BINNENLAND Nieuwe financieele lasten in Frankrijk LEtDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 22 April 1935 Ten behoeve van de nationale defensie De decreten van minister Reynaud Reynaud voor de radio Voelt Nederland j Het vertrek van de zich bedreigd Nieuw Guinea expeditie Maastunnel vordert snel Verdedigingsvoorbereiding Avro boekte een bedrijfswinst van 375.000 LUCHTBESCHERMING RECHTZAKEN N» afloop van den Franschen minister raad, welke gistermiddag om half vijf was bijeengekomen, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken het volgende communi qué voorgelezen: Na een bestudeering van een door Dala- dier ingediend overzicht van de nationale behoeften, welke den raad er toe hebben gebracht te beraadslagen over besluiten, welke hem werden voorgelegd, heeft de minuter van financiën, Paul Reynaud, een algemeen exposé gegeven van den econo- mischen, flnancieelen en monetairen toe stand. welke zieh na vijf maanden van voortgezette inspanning onder bevredigende omstandigheden voordoet. Het belang der nieuwe lasten voor de nationale verdediging vcreischt een nieuwe inspanning van de natie, Welke de regeering besloten heeft door alle groepen van burgers te doen dragen. Daarom heeft de ministerraad de volgen de wetsdecreten goedgekeurd: I. Nieuwe krachtsinspanning voor de na tionale verdediging. 1. Decreten, houdende machtiging tot het aangaan van verplichtingen en de ope ning van credieten voor betalingen ten be hoeve van de departementen van oorlog, marine, luchtvaart en koloniën 2. Bespoediging van betalingen en in het bijzonder van betalingen, betrekkin; hebbende op de nationale verdediging. S. Organisatie der voedselvoorziening der bevolking in tijd van oorlog. Et. Maatregelen betrekking hebbende op de krachtsinspanning voor de nationale verde diging. 1. Medewerking voor een beroep op het bealt: onmiddellijke controle op inkomsten, teneinde belastingfraude tegen te gaan, automatische belasting van zekere globale inkomsten, strikte beperking der winsten van ondernemingen, welke voor de natio nale verdediging werken. 2. Instelling van een belasting voor de wapening en fiscale ontheffingen: instel ling van een belasting voor de wapening van 1op betalingen, ontheffing van 20 pCt. op patentrechten, aanpassing van het belastingstelsel aan de productie: vrijstel ling van belasting op landbouwbezit. 3. Verlichting van de lasten van den staat: Alcohol-regiem voor Industriedoel einden, medewerking aan de opneming van graanoverschotten van 1938 en maatregelen welke beoogen een herhaling daarvan te voorkomen, vermindering der groote wer ken. vermindering der credieten voor we genaanleg. herziening der deelneming in openbare ondernemingen, administratieve reorganisatie der credietverleening aan de partementen en gemeenten, hervorming van het administratieve stelsel voor de stad Parijs en het departement van de Seine, herziening van het financieele stelsel van het departementaal beheer, algemeene principes ten aanzien van de afvloeiing van het overtollige personeel ln de admi nistraties van de openbare diensten, maat regelen met betrekking tot het hulpperso neel der spoorwegen, een decreet ten aan zien van administratieve vereenvoudigingen 4. Van de arbeiders gevraagde mede werking: Decreet inzake den arbeid en de glijdende schaal, decreet inzake de werk zaamheden bij de koopvaardij. 5. Économische maatregelen. Decreet, dat beoogt de hervatting van bouwwerkzaam heden te vergemakkelijken. De minister raad heeft tenslotte een wetsdecreet aan genomen, waarbij propaganda die gevoerd wordt mét uit het buitenland afkomstige middelen, wordt bestraft. De ministerraad heeft eveneens decreten aangenomen inzake belastingontheffing op schatkistbons met een looptijd van drie ja ren, de beperking der vrijheid van tewerk stelling en Inzake een opschorting van de nationale loterij. Eén decreet, aangenomen op voorstel van den minister van handel, heeft ten doel de inrichting in Frankrijk van ondernemingen van buitenlanders, evenwel mits deze on dernemingen beschouwd zullen worden als te zijn van nationaal