IEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 21 April 1939 De uitvaart van mevr. Theo Mann-Bouwmeester De strijd in het Verre Oosten Weer een minderheden-incident BEURSOVERZICHT Laatste Berichten Binnenland MAIKT FRANKRIJK. Gewichtige decreten te verwachten De ministerraad zal hedenmiddag diverse eer gewichtige decreten afdoen. Men meent te weten, dat de flnanciecle ji economische maatregelen, waartoe be- oten zal worden, in strekking en doel- effendhelö alles zullen overtreffen, wat -t dusverre op dit gebied is ondernomen. In gezaghebbende kringen bewaart men 'en volkomen stilzwijgen. Men weet wel, 'at de maatregelen den omvang zullen ebben, die door de nationale defensie ge- iedend wordt opgelegd en het land in aat zullen stellen, de door de omstandlg- eden geëischte Inspanning aan de wape- ing te wijden. In een radiorede zal Reynaud heden- vond met klem betoogen, dat de offers, ie het land zich voor zijn verdediging oet getroosten, onvermijdelijk zijn. HIJ zal erder een beroep doen op de vaderlands- 'efde en het plichtsbesef van alle Fran- -hen. De nieuwe wetsdecreten zullen zonder ijfel reeds morgen in het staatsblad ver- -hijnen. ENGELAND. Een ministerie voor bevoorrading In het Lagerhuis heeft mlnister-presi- nt Chamberlain meegedeeld, dat een nlsterie voor bevoorrading zal worden pgericht. Burgln. de tegenwoordige minister van erkeerswezen, zal minister zijn van dit 'euwe departement. Chamberlain voegde aan zijn mededee- ng nog toe, dat het nieuwe ministerie de roblemen zou behandelen van de bevoor- ding van liet leger en ook de taak op 'ch zou nemen van het scheppen en hand- aven der reserves aan noodige metalen 'n andere grondstoffen, die in verband met uitvoering van het defensieprogram 'nontbeerlijk zijn. De politieke correspondent van de „Dai- Telegraph" acht het niet langer twljfel- chtig, dat een ministerie voor de munitie u worden Ingesteld. Hiervan zou mede ding worden gedaan, zoodra de premier 'loten heeft, wie tot minister moet wor- n benoemd. In dc gisteren gehouden kabinetsbijeen- mst is men hieromtrent niet tot een be lt gekomen. Volgens het blad was men gisteravond in "litieke en militaire kringen algemeen n oordeel, dat Churchill het meest voor e» functie in aanmerking komt. In welingelichte kringen nam men aan. kt Chamberlain hem nog voor het einde Jezer week zou vragen, dit ambt te aan- arden. Naar schatting hebben zich in de eerste "lit van April tusschen de 20.000 en 30.000 ruten aangemeld voor het territoriale ger, hetgeen een record voor vredestijd ieekent. Albanië richt een monopolie op voor den valuta- en wisselhandel, dat zal worden toevertrouwd aan de nationale bank van Albanië. Op economisch gebied voorziet de overeenkomst in rechtstreeksche afspra ken, teneinde de verwezenlijking te verge makkelijken van elk initiatief, dat dient om de handelsmogelijkheden tusschen beide landen te vergemakkelijken. De invoer van goederen in Albanië zal, met ingang van heden, ondergeschikt worden gemaakt aan het afstaan van deviezen, door de bank van Albanië. Volgens de richtsnoeren van Mussolini verwezenlijkt deze overeenkomst, zoo besluit Stefani, het plan voor Italië's economischen bijstand aan Albanië. MIDDEN-EUROPA. Anti-semietisme in Slowakije. De verjaardag van Hitier heeft gedierll bt sein voor anti-semietlsche uitspattingen geheel Slowakije. Te Bratislava