BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 19 April 1939 DE ÏTANDVAnïGE TINNEN fOLDAAT Medische keuring voor het rijbewijs Gedroogde suikerbieten en aardappelen als veevoeder Provinciale commissie veilingen in Zuid-Holland Zijn slcchthoorenden geschikt ais autobestuurder? een adres aan den minister. Uit talrijke bij den A.N.W.B. ingekomen vragen ts gebleken dat de nieuwe wegen- verkeersbeschlkklng in wijden kring onge rustheid heeft gewekt door de daarin op genomen elschen voor lichamelijke ge schiktheid ter verkrijging van een rijbewijs. Voor zoover degenen betreft, die thans nog geen rijbewijs hebben, geldt dit vooral de°eischen, welke aan het gehoor gesteld worden en waarbij verlangd wordt het hoo- ren van een fluisterstem op 4 M. afstand met beide ooren. Men aoht dezen eisoh in strijd met het algemeen bekende en ook medisch-weten- schappelijke zijde bevestigde verschijnsel, dat sleohthoorenden of dooven dikwijls an dere eigenschappen bezitten, waardoor het nadeel van het onvoldoende gehoor meer dan gecompenseerd wordt. De wegenver- keersbesohlicking laat echter niet de gele genheid open eventueele onrechtvaardighe den te vermijden door een zelfstandige be oordeeling van elk geval apart. Het besturen van een motorrijtuig is in zoo tal van fasen van het bedrijfsleven een onmisbaar onderdeel geworden, dat men door het ontnemen van de mogelijkheid om dit te doen aan den persoon in kwestie een zeer ernstige hinderpaal in den weg kan leggen bij zijn streven om zich een po sitie in de maatschappij te verwerven, een streven hetwelk toch in vele gevallen op zichzelf reeds zoo moeilijk is. Daarom acht de A.N.W.B. het dan ook uiterst noodzakelijk dat bij dit ingrijpen in de Indlvidueele bestaansmogelijkheden de grootst mogelijke omzichtigheid wordt be tracht, opdat niet een letterlijke uitvoe ring van een in dit opzicht te starre wet telijke bepaling tot grove onbillijkheden zal kunnen leiden. Zoo mogelijk nog ernstiger kunnen ge vallen van afkeuring zijn voor aanvragers, welke reeds in het bezit zijn van een rijbe wijs. Hun bestaan kan reeds geheel op de mogelijkheid tot besturen van motorrijtui gen gegrondvest zijn. In de wegenverkeers- beschlkking is met dit feit rekening ge houden ten aanzien van aan -het gezicht te stellen elschen. Ofschoon nj. volgens de nieuwe bepalingen in het algemeen een zijdige blindheid hen, die een vrachtwagen, taxi of autobus willen besturen, daarvoor ongeschikt verklaart, is dit niet het geval, indien zij reeds tevoren in het bezit waren van een rijbewijs. Voor hen, die andere motorrijtuigen dan hierboven bedoeld willen besturen, d.w.z. motorrijwielen en gewone personenauto's worden niet alleen strengere elschen aan het gezicht gesteld, n.l. 1/10 gezichtssoherp- te op het slechtste oog, maar wordt boven dien geen uitzondering gemaakt voor hen, die reeds tevoren in het bezit waren van een rijbewijs. Evenmin wordt dit gedaan bij de elschen I gesteld aan het gehoor. Blijkbaar heeft bij I de vaststelling van de hier genoemde voor- I schriften de beweegreden gegolden, dat bü de chauffeurs van vrachtwagens, taxi's en autobussen het aantal van hen, die door het ontnemen van de rijbevoegdheid hun broodwinning zouden verliezen, naar ver houding grooter zou zijn dan bij de be- I stuurders van andere motorrijtuigen. Dat echter ook bij deze laatste categorie van be stuurders het verliezen van de rijbevoegd- I heid zeer ernstige gevolgen kan hebben, werd hiervoor betoogd. In andere bepalingen van de beschikking ten aanzien van het rijbewijs worden aan de bestuurders van vrachtauto's, taxi's en autobussen zwaardere eischen gesteld dan aan die van overige motorrijtuigen, het geen, waar deze voertuigen veelal moeilij ker te besturen zijn en de besturing van openbare middelen van vervoer een groo- tere verantwoordelijkheid vergt, als Juist moet worden beschouwd. Dat in de bovengenoemde gevallen inte