Redevoeringen van Roosevelt en Huil LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 April 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN Boodschap der nieuwe wereld aan de oude Binnenland Buitenland Stadsnieuws Bescherming tegen luchtaanvallen SPORT Aljechin-Keres om het wereld kampioenschap gaat niet door BEURSOVERZICHT MARKT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN President Roosevelt heeft voor den raad van bestuur van de Fan-Amerikaansche unie een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, ..dat er niets is, dat de oude wereld noodzakelijkerwijze tot een nieuwe ramp moet leiden." De president stelde de vraag: wat de beide Amerlka's behoedt voor de .tragische verwikkelingen, die de oude wereld thans maken tot een nieuwe kampplaats voor worstelingen." Het antwoord, zeide hij, is spoedig gevonden. Het is de Pan-Amerikaan- sche groep, die in openbare conferen ties met openijk overleg werkt. Het is noodzakelijk voor den vrede, dat ook elders in de wereld op die ma nier overleg wordt gepleegd en dat men dit overleg niet uitstelt totdat de in oorlog opgestapelde ruïnen de vol ken samendwlngen tot heropbouw van hun verwoeste landen. De menschen, zoo vervolgde Roosevelt, zijn niet de gevangenen van het noodlot, doch van hun eigen geest. Nog slechts en kele dagen geleden noemde het hoofd van een groote natie zijn land de gevangene van de Middellandsche Zee. Even later karakteriseerde een ander staatshoofd, toen hij vernam, dat een buur land op zich genomen had. de onafhanke lijkheid van een anderen buur te verdedi gen, deze overeenkomst als een bedreiging en omsingeling. Toch bestaan er geen din gen als omsingeling, bedreiging of gevan genzetting van een vreedzame natie door andere vreedzame naties. De Amerlkaansche vrede, dien wij heden vieren, draagt niet het kenmerk van zwak heid. WIJ zijn bereid hem met al onze kracht te handhaven en te verdedigen en kracht tegenover kracht te stellen, als een poging mocht worden gedaan, onze instel lingen omver te werpen of de onafhanke lijkheid van eenlg lid van de groep te be knotten. Mocht economische druk de aanvalsme- thode zijn, dan verklaar ik plechtig, dat mijn eigen land ook economischen steun zal verleenen, zoodat geen Amerlkaansche natie eenig deel van haar souvereine vrij heid, haar economische welvaart te hand haven, behoeft prijs te geven. De Amerikaansche familie van naties heeft het recht, zich tot de rest der wereld te rlchtcD. Wij hebben verder verdediging van ons door de zee om spoelde werelddeel. Wij weten, dat de ontwikkeling der volgende generatie ook de Oceanen, die ons van de oude strekkende belangen, dan alleen de wereld scheiden, zal vernauwen. De volgende generatie zal moeten streven naar methoden, waarbij de nieuwe we reld met de oude kan samenleven. De zuiverste verdediging van den vrede In ons werelddeel, zoo besloot Roosevelt, moet altijd gelegen zijn in de hoop, dat onze zusternaties aan de overzijde der zeeën de boeien, die haar tot eeuwigdu rende oorlogvoering dwingen zullen verbre ken. Ook wij hebben belang bij de wereld gebeurtenissen. Onze vredeswil zal mee tellen bij het bepalen van de opvolging der wereldgebeurtenissen Dit is de levende boodschap, die de nieuwe wereld aan de oude kan zenden. Staatssecretaris Huil heeft in het gebouw van de Pan-Amerikaansche Unie eveneens een redevoering uitgesproken, waarin hij krachtig de „geweldpolltlek" veroordeelde, j Huil verklaarde, dat tusschen de nabuur- staten van het Westelijk halfrond de broe derschap krachtiger is geworden dan het gewicht der wapens. In de wereld, zooals die thans is, vormt de Pan-Amerikaansche dag een getuigenis van de halve wereld, dat zij geen internationale orde zal aanvaarden, die gebaseerd