LAATSTE BERICHTEN Nu Chamberlain en Daladier hebben gesproken IEIDKH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 14 April 1939 Zal de waarschuwing worden verstaan Binnenland en ernstig gewond BEURSOVERZICHT Buitenland De Nederlandsthe padvinders Italië en Albanië Nog eenige stemmen over Chamberlain's rede MARKT EERKIITIM^ De dag, waarnaar de wereld met zooveel spanning heeft uitgezien, de dag, waarop Engeland zou spreken, is voorbij, Engeland heeft geeproken In wezen precies, zooals men zioh dit had voorgesteld na de diverse berichten daar omtrent. Zelfs is de garantie aan Roemenië I nog aks een surplus te beschouwen op de verwachtingen. En toch: voelt men zich ge- I heel en al voldaan? Wij voor ons doen dat niet en wij gelooven velen met ons niet. Zelfs al neemt men aan, dat Engeland niet verder kon gaan dan het thans gaat. Het is de toon van Chamberlain's rede, die o 1. teleurstelt. Deze toon zal te Rome en Ber lijn geen indruk maken Daar verstaat men onder het huidige bewind slechts krachtige, gespierde verklaringen en Juist daaraan hapert het in Ohamberlaln's rede. In dit I opricht is Daladier's rede heel wat beter, al wordt hetzelfde gezegd. Maar juist van Engeland in de eerste plaats moet de pre ventieve werking uitgaan Preventieve werking,, dat is het juiste woord. Niemand ter wereld verlangt naar oorlog en daarom dient de vredespolitiek te worden gevoerd tot het bittere einde. Maar aan den anderen kant, wanneer men dan wil waarschuwen, dat verdere daden van agressie tegen kleine landen niet meer zuilen worden geduld, dan dient de partij, tegen wie deze waarschuwing is gericht, niet in het minst ln twijfel te worden ge laten en Is het psychologisch gewensoht die taal te bezigen, die men daar het beste be grijpt. In dit opzicht hééft Engeland gefaald en dit verklaard o.l. ook, waarom de oppositie, I hoewel geheel het standpunt der regeering I onderschrijvend, scherper was dan 10 dagen I geleden bij de garantie aan Polen. Halifax heeft in het Hoogerhuis nadruk- I kelijk de preventieve beteekenls erkend I ..de Britsche regeering kent den ernet van I haar besluit, hetwelk na rijp beraad ge- I nomen is; irr de vaste overtuiging, dat, zoo- I ais de zaken er thans voorstaan, een vol- I komen duidelijke uiteenzetting van haar I houding bij bepaalde gebeurtenissen, waar- I bij wij in geen geval werkelijk afzijdig zou- I den kunnen blijven, deze gebeurtenissen I minder waarschijnlijk zal doen zijn" Juist daarom had een krassere toon meer I uitwerking kunnen hebben Ook al wil Engeland de banden met Ita- lië nog niet verbreken, van oordeel, dat I Rome de gelegenheid moet worden gelaten I om „den weg terug" te vinden. Waardoor, I zou deze opjet Slagen, BërliJ.n ongetwijfeld I mede zou worden geremd. Doch hoe het zij, Engeland en Frankrijk I hebben thans Griekenland en Roemenië I dezelfde garanties gegeven als Polen. I Het terrein, waarop de totalitaire staten I zioh kunnen werpen, is dus opnieuw beknot I en vermoedelijk zal dit proces nog voort- I gang hebben. De mogelijkheid wordt n.l. onder het oog gezien, dat Polen zich aansluit bij de garan- I tie voor Roemenië, en met Warschau wor- I den voortdurend besprekingen gevoerd. Aan Poolsche zijde neemt men echter I nog reserve ln acht, constateerend, dat door I de Fnansoh-Britsche garanties de Poolsche I verplichtingen niet worden uitgebreid. Voorts zij hartelijke en openhartige be- I sprekingen aan den gang met Turkije, en I het ls waarschijnlijk, dat, wanneer deze be- I eindigd zijn, nog een verklaring zal worden I afgelegd ten aanzien van de Britsche hou- I ding tegenover Turkije, ingeval Turkije I wordt aangevallen. Ofschoon zich met betrekking tot Bur- I garije moeilijkheden voordoen, is de moge- I lijkheid niet uitgesloten, dat Bulgarije ten slotte zal toetreden tot de groep van mo gendheden, aan welke bij een Duitschen of Itaiiaansohen aanval steun zal worden verleend. In Griekenland en Roemenië heerscht begrijpelijkerwijze vreugde over de toezeg gingen der Westersche democratieën. Roe menië is zelfs bijzonder verrast, omdat men daar op een garantie nog niet rekende. Naar verluidt, zou Frankrijk deze echter hebben doorgedreven! Met de sovjets vlot het echter nog niet, hoewel ontegenzeggelijk juist is, dat dezen I niet mogen ontbreken. Het schijnen de Bal- I kanlanden en Polen te zijn, die nog huive rig blijven ten aanzien van vaste betrek- I kingen met het communisme. De ontvangst in Duitschland ls als te ver- I Wachten was. De „Deutsche Dienst" schrijft: De redevoering van Chamberlain, welke een zoo groote sensatie zou brengen, kan