belang. In de radiorede, die de minister van financiën, Reynaud. gisteravond heeft ge houden. heeft hij onder meer gezegd: „Ik richt mij tot u allen. Franschen, die den uitersten ernst van deze uren begrijpt. Het is mijn hardee plicht nieuwe offers van u te vragen, omdat wy nieuwe feiten onder oogen moeten zien. Het ls uw recht te ver langen. dat deze offers redeiyk zyn. Of wij willen of niet, wy zijn allen per sonen in het drama, dat het Europa van thans is In het Westen zyn ef bewonde renswaardige kleine vrye volken, waarvan één bereid is zijn land onder water te zet ten en een ander verklaart, dat het liever zterft dan het hoofd buigt. Temidden van hen staat Frankryk, dat groeit, naarmate het ernstiger bedreigd wordt. Frknkryks kracht ls nooit zoo noo dig geweest voor het land zelf en voor de wereld. Wat zou Engeland kunnen doen. in dien Frankryk morgen verdween? Wat zou zelfs het groote Amerika kunnen doen? De legende van de verzwakking van het Fransche rijk is verdwenen en slechte de werkelijkheid van het Euro- peesche evenwicht, dat hersteld moet worden, is overgebleven. Er is in Frankryk slechts gén party, die van de Fransche kracht, en slechts één plicht: de vergrooting van die kracht. Zonder den terugkeer van het goud se dert November, zonder het herstel van de productie sinds vyf maanden, zonder de verbetering ln den toestand van de schat kist zouden wy, aldus Reynaud, nooit met kalmte de vuurproef tegemoet hebben kun nen zien, die wy sedert 15 Maart onder gaan. Zoo Ls een etappe de moeilykste. om dat het de eerste was afgelegd en de hervonden kracht zal het overwinnen van de tweede etappe mogeiyk maken. Reynaud zelde. dat sedert 14 maanden in het hart van Europa groote overwinningen zijn behaald „alleen op grond van de op brengst der wapenfabrieken" en dat het tempo van den wapeningswedloop dagelyks versnelt. Frankrijk en zUn bondgenoot, Enge land. hebben daarop geantwoord, door te besluiten tot een groote krachtsin spanning. Deze krachtsinspanning, die door de regeering eenstemmig ls goed gekeurd, zal Frankryk vyftlen milliard francs kosten. Het vinden van deze vyftlen milliard beteekent een krachtproef tusschen het totalitaire stelsel en het stelsel van vryheid, zooals het onze is. Ons stelsel, aldus de minister, beschikt over t al van hulpbronnen en wy zullen deze krachtproef gaan winnen. Reynaud verklaarde, dat hy niet heeft willen overgaan tot Instelling van werk kampen, de 60-urige werkweek, brood- en suikerkaarten. wisselcontrole, controle op de arbeidsmarkt om de volle kracht van het land te ontplooien. Hy heeft dat niet ge wild. omdat „het land met zyn bestaan de gedachten heeft te verdedigen, die Frank rijk in de wereld vertegenwoordigt. Door de uitstraling van onzen Invloed te verminde ren zouden wy onze kracht verminderd hebben." Als voorloopigen maatregel heeft de re geering vastgesteld, dat de normale werk week 45 u. zou kunnen zyn. Zy heeft boven dien de mogelykheld van overuren gescha pen. Verleging van den arbeidsduur ls nog noodzakelyker by de openbare diensten en daarom heeft de regeering een 45-urlge week ingesteld, die vermindering van het soms overtollige personeel ih openbare be- dryven veroorlooft. Na een opsomming van de getroffen be zuinigingsmaatregelen te hebben gegeven, verklaarde Reynaud. dat de bezuinigingen dit jaar nog niet al haar uitwerking zullen hebben. Daarom leek het noodzakelyk een nieuwe opoffering te vragen in den vorm van een belasting, wy hebben dat, aldus de minister, eerst gedaan nadat het mes ir. de misstanden was gezet. Met ingang van 1 Mei zal van alle verkoopen een wapeningsbelasting van één procent worden geheven. Als gij iets koopt, zal een honderdste deel van hetgeen ge betaalt, dienen voor de be taling van de vliegtuigen en kanonnen. Den kooplieden zal een compensatie Worden gegeven door vermindering van de patentbelasting met 20 procent. Reynaud zeide hier te hebben gekozen tusschen een nieuwe belasting en valsch geld. Het is mijn plicht, voegde hy hieraan toe, voor u het geld te beschermen, dat bly- kehs de dagelyksche uitspraak