is op geweldpolltlek of op de opheffing van de fundamenteele beginse len van rechtvaardigheid, verdraagzaam heid, en recht. De Pan-Amerikaansche structuur vormt een voortdurende belofte, dat de internationale betrekkingen in de nieuwe wereld niet berusten op overwicht of evenwicht van macht. Voortgaande zeide Hul: heden ten dage wordt een beroep op ons gedaan om vast te stellen of de Pan-Amerikaansche opvat ting van vreedzame regeling gehandhaafd kan worden tegenover een buitenwereld, waarvan sommige deelen stoutmoedig vol houden, dat er geen geldige betrekkingen kunnen bestaan, behalve die, welke op ge weld zijn gebaseerd. De Pan-Amerikaansche republieken, zoo verklaarde Hull, die niet meer brutale wapens tot hun beschikking hebben dan gezond verstand en vreedzame samenwerking, kunnen met vertrouwen de verwarde wereld van heden onder oogen zien. Roosevelt's rede geeft de Duitsche pers aanleiding den president er van te beschul digen de hand te reiken voor de „politiek van omsingeling, welke door het Britsche kabinet wordt gevoerd". De „Lokal Anzeiger spreekt van den „om- singelaar Roosevelt", die ook aan het werk is. Het blad verkondigt weer de stelling, dat Roosevelt onder het mom van bescherming „beweerde agressie" het Amerikaansche der Zuld-Amerlkaansche staten tegen een imperialisme in Zuid-Amerika wil invoeren. De officieuze Deutsche Dienst critlseert in een artikel onder het opschrift Roose velt. de oorlogsophitser" heftig de redevoe ring, welke een samenraapsel van in huichelarij en pharizeisme gedrenkte fra ses wordt genoemd. Het blad besluit met te zeggen, dat de zinspelingen van Roosevelt op de methoden der Hunnen en Vandalen een bijzonder onbeschaamde ploertigheid, welke op den dader terugvalt" zijn. Italiaansche waaniemers geven zich rekenschap van het belang van de rede, welke president Roosevelt heeft gehouden en zien In deze rede een voorspelling van de houding der Vereenigde Staten, indien een algemeene Europeesche oorlog zcu uit breken. Ook acht men deze rede een nieuwe etappe in de wijziging van de neu- traliteitswet in een voor de democratieën gunstigen zin. Gezaghebbende politieke kringen in En geland geven uiting aan zeer groote vol doening over de redevoering van Roosevelt, die heden zijn stem gevoegd heeft, en zil n gezag, bij de door Chamberlain en Daladier afeelegde verklaringen tot handhaving van den vrede en tegenstand tegen ieder ont ketenen van een conflict. Men acht het uiterst belangrijk, dat Roosevelt er prijs op gesteld heeft zijn onmiddellijke instem ming te betuigen met het streven in Europa door te verklaren, dat de vredes wil van Amerika even groot is als zijn wil tot onderlinge verdediging. De aankondi ging. dat het Amerikaansche volk zijn stem zal doen hooren om orde te brengen in de wereldzaken, wordt uitgelegd als een on- bestrijdbare bevestiging dat de Vereenigde Staten besloten zijn alle verantwoordelijk heden te aanvaarden, die op iedere groote natie rusten ten aanzien van het beveili gen der vreedzame ontwikkeling der menschheid en dat de Amerikaansche regeering zich door geen enkele overweging zal laten afbrengen van dien plicht. MISHANDELING VAN DUITSCHERS IN POLEN. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Glelwitz dat in oostelijk Opper-Silezië den laatsten tijd talrijke gevallen van mishan deling van Duitschers door Polen zijn ge constateerd. Uit verscheidene plaatsen komen berichten van aanslagen op Duit schers en hun bezit. Het is voldoende in het openbaar Duitsch te spreken of witte kousen te dragen om mishandeld te wor den. Vooral de leden van den bond „Jong Polen" maken zich hieraan schuldig. ZIJN KIND MISHANDELD. In het gezin van een werklooze in de In dische buurt te Amsterdam heeft zich gis termiddag