v/aren opschriften aange recht. zooals ,,Leve Hitier!" „Weg met de Jen!" De muren der synagoge waren be- lkt. Er stond op geschreven: „Wij zijn oden en wij zijn nog hier." Na het invallen van de duisternis reden jsnschappen van de Hlinka-garde in van oden opgeëischte automobielen langs de offlehuizen. Zij sommeerden de Joden deze richtingen direct te verlaten. Onder het "rwendsel, dat deze bevelen niet direct erden opgevolgd werden verscheidene Jo ta door leden der Hlinkagarde geslagen, eracheidene personen moesten naar het 'ekenhuls worden overgebracht. Te Trnava hebben leden der Hlinka- arde chic gekleede dames gedwongen, de uto's schoon te maken, welke haar vroeger "'behoorden. Te Plestany werden twee oude Joden ge- wongen een bord te dragen, waarop een Jaricatuur stond, met als bijschrijft: „De 'hlmmel, die in Slowakije woekert. Sano ach zal hem reinigen." De oude mannen werden vervolgens op en plein aan de bespottingen van voorbij- angers blootgesteld. POLEN. De „Danziger Vorposten" bericht uit 'audenz: De voortdurende overvallen van olen op Duitschers hebben geleid tot een hokkende tragedie. Een groot aantal oolsche jongelieden heeft des nachts een ,'erval gepleegd op de boerderij Dombrow- en (district Graudenz) en bekogelde de onlng van den Duitschen eigenaar Foer- er met steenen. De inrichting van het j u's werd vernield. I h n de houding der Polen steeds drel- E," ,r werd er zou ook geschoten zijn e'gde de Dultsche grondeigenaar te zul- scnieten, indien de Polen zich niet zou- en verwijderen. nht ?e Po'en hierop aanstalten maak- »a„ s bestormen zag Foerster zich awongen te schieten. Zeven Polen wer st! en één gedood. Alle bewoners n het huis werden gearresteerd. ITALIË. economische overeenkomst MET ALBANIË. Ivnm n1!"" den ambassadeur Jacomini *li7(wi en den minister van financiën Élouan V00r Alban'ë. ie een economische-, Keivi me.n mor>etaire overeenkomst getee- Sovim-»'» i de douane betreft, bepaalt de beid" ,kTst' dat het grondgebied der kei Jui. beschouwd wordt als één en- cho h„ dal staat ondei het Italiaan- -VprtÏÏa1ebestuur Wat de valuta betreft, Van d.„ «t? overeenkomst, dat de koers rdtheesehen franc gelijk gesteld 840 6.25 Italiaansche lires. SPANJE. Franco's rondreis. Generaal Franco is op zijn offlcleele reis te Malaga aangekomen. De stad was fees telijk versierd en wachtte met groote geest drift het eerste bezoek van den staatschef. De generalissimus heeft van het balcon van het raadhuis af een korte toespraak tot de bevolking gehouden. De militaire autoriteiten te Madrid heb ben aan de verwanten van alle personen, die sedert het begin van den burgeroorlog te Madrid vermoord zijn, verzocht, zich te melden. Het doel hiervan is, een statistiek aan te leggen van de moorden, die tijdens het re- publikeinsche bewind in de hoofdstad ge- pleefd zijn. Nog steeds worden op groote sohaal ar restaties verricht onder de leden van de extremistische republikeinsche organisaties. BULGARIJE. Voorloopig neutraal Minister-president Kiosseivanoff heeft in de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche pclitiek van Bulgarije. Hij verklaarde, dat met geen.enkel land een overeenkomst is gesloten en dat een politiek van strikte neutraliteit wordt ge voerd. Verder zelde hij, dat nauwe economische betrekkingen bestaan tusschen Bulgarije en Duitsehland. Dit is een-gevolg van het feit, dat