nook CHIEF WHIP BUITENLAND NAAR DE BLOEIENDE BONGERDS De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 April 193) Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! NAAR DE BOLLENVELDEN Centrale Stierenkeuring Algemeene Toestand per LUXE TOURINGCAR naar de onvolprezen BETUWE op ZONDAG 23 APRIL a.s. Daar waar een enorme sorteering C. F. MEERPOEL's Van stieren ran het swartblaar Groninger veeslag. TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR DE RATIONEELE VEEVERBETERING. Een bijzondere medewerker schrijft: Onder zoo gunstig mogelijke weersom standigheden is gisteren alhier weer de jaarlijksche centrale keuring gehouden van stieren van het zwartblaar Groninger vee slag. van welke zwartblaarfokkerij. naast Groningen, in de Zuid-Hollandsche Rijn streek een vooraanstaand fokgebied wordt gevonden. En al is in dit laatste gebied de fokkerij nog niet heelemaal zooals we die graag zouden willen zien, de belangstelling voor en het medeleven in de rationeele veeverbetering is hier op verschillende wij zen aan te toonen. Niet ditmaal is een groo- ter aantal ter keuring aangevoerde stieren integendeel waren er minder in aantal dan de vorige jaren maar wel in de wijze waarop men met'hèt gebeuren mede leeft en ook uit de kwaliteit van het aan gevoerde fokmateriaal en vooral uit de wijze waarop dit ter keuring wordt aange boden. Zagen we vroeger verscheidene die ren aan wier uiterlijke zindelijkheid weinig of geen zorg was besteed, thans was het toilet van vrijwel alle dieren goed in orde, een enkele kon nog iets beter; het was te merken dat dan in de stal de zindelijkheid wat te wenschen overliet. Dat de fokkers tenslotte ..en corps" of ,,in koorzooals het in goed.Nede.rlandsch kan luiden, naar de centrale keuring in ons mededeelde, spreekt wel voldoende Groningen willen, zooals de heer Bonda voor de toenemende belangstelling. Gro ningen Immers is het stamland van de blaarkop-fokkerij. En het is altijd uitste kend dat men in het land van herkomst zich op de hoogte stelt van den stand dier fokkerij. Het mooie weer ten spijt misten we eenige figuren op deze keuring'. Dit vond zijn oorzaak daarin dat door een ongeluk- kigen samenloop deze centrale keuring te gelijk werd gehouden met de centrale zwartbonten-keuring voor Noord-Holland te Alkmaar. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den voorzitter van de Provinciale Rege lingscommissie, den heer P. J. 't Hooft, inspecteur van den Ve.eartsenijkundigen Dienst, den Rijks Vëeteeltconsulent ir. P. Verhoeven, den Rijks Zuivelconsulent ir. W. J. Huisman, enz. De jury bestond weer uit de heeren A. Louter, inspecteur van het N.R.S. en W. F. Brunt te Bodegraven. Uit Groningen waren verschillende fokkers ter keuring aanwezig. Waren' er minder stieren voor de keuring opgeroepen en ook ter keuring aanwezig, er heeft een verschuiving plaats gehad van jongere near oudere dieren, wat een goed teeken kan zijn. Immers de laatste jaren was er slechts één oudere stier tegenover ditmaal drie ouderen. Van deze oudere stieren werden twee in de eerste klasse geplaatst: 1 A Rikus 1437 S V Rikardo, van Th. Hartveld te Ter Aar, fokker gebr. Huizinga te Loppersum. een rechte en evenredig gebouwde, iets lange stier, die in de achterbeenen nogal gele den heeft (vermoedelijk mond- en klauw zeer). Heeft zich sinds het vorige jaar goed gedragen, was twee jaar aaneen Tweede klasse. 1B werd Albertus 1310 S V. Julius, van L. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn, fokker-H. Poll te Oxwerd; een goede sterke en robuust gebouwde stier, met nogal in gesnoerde dijen; Tweede klasse werd Pre sident 1477 S V. Dictator, van J. M. van Egmond te Alphen a. d. Rijn; fokker D. E. Vegter te Zeerijp; een stier die wat smaller is dan de beide anderen en iets mindër solide gebouwd. Geen opvallende eerste prijswinners, maar toch een goede groep. De driejarigen vórmden ook een goede groep, met drie eerste-klassers. Evenals verleden' jaar als tweejarige werd ook nu Klaas 1512 S V Marchinus, van M v. Zwie- ten te Alphen, fokker H. Poll te Noord- horn, weer aan den kop geplaatst. Goede, gezonken, zware stier met goede beenen en vooral zeer goede broek. De rug kan wat sterker, het kruis kan eventjes fraaier. 