van de koopers van valuta het eerste géld van Europa is geworden. Sedert vyf maanden zyn honderden ton nen goud naar Frankryk teruggekeerd. De reserves van het stabilisatiefonds zyn zoo krachtig, dat men besloten heeft vyf mil liard over te brengén op de Bank van Frankryk. Slechts geregelde of overdreven belastingen schaden 't economische leven. Sinds de Instelling der nieuwe belastin gen van November ls de lndustrieele pro ductie met 12 procent gestegen. De minister gaf vervolgens een overzioht van de maatregelen, die ten doel hebben het offer voor elk even groot te maken: de strikte beperkingen der winsten door on dernemingen. die voor de Wapening wér ken. de bestryding van belastingbedrog. De thans genomen maatregelen zyn slechts een nieuwe stap op den weg naar Frankryks herstel. Van een deflatiepoli- tiek, aldus Reynaud. is geen sprake Wy hebben slechts orde op de zaken te stellen. En vooral richten wij vandaag een op roep tot den arbeid. Tot den werkman zeg ik: ik maak het u gemakkelyker overuren te maken, die betaald zullen worden. Ook van den boer vraag ik geen enkel geldeiyk offer. Ik organiseer slechts zekere landbouwstelsels op hechteren grondslag en de boer zal daar voordeel van blyven heb ben. Den dienst, dien ik vraag van den koop man, wiens positie ik weet het moel- ïyk en soms benauwend ls, breng ik in evenwicht door de onverwachte verlaging van de patentbelasting. Den consument vraag ik een bydrage voor de wapening te betalen naar verhou ding van de uitgaven, die hy zich kan ver oorloven. Maar nu ik spreek, zyn het geen boeren, werklieden, kooplieden en consumenten, die naar my luisteren: het zyh allen Fran schen, bereid tot elk offer voor de redding van hun vaderland. Wat wy u vragen, is eenstemmigheid in de actie. wy hebben onze verantwoordelykheid aanvaard. Ls dit de laatste krachtsinspan ning, die wy van u verlangen? Het laatste offer? Ik weet het niet. Wij hebben onzen plicht gedaan. Aan u staat het thans den uwen te doen. In dese dagen wordt de vrede ver overd of verloren. Dat is de onmete- DUITSCHLAND VRAAGT HET. Te Londen is van officieelc zijde medegedeeld» dat Duitschland dezer dagen aan een aantal kleine staten ge vraagd heeft of zij zich bedreigd ge voelen. Tot deze kleine staten bchooren de Balkanstaten. de Scandinavische lan den. de Oostzcclandcn en ook Neder land en Zwitserland. Vernomen wordt, dat een aantal reeds hun antwoord aan Hitler ver zonden heeft. Het Nederlandsehe ant woord zal Hitier heden bereiken. „Tel." ONDKRDEELEN NADEREN VOLTOOIING. In afwachting van de belangryke gebeur tenissen. welke in den loop van den zomer bii de Maastunnel te Rotterdam te wachten staan. n.l. die, welke samenhangen met het doen zinken dei- tunnelelementen in de rivier, staan de meeste werken in het tee- ken van afwerken of gereed komen. Op den rechteroever gebeurt het heiwerk der betonpalen voor de kunstwerken aan het circulaUepletn op den Westzeedyk in zeer snel tempo, zoodat men thans in het stadium is aangekomen, dat ook de eerste maa'regelen kunnen worden genomen om met den bouw te beginnen De overdekte landtunnel nadert in ruwbouw geleideiyk haar voltooiing. Van het tegen het ven tilatiegebouw aansluitende nog gereed te maken gedeelte ls men gevorderd tot het tunneldak. waarvoor de bekisting gelegd wordt In het ventilatiegebouw op dezen oever heeft men thans alle verdiepingen tot aan den beganen grond gebetonneerd. Ook de schacht vöcr de roltrappen met aansluitend tóegangsgebouwtje schiet al flink op. hetgeen ook noodig is. omdat dit gebouwtje binnenkort in het water zal komen te staan. n.l. zoodra het bagger- werk in de richting van den oever wordt voortgezet, teneinde ruimte te scheppen voor het te zinken tunnelstuk dat tegen het ventilatiegebouw aan moet sluiten. Op den linkeroever is men nog niet zoo ver. wat ook niet noodig is. omdat daar eerst later met het zinken der tunnelstuk ken wordt begonnen. Doch niettemin is ook hier een beteekenende hoeveelheid werk ln de afgeloopen periode verricht. Bij het ciroulatlepleln is de grondontgraving reeds ver gevorderd en men