Nieuws m uit de Filmwereld 80:ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 April 1939 Derde Blad No. 24255 De Pers over de verkiezingen OPOLI^lfEN Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen CUN/T IS LtTÏIKIN WIJ GEVEN MIDZA-BONS De „Nieuwe Rolt. Crt." (Lib.) geeft een overzicht van de stembus-uitslagen, ver heugt zich over de whist van de Liberale Staatspartij „de grootste winst sedert 1937" en besluit: „Zoo liggen de Statenverkiezingen van 1939 weer achter ons. In de Provinciale Staten zijn de grootste winsten voor de UK. Staatspartij en den V.-D. Bond (resp. 11 en 12 zetels), terwijl het zwaarste ver lies geleden is door de N.S.B. (23 zetels). In de Eerste Kamer zal de veranderde sa menstelling der Staten in 1940 aanleiding geven tot enkele verschuivingen in de sterkte-verhoudingen der fracties. Belang rijker dan deze wijzigingen achten wij het echter, dat er een heroriëntatie is geweest onder de kiezers naar de liberale beginse len. welke in deze tijden van internationale en nationale benauwenis alleen iets voor de toekomst kunnen beloven". Het Handetsbiad (Lib.) is uiteraard even eens verheugd over den vooruitgang der liberalen, „Over het geheel genomen, i. de toestand sedert 1937 niet bijzonder sterk veranderd, behalve dan door den grooten terugzwaai van de Anti-Rev. „conjunctuur-stemmen" naar de vrijzinnigen, en door een lichte ver sterking van de op sociaal-economisch ge bied iets radicaler dan de A. R. sturende elementen van R.K. (die ook hun dissidente Katholieke Democraten door hereeniging terugkrijgen) en C. H. De groote winst der liberalen, die hun «temmenaantal nu met 60 pCt. van dat van 1933 vermeerderden, is voor ons een bijzonder verheugend teeken. Het is een gezond teeken dat de liberale gedachte zich juist in dezen tijd weer opricht, on danks alle schipmschtuten der vogels van diverse pluimage die zoo herhaaldelijk haar dood verklaard hebben. De bittere ervaring van een steeds verder reikende en steeds zwaarder wegende staatsbemoeienis (in al haar verscheidenheden) zal daartoe trou wens het hare wel hebben bijgedragen. En tevens ligt in de liberale stemmenwinst ten opzichte van 1937 een duidelijk teeken van afkeuring in breeden kring voor de noo- delooze vernauwing der regeeringsbasis op een oogenblik. dat de bindende krachten der natie zoo sterk mogelijk hadden moe- tén worden samengesnoerd. Als ook een waarschuwing tegen een politiek van on verantwoorde sociaal-economische avon tuurlijkheid." De Nederlander (C.-H.) schrijft: Het spreekt wel vanzelf, dat wij ons met opgewekt hart zetten tot het geven van een eerste nabeschouwing over de Statenverkie zingen 1939. Voor ons, christelijk-histori- schen, immers is het groote feit van deze verkiezingen dit, dat wij het verlies, dat de C. H. Unie twee jaar geleden leed, meer dan ingehaald hebben. Na een algemeene beschouwing over den uitslag schrijft het blad: „Zeer goed gehandhaafd hebben zich de R.K. Staatspartij, die zelfs nog iets vooruit ie gegaan en vooral ook de Vrijzinnig De mocraten. Het doet ons al zijn wij geens zins blind voor het gevaar van de ver meerdering van den R.K. invloed toch genoegen, dat de plompe persoonlijke cam pagne, die van verschillende zijden tegen vooraanstaande figuren der Staatspartij is gevoerd, geen succes heeft opgeleverd. Dat is een betere afstraffing dan een gerech telijke vervolging." Het blad besluit: „Geeft de uitslag van gisteren een aan wijzing omtrent het oordeel der kiezers over de politiek van het zittende kabinet? Onze aanvankelijke indruk doet ons deze vraag ontkennend beantwoorden. De groot ste „regeeringspartij". waarvan de minis ters volgens de N. S. B.- en de liberale pers hun stempel op de geheele regeerings- politlek drukken, handhaafde zich volstrekt De C.-H. Unie ging bij 1937 sterk vooruit. De A, R. partij sterk achteruit. Een critlek op de regeeringspolitiek, op het Kabinet als geheel, kunnen wij hieruit dan ook niet distilleeren". De Standaard (A.