1 B werd de breede en diepe Maar ten 1496 S, eveneens een Marchinus-zoon, van Jac. Noordam te Woubrugge, fokker H. Poll te Oxwerd. Was kwalijk te beoor- deelen zooals hij gekniehalsterd met ron- 3440 (Ingez. Meet) den rug werd voorgebracht; het achterstel leek daardoor hangender dan het vermoe delijk is. 1C werd de fraaie, malsche, kaarsrechte Robert 1572 S V Rival, van Gebr. Zwanenburg te Bodegraven, fokker S. C. Sietsema te Middelstum. Deze stier heeft een iets vrouwelijk kruis en is ach ter wat hakkig. In de tweede klasse kwam Janus 1604 R, fokker-eigenaar G. den Hertog te Alphen. een stier die wat massaler kan zijn. De tweejarige stieren vormden een vrij goede klasse, ofschoon de indruk niet hee lemaal zoo goed was als verleden jaar als éénjarigen. Het mond- en klauwzeer zal hieraan wel niet vreemd zijn. Eén kwam in de eerste klasse: Kobus 1628 S.V. Marchinus, van N. v. Zwieten en M- v. Gaaien te Hazerswoude. fokker J. Burning Cz. te Noordhom. Een evenredig gezonken stier met goede breedte wel solide gebouwd, doch iets los in de schouders, goe de beenen. Drie stuks werden tweede klasse: de ge lijnde en goed gebeende Julius 14765 R. v. J., V. Marchinus, van stal van der Kloot Meyburg, Alphen a. d. R„ fokker H. Poll te Oxwerd; Reindert 1701 S., V. Marchinus van J Wassenaar te Alphen a. d. R., fokker M. de Boer. Bedum. een zeer solide stier, die achter iets fraaier kon zijn en Franco 170S S.. V, Marchinus van H Voorbij te Alphen. fokkers Gebrs. Leber te Bedum. een goede malsche stier met goeden voorhand, doch iets week en met wat rond achterstel. Vijf stuks werden in de derde klasse ge plaatst: Wiebren 1671 S, V. Cor, van G. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; Marius 1722 SV. Marchinus. van A. Hoogstraten te Ter-Aar; Joost 1706 S., V. Jochum, van W. C. v. d. Vis te Alphen; Aldert 14436 R. v. J., V. Marchinus, van A. Roest, Leiderdorp, en Willem 3134 R. v. J., V. Batavier, f. e. Wed. G. v. d. Linde te Nieuwenbrug a. d. Rijn. De jaarlingen waren niet zeer talrijk, doch in doorsnee redelijk goed, met een paar goedsoortige en evenredige stiertjes aan den kop, beide zoons van Klaas 1512 S.. de Marohinus-zoon voornoemd (IA van ue 3-jarigen). De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, to. Lido f. 0.65 P* Perso<>n- - Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 I 3422 CIngez. Med.) Eén werd eerste klasse: Nico 17081 R, v. J., V. Klaas, f. e. G. Eikelenboom te Rijn saterwoude; een goed type met iets losse schouders. Drie kwamen in de tweede klasse: Amor. 17079 R. v: J., V Klaas, f. e. M. van Zwieten te Alphen a d. Rijn, eveneens een goed type. gesloten, met goede beenen, vrij net zoo goed als de vorige; Bernhard 15989 R. v. J.. V. Johan f. e. J. A. Wolmerstett te Al phen. een breede en geblokte zwaardere stier dan de vorigen, doch iets minder fraai, en Samson 16549 R. v. J., V. Rival, van D, M. Binnendijk te Alphen a. d. R„ fokkers Gebr. Leber te Bedum; een iets smallere stier. In de derde klasse werden vijf stuks ge plaatst: Frederik 3245 R. v. J.. V. Robert, van C. Kwakernaak te Bodegraven; Lubbert 17057 R. v. J„ V. Albert, van J. v. d. Akker te Alphen a. d. Rijn: Elza's Aginus 16324 R. v. J. V. Aginus. f. e. G. den Hertog te Al phen: Frans 2906 K B V. Aginus, f. e. als- voren en Jan 1708 KB., V. Leendert, f. e. Wed. J. v. Noort te Lisse. Nog steeds zien we van sommige dieren geen stamboeknummers vermeld. Op grond van afstamming en productie waren de dieren ook in klassen ingedeeld. Geen één kon het tot de eerste klasse bren gen deze eisch Is trouwens