de overige mogendheden geen belang stelling toonden voor de Bulgaarsche markt. Wat betreft de betrekkingen tot de om ringende landen zeide de minister-presi dent. dat de Bulgaarsche regeering er met alle middelen naar zou streven om door middel van vreedzame aocoorden de Bul gaarsche grenzen van 1913 te herstellen. DUITSCHLAND. Hitler's verjaardag De gistermiddag te Berlijn gehouden pa rade ter viering van Hitler's verjaardag was om hdlfvier geëindigd met het défilé der zware artillerie. De parade had toen ruim vier uur geduurd. ZIJ werd geopend door een paradevluoht van een opleldings- divisie der luchtmacht, waarna het voorbij trekken van de troepen van land-, zee- en luchtmacht volgde. Voor het eerst defileer de thans ook een afdeeling van een regi ment valschermjagers. De artillerie toonde bij deze parade alle kalibers. Toen Hitier naar de kanselarij terugkeerde, werd hij luid door de menigte toegejuicht. Hierna ontving Hitier de delegaties van Hongarije en Bulgarije, die hem geschen ken van den Hongaarschen regent en den Bulgaarschen koning overhandigde. Ver volgens werden in de nieuwe kanselarij andere buitenlandsche delegaties ontvan gen. Na de ontvangst der buitenlandsche de legaties verscheen Hitler verscheidene ma len op het balkon van de rijkskanselarij, nadat de menigte in spreekkoor voortdu rend om hem riep. De duizenden, die op de Wilhelmplatz verzameld waren, juichten hem langdurig toe. 's Avonds had in het Duitsche Opera huis op ultnoodlging van minister von Rlb- bentrop een uitvoering van de operette „Die Lustige Witwe" plaats voor de buiten- landsohe gasten van den Führer. In de pauze na de tweede acte werden de gasten door Von Ribbentrop ontvangen. De uit voering werd bijgewoond door vertegen woordigers van partij, staat en weermacht. Beëediging van nieuwe politieke leiders. Rijksminister Rudolf Hess, de plaatsver vanger van Hitler, heeft in het Sportpaleis te Berlijn een toespraak gehouden, waarin hij bijna 100 000 politieke leiders en leid sters beëedlgde. In het geheele land werden bijeenkomsten gehouden, waarop naar de per radio uitgezonden woorden van Hess geluisterd werd. Keuring van dienstplichtigen. De dienstplichtigen der lichtingen 1919 en 1920 zijn ter keuring opgeroepen. De oproep voor de lichting 1920 is dus ver vroegd. Steenkoolmijn vernield. Chineesche gewapende benden hebben de steenkolenmijnen van Toll, veertig kilome ter ten Zuidwesten van Peking, geheel ver nield. Van betrouwbare buitenlandsche zijde wordt medegedeeld, dat de Chlneezen de mijnen op het Japansche garnizoen hebben veroverd en zoolang hebben weten vast te houden, dat zij alle schachten door ontploffing konden vernielen. De Japanners hebben het afgeloopen jaar een aanzienlijke hoeveelheid steenkool uit deze mijnen weten te winnen. Amerikaansche waarschuwing. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft den Japanschen ambassadeur Hori- noetsjl op het departement van staat ont-1 Het afscheid in den Stadsschouwburg. Vandaag heeft Nederland afscheid ge..o- men van mevr. Theo Mann—Bouwmeester. Het stoffelijk overschot stond opgebaard in de hal van den Stadsschouwburg te Amsterdam, in het gebouw, waar zij hon derden triomphen heeft gevierd, waar zij door enthousiaste bewonderaars is toege juicht uit dankbaarheid voor dc kunst, die zij ons volk meer dan een halve eeuw heeft gegeven. Mevr. Mann