een ernstig geval van mishan deling voorgedaan. De 25-jar[ge man, die door zijn langdu rige werkloosheid zeer nerveus is geworden, heeft nogal eens last van driftbuien. Gister middag, tijdens afwezigheid van de vrouw, die even weg was gegaan om een boodschap te doen, heeft de man weer een driftbui ge had welke hij heeft bekoeld op hun kindje van acht maanden. De man heeft het kind tn zijn blinde woede zoo mishandeld, dat h't met zwaar lichamelijk letsel in een ho tl moet worden opgenomen. De Peentjes vertoonden onder andere ernstige kwetsuren. De politie heeft den vader aangehouden. SX»1 ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. AUTOBOTSING TE APELDOORN. Vanochtend om 5 uur is op het kruis- rinni, Jachtlaan-Soerenscheweg te Apel- oorn, ter hoogte van hotel Nieland, een iïï°ilgeluk gebeurd. Een militaire ,.it bestuurd door den dlenstpliohtige K. hela iP?°rn, naderde met groote snel- onoiehnu krulépunt, terwijl op hetzelfde hanél van rechts een auto met aan- nartlïi» 2.' bezuurd door M. uit Rijssen Dp miit61' botsing was onvermijdelijk. K „„ivli lre auto sloeg om, waardoor werd ueti gewond. Het slachtoffer huk 7ii ^ra,c naar bet Jullanazleken- worden Ankerarm moest geamputeerd HEUGLIJK NIEUWS VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Herhaaldelijk hadden de vakorganisaties van het spoorwegpersoneel door middel van den Personeelraad aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht om evenals bij 25- Jarige ook bij 40-jaflge dienstvervulling een gratificatie te verleenen. Thans ontving de Personeelraad van den chef van den algemeenen dienst de mede- deellng, dat de directie beslist heeft, dat aan hen. die gedurende veertig jaren onaf gebroken tot het gewone personeel der maatschappij hebben behoord, een gratifi catie wordt verleend ten bedrage van 2°/o van de jaarbezoldiging op den jubileumdag genoten. De bedoeling is, dat zij die in het tijds verloop van 1 Januari 1939 tot 1 April J.l. in bovengenoemd geval verkeerd hebben, alsnog voor de gratificatie in aanmerking kunnen komen. Mits zij thans nog in dienst der Maatschappij zijn. DE ALBANEESCHE MISSIE TE ROME. De Albaneesche missie on|der leiding van den minister-president Verldci en bestaan de uit 50 personen, is vanochtend te half tien per trein te Rome aangekomen. Op het station werd de missie begroet door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en verscheidene andere hoog- waardigheidsbekleeders. Een compagnie grenadiers bewees de militaire eer. Op den weg naar hun hotel werden de Albaneesche gasten door de bevolking luide toegejuicht De Albanetzen zullen tot Dinsdag a.s. blij ven. NEW-YORK TIMES DRINGT AAN OP SNEL HANDELEN. De New-York Times dringt er op aan. dat de Vereenigde Staten snel zullen han delen om een einde te maken aan de oor logsdreiging. Vermoedelijk zouden de Vereenigde Staten sneller in een oorlog be trokken worden dan bij den grooten oorlog het geval is geweest, aangezien een nieuwe oorlog voor een deel zal worden uitgevoch ten door zware bommenwerpers, welke steden zullen vernielen totdat de openbare meening in de neutrale landen ip verzet komt. De beste hoop op vrede voor de Vereenigde Staten is derhalve bij te dra gen in het voorkomen van een oorlog door het afschaffen van de neutraliteitswet. VERHOOGING DER VERZEKERINGS PREMIES. Verscheidene premies voor verzekering tegen oorlogsricisco zijn in Amerika ver hoogd. Evenwel zijn de premies voor ver schepingen naar Engeland, Frankrijk en enkele andere Europeesche landen met een kwart procent verlaagd. f. 25.000 AANGEVRAAGD. In verband met de „Wet betreffende be scherming tegen ludhtaanjvallenf' is voor deze gemeente een plan voor een organisa tie van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (z.g. luohttoescher- mlnigsplan! opgemaakt. Bij