DKWRT BUITENLAND DIT EMBLEEM LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 19 April 1939 D, NAAR DE BOLLENVELDEN DAGBLADRECLAME SPREEKCEL Algemeene Toestand Pierlot vormt een nieuw kabinet Von Papen gezant te Ankara Werk voor Joden Vragen in het Lagerhuis Het bezoek van Teleki en Csaky LEIDSCHE BURGERWACHT. De jaarvergadering. Gisteravond werd in het „Eigen Huis" van de Leidsche Burgerwacht, aan het Utrechtsche Veer, de jaarvergadering van de Leidsche Burgerwacht gehouden. De voorz., mr. F. J. J. Trapman, opende te ruim 8 uur deze bijeenkomst, heette de aanwezigen hartelijk welkom en consta teerde met voldoening de groote belang stelling voor de Leidsche Burgerwacht. Na nog gewezen te hebben op de geweldige internationale spanningen, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de staatslieden in deze moeilijke tijden de kracht mogen vinden om de donkere wolken te doen voorbijdrij ven, gaf hij het woord aan den secretaris, den heer J. H. van Staveren tot het lezen der notulen, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd. Bericht van enkele leden was binnenge komen, dat zij verhinderd waren de ver gadering bij te wonen, waaronder van com mandant M. van Mens. die op het oogen- blik in het buitenland vertoeft. Daarom werd het jaarverslag over 1938 van den Commandant door den secretaris gelezen. Er bleek uit, dat het ledental stabiel is gebleven, hetgeen aanleiding was om op te merken, dat het ledental dient te worden opgevoerd. Nog met te meer klem werd daarop aangedrongen, in verband met het geen Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. op den verleden jaar gehouden Burger wachtdag te Den Haag heeft gezegd: „De Burgerwacht biedt een waarborg voor onze veiligheid". De hoop wordt dan ook uitge sproken, dat allen er toe zullen medewer ken om leden te werven en het aantal do nateurs en begunstigers te vergrooten. Voorts werd er op gewezen, dat van ge meentewege nog steeds geen subsidie mocht worden ontvangen. Wel is men overtuigd van het nut der Burgerwacht, hetgeen ge bleken is bij de verduisteringsproeven en in de spannende Septemberdagen, want de toen verleende daadwerkelijke bijstand werd op hoogen prijs gesteld. Daarom wordt gehoopt, dat in de toekomst aan de Burgerwacht een jaarlijksche subsidie zal worden verleend, waardoor dan tot nog meerdere uitdrukking komt de waardeering voor het Burgerwacht-instituut, welke het zeer zeker verdient. In korte trekken werd vervolgens gememoreerd het vertrek van sergeant Blotkamp. door overplaatsing naar Soesterberg. Deze heeft zeer veel voor de Leidsche Burgerwacht verricht, waarvoor hem hartelijk dank werd gebracht. De schermafdeeling van de L. B onder leiding van den heer Gijsberti Hodenpijl. moet zich in een goede belangstelling ver heugen', de wenschelijkheid werd echter uitgesproken op grootere deelneming van de zijde der leden aan de oefenavond. Met een overzicht van de gehouden wed strijden en resultaten werd dit goed ver zorgde jaarverslag besloten, waarvoor de voorzitter mondeling en de vergadering door applaus dank bracht. Het jaarverslag van den secretaris werd eveneens onder applaus goedgekeurd. De kascommissie bracht hierna schrif telijk verslag uit en deelde mede, dat de boeken en bescheiden van den penning meester in de beste orde waren bevonden. Het jaarverslag van den penningmeester, waarbij tevens de begrooting voor 1939 werd behandeld, werd na ampele bespreking ac- coord bevonden, terwijl de begrooting werd goedgekeurd, waarna -een woord van dank werd gebracht aan dezen functionaris voor zijn keurig en accuraat beheer. In de kascommissie 1939 werden benoemd de heeren Geene. Tiggelman en Van Kla veren. De hoofdschotel van dezen avond vormde wel de behandeling van de Sta tutenwijziging in verband met de wet op de Weerkorpsen. Na een artikelsgewijze be handeling, waarbij verschillende opmerkin gen werden gemaakt, werden deze wijzi gingen goedgekeurd Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden. de heeren Mr. G. H. E. Noord Thomson. H. W. Tieleman en J. H. van Staveren bij acclamatie herkozen, waar voor de voorz., namens de herkozenen een woord van dank sprak. Een geanimeerde rondvraag volgde, waar na de voorzitter de aanwezigen dank bracht voor de gezellige sfeer, welke in deze vergadering geheerscht heeft. Hierna sluiting. KERKCONCERT REMONSTRANTSCHE KERK. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. Ontspanningsavond. Gisteravond werd wederom een ontspan ningsavond gegeven voor de eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1939. De heer L. Questroo ging voor in gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij zeide voorts, dat het Tehuis open staat voor iedereen, van welke richting hij ook is. Wij vragen niet tot welke kerk onze bezoekers behooren. aldus spr. Van het bestuur waren mede aanwezig de heeren C. Th. Breebaart, C. Mulder en ser geant majoor de Geus. Korporaal Greida- nus hield eenige leuke voordrachten, ter wijl het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu zijn zeer gewaardeer de medewerking verleende. De zeer ge slaagde avond werd bezocht door 119 dienstplichtigen. De heer C. Mulder ging voor in dankgebed. Met het oog op den huidigen toestand is het bestuur genoodzaakt vele avonden te organiseeren. Hiervoor is veel geld noo- dig: elke gift is derhalve hartelijk welkom. Hel gironummer van den secretaris pen ningmeester den heer C. Th. Breebaart is 319775. Gistermorgen is een 3-jarig knaapje van een hoogte van 4 meter van het balcon van de ouderlijke woning in de Boerhaave- laan gevallen, waardoor het den linker onderarm brak en een bloeduitstorting be kwam. De E.H.D. bracht het ventje naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag heeft de 32-jarige aan nemer J v. d M. op een bouwwerk in de Van 't KEfslraat een steen op het hoofd gekregen, waardoor hij bloedend werd ver wond en vermoedelijk ook een lichte her senschudding bekwam De Eerste Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. Drie plaatsgenooten hadden zioh gister avond in de Rem. Kerk vereenigd tot het geven van een concert, gewijd aan werken van Joh. Seb. Bach, n.l de organist Fred, de Nie. en de dames Thilly Lening (zangi en Annie de Haan (viooli. Dit concert heeft verschillende aangename indrukken achtergelaten. Wij gevoelen steeds waar deering voor de wijze, waarop Fred, dc Nie. ondanks een groote handicap, zijn blind heid. het orgel weet te bespelen. Zijn mu zikaliteit en uitstekend geheugen, daarbij ook een gevorderde techniek waarborgen gunstige vertolkingen, die, al mogen zij zeker niet feilloos zijn, toch spreken van een lofwaardig streven de orgelkunst naar beste vermogen te dienen. Zeer geslaagd waren de drie koraalvoorspelen „O, Mensch, bewein dein Sünde grosz". „O. Lamm Got- tes, unschuldig" en „Wenn wir in höchsten Noten sein". In de Canzona in d kl. t. en de Toccata in F. gr. t. liep nog niet alles zoo vlot als wij dit wel gewenscht hadden: bijzonder de laatste compositie maakte nog een ietwat onzekeren indruk. Mej. Thilly Lening, die wij tot nu toe ker.den als een verdienstelijk koordirigente, ontpopte zich eveneens als een verdienste lijke mozzo-scpraan, wier aangenaam ge luid uitstekend draagt. Jammer is, dat het timbre-onderscheid tusschen kop- en mid- denregister te groot is: zij dient dus naar meerdere egalisatie te streven. Voorts moet zij de hooge tonen méér dekken, de vocalen daar donkerder kleuren speciaal de e en de i hetgeen een rondere klankgeving tot gevolg zal hebben. In de aria's uit de cantate „Sehg ist der Mann" uit de can tate 56 met obligaat vioolpartij en ..Bist du bei mir", evenals in de prachtige geestelijke liederen „Es ist vollbracht", „Kommt wieder aus der finst'ren Gruft" en „Liebster Immanuel", heeft zij met haar veelszins helderen zang een loffelijk im pressie geschonken, hoewel wij verdieping der voordracht dringend noodzakelijk ach ten. Over het geheel was deze nog te on verschillig en legde zij te weinig ge tuigenis af van een diep doorleven en be- grio der