Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Zaterdag 15 April 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARKIEZEN/^ Minister Weiter te Aalsmeer Niet met groot verlof Gratis Nieuws uit IJmuiden Berichten vorige oplage Binnenland De kwestie der centrale luchthaven PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 16 APRIL. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf, Ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. E. Michelin Moreau. pasteur la Haye (Sainte Cène). Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf. ds. Makkink. Geref. Kerk in H.V. (Patrimonium): Nam. 5 uur. dr. Ubbink. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, mej. ds. G. H. van Dalfsen. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106): Voorm. half elf. de heer J. Leene. Ver. v. Vrijz. Herv.: Geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): Voorm. half elf Gez. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp): Voorm. 10 uur, ds. H. v. d. Linde; nam. 6 uur, ds. Hoen van Bussum. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur, ds. y. Alkema; nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Stoel. cand. te Leiden; nam. 5 uur. ds. M. Bou- kema, v. Leidschendam. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. K. C. de Lange. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, prof. J. J. v. d. Schuit van Apeldoorn. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. de heer H. C. v. Beusekom. van Terneuzen; nam. 2 uur. ds. G. Th. v. Beuse kom. herdenking 40-jarig Evangeliebediening. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer Kooistra van Utrecht. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voorm. 10 uur, ds. A. Faber. van Renesse. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. J. Terlouw v. Garderen. Ned. Herv. Kerk Julianastr.)Voorm. half half tien. ds. RIJnders van Oegstgeest; nam. half zeven. ds. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. half zeven, ds. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer V. Berkel. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuistsraat)Voorm. 10 u., ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Geref. Kerk De Ruyterstraat)Voorm. 10 uur. ds. Mulder: nam. 6 uur. ds. Bosch. Martha-StichtingVoorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Bijl, van Apel doorn. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe (Voorb. H. A.). Chr. Geref. Kerek: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppers, van Aalsmeer. Lcimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien 'Bed. H.D.), ds. van Harten van Zeven hoven. Geref. Kerk: Voorm. half tien, leesdienst: nam. half drie. ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Lefeber: nam. 5 uur, ds. Klomp van Voor hout. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, de heer Vijverberg, van Rhenen. N'ieuwvecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. H. G. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Speelman; nam. half zeven, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer v. Scherpenzeel. Noordwijk-Binncn Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. de heer v. d. Meer. van Oostvoorne. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes. ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. N. J. Cupédo; nam. 5 uur, de heer v. d. Meer van Oostvoorne. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. .Geref. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur. dr. Ub bink, van Lelden; nam. 5 uur, leesdienst. Noordwükerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. Noort. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer De Tombe, cand. te Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien, leesdienst; ham. half tien. ds. v. d. Bosch, van Alphen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. Kijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. De Lange, van Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. R. P. A. Rutgers, van Katwijk a. Zee; nam. 5 uur, ds. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. Van Niftrik; nam. 5 uur, de heer P. de Hoop. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, os. F. j. Scholten van Onstwedde; nam. 6 uur, as. H. B. Visser, van NoordwiJk-Binnen. Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. Visser; nam. 6 uur, ds. Scholten. Chr. Oer. Kerk: Voorm. half tien en nam. o uur, ds. Joh. Jansen van Lelden. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: V.m. half tien, as. Geerllng, van Oude Wetering (H.D.); nam. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, preeklezen. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeveti, ds. Veldkamp. Wassenaar Ned. Herv. Kerk (Geb. Chr. Belangen. Schoolstraat)Voorm. 10.05 uur, ds. 't,? B°eke; nam. half zes. dr. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr Honders. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): voorm. half tien en nam. kwart voor zeven, os. v. d. Vegte, van 's Gravenhage. EEN BEZOEK AAN DE KOLONIALE RESERVE. Minister Weiter heeft gistermiddag om kwart over drie. vergezeld van twee hoofd ambtenaren van zijn departement, een be zoek gebracht aan Aalsmeer, waar de kolo- nialue reserve thans in garnizoen ligt, om dat de kazernes in Nijmegen in gebruik zijn genomen door de dienstplichtigen voor de grensbevelllging. De minister werd begroet door den bur gemeester, den heer J. Kastelein en den commandant van het suppletie-detache ment, overste1 Slagter. In gezelschap van deze autoriteiten be zocht de minister de verblijven der man schappen. waarna een bespreking op het raadhuis gehouden werd. Een défilé van dc troepen, waarvoor voorbereidingen waren getroffen, werd weger.s de minder goede weersomstandigheden afgelast. Om kwart over zes vertrok de minister per auto naar Den Haag. NIEUWE LEGERUNIFORMEN. Proeve op groote schaal. Naar de ..Standaard" verneemt, zal bin nen enkele dagen op groote schaal een nieuwe proef genomen worden met een ge wijzigd uniform voor militairen. Het is thans wel zeker, dat het model met revers en overhemd met das van de baan is. Van het indertijd voorgestelde model met dubbelen kraag ls het nieuwe uniform een verbetering. Ongeveer duizend miltairen, zullen nu binnenkort te dragen krijgen een uniform, dat herinnert aan dat in 't Koninklijk Ned. Ind. leger. De dubbele kraag van de tuniek is echter Iets lager. Op dezen kraag ko men, voor de officieren.de onderscheidings teekenen op een gekleurd fond, dat. naar gelang het wapen een andere kleur zal heb ben Ook de stafofficieren zal men aan een bepaald gekleurd fond voor de onder scheidingsteekenen kunnen herkennen. Bij dit uniform vervallen de blezen op broek en jas en heeft de tuniek van ach teren een split. Een andere proef, welke gelijktijdig ge nomen wordt, bestaat in een tuniek, waar van de kraag eveneens dubbel, nog iets la ger is en waaronder dan een das c.q. hals bedekking gedragen zal worden. Het giat dus in leder geval hoofdzakelijk om een wijziging van den stijven opstaan- den kraag, GEEN NIEUWSGIERIGEN BIJ MILITAIRE WERKZAAMHEDEN. Van regeeringswege wordt ons verzocht het publiek er opmerkzaam op te maken, dat de uitvoering van militaire verdedi gingsmaatregelen in vele gevalen wordt be lemmerd door de aanwezigheid van nieuws gierigen. die van te dichtbij de militaire werkzaamheden willen gadeslaan. Mitsdien wordt het publiek verzocht zich van een dergelijke, voor den arbeid der militairen hinderlijke belangstelling te ont houden. waardoor het tevens mogelijk wordt te voorkomen, dat ongewenschte elementen zich op de hoogte stellen van onze verdedi gingsmaatregelen. Mocht het publiek aan bovenstaand ver zoek onverhoopt geen gevolg geven, dan zal het noodig zijn, extra-wachten en schild wachten uit te doen zetten waardoor dus de dienst der troepen aanmerkelijk zal worden verzwaard. Vertrouwd wordt, derhalve, dat ieder ten deze zijn medewerking zal verleenen. NED. HERV. KERK. P,erpePen' te Breda <vac.