ROOSEVELT'S VREDESBOODSCHAP Hoe het Derde Rijk fulmineert tegen Roosevelt's boodschap LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 April 1939 Derde Biad No. 24256 BELASTING-MOEILIJKHEDEN? 80sie Jaargang 1BUITENL. WEEKOVERZICHT Wereld nog steeds in angstige afwachting De schim van Wilson: „Good luck! Laat mijn ervaring je niet afschrikken". HOOGSTRATEN': Boekhoudbureau Men voelt eindelijk de kracht der democratiën te hebben onderschat Verbazing over Hitler's afwachten tot 28 April. De situatie ernstiger bekeken In ons vorig overzicht wezen wij op het droeve feit, dat de wereld steeds den oorlog nader kwam. Volkomen ziende en wetende, maar schijnbaar niet in staat een andere richting te geven aan den gang van zaken. Nauwelijks was de inkt. waarmede dit was afgedrukt, geheel droog of de pre sident der Vereendgde Staten, Roosevelt, heeft een manmoedige poging gedaan om een halt toe te roepen aan het afglijden naar den oorlogs-afgrond. Of het baten zal? Laat ons direct voorop stellen, dat wij niet geheel zonder hoop zijn, dat indirect toch nog wel eens kon blijken, dat Roose velt niet een slag in het luchtledige heeft "edaanDirect verwachten wij niets van de daad van Amerika's president Dit laatste laat zich gemakkelijk verkla ren. In de eerste plaats laten dictatoren Zich niet den weg wijzen, op welk gebied ook; hun prestige eisdht. dat zij zelf den weg' uitstippelen, dien zij willen betreden. In°de tweede plaats is president Roosevelt bij de as-mogendheden geen persona grata, integendeel behoort hij, speciaal in Duitsch land tot de meest gehate en verfoeide staatslieden van dezen tijd, daar hij zich verstoutte meermalen van zijn groote afkeu ring van Berlijn's politiek te doen blijken. Ten derde: het ingrijpen van president Wil son in 1918 was destijds allesbehalve een gelukkige geste en dat Duitschland, die in den rampzaligen vrede van Versailles dit aan den lijve heeft ondervonden, zich dit maar al te zeer herinnert, behoeft geen ver bazing te wekken. Zie, deze drie redenen zijn motieven te over. waarom van het begin af aan de ver wachting op een direct succes van Ameri ka's president uitgesloten moest worden geacht. Waarbij dan nog kwam, dat Roose velt zich alleen tot Hitler en Mussolini wendde, niet tot de overige landen, waaruit kan worden afgeleid, dat hij zijn standpunt niet heeft gewijzigd en hij dus in de totali taire staten het gevaar blijft zien voor een verstoring van den vrede! Edoch, al voorzagen wij dan een afwij zende houding van Berlijn en Rome, niet I hadden wij durven bevroeden, dat zoo'n toon zou worden aangeslagen (al Is de Duitsche perstaai ln het algemeen weinig in overeenstemming met de bij ons, gelukkig, nog in doorsnee gebruikelijke) als het ge val is geweest. De Duitsche pers en men weet, hoe deze van bovenaf haar orders ontvangt is op een dusdanige wijze van leer getrokken, dat moeilijk anders kan worden gesproken dan van een rechtstreek- sche beleediging van Roosevelt en de door hem voorgestane politiek. Deed aanvanke lijk de Italiaansche pers niet mee ln dit scheid-koor. later heeft zij zich, helaas, daarbij aangesloten, Officieel hebben Rome en -Berlijn zich echter nog niet over Roosevelt's vredes boodschap uitgelaten. Mussolini's korte toe spraak bij den aanvang der werkzaamhe den voor de wereldtentoonstelling te Rome over eenige jaren (1942) mag toch niet als I zoodanig worden beschouwd. Het is zelfs de vraag, of er wel een rechtstreeksch ant woord zal worden gegeven. Als zoodanig I kar. men toch niet aannemen de groote I rede, die Hitier op 28 dezer in den Rijksdag I ral afleggen. Dat is een antwoord voor het forum der wereld, waar de rede Immers per radio, ook in andere talen, zal worden uit gezonden, niet aan den president persoon lijk. Natuurlijk wordt er druk gegist naar den inhoud van deze rede maar wij zullen daar op maar niet vooruit loopen. Dat deze af wijzend zal zijn. staat echter wel vast En toch, zooals wij boven reeds zeiden, vleien wij ons met de hoop, dat indirect trots alles president Roosevelt toch nog wel eens iets zou kunnen