STADSNIEUWS Bevestiging en intrede van ds. J. N. Bieger MAANDAG 24 APRIL 1939 No. 24257 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Afzonderlijke werkverruimingsdienst ingesteld- 80sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij de Evang. Luthersche Gemeente Belangrijk legaat voor Museum van Nat. Historie •&TT00NEEI NIEUW/ Leidsche Schouwburg. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd Zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags cn Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.39 per week f.0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 ntnd> Na een vacature van anderhalf jaar ontving de Evangelisch-Luthersche ge meente te dezer stede gisteren in ds. J. N. Bieger, gekomen van Bergen op Zoom, haar nieuwen herder en leeraar. Ds. J. N. Bieger. Ds. Bieger, die in de plaats van ds. C. de Meyere werd beroepen, werd gister ochtend door ds. J. J. Simon van Gouda, tot zijn ambtswerk ingeleid. De bevestiging. Onder de zeer velen, die deze plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.m. op wet houder Jac. Wilbrink, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, prof. dr. G. Sevenster en den heer H. C. Weisz van het Leger des Heils. Na de liturgie las ds. Simon Joh. 10 11—18 om dan. aan de hand van 2 Cor. 5 19 b: ,,God heeft onder ons het woord der verzoening opgericht," te wijzen op de be- teekenis van dit Schriftwoord. Ds. Simon, die, voor zoover zijn werk in Gouda het toeliet, de plaats van ds. de Meyere vervulde, dankte vervolgens de ge meente voor haar liefde en trouw, hem be wezen. Gij zijt, aldus spr., een dankbare gemeente, die het werk van uw leeraar waardeert. Zich tot ds. De Meyere rich tende, merkte spr. op. dat zijn werk nog altijd met dankbaarheid en liefde wordt herdacht. Menigmaal werd mij uw naam met waardeering genoemd. Het is voor u. ds. Bieger, aldus spr., ook een zeer bijzondere dag. Gij hebt door het vervullen van uw ambtswerk in Stadska naal. Middelburg. Vlissingen en bij de Prot. Kerk in Ned.-Indië en later weer in Bergen op Zoom, een langen staat van dienst. En thans wacht een nieuwe gemeente weer op üw arbeid. Tot zijn eigenlijk overdenkingswoord, 2 Cor. 5 19 b. komende, wees ds. Simon er op, dat Paulus hier schrijft uit zijn rijke cn rijpe levenservaring. Noemen wij. zoo als in dit tekstwoord, verzoening, dan den ken wij aan vijandschap. Ook een man als Paulus heeft deze vijandschap gekend. Wij behoeven daarvoor maar te denken aan de wijze waarop hij voor zijn bekeering de gemeente des Heeren vervolgde. Met een vijandig hart vervolgt hij de belijders van den Christus totdat Christus hem in den weg treedt. Dan is het uit met zijn vijand schap en wordt het een zich overgeven in absolute en volkomen gehoorzaamheid aan Christus. Dan wordt hij een nieuw schep- sel in Christus Jezus en komt zijn gansche verleden achter hem te liggen. Echter blijft ook bij Paulus de strijd tegen de zonde. Worstelend gaat hij voort om zijn Heiland 'oe te behooren in de zekerheid, dat hij I verzoend is met God. Ds. Simon wees er verder op, dat in den I grond van de zaak ieder menschenkind, als i mensch aan Paulus gelijk is. Zelf brengen wtj menschen niets terecht van het groote geDod God lief te hebben boven alles. Heer- iechter ls het te weten, dat God ons m Christus heeft willen verzoenen. Een voorrecht is het te weten, dat het ver zoent met God" de poort van den hemel foor ons opent. Verder zette spr. uiteen, dat predikanten een mensch niet in den hemel kunnen bren gen, maar zij alleen in groote oprechtheid kunnen brengen hetgeen God in Zijn Woord geopenbaard heeft. Wij zullen niet spreken an onze eigen wijsheid maar uitsluitend T™gen wat God ons heeft