-v. Dijk). D. Wester ed v Brielle: te Kampen (vac.-M. Ottevan- H. j. Langman te Jutrijp-Hommerts: te Papendrecht, K. v. d. Pol te Wielden. CHR. GEREF. KERK. n-T-ufte Murmerwoude: J. P. Geels te racnten en M. W. Nleuwenhuijze te Franeker. DS. J. C. E. v. HERWERDEN. „Motfen viert ds. J. C. E. v. Herwerden, ti-T' Predikant te Groningen zijn 40- lang.ambtsjubileum. »i„niles Cornells Eliza van Herwerden nrirtn, ^ov 1874 te Disse. waar zijn vader oni^rtii was seboren. Hij ontving zijn te riij aan de H.B.8. en het gymnasium den en studeerde aan de Rljksuniver- DE PORTVRIJDOM VOOR MILITAIREN. Uitdrukkelijk wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat de verleende vrij stelling van port voor militairen in werke- lljken dienst beneden den rang van officier alleen geldt voor briefkaarten en couranten. Er worden door den postdienst ook mas sa's voor de militairen bestemde brieven ontvangen, welke niet van een postzegel zijn voorzien. Aangezien brieven niet onder de vrijstelling van port vallen kunnen brieven zonder postzegel voor de militairen alleen tegen betaling van het dubbele port wor den uitgereikt. sitelt aldaar theologie om in 1898 candidaat te worden in Noord-Holland. 1 April 1899 bevestigde zijn schoonvader, wijlen ds. P. J. Romijn van Amsterdam hem te Heemse in zijn eerste gemeente, waaraan de jubi laris zich verbond sprekende over 2 Cor. 4 5 In 1907 vertrok de jubilaris naar Brummen waar zijn schoonvader hem eveneens be vestigde. 10 Sept. 1916 mocht ds. Romijn hem ook in zijn tegenwoordige gemeente bevestigen waaraan ds. v. Herwerden zich verbond, sprekende over 1 Cor. 1 30. Ds. v. Herwerden maakte in Groningen sedert een tiental jaren deel uit van de directie van het Diaconessenhuis, waarvan hij ook geestelijk verzorger was. Sedert Jan. 1917 ls ds. v. Herwerden met een onder breking van l'/i Jaar voorzitter van de Voogdij van het Groene Kruis. Ook is hij voorzitter van het ministerie van predikan ten ter plaatse en praetor van den ring Groningen. ZAKENVERLOF MOMENTEEL ONMOGELIJK Blijkens een Koninklijk Be sluit. gepubliceerd in de Staatscourant van gisteren, blijven de dienstplichtigen, die voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn en thans met groot verlof zou den gaan, tot nader order in weikelijken dienst. Ook deze maatregel is ge nomen op grond van de overweging. ,,dat de politieke spanning tusschen somm.ge staten in Europa het nood zakelijk maakt maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en boven dien de beschikking te heb ben over een groot-er aantal geoefende troepen! Het besluit geldt niet voor de dienstplichtigen, van wie de minister van Defensie be paalt. dat deze maatregel niet op hen van toepassing is. Dit ls een maatregel van geringen omvang, aangezien de lichting 1938 eerst in Sep tember met groot verlof zal gaan. Het betreft hier een gering aantal onderofficieren van de artillerie en van den motordienst, die op het oogenblik nog niet gemist kunnen worden. Aan het departement van Defensie is een groot aantal, deels telegrafische, verzoeken ontvangen tot het bekomen van zaken verlof e.d. ten be hoeve van militairen, die. als gevolg van de onlangs geno men militaire maatregelen, in werkelijken dienst zijn ge komen. Aangezien de defensie- bslangen vooralsnog niet toe laten dergelijk verlof te ver leenen. kan aan deze verzoe ken thans niet worden vol daan. Echter ligt het in het voornemen om. wanneer de thans ingetreden toestand eenigszins zal zijn geconsoli- dezrd. in zeer bijzondere ge vallen welke elk op zich zelf zullen worden beoordeeld verlof te verleenen. Vraagt thans prijs. MOLENSTEEG 27 - Tel. 1375 (na 6 uur 3247) 3069 (Ingez. Med.) Delft was een uitblinker en ook de Caroline, eveneens een haringboot, maakte een mooie reis, maar voor de rest was het aan den matigen kant. Het is deze