TRIUMPH ROOK BUITENLAND DE BESTE 1 CENT OPEL! SIGARET NAAR DE BLOEIENDE BONGERDS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 April 1939 OFFKIEELE KENNISGEVING NAAR DE BOLLENVELDEN Beschermingsmaalregelen Algemeene Toestand Ontspanning en spanning SPORT Keres wint het tournooi te Margata Gebr. yan ULDEN Hongaarsche ministers huiswaarts per LUXE TOURINGCAR naar de onvolprezen BETUWE op ZONDAG 23 APRIL a.s. VEREEN. VOOR CHR. M. a Jaarvergadering. Gisteravond werd de vergadering gehou den van de Ver. voor Chr Middelbaar On derwijs in het gebouw der school, Kager- straat. Ds. Broekstra, de voorzitter, opende de vergadering met gebed en heette de aan wezigen welkom. Met dankbaarheid mag op het afgeloopen jaar worden terugge zien. Die reden tot dankbaarheid bleek ten duidelijkste uit het jaarverslag, dat door den secretaris werd uitgebracht. In het afgeloopen jaar is weer een A. af- deeling aan de school toegevoegd, terwijl bovendien een uitbreiding der school met 3 leslokalen geheel voor rekening van de Vereeniging dit Jaar tot stand kwam. Een leeraar meer in de Fransche taal werd tijdelijk aangesteld. De resultaten van het onderwijs stemmen tot groote te vredenheid. De directeur en leeraren, al dus het verslag, vervullen' hun taak met groote toewijding. Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, mr. Sprey. Do financieele positie der school is gunstig Den penningmeester werd décharge ver leend en dank gebracht voor zijn nauw keurig beheer. In de vacature van notaris Markusse. die periodiek moest aftreden, werd gekozen de heer Yntema. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de functie van plaatsvervangend hoofdingeland in het 9e district van het Hoogheemraadschap van Rijnland tusschen de heeren M. Keyzer te Alphen en C. Ver- duyn Czn. te Aarlanderveen is eerstge noemde met groote meerderheid (21191 stemmen) gekozen. N.V. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". In het jaarverslag der N.V. Verzekerings mij. „Vooruit" alhier lezen wij, dat de netto bedrijfswinst f.7433 heeft bedragen, waar van f. 1643 ter beschikking blijft van de aandeelhoudersvergadering. Bij een productie van f. 100.210 (v. j. f. 104.179) moesten worden afgevoerd 416 contracten (v. j. 531 ten bedrage van f. 60.297 (v. j. f 78.868De netto vooruit gang bedraagt dit jaar 179 contracten (v. j. 83) met een kapitaal van f. 39.913 (v. j. f. 25.351). Het totale aantal contracten bedraagt 7475 (v. j. 72961 en het totaal verzekerd kapitaal f. 1.028.553 (v. j. 988.6401. De productie bleef rond f. 4000 beneden die van het vorige Jaar, waar echter tegen over staat dat dc afvoer, wegens onnatuur lijke oorzaken, f. 13.000 beneden die van 1937 bleef, zoodat de netto vooruitgang, met rond f40.000, tot groote genoegdoe ning en tevredenheid stemt. De Inspecteur der Burgerwachten heeft aan den meester-geweermaker W. S. van der Noorda van het 6e Regiment veldartil lerie de medaille voor bijzondere toewijd'ng van den Nederlandschen bond voor vrij willige burgerwachten toegekend. 2482 (Ingez. Med.) HET PRINSENHOF TE DELFT. ZIJN BLOEI EN ZIJN VERVAL. Lezing van mr. J. K. van der Haagen voor „Oud-Leiden". De Beheerder van het Prinsenhof te Delft, mr. J. K. van der Haagen, heeft gister avond voor de Vereeniging „Oud-Leiden" alhier, in het Oostersch Instituut aan het Rapenburg, waarvan de zaal geheel was gevuld, een voordracht gehouden over „Het Prinsenhof te Delft, zijn bloei en zijn ver val". zulks ter inleiding van een excursie welke ..Oud-Leiden.' morgen naar oud-Delft hoopt te houden. Nadat dé voorzitter, prof. mr. H. A. Idema, een kort openingswoord had gesproken, ving mr. van der Haagen zijn lezing aan met er op te wijzen, dat er misschien geen tijdsgewricht was. waarin een pelgrims tocht naar het graf van Vader Willem en naar de plaats