-R.) schrijft: Wat ons volk, vooral in de huidige om standigheden, het meest toespreekt in de uitkomst van de Statenverkiezingen, is on getwijfeld de teruggang van de N.S.B. Zij is de partij, welke de grootste klappen kreeg „De Liberalen kunnen moeilijk verheugd zijn over hun verkiezingsresultaat. Wel is waar steeg hun stemmenaantal, vergele ken met dat van 1937, aanzienlijk, n.l. van van 160.260 op 256.031, maar voor hen werd door ieder kenner van de electorale kaart van ons land een belangrijke stijging ver wacht, en zij kwamen slechts twee Staten- zetels boven hun getal van 1935, toen zij een geweldige duikeling hebben gemaakt (in 1931 bezetten zij 58 zetels in de Staten der verschillende provinciën, in 1935 33 en thans zullen zij er 35 innemen). Hun felle r.nti-paplstische actie, hun „grootsche" ver kiezingscampagne. hun scheme bestrijding van het regeeringsbeleid, en in het bijzon der van de anti-revolutionairen, heeft hun weinig baat gebracht. Hun percentage van de geldige stemmen, dat in 1937 3.95 be droeg, steeg thans tot 6 23. doch dit is slechts 0.11 pCt. hooger dan in 1935, het jaar van hun sterken achteruitgang." De Maasbode (R.-K.) trekt drie conclu sies uit het verkiezingsresultaat, neerge legd in drie opschriften boven het ar tikel van dit blad er aan wijdt: „Het anti papisme faalt', „De regeering kreeg een vertrouwensvotum" en „Het einde der N. S. B." Het blad betuigt zijn groote tevreden heid over den verkiezingsuitslag en slechts het verschijnsel dat de communisten niet meer afdoende zijn teruggezet acht. het be treurenswaardig. Het schrijft verder om.: Dat de regeeringspartijen een winst boekten van 20 zetels, stemt ons tot wel zeer bijzondere voldoening. Onze regeering ga rustig en vooral voortvarend voort; zij heeft het volle vertrouwen van 's lands meerderheid. Dat blijkt nog sterker, door dat juist die partij ter linkerzijde, die, mede door den sterkeren rhristelijken inslag, dien zij den laatsten tijd vertoont, maar ook in haar politieke en sociale aspiraties wel het dichtst bij het regeeringsbeleid staat, een zoo markante overwinning kan boeken. De Vrijz. Democraten behaalden op 28 zetels een winst van niet minder dan 11 zetels Dat juist deze linksche partii favoriet is, achtten wij, in de tegenwoordige omstan digheden. mede een reden tot voldoening. De' „slechts zeer matige winst" van de li beralen acht het. blad evenzoo een reden tot groote bevrediging. Intusschen noemt het 1935 voor de liberalen uitdrukkelijk „het eenig zuivere punt van vergelijking." De „Tijd" schrijft: Men kan zich afvragen, of men langza merhand niet een soort van „vast recht" zou kunnen invoeren, in plaats van elke paar jaar weer te doen alsof het kiezers volk variabel is en dwaas degenen, die lan- Wanneer U lid was van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807 zou U het antwoord op die vraag weten 1 Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). ger dan een jaar of zoo aan zijn uitspraak vasthoudt. De belangrijkste resultaten van gisteren bevestigen eerder de bestendigheid dan dat zij nieuwe tendenzen aan den dag brengen. Na voor- en achteruitgang der verschillende partijen te hebben nagegaan wordt geconcludeerd: „Al te zaam zijn onze politieke verhou dingen door de jongste verkiezingen gesta biliseerd. en de man, de greep of de idee die daar aanzienlijke verandering in brengt is nog niet in zicht. Voor ons nationaal bestaan is dit verkiezingsresultaat met den teruggang der beide extremistische partij- tijtjes, van groote beteekenis Politiek zit ons land „goed in elkaar." Wat de binnen- landsche politiek betreft, heeft de besten digheid der partijverhoudingen de moge lijkheid van een krachtig bewind, als voor deel. maar ook het gevaar van verstarring in een compromis als keerzijde, een ver starring, die met name ten aanzien van de voortdurende massale werkloosheid nood lottig zou zijn. Het Huisgezin (R.