GROOTE ZENDINGSTENTOONSTELLING Tuinkabouters GORDIJNEN - TAPIJTEN IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 15 April 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Officieele Crisispublicafie Redactie 1507 Directie en Administratie25001 Buitenland Voorzorgsmaatregelen van Griekenland Stadsnieuws Fa* J. van der Stok WEERBERICHT. AGENDA Uit de Omstreken Een nieuw gemeentehuis te Leidschendam van Java, Sumatra, Celebes, Nieuw Guinea en Suriname. Open: 17 April 's av. 8-10 u. 18, 19, 20 en 21 Apr. 9-12, 2-5 en 7.30-10 u. Tehuis voor Ingekwartierde militairen Weet U het antivoord? tKlIN/T IN lITTIIth Onze telefoonnummers De Italianen, zoo meldt Reuter uit Athene, concentreeren troepen en aanzienlijke hoeveelheden wape nen en munitie op de eilanden van de Dodecanesos, vooral op Leros Rhoaos en Calymos. In verband met den internationa len toestand heeft de Grieksche regeering voorzorgsmaatregelen genomen. Een regiment infanterie is naar Korfoe gezonden en uit het Zuiden des lands zijn troepen naar de Albaneesche grens ge zonden. Verder verluidt, dat een decreet gereed ligt voor de onmiddellijke mobilisatie van twaalf licht'-.gen reservisten. HERSCHOLINGSCOMMISSIE VOOR HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANT BEDIENDEN. Uitreiking diploma's van den tweeden cursus. Gistermiddag heeft onder groote belang stelling van de zijde van organisaties van patroons en personeel in de bovenzaal van café-restarant ..Royal'' aan de Doezastraat de uitreiking plaats gehad van diploma's van den tweeden herscholings-cursus voor Hotel-, Café- en Restaurant-bedienden. De voorzitter der commissie, de heer P. J. B. de Haas. heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom den heer J. van Stralen, wethouder van Sociale Zaken als mede de afgevaardigden van patroons- en personeelsorganisaties, leden der examen commissie alsmede de cursisten. Spr. gaf een resumé van dezen tweeden cursus, die wederom goed verloopen is en als geslaagd beschouwd mag worden Hij herinnerde er aan, dat de cursus op 10 Januari een aan vang nam met 23 deelnemers, waarvan er onmiddellijk een afviel. BREESTRAAT 155. ONTVANGEN en HEDEN GEËTALEERD een pracht sorteering- TEGEN POPULAIRE PRIJZEN 3082 (Ingez. Med.) Barometerstand I Dit waren zeventien kellners en 5 an dere employé's uit het bedrijf. Spreker deelde hierna mede, hoe er in dezen cursus gewerkt is en hoe er door het houden van excursies getracht is den cursisten meer dere practische kennis uit het omvangrijke bedrijf bij te brengen. Zoo werd een excur sie georganiseerd naar de firma Hartevelt hier ter stede en naar de Holland-Amerika- lijn te Rotterdam. Deze laatste excursie had tot direct gevolg, dat een der cursisten on middellijk als kok aan boord van een der schepen werd geplaatst. Tijdens den duur van den cursus werden bovendien *wee kellners en twee huisknechten in het be drijf geplaatst. Hieruit mag reeds de conclusie getrok ken worden, dat de cursus als geslaagd be- schouwd kan worden. Dank daarvoor brengt spreker aan den directeur, den heer A. Th. Doove en de hee- ren H. Slijkhuis en M. Lu. Dank brengt hij ook aan de leveranciers van verschillende artikelen, noodzakelijk voor de practische beoefening van den cursus. Dank brengt spreker ten slotte ook aan den Dienst voor Sociale Zaken names welken dienst met den heer Jansen steeds op zeer prettige wijze is samengewerkt. Wethouder van Stralen zegde namens het gemeentebestuur dank voor de ontvan gen uitnoodiging en gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur steeds met groo te belangstelling de pogingen der commis sie heeft gadegeslagen. Snreker brengt de commissie dank voor de bemoeiingen, wel ke zij zich heeft gegeven, om den werkloo- zen een kans te geven