dit plan is de gemeente verdeeld in 11 wijiken, bij welike verdeeling o.m. reke ning is gehouden met de ligging van ge- vaaraantrelakende objecten en de dichtheid van de bebouwing. In de wijken zijn blok ken gevormd. In elke wijk zullen worden ondergebracht verschillende hulpdiensten, zooals een brandweer, een geneeskundige dienst, een opruimings- en herstelploeg, een ontsmet- tingspioeg en een gasverkenningsploeg. De blokken zullen moeten beschikken over een z.g. blokbrandweer, uitgerust met eenvou dig brandiblusdhmaterieel. Het plan voorziet verder in een tijdige waarschuwing en alarmeering van de be volking. Hlet personeel van de verschillende hulp diensten aal grootendeels en dat van de blokbrandweer geheel uit vrijwilligers be staan. De opleiding van die vrijwilligers is deels reeds ter hand genomen door de af- deeling Leiden van de Nederlandsche Ver- eentging voor Luchtbescherming, deels door de betrokken gemeentelijk dienetan. Aan het hoofd van de organisatie staat de Commissaris van Politie, die door den Bur gemeester tot Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst is aangewezen. Het plan heeft nog niet de goedkeuring verworven van den Inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. In het vertrouwen evenwel, dat die goed keuring zal worden verkregen en mede met het oog op de omstandigheid, dat B. en W.- het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord achten de beslissing van den Inspecteur af te wachten, meenen zij, dat een begin van uitvoering aan het plan moet worden gegeven. Tot de maatregelen, welke in de aller eerste plaats dienen te worden genomen, behooren het oprichten van een bureau voor den luchtbeschermingsdienst, het in richten van eenige locaiiteiten ten behoeve van dat bureau in het politiebureau c.a., het in dienst nemen van eenig administratief personeel, het houden van oefeningen met gemeentelijk en vrijwillig personeel van den luchtbeschermingsdienst en het doen van verschillende aanschaffingen ten be hoeve van die oefeningen, waaronder eenlg brandweermaterleel. Ook is het noodzakelijk om bij wijze van voorloopigen maatregel over te gaan tot het aanschaffen van een kwantum zand zakken, een aantal brancards, verbandma teriaal, genees-, desinfectie- en ontsmet tingsmiddelen en brandweermaterleel. Een juiste specificatie van het benoodig- de bedrag kan thans bezwaarlijk worden opgemaakt, doch B. en W. achten voor vorengenoemde voorlooplge voorzieningen een bedrag van f. 25.000 noodlg. Een ge deelte van dit bedrag zal vermoedelijk ten laste van den kapitaaldienst kunnen wor den gebracht. Voorloopig wordt het ge- heele bedrag echter op den gewonen dienst uitgetrokken. Ingevolge de wet komen o.m. de kosten, welke deze gemeente moet maken voor het ontwerpen en inrichten van een alarmee- ringssysteem en voor de aanschaffing van brandbluschmaterieel, voor zooveel dit uit sluitend met het oog op de bescherming tegen luchtaanvallen noodzakelijk ls, ten laste van het Rijk. Ook de voorziening van de gemeente met een kwantum gasmaskers ten behoeve van het personeel van den luchtbeschermingsdienst komt ten laste van het Rijk. Een aantal gasmaskers is be reids van het Rijk ontvangen. Het gedeelte van vorengenoemd bedrag, hetwelk door de wet ten laste van het Rijk wordt gebracht, zullen B. en W. t.z.t. aan het Rijk decla- reeren. ST. LIDUINA-PROCESSIE. Maandag a.s. vertrekt om 8.30 van het Petruskerkplein alhier een groot aantal Leidsche pelgrims per autobus naar Schie dam'ofn deel te nemen aan de St. Lidulna- processie. Nadat om 10 uur in de St. Liduinakerk te Schiedam de hoogmis is opgedragen zal rector St. Sondaal uit Oegstgeest een pre dikatie houden. Na de gemeenschappelijke