verre van ge ring. Slechts enkele kwamen in de tweede klasse en helaas waren de „exterieur" hoogst geplaatsten niet de op grond van hun afstamming het hoogst geplaatsten, maar meestal 3de of 4de klassers. ,,'t Kan verkeeren" zei Brederode en het zal ook wel verkgeren. Immers.waar een wil Is, is een weg en we zien den wil zich hier afteekenen, zoodat -het resultaat wel zól komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Demosthenes' Rede tegen Zenothemis" de heer A. C. Cosman, geboren te Leiden. ANALYST-EXAMENS. Van de Middelbaar Chemische School alhier slaagden de navolgende candldaten voor de door de Ned. Chem. Ver. afgeno men analystexamens: Voor algebra, de heer J. V. v. Ulden (LeidenJ. Voor scheikunde, natuurkunde en wa tenkennis de- heer J. Zeldenrust (Scheve- ningen i Voor theorie en manipulaties de dames C. Nijholt (Leiden), L. Krispijn (Voorscho ten), C. Nagel (Leiden), I. M. Le Grand (Sassenheim). C. Gleichman (Wassenaar). M. v. Gijzen Alkmaar i. W. L. Swart Warmondl, H. Roosjen (Leiden), J, M. Groot (Wassenaar), C. v. d. Linden (Lei den), M. Willink (Winterswijk), A. F. M. M. Pierrot (Leiden), en de heeren A. A. Olivier (Delft), C. W. Fransen (Lelden) en J. V. v. Ulden (Leiden). LEZING VAN PROF. DR. H. J. LAM. Gisteravond heeft prof. dr. H. J. Lam, di recteur van het Rijksherbarium voor de leden der Hortus stichting in het Botanisch Laboratorium een lezing met lichtbeelden en films gehouden betreffende zijn reis naar Madagascar. Hij werd ingeleid door den voorzitter der Ver. van vrienden tot.-bevordering der be langen van de Hortus Botanicus den heer A. J. M. van Dijk. waarna prof. Lam eerst aandacht wijdde aan zijn bezoek aan Reu nion en Mauritius, vervolgens aan Mada gascar. waarvan hij op populaire wijze tal van bijzonderheden betreffende het land schap, de flora, de bevolking, de dierenwe reld enz. besprak. Over een en ander gaven wij onlangs in een interview met prof. Lam reeds het belangrijkste weer, zoo dat wij met dit korte woord willen vol staan. De talrijke prachtige opnamen, alsmede een collectie planten, bloemen en raffia- weefsels, trokken in hooge mate de aan dacht, evenals de vele merkwaardigheden, die prof. Lam tijdens zijn interessante cau serie naar voren bracht. De heer Van Dijk dankte den hoogleeraar tenslotte hartelijk voor diens beschouwin gen. Het non-agressie-front en de diverse diplomatieke besprekingen. De Engelsch-Fransch-Russische bespre kingen worden voortgezet en nieuwe Rus sische voorstellen maken onderwerp uit van bestudeering. De Fransche en de Brit- sche regeering hebben via hun ambassa deurs te Moskou en met de Russische am bassadeurs te Londen en te Parijs voorstel len doen bespreken nopens den steun aan Polen en Roemenië. Moskou heeft hierop geantwoord met tegenvoorstellen die van wijdere strekking zijn dan de oorspronke lijke voorstellen en deze worden thans be handeld. In dit verband zij er ten over vloede nog een opgewezen, dat Duitschland en Italië, die nu zooveel misbaar maken over deze handeling van banden, zelf met de sovjet diplomatieke en zelfs handels relaties onderhouden! Aan den anderen kant zijn de besprekin gen met Turkije, welke de schepping van een systeem van veiligheid in de Oostelijke Middellandsche Zee beoogen, op een basis van wederzijdsche garanties, thans zoover dat éen resultaat ln de naaste toekomst te verwachten is. De kwestie van het Sandzjak Alexandrette nauw verbonden aan het probleem van den algemeenen toestand in Sirië, wordt in het bijzonder behandeld. Puaux. de Fransche Hooge commissaris van Syrië, bevindt zich op het oogenbllk te Parijs, waar de Syri sche kwestie nauwkeurig bestudeerd wordt De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Kennedy, heeft ter gelegenheid van zijn benoeming tot eereburger der stad Edinburgh en doctor honoris causa in de rechten een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wellicht