zich een bestaan in het bedrijf te verschaffen Spreker is blij de te hebben vernomen, dat er reeds een groot percentage geslaagd is. Spreker ging hierna over tot uitreiking der diploma's aan de volgende heeren: J. de Haas. W. G. van Veen, G. Gerte- naar. J. Gramsma, P. J. van Rijzen, J. J. J. Mulder, F. Th. Goddijn, J. E. Belt en P van Bostelen. De heer J. de Haas slaagde met lof. Verder werd een getuigschrift uit gereikt aan de heeren: W. J. Bouwens, be diende in algemeenen dienst, J. J. van Es, buffetbediende, J. Hanenburg. kok, en P. J. Stikkjplman. cafékellner. De examen commissie bestond uit de heeren B. J. Claassen uit Arnhem, J. Ph. Mühlstaff, voorzitter van H. K. R. en S. en P. Pijl, chef-kok uit Katwijk. Laatstgenoemde bracht als voorzitter der commissie de gelukwenschen aan de cur sisten over en wekte hen op zich nog meer te bekwamen, opdat zij volslagen vaklieden worden. De heer A. Th. Doove, directeur van den cursus bracht mede namens de leeraren dank aan den wethouder, de examinatoren, de patroons en den heer en mevrouw de Haas voor de zeer gewaardeerde medewer king. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Th W. v. d. Voorden, namens den R.K Bond van Hotelhouders „St. Jozef", den heer P. J. B. van Hilst, namens den Bond van Hotelpersoneel en den heer F. Goddijn namens de cursisten. Met een kort woord van den heer P. J. de Haas werd de bijeenkomst gesloten. LEIDSCHE GEITENFOKKERS- VEREENIGING. Gisteravond heeft de rijks veeteeltconsu lent uit Den Haag, de heer S. de Jong voor een 50-tal leden der Leidsche Geitenfok- kersvereeniging in de zaal van „De Blauwe Arend" aan de Oude Vest een lezing met lichtbeelden gehouden over ..De geit en haar verzorging", waarbij hij aan de hand van vele lantaarnplaatjes wees op vele goede en slechte kwaliteiten. Na afloop be antwoordde hij een aantal vragen. De voorzitter, de heer C. van Leeuwen opende en sloot de drukbezochte bijeenkomst met woorden van welkom en dank. Gistermiddag 2 uur: 760. Hedenmiddag 2 uur: 764. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Sinds gisteren is de luchtdruk in het Westen en Zuid-Westen belangrijk gestes^ Dienten gevolge is de wind in onze omgeving bijna tot West omgekropen en in kracht toegenomen. Vrijwel geheel West-Europa wordt nu over stroomd met de koele polaire luchtmassa's, die reeds tot aan den Oder zijn doorgedrongen. Zoo wel ln het Zuid-Oosten van ons land als in Duitschland en Frankrijk trad bij de beweging naar het Oosten van de koude lucht onweer op, plaatselijk met flinken neerslag (Genève 25 mM, Biarritz 19, Hamburg 13 mM.). De oude depressiekern ligt thans nabij de Faroer. doch zij is vrijwel geheel opgevuld. Nabij IJsland be vindt zich een andere oude depréssiekern. Op den Oceaan schijnen zich echter nieuwe depres sies te ontwikkelen, welke vermoedelijk naai Noord-Ierland en Schotland trekken. Over Scandinavië blijft de luchtdruk nog vrij laag. MAANS OP- EN ONDERGANG. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: licht bewolkt, krachtige W.Z.W. wind, temp. 9 gr. C„ min. 8 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, krachtige W.Z.W. wind. temp. 9 gr. C., min. 8 gr. C. De Bilt; zwaar bewolkt, matige W.Z.W. wind. temp. 10 gr. C., min. 9 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, matige Z.W. wind, temp. 10 gr. C., min. 9 gr. C. Maastrichtzwaar bewolkt, matige Z.W. wind, temp 11 gr. C.. min. 9 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. <48 gr. F.) 12 uur 's middags: 13 gr. C. f56 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KA I WIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 0.38 uur; nam. te 1 uur. Zaterdag: van 7.26 uur nam. tot 4 34 uur v.m. Zondag: van 7.28 uur nam. tot 4.32 uur v.m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: op 3.13 uur; onder 14.35 uur. Zondag: op 3.34 uur; onder 15.41 uur. Deze week van 15 tot 22 April extra lage prijzen in karpetten, b.v. 3'/, x 4'/, ZUIVER IVOL HOLTAP f. 19.75 3076 HAARVELOURS 3x4, ZUIVER WOL f. 18.95 HAARVELOURS 31/, x 4'/i, ZUIVER WOL f. 28.90 Doet Uw voordeel en komt zien bij: P* PLUG Pz. HESSENSTRAAT hoek SLUISWEG - Telef 248 - BEDDEN. VARKEVISSERSTRAAT hock DRIEPLASSENWEG - Telef. 