THEE doet je goed! BINNENLAND Een millioen voor het vluchtelingenkamp LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 April 1939 Vierde Biad No. 24255 gOsfe laargang De ondernemer vrij of vazal! Nederlandsche Reisvereenigiug GEMENGD NIEUWS Ernstig motorongeluk te Valkenswaard Er zouden 2500 personen onderdak vinden FINANCIEN de heer zaalberg aan het woord. In een te Den Haag gehouden vergade ring van de Nederlandsch Vereeniging voor Vrijhandel sprak de heer Zaalberg over ..De ondernemer vrij of vazal?" Spreker wil hem vrij hebben maar moest helaas, aanwijzen dat hij zich zeer dikwijls als een vazal moest voelen, wat dan de ondernemersvreugde verlamt en de renta biliteit van het bedrijfsleven doet dalen. Wat is het groote nadeel van het onmoge lijke ordenen door de regeering? (Onmogelijk omdat eenige ambtenaren nooit zoo maar van uit hun bureau ineens kunnen doen wat de mannen der practijk in jaren langen arbeid tot stand brengen). Wat doet de Regeering anders dan met alle middelen de automatische werking van corrigeerende factoren belemmeren? De krachtigst corrigeerend werkende fac tor was de noodzakelijkheid voor Iedere onderneming om den klant zoo goed en goedkoop te bedienen, dat hij niet naar een ander loopt. Alle nieuwerwetsche overheidsmaatrege len met hun z.g. prljscorrecties, quoterege ling, vestigingseischen en bedrljfsvergun- ningen, uitvoerconsenten en Inkoopcentra les, teeltregelingen en erkenningen als kunstbroeder (van kippen) hebben dit na deel, dat de prikkel wordt weggenomen om steeds beter en goedkooper te werken. Een ander gevolg van wat de minister van Economische Zaken noemt ..diepgaan de wijzigingen in ons economisch leven" is, dat de Regeering er voortdurend op uit is de verdiensten der ondernemingen veilig te stellen. Men heeft het woord „productie recht" uitgevonden. Dit „recht" is niet ont leend aan het vermogen om goed en goed koop te produceeren, doch aan den afzet ln één of beer vroegere jaren. De minderjarigen worden op hun plaats gehouden; de besten gaan niet vooruit; nieuwe krachten worden geweerd. Er is zoo ging spreker verder geen complex van maatregelen tot het op gang brengen van de buiten gebruik wachtende productiemiddelen uit te vinden, waarbij niet de scheppende en voortstuwende kracht ontleend wordt aan den wil en de kracht van de ondernemers. Of zij er zich van bewust zijn of niet en welke ook hun drijfveren zijn. in het ge- beel der krachten, die voor de welvaart van ons volk èn dus voor de weerkracht van ons land beslissend zijn, vervullen zij een functie van doorslaggevende beteeke- ais. Niet omdat zij als mensch van grooter waarde zijn dan anderen, maar omdat de plaats, die zij innemen en waarop zij mee- rendels door selectie, hetzij bij keuze, het zij als overwinnaars in de concurrentie, gekomen zijn, hun ln het belang van allen een taak oplegt. bezoek h.m. de koningin aan belgië. Troepen van het Brusselsche garnizoen oefenen. Naar de „Dermière Heure" te Brussel meldt, wonden de troepen van het Brussel sche garnizoen, met het oog op het a.s. be zoek van Koningin Wilhelmina reeds spe ciaal geoefend, opdat tijdens dit bezoek alles van een leien dakje zal gaan. De Ko ninklijke stoet zal geëscorteerd worden door een afdeeling bereden gendarmen, die tij deze gelegenheid voor de eerste maal óe nieuwe gala-uniform zullen dragen. Dat men voor dit escorte gendarmen heeft aan gewezen, vindt zijn verklaring in het feit, dat de Belgische cavalerie geheel is gemo toriseerd, zoodat er practisch geen bereden troepen meer zijn, „Hbld." KON. nederl. middenstandsbond. Vergadering van den Vakraad. Onder leiding van den heer L. de Groot heeft de Vakraad van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te 's-Gravenhage een ver gadering gehouden. Na de opening her dacht de voorzitter in enkele gevoelvolle woorden