nooit ln de geschiedenis zijn de naties zoo langen tijd verbitterd ge weest, zonder tot een openlijk conflict te komen. Dat is, naar het mij voorkomt, de meest hoopgevende zijde van den geheelen toestand. Oorlog Is het werk van menschen, en juist, omdat hij'het werk van menschen Is, is hij niet onvermijdelijk. Ook zijn er be wijzen te over, dat zij, bij wie tenslotte de beslissing berust, zich ten volle bewust zijn van de gevolgen, die er uit zouden voort vloeien. niet alleen voor de strijdenden zelf doch ook voor de burgers en uiteindelijk ook voor de grondslagen van de bescha ving zelf. Daarom, aldus Kennedy, herhaal ik. dat het feit, dat wij tot dusver aan een oorlog hebben kunnen ontsnappen, ons moet doen hopen, dat wij op de een of andere wijze tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede zullen komen. Heden vertrekt de Britsche handelsmissie naar Roemenië, waar zij Maandag zal aan komen. Onder het opschrift „diplomatie in actie" schrijft de „Times" in een hoofdartikel. dat het bezoek van Gafencu aan Londen in nauw verband staat met het bezoek van de commissie Leith Ross aan Boekarest. De vraagstuken van Zuid-Oost-Europa kunnen niet afzondelyk worden opgelost. Wanneer de politieke onafhankelijkheid van de lan den in dit gebied ondermijnd wordt, dan zouden zij spoedig gedwongen worden een monopolistische controle van een bulten- landsche mogendheid over hun economisch leven te aanvaarden, terwijl zij niet kunnen verwachten lang hun politieke onafhan kelijkheid te bewaren, wanneer zij, door de omstandigheden gedwongen, hun econo mische toekomst bonden aan een enkele buitenlandsche macht. Er ligt niets doctrinairs in de besprekin gen over een anti-agressie front, de bespre kingen beantwoorden slechts aan de nood zakelijkheid. welke niet te Londen en Parijs doch te Berlijn en Rome is geschapen. Wanneer het kan. moet een oorlog onmo gelijk gemaakt worden. Vertrek: Beestenmarkt t.o. Lido om 9 uur; terug ca. 8 uur. Prijs 2.per persoon. De route blijft een VERRASSING voor U. LIEFST PLAATSBESPREKEN - STATIONSWEG 47a ELTAX 666 33£3 (Ingez. Med.) van verschillend fabrikaat U ten dienste staat, hebt U hst meeste kans van volledig naar genoegen te slagen I DAAROM NAAR; KWALITEITS-NAAIMACHINEHANDEL AlléénBreestraat 171 ~*C 2517 (Ingez. Med.) Tenslotte bespreekt de „Times" nogmaals de boodschap van Roosevelt. Hierbij is geen poging gedaan een methode op te dringen, doch wanneer zij, die steeds weer klagen over hun nooden. deze toenadering van de hand wijzen, wat kunnen zt] dan bieden? Tot nu toe heeft men geen andere aan duidingen dan de bedreiding met geweld hun wenschen door te drijven. Op deze wlize kan niets gewonnen worden, want ieder gebruik van geweld zal met geweld worden gekeerd en de regeeringen, welke het geweld ontketenen, zouden het slacht offer zijn. Ten aanzien van de rede van Mussolini schrijft de „Times", dat het ten ultvoer- brengen van de reeds gesloten overeenkom sten het beste bewijs van goeden wil zou zijn. In verband met dit laatste zij opgemerkt, dat voor de parade te Madrid nog geen datum Is vastgesteld. 2 Mei zal te Burgos een défilé plaats vinden. Gafencu heeft te Brussel met Pierlot ge confereerd. In een interview zeide de Roe- meensche minister o.a.: „Ik geloof, dat hoewel zij aan de beide uiteinden van Europa liggen ónze beide landen een politiek ten uitvoer leggen, welker punten van gelijkenis vaak tot al- geheele gelijkheid stijgen, in hetzelfde stre ven naar onafhankelijkheid en vrede. Wij wenschen trouwens economische be trekkingen tot ontwikkeling te brengen met Luxor-Theater. De films van Hans Albers zijn bijna altijd iets aparts! En welk een prachtige figuur weet hij ook ditmaal weer te scheppen als „speurder-tegen-wil- en-dank" ln de film „Sergeant Bery", waar in hij de schrik wordt van de gangsters te Chicago en in MexicoAlbers is de geweldenaar, de man met de