bereiken. Alleen al het feit, dat de Fuehrer, wiens 50sten ver- Jaardag met grooten luister is gevierd, uit stelt tot Vrijdag as. doet toch zien, dat Hitler begrijpt, dat de stap van Roosevelt, hoezeer in Duitschland dan als leu genachtig en farlzeïstisch uitgekreten, over de gansche andere wereld een schok heeft doen gaan, en dat niet kan worden vol staan met een afwijzing zonder meer, dat daaraan toch de „eer van een Rijks dagzitting" moest worden gegeven, opdat voor de wereld deze afwijzing kan worden gemotiveerd. Maar zal die motiveering wel volkomen negatief kunnen zijn, moet daar aan ook niet iets constructiefs worden toe gevoegd? Het lijkt ons van wel en dat con structieve kan dan als een soort tegenvoor stel worden beschouwd, waarop wellicht voort kan worden geborduurd. De vragen van president Roosevelt waren zoo recht op den man af inzake garantie van non-agres sie tegen 31 met name genoemde landen, afgezien van de kwestie van ontwapening ril de economische vraagstukken, dat een uitvoerig antwoord daarop de Duitsche 'hese moet onthullen. En te eer, waar bij uw afwijzing Amerika in het kamp der tegenstanders terecht komt, daaraan be hoeft niet meer te worden getwijfeld. Laat ons daarom rustig afwachten! In hoeverre Mussolini zich afzijdig houdt om te zijner tijd de rol van bemiddelaar te sunnen spelen. zooaLs men hem toedicht, is avenmin discutabel. Ook dat zal pas kun nen blijken na Hitler's rede, waarop thans het wachten is. Intusschen zetten beide partijen, die zich 'n,oas werelddeel hebben gevormd, haar actie onverminderd voort. Er wordt dus aan weerszijden ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Roosevelt's po sing tot ingrijpen niet in het minst resul- Ia' zal afwerpen. En dat is in zeker op- icnt te begrijpen. De wereld, en speciaal '■ui opa, is toch meer en meer gekomen in nu,?05 ^at aan het woord der dictators 1 tonder meer wordt geloofdHet- jj, ,a een geduchte handicap is, want ten- r 15 niet voor iedere regeling een ga dett afgezien van de vraag, of totalitaire staten daaraan zouden willen, vei-il and 'h noS druk doende om zich te I laat - 5 met de sovjets en Turkije en het I FranU-i aanzien. dat een regeling, waarbij I troHr vanzelfsprekend zal zijn be- I i- Jy16" op komst is. Trouwens, de binnen- osche maatregelen in Engeland en in p" maatregelen in tcngeiana en in de doen scherp uitkomen, hoezeer »e.!Jl0Relyicheid van oorlog als bestaande Wordt aanvaard. Overigens gaat alle actie in de eerste plaats om Europa's Oosten en den Balkan. Duitschland bewerkt in hoofdzaak Roeme nië en Bulgarije. Italië Hongarije en Zuid- Slavië. Anderzijds laten Londen en Parijs zich ook niet onbetuigd ten aanzien van Roemenië. Hongarije is afgeschreven in het kamp der as-genooten! Zuid-Slavië wordt met het oog op zijn precaire ligging uiter lijk met rust gelaten. De kwestie der Kroa- ten zal daar eerst in het reine moeten zijn gebracht voor en aleer het land naar bui ten krachtig zou kunnen optreden. Bulga rije is voor beide partijen te koop, houdt zich voorloopig „neutraal". Maar in de tweede plaats richt zich de actie op Spanje. Bij het einde van den broederkrijg hoopte men, dat het gevaar voor Europa van die zijde spoedig zou zijn geweken. Het is wel anders uitgevallen Men mag zich zelfs afvragen, of het Spaansche gevaar niet acuut wordt. Na Franco's overwinning zouden de vreemde troepen terstond worden terugge roepen of teruggezonden, al naar gelang men dit wil inzien. Het vertrek dezer troe pen wordt evenwel maar uitgesteld en nog eens uitgesteld, alle Italiaansche verzeke ringen over de wenschelijkheid van het handhaven van het accoord met Engeland ten spijt. Het heet zelfs, dat er nu weer besloten is tot uitstel tot einde Mei Bovendien geven Franco's jongste uitlatin gen reden te over om te vreezen, dat het nieuwe Spanje, onder invloed van Rome en Berlijn, ook imperium-droomen er op na gaat houden, hetgeen de gevaren op nieuw zou vergrooten. De situatie spitst zich echter zoo toe, wij hebben het reeds eerder geschreven, dat o.i. niet lang meer zal behoeven te wor den