407 - MEUBELEN LEIDSCHE FILM STUDIEKRING. Alhier is door studenten den Leldschen Filmstudielmng opgericht, een volkomen onafhankelijke en neutrale vereeniging, die zal trachten uit filmisch en artistiek oog punt waardevolle film te vertoonen. films die op gewone bioscoopprogramma's geen vertooningskans krijgen, terwijl het toch zeker in meerder opzicht de moeite loont er °nnis van te nemen Het bestuur van dezen kring, die nog dit seizoen eenige voorstellingen denkt te geven luidt als volet: A. Seret. voorzitter: R. F. Bordewijk. secretaris (Garenmarkt 8): mevr. Ch. Pie- terc-Cill oenningmeesteresse; drs J. Uit- terdijk; P. G. Duker; mej. A. A. Buriks. OPDRACHT AAN ARCHITECT J. H. KROPHOLLER. Na een geheime zitting besloot de Raad van de gemeente Leidschendam tot den bouw van een nieuw gemeen tehuis. Ontwerper zal zijn de architect J. H. Kropholler van Wassenaar. Het nieuwe ge meentehuls zal verrijzen aan den Prinses Julianaweg, op de plaats waar thans nog de Openbare Lagere School staat. Deze school zal dan tegelijkertijd voorgoed ver dwijnen. BENTHUIZEN. Voordracht Gemeente-ontvanger. B. en W. hebben de volgende aanbeveling opgemaakt voor een te benoemen ge meente-ontvanger: 1. C. Jansen, ambtenaar ter secretarie te Zelhem; 2. Jhr. C. W. Stern, waarnemend gemeente-ontvanger alhier. Candidatenlijst St. Geref. Partij. Door de afd. Benthuizen der St. Geref. Partij zijn voor de gemeenteraadsverkie zingen de volgende candldaten gesteld: 1. C v d. Knijff2. C. v. Gaaien; 3. W. Jualm (aftr.)4. L. Voorwinden; 5. H. v. d. Greft. HAARLEMMERMEER. Gestolen en weer verruild. Ten nadeele van de weduwe V aan den Sloterwee is uit de schuur achter de woning een tweetal lij wielen ontvreemd. De on rechtmatige nieuwe bezitter bleek nog niet tevreden. Hij zette een der rijwielen neer bij den heer van 't L. aan den Sloterweg en nam van daar een rijwiel mee, dat er beter uitzag. De politie stelt een onder zoek in. Onze plaatsgenoot, de adjunct-inspec teur van politie de heer T. Jansen slaagde te Amsterdam voor het inspecteurs-diploma van den bond van Hoogere Folitié-ambte- naren in Nederland. De heer J. Mlnnee Chr.zn. refereerde over „de landbouwcrlsispolitlek" Spr toont aan dat het hoofddoel der Overheid bij dit veelszins hinderlijk ingrij pen in het maatschappelijk leven is: de Nederlandsche landboiiw voor algeheelen ondergang te vrijwaren. Hierin is zij ge slaagd. Hij ging voorts na, de maatregelen in den tuinbouw, akkerbouw, sierteelt, veeteelt en vlsscherij. Spr. betoogde o.a. dat de steun aan het bedrijf, „bedrijfssteun" moet blijven en niet het karakter van armen zorg moet gaan aannemen. Dus nooit ln- dlvldueeie ondersteuning mag worden Door deze lijn veelal consequent ln haar maatregelen door te trekken, heeft de re geering telkens den schijn tegen zich, waar van door voiksdemagogen veelal gretig ge bruik wordt gemaakt Hij constateerde dat tengevolge van de huidige maatregelen het bedrijf verleeren zou, op eigen beenen te staan. Hiertegen moet opgetreden worden; het streven der regeering, de maatregelen aan de georga niseerde bedrijven in handen te geve. moet in dat licht gezien worden. Hoewel ook dit onderdeel van het Re- eeeringsbeleid niet zonder fouten Is ge weest, constateerde spr. dat ln Nederland de belangen van den land- en tuinbouw