imponeerende figuur, die geen zenuwen heeft en geen vrees kent, die sluwer is dan al zijn vijan den bij elkaar en den meest talentvollen scherpschutter een lesje kan geven indien hij dat noodle mocht vinden om zijn te genstanders het vereischte respect bij te brengen. Over geluk heeft sergeant Berry van de politie te Chicago overigens niet te klagen als hij op zeer toevallige wijze een tweetal beruchte bandieten ontmaskert en de telooning verdient, welke daarvoor is uitgeloofd. Aan geluk ontbreekt het hem evenmin als hij om de wraakzuchtige gangsterbenden een tijdlang uit het vizier te bi jven naar Mexico gezonden wordt om t- trachten een troep cocaïne-smokke- laars op het spoor te komen en „de ge braden duiven hem als het ware in den mond vliegen"! Er komen eenige frissche vechtpartijen voor in dit romantische ver haal, c is een knap meisje dat den „blon den man uit Chicago" uit moeilijkheden redt en er is een keur van zéér humoris tische scènes met meestal uiterst verrassen de wendingen, zoodat men telkens weer in lachen uitbarst. Waarlijk: Hans Albers ls hier op zijn best en wie een prettigen avond hebben wil ga daarom deze week naar Luxor. Hij kan zich bovendien ook voor de pauze amuseeren want „Het meisje met de vier vaders" is een grappige geschiedenis, waarin de vaders worden voorgesteld door uitstekende Amerikaansche komieken, die stuk voor stuk hun werk tot in finesses ver staan en leder voor zich door hun voor drachten en dwaze streken de vroolijkheid ten top voeren. Het meisje ls een wees (dochtertje van een actrice), dat door vier mannelijke collega's van haar overleden moeder ls grootgebracht. Zij wordt ver liefd op een jongeman, die door zijn schat rijke, doch lichtelijk excentrieke tante on derhouden wordt en haar te vriend moet houden met het oog op de erfenis. Een be zwaar rijst echter als de tante een anti pathie blijkt te koesteren tegen alles wat bij het tooneel is en daarom ook gekant ls tegen het voorgenomen huwelijk van haar neef met „het meisje met de vier vaders." De betrokkenen confereeren ern stig om een oplossing te vinden en zij con- cludeeren dat alleen een fakir de bijgeloo- vige tante tot andere gedachten zal kunnen brengen. En hier begint het meest dwaze deel van deze klucht, want de eene „vader" wordt vermomd als vrouw, een tweede als fakir, een derde als helper en de vierde als „geest", waarna het gansche apparaat in werking wordt gesteld om te zorgen, dat 'de twee jongelui elkaar krijgen. Hoe dat alles tot stand komt bltjve hier onbespro ken. Wij mogen nog slechts opmerken dat het dikwijls heel komisch is en dat er gis teravond hartelijk om gelachen werd. Rex-Theater. „De 13e stoel" is de titel van de hoofdfilm in dit theater en deze naam doet reeds veronderstellen dat we iets zeer spannends en geheimzinnigs te zien krijgen. En dat dit zoo is, hebben we gisteravond ondervonden. De handeling vindt plaats in Calcutta en de Oostersche, mystieke sfeer ls altijd bij uitstek geschikt voor films met een fantastisohen Inslag. Er is een man vermoord en een vriend van deze, den eenigen dien hij had, wil den moord oplossen. Hij doet dit door middel van een gefingeerde séance, die echter ten gevolge heeft dat hij zelf ook vermoord wordt en een meisje dat niets met deze twee misdaden uitstaande heeft, wordt aangewezen als de daderes De moordenaar moet dezelfde zijn, want de omstandighe den van beide aanslagen zijn gelijk. Dc in specteur, die het onderzoek leidt, wil van spiritisme niets weten, maar de moeder van het verdachte meisje, die medium ls. smeekt den inspecteur nog eenmaal een séance toe te staan want ze voelt dat er dan een ontknooping komt. En weer wordt tot afkeer van alle betrokkenen een séance gehouden, waarbij zelfs de vermoorde mee in den kring zit. Inderdaad volgt de ont knooping, maar hoé verklappen wij niet, dit moet men zelf gaan zien. Lewis Stone en Madge Evans