-K.) De uitslag der verkiezingen baart geen verrassingen: de verschuivingen in het stemmenaantal beantwoorden aan de ver wachtingen. Met ééne uitzondering echter: de teruggang in stemmenaantal van de N. S. B. is minder groot, dan werd voorzien en gehoopt laat ons dit er dadelijk bij voegen. Wij staan voor het feit, dat de ex treme denkbeelden, die in den vreemde zijn ontstaan, ook een zekeren aanhang onder ons volk hebben gevonden en voor de nood zaak deze denkbeelden ook in den vervolge krachtig te bestrijden. Sprekende over de Liberalen zegt het blad: „Het is zelfs de vraag, of het herstel der liberalen, op den keper beschouwd, wel zoo enthousiast mag worden begroet, als we vermoedelijk zullen beleven. Want bij deze verkiezing had de Liberale Staatspartij in de oppositie alle kansen mee; ze speculeer de grof op het anti-papistische sentiment bij het volk. maar procentueel genomen kwam ze niet zoo heel veel verder dan in het jaar 1935!" Het Nationale Dagblad (N.S.B.) zegt „De diepere zin van het nationaal-socia- lisme teekent zich in de stemmenverhou dingen af". Twee jaren terug kropen velen, die in den maalstroom verloren dreigden te gaan, op een voor hen geschikt droog plekje, naar zij althans meenden, doch het democratisch wrakhout heeft hen ook daar niet met rust gelaten. In den niet gerechtvaardigden angst voor het nieuwe, ingeprent door de leiders der politieke partijen, die van den kant af de zooveelste opvoering van dit de mocratisch schouwtooncel gadesloegen, hebben de kiezers zich opnieuw vastge klampt aan hetzelfde wrakhout, thans op een ander deel, dat der C. H., der Libera len en Vrijz. Democraten. t)e politiek der A.R., S.D.A.P en communisten heeft in de oogen dier kiezers geen aanhang meer ge vonden en in hun angst voor het nieuwe, dat toch komen moet en komen zal, heb ben zij de kleurlooze middenstof gezocht, hun stem uitbrengend op die partijen, wier programma's weinig zeggend, wier leuzen ook weinig houvast-gevend waren. MENDELSSOHN'S „ELIAS". De Volkskrant (R.-K.): De Ncderlandsche kiezer de kiezeres ingesloten heeft gisteren bij de Staten verkiezingen zijn spreekwoordelijk gezond verstand getoond. ..Een enkele kleine afwijking moge plaat selijk en gewestelijk zijn voorgekomen we denken aan de „actie Bouwman" als regel heeft de kiezer voor extremistische toeren bedankt. Ook het lawaaierig trom pet- en bazuingeschal van liberale zijde, dat Colijn eigenlijk niet dat was en dat vooral de katholieken „op hun nummer moesten worden gezet", is zonder uitwer king gebleven. Neen, de heer Colijn behoeft vanwege de Statenverkiezingen zijn ml- nisterieele biezen niet te pakken, en de katholieken, van drie ziiden vinnig be stookt: door de liberalen, die verdienen het eerst genoemd te worden, door de sociaal democraten en door de N.S.B., komen ster ker in de Staten terug. Beschouwen we het positieve resultaat der verkiezingen, dan mag met voldoening worden geconstateerd, dat de regeeringspartijen, waarop men van verschillende zijden erg gebeten was, zich prachtig hebben gehandhaafd. „Het Volk" (S.D.A.P.) constateert: Met groote duidelijkheid leert ook deze stem bus, dat voor dictatoriaal extremisme, om het even of het zijn bevelen in Moskou of in Berlijn haalt, in Nederland geen plaats is. Dit blad constateert verder, dat de coa litie vrijwel intact is gebleven, en zegt dan: Wij hopen, dat de heeren hierin vooral geen reden zullen zien om zich op de borst te slaan. Want de stembuscijfers leeren toch ook nog wat anders, namelijk, dat meer dan een derde deel van ons volk zich heeft uit gesproken ten gunste van een vooruitstre vend sociaal bewind. In deze machtige volksgroep staat de S.D.A.P. met een stem menpercentage van 21.35 onveranderd als een vast gegeven. Het is opmerkelijk, dat Mendelssohn s „Elias". voor de eerste maal uitgevoerd 26 Augustus 1846 te Birmingham. na een periode waarin deze componist en zijn wer ken als verouderd werden beschouwd, weer meer in de belangstelling komt te staan. Een kort overzicht van het ^erk moge hier volgen. Reeds dadelijk treft ons de ouverture; de profetie der 3-jarige droogte, somber en dreigend, begeleid door het koper. Aanslui tend de orkestinleiding en het wanhoops- koor: .Heere. wilt Gij ons geheel verdel gen?" Ontroerend deze tragiek van hon gersnood en ellende; de jonge kinderen roepen om brood, maar niemand geeft het hun". Doch het is ..om Uwen zonden wil", zegt Obadja, ..dat