opgedragen, i j™ 'li, als mensch, opgaar naar het slii't Heeren. dan zullen wij daar uit te ii naar 'oe 8aan 0Ih hel evangelie „,.00r,n en om te ontvangen wat wij voor 0I«e ziel noodig hebben. Zich hierna tot ds. Bieger richtende, zeide spr.. dat hem een gemeente wacht, welke het woord der verzoening noodig heeft. Spr. zeide. de overtuiging te hebben, dat velen met den nieuwen predikant zullen medele ven en hem willen helpen en steunen. Nadat ds. Bieger dan met een ,,Ja, in Gods hulp" op de bevestigingsformule had geantwoord, zong de gemeente hem staan de toe ,,U zeeg'ne God! Hij steil' U tot een zegen". Na afloop van den dienst heeft ds. J. Ph. Makkink als voorzitter van den Kerkeraad en als ambtsbroeder in dezelfde gemeente, in de consistorie een hartelijk welkomst woord gesproken. De intrede. In de avondgodsdienstoefening, welke zeer druk bezocht was, aanvaardde ds. Bieger zijn ambt. Namens het gemeente bestuur was ook thans wethouder Wilbrink aanwezig. Verder merkten wij o.m. op prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, ds. Joh. W. Groot Enzerink, Ned- Herv. pred. te dezer stede, ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegst- geest, ds. Makkink, Luth. pred. te dezer stede, ds. De Wit, Luth. pred. te Delft, ds. v. d. Eist, Luth. pred. te Valkenswaard, ds. Nolte, Luth. pred. te Middelburg, ma joor mej. A. J. Hak van het Leger des Heils, den heer Huibregtsen, van de Remon- strantsche gemeente en voorts een deputa tie uit Bergen op Zoom. Als tekst koos ds. Bieger: Gen. 12 2: „Ik zal u zegenen en gij zult tot een ze gen zijn." Spr. begon met er op te wijzen, dat het vandaag niet alleen een feestdag, maar ook een gezegende dag is. Aan de hand van de geschiedenis van Abraham schetste spr. den zegen dien God aan Zijn dienst knecht geschonken had. Spr. toonde hierbij aan, dat Gods zegen vaak in het verbor gene ligt. De vrucht van den zegen zien wij pas later, in de dagen der eeuwigheid. God wil zijn zegen niet allen aan Abraham schenken maar ook aan allen, die Hem willen dienen. Spr., die het beroep van Lei den ziet als een roepstem van God, hoopt dat hij getrouw zal zijn aan dien roepstem en dat God hem wil zegenen, al zal die zegen dan misschien ook verborgen blijven. Met een verwijzing naar het leven van Jezus, Die door Zijn blik zegenend, maar ook straffend kon optreden, toonde hij aan. dat de blik een brug kan vormen tusschen den eenen en den anderen mensch. Zoo kan er ook een brug bestaan uit de zege nende hand of het zegenende woord. Ten slotte ligt er ook een zegen in de daad en in het gebed. Aan de hand van enkele ge deelten uit Gods Woord werkte spr. dit na der uit. Ons christen-zijn moet onder alle om standigheden staan in de kracht Gods. Kin deren van God moeten het zout der aarde zijn. De wereld moet kunnen merken, dat zij er zijn. In ons leven moet een hoog-altaar staan waarop het vuur des gebeds brandende is. Het evangelie van Jezus Christus is voor hen, die uit de modder van het leven, hun voeten willen plaatsen op de rots dei- eeuwen. Het is ook het eenige redmiddel om dfe in den stroom der wereld wegzei lende menschheid te grijpen. Daarom moet dat evangelie aan allen gepredikt worden. Het evangelie brengt bekeering en weder geboorte, twee noodzakelijke dingen voor den mensch. Welnu, aldus spr.. dit evange lie, dat door de Evang. Luthersche ge meente wordt aangenomen, wensch ook ik te brengen. Wat de wereld noodig heeft, is niet de grootheid des levens maar God. Het ..wees een zegen" wil feitelijk niets anders zeg gen dan: breng den ander, dien op uw weg geplaatst is, tot God. Iemand, die tot ze gen geroepen is, is een uitdeeler. Spr. wenscht in zijn prediking uit te la ten komen, dat