Onzekerheid blijft het economische leven drukken Het nut der steunmaatregelen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 April t?39 Totale indruk valt echter nog mee Het Bloemenseizoen te Hillegom Het spreekt van zelf De dubbele werking' geeft betere resultaten. Uw Rheuniatiek verbetert snel. Tweede rede van minister Steenberghe GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD mflimmillttlHIlHlilllllllllllllllHtHIIIIII Feestelijke opening van uitzichttoren en rondvaarten Hier is het antwoord (Van onzen financieelen medewerker). Indien er deze week een ding is geweest ten aanzien waarvan zekerheid heeft be staan. dan is het welde onzekerheid. Spanningen nemen toe of verminderen, doch weggenomen worden zij niet. En wat werkt er verlammender op het financieel en economisch leven der wereld dan deze ongewisheid omtrent wat er wellicht reeds morgen aan den dag zal kunnen gebeuren? Die onzekerheid is het. die den onderne mersgeest doodt, die den handel lam legt. die elkeen, zij het openbaar lichaam, ven nootschap. firma of individu, er toe drijft, de eigen veiligheid, waar eenigszins moge lijk. te beschermen. De staat doet zulks door 3ijn militaire en economische paraat heid te verhoogen. waarbij de veiligstel ling van het individu min of meer onder geschikt wordt gemaakt aan die der ge meenschap. Vennootschappen en firma's trachten zich te beschermen door uitzon derlijke risico's te vermijden, zoowel wat aard en duur der transacties betreft en door de liquiditeit zooveel mogelijk te ver- grooten. Het individu tenslotte zoekt mid delen om zijn verlies te beperken en zich, ook hier. zoo liquide mogelijk te maken Toch lijkt de wereld door de wol te zijn geverfd. Hoewel alom het boven vermeld streven naar veiligstelling tot uiting komt, is de totaalindruk, dien men van het eco nomisch en financieel leven onder dien druk van oorlogsvrees en onzekerheid krijgt, nog geheel niet zoo heel erg onbe vredigend. Er xijn nog geen teekenen, dat de wereldhandel een bijzondere inzinking vertoont. De cljfere van Nederland's buitenlandschen handel over Maart vertoonen zelfs een vrij gunstig beeld, zoowel wat den invoer als wat den uit voer betreft. De industrieele bedrijvig heid is naar verhouding nog geenszins zoo slecht te noemen, terwijl de werk loosheid in elk geval niet toeneemt, waarbij het onder de wapenen roepen van manschappen in April zeker nog een handje zal meehelpen. Er is echter een ander gebied, waar de vlucht in het veilige of liever veillg-ge- waande sprekender tot uiting komt: en wel op de wissel-, geld- en effeetenmarkt. Hier doen zich duidelijke symptomen voor van kapitaalvlucht en van vlucht in de liqui diteit. Wanneer men van dag tot dag of zelfs van week tot week de wisselkoersen bestudeert, dan zou men bij oppervlakkige beschouwing kunnen concludeeren. dat het daar alles rust en vrede is.Het tegen deel is echter waar. Een voortdurende en den laatsten tijd weer in hevigheid toegenomen vraag naar dollars oefent een zwaren druk uit op de meeste continentale valuta's en het pond. Het is slechts te danken aan de actie der Egalisatie fondsen, dat de schommelingen op de wisselmarkt binnen uiterst beperkte grenzen blijven. Men kan wel zeggen, dat nog nimmer te voren de samenwerking tusschen deze fondsen zóó hecht is geweest, hun arbeid zóó ongemeen doeltreffend, dat zelfs de gouden standaard er een puntje aan zou kunnen zuigen. Met dat al echter is er geen verbetering mogelijk zonder offers en die offers ont waren wij eenerzijds in de vergróotlng van het disagio der continentale valuta's op de niet of nauwelijks