koffietafel hebben om 1.30 de Kruiswegoefeningen met een plechtig lof plaats. Om 5.30 zullen de pelgrims naar Leiden terugkeeren. AMBTSAANVAARDING PROF. CASIMIR. Dr. H. B. G. Casimir, vanwege -het Leldsch Universiteltsfonds benoemd tot bijzonder hoogleeraar ln de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 28 April a.s. des namiddags om 4 uur ln het Groot-Audi torium van het Academiegebouw. GEOLOGISCHE EXCURSIES. Hedenmorgen vertrok een aantal jongere- jaars studenten in de Geologie van de Uni versiteit te Leiden en Groningen onder lei ding van prof. Van der 'Vlerk per reiswa gen naar Engeland Er zal een geologische excursie gehouden worden naar Dorset en Torquay Den 27en April keeren de studen ten via DoverOstende huiswaarts. Dien zelfden dag zal een gezelschap van ongev. 25. Leidsche studenten in de biologie uit Holland vertrekken om zich in Ostende bij prof. Van der Vlerk aan te sluiten en met hem een geologische excursie in de Bou- lonnals te houden PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL.. Naar wij vernemen zal de algemeene vergadering van de vakgroep Kleine Werk plaatsen van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, Maandag a.s. alhier worden gehouden. Na afloop zal een excursie naar de Leid sche Sterrewacht worden gemaakt. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. SCHAKEN. AVRO AANVAARDDE ALJECHIN'S VOORWAARDEN NIET. De Bstihlandsohe grootmeester Paul Keres heeft in verband met een eventueele match tussdhen AJjechln en hem om het wereld- kampioensdhiap, waarvan de Avro de orga nisatrice zou zijn, de volgende verklaring aan een specialen A.N.P.-medewerker te Margate afgelegd „Ik helb", aldus Keres, „van de Avro een sdhrijiven ontvangen, waarin deze omroep organisatie mededeelde, dat zij niet qp de door den wereldkampioen dr. Aljechln' ge stelde voorwaarden inzake een wedstrijd om het wereldkampioenschap, kon ingaan. Aangenomen, dat Aljeohin zijn condities niet verandert, kan daaruit de conclusie worden getrokken, dat de Avro van de orga nisatie eener match tusschen Aljeohin en mij afziet. Ik hoop, dat ik gedurende mijn verblijf in Zuid-Amerika, waar het Fide-landentour- nooi wordt gespeeld, de noodige financiën daar zal vinden. Ik speel echter niet vóór 1940, daar ik mijri studie niet wil verwaar- loozen. Dit jaar heb ik. zoo besloot Keres zijn mededeelingen, niet heel veel kunnen werken door de vele tournooien waaraan ik deelnam. Na Margate ga ik mij evenwel weer aan de studie der wiskunde wijden". AMSTERDAM. 15 April. De stemming op de Amsterdamsche effecten beurs was heden veel verbeterd. De door Roo sevelt afgelegde verklaringen werden in dier voege uitgelegd, dat de houding van de Ver. Staten wellicht een voorbehoedmiddel kan zijn voor een oorlog. Of deze opvatting ln over eenstemming is met de werkelijkheid, dient voorshands te worden afgewacht. De politieke spanning ls nog geenszins verdwenen, maar de beurs is. zooals bekend, zeer ontvankelijk voor indrukken en bovendien valt het beurssenti- ment vaak moeilijk te peilen. De handel droeg een kalm karakter, doch voor diverse aandee lensoorten openbaarde zich eenige vraag. De kooplust was weliswaar niet groot, maar daar tegenover was er thans niet veel aanbod meer. Van de locale fondsen gaven Koninklijken ge regeld affaire te zien. Na vaste opening liep de koers onder beurstijd gestadig naar boven, zoo dat tenslotte het gisteren geleden verlies voor een flink gedeelte kon worden ingehaald. Van de Suikerfondsen gaven H.V.A.'s overeenkom stige ontwikkeling te aanschouwen. Bij den in zet werd een achttal punten boven de vorige slotprijzen gehandeld en daarna kon nog een kleine verbetering worden opgeteekend. zoodat ook hier het gisteren verloren terrein vrijwel