is hier thans druk bezig met de vervaardiging der beton palen. In de overdekte landtunnel kwam het heiwerk voor de betonpalen gereed. Het heiwerk wordt op den voet gevolgd door het ontgraven van den bouwput, terwijl ln het ontgraven gedeelte het gereedmaken van de betonconstructie van de overdekte landtunnel voortschrijdt In de bouwput aan de Heysehelaan is een begin gemaakt met den bouw van de laat ste drie tunnelelementen. Wat het werk aan den steiger in de Waalhaven betreft, het eerst te z!nken tunnèlclement is thans, wat het betonwerk betreft vrijwel gereed, zoodat hier nog slechts resteert het aanbrengen van den stalen mantel op het dak van het tunnel- element. Zoodra dit element gereed is zal het een eindweegs worden versleept naar een an dere plaats in de Waalhaven, waar gele genheid zal bestaan de dryfpontons te be vestigen welke in grootte menig binnen schip evenaren. De overige tunnelelementen aan den steiger in de Waalhaven bevinden zich in opvolgende Stadia van afwerking. BESTUUR VAN HET KONINKLIJK NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP BIEDT EEN NOENMAAL AAN. In een der zalen van „Artis" te Amster dam heeft het bestuur van het Koninklyk Nederlandsch Aardrykskundig Genoot schap gistermiddag een noenmaal aange boden aan de vertrekkende leden van de Nieuw Oulnea-expedltle, de hecren C. C. F. M. Ie Roux (Lelden), prof. dr. H. Boechma (Lelden) en dr. R. IJzerman. By ontstentenis van den voorzitter der Nieuw Guinea-commisslc, dr. Heldring, heeft de vice-voorzitter van deze commis sie, de heer J. Sibinga Mulder, den deel nemers aan deze expeditie een goede reis en veel succes toegewenscht. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik de regeering van Ned.-Indlë dank te betuigen voor haar zoo onmisbare medewerking en de maat- schappy tot bevordering van het natuur kundig onderzoek onzer koloniën voor het door haar verstrekte subsidie voor het zoö logisch onderzoek. Spr. gaf uiting aan de hoop. dat het deze expeditie zal gelukken de laatste witte plek op de kaart van Ned. Nieuw-Gulnea te kleuren niet alleen, maar daar zooveel mogelijk bijzonderheden te verzamelen op geografisch-, topografisch-, geomorfologisch-, geologisch-, antropolo- ioglsch-, ebhnografisch-, meteorologisch-, zoologisch en wellicht ook botanisch gebied. Een wel zeer omvattende taak. maar die in tweeën gesplitst ls. n.l. die der verkenning van het onbekende terrein van het centrale belgmassief en ethnografisch-zoölogisch- anthropologlsch enz. onderzoek van het terrein rondom het Panial-meer voor zooverre dat ln den gestelden tyd mogelijk zal zyn. Beproefde krachten zoo ging spr. ver der zijn het vrywel allen, die deze zware taak op zich gullen nemen, mannen, die aan meerdere expedities ln weinig of niet Bekende deelen van tropisch Nederland hebben deelgenomen; hun sporen hebben verdiend en onze geografische kennis in den ruinisten zin genomen van die land streken var. hun bevolking en zooveel meer. hebben verrijkt, neen meer dan dat: den grooten naam van Nederland op weten schappelijk gebied hebben hoog gehouden en versterkt. En met zulke mannen is ons vertrouwen groot, dat ey zullen slagen. En in dat vertrouwen wenscht het genoot schap hun een goede, voorspoedige reis en een succesvolle expeditie toe. gezondheid en behouden terugkomst, tot voldoening niet enkel van het genootschap en van hun zelve, maar van gansch Nederland, hier en aan de overzijde van den Oceaan, dat met groote belangstelling de expeditie zal volgen. Een expeditie zoo besloot spr. die niet enkel beteekent een groot we ten- schappelllk onderzoek van de eerste orde. maar een daad van groote nationale be- teekenis. saldo middelen ruim f.3 millioen ondanks drastische afschrijvingen. Verschenen is het jaarverslag 1938 van de A.V.R.O., welke omroep zich blykens dit verslag mag verheugen in een gezonde en sterke positie. Niettegenstaande verschil lende oorzaken de uitgaven belangrijk de den stijgen, werd een bedryfswinst ge maakt van f. 375 000, waardoor het saldo middelen ondanks op drastische wijze ver richte afschrijvingen, klom