LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Woensdag 19 April 1939 De strijd in het Verre Oosten De Binnenland Voor ongeveer tweeduizend gulden diamant verdwenen wereldtentoonstelling te New York De uitvaart van Mevrouw Theo Mann-Bouwmeesier Begin Mei rede van Mussolini Uit Ned. Oost-Indië Buitenland Boodschap van Roosevelt aan Japan verwacht Hongarije en de boodschap van Roosevelt De ramp van de „Paris" BEURSOVERZICHT SPORT RECHTZAKEN MA1KT ZWEDEN. De landsverdediging. De rechtsche partij heeft in den Rijksdag een ontwerp ingediend, strekkende tot het inwilligen van een crediet van 25 millioen kronen, dat besteed zou worden aan de versterking van de defensie, en met name aan een verlenging van den militairen diensttijd. ZWITSERLAND. Geen verbindingen met de sovjets. De regeering heeft op een schriftelijk ge telde vraag inzake de aanknooping van diplomatieke betrekkingen met sovjet-Rus land „in het belang der economische poli tiek van Zwitserland" ontkennend geant woord. In zijn antwoord wijst de bondsraad er op dat de hervatting dezer betrekkingen lét tot effect zou hebben, dat belangrijke afzetgebieden zouden worden geopend voor den Zwitsersohen uitvoer en wordt gezegd, dat het onmogelijk is, normale betrekkin- -en te onderhouden met een regeering. welke zich er niet van onthoudt „zich te mengen in de kwesties van binnenlandsche -litlek." MIDDEN-EUROPA. Wet tegen de Joden in Slowakije. De Slowaaksche regeering heeft een wet, gericht tegen de Joden, aangenomen. Deze wet verbiedt Joden notaris te worden en beperkt het aantal Joodsche advocaten tot 4 procent van het geheele advocatencorps Bovendien zal een Joodsch advocaat slechts voor Joden kunnen optreden. VEREENIGDE STATEN. Lindbergh in actieven dienst geroepen. Lindbergh, die kort geleden uit Europa in de Vereerügde Staten is teruggekeerd, is in actieven dienst van het Amerikaan- sche Iuchtcorps geroepen. Hij zal chef van het Iuchtcorps worden en een onderzoek instellen naar de Amerikaansche luoht- vaartfacillteiten voor het Iuchtcorps. Banesj voorzitter van den Tsjecho- slnwaakschen nationalen raad. Benesj heeft het presidentschap aan vaard van den Tsjecho-Slowaakschen na tionalen raad. waarvan het doel is de on- aihankelijkheld van de republiek Tsjecho- -Slowakije te herstellen. Benesj heeft ver klaard nog steeds in contact te staan met de „officieele vertegenwoordigers van de republiek, die nog in functie zijn." Hij heeft verder aangekondigd een directorium te zullen vormen, dat de beweging over de geheele wereld zal lelden in overeenstem ming met Jan Masaryk, Osusky, Hurban, Siavik en Fierllnger, respectievelijk de ge zanten van Tsjecho-Slowakije te Londen. Tarijs. Washington, Warschau en Moskou- De Amerikaansche architect H. F. Cun ningham heeft den Duitschen zaakgelas tigde doen weten, dat „het hem onmogelijk I geworden is voort te gaan met den voor genomen bouw van een nieuwe Duitsohe ambassade te Washington". Hij voegde hieraan toe. dat de inbezitne ming door Dultschland van Bohemen en Moravië een beleedlging was voor zijn Amerikaansche idealen. Chineezen opnieuw tegen Kanton. De Chineezen hebben een offensief inge zet tegen Kanton. De Chlneesche voorhoede zou op 20 K M. ten Noorden van de stad zijn aangekomen ondanks het intensieve vuur der Japansche artillerie. Een colonne, welke ten Noord-Oosten van Kanton opereert, bevindt zich op 30 K.M. van de stad. De Japanners beweren, dat Russen de Chineesche artillerie bedienen. Te Sjanghai is weer een pro-Japansch- Chineesche leider vermoord. De kosten van levensonderhoud van de arbeidersklasse en van den middenstand toonen in Japan voor Februari een stijging van vijftien percent in vergelijking met het cijfer van Juli 1937, toen het Japansche Ohlneesche conflict udtlbralk. Het bureau van de statistiek heeft een overzicht gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat de kosten van kleeding voor de arbeidersklasse met ruim veertig percent gestegen zijn, die van licht en brandstof met 20.9 percent. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. STEMMING OP DE GEBRUIKS- VEEM ARKTEN WEER UITERST KALM. Het koudere weer had in het begin van deze week op den gebruiksveehandel weer een on- I Kunstige uitwerking. De aanvoeren namen over de geheele linie weer iets toe, doch de vraag net weer veel te wenschen over, maar voor de eoede soorten bleven de prijzen tamelijk vast. Goede guste koeien voor de vetweiden waren ondanks den tragen gang van zaken, toch zeer moeilijk koopbaar. Voor een goed model beest voor de vetweiden zijn tientallen liefhebbers en voor de afwijkende soorten is moeilijk afzet. De Pi'ijzen voor beste kwaliteit zijn even hoog dan verleden jaar. doch die der mindere soorten vertoonen wel een f. 20 per stuk verschil. Des ondanks bleven er van de laatste op de mark ten van Dinsdag nog vele onverkocht. Men neemt een maatstaf op de slachtveemarkt, waar ook een goede kwaliteit beest geregeld best kan worden geplaatst, terwijl vooral de oudere koeien, die in de derde soort vallen, een vrij lagen prijs kunnen opbrengen. De gang van zaken op de plaatsvee-afdeelin- gen bleef begin dezer week ook ongeveer con stant Prijzen varieerden van onder naar boven van 5075 cent en voor extra fijne kwaliteit tot 80 cent per K.G. geslacht gewicht. Slacht dieren waren iets minder, n.l. 5258 cent per K.G. De vette kalveren waren voor de begte kwa liteiten algemeen iets duurder. 34 tot 38 ct., fde en 3de soorten van 20—30 cent per pond levend gewicht. Dus onveranderd in prijs. Nuchtere kalveren konden iets gemakkelijker, doch echter niet duurder worden verkocht dan vorige week. Het wolvee met tragen handel moeilijk ot biet geheel prijshoudend. Ook de vette varkens- markt had een traag en nauwelijks prijshou dend verloop. Zware 23—24, lichte 22—22*4 cent Per pond levend. JHR. DE GRAEFF NIET BIJ DE OPENING VAN HET NED ER LAND SCH PAVILJOEN. Naar wij vernemen zal jhr. mr A. C. D. de Graeff, commissaris-generaal van de Nederlandsche deelneming aan de wereld tentoonstelling te New York niet bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op deze tentoonstelling aanwezig zijn. De heer de Graeff whs voornemens Vrij dag a.s. met de „Nieuw-Amsterdam" naar New York te reizen, evenals minister Steenberghe, die ons paviljoen zou openen Reeds is gemeld, dat de minister van eco nomische zaken wegens ambtsbezigheden evenmin naar de Vereenigde Staten scheep zal gaan en dat de Nederiandsche gezant te Washington, dr. A Loudon, het pavil joen zal openen. De heer de Graeff hoopt echter, dat hij tijdens de tentoonstelling nog gelegen heid zal vinden voor een bezoek aan het Nederlandsche paviljoen, omdat hij het zeer op prijs zou stellen het resultaat van het werk. dat ter inrichting van het pavil joen is verricht en waarvan hij de leiding had, persoonlijk te bezichtigen. De bouwmeester van het Nederlandsche paviljoen, prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, zal wel met de „Nieuw Amsterdam" op Vrijdag a.s. vertrekken om bij de opening aanwezig te jijn. VRIJDAG A.S. CREMATIE OP WESTERVELD. De uitvaart van het stoffelijk overschot van mevr. Theo MannBouwmeester aal Vrijdag 21 April a.s. geschieden, des mor gens te halftwaalf uit den Stadsschouw burg te Amsterdam. Het