geheel kon worden heroverd. De minder cou rante soorten werden meer endeels Iets hooger geadviseerd. De affaire in Industrieelen was klein. De Philipsaandeelen waren goed gedispo neerd en behaalden een koerSwihst van een goede vijftal procenten. Unilevers waren mede Iets beter, terwijl de Aku's zich een kleinigheid konden verheffen. De affaire in Tabakken was onbeteekenend. De Sumatra-aandeelen konden zich algemeen boven de vorige prijzen verhef fen. maar aanmerkelijke verschillen deden zich niet voor. De handel in Rubberaandeelen was beperkt. Amsterdam Rubbers konden den gis teren berokkenden achterstand bijna geheel terughalen. Diverse incourante soorten waren etn opzichte van het vorige slot iets verbeterd. De scheepvaartmarkt was stil en vast gestemd. De belangstelling voor Amerikaansche fond sen was wat grooter geworden. Vooral de Staal aandeelen en Anaconda's veroorzaakten nog al wat beweging. Daarbij werd niet onbelangriik boven de vorige koersen gehandeld. Voor locale rekening werd regelmatig materiaal uit de markt genomen. Het koersverloop der Nederlandsche beleg gingswaarden was onregelmatig. De obligatiën uit de jongere emissies waren beter gedispo neerd. De Oude Schuld daarentegen had nog een gedrukt voorkomen. Duitsche obligatiën en Fransche papieren konden zich gemakkelijk op peil houden. De geldmarkt was een kleinigheid krapper. De prolongatiekoers steeg tot GEBOREN: Adrianus Hendrikus, z. van P. H. J. Blefjs- wyk en G. E. Hünike Johanna Maria. dr. van L. L. Servaas en J. M. Sijpestijn Beatrix Juliana, dr. van N. Sira en A. Olivier. Hendrica Altera, d. van D. Sinteur en S. van Kampen; Adrianus. z. van J. Looij en J. v. d. Steen; Abraham Theodorus. z. van D. Groenen dijk en C. Schlagwein; Imkje. d van J. Dijk stra en H. Louwsma; Joannes Jacobus Maria. z. van J. C. Ouwerkerk en P. G. v. Kins, Frede- rik. z. van J. Wijling en C. v. d. Voord; Jo hanna Elisabeth, d. van D. Laterveer en J. van Hooidonk; Ansje. d. van J, A. Lambooij en J. v. Duuren; Mary, d. van J. v. d. Kraats en P. v. d. Bent; Nicolaas, z. van N. Haspels en W. -Kant; Teunls z. van J. W. v. Drunen en A. Olie. ONDERTROUWD: W. D. R. Regeer. Jm. 18 j. en E. ten Kate, Jd. 18 j. J. W. Jongman. Jm. 23 j. en J. M. v.d. PluUm. Jd.. 24 j. C. Tates, wedn. 35 J. en M. J. v. Hoven, gesch. 35 j. C. B. Vrecm. wedn. 51 jaar en M. B. Bouw- meister. jd. 38 jaar. OVERLEDEN: B. Hoek. m.. 59 j. A. C. E. Holwerda, vr.t 86 J. H. Overduln. m. 54 j. W. J. v. d. Steegt. dr.. 3 mnd. W. Witteman. man. 37 jaar; J. Laman, man. 76 Jaar; G. Neuteboom. wed. van W. F. Stouten, 79 jaar; J. J. SJardin. zoon. 3 jaar. GOUDEN DOCTORAAT. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn. dat mr. J. Peereboom, thans vertoevende in het buitenland, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 15 April. Per Kg.: Tarbot 72—62; Tong 1.04—0.66 Per 50 Kg.: Griet 28—12; Klelnschol 16—5; Bot 8.504.20; Schar 8.50—1.80; Groote gul 9; KI gul 11—10.50; Wijting 4.60—2. Per 125 Kg.: Kabeljauw 32—19. Trawlers; ..Maria Elisabeth" IJM 114 70 man den f. 1320; „Elie Chenevière' IJM 161, 95 manden f. 1290. Loggers: KW 64 f. 100; KW 59 f. 200; KW 158 I. 630. t LEIDEN. 15 April. Botermarkt Fabrieks- boter 137; Boerenboter 1.181.23. Aanvoer 1450 Kg. Handel goed. LEIDEN. 10—15 April. Turfmarkt. Geen aanvoer. Lange turf 89. LEIDEN. 14 April. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstr." Roode kool 8.4010; Sav. kool 6.107.40: Boe renkool 79; Prei 10.1015.10; Kroten 1.20 2.50; id. gekookt 36; Uien 1.204; Peen 2.40 —11.70; Andijvie 22—37; Sla 14—24; Witlof 5— 23; Postelein 21—29; Spinazie 3—13, per 100 Kg. Bloemkool 5.5030; Salade 2.4010.70. per 100 stuks. Pieterselie 4.206: Radijs 0.60—2; Sel derie 1.40—5.20; Uien 2.10; Rabarber 2.40—5.30; Raapstelen 0.701, per 100 bos. ALPHEN a. d. RIJN. 14 April. N.V. Tuin bouwveiling Spinazie 7.509.80; Kroten 2.40; Radijs 0.601.20; Seldery 33.20: Andijvie (per Kg.» 20—29: Kropsla I 9.10. II 5—6.10. Eierenveiling Aanvoer 8600 stuks. Kippen eieren 3.303.70; Eendeneieren 2.602.70; Kal koeneieren 7; Ganzeneieren 7. BOSKOOP. 