gewacht op de groote eindbeslissing in zake oorlog of vrede. De spanningen zijn te groot en te hevig om nog lang te kunnen worden volgehouden. Laat ons hopen, dat der wereld de oorlogsramp worde bespaard Ieder wil den vrede welaan, dan moet er toch een uitweg zijn te vinden, hoe ver dwaasd de wereld ook moge zijn geworden. PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. gisteren: De boodschap van President Roosevelt aan Hitler en Mussolini heeft in heel de wereld opzien gebaard, doch hij heeft wel nergens zoo'n indruk gemaakt als in het Derde Rijk. Waarmede intusschen niet ge zegd is, dat men de door den President der Vereenigde Staten voorgestelde vredescon ferentie met beide handen heeft aangeno men. Integendeel. Zooals men op het oogen- blik tegen Roosevelt fulmineert, hebben wij dit in ontelbare campagnes tegen de de mocratieën in het algemeen en tegen Amerika in het bijzonder nog nooit beleefd. Wat het Duitsche volk van Roosevelt's voorstel denkt is moeilijk te achterhalen. Men kan echter veilig aannemen, dat de gemiddelde Duttscher onder den indruk van de woedende uitvallen tegen het Ameri- k: .nsche staatshoofd er onwillekeurig van overtuigd raakt dat deze inderdaad geen eerlijke bedoelingen koestert en slechts door laagheid en huichelarij geleid wordt. DE WIJZE VAN PUBLICATIE. Men heeft ditmaal de kwestie waarom het gaat niet verdoezeld, zooals dat in den laatsten tijd herhaaldelijk het geval was met de redevoeringen van Neville Cham berlain. waarvan de Duitsche krantenlezers e~ radioluisteraars nooit den eigenlijken tekst te weten kwamen, doch waarop men hun uitsluitend gepeperde commentaren te slikken gaf. Roosevelt's boodschap daaren tegen is volledig en voor een goed deel in letterlijken tekst gepubliceerd. Maar niet als een samenhangend geheel! Integendeel, de ingevoegde commentaren die meer ruimte beslaan dan de boodschap zelf. pogen met minstens zooveel geslepenheid, als men President Roosevelt toeschrijft., diens be toog alleen maar met een alles overheer- schend wantrouwen en een uitgesproken kwaadwill'gheid te lezen. Men noemt in het Derde Rijk Roo sevelt's bemiddelingspoging een „truc" en verbindt daaraan vergelijkingen met Woodrow Wilson, den man. „die het grootste verraad der wereldgeschiedenis op zijn geweten heeft". Intusschen geeft men minstens zijdelings toe, dat Roo sevelt's brief er een is van een bijzonder handige soort. Men rekent er op. dat het de openbare meening van nagenoeg de geheele wereld zal worden ingehamerd. dat Roosevelt door de edelste drijfveeren tot zijn interventie kwam. Waar deze nu zonder ook maar een oogenblik in overweging genomen te zijn, van de hand gewezen wordt, zal het den „democratischen raddraaiers", gelijk de ge ijkte term luidt, niet moeilijk vallen, om de wereld een keer te meer te overtuigen van de oorlogszuchtigheid der dictaturen. EEN MACHTIG INSTRUMENT. Voorts zeeft men er zich rekenschap van, dat Roosevelt's afgewezen aanbod ten allen tijde een machtig diplomatiek instrument zal zijn om Amerika in te schakelen in het omsingelingsfront, daar Roosevelt nu im mers zal kunnen beweren, dat ook zijn laatste poging om den vrede te redden, mislukt is en dat dus het Amerikaansche volk het ziine ertoe zal moeten bijdragen om de democratische vrijheid en de be schaving te redden, belaagd als deze wor den door hen. die dezelfde Roosevelt de Duitsche pers herinnert er met bitterheid aan 24 uur voor de publicatie van zijn vredesboodschap in zijn Pan-Amerikaansche radiorede nog voor ..Hunnen en vandalen" schold! WAT ZIJN DE BEZWAREN? Wat het Derde Rijk eigenlijk precies tegen de voorstellen van den President der Vereenigde Staten heeft, is niet heelemaal duidelijk, tenzij men genoegen neemt met de verklaring, dat het verzoek om een garantie, dat de grenzen van een groot aantal met name genoemde staten geëer biedigd zullen worden, een ongehoorde in menging in de politiek van een andere mogendheid beteekent. De woedende uitbarstingen aan het adres van Roosevelt, waarmee de Duit sche openbare meening op het oogen blik gebombardeerd