teksten. Mej. Annie de Haan beschikt over een fraaie, klankrijke streek uit een mooi in strument en bewees zoowel in de obligaat partij der Bachcantate, als in het Viool concert in d. kl. t. over een vèrgevorderd kunnen te beschikken. Waarschijnlijk ten gevolge van nervositeit liet echter de maat vastheid te wenschen over, terwijl in het algemeen de temoi in het vioolconcert te langzaam gehouden werden. Het contact tusschen den organist en de beide solisten was helaas niet bij voort during even hecht. Mej. De Haan werd met een ruiker bloe men verrast. e ruggegraat van elk goed reclame-plan NAAR HET WERKKAMP! Een abonné uit Warmond wijst er op, dat het werkkamp ..Gooiland" te Bussum voor de jeug dige werkloozen. nog lang niet vol is. Hij wijst op de vele voordeelen. die aan een verblijf aan dat kamp verbonden zijn, terwijl men er zich in gunstigen zin ontwikkelen kan. Met het langs de straat slenteren gaat het lichamelijk en geestelijk welzijn achteruit. Laten de ouders hun kinderen van 1625 jaar er heen gaan. hen er desnoods naar toesturen Als zij er een week geweest zijn. willen zij zelf wel langei blijven, aldus inzender. Inlichtingen worden verstrekt door den plaatselijken secretaris of door de Centrale voor Werkloozenzorg. Stad houderslaan 4345 Utrecht. De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou- ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0.65 p persoon. - Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 2846 (Ingez. Med.) NED. ZENDINGSSCHOOL. In een der zalen van de Ned. Zendings school werd gisteravond de jaarUI-ksche bijeenkomst van het linnenfonds gehouden. Deze zeer goed bezochte vergadering werd door den leider van het internaat, den heer Adr. v. d. Endt geopend met een inleidend woord, waarin hij de bedoeling van het lin nenfonds uiteenzette. Reeds vele jaren komt een vereeniging van dames bijeen, die de belangen van de Zendingsschool in het algemeen en van de linnenkast der school in het bijzonder wensöht te behartigen. Vervolgens zong mevr. Renaud, begeleid door mevr. Sprey aan den vleugel en den heer Sprey vlooii enkele liederen. De zendingsdirector, ds. Joh. Rauws, sprak daarna een inleidend woord tot de te vertoonen anti-opiumfilm „Rawana". In aansluiting hierop werd de Rawana- fitai vertoond, die een duidelijk beeld gaf van de nadeelen van en grooten strijd tegen het opiumgebruik. Weer een periode van afwachten. De reactie op Roosevelt's stap begint wat te luwen. Het frappeert echter, dat nu ook de Italiaansche pers de Duitsche gaat na volgen in felheid van toon en taal. „Lavoro Fascista" aarzelt niet, uitdruk kingen te bezigen, als het „gangsterisme van Roosevelt" en „de kapitalistisch-com- munistische Messias aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan". De „Corriere Padano" is van meening, dat het nutteloos is, over de voorstellen van Roosevelt te discuteeren, omdat „men over ernstige zaken niet kan discuteeren met een woedenden gek, of een door partij- hartstocht verblinden maniak" „Pesto del Carlino" schrijft zijn beschou wingen onder het opschrift: „De Jood Roosevelt legt het masker af". De „Tribuna" melen, in een opschrift over twee derde pagina breedte, dat „de totali taire staten snel recht hebben gedaan aan het arglistige en uitdagende- initiatief van het Witte Huis". De Japansche pers gelooft niet aan eenig succes van Roosevelt's optreden, doch blijft tenminste zakelijk afkeurend. In het brengen van de Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan ziet men in Japan: 1. Een preventieve matregel tegen Japan. Omdat Duitschland en Italië minder ge neigd zouden zijn tot een actie over te gaan, wanneer het Japan onmogelijk wordt gemaakt om mede te doen. 1 Als een voorzorgsmaatregel om de Amerikaansche verbindingen met Nederl.