krachtdadig behartigd worden. Na een levendig debat volgde sluiting. Coëp. Productie- en Verbruiksvereeniging „Helpt Elkander" G.A. Tijdens de buitengewone alg. ledenver gadering van bovengenoemde vereeniging, gehouden ln de zaal Gesink aan de Voor straat, wees de 2de voorzitter de heer W. van der Bent op de spannende tijden en gaf een overzicht van de steeds stijgende omzetten onzer bedrijven. Na dat de notulen door den secretaris den heer P. Guyt waren gelezen, werd als voorzitter in de vacature J, C. Zuijderduijn gekozen de heer C. Jonker, die reeds 10 jaar de functie van voorzitter der commis sie van toezicht heeft gekleed. Vergadering „Eenheid door Democratie". Deze vergadering vond plaats in de zaal Gesink aan de Voorstraat. De heer M. G. Welsz uit Den Haag sprak over: „Christe lijk: Historisch en daarom Democratisch". Spr. schetste waarom ED.D. opgericht is Zli is geen politieke partij, maar wil het volk opwekken, de democratie te verdedi gen. De Chr. Historischen zijn van meening. dat opgekomen moet worden tegen het nat. soc. systeem, tegen dictatuur van wel- 3075 te Katwijk a. Zee, in de Zaal v. Prot. Belangen, Voorstraat, KATWIJK AAN ZEE. AQUARIUM EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". Lezing van den heer Gijswijt. Bovengenoemde vereeniging. afd. Leiden van den Ned Bond van Aquariumvereeni- gingen hield gisteravond in Huize Feenstra een ledenvergadering. In het openings woord van den voorzitter den heer A. B. Donk. riep deze een bijzonder welkom toe aan den spreker van dezen avond, den heer H. Gijswijt. Spr. schetste hem als op richter en oud-voorzitter van den Ned. Bond en wees op het vele dat de heer Gijs wijt heeft gedaan voor de aquariumsport. Negen jaar geleden werd met zijn mede werking de afd. Leiden opgericht. Hierna was het woord aan den heer H. Gijswijt die begon met er op te wijzen hoe omstreeks de2en tijd ln de natuur een al- geheele vernieuwing plaats heeft, ook in het aquarium. De kleurenpracht van de visschen neemt toe en ook de planten be ginnen als het ware een wedstrijd, wie het eerst aan de oppervlakte zal verschijnen teneinde soms met bloementrossen den zomer tegemoet te treden en te bejubelen. Als wij het goed zien en vooral ook aan voelen. worden wij aquariumhouders dank baar voor het voorrecht al dit moois in het aquarium te kunnen bewonderen Hel altijd blijvende wonder der Schepping wordt nader tot ons gebracht. Hierna wees de heer Gijswijt. op de belangrijke plaats welke het aquarium kan innemen bij de opvoeding van de kinderen. Het kweekt liefde, oplettendheid en zorg voor de aan hun toevertrouwde hulpbehoevende en soms zwakke pleegdieren; eigenschappen waaraan juist in dezen tijd groote be hoefte is. Tenslotte gaf spr. een aantal algemeene en orectische wenken. Len dankbaar applaus was de verdiende belooning voor deze interessante causerie, waarna de voorzitter hem namens de ver gadering dank bracht en namens de vete ranen uit Leiden een geschenk aanbood. Daar de hier ingekwartierde militairen zich van het huiselijk verkeer verstoken zien. heeft hun kapitein J. H. J. Hoog zich gewend tot de predikanten en den pastoor, met het verzoek om te trachten de belan gen van de militairen in hun vrijen tijd te behartigen. Onder de bevolking van allerlei godsdienstige en politieke richting heeft deze oproep weerklank gevonden. Uit hen is een gToot comité gevormd, om die be langen te bespreken. Gisteravond kwam men te dien einde in het Jeugdhuis bijeen. Hierbij waren ook aanwezig kapitein Hoog en de militairen, benevens ds P Pras. ds. H. Ph Ingwersen en pastoor C. J. Hesp. De militairen werden hartelijk toegespro ken door de predikanten Pras en Ingwer sen. Dit alles geschiedde met voorkennis van den burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop. die echter verhinderd was aan- wezie te ziln De bedoeling is aan de mili tairen een tijdelijk tehuis te bezorgen, waarvoor het Jeugdhuis beschikbaar wordt gesteld. Om zulks te organiseeren is een werkcomité samengesteld met kapitein J. H. J. Hoog aLs eere-voorzitter; J. Volbeda, voorzitter: ds. P. Pras, vice-voorzltter; mej. mr. M. Veltkamp, secretaresse; A. den Dik ken, 2e secretaris; M. Bonefaas, le penning meester; Just Vooys, 2e penningmeester: A Haasnoot Gzn. en J. Rietveld uit Katwijk a. d. Rijn. Hartelijke woorden van dank werden ge sproken door kapt. Hoog voor het feit dat de miltairen een tijdelijk tehuis verkrijgen dat het Patronaatsgebouw te Katwijk a. d. Rijn voor de R.K militairen beschikbaar wordt gesteld. In het Jeugdhuis komt voor de militairen een leestafel ZLI zullen daar gelegenheid krijgen hun correspondentie af te doen en kunnen daar eveneens famil'ebezoek ont vangen. Er is tevens gedacht aan het orga niseeren van ontspanningsavonden door de militairen. De volgende week zullen de ingezetenen ln de gelegenheid gesteld worden dit werk financieel te steunen Vergadering A.R. propagandaciub „Idenburg." De A.R propagandaciub ..Idenburg" ver gaderde in de geheel bezette kleine zaal bij de Geref Kerk, onder leiding van den heer J. Boender. ken vorm ook. In de jaarvergadering der C.H.U. in Amsterdam is deze week besloten tot samenwerking met alle partiigroepen, die de democratische volksgroepen uitma ken. tegen het nat. soc., fascisme en com munisme De N.S B. aldus spr.. zal geen weerklank vinden bij ons volk, dat zich zélf wil blijven. Dr J. S. van Solkema uit Den Haag be handelde het onderwerp „Waarom het gaat". Spr. zette uiteen, wat in deze tijden van dreiging de democratie voor de men- schelijke samenleving is. Hij wees er op. dat, wat de naastenliefde betreft wij zéér te kort geschoten zijn. Het is onze plicht onze gedachten en meeningen te herzien. Velen leenen het oor aan hen. die door propaganda de zinnen denken te begooche len. In naakte werkelijkheid is dit een cul tuur van den haat. Men tracht door hum bug en bluf den mensch in zijn macht te krijgen. Het is in dit tijdsgewricht héél hard noodig zich bewust te worden van de gevaren, die ons bedreigen. De menschen moeten elkaar thans vinden op breede ba sis. Daarvoor moet gediend en ook geofferd worden. De werkloosheid is in naburige kinden verdwenen, omdat alles in dienst gesteld is van oorlogsdoeleinden. Daar heeft men zich een slavenjuk op de schouders gelegd. Wij willen zijn „vrije menschen in een vrij Nederland onder het Huis van Oranje". Wij moeten komen tot een hooge eenheid en een harmonische samenleving. Wij hebben te arbeiden aan het geestelijk welzijn van den mensch. Spr. wekte ten slotte op te luisteren naar de stem van E.DD., die de stem zal worden van het Nederlandsche volk. De heer H Rietstap uit Den Haag sprak over „Nederland past op uw zaak". De de mocratie met haar voordeelen wordt door de N.S.B. en het communisme bedreigd. Waakzaamheid daartegen is heilige plicht. Toen ln 1918 de oorlog ophield kwam de verzuchting: .nooit meer oorlog". In Duitschland wordt'de oorloz tians als be schavingsfactor beschouwd. Spr. wilde hlerci wijzen omdat er sympathie bestaat tusschen de NS B en de naaste landen vooral onder de jongeren. Zit zouden het óók wel eens met een dictator willen doen. Maar wij hebben hier nog de vrijhe'd. Sor. waarschuwde tegen de mentaliteit van de N.S.B.. Nederland heeft geen behoefte aan die gewoonten In het fascisme wint het brute geweld: het fase'sme stelt het inst'nct boven het vers* and het. ras boven de menrchellikhe d Bit de stem 'i hebbe" wii allen de taak het fascisme op te ruimen. In Berlijn moet men vernemen, dat men n Nederland van het fascisme niets meer wil weten. Kent allen uw plicht, aldus eindigde spreker. Evang. Gem.: Samenkomst te 8.15 uur nam. ,,'t Schuttershof": Uitvoering Tooneelvereen. „Entrc Nous" R.v.A., 8.15 uur nam. Zondag. Evang. Gcm.: Samenkomsten te 10 uur vjn, en 614 uur nam. JeruelSamenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur v.m, en 34 en 8 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 u. voorm. en 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 13): Gem. Gods. 8 uur nam. Dinsdag. Remonstr. Kerk: Bach-concert. 