het verscheiden van den bonds voorzitter, den heer Ed. G. Schürmann. Allereerst waren enkele verkiezingen aan de orde. Tot plaatsvervangende leden van den bondsraad werden benoemd de heeren AJ. de Moet, mr. J. van Binsbergen, D. J. Oekker en Y. S. Rijpkema. Tot lid van het Vakbestuur werd de heer H. Harmeijer te «otterdam gekozen, die eveneens tot voor zitter van dit college werd aangewezen. In de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer De Groot tot bondsvoorzit ter, werd tot lid van het hoofdbestuur ge kozen de heer J. Zon te Woerden, voorzit ter van den Algemeenen Nederlandschen Drogistenbond. -1,a afloop van het huishoudelijk gedeel te werden de voorstellen van de aangeslo- vakorganisaties behandeld, o m. de ac- "1 tegen de groote concerns; de practi- y,J toepassing van de Vestlgingswet- «Jeinbedrijf, waarbij geklaagd werd over de eer langzame afdoening der ingediende aanvragen; prijsbescherming en wilde im- van merkartikelen; de moeilijkheden der v r.anche-grenzen bij de toepassing j 'tgingswet en de voorontwerpen in- di£f beperking van den arbeid van jeug- «en i)e,rsonen' Bij elk van deze onderwer- P®,n zich een diepgaande gedach- Wsseling, waaruit bleek, dat deze Uit het jaarverslag van de Nederland sche Relsvereeniging blijkt dat het leden tal meer dan 52000 bedraagt. In 1938 wer den 1134 reizen uitgeschreven, waarvan er 711 zijn doorgegaan; in 1937 waren 1084 reizen georganiseerd, waarvan er 641 door gingen. Het totale aantal deelnemers aan de gezelschapsreizen bedroeg in het. afge- loopen jaar 20865. tegen 19967 in 1937. Dit cijfer van 20865 is het hoogste aantal deel nemers dat in eenig jaar in de geschiede nis van de Nederl. Relsvereeniging aan rei zen heeft deelgenomen. Tot 1938 stond het „record" op het jaar 1935 met 20.300 deel nemers aan de gezelschapsreizen. Het to tale bedrag der netto-reissommen der ge zelschapsreizen bedroeg in 1938 f. 1.494.486, tegen f. 1,459.898 in 1937. Het aantal deelnemers aan de voetreizen neemt steeds toe. Het bereikte tegenover vorige jaren een hoogtepunt en kwam met een toename van ruim 20°/o tegenover 1937 op 2188 deelnemers, zijnde ongeveer 11"/« van het totaal aantal deelnemers aan alle reizen. Het resultaat met de wintersportreizen stemde tot tevredenheid. Aan deze reizen is door 1768 leden deelgenomen, tegen 1772 in het winterseizoen 1937/38. Hierbij moet worden opgemerkt, dat er in dit seizoen maar 2 weekends naar het Sauerland met 67 deelnemers zijn doorgegaan, terwijl er verleden jaar met de weekends 183 leden meegingen. Laat men deze reizen dus bui ten beschouwing, dan zijn er in dit sei zoen 112 personen meer met de winter sportreizen medegedaan dan in het vorige seizoen. Het succes van de Jeugdreizen overtreft de stoutste verwachtingen, zoo zegt het verslag. De snelle stijging van het aantal jeugdleden: 486 in 1936, 673 in 1937 en 1070 in 1938, alsook van het aantal deelnemers aan jeugdreizen: 192 in 1936. 584 ln 1937 en 829 in 1938. veroorlooft de Commissie voor de Jeugdreizen, om met de allergroot ste voldoening op haar werk terug te zien. Het financieel verslag over 1938, uitge bracht door den algemeenen penningmees ter, den heer A. C. Dijkman, constateert dat de ontwikkeling der financiën gunstig is geweest. De balans per 31 Dec. 1938 sluit in debet en credit met een bedrag van f297.957.