- Indie en Britsch-Indiè te onderhouden, in geval Italië en Duitschland in samenwer king met Japan een oorlog zouden ontke tenen, aangezien de sterke Britsche en Fransche vloten dan voldoende zouden zijn voor den Atlantischen Oceaan, President Roosevelt heeft zijn voornaam ste financieele en economische raadslieden bijeengeroepen voor een bespreking van den toestand van den wereldhandel in ge val van een oorlog. Onder meer zijn de minister van finan ciën, Morgenthau, de minister van land bouw, Wallace, de president van de Federal Reserve Board, Eccles en de president van de Reconstruction Finance Corporation, Jesse Jones, uitgenoodigd. Engeland blijft d-ruk confereeren over de non-agressie-overeenkomst, doch tot ver dere beslissingen is het nog niet gekomen. Hoewel officieel tegengesproken, blijft het gerucht in omloop, dat Duitschland met Polen zou hebben onderhandeld over de teruggave van Danzig aan Duitschland „als verjaringscadeap -jropr Hitier". De Duitsche vlootstnj'dkrachten, die voor oefeningen zijn vertrokken, zullen tusschen 27 April en 1 Mei de havens Cadiz. Alge- ciras, Malaga, Ceuta en Tanger en tusschen 6 en 10 Mei El Ferrol. de Golf van Arosa. Pontevedra, Vigo en Lissabon aandoen. Spaansche autoriteiten te Tetoean heb ben den consul-generaal van Engeland te Tanger de verzekering gegeven, dat de ge ruchten, volgens welke een bezetting van Tanger door Spanje voor de deur zou staan, van allen grond ontbloot zijn. Deze geruchten worden „sensationeel en volkomen leugenachtig" genoemd. De Spaansche autoriteiten willen zelfs buitenlandsche journalisten in de gelegen heid stellen, dienaangaande in Spaansch Marokko een onderzoek in te stellen. Voor het alhier afgenomen apothe kersassistent-examen zijn geslaagd de da mes M. Blanken iKatwijk aan Zee). J. van Waasbergen (Rotterdam' en A. W. Jun- gerius (Rotterdam) BELGIË. Pierlot heeft een nieuwe regeering gevormd, die als volgt is samengesteld: Premier en buitenlandsche zaken Pierlot (katholiek! Justitie: Janson (liberaali. economische zaken en middenstand: Sap (katholiek). Verkeer: Marck (katholiek). Koloniën: de Vleeschauwer (katholiek). Landbouw: graaf d'Aspremont Lynden (katholiek). Arbeid en sociale voorziening: Delfosse katholiek i. Binnenlandsche zaken: Devèze (liberaal). Openbare werken: Vanderpoorten (libe raal). Gezondheid: Jaspar (liberaal). Onderwijs: Duesberg. Financiën: Gutt. Landsverdediging: luit.-generaal Denls. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Pierlot heeft in een vergadering der rechterzijde van de Kamer medegedeeld, dat hij zich voorstelt de Kamer een wets ontwerp voor te leggen, waarbij de regee ring speciale volmachten vraagt. DUITSCHLAND. Gafencu te Berlijn De Roemeensche minister Gafencu !s met groot eerbetoon te Berlijn ombvan'gen. Zelfs von Ribbentrop was aan het station. Reeds heeft een eerste gedachten wisseling tus schen beide landen plaats gehad. Bij de receptie, die von Ribbentrop ter eere van Gafencu gehouden heeft, heeft de rijksminister een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide er van overtuigd te zijn, dat de gedaohtenwisseling er toe zal bijdragen om de tusEOhen de beide volken bestaande vriendschappelijke betrekkingen verder uit te breiden en te verdiepen. De elkander aanvullende belangen der belde landen en de vruchtbare samenwerking op economisch gebied geven het recht het beste voor de toekomst te hopen. Gafencu antwoordde hierop met een toe spraak. waarin hij o.m. zeide. dat hij in vol j vertrouwen zijn reis naar ht' Duitsche rijk had ondernomen Het Duitse* F.oemecnsche handelsverdrag bouwt cp de oude, gocdc- ervarlngen der vroegere economische be- I trekkingen thans nieuwe vruchtbare metho-1 den. „In het belang van belde staten en in liet algemeene belang van een vreedzame ordening willen wij deze overeenkomst door onzen arbeid tot volledige en gerechtvaar digde gelding brengen". Zaterdag a.s. wordt Gafencu te Londen verwacht, waar hij waarschijnlijk tot Dins dag 25 April zal blijven Hij zal besprekingen hébben met Halifax en waarschijnlijk met Chamberlain over de Britsche garantie jegens Roemenië, zoo mede over de organisatie van de veiligheid in Oost-Europa. Hitier heeft von Papen benoemd tot ambassadeur te