et proces rond den Stadhuisbouw EID5CH DAGBJ AD - Eerste Blad Maandag 24 April 1939 Pleidooien voor de rechtbank Metaxas over den nternationalen toestand De Statenverkiezingen Buitenland Laatste Berichten Binnenland Poion zou Hitier vóór willen zijn DAGBLADRECLAME BEURSOVERZICHT MARKT Voor de Vierde Kamer der Haagsche Rechtbank rijn hedenmorgen de plei dooien gehouden in de civiele procedures die ii|n ontstaan als gevolg van schade, toegebracht door de werken voor den bouw van het nieuwe Leidsche Stadhuis. 'ischers waren in deze zaak mevr. de wed. ïld en de heer Zandvoort. voor wie mr. man optrad tegenover de gemeente Lei- li en de aannemers Hille en Roosen als daagden. De gemeente was vertegenwoor- -d door mr. Briët en de aannemers door ter Windt uit Amsterdam President der -htbank was mr. Thorbecke, rechters mr. i en mr. de Jong De eischers aan het woord. I Mr. Cosman wijst erop dat onder dege- en. die het betreuren dat het Leidsche -adhuls in vlammen is opgegaan, zeker et ln het minst de eischers in deze zaak hooren Immers door de werken voor den euwbouw, is het huis bewoond door mevr. eld zoodanig gescheurd, dat het op last der -meente moest worden ontruimd. Even- -jis is dit het geval met het achterhuis van -.n winkelhuls aan de Maarsmanssteeg, nzend aan het bouwterrein. :Nu hebben -chers zoowel de gemeente als den aan- cmer in rechten aangesproken. De ge- eente stelt zich op het standpunt dat de -nnemer aansprakelijk moet worden ge- eld, terwijl laatstgenoemde vindt dat de neente zulks is. Bovendien neemt de aan- emer nog het standpunt ln, dat de ichers zelf de schade moeten dragen, ln "rband met den toestand, waarin de be- ndende perceelen zich bevonden. (Het enkele feit dat de fundeeringen oud ■ren, kan hem alleen disculpeeren. in- en kan worden aangetoond, dat het (beuren anders tóch ook opgetreden zou u. Pleiter bestrijdt echter de bewering, t de fundeering van de betreffende per- leien niet in goeden toestand zou ver ben; ook arbiters in deze zaak hebben ertoe geconcludeerd. De aannemers zegt, dat hij damwanden kit aangebracht, doch dat is niet af- nde om verzakkingen enz. te voorkomen, artoe zijn ook nog noodig stutten en van- ;Ji, zooals officieel is voorgeschreven. De nnemer had dit moeten weten, en ermede lening houden, zeker nu een kuil werd traven van 40 M. diep en 100 kub. M. ln- ud. De aannemer meent voorts, dat de ver- "kking mede ls veroorzaakt, doordat de meente een huls heeft afgebroken, dat aart de woning van mevr. Feld stond. Dit kan echter niet juist zijn, omdat b"- Id-huis reeds zes maanden voordat de ercakkineen optraden, was gesloopt. Wei- baar zijn later nog maatregelen genomen, khtoen was de schade reeds veroorzaakt. De aannemer zegt wel, dat het werk niet pt uitvoer kon worden gebracht, zondei (bade aan te brengen, doch ol. meent, dat fi in dat geval niet tot uitvoering had >en overeaan. Het zon in strijd zijn met leder rechts- 1*1. indien deze eigenaren de schade »ien moeten dragen, waaraan zij geen 'huid hebben. In-dien de aannemer meent, de gemeente aanspra-keliik is. dan moe deze partijen daarover beslissen, doch GRIEKENLAND. Eerste minister Metaxas heeft een ver- "enwoordiger van ffavas een interview *r den internationalen toestand toege- "an. ■Ik koester goede hoop, dat wij op weg jn naar een ontspanning,,, aldus Metaxas. geloof, dat Griekenland aües