LEIDSCH DAGBLAD STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 24 April 1939 Uit de Rijnstreek Plaatst Uw advertenties BLOEIENDE BETUWE Uit de Omstreken ALPHEN. Goedkeuring van het Uitbreidingsplan. Werd kort geleden bij de raadsstukken vermeld, dat Ged. Staten de goedkeuring van het uitbreidingsplan met bebouwings- voorsehriften hadden verdaagd, thans heeft dit college een en ander goedgekeurd. Ambtenaar in appel. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht alhier is in appèl gegaan tegen het vrijsprekend vonnis betreffende den ■bakker of winkelier K. te Nieuwveen, fi liaalhouder van de fa. Jamin, die. zooals men zich zal herinnren, was vervolgd we gens overtreding der Vestigingswet. - Des nachts ontstond een begin van brand op de scheepsbouwwerf van de fa. De Vries Lentsch in een stapel hout. Geluk kig werd zulks tijdig ontdekt door een lid van den nachtveiligheidsdienst. De brand weer wist het vuur. dat een groot gevaar voor een houten loods opleverde, spoedig te blusschen. Onze plaatsgenoot, de heer C. Simmer- man, hoopt 4 Mei a.s. zijn 40-jarig jubileum te vieren in dienst bij de fa. F. P. Bos en Zn„ bouwmaterialenhandel alhier. A.s. Woensdag zal in onze gemeente een speldjesdag worden georganiseerd ten bate van de E.H.B.O. alhier. BOSKOOP. Lezing van ds. G. Bos over ..Geestelijke en Moreele Herbewapening". Voor een daartoe gevormd comité was, naar aanleiding van het persoonlijke woord van H.M. de Koningin over „Geestelijke en Moreele Herbewapening" een drukbezochte bijeenkomst belegd in de Ned. Herv. Kerk. Ds. G Bos. Ned. Herv. predikant te Den Haaz. hield over dit onderwerp een rede. Na opening en het lezen van enkele ver zen uit Col. 3 bezag spr. deze boodschap in het licht van het Evangelie van Jezus Christus. Gedachtig aan het woord van den Apostel Paulus: „dat ik Hem kenne in de kracht Zijner opstanding" (in de grondtaal heeft het woord ..kracht" de beteekenls van dynamische kracht) wees spr. er op. dat door deze kracht ons leven totaal veran dert. Doch wat hebben trouwe belijders nu met de opwekking tot geestelijke en mo reele herbewapening te maken? Moet deze oproep niet uitsluitend tot de wereld ko men? Er zijn menschen, die zulks meenen. Wij leven in een ongeloofelijk spannenden tijd. Spr. kwam nu tot de oorzaak van de ontwrichting van het maatschappelijk leven in al zijn vormen, de verschillende symp tomen ervan en bij dit alles nog dreigend oorlogsgevaar. De zin van de woorden: .geestelijke en moreele herbewapening", is het eerst uitgesproken te Interlaken, in Zwitserland, vond vervolgens weerklank in Engeland en daarna hebben elf Neder landers de beteekenis dezer woorden ver- I staan, totdat op 27 Januari van dit jaar I H.M. de Koningin ons volk op eenvoudige heldere wijze aanspoorde, deze woorden in daden om te zetten. Bewapening wil zeggen, dat wfi in een geheel andere houding tegenover elkander moeten staan. Bewapening onderstelt ook, dat wij een wapenrusting dragen. Welke? In dit verband teekende spr. de verkeerde ea daartegenover de gewenschte verhou ding tusschen man en vrouw kinderen te genover ouders en omgekeerd, de onjuiste en juiste omgang tusschen jonge menschen onderling. Ds. Bos illustreerde hierbij ver schillende prenten uit zijn ambtelijk leven en uit ™-'n rijke ervaring. Ook werden de feiten van belijdende Christenen niet verzwegen, waaruit spr. de conclusies trok, dat geestelijke en moreele herbewapening ook voor deze menschen méér dan noodig is. Met den raad, om onze oude wapenrus ting