had in haar laatste wilsbe schikking bepaald, dat -er geen chapeile ardente mocht worden ingericht. Eenvoudig stond de donkere mahonie houten kist onder het witte licht van de lampen, opgesteld in een groote glazen kelk achter de baar. Op de kist een wit satijnen kussen met de ordeteekens van de actrice, het officierskruis van de Oranje Nassau-orde en dat van l'Instruction pu- bllque. Om de kist stonden en lagen de honderden bloemstukken opgesteld, bloem stukken van acteurs en actrices, bloemen van vrienden en bewonderaars. Eenvoudige bloemen en groote stukken in fleurige bloe men, want mevr. Mann had als haar wensch te kennen gegeven, dat slechts kleurige bloemen en geen sombere kran sen haar baar zouden dekken. Bloemstukken van de gemeente Amster dam, van den Stadsschouwburg, van de leden van het Nederlandsch Tooneel, van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, van het Centraal Tooneel, van de maat schappij Apollo, van het Centraal Theater, de tooneelgroep ..De Schakel", van het ge zelschap Fritz Hirsch, den Kon. Schouw burg te Den Haag. het bestuur van A.V.S.V., van de Senaat van het Amsterd. Studentencorps en van vele andere corpo raties stonden als een bloeiende tuin om de kist. Het défilé. In een eindelooze rij is gedurende ander half uur langs de baar gedefileerd. Vier suppoosten van den Stadsschouwburg hiel den de eerewacht. Strak en stram stonden zij voor en achter aan beide kanten van de donkere mahoniehouten kist. Er liepen voorname en bekende Amsterdammers in dezen zwijgenden stoet, echter ook eenvou dige burgers, menschen verschillend van rang en stand, doch op dit moment allen bezield met dezelfde gevoelens en dezelfde gedachten. Eerbiedig brachten deze hon derden een stille en laatste hulde aan Neerland's grootste actrice. Twee agenten van de Amsterdamsche politie, die bij den ingang hadden gestaan, sloten het défilé. Tot een der laatsten, die het gebouw bin nenkwamen. behoorde de hoogbejaarde oud actrice, Marie van Westerhoven. Zij dr' .g een bouquetje eenvoudige seringen in haar trillende handen. Ontroerd bleef zij voor de baar staan en ontroerd door dit schoüw- spel keken de anderen haar aan. Rondom de baar. Te half elf was het de Nederlandsche kunstenaarswereld, die van mevr. Mann afscheid kwam nemen De artlsten en de familieleden daalden uit de foyers naar beneden en schaarden zich rond de kist. Daar waren: Ank van der Moer, Piet Koehler, Nel Oosthout, Flentje de la Mar, Louis Saalborn, Mien Duymaer, Bob Peters, Buziau, Pierre Mols, Enny de Leeuwe, Jacques Reule, Hildo Krop, Julia Cuypers, Else Mauhs. Wiesje Bouwmeester, Ko Arnoldi, Bets Ranucci-Beckman, Charlotte Koehler, Aug. Defresne. mevr. Jaqueline Royaards— Sandberg. Jan Musch, Jaap van der Poll, Paul Huf. Cees Laseur. Mary Dresselhuys. Joh. Elsensohn, mevr. Sophie de Vriesde Boer, Hesje Rijkenvan Rijk. Chris de la Mar. Balthazar Verhagen, directeur van de Tooneelschool, Louis de Bree, Anton Roemer. Jan Teulings, Lou Ezerman, Mau- rits Parser, Mies Elout, Anton Ruys, Sam dc Vries, Henny de Vries, Johan Kaart, Josephine van Gasteren, Constant van Kerckhoven, Teune en vele jongere acteurs en actrices en ook velen van de oude garde onder wie mevr. Meyer—van Beem. Met de familie-leden en autoriteiten kwa men mee de directeur van het Ned. Too neel, Cor van der Lugt Melsert en diens echtgenoote, alsmede