heeft ge- j an, wat in zijn vermogen lag om tot die ^«panning bij te dragen. ben er overigens vast van overtuigd, dat Kn enkele groote leidende figuur ln ropa voornemens is, noch het verlangen reft om dit werelddeel ln een groot avon- Pjtr te storten. Het is juist, dat aan Griekenland door [tschland de vraag is gesteld, of het zich door Dultschland bedreigd heeft ge- eid. Ik heb geen enkele moeite gehad om antwoorden, dat Griekenland niet be- I® geworden door deze groote mo- icndneid en dat het er van overtuigd is. ir -5 vr'endschappeliike betrekkingen, die r-aihen beide landen bestaan, nooit ver- ,™v,en zullen, dat een dergeliike gebcur- ckt"1 Zio11 vool'doet. U spreekt over ge- cftten ten aanzien van een beweerd Bul- P revisionisme. Inderdaad zie ik zelf E 104 hJd ln sommige dagbladen. die fciiiu van Het eerste b»lane zlin, der- S-n a Heruchten opduiken. Ik ben er zeker fcoft e seruohten. voor zoover ons be- |"p'. '•'i-komen ongegrond zlin. i./kekenland heeft, vaak verklaard, dat Poging om die kwesties, welke be- l?sthan\ op zHh territoriale onann Lnaarheid op te werpen, de onmiddehHke Besta ,5 tenzevolge zou hebben van ziin Ln' kQenhe'd nm zich te vei*d»di<*en met BU t-sniir i nm zien re ve»»»P' I wenste staande middelen.' 0"xas be«'ont ziin verklaringen met te b- Het. het Belkan-bect niet »e**an- 's "Hert de laatst» in den Balkan -evaiien gebeurtenissen". ITALIË. De Albaneesche annexatie. ■ol'nl *'5ane6sche ministerraad heeft Mus- t'dni i tot eert burger van alle u'm- Albanië »n graaf Ciano tot eere- Tot VaJi de staH Tirana, an it,,!- ,senv'°ordlger van den koning Itaiii6 Albanië is Jacomonl, tot nu ii i.ïïraan?ch gezant te Tirana, benoemd. 'Jgt den titel luitenant-generaal. de eischers mogen daarvan niet de dupe worden. De gemeente heeft door Ingenieurs een rapport doen samenstellen, en daaruit blijkt, dat de schade een gevolg is van het werk van den aannemer. Pi. wijst er nog op, dat z.l. de aannemer de aansprakelijkheid voor het werk heeft, omdat, Indien de voorschriften van de ge meente niet juist zouden zijn geweest, de aannemer zelf die had moeten verbeteren of aanvullen. Voor pl. staat het dus vast, dat de aannemer aansprakelijk Is, doch daar naast kan dc vraag worden gesteld of dc gemeente niet mede-aansprake lijk is. Er werd voor den Stadhuisbouw diep graafwerk verricht, en dus waren ingrij pende maatregelen voor bescherm in» van aangrenzende perceelen noodzakelijk ge weest. De architect der gemeente had hierop toezicht moeten houden, doch hij liet den aannemer ongestoord gaan. Daardoor acht spr. de gemeente voor het gebeurde mede- aansprakelijk: zij had tijdlger moeten in grijpen. Er is ln deze zaal: veel en lang onder handeld, omdat men hoopte de Rechtbank hierover niet lastig te moeten vallen. Toen echter dc kwestie in den gemeenteraad kwam, werd het verwijt gedaan dat d» eischers niet eerder met de voorstellen wa ren gekomen. De onderhandelingenn hebben daarna verder geen resultaat gehad, zoodat tot pro ces-voeren moeet worden overgegaan. Pl. hoopt, dat de Rechtbank het stand punt zal innemen, dat de eischers ni°t de dupe mogen worden. Het standpunt der gemeente. Mr Briët zegt dat de gemeente zegt de schade niet te kunnen betalen, daar zij meent dat de aannemer hiervoor aanspra kelijk ls. De gemeente was bereid een bepaalde som te vergoeden, doch de bedragen die werden gevorderd