IEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 April 1939 Vierde Blad No. 24257 NAGEKOMEN BERICHTEN 80ste Jaargang Stadsnieuivs Binnenland Het drama te Uithuizen Buitenland Onderhandelingen tusschen Sovjet-Unie en Turkije Ook von Dirksen keert terug Churchill bepleit dienstplicht Ernstige autobotsing te Oegstgeest Uit de Omstreken Doodelijk motorongeluk Haarlemmermeer in DE fTANDVAfTIGE TINNEN fOLDAAT Hedenmiddag omstreeks 12 uur is de circa 15-jarige Ambachtsscholier Th., door dat hij op de Breestraat met zijn fiets slipte, door een uit de tegenovergestelde richting komende auto aangereden. De jongen bekwam een gapende hoofdwonde en is door den E.H.D. ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. herdenking van den geboortedag van prins willem van oranje. Bij de gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje hebben hedenmorgen verschillende deputaties van Oranje-vereenigingen te Den Haag kransen en bloemen gelegd voor het ruiterstandbeeld van Willem de Zwijger voor het palels in het Noordeinde. verdachte in vrijheid gesteld. Het onderzoek naar het drama, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Gereformeerde oudeliedenhuis te Uit huizen heeft afgespeeld, heeft de zaak een onverwachte wending gegeven. Het onderzoek der justitie heeft uitgewe zen, dat het niet vaststaat, dat het slacht offer door moord om het leven is gekomen. Zooals men weet, werd de 63-jarige mej. Wagenaar met verbrijzelden schedel in den gang van haar woning gevonden. De broer van het slachtoffer werd. ver dacht van dezen moord, gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Gronin gen gesteld. De man is vandaag in vrijheid gesteld. trekhondenbesluit. Bij Koninklijk besluit van 27 October 1938 is een aanvulling van het trekhonden- besluit tot stand gekomen, op grond waar van het na 1 Mei a.s. verboden zal zijn zit- vergunningen af te geven voor als honden kar ingerichte rijwielen. Vooral in de Noor delijke provinciën blijkt dit verbod in de uitvoering op groote moeilijkheden te stui ten. Ter tegemoetkoming aan de gerezen bezwaren is thans, naar wij bevoegde zijde vernemen, een overgangsbepaling in voor bereiding, waardoor het mogelijk zal wor den, dat ook na 1 Mei 1939 nog zitvergun- nlngen worden afgegeven voor als honden kar ingerichte rijwielen, bakfietsen, daar onder begrepen, doch alleen aan hen, die op 31 December 1938 in het bezit van een dergelijke vergunning waren. Het Koninklijk Besluit tot stelling van de bedoelde overgangsbepaling kan binnen enkele dagen verwacht worden. Het slachtoffer van het motorongeluk in de Haarlemmermeer de heer Leen de Rijk uit Lelmutden men zie elders in dit Wad was ongehuwd en 41 jaar oud. Naar verluidt, zal de Russische plaatsver vangende volkscommissaris van buitenland- sche zaken Potemkin zich binnenkort naar Ankara begeven. Aan de reis van Potemkin wordt in diplomatieke kringen aanzienlijke beteekenis toegekend. Men meent eruit te moeten opmaken, dat op het oogenbllk tus- achen de Sovjet-Unie en Turkije belang rijke onderhandelingen worden gevoerd. Naar voorts vernomen wordt, zal de am bassadeur te Londen, Maisky, binnen enkele dagen naar zijn standplaats terugkeeren. DE verdediging van singapore. De wetgevende vergadering van Singapore heeft toegestemd in een extra-gave van een millioen pond sterling als bijdrage in de kosten der imperiale verdediging, waar de Straits Settlements reeds jaarlijks 75.000 Pond sterling aan bijdragen. Vernomen wordt, dat von Dirksen, de oultsche ambassadeur In Groot-Brlttannië, binnenkort zij het niet vandaag nog, naar n ?al ^rug keeren. De Britsche ambassadeur Henderson zal waarschijnlijk morgen een bezoek brengen aan het ministerie van buitenl. zaken. ONRUST AAN POOLSCHE GRENS. Do Poolsche bladen vernemen uit Kaunas, sn n^e"e8eI,staande de Duitsche tegen- groote opwinding heerscht in het rJ t in het Memelland. De pof P° hee" tallooze arrestaties verricht, tiia e"Jk overschot van de boeren, die tuft s incidenten werden gedood, is aan de familie teruggegeven. Men wil gevlucht V6n' dat naar L'"lauen 9 9 he?» rec']",ank te Sambor in Oost-Galicië tot t«,een- geunifieerd priester veroordeeld Pnróo Jaar gevangenisstraf wegens anti- beerof ?P(red«t- Hij heeft een kerkelijke een 8ewei?erd aan den zoon van Pnnic Ser Par°bhlanen, die lid was van een r°olsche organisatie. 