bij den Heere Jezus in te leveren, om ran Hem dan een nieuwe te ontvangen, eindigde ds. Bos zijn met groote aandacht gevolgde rede. Het kerkgebouw was flink bezet. Een ijzeren roeiboot, waarin een var ken werd vervoerd, bestemd voor den dager v. d. Z„ kantelde bij het lossen in de Gouwe. Het gevolg daarvan was, dat de vervoerder zoowel als het varken te water geraakten. Eerstgenoemde was spoedig uit bet natte element verlost, doch met het varken ging dit niet zoo gemakkelijk. Met vereende krachten gelukte het ten slotte bet beest op het droge te brengen. De ge zonken boot is later gelicht. .Als hij nu maar niet te veel moeite doet. Ik ben hier alleen heengegaan om een beetje uit te rusten!" Nieuweweg 209; N. H. van Immerseel. Dorps straat 166. Vertrokken: n. Rijnzaterwoude. Heerenweg 124, wed. J. Grootman-v. Rossum: n. Aals meer. Heerenweg. C. Zethof; n. Alkemade A 185, M. Tukker; n. Duitschland. P. Mlnnema. De opbrengst van de Emmabloem-col lecte bedroeg f. 69.72. NOORDEN. De uitslag van de stemming voor het plaatsen van de candidaten voor de a.s. ver kiezing voor de leden van den Gemeente raad. op de definitieve lijst voor de afd. Noorden is als volgt: No. 1. A. J. den Hartog (aftredend); No. 2. S. Splinter (aftredend); No. 3 J. C. Fransen; No. 4 J. A. Vianen: No. 5 W van Diemen Czn., en No. 6 Pie- terse Wzn. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren; Antje Maria. d. van N. Zanen en c- de Ruiter. Ondertrouwd: Th. Meyer. 25 jaar en Th. H. v°°rt. 23 jaar; L. Oppelaar. 29 jaar en N xt 26 jaar; A. Lamens. 29 jaar en NoorUam, 31 jaar. IBU de administratie voor Artoeids- ramidcleling staan thans 98 personen als trekked lngeschreTen' waarvan 57 steun- ?e collecte met de Emmabloem heeft "0.53'/. opgebracht. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Thomas Joseph, z. van %al\ M_,ensch en E. A. de Boer. van rlÏÏL i G Siera en F. L. Bronwasser; G. van Diggele en D. H. Bakker. LEIMUIDEN. kunning verbetering van den Vriezenwcg. „L verbeteren van den Vriezenweg en Mder in de Grooten Heiligen Geest- Stahm behoudens goedkeuring van Ged. de V u Zuid-Holland, opgedragen aan Mii i» -Ïbsse-Teew en Co. Wegenbouw- «e te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. AmSefd^Wd: Pl Kikkert- 33 Jaar ,won te I 29 iflfir en A Rtetdijk. 26 jaar: J. Visser. Vos, 24 ja^?n' Haarlemmermeer) en M. de j koop der Bevolking. 1' nnez?ntS«: PvvV Mudden. Oosterweg 256: R. dn«>n, Nieuweweg 211; J. Walgering. TER AAR. O.ndidaatstelling Staatk. Geref. Kiesvereeniging. Met het oog op de naderende gemeente raadsverkiezingen vergaderde de Staatkun dig Geref. Kiesvereeniging. De bijeenkomst werd door den voorzitter geopend met het laten zingen van ps. 99 1 en gebed. Na het lezen der notulen bracht de penningmeester verslag uit. Er bleek een batig saldo van f. 13.89 te resten. Vervolgens werd overgegaan tot het stel len van candidaten voor de gemeenteraads verkiezing op 7 Juni a.s. Hiervoor werden ge stemd de heeren J. Verboom. Joh. Lankhaar en J. Koetsier De vergadering werd hierna gesloten met dankgebed. Candidaatstelling Libcrlae Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer P. Tensen vergaderde de Liberale Kiesvereeni ging. Na opening der vergadering, speciaal belegd tot het stellen van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, werd tot stemming overgegaan. De lijst van candi daten werd als volgt vastgesteld: 1. H. Bos. 2. P. Tensen, 3. D. 'C. Schouten, 4. J. C. van Leeuwen, 5. J. de Bruin. De maandelijkse he collecte voor de Ned. Herv. Kerk heeft in April f. 14.83 opge leverd. WADDINXVEEN De T.B.C.