waar hij leed en streed voor het gemeenebest, meer op zijn plaats was dan in het huidige, nu de jaren boos zijn en de verknochtheid aah den eigen grond weer meer en meer levendig wordt. In het Prinsenhof te Delft heeft Willem var. Oranje de tallooze rampspoedige tijdingen omtrent het strijdtooneel vernomen, ter wijl hij hier ook zijn groote vreugden heeft beleefd. In het Prinsenhof is hij tenslotte ook door moordenaarshand gevallen. Het gebouwencomplex, dat thans onder den naam van Prinsenhof bekend staat, diende vóórdat Prins Willem er zijn intrek nam. reeds tweehonderd jaar aan de vrou wen van Sint Aagten tot huisvesting Spr. gaf een kort overzicht van dien tijd en weest. dat onder zijn inwoonsters tal van een zeer rijk en beröémd klooster is ge weest, dat onder haar inwoonsters tal van bekende namen telde en dat vele kunst werken bevatte, o.a. een serie schilderijen van Maarten van Heemskerk. De Kapel, die tot het gebouwen-complex behoorde, was een zgn. dubbelkerk. waarin de nonnen haar eigen afdeeling hadden, ge scheiden van de ruimte, die voor hel ge wone publiek was bestemd. Bij de Hervor ming is een gedeelte van de kerk afge scheiden en uitgebouwd, waardoor zij voor den Protestantschen eeredienst geschikt kon worden gemaakt en daaraan is het waar schijnlijk te danken, dat in het niet meer gebruikte gedeelte een aantal merkwaardi ge heiligenbeelden is bewaard'gebleven.Spr. die zijn voordracht met lantaarnplaatjes toe lichtte. liet daarna eenige beelden zien van den kruisgang en van het traptorentje, beide fraaie voorbeelden van den oorspron- kelijken bouwtrant. Bij de Hervorming werd het klooster eigendom der gemeente en ging den Prins dienen als uiterst eenvoudige behuizing, terwijl ook de zusters van St. Aagten het nog geruimen tijd. zonder hinder bleven bewonen. Het werd ook tijdelijk huisvesting voor de regeeringsinstellingen. toen deze het in Den Haag niet meer konden uithou den. Spr. vertelde voorts bijzonderheden over den aanslag op den Prins door Gerard en over het merkwaardige karakter van de zen notarisklerk, die na den moord ir. alle gemoedsrust zijn gedenkschriften schreef om de motieven van zijn daad uiteen te zetten. Na de pauze besprak spr. den neergang van het Prinsenhof, dat na 's Prinsen dood voor de meest uiteenloopende doeleinden werd gebruikt en waarin vooral ontzettend is huisgehouden toen het gedurende een eeuw als kazerne dienst deed. Militairen mogen vele goede eigenschappen hebben, zij kunnen niet worden aangemerkt als de meest ideale bewoners van een historisch gebouw. Het is Groen van Prinsterer ge weest. die voor het eerst den onduidbaren toestand In de Staten-Generaal ter sprake bracht, maar het heeft toch nog gerui men tijd geduurd voor de restauratie ter hand genomen werd. Thans bergt de groote zaal. zonder eigenlijk museum te zijn, een groote collectie historische voorwerpen, wel ke op het leven van den Prins betrekking hebben, terwijl er ook nog prenten en schilderijen zijn, die herinneren aan den tijd, toen het gebouw nog klooster was. Een groot gedeelte van het gebouw verkeert in- tusschen nog steeds in staat van verwaar- loozing. Er is eenige jaren geleden een stichting in het leven geroeDen. die pogin gen in het werk stelt om deze historische plek weer zoo goed mogelijk in eere le her- »n men mag hopen, dat deze pogin gen met succes zullen worden bekroond (Ingez. Med ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde. op proefschrift getiteld'. Complexvorming door protonenovergang de heer E. J. Arlman. geboren te Noorde loos. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer G. Bergsma (Wassenaar). Mussolini's kalme toespraak, een rede mocht men het niet noemen, heeft tot eenige ontspanning geleid. Indien wij voornemens zouden zijn, al dus zeide de Duce nog, de lont in het kruit te steken en als wij agressieve plannen koesterden, dan zouden wij niet, zooals wij thans doen, het besluit nemen tot een werk van een dergelijken omvang als de organisatie van een wereldtentoonstelling en wij zouden andere naties niet hebben uitgenocdigd daaraan deel te nemen. Als wij in weerwil van de onweerswolken, die den horizon overschaduwen, den moed hebben ons werk actief voort te zetten, dan moet dat beschouwd worden als een goed voortecken, dan wil dat zeggen, dat wij niemand willen aanvallen, integendeel, wij willen blijven werken. Overdrijven mag men de gevolgen echter niet, De Engelsche „Star" zegt, dat, hoewel de stem van den duce gematigd was, de rede „ons moet aanmoedigen, onze nieuwe poli tiek voort te zetten, omdat zij bewijst, dat alleen kracht de dictatoren zal tegen houden". De „Daily Telegraph" schrijft, dat het dwaas zou zijn. te verwachten, dat Musso lini zou breken met de as RomeBerlijn, (Ingez. Med.) doch de besluiteloosheid, welke hij heeft getoond inzake de mogelijkheid van een officieel Italiaansch antwoord aan Roose velt, was een duidelijke aanduiding, dat dc Italiaansche diplomatie op het oogenblik wacht op een besluit, dat niet te Rome, doch te Berlijn wordt genomen. Men kan niet zeggen, dat de rede van Mussolini uit gaat boven de Italiaansohe commentaren op de boodschap van Roosevelt. De Romeinsche correspondent van de „Times'' merkt op. dat het een opluchting was, Mussolini zulke vredelievende taal te hooren spreken, doch hij heeft vergeten te verklaren, waarom 1 250.000 Italianen zijn gemobiliseerd. De „News Chronicle" schrijft, dat hoewel dc duce van vrede sprak, hij geen garantie heeft aangeboden Het zou derhalve voor de democratische landen een fatale fout zijn teveel aandacht te schenken aan zijn woorden. De „Daily Mail" schrijft, dat de verzeke ring van den duce. dat Italië en Duitsch- lanid aan den vrede werken, niet overtui gend zal zijn, zoolang de as-mogendheden hun machts-politiek niet opgeven en be wijzen, dat zij verlangen goede buren te zijn. Dormesson schrijft in de „Figaro", dat niet behoeft te worden herinerd aan het feit, dat de Franschen oorlog zoeken noch wenschen. Zij hebben er evenwel genoeg vgn te leven te midden van roof, leugen, schijnheiligheid en bedreiging. Zij hebben reeds lang ingestemd met het woord van Mussolini, dat de internatlo- DE WERKLOOSHEID. By den Gem. Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: behangers 6. baggerlieden 1. betonvlechters 25, betonwerkers 44, glazen makers 2. glazenwasschers 9. granietwerkers 8. grondwerkers 63. metselaars 80. opperlieden 81. schilders 99. sloopers 11. steenhouwers 1. straat- makers 5, hulp-straatmakers 13. stucadoors. witters 33, timmerlieden 152. uitvoerders 7. voegers 19. ong. bouwvakarb. 11. Totaal 670. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 13. blee- kers 15. vellenblooters 3, vüurwerkmakers 1, steenfabr. arb. 97, zeepfabr. arb. 3, ongesch. fabr. arb. 56. Totaal 188. Kantoorpersoneel 70. reizigers, cölp. 26, win kelbedienden 27, etaleurs 2. Incasseerders 14, musici 4, onderwijzers 1, verplegers 2, overheids personeel 13. Totaal 169. Hotel-café-personeel: huispersoneel 13, kell- ners 53. koks 6. Totaal 72. Houtbewerkers: beddenmakers 4. houtbewer kers 49. kistenmakers 6. kuipers 3. lijstenmakers 3. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 9. meu belmakers 28, politoerders 2, ongesch. fabr. arb. 36. Totaal 141. Kleermakers 50, kappers 2. schoenmakers 11. Totaal 63. Land- en tuinarb.: Bloemisten 25. landarbei ders 40, tuinlieden 26, warmoeziers 11, ongesch. landarbeiders 8. Totaal 110. Metaalbewerkers: bankwerkers 64. blikbewer- kers 25. burgersmeden 32. electriciens 34, gas fitters 15, gasmetermakers 1, gereedschap- makers 1, instrumentmakers 2. isoleerders 3, kernmakers 1, kettingsmeden 15. klinkers 7. I koperslagers 3, lab. bedienden 3. lasschers 9. j loodgieters 39, machinisten 10, metaalboorders 4. metaaldraaiers 2. metaalzagers 1, monteurs 20. pianostemmers 2. polijsters 2. ponsers 3. J rywielherstellers 19. rijtuigschilders 2, scheeps- j timmerlieden 2. stokers 20. tegenhouders 9,1 hulp-verw. monteurs 13. voorslaanders 7. voor- warmers 2, vuurwerkers 7. wagenmakers 2. ijzer werkers 37, zandspuiters 3. zandvormers 5, zil versmeden 1, ongesch. arbeiders 40. Totaal 468. Sigarenmareks 17. sig. strippers 3. Totaal 20. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 5. inge nieurs 1, teekenaars 10, werkmeesters 9. Tot. 25 Textielarbeiders: Hekelaars 5. katoendruk kers 18. kluwers e.a 8. luikers 8. plaatsnijders e.a 10. spoelers 2. spinners 37, sterkers 3, staal draaddraaiers 3. strijkers 6, wevers 35. wolbe werkers 33, ongesch. textielarb. 66, Totaal 234. Transportarbeiders: emballeurs 4. chauffeurs 130, exp. knechten 25, koetsiers 11. loopknechten 40. magazijnknechten 60. schippers 80. spoor- en trampers. 18, wakers 4. transportarbeiders 70, losss arbeiders 419. Totaal 861. Typografen: boekdrukkers 8, boekbinders 16. fotografen 5. hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 21. steendrukkers 1. Totaal 56. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 84. ovenisten 3. slagers 56. suikerwerkers 15, wijnkoopers- knechten 12, zuivelbereiders 6, ongesch. fabr. arb. 42. Totaal 218. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 2. naai sters 7, winkeljuffrouwen 2. serveersters 1. ass. bij tandarts 1, kantoorbedienden 18. verpleeg sters 6. biologen 1. bedrijfsleidsters 2. teekena- ressen 1. onderwijzeressen 3. ass. en huishoud sters 9. dagmeisjes 10. dienstboden 2, kinder juffrouwen 3, werksters 47, fabr. arbeidsters 4, A.V.O. 4. Totaal 124. Alg. Totaal 3419 21 April 1938 4066 22 April 1937 4346 Ben. 27 ged. werkloozen en 139 in werk verschaffing. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 22 April 1939 tot en met 19 Mei d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen tor gemeente secretarie (afd. Algemeene Zaken). Rapen burg 12. een ontwerp van een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van gronden, gelegen ten Noordoosten van den Zoeterwoudscheweg en o m. be grensd door de trambaan LeidenVoor schoten. den spoorweg Leiden—Woerden en het Rijn-Schiekaiiaal. welk plan zal strek ken ter vervanging van het plan van uit breiding van de gemeente Leiden, vastge steld bii raadsbesluit van 6 November 1933. voorzoover betreft vorenbedoelde gronden en van het bij raadsbesluit van 5 Septem ber 1938 vastgestelde herzieningsplan met betrekking tot die gronden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden. 21 April 1939. 3420 SCHAKEN. De uitslagen van de negende, tevens laatste ronde, van het tournooi te Margate lulden: Sir George ThomasGolombek, afgebroken; FlohrCapablanca >4—\'2Wheatcroft—Milner Barry afgebroken. Keres—Vera Menchik 1—0; NajdorfSergeant 10. Door deze resultaten heeft Keres met 71/2 uit 9 het tournooi gewonnen. Op hem volgen Flohr en Capablanca. beiden met 6V4. In het premier reservetournooi groep A sloeg van Sycheltinga Brierly. terwijl Landau remise maakte met Pogorielly. In ieder geval is Van Scheltinga eerste met 8 punten uit 11. De party tusschen König en Thomas Is nog niet beëin digd. Wint Könlg dan deelt hij de eerste en tweede plaats met Van Scheltinga en wordt Landau derde. Mej. Heemskerk is tweede In haar groep. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: H. Koot Rijndijk A. 185e, Hazerswoude. m "infanturen F r -> b Ze'1stra. Langebrug 101 Leiden. l~,w""»nchl. Vestiging filiaal: Kraaier- stiaat 19 Le'den. o d. naam: Brandstoffen- handel v.h. C. Oslnga. Beheerder filiaal: J. Zeilstra. Leiden. De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0.65 p persoon. - Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 3422 (Ingez. Med.) De heeren K. Rempt en H Boorsma. leden der Leidsche Politie Sport Vereeni ging. slaagden voor het diploma Ju-J tsu. Beiden waren leerPrrren va., den Ju- Jltsu-leeraar, den heer Board alhier. EINDSTAND COMPETITIE „HET PLATTELAND". De competitlestrjjd van den schaakbond „Het Platteland" is ten einde, nadat er om de eerste plaats hevig was gestreden. De eindstand luidt in afdeeling A: gesp. gew. gel. verl. v. t. pnt. Leimuiden I 6 4 2 0 24—18 5 Z. D. en S. C. I 6 3 1 2 24—18 3Va Nooitgedacht I 6 2 0 4 18—24 2 Tempo I 6 114 18—24 1 ft Klasse B: Leimuiden II 6 5 0 1 31—11 5 Tempo II 6 4 0 2 184—23V& 4 Z. D. en S. C. II 6 1 1 4 17—25 14 Nooitgedacht II 6 114 16—26 14 Leimuiden kwam dus in beide afdeelingen aan den kop. Tempo I zal. beginnende 3 Mei a.s.. degradatiewedstrijden spelen tegen Lei muiden II. (Ingez. Med.) nale betrekkingen en de vraagstukken, welke hieruit ontstaan, alleen worden ge regeld op het standpunt der machtsver houding. Men heeft deze ruwe verplichting pogen te ontwijken, doch thans zijn de noodige maatregelen genomen. In wélingelichte Berlijnsche kringen zegt men, dat de rede van Mussolini een eerste en algemeen antwoord der spilmogendhe- den op de boodschap van Roosevelt betee- kent. Men voegt hieraan toe, dat Hitier op 28 April de boodschap omstandig en punt voor punt zal beantwoorden. Men krijgt meer en meer den Indruk, dat Hitier een lang requisitoir zal houden tegen „het egoïsme en larizeïsme" der democra tische mogendheden en tegen het verdrag van Versailles en een opsomming zal geven van de verschillende voorstellen, welke Duitschland voor een rechtvaardigen vrede gedaan zou hebben en die verworpen zou den zijn. Volgens Parijs zou de rijksregeering door tusschenkomst van haar diplomatieke ver tegenwoordigers bij de ministeries van buitenlandsche zaken der kleine landen, door Roosevelt in zijn boodschap opge somd, hebben laten Informeeren of zij hun onafhankelijkheid bedreigd achten door het rijk en of zij bij Roosevelt een beroep om interventie hadden gedaan. Amerika beoordeelt Mussolini's verkla ring aldus: Indien Roosevelt nieuwe voorstellen zou willen doen voor een regeling van de moei lijkheden door middel van een conferentie, zou hij daarvoor misschien een grondslag kunnen vinden in het feit, dat er eenige aanwijzingen zijn voor vreedzame bedoe lingen in het antwoord van Mussolini. Men heeft in het bijzonder opgemerkt, dat Mussolini het denkbeeld van een con ferentie niet geheel en al heeft verworpen, hoewel hij de waarde van uitgebreide con ferenties verkleinde. Roosevelt heeft niet gedacht aan een wereldconferentie over alle drie mogelijke onderwerpenontwapening, economische en politieke vraagstukken. De grootste con ferentie zou zich met de economische vraagstukken moeten bezig houden de ont- Bij het aanschaffen van een econo mische auto wordt maar ai te dik wijls de veiligheid van de inzitten den ondergeschikt gemaakt aan een of anider onbelangrijk detail. EISCH MINSTENS Stalen carrosserie Hydraulische remmen Rondom onsplinterbaar glas Benzinetank achteraan. 'n Polis voor Uw veiligheid Prijzen vanaf f. 1150- HOOGE RIJNDIJK 90 - TELEF. 2610. Wie Opel rijdt behoeft niet te rekenen. 