gecontroleerde termijn- valutamarkt en. hetgeen belangrijker is, in een aanhoudende wegstrooming van goud. Het goud blijkt nog steeds de uitlaatklep van angstpsychose te zijn en zoo ziet ook Nederland zich genoodzaakt, vrij groote goudoffers te brengen Men kan zich wel licht nog herinneren, dat toen vorig jaar de Nederlandsche Bank er toe overging, een deel van haar goudvoorraad naar de Vereenlgde Staten over te brengen, hier tegen van bepaalde zijde met veel misbaar werd geprotesteerd. De domheid en de on doordachtheid van dat protest komen nu wel duidelijk naar voren, nu het in New- York ..geearmarked" goud voor de verdedi ging van den gulden kan worden aange wend en nu de verschepings- en verzeke ringskosten van goud over den Oceaan zooveel hooger zijn dan destijds. Sinds de politieke spanningen midden Februari toe namen, heeft de Nederlandsche Bank (in clusief de aflossing van beleeningen tegen goud) ruim 300 millioen gulden aan goud (gerekend tegen den marktprijs) afgestaan. Zit beschikt thans nog over tennaastebij 1650 millioen, (eveneens tegen marktprijs gewaardeerd), een voorraad die ruim vol doende ls. om in alle gebeurlijkheden te voorzien. De kapitaalvlucht. zooals zij thans ten onzent tot uiting komt. geeft dan ook geen enkele reden tot bezorgdheid. Inte gendeel. men zou kunnen zeggen, dat wij hiermede ongewenscht vluchtkapitaal kwijt raken en eindelijk een begin maken met de liquidatie eener periode van abnorma- len geldovervloed. Men heeft dien over vloed oorspronkelijk toegejuicht, omdat men meende, dat een lage rentestandaard een belangrijke hulp zou zijn voor het bedrijfs leven. Niets is minder waar gebleken. De geldovervloed. symptoom grootendeels van gebrek aan vertrouwen, is juist door de afwezigheid van vertrouwen volkomen on machtig geweest, eenigen stimuleerenden invloed uit te oefenen. Men kan daarom zonder voorbehoud de verkrapping der geldmarkt toejuichen. Zij heeft nog wel geen groote afmetingen aangenomen, doch er is alle reden voor de opvatting, dat zij niet een tijdelijk verschijnsel is, doch het, begin vormt van een periode van stijgende rentetarieven. De weerspiegeling dezer verkrapping ont waren wij reeds in de jongste ontwikkeling der tarieven van prolongatierente en par ticulier disconto en in de toeneming der beleeningen bij de Nederlandsche Bank. Anderzijds is behalve de vlucht in den dol lar ook een vlucht in binnenlandsche liqui diteit merkbaar: banken, ondernemingen en individu trachten hun kaspositie te verbeteren en dit komt weer tot uiting in een vergroote circulatie van bankpapier en van zilveren munt. De liquiditeit der ban ken wordt als gevolg hiervan zoo groot, dat zij in staat zullen zijn, aan alle opvra gingen het hoofd te bieden. Men doet dus het best, het liquide geld rustig bij de bank te laten liggen of zelfs het haar we derom toe te vertrouwen: er is geen veili ger plaats denkbaar. De rentestijging doet zich ook reeds op andere gebieden gevoelen, namelijk in een meer dan evenredige daling van de koer sen onzer staatsobligaties. Het ls inder daad mogelijk, waarschijnlijk zelfs, dat op het oogenblik die koersen niet in verhou ding staan tot de intrinsieke waarde. Men vergete echter niet, dat een nog verder stij gende geldrente ongetwijfeld ook in het rendement van obligaties tot uitdrukking zal moeten komen. Bovendien mag men niet de oogen sluiten voor het feit, dat de positie van de Nederlandsche en Neder- iandsch-Indische begrooting en schuld zonder twijfel een verdere verslechtering zal ondergaan, zoodat ook uit dien hoofde men niet ai te optimistisch gestemd kan zijn ten aanzien