldra gealarmeeu werd dat een marinevliegtuig was neer gestort. Bi' onderzoek bleek dit te zijn een marineverkenner, afkomstig van De Mot welk toestel kort tevoren van het marine vliegkamp Schellingwoude was opgeste»ea om naar De Mok terug te keeren. Het kwam ongeveer duizend meter be oosten den dijk van Uitdam in het water terecht. Het water is hier gelukkig slechts twee meter diep. zoodat eenige personen die het ongeluk zagen gebeuren en t(jj stond met booten bit de machine kwamen de beide inzittenden vrij spoedig konden bevrijden. De bestuurder, de officier-vlieger W de Groot, bleek na een voorloopig medisch onderzoek slechts licht gewond te zijn De tweede inzittende, de korporaal vlieg, luigmaker E. j. ten Bosch, was zwaar ge wond. Het eerste onderzoek werd ingesteld door een officier van gezondheid van hel vliegkamp Schellingwoude, die spoedig ui liet ongeval ter plaatse was. Het vliegtuig is waarschijnlijk vernield. Een bok van ds firma Goedkoop heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven om het te lich ten. EEN ARTIKEL VAN PROFESSOR ALIS05 PHILLIPS. De bekende profesor in de geschiedenii Allson Philips schrijft in de „Times", da; Hitler in de te Wilhelmshafen uitgesprokr rede, Engeland beschuldigde een omsin- gelings-politlek te voeren. Professor Phil lips heeft slechts twee bronnen kurua vinden voor deze beschuldiging, n.l. a dwaas en provoceerend artikel in eti Londensch weekblad en een even dware rede van een onderstaatssecretaris op een politieke vergadering ln de provincie. Op dezen zwaken grondslag is de legende ge baseerd, dat Engeland steeds op het con tinent heeft gestookt om eigen commer- cieele belangen te dienen. Indien het waai zou zijn, dan zou Engeland alle haat ver dienen en alle kreten van verachting, welke oprijzen bij de door Hitler uitge sproken beschuldiging. Professor Alison Phillips zet evenwel uiteen, dat het niet waar is. Noch het Britsche volk, noch de Britsche regeering hebben ooit Duitschland willen vernietigen. Zij verlangen integen deel een welvarend Duitschland, omdat een noodlijdend en ontevreden Duitsch land een bedreiging is voor den wereld vrede. Indien een economisch blok in Mid den-Europa noodzakelijk is voor de wel vaart van Duitschland, is er geen reden, waarom Engeland zich hiertegen zou ver zetten, mits het tot stand komt als resul taat van vreedzame onderhandelingen Het zou een andere zaak zijn, wanneer men zou pogen het door geweld of bedrei ging met geweld tot stand te brengen. Binnenkort zal een nieuw handelsverdrag gesloten worden tusschen Duitschland en Spanje Het tijdschrift „Sud-Oost-Echo", dat dit bericht publiceert, zegt uit bevoegde krin gen vernomen te hebben, dat dit verdra? waarschijnlijk eenzelfde strekicing zal heb ben als het onlangs tusschen Duitschland en Roemenië afgesloten verdrag. Het zal in de eerste pilaats streven naar de exploitatie der rijkdommen aan delf stoffen in den Spaanschen bodem In dit verband wijst bovenvermeld tijd schrift er op, dat tot aan het uitbreken van den burgeroorlog Spanje uitsluitend grondstoffen leverde aan de industrieels landen van West-Europa Spanje heelt ia zijn bodem verschillende delfstoffen alJ kwik, pyriet, welke zoo belangrijk zijn voor de oorlogsindustrie, voorts homatiet, wolfram, antimoon enz. BEROEP OP DUITSCHERS IN ZUID-WEST-AFRIKA. In een bijeenlkomst ter gelegenheid van Hitler's 50sten verjaardag, heeft de nieuwe Duiteohe oon.-ul-generaal te Windhoek, dr. Lierau. een beroep gedaan op de Duitsrhe gemeenschap in Zuid-West-Afrika, om de wetten strikt na te leven en op voet van vriendschap te leven met hun Zuid-Afri- kaansohe buren. Lierau verklaarde, dat het beste verja- rlntgsgeschenk, dat zij Hitler konden geven, was. zich als goede vrienden te gedragen. Hij voegde hieraan toe, dat er geen ge vaar voor moeilijkheden in Zuid-Wes'- Atfrika bestond. De Duitschcrs aldaar koes teren in het geheel geen plan voor een „hin derlijke actie". Lierau maakte geen geiwag van het feit, dat de regeerinig der unie onlangs de poli»6 versterkt heeft. Hier is het antivoordl 1. Zij is ontleend aan een leerboekje voor de volksschool door A. N. Anslijn 18381, waarin de lotgevallen van zd's een zoet kind verhaald worden. 2. Deugd, eendracht, trouw. 3. Het stoffelijk bewijs der begane mi* daad, bijv. een revolver, mes, enz. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10