BUITENLAND NAAR DE BLOEIENDE BONGERDS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 April 1939 NAAR DE BOLLENVELDEN De strijd in het Verre Oosten AIgemeene Toestand Italië en Zuid Slavië per LUXE TOURINGCAR naar de onvolprezen BETUWE op WOENSDAG 26 APRIL a.s. ELTAX 666 Spanje Publicatie van nieuwe decreten Baldwin in Canada ▼EREEN1GING - OUD LEIDEN" Excursie naar het Prinsenhof. Een tweetal auto-bussen bracht Zater dagmiddag een aantal leden van ..Oud Leiden" met hun introducé's naar Delft, waar onder leiding van mr. J. K. van de Haagen een bezoek aan het Prinsenhof werd gebracht. In het portaal van het eigenlijke Prinsen hof. waar Balthazar Gerard zijn noodlot tige schoten afvuurde, maakte mr van de Haagen de deelnemers erop opmerkzaam, dat de situatie anders is. dan de teekenaars uit vroeger iaren hebben afgebeeld. Sïeehis één hunner heeft zich de moeite getroost er een reis naar Delft voor te maken. Van de anderen is de geteekende omgeving ge heel en al fantasie. Enkele jaren geleden heeft men ontdekt dat er in het portaal een uitgang naar de binnenplaats is ge weest Door dezen uitgang vluchtte Gérard langs de stalgebouwen. Ook is gebleken, dat de Prins bii het verlaten van de eetzaal en niet bii het afdalen der trap is getroffen. De eetzaal, nu de z.g. ..Historische zaal" is in 1883 ingericht als museum, doch men heeft getracht daarbij de sfeer van de 16e eeuw terug te brengen. Er moge reeds veel verbeterd zijn in ver gelijking met 100 jaar geleden, toen het Prinsenhof tot kazerne diende maar de huidige bestemming lijkt ons dit historisch gebouwencomplex nog evenmin waardig. In een der vertrekken is n.l. het Grotius mu seum gevestigd, terwui in het slaapvertrek van den Prins een Ethnologisch museum is ondergebracht. Mevrouw dé Wed Schouten was zoo wel willend de leden van ,.Oud Leiden" een krikje te laten nemen m het glazeniers- bedrijf van wijlen den heer Schouten, dat gevestigd is in het aan de Hervormde Diaconie toebehoorende gedeelte van het Prinsenhof. Hier kregen de deelnemers niet alleen door de explicatie van den bedrijfsleider een inzicht in de glasschilderkunst, doch konden zü tevens genieten van de buiten gewoon mooie en rijke verzameling van oud glas in lood. porcelein beeldhouwwerk, meubelen en allerhand oude zaken Op de zolderverdiping werd de toonkamer van het bedrijf bezichtigd. De tegenwoordige Waalsche kerk was vroeger de abdy van het klooster. De kamer van den prior met het fraaie gemetselde gewelf is nu conslstoriektmer. Ook het achtergedeelte van de abdykerk dat na de ingebruikneming door de protestanten werd afgescheiden om de kerk minder lang te maken, werd bezocht Dit gedeelte bevindt zich in een desolaten toestand. Een wentel trap van zeldzaam mooi metselwerk leidde oorspronkelijk naar de galerij, waar de nonnen den dienst bijwoonden. Een nieuwer gedeelte van deze trap leidt hoogerop, waar men op den z.g. beeldenzolder komt. Dit is het achtergedeelte van de abdykerk. waarin een vloer is gelegd. De beelden die overal in de kerk onder de kapspanten wa ren aangebracht, zijn hier behouden ge bleven. Het zijn zeldzame exemplaren van Noord-Nederlandsche beeldhouwkunst uit omstreeks 1470 Na de thee richtte men de schreden naar de Nieuwe Kerk. waar mr. van de Haagen het een en ander vertelde over de totstand koming der restauratie van dit kerkgebouw- welke zoo hoog noodig was. Dit bleek wel uit het feit. dat de pilaren van het midden schip alle moesten worden vervangen. Ten slotte wijdde mr. van de Haagen zijn be spreking aan de graftombe van Prins Wil lem van Oranie en de schenkingen der ge brandschilderde ramen. Deze ramen heb ben nogal aanleiding gegeven tot critiek. Men heeft dan ook naar meer eenheid ge streefd en veel glas door dat van minder felle kleur vervangen om al te groote tegen stellingen tusschen verschillende ramen teren te gaan. Er was daarna nog eenigen tijd om rustig een rondgang te maken, waarna de terug reis naar Leiden werd aanvaard. De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, to. Lido f. 