van de koersontwikkeling op onze obligatiemarkt. Aan de andere zijde staat natuurlijk, dat onze obligaties op een bepaald koerspeil den steun zullen ondervinden van de publieke fondsen en van het Beleggersfont. De aandeelenmarkt heeft zich deze week iets minder manmoedig gedragen dan de vorige week het geval is geweest Er hebben zich hier en daar, mede eenigs zins onder den invloed van een nerveus New York, wat liquidaties voorgedaan, doch niettemin kan men zeggen, dat het thans heerschend koerspeil (dat in het al gemeen het laatste is sinds 1936) niet is tot stand gekomen door zware verkoopen, doch door gebrek aan kooplust. De verhezen zijn dus voor het overgroote deel slechts boek verliezen en waar de prolongatie-posities slechts uiterst beperkt zijn behoeft men vooralsnog ook niet voor groote gedwon gen verkoopen bevreesd te zijn. De tech nische positie der beurs blijft dan ook gunstig en mocht eindelijk de maanden lange spanning verminderen, dan is het nagenoeg zeker, dat de koersen met spron gen omhoog zullen gaan. De goederenmarkten hebben tot dusver geen blijken van ernstige inzinking gege ven. Het is waarschijnlijk, dat de aankoo- pen voor oorlogsvoorbereiding en hamster doeleinden een tegenwicht vormen tegen de algemeene lusteloosheid in den handel, waarbij de laatstgenoemde factor ten aan zien van de meeste goederen toch nog een weinig meer invloed heeft. Aan de andere zijde heeft de waarschijnlijkheid, dat in <reval van een oorlog de meeste restrictie- plannen uit elkaar zullen vallen, geen zichtbare uitwerking op de markten der door productiebeperking beheerschte goe deren gehad. De Vereenigde Staten komen thans met Uw rheumatische pijnen hebben een tweezijdige oorzaak (1) overzuring> van het organisme en (2) een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Er is nu een middel, dat beide oorzaken tegelijk bestrijdt; dat middel is Vange Salts. De zuur-reduceerende eigenschap is zóó sterk, dat het zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn neutrali seert. En niet alleen, dat het een uitste kende zuur-reduceerende werking heeft, doch Vange Salts werkt tevens aansporend op lever, nieren en ingewanden, zoodat deze organen urinezuur en andere afvalstoffen regelmatig uit het liohaam zullen verwijde ren. Juist door de gelijktijdige ontzuring en zuivering van het lichaam bereikt men met Vange Salts zulke bijzondere resultaten. Lijders aan rheumatische pijnen, wan hoopt niet en neemt een proef met het nieuwe, krachtige middel Vange Salts. Over de verrassende resultaten der dubbele wer king zult ge meer dan tevreden zijn. Prijs 85 cent, voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 2993 (Ineez. Meel een voorstel, waarmede zij zullen trachten, twee vliegen in één klap te vangen. Gelijk bekend, zitten zij eenerzijds opgescheept met een ontzaglijk surplus aan katoen en tarwe, dat zij noch in eigen land, noch op de wereldmarkt, tenzij met belangrijke prijsoffers. kwijt kunnen. Anderzijds heerscht daarginds, niet ten onrechte, de vrees, dat de Vereenigde Staten, in geval van een wereldoorlog, aan bepaalde grond stoffen, die zij niet produceeren, ernstig gebrek zullen krijgen. Dit geldt voorname lijk rubber en tin Een voorstel is nu in de maak. om een soort ruili ansactie tot stand te brengen,waarbij de Vereenigde Staten op zich nemen. ca. 70 000 ton tin en ca. 250 000 ton rubber van de Britsche, Neder- landsch-Indische en andere productielan den op te nemen, waartegen deze zich dan zouden verplichten Amerika van een in waarde evenredige hoeveelheid katoen en graan te ontlasten, terwijl beide partijen