3563 PRIJSVRAAG TOT 1 JULI ft. 8000.-PRIJZEN (Ingez. Med.) In een vandaag in het Mansion House gehouden rede heeft Winston Churchill gezinspeeld op de dienstplicht, toen hij onthulde, dat alle eenheden van het ter ritoriale leger haar volle sterkte hadden berei>;t en dat goede vorderingen worden gemaakt bij de vorming van een tweede serie eenheden. Churchill vervolgde: Met goedvinden van de natie hebben wij aan vele landen in Europa gegarandeerd, dat wij gemeene zaak met hen zouden maken bij het tegengaan van nieuwe da den van agressie. Tot dusver heeft Engeland niet vol doende maatregelen genomen om zich een leger te verschaffen, dat voldoen de is om aan zijn woorden kracht bij tc zetten. Ieder kan zien, dat de open bare meening zich hoe langer hoe meer ten gunste van den dienstplicht in al zijn vormen keert. Het wordt hoe langer hoe waarschijnlijker, dat wij binnen niet te langen tijd dienstplicht zullen hebben. de italianen in algiers. De Unione Populare Italiana en de Fransch-Italiaansche vereenigmg van oud strijders hebben een vergadering belegd, welke door 400 personen werd bezocht. Eenstemmig werd besloten, dat alle leden van genoemde veTeenigingen zich in geval van een aanval op het democratische Frankrijk zich aan Fransche zijde zullen scharen, aangezien zij hierin een verdedi ging zien van het Italiaansche volk tegen een aanslag van Hitier, alsmede een verdedi ging van den vrede en de vrijheid. De vergadering heeft een dagorder aan genomen, waarin de beide vereenigingen. welk eenige honderden leden tellen, de autoriteiten verzekeren, dat zij zich geheel te hunner beschikking stellen. Verder werd besloten leden en sympa thiseerenden te organiseeren. opdat zij in geval van vijandelijkheden, uitgelokt door de totalitaire mogendheden, zich onmiddel lijk onder de Fransche kleuren kunnen scharen. Een afschrift van den dagorder werd ge zonden naar den gouverneur-generaal van Algerie en naar het Italiaansche consulaat. 3541 (Ingez. Med.) japan en europa. De Japansche pers verwacht, dat be langrijke besluiten genomen zullen worden inzake de Japansche politiek ten aanzien van Europa. Ln welingelichte kringen verwacht men, dat het anti-komintern-verdrag een defi nitieve versterking zal ondergaan gegrond vest op de volgende beginselen: 1. versterking van de verdediging tegen de sovjets; 2. het ontzien van de democratieën; 3. het bewaren van een zekere vrijheid van handelen van Japan in geval van een oorlog in Europa. EEN zwaar gewonde. Op den Rijksweg nabij de Slaag onder Oegstgeest heeft zich gisteravond om kwart over negen een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. De besturder van een uit Amsterdam komende auto, de heer J. Hoogendoorn uit den Haag. wilde in de bocht stoppen, omdat hij verblind werd door een tegen ligger. Toen hij remdp. kwam de wagen te slippen, waarbij hij eenige malen in het rond draaide. Dit had tot gevolg, dat de auto in de flank werd aangereden door een achterop komenden wagen, bestuurd door den heer J. P. van Dorssen, eveneens uit den Haag. Deze had nog geprobeerd de andere auto te ontwijken, doch dit lukte niet meer. Beide wagens werden grootendeels vernield, en moesten per kraanwagen van de ga rage Kamsteeg weggesleept worden. Het geslipte voertuig kwam op den grasberm terecht. De heer H. bleef ongedeerd, doch de naast hem gezeten heerN. Paupit uit Den Haag werd ernstig gewond Met in wendige kneuzingen en een hersenschud ding werd hij op advies van dr. Hugen- holtz per ziekenauto van de fa. v. Nieuw koop naar het St. Elisabethgasthuis te Leiden overgebracht. Van de overige bij het ongeluk betrokken personen kregen eenigen schaafwonden. Het verkeer op den weg ondervond een kwartier oponthoud. Naar wij bij informatie vernemen, was de toestand