de administrateur van den Stadsschouwburg, de heer J. Ben dien en de referendaresse voor kunstzaken, mevr. van Dam van Isselt. Namens den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was aanwerig dc heer E. A. Kuipers, waarnemend chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen van het departement. Toen allen zich rond de baar hadden geschaard was het de zoon van mevr. Mann de heer Theo Frenkel, die naar Voren trad om een kort woord te spreken. Mijn moeder zoo zeide hij heeft ver zocht geen redevoeringen te houden, maar voor den vertegenwoordiger van haar ge liefd Amsterdam heeft zij een uitzondering gemaakt. Spr. gaf hierop het woord aan wethouder Boekman, die voor de micro foons van twee omroepvereenigingen staande, zijn afscheidswoord tot Neerland's grootste actrice sprak Hij herinnerde aan den roem van het ge slacht Bouwmeester, waarvan de laatste nu afscheid had genomen en memoreerde haar triumfen te Amsterdam. De wijze, waarop mevr. Bouwmeester haar uitvaart geregeld wilde zien: geen droefheid, geen zwart, geen somberheid, maar licht, veel licht en een stemming, als of in het theater een groote voorstelling tot den aanvang staat, zij is teekenend voor de vrouw, die in onverwoestbaar optimisme Spr. is ervan overtuigd, geheel te han delen in haar geest, wanneer hij de woor den herhaalt, welke zij ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den Stadsschouw burg sprak tot het publiek: „Wat ik u,vraag is: draagt uw liefde voor het tooneel verder uit. Beïnvloedt vooral de jongeren, neemt elk van u den fakkel -over, dien ik u brandende toereik, en helpt ons aan een groote daadwerkelijke belangst.I ling voor ons nationaal tooneel Ik weet, gil minnaars van het toaneel, mijn beroep op u zal niet vergeefsch zijn geweest, en uit naam van alle tooneelspelers dank ik u er reeds vooruit den grond van mijn hart". De wethouder hechtte vervolgens een krans met een lint in de kleuren van het Amsterdamsche wapen aan de baar. Na wethouder Boekman sprak Theo Fren kel Sr nog een kort woord. Zeer geroerd getuigde hij van de smartelijke gevoelens, die hem bij het heengaan van zijn moeder vervulde. Er is wel eens geschreven, zoo zeide de heer Frenkel, dat mijn moeder buiten poli tiek stond, maar ik kan u zeggen, dat deze groote kunstenares bij de gratie Gods de laatste jaren van haar rijke leven kwijnde en vertwijfelde door de vreeselljke vervol gingen waaraan in deze tijden duizenden blootstaan. Hoe dikwijls zeide spr. innig geroerd, heeft zij niet met afschuw over die teekenen van een afbrokkelende beschaving gesproken. Dit is haar artistiek-politiek tes tament. Tenslotte richtte spr. zich met hartelijke woorden van dank tot den heer J. M. Ben dien, administrateur van den Stadsschouw burg en tot wijlen wethouder Wibaut. Hij verzocht wethouder Boekman te willen be werkstelligen, dat de stad Amsterdam zijn moeder zal eeren, door een straat naar haar te noemen. Ook den beeldhouwer Hildo Krop bracht Frenkel dank. Krop heelt gisteren nog een doodenmasker van mevr. Mann gemaakt Haar beeld zal in den Stadsschouwburg worden geplaatst. Het vertrek. Na deze indrukwekkende plechtigheid stelde de stoet zich op In de volgrijtuigen namen behalve de familieleden, plaats de heer F. J. Mijnssen, mr. Fr. Pauwels, A. v. d. Lugt MelsertVan Ees, C. v. d. Lugt Melsert, Julia Cuypers, Marie van Westerhoven