gendeel zwaardere lichamelijke eischen worden gesteld aan bestuurders van motor rijwielen en personenauto's is met dit be ginsel volkomen in strijd. Genoemde bond is van oordeel, dat het hier gaat om zeer groote belangen van de betrokkenen en heeft zich daarom tot den "unister van waterstaat gericht met het dringende verzoek vóór de in werking tre- umg van de wegenverkeersbeschikking deze zoodanig te willen wijzigen, dat: 1. bij de keuring van nieuwe aanvragers Jan een rijbewijs deze meer in de gelegen heid worden gesteld toegelaten te worden tot een aanvullend psychotechnisch onder zoek, in het bijzonder ook voor wat betreft de keuring op het gehoor, "leer uitsluitend voor wat betreft eenzijdige blindheid en niet meer uitslui tend voor bestuurders van vrachtauto's, raxt s en autobussen een uitzondering wordt gemaakt voor degenen, die bij hun aan- ™^ke reeds in het bezit zijn van een rijbe- Verschenen is een ontwerp van wet hou dende uitvoering van artikel 37 der Land- Muw-crisiswet 1933 ten aanzien van het epaalde in het Koninklijk besluit van den Hoen Januari. Blijkens de memorie van toelichting "et ontwerp van wet tot uitvoering "et 'n artikel 3u der Landbouw-crisis- iMM bepaalde, dat, indien bij Konink- bnrih 8 een Product ais crisis-product i aangewezen, zulks door een wet tot ijh 'ging van de Land'bouw-crlsiswet 1933 bekrachtigd dient te worden. Gedurende eenigen tijd worden proe ren genomen, ten einde na te gaan in 'oeverre gedroogde suikerbieten en gê- feogde aardappelen als veevoeder in gang zouden kunnen vinden, waarvan een vergrooting van de afzetmogeiljk- e'd van aardappelen en suikerbieten wordt verwacht. Het is gebleken, dat dergelijke proef nemingen ook in het buitenland plaats hebben en dat daar zelfs reeds vrij groote hoeveelheden van deze artikelen vervaardigd worden. Aangezien de import hier te lande van deze en dergelijke producten welke een zeer gunstige voedingswaarde hebben, vrij van monopolieheffingen is, bestaat er re den voor de vrees, dat zij ook op onze markt zullen worden aangeboden. Bovendien zou de uit den vermelden vrijen invoer voortvloeiende zeer voordee- lige positie tegenover de als veevoeder ge bezigde granen nadeel voor den graanhan del en voor het landbouw-crisisfonds te weegbrengen. Ten einde de mogelijkheid te scheppen, de geschetste bezwaren te ondervangen, ls het noodzakelijk, den invoer van de als veevoeder te gebruiken gedroogde suiker- pulp en de zoogenaamde gedroogde hak- vruchten, waartoe aardappelen, suikerbie ten en voederbieten in gedroogden toe stand zijn te rekenen, met een monopo- lleheffing te kunnen belasten. Hiertoe kan eerst worden overgegaan nadat genoemde artikelen als monopolleproducten worden aangewezen, voor zoover dit nog niet ls ge schied. Alvorens echter een aanwijzing als monopolleproduct kan plaats hebben, moet het betreffende product eerst onder de crisisproducten zijn gerangschikt. Aangezien zulks met voederbleten nog niet het geval was, werden deze bij het Koninklijk besluit van 19 Januari als zoo danig aangewezen. DE JAARLIJKSCHE VERGADERING TE DEN HAAG. Gistermiddag vond te 's-Gravenhage de jaarlijksche vergadering plaats van de Z.- Hollandsche Veilingen, welke vereenigd zijn in de zgn. Provinciale Commissie. De voorzitter, de heer J. Barendse, gewaagde in zijn openingswoord van de resultaten over het jaar 1938, waarin vrij algemeen een toeneming der omzetten mocht wor den geconstateerd. Het jaar 1939 zet echter voor den tuinbouw al zeer ongunstig ln. Een vorstramp vernietigde grootendeels de verwachtingen van den voorjaarsoogst, de handelsvoorultzlohten met Dultschland zijn, mede door den grooten achterstand op de clearing verre van gunstig en de maat regelen, welke Engeland overweegt, zijn reeds algemeen bekend. Daarbij komt, dat de regelmatige annexaties van onze Ooster buren verschillende handelsovereenkom sten met eertijds zelfstandige landen