0.65 P persoon. - Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 3422 (Ingez. Med.) KINDERFEEST PRINSES -VERJAARD AG. De contactcommissie van organisaties op nationalen grondslag organiseert a.s. Maan dag ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana in de groote Ge hoorzaal een kinderfeest, waar een film- en poppenkastvoorstelling zullen worden ge- gegeven. De antwoorden op de DuitscHe vraag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Kleedingmagazijn Verhulst (filiaal), Breestraat 103-105 Hoofdzaak Groote- markt 19. Den Haag. Heerenkleeding. Be heerder filiaal: B. H. Topper. Leiden. Wijzigingen Autobandenbedrijf „Centrum", Nieuw- steeg 43. Leiden. Vulcaniseerinrichting. De zaak is verplaatst naar: van Musschen- broekstraat 3 a, Amsterdam. H. v. d. Boom, v.h. Fa. Niekerk en v. d Boom. Hooftstraat 131, Alphen a. d. Rijn. Manufacturen en confectie. Overleden eige naar: H van den Boom, Alphen a. d. Rijn, d.d. 7 April 1939. Aanvullende opgave: van: Firma B. Zeilstra, Langebrug 101, Leiden. Als beheerder van het filiaal Kraaierstraat 19 werd d.d. 20 April j.l. aan gegeven: J. Zeilstra. Dit moet zijn: J. Zeil stra Jr. De antwoorden op de Duitsche vraag aan de in de boodschap van Roosvelt genoemde kleinere landen of zij zioh werkelijk door Duitschland bedreigd gevoelen, komen thans af. En, zooals te verwachten was, luidt het antwoord unaniem negatief. Liihauen. Ghekerriand, Finland. Dene marken en Zweden zeggen het alle in kiorte verklaringen. Eenigszins uit den toon valt Egypte. Dit land verklaarde, dat zij het grootste belang stelt in het handihaven van haar onaantastbaarheid en derhalve iedere overeenkomst inzake nonagressie verwel komt. Overigens verwijzen allen naar gegeven beloften en garanties van Duitsche zijde Geen bedreiging De Duitsche vraag wordt in Amerikaan- sohsofficieele kringen beschouwd als een maiióeuvre. Mfen beschouwt de ondervraagde landen als menschen, die bedreigd worden met een revolver en wie men vraagt, of eij zich in gevaar voelen. Bij voorbaat tooait men zich derhalve reeds gereserveerd over de antwoorden. Wat ook het antwoord van Hitler zal zijn. de openbare meening in de Vereenigde Sta ten zal de pogingen der democratie blijven steunen een men haalt hiervoor de woorden van Senator Borah in de commissie voor buitenlandsche zaken aan, welske hij heeft gesproken tijdens de behandeling van de neutraliteitswet: De Vereenigde Staten zijn niiet neutraal meer, want de geest van het land verzet zich tegen de totalitaire mo gendheden. Het ministerie van financiën heeft beslo ten, de toepassing van het besluit van den president tot het heffen van extra-rechten op Duifcsche goederen, welke gisteren in werking traden, niet uit te stellen. Deskundigen van het ministerie van fi nanciën hebben Roosevelt een rapport voorgelegd over eventueel te nemen maat regelen ingeval van een oorlog in Europa. Hierbij worden twee gevallen onderschei den: 1. De oorlog breekt plotseling uit. In dit geval zou de regeering der Vereenigde Sta ten de beurzen voor korteren of langeren tijd sluiten, opdat de markt zich kan her stellen. 2. De toestand verergert langzaam. De regeering zou dan maatregelen nemen, ge ïnspireerd door den slagzin ..business as usual". Het driezijdig monetair accoord zou blijven bestaan, zoolang de goudversche- pingen tusschen Parijs, Londen en Was hington zouden voortduren. Van Duitsche zijde blijft men met bijzon dere scherpte op de ..internationale Hetz- en leugencampagne" wijzen tegen de auto ritaire staten, waaraan vooral ..het Angel- Saksische deel der wereldpers" zich zou schuldig maken. Daarbij memoreeren zij de woorden van Hitier, dat zoolang hieraan geen halt wordt toegeroepen, er geen werkelijke vrede on der de volkeren kan ontstaan. Zoo schrijft de ,.D. A. Z."het schijnt alsof alle dui vels hebben samengespannen, de menschen niet tot rust te laten komen. Wie een En- gelsche of Amerikaansche krant opslaat, gaat gelooven. dat wij reeds midden in den wereldoorlog staan. De oorlogshetze is in deze weken zoo