-bazar uitstekend geslaagd. De alhier gehouden bazar ten bate van de T.B.C.-vereeniging is uitnemend ge slaagd de medewerking van de geheele bur_ gerij was buitengewoon groot en op de drie verkoopdagen was het bijzonder druk. De totale netto-opbrengst is nog niet geheel bekend; men vermoedt dat deze tusschen de f. 1500 en f. 2000 zal liggien. Een speldjes dag, gehouden ten bate van de plaatselijke T.B.C -vereeniging, bracht f. 120,16 op. De werkman M. H., werkzaam bij de meubelfabriek Stolker, had het ongeluk zich met een beitel de linkerhand zoodanig te verwonden, dat doktershulp moest wor den ingeroepen. Dr. Pols verleende ge neeskundige hulp. Geruimen tijd zal H. zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN T.B.C.-PATIËNTEN IN NEDERLAND. Propaganda-feestavonl. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde Ver eeniging een propaganda-feestavond in de zaal van den heer Mekel, waaraan welwil lende medewerking werd verleend door de tooneelclub ,,De vroolijke Spelers" en de Gyrrm.- en Schermver. „Excelsior". Na de opening door den voorzitter ver kreeg de heer I. Lessing, propagandist der Vereeniging het woord. Spr. wees op de donkere wolken, welke zich over de geheele wereld samentrekken, waardoor de be langstelling voor de T B.C.-bestrijding be langrijk is gedaald. Hoe slecht de tijden ook mogen zijn, toch mag dit geenszins het geval zijn. Wanneer men weet dat vele pa tiënten liggen te wachten op uitzending, rust op ons de moreele plicht, zooveel als mogelijk deze patiënten te helpen. Spr. maakte melding van een circulaire van het Consultatiebureau alhier, waarin dringend om hulp werd verzocht, aangezien men ge noodzaakt was de uitzending van patiën ten stop te zetten. 1100 vereenigingen op het gebied van T.B.C.-bestrijding trachten het leed te verzachten van de lijders aan de gevreesde ziekte, terwijl de Regeering 1 millioen beschikbaar stelt voor dit doel. Ondanks dit alles liggen nog honderden patiënten te wachten op uitzending. Ook het Steunfonds heeft voorloopig den steun moeten stopzetten, gedwongen door geld gebrek. Als men daarbij bedenkt dat het aantal T. B. C.-patiënten stijgende is als gevolg van gebrek aan goede voeding en ligging, mag men aannemen, dat ieder naar vermogen zal bijdragen tot bestrij ding van dit kwaad. Gij hebt hier een vroolijken avond, besloot spr.. maar indien men een oogenblik denkt aan hen, die zoo gaarne op dezen avond aanwezig hadden willen zijn, indien zij niet aan het ziek bed gekluisterd waren, dan zal men zeker niet aarzelen lid te worden van onze ver eeniging teneinde mede te strijden in het belang der T.B.C.-patiënten. Na deze met aandacht gevolgde rede werd begonnen met de afwerking van het programma, waarbij de aanwezigen konden genieten van vroolijk spel van het tooneelclubje en enkele goel uitgevoerde gymnastieknum- mers van „Excelsior". Met een dankwoord aan alle medewerkers sloot de voorzitter lezen avond, waarna nog een dansje werd gemaakt onder leiding van den heer Me kel. WOUBRUGGE. Vergadering ingelanden polder Oudendijk. Onder voorzitterschap van den heer Th. J. Zwetsloot kwamen de ingelanden van den polder Oudendijk ln jaarlijksche ver gadering: bijeen. De rekening over 1938 werd vastgesteld aan inkomsten f. 7917,85 en aan uitgaven f. 7169,43. batig slot f. 748.42 De begrooting voor 1939 werd vastgesteld op een gelijk bedrag aan inkomsten en uit gaven op f. 6001,35; de omslag per H-A. op f. 9. In de commissie tot nazien der rekeningen over 1939 werden benoemd de heeren M. R. Kroes, T. van der Eijk en C. J. Disseldorp. in hst het daqblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldl ook voor onze ..Kleine Advertenties' PER LUXE REISWAGEN NAAR DE WOENSDAG 26 APRIL - ZONDAG 30 APRIL Fraaie route samengesteld in overleg met V.y.y. TIEL - Prijs f. 2.