on gedaan maakten. Spr. wijdde nog aan dacht aan de pogingen, welke ln het werk worden gesteld om ook ln den tuinibouw- handel een zekere ordening te scheppen en merkte op, dat een samenstel van maat regelen te dien aanzien altijd zou moeten voortbouwen op de vrijwillige ordening, welke de tuinbouw in het veilingsysteem bezit, en welke reeds zoo vele jaren ge toond heeft, voortreffelijk te functioneeren. In de commissie van rapporteurs werd door het aftreden van den heer F. de Smit 'Monster) een vertegenwoordiger der vei ling Westerlee gekozen. De secretarie, de heer Q. H. Nederpel, bracht het jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat de totale omzet in Zuid- Holland steeg van f. 30 895.129,52 over 1937 tot f. 33.628.403,32 in 1938; een vermeerde ring alzoo van f. 2.733.273,81. Het aantal bij de organisatie aangesloten vereenigingen bleef 38. Het fustmisbrulk, dat nog steeds, on danks de genomen maatregelen, weSg tiert, lokte een uitvoerige discussie uit, waarbij vooral gewezen werd op het mls- kbrulk ln Noord-Holland. Met de Prov. Com missie van die provincie wordt over deze kwestie contact, gezocht. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Prins en J. v. d. Perk werden herkozen, terwijl in de vacature van wijlen den heer W. v. d. Zwet (Roelofarendsveen) de heer C. Huigsloot te Roelofarendsveen werd gekozen. DE GROOTHANDEL IN KOOIVOGELS. Mevrouw Bakker—Nort heeft aan den mi nister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mee te deelen, welk belang van den vogelstand hier te lande of elders wordt gediend door het verleenen van vergunningen voor den in- en uitvoer van beschermde zangvogels in strijd met artikel 7 der Vogelwet 1936? Is bij de begunstiging van den groothan del in kooivogels, zooals deze blijkt uit de groote aantallen in- en uitgevoerde putters, vinken, sijsjes, kneutjes, geelgorsen en groenlingen in 1938 rekening gehouden met artikel 21 der wet? En is de minister bereid te bevorderen, dat voortaan dergelijke vergunningen tot in- en uitvoer van beschermde zangvogels niet meer zullen worden verleend aan den groothandel? VERGADERING EERSTE KAMER De Eerste Kamer zal haar eerste verga dering na het Paaschreces houden op 25 April, des avonds te halfnegen. Dien avond staat een aantal kleinere wetsontwerpen op de agenda. De vergadering van Woensdag 28 April zal gewijd zijn aan de behandeling van het ontwerp wijziging van de motor- rij tuigenbelastingwet. nederlandsche bond van touringcar - ondernemers. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Nederlandschen Bond van Tou ringcarondernemers ls o.m. het rijtijden besluit ter sprake gebracht. Voorts ver meldde de agenda het ontwerp van wet autovervoer personen en de plannen tot af schaffing van den aanslag in de perso- neele belasting en verhooging der motor- rij tuigenbelasting. Het bestuur van den bond zal zich nor nader beraden omtrent de stappen, welke met betrekking tot deze onderwerpen in het belang van de ondernemers ln het I touringcarbedrijf zullen moeten worden gedaan. I algemeene nederlandsche bond van opticiens. De Algemeene Nederlandsche bond van opticiens vergaderde te Utrecht in het jaar beursgebouw. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede. dat in het afgeloopen jaar onder zeer moeilijke omstandigheden een hechte opticiens-organisatie is opgebouwd, die op velerlei wijzen de belangen der opti ciens behartigt. Zoo zijn er o.a. nog te veel ziekenfondsen, die gebruik maken van de diensten van ondeskundige brillenverkoo- pers, alleen omdat deze iets goedkooper zijn dan de bona-fide opticiens. Bovendien heeft de A.N.B.O. sinds eenigen tijd onderhande lingen aanhangig gemaakt bij de maat schappij ter bevordering der geneeskunst om te komen tot afschaffing van brilver- koop door artsen, een euvel, dat nog zeer veel voorkomt. Uit het jaarverslag en financieel verslag bleek, dat ondanks groote uitgaven, die