wij niet arm behoeven te zijn als wij uitdeelers en bezitters mogen zijn van Gods rijke zegeningen. Aan het einde van zijn rede richtte spr. zich toi den kerkeraad. de aanwezige predi kanten, het gemeentebestuur en tenslotte tot de gansche gemeente. Na afloop van den dienst was er in de consistorie gelegenheid om met ds. en me vrouw Bieger kennis te maken. Velen maakten hiervan gebruik. HULP AAN CHINA. Collecte bracht ruim f. 1400.op! De Zaterdag alhier gehouden collecte ten behoeve van de steunverieening aan de Chineesche burgerbevolking heeft niet min der dan f. 1437.17 opgebracht! Voorwaar een schitterend resultaat. De door een aantal Rotterdam.-"'-he Chineezen uitgevoerde dra- kendansen trokken vele kijkers, terwijl vooral de jeugd groote belangstelling aan den dag legde voor het naar onze begrip pen vreemdsoortige „orkest", dat aan een lange paal in den stoet werd meegedragen. BESTEMD VOOR UITBREIDING VAN HET GEBOUW. Wijlen de heer F. E. Blaauw. de vroe gere bewoner van Gooilust te 's-Grave- land, heeft den Staat der Nederlanden een aanzienlijk bedrag vermaakt ten behoeve van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie, alhier. Het is de be doeling van den heer Blaauw geneest daardoor de hoognoodzakelijke uitbrei ding van het museum met een gebouw mogelijk te maken; het bedrag zou f. 100.000.beloopen. De directeur van het Museum, prof. dr. H. Boschma. tot wien wij ons om nadere inlichtingen wendden, kon deze in dit sta dium niet verstrekken; ook niet ten aan zien van het bedrag, -waarover hem sterk uiteenloopende cijfers ter oore zijn ge komen. Hopelijk, aldus prof. Boschma, zal dit legaat het mogelijk maken o.a. een be hoorlijke tentoonstellingsruimte te creëeren, waaraan dringend behoefte bestaat. TOONEELVER. „TOT IEDERS GENOEGEN" Geslaagde uitvoering. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging T.I.G. een uitvoering in de Burchtzaal. Na een pittigen muzikalen inzet door „The Blue Rhythm Boys" spra fcde voorzitter de heer A. Arentsen, een welkomstwoord tot de aanwezigen. Gaarne had spreker zijn wel kom tot een geheel gevulde zaal gericht, doch na de inzinking, welke T.I.G. heeft moeten doorstaan, ko-n hij tlhans toch zijn tevredenheid over de opkomst uiten. In derdaad heeft de vereeniging, aldus spr., aan een geweldige inzinking geleden, zóó zelfs dat va-n ontbinding sprake was. Dank zij echter het organisatietalent en het on vermoeid werken, in het bijzonder van de heeren I. Boom en J. de Ru, kon de vereeni ging niet alleen in stand gehouden worden, maar is er, zoo zeide de voorzitter, weer bloei en leven in T.I.G. en wel zóó, dat weer een goed blijspel over het voetlicht gebracht kon worden. Spr. besloot met een prettigen avond toe te wenschen. Met het blijspel „Hoogmoed komt voor den val" heeft TJ.G. haar naam inder daad eer aangedaan. Zeer vermakelijk zijn de verwikkelingen in dat spel. waarin de quasi-deftige familie Santé telkens weer in de meest benarde posities geraakt en ten slotte geheel in den val loopt. Abraham Santé, Mien, zijn vrouw, en Bé. hun dochter, leverden uitstekend samen spel, terwijl vooral eerstgenoemde en de rustige, maar rake Opa. blijk gaven, over een uitstekende tooneelroutrne te beschik ken. Het daverend applaus na elk bedrijf deed voldoende uitkomen, dat deze uit voering weer „tot ieders genoegen" was geweest. De bloemen, welke aan de dames werden aangeboden, waren wel verdiend. Het kapwerk was bij P. v. d. Pijl in goede handen. Na een kort propagandistisch woord om toe te treden als lid of donateur van T.I.G., werd deze zeer goed geslaagde uitvoering besloten met een gezellig bal onder leiding van den heer Anton de Groot, waarbij „The Blue Rhythm Boys" met goede