—. Blijkens de statistiek der in 1938 ge maakte reizen, gingen er 31 naar België met 735 deelnemers, naar Duitschland 136 met 3188 deelnemers, naar Engeland 6 met 104 deelnemers, naar Frankrijk 92 met 2856 deelnemers, naar Italië 55 met 2337 deelne mers. naar Joego-Slavië 5 met 92 deelne mers, naar Luxemburg 38 met 1108 deelne mers. naar Noorwegen 6 met 650 deelne mers, naar Zwitserland 262 met 7848 deel nemers. naar landen buiten Europa 4 met 70 deelnemers en naar diverse landen 58 met 1491 deelnemers. In Nederland werden 18 reizen met 386 deelnemers ondernomen. Hier is niet het voor ons land zoo belang rijke afdeelingswerk in begrepen. Blijkens dit overzicht staat Zwitserland derhalve aan de spits; op de tweede en derde plaats komen resp. Duitschland en Frankrijk. amerikaan wil onze west koopen! Havas meldt uit Washington, dat de Amerikaansche senator Lundeen gisteren bij de commissie van buitenlandsche zaken een voorstel heeft ingediend om de regee ring te machtigen tot het voeren van on derhandelingen over den aankoop van de Nederlandsche bezittingen in Midden-Ame- rika door de Vereenigde Staten. Lundeen wijst in zijn voorstel op het strategische belang van Curasao en Suri name voor de verdediging van het Pana makanaal. notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de gemeente Meerssen (vac. A. J. C. Danco): E. W. A. Schoenmackers, candidaat-notaris te Oud-Valkenburg; is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht (vac. D. E. Huender)mr. A. A. Mulder, candidaat-notaris te Ede; is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Utrecht ter standplaats de gemeente Utrecht (vac. mr. J. G. B. Nijhoff): J. G. R. ter Horst, candidaat-notaris te Utrecht. wijziging van de begrooting van het gemeentefonds. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1937/1938 Aan de Memorie van Antwoord wordt o.m. ontleend: In verband met de omstandigheid, dat de belastingopbrengsten over het boekingstijd vak 1937/1938, geheven ten bate van het Gemeentefonds, de raming overtreffen, wordt ook de uitkeerlng ingevolge artikel 3, letter c, der wet van 15 Juli 1929 hooger. Zij moet nader worden gesteld op f. 55.083.663.40. Met het oog daarop wordt artikel 3 der uitgaven verhoogd met rond f. 3.243.664. Bij de samenstelling van het ontwerpbe grooting van het Gemeentefonds voor 1937- 1938 stond de garantieuitkeerlng voor de gemeenten ingevolge artikel 2 der wet van 4 Maart 1935 voor het uitkeeringstijdvak 1935/1936 nog niet definitief vast. Als basis voor de raming van artikel 4 is toen ge nomen de voorloopige garantie-uitkeering over dat uitkeeringstijdvak. Nu gebleken is. dat de definitieve garantie-uitkeering over 1935/1936 hooger is dan de voorloopige 'uitkeering, moet artikel 4 der uitgaven worden verhoogd, n.l. met een bedrag van f. 782.327, in verband waarmede het eind bedrag nader wordt gesteld op f. 23.955.827. Nu de uitkeeringen volgens de garantie bepaling en de inhoudingen volgens de li mietbepaling onderscheidenlijk ingevolge de artikelen 2 en 3 der wet van 4 Maart 1935 vast staan moet art. 5 worden verhoogd met f. 649.620 en worden eebracht op f. 12.267.520. Aangezien het onderhavige ontwerp van wet, in verband met het maken van di verse berekeningen, niet zóó tijdig kon wor den ingediend, dat het nog vóór 1 Mei 1939 tot wet zou kunnen worden verheven, wordt voorgesteld, den termijn van afsluiting van den dienst van genoemd fonds voor 1937- 193830 April 1939 nader te bepalen op 31 December 1939. groote gift aan nationaal fonds voor bijzondere nooden. Met dankbaarheid maakt het nationaal fonds voor bijzondere nooden melding van een gift van f. 10.000. welke geschonken is door een Nederlandsche industrieele maat schappij. De nooden vermeerderen. Moge daarom dit voorbeeld tot ng,vqlging stemmen. Het gironummer van het nationaal fonds is 272727. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 20 tot 27 April vastgesteld op 55 cent per K.G. verspreide berichten. Naar wij vernemen is ir. H. Vis, in genieur eerste klasse bij den dienst van weg en werken der Nederlandsche Spoor wegen, benoemd tot directeur van de N.V. Geldersche Tramwegmaatsohappij. Bij de opgave der gekozenen voor de Prov. Staten is abusievelijk bij Overijssel de naam Vrijz. Dem. Bond weggevallen, waar door de gekozenen van deze partij onder de N.S.B. staan. een doode en een gewonde. Gistermiddag om halfeen is op den rijks weg in de bebouwde kom van Valkens waard een ernstig motor-ongeluk voorge vallen. Langs den weg wordt daar een ver keersobstakel gevormd door een naar voren gelegen huis en juist op deze hoogte reed een groote auto van Van Gend en Loos naar links. Tezelfdertijd kwam van den tegenovergestelden kant een motor, be stuurd door den kapper De Visser met den garagehouder J Heylén op de duo. beiden afkomstig uit Eindhoven. Door het in den weg staande huis merkten beide bestuur ders elkaar niet tijdig op en een hevige bot sing volgde. De motor schoot onder de auto en de berijders werden er af geslin gerd. De V. bekwam een zware hersenschud ding en een gecompliceerde beenbreuk, ter wijl H. ook een been brak. Geneeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. In ernstigen toestand zijn beide gewon den naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar De V. hedennacht is overleden. Zoo'n gloeiende kachel is best bij rheumatische pijnen. BOERDERIJBRAND TE NIJEVEEN. Veel vee omgekomen. Een felle brand heeft in den afgeloopen nacht gewoed in de boerderij van den heer P. Pinberg. en bewoond door den land bouwer J. C. Rodermond, te Nijeveen bij Meppel. Het geheele achterhuis brandde in een minimum van tijd af, waarbij al het vee: acht koeien, een paard en eenige varkens omkwam. De geheele landbouwinventaris ging verloren. Het voorhuis kon echter door de brandweer behouden blijven. De oor zaak van den brand is vermoedelijk kort sluiting. Verzekering dekt de schade. hij kende zijn motor niet. Woensdagmiddag reed de 48-jarige ver zekeringsagent J. v. L. te Hilversum met een nieuwen motor op den Laarderweg bij Craailo. Vermoedelijk doordat hij niet vol doende vertrouwd was met zijn motor, reed hü onverwachts op den berm en sloeg over den kop. Hij bekwam een zware her senschudding en verschillende kwetsuren. Per ziekenauto werd hij naar het diacones- senhuis vervoerd, waar hij gisteren aan de gevolgen van zijn val is overleden. met lucifers gespeeld. Gistermiddag zijn te Apeldoorn op het erf van den landbouwer D. J. Oleman, aap de Deventer Straat, naast de Sint Jozef - stichting. een berg met 12.000 pond stroo en een berg met 12 vim haver afgebrand. Een 4-jarig jongetje had den brand ver oorzaakt door met lucifers te spelen. De brand was gevaarlijk belend door veestal len. De brandweer wist evenwel uitbreiding te voorkomen Verzekering dekt de schade. kind in tobbe kokend water gevallen en overleden. Op de boerderij Langebosch aan den Koogerweg te Den Burg (Texel) is gister middag het driejarig zoontje van de fa milie Van Heerwaarden bij het spelen in een tobbe met kokend water gevallen. Onmiddellijk na het ongeluk werd het kind naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd, waar het ventje aan de bekomen verwondingen is overleden. Maar U kunt haar niet meenemen I Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon ge voelig is voor vocht, tocht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en al tijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook onverwijld aanpakken en die is gelegen in een over maat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aan spoort tot regelmatige, krachtige werking, waardoor afvalstoffen radicaal worden ver wijderd. Verwacht niet, dat Kruschen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleide lijk verminderen zij, tot zij geheel verdre ven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40. f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). 3362 Ongez. Med.) onveilig strand. Het strand aan het Wassenaarsche Slag is onveilig tusschen de strandpalen 92 en 93, op Woensdag 26 April en Vrijdag 28 April van 1016 uur. Voorts is het strand te Scheveningen on veilig tot Katwijk, op Donderdag 27 April van 1016 uur, telkens wegens schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is. na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. tusschen lorrie en lichtmas doodgedrukt. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op het terrein van de papierfabrieken der firma Van Gelder en Zn. te Renkum een lorrie tot ontsporing gekomen. De 60-jarige arbei der J. van Os werd door het wagentje ge raakt en tusschen een lichtmast en de lor rie doodgedrukt. BUITENLANDSCH GEMENGD. treinbrand heeft vier dooden geëischt. Een van de personen, die bij den brand in den trein Parijs-Rijssel, een gasvergifti ging had opgeloopen, is inmiddels over leden, zoodat in het geheel vier slacht offers te betreuren zijn. Bovendien is een der reizigers krankzinnig geworden. De brand is ontstaan door kortsluiting in de verbinding tusschen twee rijtuigen. 7015 (Ingez. Med.) Vraanrf ïi 6' waai UIL uiccr., uau ueze hphhii veler groote belangstelling brarhf'j s'ot van de vergadering -, - de heer Legel dank aan den heer ziin f, ..voor den arbeid, welken hij pst.mi van voorzitter van het Vak- heelt V00r de vakorganisaties verricht geen waarschuwingsborden bij militaire versperringen. itiVde i?iÜtair?.zi-'de wol'dt ons gemeld, dat "rni«i„!nsBebieden bij verschillende hin- n<wnr«t.,en vei'sperringen geen waarschu wt DubfiïiT Z-n Seplaatst. Mitsdien wordt jgeraden 1= rl)dende in die gebieden, aan- 7te nemen hoodige voorzichtigheid in acht WEINIG KANS OP EMIGRATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1939. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: Zooals algemeen bekend, vertoeft hier te lande sinds de bekende gebeurtenissen in Duitschland een niet onbeteekenend aantal vluchtelingen. Zij zijn thans ondergebracht in 26 tehuizen, waarover de regeering, met uitzondering van één tehuis, slechts tijde lijke beschikking heeft. Deze 26 tehuizen staan tot de regeering in verschillende beheersverhoudingen, het geen administratief verwarrend en on economisch is en niet bevorderlijk voor het treffen van doelmatige maatregelen. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangeno men, dat een zeer groot contingent der vluchtelingen er niet in zal slagen te emigreeren, te meer, waar emigratie naar dc meeste landen, met uitzonde ring van Palestina, vrijwel onmogelijk is. Zoo emigreerden in de periode van 1 Maart31 December 1938, derhalve in 10 maanden, uit Nederland slechts 339 Joden. Bovendien zullen degenen, die zoo geluk kig zullen zijn wél te kunnen emigreeren, toch eerst langzamerhand naar het buiten land afvloeien. Er zal derhalve ernstig re kening mede gehouden moeten worden, dat •het verblijf van de vluohtelingen hier te lande een langdurig karakter zal dragen. Een en ander dringt aan het huisvesting- vraagstuk der vluchtelingen een meer blij vende oplossing te geven. Dit geldt in het bijzonder voor hen. ten aanzien van wie onderbrenging bij particulieren niet moge lijk is, dan wel, hetzij om redenen van so cialen of economischen aard, hetzij uit hoofde van openbaar belang, onwensche- Ujk is te achten. De regeering is van oor deel, dat zulks alleen mogelijk is door de stichting van een centraal kamp. Een centrale onderbrenging biedt vele voordeelen. Men denke slechts aan de mogelijkheid van een consequent doorge voerde selectie naar geloof, leeftijd en ge slacht, uniformiteit in behandeling en ad ministratie, waardoor economischer be heer mogelijk is. Gezien het groote aantal nuances, waarin selectie der vluchtelingen zal moeten plaats hc':':en. zal het terrein niet te klein moe ten worden gekozen. De verschillende gods dienstige gToepen zullen zich zelfstandig en ongestoord moeten kunnen uitleven; recre atieterreinen. scholen en terreinen voor landbouwscholing van aanstaande emi granten kunnen niet worden gemist. De kosten hiervan zijn in het aangevraagde bedrag begrepen. De minister