waren te hoog dan dat zij konden worden toegestaan. Spr. wijst op een arrest van den Hoogen Raad dat niet alleen door het feit dat de gemeente geen voldoende maatregelen neemt tot bescherming van belendende perceelen, schuld van de gemeente aanwe zig is. Volgens de jurisprudentie moet de aan- mer aansprakelijk worden geacht, temeer wanneer geen speciale voorschriften zijn gegeven De aannemer Ls immers geen willoos werktuig van den aanbesteder, hij moet het werk met verstand uitvoeren. Voor de gemeente bestaat dus geen aan sprakelijkheid: zij heeft een algemeene op dracht gegeven aan den aannemer. Hij was vrij gelaten hoe hij voorzorgsmaatregelen meest nemen voor bc'tmder.de perceelen; in het bestek is dit zelf opgenomen. De aannemer wist dat hij in een omge ving van oude huizen moest werken. De opvatting dat met het slaan van ijzeren wanden kon worden volstaan, noemt spr. absurd. Toen scheuren in belendende per ceelen gingen optreden, heeft de gemeente dadelijk gewaarschuwd. De gemeente heeft niet kunnen voor zien dat de aannemer op een derge lijke slechte wijze het werk zou uitvoe ren. Indien de normale maatregelen door hem waren genomen, zou deze schade zeker niet veroorzaakt zijn, meent pleiter. Iedere aannemer weet dat oude hulzen niet sterk ln de fundeering meer zijn, en houdt daarmee rekening. Dat had dus ook hier moeten geschieden. De gemeente had den aannemer gewaar schuwd dat belendende perceelen gestut moesten worden, doch deze de deskun dige dus! vond dat niet noodig. De gemeente had daarom geen verdere maatregelen kunnen nemen; wél de aan nemer die iederen dag op het werk is. Van begin aan heeft de aannemer onjuist ge handeld. door de damwanden niet te stem pelen. De aannemer had betoogd, dat de belen dende perceelen inwendig gestut zouden moeten worden, doch dit sluit niet uit dat hij de maatregelen aan den buitenkant had moeten nemen. En dat heeft hij niet gedaan In verband met een interview, dat het Leidsch Dagblad had met mr. Briët over „inpakken" van de huizen, zegt pl. daar mede slechts te hebben bedoeld een „scho ren" der huizen. De gemeente had een goeden aannemer met een goeden naam genomen en mocht daarop dus vertrouwen. De gemeente heeft haar phcht gedaan door geregeld den aannemer van de omstandig heden op de hoogte te stellen. De aannemer pleit. Het woord is hierna aan mr. ter Windt die meent dat een ieder het voelde dat de gemeente aansprakelijk was voor de ge leden schade Mevr. Feld daagde immers reeds op 23 October 1935 de gemeente. De aannemer zelf stond er buiten. Nu wordt hij aangesproken, omdat niet tij dig de maatregelen zijn genomen die noo dig waren, terwill indien het werk niet zonder schade uitgevoerd kon worden, dit niet had mogen geschieden. De aannemer ontkent schuld; hij mocht vertrouwen op de deugdelijkheid van het plan der gemeente en kon niet voorzien dat schade tijdens het werk zou ontstaan. Het bestek was door aan'oesteedster ont worpen en op haar terrein uitgevoerd. Pl. meent dus dat de aanbesteedster voor belde omstandigheden aan-rra'-elljk is. Indien niettem'n toch schade ontstaat, n ls het wevk oniiltvc-rcaar. De a. heeft de gebniiVe',<ke voorzorgsmaatregelen genomen en kan dus niet aansorakeliik worden gesteld Hetgeen de aannemer zelf had kunnen voorzien, kan niet op anderen worden afgewenteld; ech ter het plan van dc gemeente is voor haar