Ankara. Von Papen heeft hem gisteren een afscheidsbezoek gebracht. Von Papen kent Turkije, In 1917 was de toenmalige majoor von Papen chef var. den generalen staf van het vierde Turksche leger onder Liman von Sanders. De president van het bureau voor arbeidsbemiddeling heeft een verordening uitgevaardigd, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheden, Joden zekere werkzaam heden toe te vertrouwen, hetgeen een tame lijk belangrijk aantal arische arbeiders vrij zou maken. De Joden zullen van het arische perso neel gescheiden moeten worden. Het decreet is uitgevaardigd met nadruk kelijke machtiging van Goering. Hst ministerie van economische zaken wordt verzocht de aandacht der leiders van ondernemingen te vestigen op het belang, dat er gelegen is in een zeer spoedig in dienst nemen v,m Joden is Uw waarborg voor de betrouwbaarheid, economie en service van Standaard-Model f 245.- Luxe-Model. f 260.- Reeds voor f. 42 - rijdt U weg op een échte RT. Gemakkelijke afbetaling. Imp.: Hart Nlbbrig en Greeve N.V. Parlcstraat 91a Tel. 116078 Den Haag. Overal agenten. ENGELAND. In het Lagerhuis werd aan Chamberlain de vraag gesteld, of voor Engeland de ver plichting bestaat, Nederland, Zwitserland of Denemarken te hulp te komen, Ingeval deze landen mochten worden aangevallen. De premier antwoordde, dat de regeering geen nader omschreven verplichtingen te genover deze landen had aangegaan. Hij voegde hieraan toe: ..Ik behoef niet te wij zen op het belang, dat de Britsche regee ring heeft bij de handhaving van hun on afhankelijkheid". Op de vraag, of stafbesprekingen worden overwogen met de landen, waarmede mili taire verbintenissen zijn aangegaan, ant woordde Chamberlain, dat „de regeering met de betrokken landen elk noodzakelijk contact, zoowel in militair als in alle an dere opzichten, zal onderhouden". Mander zeide, het van het grootste be lang te achten, dat besprekingen zullen worden gevoerd met Polen, Roemenië en Griekenland, waarop Chamberlain ant woordde: „Mander moet tevreden zijn met de door mij gegeven verzekering". Op de vraag, of hij kon mededeelen, of nieuwe maatregelen zijn genomen, „tot ver grooting van ons vermogen, ons van onze nieuwe militaire verplichtingen te kwijten", antwoordde Chamberlain, dat „naast een aantal gedetailleerde maatregelen, die hier niet opgesomd kunnen worden, stappen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis ervan te verbreeden. met het doel. te zorgen voor een verhoogd oorlogspotentieel, rekening houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwikkelingen aan onze hulpbron nen worden gesteld". Voorts heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering het nauwe overleg met de andere betrokken regeeringen, o.a. die der sovjet-unie, heeft voortgezet. Ik kan. zeide hij, niets toevoegen aan de verklaring, die ik op 13 dezer namens de regeering heb afgelegd. Ik zou het Huis in kennis willen stellen van de groote voldoening, waarmede de re geering het Jongste initiatief van Roosevelt heeft ontvangen. De minister van overzeeschen handel, Stanley, heeft medegedeeld, dat het Britsch- Amerikaansche handelsverdrag reeds ge leld heeft tot een aanzienlijke uitbreiding van den Britschen uitvoer naar Amerika. De vermeerdering bedroeg in Januari en Februari meer dan een mlllioen pond. De Amerikaansche uitvoer vertoonde een aanzienlijke daling, in vergelijking met het vorig jaar. toen hij op zijn hoogtepunt was. Amery heeft de motie ingediend, waarin gezegd wordt: „Het Huis spreekt zich uit voor onmiddellijke aanvaarding van het beginsel van verplichte mobilisatie van menschen, munitie en financieele bronnen van het volk". De motie wordt gesteund door bijna vijf tig regeeringsaanhangers, onder wie Edward Grigg, Lord Cranborne en Duff Cooper, Dat zal worden overgegaan tot de invoe ring van militairen dienstplicht, wordt op I het oogenblik niet waarschijnlijk geacht. I Wel wordt invoering van verplichte licha melijke oefening van niet-militairen aard I voor de jeugd, onder toezicht van het mi nisterie van onderwijs en dat van gezond heid. zeer goed mogelijk geacht. Ten slotte is het vrijwel zeker, dat het aantal beroepen, welker beoefenaars niet voor militairen dienst in aanmerking ko men, beperkt zal worden ter bevordering van de aanwerving voor het territoriale leger. In den ministerraad is gesproken over het instellen van een ministerie voor oorlogs- voorraden. Vermoedelijk zal de minister president vandaag of morgen dienaan gaande een vehklarinig in het Lagerhuis afleggen. 