van den heer N. P. hedenmor gen naar omstandigheden bevredigend. HAARLEMMERMEER. Zilveren jubileum van den heer Joh. Rijsdijk Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Rijsdijk op het Raadhuis te Hoofddorp in dienst trad bij de gemeente administratie. In 1914 zonder bezoldiging als tijdelijk klerk aangesteld, maakte hij de gebruikelijke promoties tot commisies 1ste klasse door, in welke functie hij thans be last is met de leiding van de afdeeling bevolking, burgerlijken stand en verkiezin gen. Het R.K. gemengd tooneelgezelschap „DS.B." gaf tot besluit van het tooneelsei- zoen in hotel „De Landbouw" een slat- opvoering van het tragi-komische spel „Muggen om de Kaars". De regie berustte brij den Deer P. Spigt. OEGSTGEEST. De candidatenlijst der R.K. Staatspartij. Gisteren had de stemming plaats voor de vierde plaats op de ranglijst voor de a.s. raadsverkiezingen. De stemmen werden als volgt uitgebracht: N. Kerkhof 100 St.; J. P. J. Paardekooper 26 st.; W. de Boer 20 st.; v. d. Voort 10 st. De ranglijst der R.K. Staatspartij is dus thans als volgt samengesteld: 1. J. Smit Jzn.; 2. J. W v. d. Post; 3. J. A. M. van Zoelen; 4, N. Kerkhof; 5. J. P. J Paarde kooper; 6. W. de Boer; 7. v. d. Voort. Lustrum R.-K. Volksbond. Het 20-jarig bestaan van den R.-K. Volksbond ls gisteren in dankbare stem ming herdacht. Des morgens is door pas toor Looyaard een plechtige H. Mis opge dragen. waarmede de feestdag inzette. In het Patronaatsgebouw had 's middags een feestvergadering plaats waarbij om. tegen woordig waren: pastoor Looyaard, de heer AF. Meyer eere-voorzitter, de heer J. W. v. d. Pool eere-lld, alsmede verschillende afgevaardigden van diverse organisaties De voorzitter, de heer N. Kerckhof. opende en riep speciaal bovengenoemde personen hartelijk welkom. Hij bracht om. hulde aan de oprichters van den Volks bond en dankte de propaganda-commissie voor haar arbeid. De heer Meyer heeft als oud-voorzitter en mede-oprichter de wor dingsgeschiedenis van den Volksbond ge schetst, waarna pastoor Looyaard de feest rede uitsprak. Deze bracht o.a. naar voren, dat werken aan de belangen van het so ciale leven ook behoort tot het priester- werk. Spr. propageerde vervolgens met enthou siasme aansluiting bij het katholieke so ciale leven en herinnerde aan de troebele Novemberdagen van 1918, waarin de katho liek-christelijke arbeiders hebben getoond eer. warm hart te bezitten voor het Oran jehuls. Hij legde den nadruk op het uit dragen van de christelijke beginselen Verschillende sprekers brachten hierop hur. gelukwenschen over. waarvoor de voorzitter ieder afzonderlijk zijn dank be tuigde. Des middags had tevens een poppenkast- vertooning plaats, verzorgd door den heer B. Devilee uit Leiden 's Avonds is een jubileum-uitvoering ge geven waarbij verschillende geestelijken alsook R.-K. Raadsleden aanwezig waren. Opgevoerd werd het tooneelstuk ,,'t Verle den spreekt." De belangstelling hiervoor was buitenge woon groot. Muzikale medewerking verleende het gezelschap „Frans Schweitzer" uit Leiden onder leiding van den heer A. Martijn. Het was een succesvolle feestviering. de landbouwer de r. uit leimuiden het slachtoffer. De landbouwer de R. uit Leimuiden is Zaterdagavond het slachtoffer ge worden van een tragisch motorongeluk onder de gemeente Haarlemmermeer. Hij reed om tien minuten over negen uit de richting Leimuiden naar Aalsmeer, ach ter een wielrijder aan, dien hij wilde pas- seeren, terwijl van den tegenovergestelden kant een vrachtauto aankwam. De R. wilde den wielrijder nog voorbij zijn. vóórdat de vrachtauto passeerde. De R. stuurde daar bij Je vroeg naar rechts, waarop hij de macht over het stuur verloor, met den mo tor over den kop sloeg en hierna juist te gen een meerpaal terecht kwam, waardoor hij zóó ernstig werd gewond, dat de dood na eenige minuten intrad. De wielrijder werd eveneens tegen den grond geslingerd en liep daarbij schaaf wonden en een pijnlijke linkerheup op. Na doktersbehandeling kon hij echter huis waarts keeren. De chauffeur van de vrachtauto waar schuwde