versterkt, dat de Engel- schen zenuwachtiger zijn dan ooit. De ,,city" is zoo wild geworden, dat de .busi ness" er onder lijdt. De „Angriff" neemt tot opschrift het woord van Caillaux ,,de pers verklaart den volgenden oorlog" en doet een beroep op de staatslieden der ge- heele wereld in te grijpen voordat het te laat is. .Beteugelt een Hetze, die u zelf zoekt te verstrikken. Ge hebt dan een histo rische prestatie volbracht voor den vrede der wereld." Intusschen is Henderson, de Britsche gezant te Berlijn, weer terug in zijn standplaats! Henderson. Te Venetie hebben de besprekingen tus schen Ciano en Markowitz, den Zuld-Sla- vischen minister van buitenl. zaken plaats gevonden. Na afloop ls eeh communiqué gepubli ceerd, waarin o.a. uiting wordt gegeven aan het streven naar uitbreiding der politieke en economische samenwerking tusschen beide landen en tusschen Joegoslavië eenerzijds en Duitschland en Hongarije an derzijds. Voorts verneemt Havas, dat de prins-regent Paul van Joegoslavië in de tweede helft van Mei een officieel be zoek aan Rome zal brengen. Het program van dit bezoek, dat ten doel zal hebben de hechtheid der banden tusschen beide landen te bewijzen, is door Ciano en Markowitsj reeds vast gesteld. Het communiqué luidt als volgt: „Tijdens de besprekingen, die de ministers graaf Galeazzo Ciano en Tsintar Markowitsj op 22 en 23 April 1939 te Venetië hebben ge voerd, zijn de verschillende kwesties, die voor de beide bevriende buurstaten van be lang zijn, in verband met de huidige inter nationale situatie en de jongste gebeurte nissen in Albanië, bestudeerd. Bij deze gelegenheid is eens te meer de bijzondere hartelijkheid vastgesteld in de betrekkingen tusschen Italië en Joegosla vië, een hartelijkheid, die zich sedert het sluiten van het pact van Belgrado, dat den vrede in de Adriatische zee en de eerbie diging der wederzljdsche belangen verze kerd heeft, nog op elk gebied en onder alle aspecten heeft geconsolideerd en versterkt. Overeengekomen werd' de vertrouwelijke samenwerking tusschen beide staten en ook die tusschen Joegoslavië en Duitsch land, zoowel op politiek als economisch ge bied, uit te breiden, ten einde de handha ving van den vrede te bevorderen en de stabiliteit in het Donaubekken te verbete ren Wat de betrekkingen met Hongarije be treft, hebben de twee ministers van Bui- tenlandsche Zaken de situatie bestudeerd, zooals die zich na de Jongste uitingen heeft ontwikkeld en de belde ministers hebben met voldoening vastgesteld, dat zij den weg gebaand hebben voor een nuttig begrip tusschen de regeeringen van Belgrado en Boedapest" In Italië heerscht groote voldoening, waar men van oordeel is, dat Joegoslavië zich definitief heeft ingeschakeld in het systeem van de as. De kwestie dér toenadering tus schen Belgrado en Boedapest, zoo zegt men kan als geregeld worden beschouwd. Reeds spreekt men van een a.s. reis van Csaky naar Belgrado, waar een Hongaarsch-Joe- goslavisch niet-aanvalspact zou worden op gesteld, waarvan de onderteekening tegen eind Mei zou kunnen geschieden. Hierna zou Joegoslavië toetreden tot het anti-ko minternpact en zijn uittreden uit den Vol kenbond aankondigen. Dit zijn tenminste vooruitzichten waarover men in Italiaan- sche kringen openlijk spreekt. Veelbeteekenend is voorts een commen taar in de „Popoio di Roma", welk blad schrijft dat, als Hongarije eenmaal zijn be trekkingen met Joegoslavië heeft geregeld, het met grootere veiligheid den blik naar Roemenië kan wenden. Volgens Engelsche meening wordt de houding van Zuid-Slavië beheerscht door overwegingen, dat de druk van de as ster ker is dan de beloften van landen, die ver deraf liggen. Het belang van Italië in de Adriatische Zee en in een integraal Zuid- Slavië ls een waarborg tegenover mogelij ken druk uit het Noorden. Ook wordt de algemeene antipathie van het Zuid-Slavische volk tegenover de as onderstreept. Tienduizend jonge Zuid-Slaven hebben ben Zaterdagavond tijdens een massale be tooging in de universiteit van Belgrado ver klaard aan den kant der