vervuilen de hoofdrollen. Voor de pauze draalt een zeer romantisch filmwerk „De geschiedenis begon 's nachts" Charles Boyer en Jean Arthur geven hier een gevoelvolle vertolking, zooals wij dat van hen gewend zijn. J. Arthur ls de on gelukkige echtgenoote van een wreed en Jaloersch man, die zijn vrouw het leven zoo ondraaglijk maakt, dat zij hem ont vlucht en echtscheiding aanvraagt. Dan maakt zij kennis met Paul en breekt voor haar een gelukkige tijd aan. Haar man wil haar terug hebben en door allerlei minder waardige trucs gelukt hem dit, zelfs begaat hij een moord dien hij op de schouders van Paul schuift. De film bereikt haar hoogte punt in een scheepsramp die ook weer ver oorzaakt is door Jean's echtgenoot. De op zet mislukt echter en geen uitweg meer ziende slaat hij de hand aan zich zelf. daarbij voor zijn vrouw en Paul den weg vrijmakend. Wij hebben van beide films op recht genoten. Het Lido-Thcatcr heeft de prachtige Fransche film „Vrouwengevangenissen" ge prolongeerd, hetgeen ons allerminst ver wondert. Het ontroerende spel van Viviane Romance en Renée Saint Cyr zal ook in de komende dagen stellig nog veel belangstel ling en bewondering wekken. In het voorprogramma neemt Warner Oland de belangrijkste plaats in ln zijn laatste film „Charlie Chan in Monte Carlo". Wie van detective-geschiedenissen houdt, kan in deze film van den grooten Chinee- schen speurder en zijn voortvarenden zoon zijn hart ophalen. Terwille van de span ning. welke nu eenmaal de grootste attrac- van elk detective-verhaal vormt, zullen wij vanzelfsprekend niet verklappen wie in het onderhavige geval den dubbelen moord be ging. Het lijkt ons heel moeilijk het eerder dan 5 minuten vóór het einde der film te raden! Casino-Theater. „J'accuse" is een felle en aangrijpende anti-oorlogsfilm, welke een scherpe aanklacht tegen het dreigend oor logsgevaar is. Het scenario brengt de laat ste periode van den wereldoorlog ln beeld en wel één van de gruwelijkste hecatomben van het oorlogsfront: Douaumont en Ver dun. Een Fransche compagnie ln de loop graven, krijgt opdracht een patrouille van twaalf man te leveren voor een verken ningstocht. De patrouille trekt dien avond de helsche stellingen ln en den volgenden morgen is niemand teruggekeerd. Juist is de wapenstilstand afgekondigd. Men gaat op zoek naar de patrouille en vindt de lijken. Alleen Jean Diaz ls er met een zware hoofdwonde levend afgekomen. Wanneer hij herstelt, wil hij helpen om een nieuwen oorlog onmogelijk te maken, als een gelofte aan zijn gesneuvelde kameraden. Jean kan de spanning, welke hem omringt, niet door staan. Hij wordt krankzinnig. De vrouw van een gesneuvelden vriend verpleegt hem en zij is het, die in zijn leven reeds een be langrijke rol heeft gespeeld. Een belofte aan zijn vriend maakte, dat hij haar niet kon trouwen. Bij een nieuw oorlogsgevaar krijgt Jean plotseling zijn geestvermogens terug. In «roote opwinding snelt hij naar het oude slagveld ln Verdun, naar de gra ven der duizenden soldaten. Hier roept hij de dooden op en het wonder voltrekt zich. De schimmen der gevallenen staan op en volgen hem. De beangstlgte boeren maken zich meester van Dlaz en brengen hem op den brandstapel, maar de geesten der ge sneuvelden bevrijden hem In eindelooze rijen marcheeren de gevallenen op naar de hoofdsteden, de mobilisaties mislukken, de regeeringen begrijpen de les en een wereld- parlement doet den oorlog voor eeuwig ln den ban. Een scenario derhalve met emotievolle momenten van begin tot eind, dat, evenals de regie, van Abel Gauce ls. De begaafde acteur Victor Francen speelt de voornaam ste rol en hij doet dit treffend. Vooraf gaat „Gevaar in den tunnel" met Victor Jorg ln de hoofdrol. Het Trianon-Theater heeft hetzelfde pro gramma, waarin Lily Bouwmeester t „Morgen gaat 't beter" de eereplaats neemt, een week geprolongeerd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2