en Else Mauhs. Op het Leidscheplein hadden duizenden belangstellenden zich opgesteld om getuige te zijn van de uitvaart, van de actrice, die zij in zoovele hoofdrollen hebben toege juicht. De politie had het verkeer tijdelijk stopgezet en achter de afzetting verdrong ■zich een dichte menigte. Het was ruim. half twaalf toen de stoet üch in beweging zdtte. Achter de met bloe men bedékte baar werd door een corpo ratie van het A.S.C. het vaandel van dit corps gedragen Daarachter volgden leer lingen van de Tooneelschool en vrijwel alle Nederlandsche tooneelisten. Naast de auto met het stoffelijk overschot liepen aan de rechterzijde mevr. Annie van Ees. Lilly Bouwmeester, en Wiesje Bouwmeester. Ter linkerzijde gingen Julia Cuypers, mevr. BaumgartenBouwmeester en Else Mauhs. Honderden volgden den stoet, die een oogenblik halt hield bij de firma Hirsch en Cie, tegenover den Stadsschouwburg. Van den schouwburg werd stapvoets ge reden, tusschen twee hagen van dicht op een staand publiek, over de Weteringschans tot bij het Rijksmuseum. In de Jan Luykenstraat hield de stoet even stil voor de vaandels der studenten organisaties, die hier stonden opgesteld. Zij die den stoet hadden gevolgd bleven hier achter en in snel tempo reden de auto's naar- Westerveld. Kort voor één uur reed de stoet het kerk hof Westerveld op Voor den onder het jon ge groen verscholen ingang en langs de laan naar het crematorium stonden reeds lang van tevoren honderden belangstellen den. Kort voor de aankomst werden de be langstellenden in de aula binnengelaten. De lijkbaar was gedekt met een helder wit kleed en op dat kleed lag het kussen met de twee ordeteekenen. Daarnaast één orchidee meer niet De organist. George Robert, improviseerde op het orgel Plech tig klonk de muziek in de stampvolle aula Theo Frenkel nam daarop het woord. „Een van Neerland's grootste dochterszoo zegt hij, ..is heengegaan. Ik dank u allen voor uw belangstelling Meer sprekers wa ren er niet. dat heeft mevr. Mann niet gewild Terwijl de heer Robert op het or gel „Jonge liefde" speelde, een compositie van mevrouw Mann's tweeden echtgenoot, daalde de kist. Daarmede was de plechtig heid afgeloopen en toen de genoodigden het crematorium verlieten speelde het orgel een boertig volkslied „Van een mulderinncke". eveneens een compositie van Gottfried Mann. AMSTERDAM, 21 April. De beurshandel bewoog zich vandaag in kalme paden. Na de koersstijging, die zioh gis teren openbaarde, kon weer de noodige terug houdendheid worden waargenomen. De situatie is nog altijd zóó onzeker.,dat men op de toe komst niet te ver vooruit durft te loopen. De markt liet zich overigens wederom eens van zijn goeden kant kennen. Weliswaar had de stijging geen verderen voortgang, maar de gis teren behaalde koerswinsten konden over het algemeen behouden blijven en onder de tegen woordige omstandigheden is dit al een factor, die in voordeeligen zin kan worden uitgelegd. Bij de opening bewogen enkele locale aan- deelen zich een kleinigheid beneden de vorige slotprijzen. doch reeds spoedig werd een op- waartsche richting gevolgd. Op de Suiker - afdeeling bAtond wederom een vaste stemming voor H.V,A.' De berichten omtrent aanzienlijke afdoeningen door de Nivas hadden een aan- genamen indruk gemaakt, maar men kon na tuurlijk niet verwachten, dat opnieuw een groote koerswinst daarvan het gevolg zou