dansmuziek de stemming er in wisten te houden. K. V. LITTERIS SACRUM. Wat het zwaarst weegt, levens spel van mrs. Cecil Chesterton en Ralph Neale. Litteris heeft het seizoen besloten met een tooneelspel, dat het oude drie-hoek- vraagstuk behandelt doch op geestige wijze, niet afgezaagd of versleten. De vertaling van mevr. HagemanVerhagen, heeft bo vendien het tooneelwerk uitnemend aange past aan onze tijden en de haar daarvoor aangeboden bloemen waren een welver diende hulde. Een zakenman, gelukkig getrouwd en vader van twee kinderen, een zoon en een dochter, wordt ingepalmd door zijn secre taresse. Hij wil scheiden doch de secre taresse weigert te trouwen; voor haar geldt slechts „het avontuur". Hea einde is, dat alles weer in het reine komt (dank zij vooral de dochter l voor zoover dat in zulke omstandigheden denkbaar is. Bepaald diep gaat dit stuk overigens niet, al wordt er veel gepraat over moraal. Het blijft geheel ingesteld op het society-play, tot welk genre het feitelijk behoort. Dus zonder groote hartstochten etc. Litteris heeft het over het voetlicht ge bracht op voorname wijze, zooals wij dat gewend zijn, maar een hoogtepunt werd toch niet bereikt. Het tempo was te traag en speciaal in het tweede bedrijf rammelde het soms ietwat, daar men niet volkomen rolvast was. Maar niettemin kan men over het geheel toch alleszins tevreden zijn. Distinctie en zuiver aanvoelen waren ook nu aanwezig! En zoo werd de sfeer van voornaamheid, Litteris zoo bij uitstek eigen, ook nu weer gegrepen! Mevr. Hageman was een uitnemende echtgenoote. Zij beheerschte haar rol naar behooren. De heer Dros had eenige moeite om zich naast haar volkomen te handha ven als echtgenoot, doch slaagde in hoofd-- zaak toch wel. Bijzonder raak getypeerd waren de doch ter van mevr. Truus Hogewindvan Oort- merssen (frisch en fleurig) en de tante van mej. Rosien Gaykema. Minder waren de zoon en de secretaresse, doch gelukkig niet onvoldoende. De twee bijrollen deden het goed. Aan het slot werden bloemen aangeboden aan de dames-executanten, een hulde, die het talrijke publiek gaarne met dankbaar applaus onderstreepte. Hedenavond gaat de reprise. BINNENLAND. De distributiewet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (2de Blad). Werklooze dienstplichtigen van lichting 1924 en jongere lichtingen zullen wor den opgeroepen Binnenland, 3e Blad). Het drama te Uithuizen; verdachte in vrijheid gesteld (Gemengd, 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Kostbare partij sieraden gestolen te Am sterdam (Gemengd, 3de Blad). Nederland won met 32 den voetbalwed strijd tegen België (Sport, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Kleurlooze markt - On regelmatige koersbeweging - Geringe variaties - Amerika prijshoudend - Beleggingen kalm. STORING IN STROOMVOORZIENING. Bioscoop moest sluiten. Vermoedelijk tengevolge van een kabel defect in verband met de werkzaamheden aan de rioleering nabij den Stationsweg is Zaterdagmiddag de electrische stroomvoor ziening op den Stationsweg en de Steen straat van kwart voor drie tot kwart voor vier gestoord geweest. Voor de meeste aan geslotenen leverde deze storing op dit uur geen onoverkomenlijke moeilijkheden op, maar de directie van één bioscooptheater achtte zich verplicht de entreé's terug te betalen, terwijl de directie van het andere theater op het punt stond dit te doen, toen de lichten weer aangingen! De storing had precies een uur geduurd. BUITENLAND. De antwoorden op de Duitsche vraag (Bui tenland, .1ste Blad)., Italië meent, dat Zuid-Slavië zich invoegt in de as-politiek (Buitenland, 1ste Blad). Wenschen der Hongaarsche minderheden in Roemenië (Buitenland, 1ste Blad). Luxemburg viert zijn eeuwfeest (3de Blad). De Britsche gezant te Berlijn op zijn post terug (Buitenland. 