is de nadrukkelijke wensch van de overledene geweest, ten eerste dat de voor stellingen ln den Stadsschouwburg niet zullen worden onderbroken, ten tweede dat de Stadsschouwburg bij haar uitvaart, evenals bij een voorstelling ten volle ver licht zal zijn, ten derde dat de vlaggen niet halfstok worden geheschen, ten vierde dat er geen chapelle ardente wordt inge licht en dat de lampen niet worden om floerst, of de gordijnen worden gesloten, ten vijfde dat haar fleurige en kleurLge bloemen worden geschonken in plaats van sombere kransen, en ten zesde dat de stoet een oogenblik halt houdt/bij de firma fcrsch en Cle., tegenover den-Stadsschouw burg. Van negen j*ur tot halfelf des voormid- dags zal het publiek, dat zulks wenscht, in de gelegenheid worden gesteld een laat- sten groet te brengen. De auto's naar Westerveld zullen om half twaalf vertrekken, aankomst te Westerveld 12.40 uur. ONDERNEMERSOVEREENKOMST VLEESCHWAREN EN VLEESCH- CONVERVEN-INDUSTRIE. De regeeringspersdienst meldt: Volgens medede'ellng in de staatscourant heeft de minister van economische zaken een bij hem ingediend verzoek tot alge meen verbindend verklaring van een on dernemersovereenkomst voor de vleesch- waren- en vleeschconservenlndustrle aan de vaste commissie van den economischen raad ex-art. 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 om ad vies gezonden. De in deze overeenkomst opgenomen af- zetguote-regeling houdt in, dat de afzet- quota der fabrikanten van vleeschwaren en vleeschconserven met uitzondering van versch en gezouten vleesch, gerookt vet spek. paarde- en schapevleesch en soepen worden vastgesteld in overeenstemming met hun afzet in een bepaalde basisperiode. Onder fabrikanten worden in deze over eenkomst niet verstaan zij, die vleeschwa ren en vleeschconserven slechts fabriceeren voor rechtstreekschen verkoop aan consu menten, voorzoover zij tenminste niet meer dan 5 winkels exploiteeren. In geval van algemeen verbindend ver klaring van bovengenoemde overeenkomst, zullen de daarin opgenomen bepalingen, behoudens eventueel door den minister vast te stellen uitzonderingen, gelden voor alle personen, die handelingen verrichten, welke naar haar aard onder deze overeen komst vallen. Gistermiddag zijn op tot nu toe onver klaarbare wijze uit het directiekantoor van een diamantslijperij in de Alb. Cuypstraat te Amsterdam zes en twintig geslepen dia mantjes ter waarde van ongeveer f. 2000 verdwenen. De diamantjes waren geborgen ln een blikken doosje, dat voor het grijpen stond in een kantoortje, waar niet doorloopend iemand ter controle aanwezig is. Toen een der leden van de directie na korten tijd weg te zijn geweest, weer in het kantoor kwam, ontdekte hij dat het doosje met zijn kost baren inhoud niet meer op zijn plaats stond. De kamer, welke niet was afgeslo ten, was voor ieder toegankelijk. De ver dwijning werd echter geconstateerd, in den tijd dat het personeel van twaalf tot twee uur naar huls was. De politie, welke des middags werd ge waarschuwd, fouilleerde het geheele perso neel, doch ook een buitenstaander kan de fabriek zijn binnengedrongen, ofschoon de directie dit minder aannemelijk acht. Tot nu toe is van de verdwenen diaman tjes geen spoor gevonden. Vernomen wordt, dat Mussolini zich in de eerste helft van Mei naar Turijn zal be geven, waar hij een belangrijke rede zal houden. GASVERGIFTIGING TE WASSENAAR. De heer v. d. B. Sr. wonende in de Molen straat te Wassenaar, kon hedenochtend zijn zoon niet wakker krijgen. HU waarschuwde de buren, die tot de ontdekking kwamen, dat de slang van een gascomfoor was los gegaan. Zij openden dadelijk