— p. p. UTTTTO" dijk 2, Tel. 362 ,/DvJLFlUlD Noordwijk. Telef. 251 3580 -4 xi (Ingez. Med.i EINDBAL S. P. WIELINGA. Een spontane huldiging. Zaterdagavond vond ln de groote zaal van de Stadsgehoorzaal het eindbal plaats van de Dansacademie S. P. Wlelinga. even als vorige jaren onder zeer groote belang stelling van leerlingen en genoodigden. Twee orkesten nl. „The Wanderers" en „Hofenk's Melody Makers" verhoogden door hun uitstekende dansmuziek de prettige sfeer Mej. Luca Wielinga en de heer K. Zit man demonstreerden verschillende nieuwe dansen, waarbij voornamelijk de ..Park Parade" door zijn geestige rhythmische overgangen en de origineele wijze van uit voering de aandacht trok. De avond bereikte zijn hoogtepunt toen de fam. Wielinga te ongeveer 12 uur ver zocht werd op het podium te verschijnen, alwaar de gebruikelijke huldiging ge schiedde bij monde van den heer M. Ani- ba, die na een toepasselijke toespraak den heer Wielinga namens alle leerlingen een orachtigen salon-lamp aanbood, terwijl mevr. Wielinga een vaas met bloemen werd aangeboden. Beide dochters alsmede de heer K. Zitman mochten voor hun medewerking eveneens een stoffelijk blijk van waardeering ontvangen. Ook de heer Kloos. de trouwe pianist, werd niet vergeten, hem werd zoowel door den heer Wielinga persoonlijk als door den heer M. Anlba namens de leerlingen, een enveloppe ter hand gesteld als dank voor zijn medewerking gedurende het seizoen 1938'jg Tot slot dankte de heer Wielinga mede nemens den heer Kloos zijn leerlingen voor de zeer gewaardeerde attentie. Hier na werd het geanimeerde bal nog enkele uren voorgezet. De heer Wielinga deelde nog mede, dat het door hem ln het afgeloopen seizoen ontvangen bedrag van f. 16.91 voor be- waargeld van fietsen, is afgedragen aan het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantlekolonies. 's Middags van 3'/i5 uur vindt er een receptie in het Huis plaats, waarbij van de zijde der katholieke burgerij een cadeau zal worden aangeboden. Des avonds te 7 uur wordt in lntiemen kring een feestavond gehouden. Dan zal men een film vertoonen, waarin in chrono logische volgorde het dagelij ksche gebeuren in het Huis wordt uitgebeeld. De kinderen voeren een tooneelstukje op en de R.K. Harmonie zal een serenade brengen. De gevel van het Huis zal dien avond elec- trisch verlicht zijn. Vrijdag wordt des avonds te 6 uur een echt-Hollandsche kennis gehouden. Deze kermis is mogelijk gemaakt door de bui tengewone medewerking en liefdadigheid der burgerij, die hiervoor zeer veel heeft gegeven. De kermis duurt ook den geheelen Zaterdag. Zondagmorgen te halfelf wordt een H. Mis opgedragen voor de reünisten en oud wezen in de kapel, waarna men zich ver- eenigt aan een koffietafel. Alle bedeelden zullen bovendien deze week een verrassing ontvangen. N V. LEIDSCHE WASSCHERIJ B. C. J. VAN OMMEREN). BENTHUIZEN. Gevonden: Een heeren-polshorloge en een dames-ceintuur. Inlichtingen bij de politie. HILLEGOM. Afscheids-predikatie van ds. Hendriksen Gisteravond hield ds. Hendriksen zijn afscheidspreek voor de Ohr. Ger. Gemeen te. Door de gemeente werd bij den aan vang gezongen ps. 119 vers 7, waarna de scheldende