democratie te staan. Zij deden een beroep op de regee ring om niet een heimelijke adhaesie met den aanvaller te bedekken met den man tel der neutraliteit. De vergadering eisch- te de verdediging van iederen duimbreed grond van Zuid-Slavisch gebied. De verte genwoordigde organisaties, die niet allen uit universitaire kringen kwamen, omvat ten iedere meeningschakeering. Er werden drie stampvolle parallelvergaderingen ge houden, waar de redevoeringen per luid spreker ten gehoore waren gebracht en toch moesten nog velen naar huis gezonden worden. De jaarvergadering van de Zuid-Slavi sche sokols heeft een motie aangenomen, waarin de sokols verklaren op leder oogen- blik bereid te zijn tot hun laatsten drup pels bloed „ieder stukje van het Zuid-Sla visch grondgebied en de rechten der Zuid- Slaven" te zullen verdedigen. Zij doen ver der een beroep op alle Zuid-Slaven „de les te trekken uit het tragische lot van andere staten en alles te doen wat in hun macht is om een billijke ovreenkomst tusschen Serven en Kroaten te verwezenlijken." Vertrek: Beestenmarkt t.o, Prys 2.per persoon. LIEFST PLAATSBESPREKEN - STATIONSWEG 47a 3564 Lido om 9 uur; terug ca. 8 uur. De route blijft een VERRASSING voor U. (Ingez. Me<l.) In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maadag 17 ADril 58: Dinsdag 18 April. 58; Woensdag 19 Aoril 56 Do'derdag 20 April: 58: Vrij dag 21 April: 57; Zaterdag 22 April 57. To taal 344 personen Onze stadgenoot, de heer D Kraayen- brink slaagde gisteren te Utrecht voor het diploma zwemonderwijzer van den K.N.Z.B. Gistermorgen heeft de 35-jarige W. J. M. de Ltoen hij in zijn woning aan de Toussaintkade een kachel naar den zolder wilde dragen, zijn evenwicht verloren, waardoor hij van de trap viel en den rech- terbovenarm brak De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Bij onderhandsche aanbesteding waar bij waren uitgenoodigd de N.V. „Bruinzeel" te Zaandam, en de N. V. „Northgo" te Noordwijk, werd de levering van de binnen- betimmering voor het stadhuis alhier, welke zal worden uitgevoerd in Limba-hout, opge dragen aan de N.V. „Northgo." Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan de Stadhouderslaan alhier is benoemd mej. G. B. van Doorn te Utrecht. Men zie voor verder Stadsnieuws pagina 3 van het 2de Blad, De „Matin" bericht dat de „Daily Mail" uit Hendaye heeft vernomen, dat graaf Jor- dana aan den Franschen ambassadeur, maarschalk Petain, de volgende verzekerin gen heeft gegeven: 1. De overwinningsparade zal op 15 Mei te Madrid worden gehouden. 2. Voor einde Mei zullen alle Italiaansche en Duitsche vrijwilligers Spanje verlaten hebben. 3. Generaal Franco hecht het grootste be lang aan het handhaven van de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk en acht zich in geval van een aanval niet ge bonden aan de mogendheden van de „as". In een rede te Cordoba heeft Franco in het kort herinnerd aan het lijden van den oorlog. Hij zeide vervolgens te wenschen, dat de overwinning het uitgangspunt is voor een algemeen pogen, hot lot der klei nen te verbeteren, opdat de uitbuiting van vroeger zal verdwijnen. Sprekende over het leger zeide Franco, dat het een mlllioen soldaten telt en dat men. om het te ver slaan, wel twee of drie millloen man noodig heeft. Niemand bedreigt Spanje, omdat het over voldoende jeugd beschikt om zich te verdedigen. Alle Spanjaarden, aldus besloot Franco, moeten thans waakzaam zijn en vertrouwen stellen op God en het vader land. Wederom zijn eenlge honderden Italiaan sche strijders in hun land teruggekeerd. GAFENCU TE LONDEN. De Roemeensche minister Gafencu is te Londen gearriveerd. Hedenochtend had hij een onderhoud met lord Halifax, vanmiddag zal Chamberlain hem ontvangen. Verwacht wordt, dat Gafencu verslag zal uitbrengen over de vorderingen der bespre kingen van Roemenië met Turkije. Polen en de Balkanlanden en de houding van Duitschland. Naar het schijnt, is de strek king van het Duitsche argument geweest, dat het voor Roemenië in het geheel niet noodig was zich aan te sluiten bij een anti