de ramen en waarschuwden dr. Hubbeling. Van B Jr. moest met een zuurstofappa raat worden bijgebracht. Zijn toestand is op het oogenblik bevredigend. H. M. GEZANT TE BRUSSEL BRENGT BEZOEK AAN LUIK. De Nederlandsche gezang te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, heelt vandaag een bezoek aan Luik ge bracht. Hij werd ontvangen in het provin ciaal paleis, waar bij den gouverneur der provincie talrijke persoonlijkheden bijeen waren gekomen, o.a. de burgemeester Neu- jean. de Nederlandsche consul te Brussel, mr. H. van Romburgh en de Nederlandsche consul te Luik, L. M. H. J. Lhöest. De gezant heeft als gast van het gemeen tebestuur het noenmaal gebruikt in het stadhuis ■AUTO-ONGELUK. SOERABAJA. 19 April (Aneta/A.NJ.) Nabij de halte Waroe is een auto door den sneltrein uit Malang gegrepen en over een afstand van 20 meter meegesleurd. Een der inzittenden de heer Stroband. boekhouder van de rubberfabriek „Ngagel", is bij dit ongeluk ernstig gewond. De „Asahi Sjimboen" verneemt van Ame rikaansche zijde, dat president Rooaevelt einde dezer maand een persoonlijke bood schap zal richten bot de Japansche regee ring, waarin een oproep tot vrede zal wor den gedaan. Het ministerie van buiten- landsche zaken der Vereenigde Staten zou overwegen ofwel een gelijke tekst te zen den als aan Hitler en Mussolini, ofwel het aanbieden van de goede diensten der Ver eenigde Staten voor bemiddeling tusschen de mogendheden in het Verre Oosten. Volgens de Asahi zou het antwoord van Japan reeds gereed zijn en aLs volgt luiden: ten eerste Japan deelt het standpunt van Duitschland en Italië in de internationale politiek en zal zich vereenigen met het antwoord van Hitler en Mussolini. Ten tweede zal Japan weigeren deel te nemer) aan een internationale conferentie over de zaken' van het Verre Oosten. OPLICHTING VAN JUWELIERS. Een vrouw gearresteerd. Den laatsten tijd kregen enkele juweliers te Groningen bezoek van een vrouw, die zich interesseerde voor verschillende siera den. Zij wist het vertrouwen der winkeliers te winnen en deze gaven haar de begeerde objecten op zicht mee. Toen de sieraden na verloop van tijd niet werden terugge bracht, deden de gedupeerden aangifte. De recherche waarschuwde alle goud- De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken Csaky heeft in een inter view met een medewerker van Stefani ver klaard „dat de boodschap van den presi dent der Vereenigde Staten voor Hongarije een onaangename verrassing is geweest. Ik geloof, zeide hij o.a. dat er op de geheele wereld geen twee Hongaren zijn, die de ge schiedenis van de veertien punten van wij len president Wilson hebben kunnen ver geten. De Hongaren hebben niet vergeten. KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? Vanochtend kwart over negen is de „Paris" naar bakboordzijde gezonken. Het schip ligt ln 12 meter water. Uit de patrijspoorten van het achterschip stijgen nog rookwol ken omhoog. Men hoopt het schip weer vlot te brengen, doch men vraagt zich al. of de positie van het wrak de „Norman- dlë" niet zal beletten het droogdok, waar het thans ligt, te verlaten De minister van handelsmarinc. Ohap- pedelaine, is met deskundigen naar Havre vertrokken. De ernstig gekweste brand weerman is later overleden. Deskundigen van het ministerie zullen een diepgaand onderzoek instellen naar het ontstaan en de uitbreiding van den brand. De Compagnie Generale Transatlantique heeft medegedeeld, dat de kunstschatten, bestemd voor de tentoonstelling tc New York en de passagiers, die hun passage op de „Paris" hadden besproken, met de „Champlain" zullen worden vervoerd. Dit schip zal