de aldus overgenomen goederen als een soort ijzeren voorraad zouden moeten be schouwen. Hoewel het plan op het eerste gezicht aanlokkelijk lijkt, komt het mij toch voor, dat het grootste voordeel aan de zijde der Vereenigde Staten zou liggen. Engeland en Nederland zouden zich im mers moeten binden, om juist die goede ren af te nemen, waarvan in de Vereenig de Staten een overvloed aanwezig is. Hier voor zullen zij waarschijnlijk weinig voe len. Naar mijn meening stelt de ontzag lijke goudrijkdom der Vereenigde Staten, gepaard aan het feit, dat het hier gaat tusschen landen met vrije valuta's. Ame rika in staat, om de gewenschte rubber en tinreserve zonder een omslachtige en hinderlijke ruilovereenkomst te verwerven. (Nadruk verboden). In zijn tweede radiovoordracht besprak de minister van Economische Zaken, mr. M P. L. Steenberghe, den akkerbouw, waar bij hij eerst aandacht schonk aan de regee- ringsmaatregelen ten behoeve van de rog- geteelt. Al dadelijk noemde hij de wissel werking, die tuaBchen deze teelt eener zijds en de varkens- en pluimveehouderij anderzijds bestaat, daar de varkens en het pluimvee voor een groot deel met graan ge voederd worden. Voor 1930 waren de omstandigheden zoo danig, dat elk dezer takken van landbouw en veeteelt een bestaansmogelijkheid bood, doch daarna begon door de enorme prijs daling der landbouwproducten de ellende, in het bijzonder voor de tienduizenden kleine boeren in ons land, wier bedrijf een oppervlakte van 5 H.A. niet te boven gaat, maar waarop in totaal toch een kleine 400.000 menschen werk vinden, voor het grootste deel roggeverbouwers, varkens- en pluimveehouders. Tot steun aan den bedreigden graanver- bouw ging de regeering over tot heffingen aan de grens voor buitenlandsche granen. Daardoor worden de binnenlandsche prij zen indirect verhoogd, terwijl met de op brengst dezer heffingen andere takken van den landbouw worden gesteund. De ver hoogde prijs beteekent echter voor de var kens- en pluimveehouders hoogere kosten. De regeering pleegt, indien het noodig is, dit bezwaar te ondervangen door op de rogge, welke voor dierlijk voedsel bestemd is, een toeslag te geven, waarbij, om te voorkomen dat over dezelfde rogge meer dan eenmaal deze toeslag zou worden be taald. deze rogge met een onschadelijk stof rood worde gekleurd. Men noemt dat-dena- tureeren en den toeslag „denaturatietoe- slag" of „denaturatiesteun." Aan de moeilijkheden van den graan handel wijdde de minister dan ook een af zonderlijk woord. De opeenvolgende verhoogingen van de invoerheffing op rogge In den zomer van 1938 ontmoette in de kringen der graan handelaren veel critiek. omdat deze maat regelen liet, naar men in die kringen zeide onmogelijk maakten, de prijzen voor den voorverkoop te berekenen. Dit zou wel mogelijk zijn geweest, aldus de handelaren, indien een voor langeren tijd ongewijzigde invoerheffing was inge steld. gepaard aan een meer variabelen de- naturatietoeslag. Bovendien had verhoo ging van de heffing aan de grens volgens den graanhandel geen resultaat meer, daar het aanbod van binnenlandsche rogge zoo groot was, dat de prijs toch niet zou stij- gen. Deze zienswijze achtte de minister niet juist De heffingsverhoogingen hadden wel degelijk voor het binnenland haar prijsop- trekkende uitwerking behouden. Immers de buitenlandsche prijsdalingen werden opge vangen; alleen door de snelheid er van kon de binnenlandsche roggeprijs niet steeds boven de f.7 25 per 100 K G. worden gehandhaafd. Overgaande tot de aardappelteelt, be sprak de minister voorts de be teekenis van de aardappelmeelindustrie in de