14 April. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Velling" Rozen per bos; Pechtold 51 67, Wendland 4065; Hadley 5060; Brlarcllf 4569; Butterfly 2839; Steward 3541; Rosa- landla 23—35; Florex 4358; Edlth Helen 45 65; Aug. Noack 3246; Else Poulsen 4050; Ingar Ohlson 5070; Queen Mary 4550. Diversen: Rhododendronbloemen 4075; idem Pink Pearl 7090; Andromea 1015; Roode Lelies 2236; Cerasus Hisakura 1.702.10, Cle matis Prins Hendrik 1.702.20. KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 April Uien 4.—4.50; Witlof 18.—20—Spinazie 10.—11.— p. 100 kg Rabarber 5.405.60; Radijs 1.45—2.10 per 100 bos. Waspeen 2.153.10; Kroten 0.50— 0.70 per 20 kg. LEIDERDORP, 14 April Kippeneieren 3.30 —3.80; Eendeneieren 2.102.30, Ganzeneieren 5; Boter 5572: Kaas 2030; Kippen 35—75; Hanen 25—70; Konijnen 0.351.80. LEIDSCHENDAM. 14 April. Engelsche komkommers 13—15; Kropsla 48.10; Stoof sla 16—20; Bloemkool 1015; Andijvie iper Kg.) 1.36—1.41: Spinazie (4 Kg.) 3249; Postelein 21—23; Rabarber 47; Snijboonen 7486: Ra dijs 1.30—1.60; Prei 14—15; Seldery 1—2.10. LEIDSCHENDAM. 14 April Vrije Veiling 8337 Kippeneieren 3 754.50; Eendeneieren 2.85 3.50: Kippen 4070; Duiven 817; Konijnen 0.25—1.30. LEIDSCHENDAM. 14 April. „Het Blesse Paard 5262 Kippeneieren 3.253.70; Eenden eieren 2—2.30; Ganzeneieren 5—7. NAALDWIJK. 14 April. Bond Westland Postelein 16—19; Spinazie 7—10; Witlof 15—18; Aardappelen 7—10; Dunsel 11—12: Sla 3—9.80; Kelen 70—80; Prei 13—21; Radijs 2—3,50; Ra barber 3—7; Eieren 2.903.40; Bloemkool 13 24; Andijvie 0.70-1.25; Stoofsla 1.05—1.25. NAALDWIJK. 14 April. CoÖp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 2—5; Salmon 2.704.80; Licht rose 2.30—4.80; Wit 2.30—5; Gemengd 3—6.10; Robert Allwood 3.80—6.50; Gerbera 3.40^5.10; Jap. Lelies 5—6.50; Amaryl lis 48; Plumosa 1843; Sprengerle 1523; Lathyrus 1426: Anemonen 611; Buttercup 15—25; Zomerviolieren 3238; Copland 611; Bartigon 8—13; Pitt 9—17; Albino 25—36: Iris sen 1318. RIJNSBURG. 14 April. Groentenveiling Aardappelen 60—80; Kroten 50—70; Wasch- peen 1.70—3; Roode kool 9—11; Uien 2.50— 3.50; Radijs 1.60—2; Witlof 16—22. RIJNSBURG. 14 April. Bloemenveiling Cramoisie Brillant 8—10; Witte Valk 8—11; Couleur Cardinal 1428; Canvas 1620; Mu- rillo 8—12; La Reine 7—10; Ibis 8—11; Parma 15—20; Grand Due 17—20; Mlssisippi 15—17" Rose Copland 12—14; William Pitt 12—16; Bartigon 8—13; Copland 8—12. TER AAR. 14 April 1939 Spinazie 0.27—0.45 Andijvie 0.56—1.—; Slavellen 0.54 p. kist 4 kg Peulen 13.20—14.— p. 10 kg. Postelein 0.25 p. kg. Witlof 20.—22.20 p. 100 kg. Radijs 0.60—1.20 Rabarber 5.20—8.20; Prey 6.30—9.— p. 100 bos. Sla 48.— p. 100 stuks. Aardbeien 0.39 p. doosje. Petercelie 2.50—5.30; Selderij 5.—7.10; Raap stelen 0.40—1.30 p. 25 kg. UTRECHT 15 April. Veemarkt Aanvoer 4095 stuks. 1150 runderen. Stieren 25—28 h. kalm. prijshoudend; Slachtkoeien 2e srt. 30—35. 3e srt. 2529. h. kalm. iets lagere prijzen" Vaarzen 120—210; Pinken 140—250; Melkkoeien 150—260; Varekoeien 100—200 h, zeer kalm. iets terugloopende prijzen: 105 Mag. kalveren 40—110. h. gedrukt, gelijke prijzen; 1580 Nucht kalveren 3 506.50. h. redelijk, iets hoogere prijzen; 550 Mag. varkens 22—35; Schrammen 15—22; 610 giggen 9—14. h. flauw. Iets lagere prijzen; 100 Mag. schapen 10—22. h gedrukt» onveranderde prijzen. 300 Kg. boter 1.56. 200 st Kaas 50—70jj 48.000 Eieren 3,40—4.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3