de Heere u verlaten heeft: bekeert u tot Hem!" Hooger en hartstochtelijker klinkt de zang: ..maar de Heere ziet het niet. Hij bespot ons". Prach tig is de overgang de dreigende wetspredi- king: ..De Heere bezoekt de misdaad der Vaderen aan de Kinderen", naar de troost- boodschap. ..maar doet barmhartighe d aan duizenden dergenen, die Hem liefhebben". Dan volgt het beroemde duet. waarin be handelt wordt de opwekking door de pro feet van den zoon van de Weduwe De beelden volgen elkaar nu snel od. Na de 3-jarige periode van droogte, zal God. naar het woord van Elia. regen geven. De Baaispriesters, door Elia uitgenoodigd. bouwen, evenals de Profeet, een altaar en roepen hun God om verhooring. Nadruk kelijker wordt hun roepen, afgewisseld door den spot van Elia. op wiens gebed het vuur nederdaalt (plastische uitbeelding der vlammen in het Koor) en het offer ver teert. Het volk roept met Elia ..De Heere is God". ..grijpt en doodt de Profeten van Baal". Opnieuw bid de Profeet tot God en ook nu wordt hij verhoord. De waterstroo- men verheffen zich. doch de Heere in de hoogte is grooter dan het bruisen der golven". In het tweede deel vragen nieuwe muzi kale waarden de aandacht: de beroemde sopraan aria ..Höre Israel", wordt gevolgd door de twist tusschen Achab. het volk. op gehitst door de Koningin en Elia. Opge zweept door Izebel eischt het volk den dood van Elia. die in moedeloosheid vlucht (de prachtige aria ..Es ist genug'). Troostvol klinkt de Engelenzang (Hebe deine Augen auf) en het bevel om naar de woestijn te gaan. Daar zal Jehovah zich aan zijn dienstknecht toonen. Prachtige schilderij van den stormwind, de aardbeving, het vuur en eindelijk het suizen der zachte stilte. die na tien, twintig jaar afwezigheid in Leiden terugkomen, zijn verwonderd hier zooveel goed gekleede mannen te zien. De stijl van Saville Row; het „je ne sais quoi" van de Rue Royale en het zakelijke van Wall Street dat alles vindt U in een maatcostuum van De Faam. Want onze coupeurs weten, hoe ze moeten werken voor vlotte mannen in Nederland. U moet de nieuwe voor- jaarsstoffen eens zién de correcte coupe is een kwestie van vertrouwen. Onze prijzen zijn véél lager dan in het buitenland. VETOMPWll HOOGST RAAT 1-2 LEIDEN 2388 (Ingez. Medj Het Oratorium spoedt ten einde. Na Elia's hemelvaart, volgt het Profetische slotdeel ..de groote Elia zal komen; dan zullen de rechtvaardigen stralen als de zon". „Heer, onze heerscher. hoe heerlijk is Uw naam od de gansche aarde!" Mogen velen volgende week de uitvoering van dit werk door de Chr. Zangvereeniging „Ex Animo", komen beluisteren! HANS AJLBERS. Hiei'ooven de bekende Duitsche filmacteur ns Albers in de film „Sergeant Berry", le !lier week gedraaid wordt. ,-DE CITADEL". King Vidor's verfilming van dr. A. J. Cronin's wereldberoemden roman „De Ci tadel" is een door en door EngeLsche film geworden: in Engeland opgenomen met Engelsche acteurs, spelend in Londen en in de armoedige mijndistricten van Wales. De schrijver, dr. Cronin. is er rond voor uit gekomen, dat hij reeds bij het schrijven van zijn roman de overtuiging had: mocht deze roman ooit verfilmd worden, dan zal Robert Donat om innerlijke en uiterlijke gelijkenis met mijn hoofdfiguur de hoofd rol moeten spelen. En Metro-Goldwyn- Mayer engageerde Robert Donat. Tal van vermaarde Engelsche acteurs hebben zich voor de verfilming van zulk een specifiek Engelsch gegeven gaarne bereid verklaard om od eerste aanvrage zoo noodig zelfs m nder vooraanstaande rollen te spelen, dan zij overigens op het tooneel of ln de film gewend waren. Met name geldt dit voor Emlyn Williams, die in De Citadel" de rol van den serreta- s van het mijnwerkersfonds speelt. Emlyn Wil'iams Is een der bekendste Engelsche autsurs en acteurs. Hij schreef het tooneel- stuk Night Must Fail" en speelde daarin in Engeland en Amerika de hoofdrol In De Citadel" nam Williams de rol op zich, omdat hü hierin, als geboren inwoner u:t Wales, een typischen ..Welshman" kon uit beelden. Hetzelfde geldt ook voor Maiy Clare, die in De Citadel" de kleine rol van een Italiaansche moeder vervult Ma y