predikant naar aanleiding van den tweeden brief van Paulus aan Timo- theus, hoofdstuk 2: 119 zijn afscheids rede hield. Ds. Hendriksen wees op de fun damenten van het geloof en op de geloofs- berusting. waarin alles zijn bestemden weg en tijd heeft. Ds. Hendriksen wendde zich daarna tot den consulent en wethou der Vermeer, hem dankend voor zijn aan wezigheid. De leden van den kerkeraad, koster en kosteres alsmede de organist werden verder toegesproken Ds. Ponstein van Lisse weidde woorden van dank voor de groote liefde voor het werk van ds. Hendriksen. Wethouder Ver meer sprak namens de gemeente over de geestelijke zorgen welke ds. Hendriksen steeds betoond heeft en wenschte de ge meente eendracht en samenwerking' toe, waarna de gemeente den scheidenden lei der ps 121 vers 4 toe zong. LEIDSCHENDAM. Wagen door tram gegrepen. Gisterochtend is bij het uitgaan der R.K. Kerk een wagen, bestuurd door den land bouwer Van B. uit onze gemeente en waarin zich eenige kerkgangers bevonden, op den overweg Damlaan door een uit de richting Den Haag komende tram van de N.Z.H.T.M. gegrepen. De bestuurder van het rijtuig meende, dat de tram wel zou stoppen en reed daarom door, ofschoon het automati sche bel- en lichtsignaal normaal function- neerde. Het paard sprong op zijde en liep toen met de tram mede, waardoor het ongeval nogal goed afliep. Het rijtuigje werd aan den zijkant beschadigd, terwijl een ruit werd vernield. Van B. kreeg een wond aan zijn gezioht, doch het paard en de overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het tramverkeer ondervond een kwartier vertraging. LISSE. Alhier staan thans ingeschreven 328 werkloozen. waarvan 74 in werkverschaf fing. RIJNSBURG. De collecte voor het tekort der Dia conie heeft in de Ger. Kerk f. 411,83 op gebracht. Viering van het 25-jarig jubileum. Zaterdagmorgen is op feestelijke wijze door directie en personeel der N. V. Leid- sche Wasscherij (B. C. J. van Ommeren) aan den Haarlemmerweg het zilveren ju bileum van dit bedrijf herdacht. Allereerst waren de leden der directie met hun familie de gasten van het perso neel. namens hetwelk de hoofdjuffrouw, mej. M. van der Ven, een waardeerende toe spraak hield en een ameublement voor het privé-kantoor aanbod. Daarna sprak de scheikundige van het bedrijf mej. dr. ir. H. J. de Wijs, die memo reerde, dat de directie van de Leidsche Wasscherij tot de eerste in' ons land be hoorde. die de noodzakelijkheid ervan in zag om de beschikking te hebben over een eigen scheikundig laboratorium. De beide directeuren, de heeren B. C. J. van Ommeren en D. van Eek. dankten de spreeksters en wezen op de goede verstand houding. welke in het bedrijf altijd bestaan heeft tusschen het personeel en de directie, hetgeen ten zeerste bevorderlijk is aan een goeden gang van zaken. Zij zegden toe een plan te zullen organi- seeren om met het geheele personeel één dag uit te gaan, welke mededeeling met begrijpelijke instemming werd ontvangen, evenals de doos bonbons in keurige, toe passelijke verpakking, welke aan allen werd uitgereikt! 