de bond zich getroost heeft, de kaspositle zeer gunstig is te noemen. Het aantal leden be draagt thans 251. Om tot meer eenheid van handelen te komen heeft de A.N.B.O. het Initiatief genomen tot de oprichting van een contract-commissie voor het optiekbe- drijf, waarin alle opticiensorganisaties thans vereenigd zijn. Na een lezing van drs. H. W. C. Tupker over middenstandselschen. werd besloten zich aan te sluiten bij den Kon. Nederland schen middenstandsbond. Bovendien werd het besluit genomen over te gaan tot het verleenen van erkenningen aan bevoegde opticiens. De zitting werd besloten met een lezing van dr W. Groeneweg. die aan de hand van lichtbeelden verschillende oogafwijkin gen besprak, speciaal het netvlies betref fende. DE VRUCHTBOOMENBLOEI. Het gunstige weer van de vorige keek heeft in de vruchtboomenstreken ln goeden zin zijn werk verricht. De vruchtboomen zijn ln eenige dagen zoo hard vooruitgegaan, dat deze week wel verwacht mag worden dat de kerse-, pere en pruimeboomen spoedig in vollen bloei zullen staan. Met het a.s. week- einde zal het daarom de moeite ruimschoots loonen de verschil lende vruchtboomenstreken te bezoeken. VOOR DONDERDAG 20 APRIL. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. 8.009.15 Kro; 10.00 Ncrv; 11.00 Kro; 2.00—12.00 Ncrv 8.00 9.15 Gram. muziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gram. muziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. muziek 11.30 Godsd. half uur 12.00 Berichten 12.15 Kro-orkest <1.00—1.20 Gram. muziek) 2.00 Handwerkuurtje 2.55 Gram. muziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gram. muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram muziek 5.00 Handenarbeid v. d. Jeugd 5.30 Radlotooneel 6.30 Berichten 6.35 Gram. muziek 6.45 Causerie „Esperanto bij het onderwijs" 7.00 Berichten 7.15 Journ. weekoverzicht 7.45 Causerie 8.00 Berichten A.NP herhaling S.O.S.-berichten 8.15 Gram. muziek 8.45 Causerie over natuurbescherming 9.15 Chr. Zangvereen. „Maassluis' Mannen koor" en gram. muziek 10.00 Berichten A.N.P., actueel halfuur 10.30 Gram. muziek 10.45 Gymnastiekles 11.00 Zang. piano en gram. muziek 11.30 Gram. muziek ca. 11.50—12 00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. Avro-uitzending 8.00 Verkiezingsuitslagen A.N.P. en beschouwing over de resultaten <ca. 8.15 Berichten) 8.30 Gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gram. muziek 11.00 Voor de vrouw 11.10 Omroeporkest en solisten 12.30 Berichten, gram muziek 12.45 Avro-Amusements-orkest 1.15 Renova-kwintet 2.00 Declamatie 2.30 Orgelspel 3.00 Cursussen voor de vrouw 3.45 Gram. muziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gram. muziek 5.00 Voor de Jeugd 5.25 Gelukwenschen 5.30 Avro-Amusementsorkest en solist 6.28 Be richten 6.20 Sporthalfuur 7.00 Voor de kinderen 7.05 Zlnaida Rostova en haar en semble 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten A.N.P., radiojournaal, mededeelingen 8.20 Gram. muziek 8.45 Het Philips Philharmo- nisch koor. het Nederlandsch Kamerorkest en soliste 9.15 Causerie „Per trein en autobus door een laatste bolwerk der romantiek" 9.35 Gram muziek 10.15 Omroeporkest en solist 11.00 Berichten A.N.P.. gram. muziek 11.1512 00 De Twilight Serenaders en solist topn.). Droitwich. 1500 M. 10.20 Gram. muziek 10.50 Het Whiteway Ensemble 11.20 Orgel spel 11.50 Jack Wilson's „Versatile Five" VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan H. B. Paré op zijn verzoek met ingang van 16 April eer vol ontslag verleend als commissaris van politie te 's-Gravenhage, met dankbetui ging voor de bij de politie bewezen dien sten. 12.20 Accordeonsoli 12.35 Militair orkest I.35 Gram. muziek 1.55 Dc Gerard Zangers 2.15 Declamatie 2.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist 4.05 Causerie „Lec turing in America" 4.20 De ..Women Quintet Players" 4.50 B.B.C.-variété-orkest 5.20 Berichten 5.40 Landbouwcauserie 6.00 B.B.C.