van ruim f. 2 833.000 op 1 Januari 1938 tot ruim f. 3 082.000 op 1 Januari j.l Deze sterke kapitaalspositie geeft echter nog geen volledig beeld van de welvaart van dezen omroep, zooals deze blijkt uit de balans. Hierop zijn b.v. de studio's in Hil versum, het kantoorgebouw in Amsterdam en tal van andere waardevolle eigendom men voor een boekwaarde van f. 1 vermeld. Het ledental bereikte ln 1938 de record hoogte van 202 910 De gemiddelde bijdrage per hoofd der leden liep in 1938 met 9 ct. terug. is een algemeen belang en dus ook het Uwe I Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bil den secretaris der aideeling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807, Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's laars). lijke prijs van de Inspanning, welke van u gevraagd wordt. Verheft u boven uselve. Denkt aan het lot van uw kin deren, uw vaderland, de vrijheid. Te zamen zullen wij den vrede redden." MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN. Blykens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot medewerking aan de verdedigingsvoorberei ding-1939 stellen de ministers van Econo mische Zaken, van Defensie en van Finan ciën nadrukkelijk voorop, dat bii de samen- stelline van het ontwerp bepaaldelyk werd se dacht aan het stellen van regelen met betrekking tot de medewerking van het be drijfsleven voor zoover deze noodzakelyk is ten einde te zijner tijd te kunnen komen tot maatregelen ten behoeve van de vei ligheid des lands. Het ligt dan ook zeker niet ln de bedoeling dit ontwerp, wanneer het eenmaal kracht van wet zal hebben verkregen, te hanteeren met betrekking tot voorzieningen, verband houdende met een economische crisis. Een nominatleve opsomming van de bui tengewone omstandigheden waarvan in het ontwerp sprake ls, acht de regeering Inderdaad niet mogelyk. ion einde echter allen twijfel aan de strekking van de ir» het geding zilnde regelingen uit te sluiten, ziln de ministers gaarne bereid, deze door wijzi ging van de redactie in considerans en ar tikelen eênigszins nauwkeuriger te Om schrijven. De wóórden ..oorlog, oorlogsge vaar. daaraan verwante of daarmede ver band houdende buitengewone omstandig heden". De opvatting, als zouden de in het ont werp neergelegde regelingen aan de regee ring een macht over ons economisch appa raat gëven. die niet anders dan dictatoriaal kan worden genoemd, meenen de ministers met beslistheid van de hand te moeten wijzen. Zoowel de vraag, welke instanties te zij ner tyd met de uitvoering van de verschil lende maatregelen moeten wordeh belast, als de problemen, voortvloeiende uit de uitvoering van opdrachten door de Industrie hebben niet betrekking op de thans lfl het geding zynde voorbereiding maar oo de uitvoering, ten aanzien waarvan het der f geering uiteraard niet mogelijk is. zich reeds thans nader uit te spreken. Het is de bedoeling ten aanzien van provinciën en gemeenten de gewone pro cedure van de provinciale en gemeentewet van toepassing te doen zijn. in geval aan een „verzoek" tot medewerking geen gevolg wördt gegeven. Blykens een nota van wijzigingen is de •)atum van Inwerkingtreding aewilzied in 11 Juli lfl9. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN REEDERS IN DE BINNENVAART. De Nederlandsehe Vereeniging van Ree- ders ln de binnenvaart hield têr gelegen heid van haar 5-Jarlg bestaan gistermid dag in Bristol te Rotterdam een druk be zochte receptie. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is met Ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Vries: mr. E. W. de Fielllettaz Goethart. Verder zyn opnieuw benoemd: met Ingang van 4 Mei tot burgemeester der gemeente Veldhoven. A. J. van Hooff; met ingang van 1 Mei tot burgemeester der gemeente Ilpendam, W. A. van Oorschot; met ingang van 1 Mei tot burgemeester van Adorp, dr. J. A H. J. S. Bruins Slot. secre taris dier gemeente; met ingang van 1 Mei tot burgemeester van Horn, L. M. Kirktls. secretaris dier gemeente, en met Ingang van 24 Mei tot burgemeester van Tegelen mr. F. M. C. Pesch. ZOMERZEGELS. Evenals ln vorige Jaren zullen ook