's Middags had ten huize van den even eens jubileerenden oprichter, den heer B. C. J. van Ommeren', een druk bezochte recep tie plaats, waar vele collega's en zaken relaties gelukwenschen kwamen aanbieden. Onder hen merkten wij o.a. op: dr. P. Scholl, directeur van het Instituut voor Weefselonderzoek te Gouda; mej. ir. Zijl stra, namens de Arbeidsinspectie te Den Haag: ir. S. H. Stoffel en H. T. Tol, direc teuren der N.V. Machinefabriek Reineveld te Delft; dr. Ten Bruggencate en ir R Smit. directeuren van den Rijksvezeldienst te Delft; de heeren H. H. Tieleman en mr. F. J. J. Trapman namens het bestuur van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen de heeren J. Pitlo en W. Herfst namens di rectie en commissie van Beheer der socië teit ..Minerva": de heeren P. A. de Gooyer en dr Boer, directeur en procuratiehouder der Rotterdamsche Bankvereeniging alhie; de heer G. Meyer, directeur der Robaver. te Katwijk: de heer J. EleJnga namens de di rectie van de N.V. Texas Company en voorts deputaties van de besturen van den Bond van Waschindustrieelen ir Nederland: van den R.K. Nat. Bond van Waschindustriee len. van het Proefstation voor de Wasch- industrie en van het Nut van 't Algemeen, afdeeling Spaarkas. Voorts waren er tientallen telegrafische en schriftelijke gelukwenschen van binnen- en buitenlandsche collega's en corporaties, o a. van het Verband Schweiz. Dampf- und Motor-Waschereien uit Bem, welke Bond eenige jaren geleden een excursie naar de Leidsche Wasscherij maakte. Een ontelbaar aantal bloemstukken ver tolkte mede veler gelukwensch en getuigde eveneens van de waardeering. welke dit be drijf en zijn leiding zich ln breeden kring hebben verworven. „KRISTLIK FRYSK SELSKIP". Een Leidsche afdeeling opgericht. Alhier is een nieuwe „krite" opgericht van het „Kristlik Frysk Selskip". Verscheidene buiten Friesland gelegen afdeelingen dezer organisatie zijn vereenigd in de „Krite- rounte 'kring van afdeelingeni Hollan'. Deze laatste nam het initiatief tot stich ting eener Leidsche afdeeling. Het voorloopig bestuur der te vormen „krite" had hiertoe de Friezen uit Leiden en omstreken uitgenoodlgd ln „Patrimo nium". Na gebed, schriftlezing en het zin gen van Ps. 98 1 heette de voorzitter, dr. K Fokkema uit Alphen a/d. Rijn, de ruim 40 aanwezigen welkom en verklaarde zeer in het kort doel en werkwijze van de Friesche beweging in het algemeen en de Christelijke strooming in het bijzonder. Na dat eerst nog de bekende „sjonglieder" de heer Dam uit Zeist het publiek een zestal Friesche liederen had doen zingen, was het woerd aan den spreker van dezen avond, den heer Fedde Schurer uit Amsterdam. In een boeiend betoog, dat tot het einde toe met gespannen aandacht werd gevolgd, zette spreker de noodzakelijkheid van een Friesche beweging uiteen. De herinnering aan ons verleden, onze jeugd in Friesland, brengt ons hier bijeen, aldus spr., maar er is meer. Want ook in Friesland zelf zijn Friesche organisaties. De verklaring ligt in het feit, dat wij een eigen volk vormen met ingeschapen eigen taak en karakter. In de 19e eeuw werden door de zich sterk uitbrei dende volksontwikkeling (school, pers, ver- eenigingswezen en de daarmee gepaard gaande vervlakking de talen der kleine volken met ondergang bedreigd. De toen ontstaande beweging wilde niet meer dan de zeker geachte verdwijning van het Friesch als omgangstaal zoo lang moge lijk tegenhouden 'Waling Dykstra. „Sljucht en Rjucht", Winterjoune nocht"). Te genwoordig echter zien wij in, dat herstel van onze taal op elk levensterrein noodig is. om onze taal. ons volkskarakter en daar mede ons geheele volksbestaan voor de toekomst te behouden en te versterken. In 1908 werd door Ds. Sipke Hulsmans het „Kristlik FTysk Selskip" opgericht, met als doel o.m. de vertaling van den Bijbel 'nu reeds grootendeels gereed) en bevordering van den Frieschen kerkdienst. Ook van andere zijde ontstonden dergelijke acties (D. Kalma). De strijd gaat bij al deze dingen