eigen aansprakelijkheid uitgevoerd. De gemeente wist dat de fundeeringen aan de perceelen van Feld en Zandvoort zwak waren, omdat zii de daaraan gren zende perceelen had laten afbreken. Zii had onder den gemeenschappelijken muur van de perceelen een muur doen aanbrengen voor restauratie. Daardoor zijn de percee len Feld en Zandvoort in gevaar gebracht, doordat er onder is gegraven en de grond ts weggetrokken Mr. Briët ontkent deze toedracht der zaak. Mr. ter Windt meent echter dat de ge meente wist dat bedoelde perceelen in staat van verval verkeerden en daarop had zij moeten wijzen. De aannemer is daarop in goed vertrouwen aan het werk gegaan, want het ls niet de taak van hem om de Dlannen opnieuw te gaan onderzoeken. De plannen van den aanbesteder moeten immers aan bepaalde eischen voldoen. Had de gemeente de plannen overgelegd voor onderzoek, dan zouden deze gevolgen uitgebleven zijn. De gemeente heeft dat niet gedaan en eerst nadat de instorting had plaats ge vonden Bouw- en Woningtoezicht cr in gekend. Pl meent dan ook. dat de gemeente niet juist haar plannen heeft ingericht. Inderdaad is het gewoonte dat belen dende perceelen gestut worden. Dat dit hier niet is geschied komt doordat de perceelen er nog zoo goed uitzagen. Wel zijn later nog ..beleefdheidsstutten" aangebracht, doch di? sorteerden geen effect Rechter mr. Haga: „Het stutten ge schiedde dus te laat?" Mr. Ter Windt zegt dat indien de aan nemer had geweten, dat de perceelen tn zoo ongunstigen staat verkeerden, de uit voering van het werk niet had kunnen ge schieden, of de gemeente had die perceelen moeten „inpakken", evenals met den ouden voorgevel van het raadhuis is gebeurd. Men heeft echter zoo lang laten werken, tot de aannemer zelf dat stopzette, in ver band met gevaar. Dc aannemers mecnen dus in deze geen schuld te hebben. Replieken. Mi'. Cosman. repliceerend, zegt dat de belendende huizen niet bouwvallig waren; ze verkeerden in een toestand als de meeste hulzen in Leiden. De aannemer wist dat hij in een oud stadsgedeelte moest werken en had daarmee dus rekening moeten houden. Spr is het eens met het rapport der commissie van advies, die concludeert dat de aannemer de muren had moeten stutten en damwanden stempelen. Mr. Briët merkt op. dat van begin aan de gemeente de aannemers aansprakelijk heeft gesteld; dat wiet ook een ieder. pl. kan zich niet geheel vereenigen mei het rapport der genoemd» commissie, dat con cludeert tot betalen der verzoeding door gemeente en aannemers samen. Een dergelijke conclusie had spr. wel verwacht, en daarom vindt pl. het luister dat thans volgens recht-pro»': een beslis sing wordt verkregen. D» plannen der gemunte waren deug delijk: dcch was de uitvoering ervan wel deugdelijk? De gemeente acht da®9it niet het geva! is geweest, en daardoorJLs de schade ont daan. Mr. ter Windt handhaaft onbekend te -'in geweest met den toestand der belen dend» perceelen. die door graafwerk ver zwakt waren. De ei»chers zijn eerst met d» gemeente aan het onderhandelen geweest, en eerst daarna l'/i Jear laW werd de aan nemer aangesproken. De president sluit hierna de zitting en bepaalt de uitspraak op 25 Mei. stond de bemanning aangetreden voor een laatste vaarwel. Bij het havenhoofd deed de stafmuziek van de Koninklijke marine de O. 16 voor zijn lange reis uitgeleide met het Wilhelmus. Schout bij nacht Jolles