-zangers 6.20 Het Kutcher strijkkwar tet en soliste 7.00 Causerie ..Heredity £nd Evolution" 7.20 Gevarieerd programma 8.05 Komische voordracht 8.20 Berichten 8.45 Filson Young-herdenking !).20 Korte Kerkdienst 9.40 B.B.C.-orkest 10.20 Tim Wright en zijn band 10.50 Gram. muziek II.1011.20 Berichten. Radio Paris. 1648 M. 8.00. 9.00. 9.25 en 10.20 Gram. muziek 11.35 Zang 12.25 Visciano- orkest 1.35 Gram. muziek 2.35 Zang 2.50 Gram. muziek 3.35 Zang 3.50 Gram. muziek 4.25 Kamermuziek 5.05 Radlo tooneel 6.20 Locatelli-orkest 7.50 Natio naal orkest en solist 9.50 en 10.2010.35 Gram. muziek. Keulen. 456 M. 5.50 Gram. muziek 6.30 Otto Frlcke's orkest 7.50 Omroepdansorkest 9.50 Rijkszending: Willi Libiszowski en Otto Dobrindt met hun orkesten, afgewisseld met reportages 3.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten 6.00 Cellokwartet en piano 6.30 Mannenkoor en het omroepstrijkkwartet 7.50 Omroepblaasrokst en -mannenkoor 9.35 Gram. muziek 93011.20 Omroepkleinorkest, mandoline-orkest en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20—1.20, 4.20 en 5.50 Gram. muziek 7.20 Gevar. pro gramma 9.3010.20 Gram. muziek. 484 M.: 11.20 Gram. muziek 12.30 Omroep dansorkest 12.501.20 Gram muziek 4.20 Omroepdansorkest 4.40 5.35 en 6.35 Gram. muziek 7.20 „Véronique", opera 9.3010.20 Het Desclin-kwartet. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DB R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 20 April. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O.. V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur KJt.O.. N.CJl.V. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.20 Radio P.T.T. Nord 10.20 Parijs Radio 11.35 Brussel (VI.) 12.50 Brussel (Fr.) 1.20 Keulen 2.20 Diversen 3.20 Keulen 4.20 Brussel (Fr.) 4.50 Brussel <V1.) 5.05 Radio P.T.T. Nord 5.20 London Reg. 6.20 Radio P.T.T. Nord 6.30 Keulen 7.35 Brussel (Fr.) 9.20 Brussel (VI.) 9.35 Keulen 11.20 Berlijn of div. 4e Programma: 8 00 Brussel (VI.) 8.20 Parijs Radio 8.30 Diversen 9.35 London Reg. 11.20 Droitwich 2.15 London Reg. 2.35 Droitwich 3.05 London Reg. 4.20 Droitwich 5.35 Brussel (Fr.) 6.20 Droit wich 7.00 London Reg. 7.20 Droitwich 7.30 Sportpraatje d. d. h. J. G. A. Janssen (Journalist) 8.00 Gram. muziek GJX.D. of div. 8.20 Droitwich 8.50 R. Danmark of div. Wijzigingen voorbehouden. 3246 (lngez. MedJ' 1 Copyright p. L a Boi riDat zou een vrouw voor mij zyn", dacht de tinnen soldaat, „alleen is ze wel erg voornaam. Zij woont in een kasteel en ik in een doos, waarin we met ons vijf en twintigen zijn. Daar is niet eens plaats voor haar. Toch zal ik kennis met haar maken!" Zoo lang als hy was ging hg achter een snuifdoos liggen, die ook op tafel stond. Van die plaats kon hij steeds het dametje zien, ctot zóó kunstig op één been stond, zonder het evenwicht te verliezen. Toen het avond was geworden, werden de tinnen soldaatjes netjes in hun doos opgeborgen en de menschen in huis gingen naar bed. Nu begon het speelgoed zelf te spelen. Er werd zelfs een heel bal gehouden. De tinnen soldaatjes rammelden in hun doos. Zij wilden meedoen, maar konden het deksel niet loskregen. Notekraker maakte luchtsprongen en de griffel danste op de lel. Töj maakten zoo'n spektakel, dat de kanarievogel er wakker van werd en mee begon te praten. Maar die deed dat in verzen. De tinnen soldaat met één been en het danseresje waren de eenigen, die op hun plaats bleven Zij stond bevallig recht op de teenen van haar voet. De armen en het rechterbeen bleef ztf uitgestrekt houden. En hjj stond ook strak op één been, haar geen oogenblik uit het oog verliezend. Toen sloeg de klok twaalf uur enklap! déér vloog het deksel van de snuifdoos open. Maar er zat geen tabak in Er kwam een zwart, kunstig nagemaakt rvart duiveltje uit»! „Tinnen soldaat", zei dit laatste, „wil Jjj je oog en wel eejia neerslaan!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11