in het geheel niet tegen „Holland" maar tegen de slapheid van het eigen volk. Vooral in de zen tijd mag er nog wel eens met nadruk op worden gewezen, dat wij door banden van historie en staatsburgerschap met Nederland verbonden zijn en willen blijven. Wij laten ons door niemand verleiden om deze houding te wijzigen. Echter willen wij binnen dit Nederlandsch staatsverband dan ook gelegenheid om onze taal en cultuur vrij te ontwikkelen. Na de pauze, waarin zich ruim de helft der aanwezigen als lid opgaf, droeg de heer Schurer op zeer gewaardeerde wijze nog eenige zijner gedichten voor. de heer Dam zong, begeleid door zijn dochter, nog eeni ge liederen en leidde den zeer opgewekten samenzang. In zijn slotwoord kon de voor zitter dan ook uiting geven aan zijn groote voldoening over deze bijzonder goed ge slaagde vergadering, welke een stevige basis geschapen heeft voor de nieuwe ver eeniging, waarvan het secretariaat voor loopig gevestigd zal zijn: Da Costastraat No. 30. De bijeenkomst werd hierna geslo ten met het zingen van het laatste vers van Ps. 84 en dankgebed. SPORTVER. „LEIDSCH DAGBLAD". TWEEDE EEUWFEEST VAN HET R.K. PAROCHIAAL ARMBESTUUR EN HET R.K. WEES- EN OUDELIEDENHUIS. Ter gelegenheid van het Tweede Eeuw feest. van het Roomsch Katholiek Paro- ciaal Armbestuur en het R.K Wees- en Oudeliedenhuis" alhier, worden deze week versohillende herdenkingsfeestelij kheden georganiseerd, aanvangende Donderdag a.s. Op dien dag zal mgr. Huybers des 'smor- genste 9 uur in de kapel van het Weeshuis een H. Mis opgedragen, waarna hij een toespraak zal hemden tot de zusters en de bewoners van het Huis. Hierna volgt een gemeenschappelijk ont bijt. waarna allen zich vereenigen in de feestzaal en een der regenten den bisschop zal toespreken. Met de uitvoering van een kindercantate en diverse toespraakjes en een rondgang door het Huis worden de och tendplechtigheid besloten. Jaarlijksche feestavond. In de bovenzalen van café-rest. „De Har monie" gaf bovengenoemde vereeniging Zaterdagavond een feestavond. De voorzit ter, de heer J. J. Heemskerk, heette de tal rijke aanwezigen welkom en sprak er zijn leedwezen over uit. dat de eere-vooraitter, de heer J. W. Henny, niet aanwezig kon zijn. Spr. bracht dank aan allen, die aan het tot stand komen van dezen avond op eenigerlei wijze hadden bijgedragen en wenschte alien een prettlgen avond Het programma, dat bijna geheel door eigen krachten was samengesteld en werd uitgevoerd, vermeldde o.a. „Terug in de schoolbanken". De heer F. J. v. d. Meyden, die tevoren al met een speciaal L. D.-liedje en een praatje ten tooneele was verschenen, en die dit stukje samenstelde, had daarvoor een drietal liedjes vervaardigd, die enthou siast door de aanwezigen werden meege zongen. Ook het andere programma-nummer „Oude Bekenden", waarin Peter Peoh. Juf frouw Snip en Snap en Dokter Fokkema voor het voetlicht traden, oogstte veel succes. .Hen gezelschapsspel uit het jaar 1872" telde vele deelnemers en de strijd was spannend. Medewerking verleende de zangeres mej. Grete Versteeg, die een viertal mooie liede ren op keurige wijze vertolkte, goed bege leid door den heer B. Langezaal. Haar suc ces bij het aandachtig luisterend gehoor was groot en de woorden van dank en de haaT aangeboden bloemen welverdiend. Na een „tombola zond?" nieten" volgde dansen met 'att.rac''es, w"'"W| Th" Roto Colour Players", die zi?h den gehe°Ien avond uitstekend hadden geweerd voor de dansmuziek zorgden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7