veenstre- ken. Ondanks de steunmaatregelen zijn de vooruitzichten zeer ongunstig, vandaar dat gezocht wordt naar nieuwe afzetgebieden en -mogelijkheden voor aardappelmeel, zooals fabricatie van een bepaalde soort veevoeder uit aardappelen. Ook wordt het aardappelmeel meer en meer gebruikt voor het vervaardigen van bakeliet. Ook ten aanzien van de consumptie aardappelen. voor den landbouw als wissel vrucht onmisbaar, werden maatregelen ge troffen. De mindere kwaliteit werd van de markt afgehouden doordat er een denatu- ratieregellng werd ingesteld, volgens welke voor de aardappelen, die voor veevoeder werden bestemd, een toeslag wordt ver strekt, nadat zij gedenatureerd worden. Voor de financiering van dezen steun moet de teler van consumptieaardappelen een teeltheffing van f. 50 per H.A. betalen. Hoe wel deze heffing veelal een zware last be teekent voor den teler, is de opbrengst er van nog lang niet voldoende om de aard- appelsteunregeling te financieren. Bij den laatsten oogst b.v. was de opbrengst der heffing op bijna f. 3.000.000 te schatten, doch voor den steun, exporttoeslag en kos ten was in totaal f 4.500.000 noodig. Het te kort van f. 1.500.000 wordt uit het Land bouwcrisisfonds bijgepast. De teelt van suikerbieten als wisselvrucht is mede voor den akkerbouw onmisbaar, bovendien geeft zij aan vele handen werk. Door deze cultuur kunnen wij in eigen be hoefte aan suiker voorzien. Bij den steun aan deze teelt, welke in 1930 door den die- pen prljsval van de suiker noodig werd, moet rekening worden gehouden met de belangen van Ned.-Indië, dat een rietsui- kerexport van internationale beteekenis Hééft Met onze overzeesche gewesten is een afspraak gemaakt, dat Nederland zioh een maximum stelt van tot suiker te ver werken suikerbieten Voor den oogst 1938 bedroeg deze hoeveelheid 1575 millioen kg bielen, hetgeen ongeveer overeenkomt met onze binnenlandsche behoefte aan tafelsui ker. Indlë levert dan wat noodig is voor onze industrie, in het bijzonder voor de conservenlndustrle en de productie van ge condenseerde melk. Ook Suriname krijgt van deze leverantie haar deel. PAARDEN VOOR EEN MILITAIREN KEUKENWAGEN OP HOL. Eén gewonde en vrij veel schade te Rotterdam. Gistermiddag zijn twee paarden, gespan nen voor een militairen keukenwagen, op den Molenwaterweg te Rotterdam op hol geslagen. De paarden, die eerst des morgens in de provincie waren opgevorderd, waren aan het rumoer van de stad niet gewend, zoodat er twee sergeants bij den wagen wa ren. Op een oogenblik. dat de sergeant, die op den bok zat. was afgestapt, gingen de paarden er vandoor, den keukenwagen meesleurend. De sergeants werden niet ge wond. De paarden met den wagen botsten tegen een vrachtauto, die beschadigd werd. daarna tegen een personenauto, die ook beschadigd werd, waarna op den hoek van den Molenwaterweg en de Poortstraat, de keukenwagen kantelde, zoodat de paarden struikelde Hierbij werd de 38-Jarige W, J. Westphal, wonende in de Mauritsstraat. die juist op zijn rijwiel passeerde, getroffen Met inwendige kneuzingen, is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Behalve dit persoonlijk ongeluk, hebben de op hol geslagen paarden, zooals uit het bo venstaande blijkt, dus nogal wat schade aangericht „N.R.Crt." INVAL IN EEN SPEELHOL TE ROTTERDAM. Dezer dagen heeft de Rotterdamsche po litie een goeden slag geslagen. Men ver moedde, dat in een pand aan de Galerij hazardspel bedreven werd. Een inval lever de resultaat op. Een groep van 10 men schen. die zich met dobbelen bezig hield, werd aangetroffen. Allen werden naar het hoofdbureau overgebracht, waar proces