met enkele an dere marine-autoriteiten sloegen van fort Wierhoofd het vertrek gade. Een driewerf hoera werd uitgebracht voor de O. 16, dat door de bemanning van den onderzeeër werd beantwoord Onder gejuich van de vele belangstellenden aan de kade vertrok de duikboot uit de haven Aanhankelijk zou dr. W. Niêuwenkamp uit Utrecht de reis met de O. 16 meemaken voor het doen van zwaartekrachtmetingen in den Stillen Oceaan. Door verandering van het reisplan, dat aanvankelijk de reis om Kaap de Goede Hoop inhield, is hier eohter wijzi ging in gekomen Het schip gaat nu recht streeks via de Middellandrche Zee naar Oost-Indië en dr. Nieuwenkamp maakt de reis daarom niet mee. DE UITSLAG IN ZUID-HOLLAND. Het Centraal Stembureau voor de provin cie Zuid-Holland heeft hedenochtend den officieelen uitslag vastgesteld van de Sta tenverkiezingen in deze provincie. Hierbij bleek, dat van de officieus ver melde gekozenen niet gekozen zijn de hee- ren E. J. M. H. Wittenberg (r.k.) te Den Haag, in wiens plaats komt mr. E. J. M. H. Bolsius (r.k.) te Leiden en de heer V. Ph. Valstar (a.r.) te Naaldwijk. Na gehouden loting zijn alsnog gekozen verklaard H. H. Dresselhuys (liberaal) te Wassenaar, mevr. F. J. van Gelderen— Droste (v.d.) te Den Haag, ir. J. Lely (v.d.), Den Haag. J. Rooy (11b.te Dlrks- land en P. Varekamp (v.d.) te 's-Graven- zande. BELEEDIGING VAN DEN STAAT. Op last van den officier van justitie te 's-Graverthage moet te Noorden een onderzoek worden ingesteld ter zake het verspreiden van pamfletten door de N.S.B. waarin woorden zouden gesteld zijn, die een beleedigend karakter dragen aan het adres van onze regeering. AANBESTEDING. Ged. Staten der prov. Zuid-Kolland heb ben aanbesteed het maken van den onder bouw voor een nieuwe base uleb rug met aansluitende betonbruggen. opritter en toegangswegen, een en ander met bijbehoo- rende en bijkomende werken onder de ge meente Katwijk De laagst inschrijving was var G. van Dijk en Zn. te Hardinxveld voor f. 139.500. JAN GR99TVELD OVERLEDEN. Bekend operette-zanger. Op 73-jarigen leeftijd ls hedenmorgen vroeg te Amsterdam overleden de vroegere tooneelspeler en operette-zanger Jan Grootveld. Jan Grootveld was een zoon van den vroegeren decorateur van het Paleis voor Volksvlijt, wiens bekendste leerlingen Jan Maandag en de jonge Jan Grootveld wa ren. Bij den brand van het Paleis v. Volks vlijt zijn behalve de vele decors van Jan Maandag ook nog verscheidene decors ver nield. die van den ouden Grootveld en van den jongen Jan Grootveld uit diens jeugd jaren stamden. Want heel lang is Jan Grootveld geen decorschilder gebleven. De tooneelomge- ving trok hem zoo zeer aan, dat hij weldra zelf op de planken stond en geruimen tijd met vele bekende acteurs en actrices uit die dagen verbonden was aan de Salon des Variétés in de Amstelstraat, vanwaar hij overging naar Van Lier. In die dagen be gon ook de operette in Nederland op te komen en Jan Grootveld waagde de stap naar het operette-tooneel, nadat hij als overgangsvorm successen had geboekt in enkel revues uit die dagen. Een doorslaand succes voor hem werd zijn rol van Pietje Puk in ..Luilekkerland". Van 1901—1903 was Grootveld verbonden aan het Lyrisch Tooneel en daarna gedu rende vele jaren aan het gezelschap .'an Paul Gabriël, dat jarenlang in het vroegere Rembrandt-theater speelde, waar Groot veld tezamen met Else