agressieblok, dat het meer te vreezen heeft van een aansluiting bij Rusland dan van Duitschland of Hongarije en dat Duitsch land bereid zou zijn de Roemeensche gren zen te waarborgen, zooals Groot-Brittannië dat heeft gedaan, mits Roemenië het ver drag niet wederkeerig maakt. Ook schijnt er sprake te zijn van een lee ning aan Roemenië van 2'/i millioen p. st. Stefani verneemt te Boekarest dat de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, in Mei a.s. een bezoek aan Roemenië zal brengen, als een officieele beantwoording van het bezoek van Gafencu aan Berlijn. FRANKRIJK. In het Staatsblad is een decreet gepubli ceerd, waarin werd besloten tot vestiging van een marinebasis te Mersel-Kebir in het departement Oran (Algerije). Het geheele district van Mersel-Kebir wordt geklassi- ficeerd als „oorlogsgebied". Een ander decreet betreft de soepeler toe passing van de wet op de veertigurige werioweek. De bedrijven worden in drie dee- len gesplitst: het openbaar bestuur, de par ticuliere industrieën, die voor de nationale verdedging werken en de particuliere in dustrieën, die dit niet doen. In de diensten van openbaar bestuur moet 45 uur per.weejt gewerkt worden, met behoud van de"h Engelschen Zaterdag. In de tweede cate gorie wordt de loonsverhooging van tien procent op de overuren afgeschaft en in de derde categorie zal de loontoeslag pas gel den vanaf het 45ste werkuur in de week. Deze toeslag wordt uniform vastgesteld op 5 procent. De nieuwe credieten, die voor de lands verdediging geopend zijn, bedragen 12.770.000.000 francs in totaal. Dit bedrag is als volgt onderverdeeld 4.200.000.000 francs voor het landleger, 4.140.000.000 francs voor de marine, 3.850.000.000 francs voor de luchtmacht en 580 mlllioen voor de koloniale troepen. Nationaal-socialisme en fascisme zijn exportartikelen geworden. Henri Plchot, de president van de federale nie van oud-strijders, heeft op een bijeen komst van oud-strijders een rede gehou den, waarin hij o.m. zeide, dat nationaal- socialisme en fascisme exportartikelen zijn geworden. Het gaat om niets minder dan Europa de dictatuur op te leggen van een lompe en anti-liberale ideologie. Roosevelt, zoo zeide Pichot verder, heeft begrepen, dat de wereld slechts gered kan Worden door een nieuwe richting in te slaan en dat het er voor de volken en voor hen, die regeeren om gaat, dit te bereiken door uitwisseling van de rijkdommen, die de hedendaagsche wereld trouwens kan pro- duceeren, zooveel als zij maar wil, ZWEDEN. Hansson wijst op Zwedens neutraliteits politiek. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zweedsche sociaal-democratische partij heeft ministerpresident Hansson een rede gehouden, waarin hij wees op de eensgezindheid der Zweedsche natie ten aanzien van de noodzakelijkheid, de neu traliteit te bewaren, het land buiten con flicten te houden en de vrijheid en onaf hankelijkheid van Zweden tegen wien ook te verdedigen. De viering van het jubileum der partij wordt o m. bijgewoond door Blum, den lei der der Fransche socialistische partij. Hij heeft bij zijn aankomst verklaringen afge legd, waarin hij o.m. wees op de volmaak te eenheid van het Fransche volk in deze kritieke dagen. VEREENIGDE STATEN. Meer aandacht voor contra-spionnagc. Een ambtenaar /an het departement van oorlog heeft verklaard, dat het Amerikaan sche leger van plan is, zij-n contra-spion- nage- en inliohuingendienst te versterken, teneinde de ontwikkeling van den toestand in Europa meer van nabij te volgen en de geheimen der landsverdediging te be schermen. MIDDEN-EUROPA. Spanning aan de Hongaarsch-SIov rakschc grens. Volgens uit Presov ontvangen berichten vordt de toestand aan de Hongaarsch-Slo- vaa-ksche Oostgrens weer meer gespannen. Er zijn weer schoten gewisseld en een Hongaarsche grenswacht is daart>ij gedood. Hevige gevechten. Op ta! van plaatsen aan het uitgestrekte front wordt hevig gevochten. Toch heet het. dait het groote Ohineesche offensief nog moet worden ingezet. De Ohineezen zeggen een zeventig steden te hebben her