verbaal werd opgemaakt. Met uitzondering van zekeren B. van S.. een 39-Jarigen koop man, die beheerder van deze speelgelegen- heid was, werden de aangehoudenen na verhoord te zijn. naar huis gezonden. Uit het onderzoek bleek o{m dat som mige spelers groote bedragen, in sommige gevallen zelfs tot f. 150, hadden verloren. MET PAARD EN WAGEN IN SLOOT GEREDEN. Veehouder gedood. Doordat het paard van den veehouder Hoekstra uit Oldeboom (Fr.) schichtig werd, reed Hoekstra met paard en wagen in een sloot. De man viel en kwam onder den wagen terecht. Hoewel het omstanders spoedig gelukten het slachtoffer onder den wagen vandaan te krijgen, waren de levensgeesten reeds ge weken. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN ONGELUK MET POLITIEKEN ACHTERGROND. De „Solr" maakt melding van een mis drijf, dat Donderdagavond onder geheim zinnig omstandigheden gepleegd is op den weg van Luik naar St. Truiden, onder de gemeente Heers. Daar is Donderdagavond een taxi tegen een boom gereden en in een sloot gestort. In den wagen bevond zich het lijk van den chauffeur, die door twee ko gels in den nek gedood was en dat van zijn passagier, die zich een kogel door de slaap had geschoten. Op het lijk van den moor denaar vond men een briefje met de woor den: „Ik zat naast mijn vijand, mijn bloed kookte en voor jou, Hitier. heb lk gedood. Voorts trof men op het lijk van den moor denaar een kaart van het Helmattreue- front te Eupen aan, alsmede twee doozen patronen en een kleine som gelds. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur vertrok de ..Oehoe" van Schiphol naar Indië. Aan boord bevond zich 433 Kg. briefpost. 38 Kg. pakketpost en 372 Kg. vracht. VI)i passagiers hebben geboekt. zijn behalve aan on> Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG. Haarl.rtraai 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 1M. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 129. W. P. v. SAVOYEN, K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. hel Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. Hillegom; een der meest bekende bloembollencentra Daar vond gistermiddag een gebeur tenis plaats, die getuigenis aflegde van de groote activiteit, die dit jaar ont plooid wordt door de Hillegomsche Ver. tot bevordering van Vreemdelingen verkeer. Zulks mede in verband met het 60-jarig bestaan der afd. Hillegom der Aig. Ver, v. Bloembollencultuur. Men zal zich herinne ren, hoe met het oog op dit feit, door het personeel van verschillende kweekers in November in het centrum der gemeente Hillegom niet minder dan ongeveer 100.000 bollen zijn geplant, o.a. rond het Gemeente huis. En deze beloven thans zeer binnenkort een schitterenden aanblik op te leveren Maar er zijn voor de komende „bloemen- weken" nog méér attracties in Hillegom, waarvan men zal willen profiteeren Zoo is gistermiddag het bloemenseizoen te Hillegom offioieel geopend in een spe ciale bijeenkomst, in hotel „Het Wapen van Friesland", waar 56 jaar geleden de A. N. W. B. werd opgerioht. Hierbij waren talrijke gemeentelijke en andere autoriteiten aan wezig. De voorzitter van het Actie-Oomité. de heer H. Scthoonderbeek heeft ons in een korte rede duidelijk gemaakt, wat thans in Hillegom. bekend door zijn talrijke fraaie wegen en binnenpaden temidden der rijk ste bloemenvelden, te zien zal zijn. En wij hebben tijdens een rondrit per bus en een rondvaart per schuit kunnen consbateeren, dat hij niets te veel gezegd heeft In ongeveer acht dagen tijds heeft men het een en ander voorbereid, dat een bezoek aan Hillegom in de komende weken stellig zal veraangenamen en