Grassau en anderen de hoofdrollen vertolkte. Een onnoemelijk aantal operettes heeft hij ten tooneele ge bracht. Nog slechts enkele Jaren geleden trad hij op in het Theater Carré in de ope rette Prinses Charming", wat een van zijn laatste operette-rollen was. Ook heeft hij eenige malen meegewerkt -aan enkele Nederlandsche films. EEN VERKLARING TE VERWACHTEN? De correspondent van de Daily Telegraph te Warschau meent te weten, dat de Pool- sche regeering de wensohelijikheid over weegt om nog voordat Hitler Vrijdag in den Rijksdag zijn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende e-isdh tot inlijving van Danzig bii Dwitsch land door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen, zich met alle tot zijn beschikking staande krachten tegen een wijziging van den status quo in Danzig te verzetten, is langs diolomatieken weg aan Don tschland medegedeeld. Volgens den correspondent zou kort ge leden bii een bestudeering van den toestand in de vrije stad gebleken zijn, dat, afgezien van nationaal-socialistische extremisten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de bevolking uitmaken, geen Daneigers burgers van het Dudteche rijk wenechen te zijn. De ontwikkeling in het Memelgebied sedert de inlijving bii Duitsbhland hebben een verkoelende werking op hen uitge oefend. DE O. 16 NAAR INDIK. Vanochtend is onder groote belangstel ling van de zijde van de marine zoowel als van de burgerbevolking, de O. 16 naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken. Om halftien werd door den marine-com mandant, schout bij nacht Jolles, de laat ste inspectie aan boord gehouden. Om half elf had het vertrek bij de Atjeh- loods plaats. Aan boord van de verschil lende schepen, die in de buitenhaven lagen, is de waarde van de Nederlandsche effecten- portefeuilles aanzienlijk verminderd. De Am- sterdamsche beurs heeft de laatste weken des niettemin een goed bewijs van haar weerstands vermogen aan den dag gelegd en tevens doen uitkomen dat de innerlijke positie van de markt bijzonder sterk is. Wanneer voorheen reacties, als de laatste maanden zijn meege maakt. voorkwamen, dan gaf dit onmiddellijk aanleiding tot omvangrijke executies en dag in dag uit werden alsdan in de hal van de koopmansbeurs, waar deze executies werden gehouden, lange lijsten opgehangen, vermel dende de fondsen, welke noodgedwongen moes ten worden geveild. Van executies is thans echter geen sprake geweest. Dit houdt hier mede verband, dat slechts een gering percen tage van de loopende effectenposities met ge leend geld is gefinancierd en dat bovendien voor de posities, welke met vreemd geld zijn opgebouwd, nog een behoorlijke overdekking aanwezig is. Tevens blijkt uit een en ander, dat het' fondsenmateriaal hier te lande zich in sterke handen bevindt. Hoewel de stemming de laatste dagen op de effectenbeurzen veel was verbeterd, was de handel nog van kleine afmetingen. De politieke spanning ls wel ver minderd. maar de toekomst is nog te onbe rekenbaar. dan'dat verwacht kan worden, dat groote engagementen zullen worden aangegaan. Geringe affaire is overigens geen verschijnsel dat zich alleen op de beurs te Amsterdam voordoet, want ook in het buitenland wordt ten opzichte van de fond6enmarkten een terug getrokken houding aan den dag gelegd. Een goed voorbeeld hiervan wordt geleverd door Wallstreet, waar het aantal verhandelde