1ste Blad). Gafencu te Londen (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. i Afdeeling „Werkverschaffing en steunverieening" wordt opgeheven. De regeeringspersdienst meldt: In de memorie van toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot verhooging van het Werkfondserediet met 30 millioen gulden, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverruimingsaangelegenheden in het leven zou worden geroepen. Het ligt in de bedoeling voor de taak, die tot nog toe door het werkfonds en de departementale werkverschaffingsaf- deeling is verricht, een meer zelfstan dig bedrijf in het leven te roepen onder de verantwoordelijkheid van den minis ter van sociale zaken. Dit lichaam zal de verschillende onderdeden in onder ling verband regelen terwijl de leiding zich uitsluitend zal bezighouden met dezen tak van overheidszorg, welke uit de werkloosheidssfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt. Daar echter voor het oprichten van zulk een bedrijf een wet telijke voorziening wordt vcreischt en liet gewichtige belang der werkloos heidsbestrijding, door middel van de uitvoering: van werken, het overgaan tot het centraliseeren der desbetreffen de bemoeiingen onder een uitsluitend daarmee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de totstandbrenging der bedoelde wette lijke regeling, deze taak inmiddels toe vertrouwd aan een dienst voor de werk verruiming door het bevorderen van werken. Het Koninklijk besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand gekomen. De instelling: van dezen dienst met de daaraan toegekende taak heeft ten gevolge. dat de afdeeling werkverschaf fing en steunverieening ten departe- mente, zooals zij thans bestaat, zal wor- len opvcheven en het in die af- .leeling: gelegen organisatorisch ver band van de werkverschaffing met de steunverieening wordt losgemaakt. Te vens vervalt hiermede, uiteraard, de functie van het hoofd dezer afdeeling, den directeur-generaal van de werk verschaffing en steunverieening. Voorts wordt door deze reorganisatie de direc teur-generaal van den arbeid, die tot nog toe tevens was belast met de lei ding van het werkfonds, ontheven van den tijdroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie weder om geheel teruggegeven. Voor het geheele land: Zwaar be wolkt met opklaringen en plaatse lijke buien. Iets kouder. Meest matige aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind. PROF. DR. N. PH. TENDELOO. Vandaag herdenkt prof. dr. N. Ph. Ten- deloo, oud-hoogleeraar in de pathologische anatomie aan de Universiteit alhier, zijn lósten verjaardag. Het was de wensch van prof. Tendeloo. dat aan dit feit zoo weinig mogelijk aandacht werd geschonken. GOUDEN BRUILOFTSFEEST. Maandag 8 Mei a.s. zal het echtpaar D. Selierde Blauw, wonende Ververstraat 37 zijn gouden huwelijksfeest herdenken. De bruidegom heeft een werkzaam leven ach ter den rug: gedurende 44 jaar was hij ar beider in de voormalige Katoenfabriek en daarna 18 jaar in de Zeepfabriek der firma Sanders. Moge het het gouden bruidspaar gegeven zijn nog tal van jaren van een door geen materieele zorgen verstoorde rust te genieten. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De R.K. candidatenljjst. De R. K. candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezingen is na de gisteren gehou den stemming, geheel overeenkom-tig net advies der commissie als volgt vasi gec sic 1. Th. B. J. Wilmer; 2. mr. A. F. L. M. Tepe; 3 Th. M. W. Bergers; 4. H. Lombert; 5. J. A. M. van Oyen; 6. mr. H. F. A. Don ders; 7. H. L. J. Tobé; 8. A. van Dijk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1