morgenmiddag te twee uur uit Havre vertrekken. Twee dagen geleden had de politie de Compagnie Transatlantique en het ministerie van koopvaardij medegedeeld dat een aanslag te verwachten was op een der schepen te Havre. Onmiddel lijk verbood de maatschappij bezoeken aan boord van de „Normandië" en „Paris", terwijl de bewaking en veilig heidsmaatregelen werden verdubbeld. Vooral voor de „Normandië" welke in het Radour-dok ligt en het meest kwetsbaar was, werden maatregelen genomen. De brand aan boord van de „Paris" brak uit omstreeks half elf gisteravond in de bakkerij. Deze was gesloten met een slot, waarop een sleutel paste, welke de man nen van den veiligheidsdienst niet ln hun bezit hadden. Zij moesten derhalve eerst de deur met een bijl Inslaan. Hierdoor is het snelle uitbreiden van den brand te ver klaren. Volgens inlichtingen van het ministerie van koopvaardij ls de „Paris" nog drijven de, hoewel het schip is gekanteld. Hoewel de toestand zeer gevaarlijk is, heeft het schip den bodem nog niet geraakt. De schilderijen, welke door het Louvre ter beschikking waren gesteld, lagen nog jp de kade en hebben niets door den brand geleden. De voorwerpen van modeme kunst waren nog niet uit Parijs verzonden. Men verkeert evenwel nog in onzekerheid over twee Bourdelle^vazen, oude drukwerken en collecties, welke zijn geleend door de natio nale bibliotheek. zij aanleiding vond een aanklacht tegen den man in te dienen. Enkele bezoekers van de koffietent, die het verhaal hadden gehoord, gaven daar van bij den Politierechter een herhaling, en daarna eischte de ofifcier f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, omdat hij de houding van verdachte schandalig noem de. Verdachte deed een beroep op zijn werkloosheid en verzocht een lichter straf. De Politierechter veroordeelde hem tot f. 6 boete subs. 12 dagen hechtenis. Hazardspel. Een caféhouder uit Nieuwerbrug. die al eeraer terecht heeft gestaan wegens het gelegenheid geven tot hazardspel, moest zich thans opnieuw voor een gelijk feit verantwoorden. Naar de Politierechter mededeelde raak ten in dat café verschillende werkloozen hun steun kwijt, zoodat de vrouwen zich gingen beklagen. De rijksveldwachter deed mededeeling van de wijze waarop het spel werd gespeeld. De officier van Justitie herinnerde eraan dat verdachte reeds eerder voorwaardelijk is veroordeeld hetgeen echter niet afdoende schijnt te zijn. Daarom werd een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk gevor derd. Verdachte zei dat enkele gasten hem gevraagd hadden een spel te mogen spe len; hij had er nu spijt van dit verzoek te hebben ingewilligd. De Politierechter wilde thans nog vol staan met het opleggen van f. 75 boete subs. 75 dagen hechtenis. EEN' NEEF VAN ROOSEVELT VERONGELUKT. Gistermiddag is een particulier vliegtuig, bestuurd door Daniel Roosevelt, een neef van den president der Vereenigde Staten nabij Jalapa, in Mexico, omlaag gestort. De piloot en een dame. die mede in het vliegtuig zat, zijn om het leven gekomen. BERLIJN BEZICHTIGD. De uit naam van den Fuehrer door minis ter von Ribbentrop voor de morgen te hou den parade uitgenoodigde buitenlandsche eeregasten zijn vandaag allen in Berlijn aangekomen. Vanochtend hebben zij in te hunner oe- schikking gestelde auto's de bezienswaar digheden der stad bezocht. HITLER ONTVANGT GAVENCU. Hitier heeft hedenmiddag in tegenwoor digheid van von Ribbentrop den Roemeen- schen minister van buitenlandsche zaken Gafencu ontvangen en een langdurig on derhoud met hem gehad. Gafencu heeft in besloten kring' ten huize van von Ribbentrop het noenmaal gebruikt. ONTPLOFFING TE