wordt, moeten on- zes inziens wel in de eerste plaats wor den toegeschreven aan de groote teleur stelling. dat thans ook de Vereenigde staten een actieve rol gaan spelen in het democratisch front tegen de ezpen- siezucht der dictaturen. Want dat Amerika zich binnen afzien- baren tijd zal stellen achter Frankrijk en Engeland en dan misschien ook achter Rusland, omtrent welks houding de onge rustheid steeds grooter wordt, daaraan twij felt men hier nauwelijks. Berlijn heeft in het laatste half jaar enorme politieke successen geboekt. Het pou misschien te veel zijn. wanneer men be weerde, dat men daardoor aan zelfover schatting was gaan lijden. Maar één ding stond voor de Wilhelmstrasse onomstoote- lijk vast. namelijk, dat de democratieën nog geruimen tijd de spreekwoordelijk ..blaf fende honden" zouden blijven, die der tra ditie getrouw, niet bijten! En thans blijkt meer en meer, dat men op het verkeerde paard heeft getipt! EEN ANDERE TOON. In alle toonaarden was de totale mis lukking van Engelar.d's poging om met Polen tot een accoord te komen, reeds be zongen toen dit accoord tóch tot stand kwam. De garantieverklaring ten aanzien van Griekenland had men gehoopt te voor komen door Mussolini's garantie der Griek- sche onafhankelijkheid, maar Engeland liet zich niet verbidden, terwijl de garantie jegens Roemenië hier insloeg als een bom. Van Rusland was men er voor en na zeker van dat dit land slechts zou trachten in troebel water te visschen. Op het oogenblik acht men schijnbaar de mogelijkheden van een Engelsch-Russisch pact toch niet zoo gering meer want men heeft plotseling ge broken met de gewoonte, om het militair potentieel der Sovjets als een paskwil te behandelen en men spreekt er voortaan met even grooten ernst over als over de Britsche vloot en het Fransche leger. Wij willen nog niet beweren, dat men zich in Duitschland langzamerhand begint te verontrusten over de geesten, welke men zelf wakker geroepen heeft. Het moreel is goed. zooals dat in leger- berichten heet, maar onmiskenbaar be kijkt men de ontwikkeling der dingen met een gTootere dosis nuchterheid en met aanmerkelijk minder bravour. Ofschoon men in de huidige spanning niet voorzichtig genoeg kan zijn met het weergeven ran geruchten en veronderstel lingen. ongeacht of die kalmeerend of ver ontrustend zijn. zoo Hikt het ons toch niet van belang ontbloot, molding te maken van de reacties, welke het bijeenroepen van den Rijksdag te voorschijn geroepen hebben. HITLER'S BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG. Dat Hitler ten overstaan van den Rijks dag en via de radio voor heel het Duitsche volk zou antwoorden op Roosevelt's bood schap. stond van tevoren vast. gezien de enorme agitatie van radio en pers Dat de Führer echter bijna twee volle weken tijd zou nemen om zijn antwoord te overwegen, is iets. dat zoozeer strijdt tegen alle regelen der dynamiek van een totalen staat, dat Berlijn hiervan met groote verbazing ken nis nam. D? vraag is thans, waarom Hitier niet eerder dan den 28sten April zal spreken? Dat hij Roosevelt's voorstellen van de hand zal wijzen, staat onomstootelijk vast. Maar verder? Wil hij eerst de besprekingen tus- schen de Generale State" van Duitschland en Italië tot een goed einde voeren en de noodige maatregelen nemen om op alles voorbereid te zijn? Men dient er namelijk rekening mee te houden, dat in Duitschland de veronder stelling vrii algemeen verbreid is dat En geland en Frankrijk een overra' op de dic taturen in het schild voeren, of deze zoo danig willen provoceeren. dat zij zich het masker van onschuldige aangevallenen kunnen opzetten. Hier en daar hoort men tenslotte ook de veronderstelling opperen dat Hitler in den korten tijd. die hem nog rest. tot een rege ling wil komen met Polen om vervolgens Roosevelt tegenvoorstellen te doen waarbij hii inderdaad de riif-ncec-h- ""enzen be looft te earandpe-»" mits bem benaaMe econom's-he --d„ar wo"den en vooral een regeling van het koloniale vraagstuk in het uitzicht wordt gesteld. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9