laatste weken gebleken, dat het bouwen van de vierde hal (hal D) geen over bodige weelde ls geweest. Deze fraaie, nieuwe hal, de mooiste die we ooit ergens gezien heb ben, voldoet ln een behoefte, ontstaan sedert IJmuiden met groote trawlers is begonnen. Reeds meermalen is van de nieuwe verkoop ruimte gebruik gemaakt en het zijn vooral de loggers, die er profijt van kunnen hebben. DE TREILVISSCHERIJ. Het grootste gedeelte van de loggervloot was met de Paaschdagen aan de markt. Gedeeltelijk hebben de schepen Zaterdag voor en gedeelte lijk Dinsdag en Woensdag na Paschen verkocht. De behaalde resultaten waren zeer teleur stellend. Tengevolge van de groote aanvoeren waren de vischprijzen belangrijk teruggeloopen. De opbrengsten van de vangsten, die over het algemeen niet bijzonder groot waren brachten dan ook weinig op. Verschillende gewone mo- torloggers maakten in een reis van 14 dagen van f.400.tot f.500.besommingen waar voor de reederijen dik geld bij moet. Zooals wij dat den laatsten tijd gewend zijn. maakten de groote motorloggers het heel wat beter; van 1.1000.tot f. 1600.doch deze schepen hadden natuurlijk eveneens te lijden van de slechte prijzen Tegen het einde van de week. bij verminder den aanvoer, verbeterden de prijzen niet onbe langrijk. De stemming op de markt was de ge- heele week gedrukt, dit vond voornamelijk zijn oorzaak in den internationalen toestand en de gedeeltelijke blnnenlandsche mobilisatie. Wij zullen hopen, dat de inmiddels ingetreden ont spanning spoedig weer aan de prijzen ten goede zal komen. HARINGHANDEL EN HARINGVISSCHERIJ In den handel blijft het uiterst stil en de voorraad vermindert slechts uiterst langzaam. Het uitvaren van de schepen voor het nieuwe seizoen zal dit jaar wel in een uiterst langzaam tempo plaatsvinden, om zoodoende den handel in de gelegenheid te stellen den ouden voorraad zooveel mogelijk eerst te ruimen. Het zal dit Jaar nog moeilijker zijn dan an ders om vooraf regelingen te treffen. Beperking zal zeker noodzakelijk zijn, doch op welke wijze deze zal moeten geschieden blijft een zeer moei lijk vraagstuk. Economisch bekeken valt er het meeste voor te zeggen, wanneer er beperkt moet worden, een gedeelte van de vloot te laten lig gen. Dit zal de kostprijs van het product min der verhoogen. dan wanneer de geheele vloot gaat varen en b.v. met 100 inplaats van met 140 netten zou visschen. Een groot nadeel hieraan verbonden is echter, dat de werkloosheid door een dergelijken maatregel belangrijk zou toe nemen. Gezien den slechten toestand, waarin de ree derijen zich bevinden, zal er echter in de eerste plaats naar gestreefd moeten worden de kosten zoo laag mogelijk te houden. Om te bevorderen, dat echter toch de geheele vloot in de vaart zou komen en ter voorkoming van meerdere werkloosheid, zou in dit geval veel te zeggen zijn voor een tegemoetkoming van regeerings- zijde. in de exploitatiekosten van die schepen, die in geval van beperking anders uitgescha keld zouden zijn. De reederijen zullen verder alles moeten doen voor een goedkoopere exploitatie. Zoo zal het tonnenvraagstuk opnieuw moeten worden be keken. Het zal noodzakelijk zijn. evenals het vorig iaar. opnieuw minstens 400 nieuwe tonnen per schip aan te maken, om zoodoende den Driis van de oude tonnen te drukken en speculatie in tonnen te voorkomen. Ongevallenverzekering voor onze abonné's. STEUN KLEINE BOEREN BIJ ZIEKTE. Volgens de bepalingen van de steunre geling voor werklooze arbeiders mag in ge val van ziekte geen uitkeering worden ver strekt. Na overleg met zijn ambtgenoot van so ciale zaken heeft de minister van econo mische zaken termen aanwezig geacht, deze bepaling ingeval van ziekte van kleine grondgebruikers, welke overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op eigen bedrijf te werk worden gesteld, alleen te doen toepassen, voorzoover het de uit keering in geld betreft. De uitkeering in natura daarentegen kan dan op de gewone wijze doorgaan. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht te IJmuiden voor de Maandag- markt. ..Gerberdina Johanna" ÏJM 38 Vangst 1200 manden diversen, benevens 150 stuks stijve kabeljauw. ..Catharina Duyvis" IJM 60. 225 manden di versen en 500 stuks stijve kabeljauw. ..Erin" IJM 12. 1250 manden diversen, be nevens 70 stuks stijve kabeljauw. „Haarlem" IJM 9. 1237 manden diversen, be nevens 40 stuks stijve kabeljauw. „Protinus" IJM 85. 160 manden diversen, be nevens 450 stuks stijve kabeljauw. „En Avant" IJM 8. 545 manden diversen, be nevens 250 stuks styve kabeljauw. ..Poolzee" IJM 77. 110 manden diversen. 400 stuks ijskabeljauw en 350 stuks stijve kabel jauw. VERSPREIDE BERICHTEN. Als opvolger van jhr. L. E. M. von Fi- senne is benoemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland de heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. DS. D. HOGENBIRK. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds. D. Hogenbirk, Geref. predikant te Char- lois eervol emeritaat aangevraagd zulks met ingang van 1 Juli a.s. Ds. Hogenbirk werd 19 Sept. 1876 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, om in 1903 candidaat te worden. 17 Jan. 1904 aanvaardde hij het predikambt te Nigte- vecht-Nederhorst den Berg, vanwaar hij 18 Juni 1911 naar Charlois vertrok. Ds. Hogenbirk heeft vooral naam gemaakt als schrijver van talrijke romans waarin hij het geestelijk leven in bepaalde streken van ons land. met name op de Z.Holl. eilanden als onderwerp koos Wij noemen van zijn werken: Neveldijk, dat niet minder dan 4 drukken beleefde: De Freule, Mosdaelsche menschen. Zonder tucht. Deze twee één. Ds. Hogenbirk blijft in zijn oude ge meente wonen. WEEKOVERZICHT. Het is inderdaad gegaan zooals verwacht werd: het was direct na de Paschen al uit met de buitengewoon hooge besommingen, zooals we die de week daarvoor kenden. Het zestal uit- loopers kwam nu maar juist boven de 3000 gld. met uitzondering dan van de Delft, die voor haar 2000 manden haring ruim f.6200 maakte. De haringvisscherij is gered door de expor teurs. Reeds was de prijs tot beneden den gulden teruggeloopen toen men ineens voor het buiten land. speciaal voor Duitschland begon te koopen en daardoor kwamen de prijzen weer op een behoorlijk peil. ongeveer 3 éi 4.50 per kist. Zoo doende konden de haringbooten weer mooie reizen maken. De aanvoer van haring bedroeg deze week bijna 5400 kisten; dat ls wel veel minder dan verleden week, maar het is altijd nog een mooi kwantum en vooral nu de gewone visscherij gaat minderen, is het te hopen, dat de Silver Pit nog een tijdje door blijft leveren. Het is wel een vreemde geschiedenis, met de haring tegenwoordig. Terwijl men al weer denkt aan de nieuwe haring (de Robert William wordt al weer voor de drijfnetvisscherij klaargemaakt) brengen de trawlers nog haring van den ouden jaargang aan en als de trawlers nog een paar maanden op haring blijven visschen zien we het er van komen, dat een aanvoerverbod aan deze visscherij een einde komt maken. Want haring is haring en de Ned. Visscherij Centrale heeft hare wetten. Overigens begrijpt men niet. hop deze trawl- haring nog voor den export geschikt wordt ge acht. Het is je reinste Ersatz( van de Zuiderzee- haring» en daarom is het wel te begrypen. dat deze rommel want. dat is het inderdaad -.Heen zijn weg kan vinden naar het land waar Ersatz feitelijk al geen Ersatz meer ls. Er kwamen deze week binnen 31 trawlers. 