ana- deelen Zaterdag j.l. niet meer dan 155.000 be droeg. hetgeen beteekent. dat de handel in -Wallstreet feitelijk geheel tot stilstand was gekomen. De middagbeurs. De nieuwe week werd op de Amsterdamsche effectenbeurs op zeer kalme wijze ingezet. In den politieken toestand was geen verandering gekomen en de toestand blijft even onzeker als te voren. Dit neemt echter niet weg, dat de spanning aan het verminderen is en het accu- te oorlogsgevaar min of meer op den achter grond geraakt. Het vertrouwen is echter nog niet teruggekeerd en ten opzichte van de effec tenbeurs houdt men zich afzijdig. Ook heden werd ten opzichte van de markt zeer voorzichtig te werk gegaan. De affaire was van geringe pro porties en verscheidene toonaangevende aan- deelen gaven nauwelijks affaire te zien. De koersen waren nauwelijks of niet veranderd en daarbij was de marktontwikkeling eenigszins onregelmatig. Enkele fondsen trokken een kleinigheid aan en andere daarentegen ver toonden eenige weifeling, maar een gepronon ceerde tendenz kon niet worden opgegeven. Bovendien waren de fluctuaties, die onder beurstijd werden meegemaakt, te gering, dan dat daaruit gevolgtrekkingen konden worden ge maakt. Op de lokale markt werden Koninklijken aanhoudend in een open hoek verhandeld, waar bij de beweging, die zich ontwikkelde, meer schijn dan werkelijkheid was, want alles wel be schouwd werd niet druk zaken gedaan. Bij de opening werd gehandeld op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen, waarna onder beurs tijd een lichte afbrokkeling viel waar te nemen, die voornamelijk moest worden toegeschreven aan de geringe lust om de kleine hoeveelheid materiaal, die per saldo te verwerken viel, op te nemen. Suikeraandeelen waren vast gestemd. H.V.A.'s tipten even beneden de 400%-grens, maar kon den zich nadien toch weer verheffen. Verschil lende minder courante soorten werden hooger genoteerd. De handel was gering. De Tabaksafdeeling lag verlaten. Voor de Su- matra-aandeelen kwamen de noteeringen op stelsellooze wijze tot stand en de koersen hiel den verband met de toevallige marktpositie van ieder aandeel op zichzelf. In Rubberaandeelen was maar weinig te doen. Amsterdam Rubbers openden prijshoudend, lie- oen een kleinigheid naar boven, maar gaven in het verdere verloop van de markt nauwelijks blijk van aanwezigheid. De scheepvaartafdeeling was stil. prijshou dend. en zonder koersvariaties van bëteekenis. De handel in Industrieelen was van minimale afmetingen: waarbij de koersen zoo goed als onveranderd bleven. Een uitzondering werd echter gevormd door de Fokkeraandeelen. die wederom tamelijk groote variaties te zien gaven, maar zich des niettemin verder konden herstellen van de recente verliezen. Voor de Amerikaansche fondsen bestond maar matige belangstelling. De stemming was prijshoudend en diverse van de meest gang bare aandeelen konden zich een fractie verbe teren. De beleggingsmarkt was stil. De Neder landsche staatsobligatiën gaven slechts onbe- teekende koersafwijkingen te zien. De geldmarkt vertoonde een verdere ontspan ning in zooverre de prolongatiekoers daalde tot 1 pet. Hiermede werd weerspiegeld dat er ruim schoots gelden beschikbaar zijn. De vraag voor prolongatie was echter onbeteekenend. BUÏTENLANDSCH EIGENDOM BESCHADIGD. Bij een Japanschen luchtaanval op Foetsjau, Vrijdag j.l., is buitenlandsch