Clare be hoort tot de viif beroemdste Engel ch" actrices en Noel Coward schreef speciaal voor haar en met haar in de hoofdrol, het stuk. dat eveneens wereldnaam zal verkrij gen door tooneel en film: „Cavalcade". De bekende Engelsche acteur Robert Donat in de hoofdrol van den jongen Dr. Manson in King Vidor's verfilming van A. J. Cronin's wereldberoemden roman De Citadel. DOROTHEA WIECK TERUG UIT HOLLYWOOD. Dorothea WieckIn lang heeft men niet meer van haar gehoord. Het 's op den weg tusschen Los Angeles en hel iosemitedal. rot aan Santa Barbara kronkelt zich de ideale auto-weg langs de zeekust, dan plots buigt hij af. het land ln! In de auto, die een vroolijk gezelschap film spelers uit Hollywood ln de wilde schoon heid van het Yosemite-dal brengt, zit ook Dorothea Wieck. Zij is den langsten tijd in Amerika geweest. Twee jaar werkte zij daar slechts een paar films stammen uit de zen tijd, w.o. de ook in ons land uitgebrach te „Craddle Song". Het beviel Dorothea echter niet in Hollywood. Men wilde er een cliché-type van haar maken, doch dit paste niet bij haar Europeesche geaardheid. Te leurgesteld kwam zij in Duitschland terug, waar zij zich eerst niet aan de film, doch aan het tooneel ging wijden. Dorothea Wieck werd geboren in Davos en bracht een deel van haar jeugd door aan de kust van Zweden. Haar moeder stamde uit een oud houthakkersgeslacht uit het Thüringer Woud, haar vader uit een kun stenaarsfamilie. Haar overgrootvader was de ballet-meester der Koninklijke Opera te Stockholm. Zijn vrouw, Marianne Jensen, was een beroemde schoonheid, die o a. tot model gediend heeft voor het bekende schilderij van Goethe's vriendin, Angelika Kaufman. „De Vestaalsche Maagd". Doro thea's grootvader was de burgemeester van Grunewald. Bernhard Wieck. Zijn nicht. Klara Wieck, een der beste pianisten uit haar tijd. huwde met Robert Schumann. Ook Dorothea heeft muzikalen aanleg. Nog altijd beoefent zij de muziek, als ont spanning na den zwaren arbeid onder de helle Jupiterlampen. „Theater", diè gedachte spookte in haar rond dag en nacht. In latere jaren probeerde zij haar geluk in Weenen. waar zij na veel moeite toegang kreeg tot Hoch, den directeur van het Josephsstadter The ater. In de pauze var een repetitie, temid den van het lawaai dat de tooneelknechts maakten, zei Dorothea dapper haar rol op Het resultaat was een contract voor vijf jaar! Een taaie worsteling om het suc ces begon. Niets viel haar zonder moeite in de schoot, ondanks haar groote gaven. Zóó zou het ook in de toekomst voor baar zijn.In Mi'mchen werd zij bij de „Kam- merspiele" geëngageerd. Nu kwam haar eerste ontmoeting met „de film"! De eerste filmrol, die zij vervulde, was in de stomme film „Heimliche Sünde". Zij beviel het pu bliek zoo goed, dat men meerdere „Wieck'- films wilde zien. Nu volgden: „Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren", „Schick- sal der Menscher wie gleicbest Du dem War" en Frorofenlegionars" met Gust cv Fröbch als oavtrer u-t eerste h-™r«™u-f jn ha°" film'v- weid was tenslotte de film „Ma.dchen in Uniform", die haar triomftocht rond de aardbol maakte en overal Dorothea's naam op de lippen bracht. Dit succes luidde voor Laar een tijd in van groote populariteit en als gevolgHollywood, dat de nieuw ontdekte ster naar Amerika riep. Nu echter is Dorothea Wieck terugge keerd en nadat zij aan het tooneel nieuwe triomfen gevierd en Berlijn opnieuw ver overd heeft, is zij weer gaan filmen. Het resultaat hiervan is de Tobis-film „De vierde komt niet". Zij heeft in deze film een gevoelige rol uit te beelden, welk soort ge heel in haar vermogen ligt. Wij kunnen dus verwachtigen omtrent dit filmwerk koesteren. A LA „GUNGA DIN" Bepaald militaristische mode-propaganda maakt Kay Sutton, de donker okk'ge RKO Radio actrice, d e octie.dt n de Fred Astai.e-Ginger Rogers fi'm .The Story of Vernon and I sne Ca-tle" Kaa- s lire wollen jr.pon. tul rand en gouden treden op den linkerschouder, ontworpen door Ed ward Stevenson zijn geïnspireerd door de costuums der sikhs in de film „Gunga Din".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9