WOOLWICH. Vanochtend heeft zich een ontploffing voorgedaan ln de munitiefabriek ln de ge vaarlijke zone van het arsenaal te Wool wich Eén persoon werd gewond. De ont ploffing veroorzaakte brand, doch dezen was men snel meester dat het verdrag van Trianon het resultaat smeden van Groningen om op hun tellen van (jgze vef,r^en punten was. Daarom kan lk de nieuwe inmenging van Amerika in passen en haar te waarschuwen, wanneer gepoogd werd nieuwe zichtzendingen los te-krijgen. Vanmorgen kwam in Helpman een vrouw een goudsmidswinkel binnen. Met een ver trouwenwekkend verhaal wist zij de vrouw van den winkelier te bewegen haar drie gouden heerenkettingen, ter waarde van 170 gulden mee te geven. De „klant" was reeds vertrokken toen de juwellersvrouw argwaan kreeg en de politie van een en ander op de hoogte stelde. De politie slaagde aan de hand van deze gen evs-ns er in de oplichtster te achterhalen. Het bleek de 38-jarige gehuwde M. W. gebo ren K. te Groningen te zijn. Zij bekende dat zij de voorwerpen, welke zij van de juweliers op zicht had gevraagd en meegekregen, bij andere Juweliers te gelde had gemaakt. de Midden-Europeesche aangelegenheden niet zonder een uitgesproken vooringeno menheid beoordeelen. HERTZOG BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN. Generaal Hertzog heeft in het parlement meegedeeld, dat hij zich ln zijn kwaliteit van minister van buitenlandsche zaken bij de Duitsche regeering verontschuldigd heeft in verband met een „beleediging van het Duitsche staatshoofd door den burge meester van Port Elisabeth". Hertoog heeft, een nieuwe wet tot be scherming van de eer en waardigheid van buitenlandsche staatshoofden aangekon digd. GOLF. NOOKDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zon dag a.s. een Stapleford game. AMSTERDAM. 19 April. Het zakenverkeer op de beurs te Amster dam bleef heden van zeer kleinen omvang. Ten opzichte van de politiek hadden zich geen nieuwe gezichtspunten geopend, maar de span ning is nog niet verdwenen en de onzekerheid omtrent de toekomst blfjft bestaan. Men hield zich dan ook weer uiterst gereserveerd en van zakendoen kwam aldus niet veel. De reactie in New York maakte blijkbaar geen diepen in druk. Wel werden de Amerikaansche fondsen aan het Damrak lager ingezet, doch naar ver houding van de Wallstreet-noteeringen vielen slechts geringe nadeelige verschillen te con- stateeren en onder beurstijd werd een op gaande lijn gevolgd, waarbij kleine omzetten te zien werden gegeven door de Staalaandeelen en Anaconda's, terwijl ook enkele spoorwegshares nu en dan eenige levensteekenen gaven. De affaire op de locale markt was zeer ge ring. Koninklijken werden iets lager ingezet, in verband met eenig aanbod, dat bij de ope ning te verwerken was. doch onder beurstijd kon een verbetering worden waargenomen en de slotkoers verschilde niet veel bij dien van gisteren. Op de Rubberafdeeling was feitelijk alleen iets te doen in Amsterdam Rubbers, die prijshoudend waren, maar in doorsnee onver anderd bleven. Onder beurstijd werden slechts geringe schommelingen meegemaakt. De incou rante soorten konden zich over het geheel ge nomen handhaven. De scheepvaartmarkt was stil en zoo goed als onveranderd. Voor Tabakken bestond ook heden geen belangstelling. De koersen van de Suma- tra-aandeelen waren zoo goed als ongewijzigd. De affaire in Industrieelen was onbeteekenend. De Philipsaandeelen openden enkele punten beneden het vorigé slot. maar trokken reeds spoedig aan. waarna in het verdere verloop van de markt de prijs vrijwel stationnair bleef. Unilevers en Aku's waren prijshoudend. De handel in Suikerfondsen