overd. Anderzijds verwacht men een Japansche aanval op Swatau, waar de bevolking reeds grootendeeLs is geëvacueerd. Ruim tweehonderdduizend rondzwervende Chineesche knapen van elf tot zestien jaar oud, hebben zich geschaard bij het vroe gere communistische leger, dat de Japan- neezen in Noord-West-China bestrijdt. Te klein om wapenen te dragen, maken zij zich nuttig als hoornblazers, boodschappers e.d. Zij noemen zichzelf „kleine duivels", hebben hun eigen militaire organisaties en kiezen hun eigen officieren. Zij dragen ver sleten uniformen, vaak drie maten te groot en krijgen hetzelfde voedsel en soldij als de geregelde manschappen, t.w. een Ohineesche dollar per maand. Zij houden er een eerecode op na, gelijk aan die der padvinders en mogen noch rooken noch drinken. Door hun legertrai- ning zijn zij befaamd geworden voor hun geschiktheid om ontberingen te doorstaan. Zij worden door officieren vaak gekozen om als lijfwacht dienst te doen. ENGELAND. t Baldwin heeft aan de universiteit van Toronto een lezing gehouden waarin hij o.m. zeide: Tenzij de menschheid voor altijd onderworpen wil worden aan de wet van de wildernis, zullen wij moeten terugkeeren tot het Volkenbondshand vest of iets van dien aard, telkens en telkens opnieuw." De Britsche oud-premier gaf een over zicht van de jaren na den oorlog in Enge land. de mislukking van den Volkenbond en de huldge uitdaging van het democrati sche systeem. Sprekende over de oorlogs dreiging zeide Baldwin: ,.Ik verklaar, dat de Britsche regeering volkomen gelijk had met het afleggen van haar verklaring van 31 Maart (de belofte aan Polen) en wij weten thans, dat, mocht een uitdaging komen, wij aanwezig zullen zijn. De beschaving kan ten onder gaan tengevolge van een oorlog, maar zij zou stellig ten onder gaan tengevolge van een nationaal-socialisme, dat zou zegevieren buiten de grenzen van bet land zijner geboorte. Aan welke ideo logie een volk zichzelve ook moge on derwerpen, dat is een zaak, die dat volk alleen aangaat. Wanneer echter die ideologie wordt opgelegd aan an dere, vrije volkeren, dan is dat een zaak van alle vrije menschen," De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft een voor de V. S. bestemde radiorede gehouden, waarin hij zijn beste wenschen uitsprak voor de we reldtentoonstelling te New-York en o.a. zei: ,,Laat mij u in herinnering mogen brengen, dat onze volken elkander ook op stoffelijk gebied wederzijdsch voordeel brengen. Een welvarend Engeland betee- kent een welvarend Amerika en aangezien gij onze beste klant zljt, geldt ook het om gekeerde." De wereldtentoonstelling kan er, volgens spr., toe dienen, om aan deze waarheid algemeene bekendheid te verlee- nen. Halifax noodigde zijn hoorders uit, En geland te bezoeken en zei, dat zij dan kon den zien, met welk een eensgezinde vast beslotenheid tot instandhouding der oude vrijheden, instellingen en al datgene, wat het Engelsche leven vormt, de Britten de taak volbrengen om hun land sterk te ma ken. In tijden als deze achtte hij 't goed, dat zulks geschiedt. ROEMENIE. Wenschen der Hongaren Een delegatie van de Hongaarsche min derheid in Roemenië heeft den minister voor minderheden-kwesties, Dragonier, een reeks eischen voorgelegd. Deze hebben voor al betrekking op het gebruik van de Hon gaarsche taal in die provincies, waar veel Hongaren wonen, op het recht der Honga ren om vakbonden te vormen en op het recht der Hongaarsche boeren om wapens te dragen. DUITSCHLAND. Het gebrek aan gToente en fruit. Waltner Darré. de minister van land bouw. heeft bij de opening eener nationale landbouwtentoonstelling te Stuttgart, er- wezen op het tekort aan groenten en fruit, waaronder Duitschland thans te lijden heeft. Het is op den duur niet mogelijk, zoo sprak hij. te verduren, dat Duitschland elk <->ar verscheidene maanden lang versto ken ;s van fluit en versche groenten, en zich tevreden moet stellen met busgroen ten. De voortbrenging van deze producten, aldus de minister, kan en moet verhoogd worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2