van binnenlandsche zaken denkt daarom aanvankelijk aan een totale oppervlakte van het kamp van ten minste 70 a 80 H A. Het kamp zal niet te ver van de bewoonde wereld mogen afliggen in ver band met aanvoer van materialen, geeste lijke en medische verzorging, ziekenhuizen van verschillende richting e.d. De levensduur van het kamp is aanvan kelijk gedacht als semi-permanent (15 jaar). De kosten aan de oprichting verbonden zullen., ruw geschat, per onder te brengen persoon bedragen f300 bouwkosten, te ver- hoogen met pl.m. f. 100 voor terrein en in richting. derhalve pl.m. f. 400 per persoon. Het kamp zou aanvankelijk kunnen worden opgezet voor 2500 personen, met mogelijkheid tot uitbreiding. De kosten zullen dan uitkomen op 2500 X f. 400 of 1 millioen gulden, welk bedrag hierbij wordt aangevraagd. De kosten van verzorging der vluchte lingen zullen op de wijze als tot nu toe geschiedde, uit de middelen, bijeengebracht door de particuliere liefdadigheid, worden betaald. Daaronder vallen uiteraard mede de kosten van rente en afschrijving van de oprichtingskosten van het te stichten kamp. Met het, oog op het. geleidelijk terugko men van het oprichtingskapitaal in den vorm van rente en afschrijving wordt boe king van de stichtingskosten op den ka- pitaaldienst verantwoord geacht. dertig kinderen krijgen brandwonden. Terwijl men een ballon voor natuurkun dig onderzoek, die opgevischt was in volle zee buiten Paingdon (Devonshire) op de kade haalde, vloog deze plotseling in brand. Een dertigtal kinderen en twee mannen bekwamen oppervlakkige brandwonden. spaansche treiler gezonken. De Spaansche treiler „San Vicente" is ter hoogte van Kaap Spartel gezonken. De Fransche torpedojager „Volta" heeft de bemanning gered. Volgens het proces-verbaal, dat getee- kend is door de bemanning van de ..San Vicente" was de treiler op weg naar Alge- ciras. toen de „Volta" last gaf bij te draaien. De „San Vicente" volgde dit be vel op, doch toen de beide schepen naast eikaar lagen, brak door den golfslag de kabel tusschen beide schepen en de „San Vicente" werd tegen de „Volta" lek ge slagen, zoodat het schip in enkele minuten zonk. De negen opvarenden waren onmid dellijk door de „Volta" aan boord genomen. ONVERANDERDE DIVIDENDEN UNILEVER, De raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. heeft besloten, aan de a.s. alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen op de gewone aandeelen der vennoot schap een slotdividend uit te keeren .van 4 4 pet., makende, te zamen met het op 1 Decem ber j.l. uitgekeerde interimdividend van 3 pet., in totaal 7Vi pet. (als v. j.) aan gewoon divi dend over 1938. De netto winst over 1938. beschikbaar voor verdeeling na aftrek van belasting, bedraagt f. 27.083,588 (v. j. f. 23.217.516)Ter vergelijking der netto winst over 1938 met die van het vo rige jaar behoort aan laatstbedoelde winst f. 3.243,510 te worden toegevoegd, zijnde divi denden. voorheen verschuldigd op preferente aandeelen van onderhoorige maatschappijen, welke inmiddels zijn verwisseld tegen prefe rente aandeelen in de moedermaatschappij. De raad van bestuur van Lever Brothers Unilever Ltd. heeft besloten, aan aandeelhou ders voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een correspondeerend slotdividend van 6 pet., makende, te zamen met het 1 December 1938 op de gewone aandeelen van Lever Bro thers Unilever Ltd. uitgekeerde interimdivi dend van 4 pet., in totaal 10 pet. <als v. j.» ge woon dividend over 1938. De netto winst der Engelsche maatschappij over 1938, beschikbaar voor verdeeling na af trek van belasting. bedraagt 6,319.244 (6,576,317). STOOMVAARTMAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Naar wij vernemen zal de Stoomvaart Md. „Nederland" een dividend uitkeeren van 6% (onv.). Tel,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13