was van kleine afmetingen, de berichten volgens welke de Ni- vas wederom een flinke hoeveelheid suiker heeft gekocht en tevens haar prijzen zoowel voor consumptie als voor export heeft verhoogd, wer den voor kennisgeving aangenomen, maar oefenden overigens geen invloed uit. H.V.A.'s bewogen zich op het niveau van den vorigen dag. Vorstenlanden waren aanvankelijk iets lager, incourante soorten waren verontacht- zaamd. De beleggingsafdeeling had een zeer stil voor komen. Voor de Oude Schuld bestond wederom eenig aanbod, zoodat de koersen opnieuw een fractie lager kwamen te liggen. De jonge emissies en de obligatiën Ned.-Indië waren niet of nauwelijks veranderd. De omzetten waren klein. Duitsche fondsen waren prijshoudend. Fransche waarden lagen bijna geheel buiten de belangstelling. In de situatie op de geldmarkt was geen verandering gekomen; dc prolongatie- koers was heden 2 ri-. WISSELKOERSEN. Londen 8.815/8 '8.813 '4); Berlijn 75.43 (75.42'/»); Parijs 4.99, '4.99); Brussel 31.66'/» <31.65' Zwitserland 42.25 42.26>: Kopen hagen 39,37'/» (39.37V»)Stockholm 45.45 (45.47' Oslo 44.32'/» <44.32'/»); New York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 5.95 (5.85». Prolongatie 2; Part. disc. 15/813/4; Daggeld V»; Registermarken 27; Handels- Sperrmarken 7 5/8; Reismarken 45; Bankr papier 23 3 4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De mooie plant. In de schuur van den handelaar 3. Nieu- wenburg te Leiden had een koopman al daar twee clivia's zien staan, die hy had meegenomen. Terzake diefstal had hij zich nu te verantwoorden. De officier eischte een maand gevange nisstraf onvoorwaardelijk. De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven, en legde de maand gevangenisstraf voor waardelijk op met een proeftijd van drie jaar. De praatjes. In een koffietent te Alphen had een ar beider uit die gemeente over een meispe minder behoorlijke dingen verteld, waarin AMSTERDAM 19 April. Veemarkt 250 Vette kalveren 66—70, 5464. 42—52 i onder melkers lager); 172 Nucht. kalveren 4.507.50; 208 Varkens, vleeschvarknes <901>Ö Kg.) 56 57 (enkele hooger). zware varkens 5556, vette varkens 5455, zeugen 4449. BENTHUIZEN. 18 April. Aanvoer; 2242 kip- eieren, pr. 3.503.65 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 18 April. Kropsla. Ie soort 4—8.50; Stoof sla 10—16; Andijvie per KG. 20— 31; Spinazie 4 Ko. 7—12; Postelein 17—19; Sn(j- boonen 7488; Radijs 11.50; Prei 1418; Sel derie 1—2.20. NIEUW-VENNEP. 17 April. Aangevoerd 17.000 Kippeneieren 3.403.90; 200 Eendeneieren 2.40 —3.10 per 100 BOND WESTLAND. 18 April. Spinazie 7—12 ct. per bak; sla 46.60. idem 2e srt. 23.90 per 100 krop; kelen 701.10. peen 2528. radijs 1.80 3.60 per 100 bos: selderij 1.50 p. 100 bos; an dijvie 4050 ct. per 4 kg.; stoofsla 2545 ct. per 6 kg. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling. 18 April Hortensia 4080 ct.. azalea 25—70 ct.. heksen 12—18 ct.. cineraria 18—37 ct.. calciola- ria 1427 ct.. gloxinia 4065 ct.. geraniums 12 17 ct.. spirea 2332 ct.. calla 1625 ct. per pot; violen 3435 ct., primula vera 701.10 per bak; Copland 915 ct.. bartigon 810 ct.. pitt 1017 ct,. elezabeth 1317 ct.. yellow 1316 ct.. parkiet 2629 ct.. iris blauw 9—20 ct., iris wit. 9—16 ct.. anemonen 711 ct. per bos. VEUR. 18 April. Eierenveiling Café ..Het Wapen van Veur Aangevoerd: 33375 kippen eieren 3.70—4.15: 410 eendeneieren 2.90—3; 29 ganzeneieren 0.100.11; 522 kippen 0.100.70; 76 konijnen 0.202; 10 duiven 0.100.20. WOERDEN. 19 April. Aanvoer 87 partijen kaas: met rijksmerk le kw. f.20—21.50; 2e kw, f.18—19.50. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3