64 loggers en 1 Zweedsche kotter. Zooals reeds ge zegd. waren de besommingen der trawlers veel lager dan ze den laatsten tijd geweest siJn. De Onderstaande berichten werden reeds In eer> deel van onze vorige oplaag geplaatst INSTALLATIE DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Ter gelegenheid van de Installatie van de commissie, welke der regeerinig van advies bal dienen nopens de vraag, welke maat regelen wenscheljjk zijn te achten ter be vordering van een uit een oogpunt van al gemeen belang zoo gunstig mogelijke oplos sing van het luohithavenvraagstuik voor het groote internationale luchtverkeer, heeft de minister van waterstaat een rede uit gesproken en er op gewezen, dat het vraag stuk niet slechts veel omvattend is. doch bovenal zeer belangrijk, aangezien de op lossing daarvan, die alom in den lande met een zoo groote belangstelling wordt tege moet gezien, voor de positie, welke Neder land ln de burgerlijke luchtvaart zal in nemen van verstrekkende beteekenis zal zijn. Het is het verlangen van de regeering op dit oogenblik de ondersoheidene oplos singen. waarop het oog kan vallen, te toet sen aan een objectief, kundig oordeel en daarna een uiteindelijk standpunt te be palen. Hiervoor is noodig aldus spr. dat alle denkbeelden, ook die. welke van de zijde van de regeering reeds zijn geopperd, ln den smeltkroes van uw beoordeeling wor den gedaan en dat alle belangen, in hun onderlinge waarden en in hun beteekenis tegenover het algemeen belang, worden bezien. Waaruit, dit algemeen belang bestaat is niet moeilijk te onderkennen: het zoo goed mogelijk Inschakelen van Nederland in het groote luchtverkeer en het zoo veel moge lijk bevestigen van de positie van de Neder- landsohe luchtvaart in dit verkeer. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1940. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der ultkeeringen betreft o.a. als volgt: a. ƒ500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van belde oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van één duim of belde duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hlervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verhes gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der ult keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bnreau laten verlengen tot 30 April 1940. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak knnnen doen geiden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd, DE DIRECTIE. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. Door de Haagsche politie zijn eergisteren ten kantore van de commanditaire vennoot schap spaaxbriefbank .De Toekomst" aan de Laan van Nieuw Oost Indië 207 en van de C. V. „Adco". aan hetzelfde adres ge vestigd en by verschillende hoofdagenten dezer Instellingen te Den Haag eenige dui zenden spaarstrooken in beslag genomen. Op 6 April jj. heeft de Haagsche kanton rechter n.l. schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen drie bestuursleden van de société anonyme ..Fatum", gevestigd bij Brussel, welke in samenwerking met de beide genoemde Nederlandsche vennoot schappen spaarstrooken uitgaf. De be stuursleden werden hierbij veroordeeld tot een geldboete yap duizend gulden ieder wegens overtreding van de loterijwet en de wet regelende de staatsloterij. Het optreden van de Haagsche politie berust eveneens op vermoeden van overtreding van deze wetten NEDEFLANDSCH GEZANT IN SPANJE. Naar wij vernemen is dezer dagen de be noeming te verwachten van mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, thans gezant te Rio de Janeiro, tot Hr. Ms. gezant in Spanje. BLOEMISTEN-PATROONSVEREEN. BIJEEN. Eergistermiddag vergaderde in Krasnapolsky te Amsterdam een 25-tal bestuursleden van pas opgerichte organisaties van bloe misten-hoveniers. welke niet aangesloten zijn bij den Nederlandschen tuinbouwraad. Deze bestuursleden vertegenwoordigden 300 leden. Er werden in een comité geko zen de heeren W. Beunder te Bloemendaai, die deze vergadering presideerde, W. Zuu- rendonk te Haarlem en J. v. d. Berg te Wassenaar, die verdere besprekingen o.a. over eventueels aansluiting met den Nederlandschen tuinbouwraad rullen voe ren. Geklaagd w:erd over veel concurrentie ook van de zijde van nlet-vakgenooten. Besloten werd de landelijke actie krachtig ter hand te nemen om tot betere toestan den in de bedrijven te komen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7