3374 (Ingez. Med.) wapeningsbesprekingen zouden beperkt worden tot de gewapende landen, terwijl een politieke conferentie slechts bedoeld zou zijn voor de Europeesche landen, die daarbij onmiddellijk betrokken zijn. De „Times" schrijft, dat het nog te vroeg is om de bijzonderheden van de be sprekingen tusschen Engeland, de sovjet unie en Turkije te onthullen, doch men weet. dat zij op bevredigende wijze verloo- pen. Reeds heeft een Turksch blad gemeld, dat de besprekingen tusschen de Britsche en Turksche regeering tot een bevredigend einde waren gekomen. Op Whitehall aar zelt men nog zoover te gaan, doch men ls voldaan over het nieuwe bewijs van de overeenstemming tusschen beide landen en hun gemeenschappeiljken wil het hoofd te bieden aan een aanvaller. Verontrustend is weer volgend bericht: De Italiaansche bladen publiceeren een bericht uit Burgos, volgens hetwelk de (Ingez. Med.) overwinningsparade, die eerst tot 15 Mei was uitgesteld, thans tot 30 Mei zou worden uitgesteld. Is het dan tofch waar dat Franco de gevan gene van de as Is en over hem heen een gevaarlijk spel wordt gespeeld? De Hongaarsche premier Teleki en mi- Bister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, hebben gisteravond Rome verlaten. Mussolini heeft op het station op hartelijke wijze afscheid van de Hongaarsche staats lieden genomen. Ook graaf Clano en Sta race waren op het station aanwezig. In een slot-communiqué wordt gezegd: De besprekingen werden gevoerd in een sfeer van hartelijkheid en wederzijdsch vertrouwen, welke de betrekkingen van nauwe vriendschap kenmerkt, die bestaan tusschen de beide staten. Er werd overge gaan tot een diepe bestudeering van de be langrijkste problemen, meer in het bijzon der die van Midden-Europa en het Donau- bekken, waarbij ook de meer recente ge beurtenissen werden bekeken en de tegen woordige toestand. Met voldoening constateerde men de re sultaten, die bereikt zijn door de beide re geeringen in het belang van egen grootere stabiliteit zoowel op politiek terrein als op economisch gebied, en men bevestigde op nieuw het gemeenschappelijk voornemen de eigen actie te richten naar de doeleinden van rechtvaardigheid en vrede, die de spil Rome-Beriijn kenmerken. Met dit doel be sloot men meer in het bijzonder de politiek van samenwerking met de bevriende sta ten tot ontwikkeling te brengen. ..Moe-oe-der! zee-eep?!" Hebt u nog een stukje Vertrek: Beestenmarkt t.o. Lido om 9 uur; terug ca. 8 uur. Prijs f. 2.P«r persoon. De route blijft een VERRASSING voor U. LIEFST PLAATSBESPREKEN - STATIONSWEG 47a ELTAX 666 3363 (Ingez. Med.» VEREENiGDE STATEN. Lindbergh pleit voor versterking der luchtmacht. Na een lange conferentie met president Roosevelt, is kolonel Lindbergh gehooid door de technische luchtvaart-comm ssie. waarin deskundigen van militaire en bur gerluchtvaart leger en vloot zitting hebben. Een communiqué werd niet u.tgegeven, doch men veronderstelt, dat Lindbergh heeft aangedrongen op technische verbe tering van de luchtvaart. HU zou erop aan gedrongen hebben de wetenschappelijke onderzoekingen op luchtvaartgebied krach tiger ter hand te nemen aangezien het 'n geval van nood gemakkelijk is het vervaar digen van' vliegtuigen te versnellen doch het zou dan te laat ziin ook te pogen de bestaande typen te verbeteren. Lindbergh zal een bezoek brengen aan het centrum voor wetenschappelijk onder zoek op luchtvaartgebied Lanleyfield, het centrum voor de proefvluchten met leger- vliegtuigen Wrightfield aan de fabriek voor marine-vliegtuigen te Philadelphia. De studenten achter Roosevelt. De studentenorganisatie ..Studentenunie'' hzeft ter gelegenheid van den Jaarlljkschen dag van den vrede besloten de in 1933 aan genomen bepaling te herroepen welke voorzag In de publicatie van een. oproep tot staking, ingeval de Vereenigde Staten ten oorlog zouden trekken. De vereeniging besloot tevens de buitenlandsche politiek van Roosevelt te steunen. Daarentegen heeft een in aantal m'nder belang'ijke vereeniging „Het Jeuedromité tegen den oorlog" besloten het sta''lngs- beg'nsel te handhaven. De lre!d? -'oeoee- ringen hebben Hitier echter een telegram gezonden waarin zij het gemeenschappelijk front der democratieën bevestigen en d» boodschap van Roosevelt steunen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2