8.15 u. n.m. Donderdag. Chr. H.B.S.: Jaarvergadering 8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De verduivelde waarheid". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 3 u., Zon dag 3-7 en 8-11 u. Trlanon-Theater. Brecslraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur nam. „Morgen gaat 't beter". Zondag van 2-7 uur doorl. voor stelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Vrouwengevangenissen". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „HudT. Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cultureels Films Zaterdag nam. 24 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: ,,De laatste der Mohikanen". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. n.m. Nova-theater (KatwlJk-aan-Zeel„Onder twee vlaggen". De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 15 t/m Vrijdag 21 April as waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Tel. 502: Ap. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgecstsche Apotheek, Wllhelmlnapark 8. Tel 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot. P. van Es. De Jager Niemer cn Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. 1. Door wien en wanneer is de telefoon uit gevonden? 2. Wie heeft de tuberkel-bacil ontdekt? 3. Waar is onze minister-president Colijn geboren? Voor de antwoorden zie pagina 2 van het 3de Blad. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 10 tm 15 April 1939, zal bedragen f. l.i per 100 kg voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f. 1.40 per 100 kg voor voedererwten, ge denatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoedlng voor veldboonen van den oogst 1938 ln genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteltslschen, zal f. 2.— per 100 kg bedragen. 's-Gravenhage, 14 April 1939. 3046 CONCERT UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST. Het programma, dat het Utrechtsch Ste delijk Orkest onder leiding van Carl Schu- rlcht Donderdag a s. in de Gehoorzaal geeft en waaraan solistische medewerking ver leent de bekende vlolist Zoltan Székely, luidt als volgt: 1. Voorspel tot de opera ,,Die Meistersin- ger von Nurnberg", Rich. Wagner. 2. Vioolconcert. Ant. Dvorak. 3. Symphonie No. II (Urfassung"), Ant. Bruckner. Over de figuur Bruckner is veel gestre den in den loop der tijden. Tijdens zijn le ven waren zelfs zijn meest overtuigde aan hangers van meening dat zijn symphonieën in de gedaante en in de instrumentatie, zoo als Bruckner ze had gecomponeerd, niet uit te voeren waren. Er werden coupures ge maakt en veranderingen in de instrumen tatie aangebracht. Zelfs werden de partitu ren in dezen gewijzlgden vorm gedrukt. Langen tijd hield men zich bij de uitvoe ring van Bruckner-symphonlëen aan deze „bewerkingen". Men ging echter inzien, dat de veranderingen geen verbeteringen wa ren, dat bepaalde vorm- en instrumentatie eigenaardigheden juist kenmerkend voor den stijl van den meester waren. Het is de verdienste van de „Bruckner-Gesellschaft om alle symphonieën van Bruckner op nieuw uit te geven, nu in de oorspronke lijke gedaante In deze „Urfassung" wordt Bruckner's Tweede symphonie hier uitgevoerd. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6