3226 (Ingez. Med.) ITALIË. In het Palazzo Venezia hebben Mussolini cn Te'eki gisteravond toespraken gewisseld. Mussolini sprak over de gevoelens van I vriendschap tusschen beide volken en de voldoening waarmede Italië de verwerke lijking heeft gezien in den loop der laatste maanden van de Hongaarsche eischen. De betrekkingen tusschen Italië en Hongarije geven blijk van vertrouwen, begrip en sol darltelt. gegrondvest op gemeenschap pelijke belangen. Voorts noemde Mussolini Hongarije's toetreding tot h«t antlkomin- ternpact, waardoor een nieuwe band met Italië is geschapen en een kostbare bijdrage is geleverd aan de politieke en sociale rust en stabiliteit van Midden-Europa en het Donaubekken, in volkomen harmonie met de wezenlijke doeleinden der Italiaansche politiek, die als steeds bezield wordt dooi den zin voor de werkelijkheid en den wil tot rechtvaardigheid, welke de spil Rome Berlijn leiden en de Italiaansche entente met Zuid-Slavië. De Hongaarsche premier, Teleki. sprak eveneens over de vriendschap tusschen de beide volken en zeide Mussolini dank voor ziin steun bii hetgeen door Hongarije de laatste maanden is bereikt. „Op het ver trouwen. het begip en de solidariteit, die gij ons betoond hebt. zullen wil op gelijke wijze antwoorden, telkens wanneer het Hongaar sche volk zal voelen, dat de Italiaansche natie dat verwacht. Wij weten wel, dat Italië met krachtigen wil een sterk Hon garije wenscht, terwijl ons vitaal belang is. dat de macht van het Italiaansche rijk snel zijn hoogtepunt bereikt". Voorts zeide Teleki: .Er i; niets, dat Hongarije scheldt van de essent:eele doeleinden der Italiaan sche politiek. Van die politiek voelt men de weldadige gevolgen in het Donaubekken, dat door de gematigde vooruitziende en wijze realistische actie van de spil Rome Berlijn met zijn saneering begint na twintig jaren van onzekerheid en verwarring. Trouw aan de politiek van de spil. die Hongarije spontaan aanvaardt, kunnen wij niet aanvaarden, dat eenige mogendheid onze nationale politiek in een valsch dag licht stelt. Welk beter bewijs kan men geven van de wijsheid der politiek van Rome, Berlijn en Boedapest dan de steeds toe nemende ontwikkeling van de betrekkingen van wederzljdsche achting tusschen Boeda pest en Belgrado, zoowel in Hongaarsche kringen als in Zuidslavische?" Teleki bracht ten slotte een dronk uit op den koning van Italië en Albanië en keizer van Ethiopië. ZUID-AFRIKA. Geruststellende verklaring van Conradie. In antwoord op een vraag in de wetge vende vergadering heeft Conradie namens de regeering, verklaard, dat hij geen ver dere mededeelingen had te doen over het zenden van politie uit de unie naar Zuid- West-Afrika. Het plan voor het overnemen van den politiedienst is van de regeering der unie uitgegaan. Conradie zeide geen reden voor ongerustheid te zien. Taljaard, lid van den uitvoerenden raad, heeft in een interview gezegd, dat het land zonder twijfel een veel te zwakke politie macht bezat en dat bij den tegenwoordigen gevaarlijken internationalen toestand, in verband met de aanwezigheid van acht duizend Duitschers. van wie het grootste deel gewapend is, rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een on verantwoordelijke actie. Een opstand of Putsch zou tot mislukking gedoemd zijn, doch er zouden wellicht mer.schenlevens mee gemoeid zijn en een aanzienli'ke schade worden aangericht. In ieder geval, aldus Taljaard, is voorkomen beter dan genezen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2