terstond den geneesheer te Lei muiden en de politie van Haarlemmermeer die onder leiding van inspecteur Jansma het onderzoek leidde. Het lijk van het slachtoffer de R. is door de politie in beslag genomen en naar het lijkenhuisje van Hoofddorp vervoerd. Feestavond Zwemver. „Poelmeer". Voor leden en introducé's der Zwemver- eeniging „Poelmeer" is Zaterdagavond in het Patronaatsgebouw de jaarlijksche feest avond gehouden. De voorzitter, dr. H. W. Borgerhoff Mul der heette de aanwezigen hartelijk welkom inzonderheid den burgemeester en mevr. van Gerrevink. Inzonderheid richtte spr. zich tot den voorzitter der sportafdeeling. die den avond organiseerde, den heer B J. Molenaar, die daarvoor zijn beste krachten steeds heeft gegeven. De heer Molenaar sprak een kort inlei dend woord waarin hij, in verband met de plaats gehad hebbende naasting door de ge meente Oegstgeest aan het bestuur van Poelmeer, dat vanaf de oprichting af borg is gebleven, hartelijk dank bracht voor de zoo aangename onderlinge verstandhou ding, welke steeds is bestendigd. Hierop werd het feestprogramma dat tal van variaties bevatte, afgewerkt. Met zeer veel genoegen mochten wij kennis maken met de prestaties van ,.The Basen-street Suringers" die direct een vroolijke sfeer brachten. Zeer bijzonder was het optreden van het dames-ensemble „The Honolulu Copyright P. L B. Boi 6 Ceponhogon Erg ver zonk hij niet, want een groote visch dacht een lekker hapje te kunnen verorberen en slokte hem meteen naar binnen. O. o, wat was het nu toch donker! De soldaat toonde echter geen angst. Hij lag languit, met 't geweer in den arm. De visch draaide in het rond en maakte de wonderlijkste bewegingen. Eindelijk bleef hij stil. Toenwas het of er een bliksemstraal door den visch ging, het werd licht en iemand riep verheugd: „Een tinnen soldaat!" koloniale betooging te teplitz. Te Teplitz in Bohemen is een groote ko loniale tetooging gehouden in tegenwoor digheid van Konrad Henlein den gouw leider van de Sudeten. vliegtuigen voor frankrijk. hLoefes,cl)e handwerkerskamer te Ryssel Frank- i t on,d2r alle Belgen in Noord- Franvï-r een inschrijving te openen om toeden 66n escadriUe vliegtuigen aan te een nieuwe enquête van het instituut der openbare meening. Statistieken van het Amerikaansche In stituut der openbare meening wijzen uit, dat 73 procent der Amerikaansche staats burgers gunstig staat tegeover 'n interna tionale vredesconferentie, zooals Roosevelt in zijn boodschap aan Hitler en Mussolini heeft voorgesteld. Op de door het instituut gestelde vraag, welk land den volgenden oorlog zal ontke tenen, antwoordde 62 pCt. alleen Duitsch land, 12 pCt. alleen Italië en 20 pCt. Italië en Duitschland te zamen. Op de derde vraag: „Gelooft gij, dat Duitschland in de Jaren na den oorlog door Frankrijk en Engeland rechtvaardig is be handeld?", antwoordde 60 pCt. met ja en 40 pCt. met neen. het programma der republikeinen in amerika. De *itpublikein»sche afgevaardigde van den staat Massachusetts (V. St.) heeft het rge e rings - prog r amm a gepubliceerd, dat de republikeinen in Senaat en Huis van Afge vaardigden zullen verdedigen. Hierin wordt gezegd, dat de rpu'blikeinen alle pogingen in het werk zullen stellen om de Vereenigde Staten buiten een oorlog te houden, zij zullen een einde maken aan de overdreven hooge uitgaven, de federale belastingen wijzigen tot verbetering van het zakenleven en de financieele macht van den president verminderen. De visch was -gevangen en omdat mooi on groot was, had degeen die hem gevangen had, het 't beate geacht naar de markt te gaan. Daar had een keukenmeid hem gekocht. De visch was in de keuken terechtgekomen, waar de meid hem met een mes opensneed. Met twee vingers pakte zy den tinnen soldaat op en droeg hem naar de kamer, waar iedereen den nerk- waardigen man, die in de maag van een visch gereisd had, wilde zien. De soldaat was daar echter niets trots op. Nu werd hij op teftl gezet en d&érneen maar; het kan toch raar in d* wereld loopen..

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13