stimuleeren. Allereerst: de Uitzichttoren, ongeveer 12 M höog en staande aan de v. d. Ende laan Van hier af heeft men een waarlijk schit terend vergezicht over de fraaie bloemen velden in het rond: het reikt héél ver en men ziet Holland's glorie van deze hooge plaats in volle pracht. Nog één a twee we ken: en dan zal de cliimax der bloemen weelde bereikt zijn! Vlak bij den toren, aan de Oude Beek. liggen de schuiten gereed, waarmee de be zoekers zich zaohtkens laten duwen door het water en waar zij uit kijken naar de massa's bloemen die daar prijken en geuren temidden eener weldadige rust. Helaas regende het gistermiddag tijdens onzen rondgang, maar dat deed niets af aan de opgewekte stemming van allen, wier humeur vanzelfsprekend den hoogsten graad be reikt temidden van zóóveel natuurschoon! Een V.V.V. rondvaart, zal dè sjjeciale attractie zijn voor de vele binnen- en bui tenlanders, die natuurlijk een bloemen- paradijs als Hillegom thans is, tomen be zoeken. Nóg maakten wij per autobus een toohtje langs Leidschesbraat, Hyaointhenlaan, Vee- nenburgerlaan, Loosterweg m en n en de Pastoorslaan, één van de zeer vele route's, die thans voor den bloemenliefhebber door de uitgestrekte gemeente Hillegom te maken zijn en voor hem tot een lust voor oog en gemoed worden Het ..bloemenfestljn" te Hillegom is ge opend door den burgemeester Jhr. mr. dr. O. F. A. H van Nispen tot Pannerden, die zeide, het initiatief van V.V.V. zeer bijzon der te waardeeren en zijn groote vreugde uitsprak voor de bestaande samenwerking der onderscheidene middenstandsvereeni- glngen. In deze spannende tijden zullen ongetwij feld velen zich willen bezinnen op de schoonheid der natuur. Het gemeentebestuur waardeert buiten gewoon. wat hier door V.V V. tot stand ls gebracht. De burgemeester eindigde met op de mogelijkheid te wijzen, dat op den duur ook mlschien ten deze op de samenwerking met het gemeentebestuur gerekend mag worden De Hillegomsche Radio-Centrale zorgde tijdens den ontvangst van de vele gasten voor vrooiijke gramofoonmuztek en nadat men zich verkwikt had aan de vriendelijk door V.V.V. beschikbaar gestelde tractates, volgde de rondgang door Hillegom's bloe menweelde. Na afloop vereenigden allen zich in de zaal van hotel ..Flora", waar door verschil lende afgevaardigden van reis- en andere vereenlgingen Hillegom's lof zéér gerecht vaardigd in velerlei toonaard bezongen werd. Tevens is hartelijk dank gebracht aan allen, die hun medewerking verleenden aan de organisatie van dit bloemenfeest, dat zeker zal bijdragen tot den uitstekenden naam van Hillegom als centrum van nar cissen. hyacinthen en over korten tijd de tulpen. Wij hebben een prettige herinnering be houden aan de hartelijke ontvangst van de Ver voor Vreemdelingen Verkeer te Hillegom en zijn ervan overtuigd, dat nie mand zich over een bezoek aan de bloe menvelden zal behoeven te beklagen nu men zich te Hillegom extra veel moeite heeft gegeven, landgenoot en vreemdeling in elk opzicht tegemoet te komen! Ten slotte roerde de minister nog even de gevolgen van de inpoldering der Zuider zee aan voor de aardappel- en suikerbie tenteelt, die ook daar als wisseiteelt noo dig zijn. Voor de daardoor veroorzaakte grootere productie zal naar nieuwe afzet mogelijkheden moeten worden gezocht. Reeds zijn proeven genomen met het dro gen van suikerbieten, waardoor het product langer houdbaar blijft. 1. Door den Schot Graham Bell in 1876. 2. De tuberkel-bacil werd in 1882 ontdekt door Robert Koch. 3. Minister Colijn is geboren 22 Juni 1869 te Haarlemmermeer. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10