zijn. Desniettemin ontmoetten H.V.A.'s ook thans weer eenige vraag en na prijshoudende opening kon de 400% grens in opgaande lijn worden overschreden De minder courante soorten konden zich meerendeels op of omstreeks het peil van de vorige topprijgen handhaven. De affaire in Koninklijken was van matige pro porties. Bij de opening werd iets lager afge- daan. doch geleidelijk aan ging die koers weer naar boven, waarna tenslotte geen gro.ote ver andering meer viel waar te nemen. De Tabaks- afdeeling was zeer stil. Deli-aandeelen waren weinig of niet veranderd. Op de afdeeling der industrieelen wei-den de Philips aandeelen verscheidene procenten be neden het slot van gisteren, dat op het hoogste punt van den dag kwam. ingezet. Nu maken de Philipsaandeelen Wel eens meer bokkespron- gen. zonder dat daarvoor een onmiddellijke aan leiding valt aan te geven. De algemeene beurs- stemming bleef echter niet zonder uitwerking op dit aandeel. En geleidelijk aan kon het aan vankelijk geleden verlies bijna geheel worden ingehaald. Unilevers en Aku's bewogen zich een kleinigheid boven het vorige niveau. De scheep vaartmarkt was kalm maar goed prijshoudend. Van de Indische lijnen kwamen Scheepvaart unies ruimschoots boven den parikoers, In Rubberaandeelen ging weinig om. Amster dam Rubbers openden iets lager, vergeleken met het vorige slot en maakten .tijdens de middag uren slechts onbeteekenende variaties mee. Di verse incourante soorten werden iets lager ge noteerd. Ten aanzien van deze fondsen kan ech ter dienen,( dat er slechts weinig materiaal voor noodig was om betrekkelijk groote koersver schillen te voorschijn te roepen. De belangstelling voor Amerikaansche fond sen was niet bijster groot. Het koersverloop van New-York is te onberekenbaar dan dat men zich aan groote engagementen durft te wagen. Door elkander genomen werd op een lichtelijk verlaagd peil gehandeld, waarbij on der beurstijd slechts kleine variaties vielen waar te nemen. De affaire beperkte zich in hoofdzaak tot de Staalaandeelen en Anacon da's. terwijl ook enkele spoorwegshares nog levensteekenen gaven. De beleggingsafdeeling kenmerkte zich door een uitgesproken vaste stemming voor de Ned. staatspapieren. Het geld is weer gemakkelijk verkrijgbaar en indien er niets bijzonders ge beurt. verwacht men een kleine daling van de geldnoteeringen. Dit beteekent vanzelfsprekend een koersstijging der beleggingspapieren. De Oude Schuld zoowel als de obligatiën uit de jongere emissies werden algemeen hooger afge daan, terwijl de obligatiën Ned.-Indië niet ach ter bleven. In Duitsche fondsen was weinig te doen. De koersen waren vrijwel onveranderd. De Fransche markt was verlaten. WISSELKOERSEN. Londen 8.815/8 <8.815/8); Berlijn 75.50 75.55»; Parijs 4.99 <4.99); Brussel 31.65 (31.651/*); Zwitserland 42.26 42.25); Kopen hagen 39.37</2 <39.37'/*)Stockholm 45.42'/* (45 42"*); Oslo 44.32'/* (44.32'/*); New York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6. Prolongatie 1' Part disc. 1"*; Daggeld' Registermarken 27V«; Handels Sperrmar ken 7 5/8; Reismarken 461/*; Bankpapier 24. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Duo-pasagier ernstig gewond. In den afgeloopen nacht is te Blijham (Gr.i de motorrijder B. Vriezen met groote snelheid tegen een boom gereden en op slag hing aan haar kunst, die zich tot haar dood gedood. De duo-passagier. H. Eelsing. even- onverbrekelijk met het tooneel verbonden gevoelde. boden en hem verzocht de rechten van Amerikaansche zakenlieden en zendelingen in het dal van den boven-Jangtse beter te doen eerbiedigen. Welles zelde, dat de Vereenigde Staten ontstemd zijn over hetgeen hij noemde de beperking der beweging van de in dat ge bied verblijvende Amerikanen. Later op den dag heeft Huil in een pers conferentie te kennen gegeven, dat Grew, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio, de zaak bij de Japansche regeering zou ter sprake brengen. eens uit Blijham, werd ernstig gewond. Hij is naar het. R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vanooh'tend is het vijfjarig zoontje van de familie Eeerkens te Venray voor de wo ning door een auto gegrepen. Het kind was onmiddellijk dood. Men zie voor Nagekomen pag. 2 vlan het Tweede Blad. Berichten LEIDEN, 21 April. Veemarkt 22 Stieren 200—270. 54—58. h. mat; 204 Kalf- en Melk koeien 200—290, h. tam; 703 Varekoeien 90— 190. h. iets vlugger; 184 Vette koeien 180300, 4674. h. mat; 23 Vette kalveren 70—110, 7096. h. tam. vl.; 517 Nucht. slacht- en fok- kalveren 47, h. stroef; 150 Vette schapen 18 30. 42—50. h. tam. 664 Weideschapen 914 h. mat; 500 Vette lammeren 1423. 50—54.' h. tam; 119 Lammeren; 43 Zeugen 4065, 326 Mestvarkens 18—32, 582 Biggen 9—15. h. iet-s vlugger; 28 Bokken en geiten 4—10, h. mat. LEIDEN. 21 April. Kaasmarkt 25 part. Goudsche kaas le srt 20—21, 2e srt. 18—19:" 13 part. Leidsche kaas. le srt. 19—20'i. 2e srt. 17 —18. Handel matig. BODEGRAVEN. 20 April. Eierenveiling B.P. K.V. Aanvoer 16.933 st. Kippeneieren; wit 3.203.40, bruin 3.403.70; Eendeneieren 2.40 —2.80. HOOFDDORP. 20 April. Granen en Zaden (Boerennoteeringen) Rogge 7.708; Chev. Gerst 88.40: Wintergerst- 7.80—8.10; Haver 7.207.50; Duiveboonen 1314; Paardeboonen 9.259.50; Groene erwten 10—10.50; Gele mos terd 16.5018; Kanariezaad 7.508; Karwij- zaad 3233; Ölauwmaanzaad 2728, LEEUWARDEN. 21 April Sleutelkaas 15; Nagelkaas 324; Goudakaas 1636; Edammer kaas 13—23. Aanvoer 2683 Kg. Veilingboter 1.20 1.18. Aanvoer 6 6 vaten. Commissie 0.75. Ver. v. Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 pl. 7.508. 40 pl. 14.5015; Goudsche kaas 20 pl. 7.50—8. 40 pl. 14.50—15; Volvette 40 pl. 19—20; Broodkaas 40 pl. 14.50—15; Leidsche kaas 20 pl. 8—8.50. NAALDWIJK. 20 April Bond Westland Sla 3—5.40. 2e srt. 1—1.40; Peen 21; Radijs 1.20 —2.90. NAALDWIJK. 20 April. Coöp. Centr Westl. Bloemenveiling Spectrum 2.505.40; Jap. Lelie 6 30—7.20; Allwood 4.10—6.30; Calla 3—6: Gerbera 3.60—7.80; Elisabeth 6—17; Violen 35— 44; Yellows 7—15; Lathyrus 1124; Anemonen 312; Copland 58. NIEUWVEEN. 20 April. Aangevoerd 2543 kip eieren. prijs f. 2.95—3.20 per 100; eendeieren 73 stuks, prijs f. 2.502.95 per 100; ganseieren 6 stuks, prijs 7 cent per stuk; komijnekaas 16 ct. per pond. VOORHOUT. 20 April. Slacht konijnen 0.75 —1.10; Jonge konijnen 1540; Kippen 55: Jonge hanen 5Duiven 9. WOUBRUGGE. 20 April. Eierenveiling. Aanvoer 2100 st. Kippeneieren f. 3.203.60; Eendeneieren 33.25. ZEVENHOVEN. 20 April. Eierenveiling Aanvoer 29C4 st. Kippeneieren 2 95—3 35; Een deneieren 2.50; Appelen 10 (2 st.). ZOETERMEER. 20 April. Eierveiling Aan voer 16.000 st. Kippeneieren 3.10—3.95; Eenden* eieren 2.50—2.65; Kalkoeneieren 5.50; Ganzen» eieren 7.50.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3