deun zomer, en wel gedurende het tijdvak van l Mei t/m 30 Juni a s. zomcrzegels ver krijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doel einden i tuberculose; kankerbestrydlng en a.v.o. ls arbeid voor onvolwaardigeni en voor de helft aan cultureele doeleinden ter tegemoetkoming in den huidlgen nood der cultureele werkers. De zegels »yn ook ln het verkeer met het buitenland voor frankeering geldig tot en met 31 December 1944, en verschijnen ln 6 frankeerwaarden. DE HEER J. KAMMAN OVERLEDEN. Te Heemstede overleed gisteren na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 89 jaren de heer J. Kamman aldaar, ln leven oud-secretaris van de gemeente den Helder en voorzitter van den Nederland sehen Bond van Gemeente-ambtenaren. HET VERVOER VAN PERSONEN MOT MOTORRIJTUIGEN. De Tweede Kamerleden Van Braambeek en Kievit hebben een amendement Inge dlend op het ontwerp van wet op het vet voer van personen met motorrytulgen. Aan de toelichting wordt ontleend; Het komt den voorstellers zeer onge wenscht voor om wat de ondernemers betreft voor slechts één groep, bij he persooenvoervoer betrokken, plaatsen ln dt Sedryfscommissie te reserveeren. Ook d< spoorwegen en de tramwegen behooren van een opneming in de commissie verzekerd te 2yn. wil men niet de kans loopen. da: de uitgebrachte adviezen geheel eenzijdk zullen worden opgesteld. Voorts komt het hun voor, dat behala de werkgevers ook de werknemers in dr commissie moeten worden vertegenwoor digd. Dc adviezen ook over economlecht vragen die door de bedry [«raden tot stand komen, zijn ook vrucht van samen werking tusschen werkgevers en werkne mers. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van Mn Ju. Voor den Politierechter stond terecht de 26-jarige losse arbeider N. D. uit Lis» thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Haarlem terzake van diefstal van een Jas. Op 30 Jan. j.l. was verdachte «r. schoollokaal binnen gegaan waarvan de deur open stond. In die gang hingen vtr schillende jasseh van de cursisten en na de Icb bleek die van den 22-jarlgen los ar beider J. C. F. Uil Ll.sse verdwenen te tlln In Maart j.l. werd de benadeelde gewaar schuwd. dat Iemand in LLsse zyn jas droaf Hy herkende direct zyn eigendom en waar schuwde dê politie die verdachte aanhield. Verdachte bekende het telt eh deelde msda dat koude en bovendien armoede de dril'- veer van zyn daad waren geweest. Verdachte ls geen onbekende by de poli tie en by de Justitie. Een groot aantal vtr- oordeelingen staan reeds ten zyne natst geboekt. De officier van Justitie etschte een gevangenisstraf voor den tyd van 4 maan den. De Politierechter veroordeelde hemW. 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Niet voldoen aan de bevelen ril) de politie. Op 12 Febr. j.l. was na het eindigen van een dansavond op den Hoofdweg te Hoofd dorp ln de Haarlemmermeer over een mek- je ruzie ontstaan. Spoedig was de Hoofd- dorpsche politie er by gekomen en gelastte een ieder zyn eigen weg té gaan. Onder dt vele aanwezigen was ook een 42-Jarlge brandstoffenhandelaar uit Hoofddorp. Dt Inspecteur van politie de heer H. Jelsma ondervond van hem eenigen hinder, omdat hy zich niet aan de bevelen stoorde, Dt maat liep al spoedig over en er werdtn flinke klappen uitgedeeld. Tenslotte moest verdachte toch het on derspit delven. Voor bovengenoemd fe» eisente de officier van Justitie die tevens l« hooren kreeg, dat verdachte een lastig min is als hy drank op heeft 14 dagen gevan genisstraf onvoorwaardelyk. De Politie rechter veroordeelde hem tot een geldboete van f. 15 subs 1 week gevangenisstraf. KASSIER WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. De Zutphensche rechtbank heeft gisteren den Zutphenschen kassier t. K. wegens verduistering van f. 30.000 tot zeven maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. Hier is het antivoord! 1. Jongetje. 2. Letterlijk de eerste en laatste letter vat het Grleksehe alphabet; figuurlijk n« begin en het einde. 3. Benjamin was de jongste zoon van dn" aartsvader Jacob. 2—S

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10