eigendom zwaar beschadigd. Een Duitsch warenhuis is geheel vernield, het Ameri- kaansche ziekenhuis is getroffen en het douanegebcuw is gedeeltelijk vernield en ook een Britsch handelshuis werd getrof fen. Verder wordt vernomen, dat Japansche oorlogsbodems nabij Foetsiau vier schepen hebben aangehouden, waaronder het Brit- sche schip ..Seistan" en het Noorsche schip „Prosper". Het Noorsche schip is naar Formosa geleid. De Britsche torpedo- Jager „Scout" heeft een gewapende wacht aan boord van de „Seistan" gezonden om een herhaling te voorkomen. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 1 van het Vierde Blad. De ruggegraat van elk goed reclame-plan AMSTERDAM. 24 April. De vrees voor oorlog is onmiskenbaar aan het verminderen en de beurzen hebben hun zelf vertrouwen voor een gedeelte teruggekregen. In de afgeloopen week viel op de meeste fondsemnarkten en niet het minst te Amster dam. doorgaans een goed prijshoudende stem ming waar te nemen en een klein gedeelte van de koersverliezen, welke onlangs werden gele den, konden worden ingehaald. Wanneer de tegenwoordige noteeringen echter worden vergeleken met die van slechts enkele maanden geleden, dan moeten nog aanzienlijke verschillen worden opgeteekend. Alles by elkaar WISSELKOERSEN. Londen 8.81 11/16: Berlijn 75.55; Parijs 4.98 7/8; Brussel 31.67»Zwitserland 42.25; Kopenhagen 39 37» Stockholm 45.45; Oslo 44.32'/.; New-York 1 88 3'8. Lire Bank papier '6. Prolongatie 1 Part. disc. 1 3/8l'A Daggeld °/d. Registermarken 27 3/4; Handels Sperr- marken 7 5/8; Reismarken 451/»; Bank papier 24. AMSTERDAM. 24 April 1939 Aangeroerd 411 vette koeisn. Ie kwal. 7080: 2e kwal. 60— 68; 3e kwal. 5058 per kg. slachtgewicht. 70 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk. 61 vette kalveren. 2e kwal. 50—56: 3e kwal. 4048 per kg. levendgewicht. 213 nuchtere kalveren 450 750; 84 schapen 2022; lammeren 1519 per stuk. 429 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 kg. 56—57; zware varkens 55—56; vette varkens 53—54 per kg. slachtgewicht. Aange voerd 3 wagons. BOSKOOP, 22 April. „De Boskoopsche vei ling" Rozen per bos: Pechtola 7086 ct.; Wendlanc 55—68 ct.; Duisburg 45—73 ct.; Briar- clif 47—58 ct.; Butterlly 65—78 ct.; Wilh. Kor- des 2935 ct.: Rosalandia 40—60 ct.; Florex 5777 ct.; Edith Helen 6580 ct.; August Noach 3045 ct. Diversen per bos: Magnoliabloemen 2536 c.; Rhodoaendronbloemen 5060 ct.; idem Pink Pearl 7090 ct.; Clematis Prins Hendrik 1.50 —1.90. LEIDSCHENDAM. 22 April 1939. Engelsche komkommers le soort f.11—13; idem 2e soort 7—9: idem. 3e soort 46; Kropsla le soort 4.70 6.50; idem 2e soort 1.803.50; Stoof sla 6—9; Bloemkool le soort 1419; idem 2e soort 710: Tomaten, midd. 3334; idem groote ronde 34 35: idem 2e soort 3032: idem bonken 28 29; Andijvie per kg. 4 kilo 7385; Spinazie 4 'kilo 8—16; Postelein 11.50—14.60; Raapstelen 1—1.20; Rabarber per 100 bos 3.504.20; Sny- boonen 74—79; Radijs 1.50—2.10; Prei 16.30— 17.50; Seldery 1.30—1.40. ROTTERDAM. 24 April. Veemarkt Aan voer 741 vette runderen, 248 vette kalveren, 33 nucht. kalveren, 250 schapen 28 lammeren ">18 varkens. Per Kg.. Vette koeien 72, 58. 36—46; Vette ossen 66. 56. 54—48; Vette kalveren 110, I 90. 60—75; Varkens dev. gew.) 47. 46. 45; Scha pen 48. 43. 32. Per stuk: Schapen 24. 19, 16; I Zuiglammeren 9, 1, 4.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3