I slechts een heel grooten bluf genoemd wor- I den van de soort, zooals wij in de verkla- I ringen van den Engelschen minister-presi dent in de laatste maanden steeds hebben aangetroffen. Men kan slechts beweren, dat zij noch zijn vrienden tevreden heeft gesteld en de oppositie heeft gekalmeerd, I noch op de as-mogendheden eenigen in druk heeft gemaakt. De geheele Jongste ontwikkeling, waarin Engeland een zoo treurig beroemde rol speelde en welke een klaaglijk einde heeft I gevonden door de redevoering van den mi- I nister-president in het Lagerhuis, bewijst opnieuw, dat Engeland paniek en oorlogs stemming noodig heeft om tenslotte op te j.re den in de rol van vredesstichter. In wer- kelukheid evenwel om als lijkenroover een I buit binnen te halen, welke voor hem in I rustige tijden volkomen onbereik- I 0aar zou zijn. Het is zacht uitgedrukt een i ongegeneerdheid, wanneer Engeland zich I z'-'n twijfelachtige bescherming I bieden aan de Grieksche regeering, I nf'ke zoo juist door haar hartelijke gestel- I °ta,?'sseling met de Itaüaansche re- heeft bewezen, dat zij zich niet irpicnv^ v°eJl Hetzelfde geldt voor het En- I m 7,,uaÏÏ aarl Roemenië. Ook Turkije i hoirfii die ln vriendschappelijke s!',reuklJn?en «'aan tot de as-mogendhe- kleine staten Het is niet te veronderstel- L.._J len, dat de zelfbewuste en in hun nationaal UliflC VTOUW (II 01311(1 06133X1 gevoel zoo trotsche volken van den Balkan zich door deze Engelsche methoden gesticht en gestreeld voelen Beziet men de rede- Vannacht omstreeks twee uur heeft zich te Overdinkel, gemeente Losser, een tra gisch ongeval voorgedaan, waarvan de on geveer 80-jarige alleenwonende ongehuwde vrouw M. Elslhof, die nog steeds een petro leumverlichting gebruikt, het slachtoffer ls geworden. De vrouw had de gewoonte.'s nachts voor haar bed bij een petroleumlampje te bid den. Waarschijnlijk was dit vannacht ook het geval en heeft zij hierbij het lampje omgestooten. waardoor brand ontstond tn het vertrek en zij zelf eveneens in brand geraakte. Door haar schreeuwen werden de naast haar wonende buren wakker Toen deze, de twee gebroeders F. M. en G. M binnendrongen, was alles in dikken rook gehuld. Niettegenstaande dat zagen zij echter de vrouw brandend op een stoel voor het bed zitten Zij droegen haar ijlings naar buiten en doofden de vlammen, waar bij zij zelf enkele brandwonden aan de handen opliepen, en waarschuwden onmid dellijk dr. de Bruyn uit Losser Deze achtte den toestand van het slachtoffer zoo zorg wekkend, dat zij per personenauto naar het R.K. ziekenhuis te Losser moest worden overgebracht. Zij was deerlijk gewond aan gelaat, armen en beenen Haar kleeren waren als het. ware van het lichaam afge brand. Dank zij het actief optreden van omwo nenden, kon de brand in de woning met behulp van emmers water gebluscht wor den. zonder dat de brandweer gealarmeerd hoefde te worden. voering van Chamberlain op de keeper, dan brengt zij niets nieuws. Zij laat slechts zien, dat Engeland niets heeft geleerd. Dat de verklaring van den Franschen premier Da ladier precies gelijkt op die van Chamber lain en dezelfde onverstandige opvattingen weergeeft, zal niemand ter wereld verwon deren De jonge volken van het vasteland zullen zich daardoor niet in hun ontwikke ling laten storen. Zij houden zich aan realiteiten en daar mede hebben zij de toekomst. Engeland kan rustig politiek in het luchtledige voe ren en ideologieën en fantasieën najagen. Het heeft alleen het verteden, dat moge een troost zijn. Italië houdt zich stiller De bladen geven nog geen of weinig commentaar Men ziet in de Jongste gebeurtenissen een voortzet ting der omsingelingspolitiek Voorts is men van meening, dat de ver zekeringen die aan Roemenie zijn gegeven, moeilijk een ontspanning kunnen brengen tusschen Boekarest en Boedapest, want zij kunnen volgens fascistische kringen te Rome, Roemenië alleen maar hardnekkiger op zijn standpunt klemmen wat betreft zijn weinig transigente houding tegenover de Hongaarsche aspiraties. In Albanië gaat Italië overigens rustig zijn gang. Koning Victor Emmanuel heeft met goedkeuring va.n den grooten fasclstl- schen Raad de kroon aanvaard en met levensmiddelen etc. tracht men het Alba- neesche volk te winnen. Schepen mais en meel zullen onder de armen worden ver deeld. Albanië ls natuurlijk uit den Vol kenbond getreden. Voor de houding van Italië zal de ont ruiming van Spanje intusschen beslissend zijtn. Geheel gerust is Engeland blijkbaar zelf niet want bij Gibraltar worden aller lei maatregelen genomen naar aanleiding van Spaansche troepenconcentraties. En Frankrijk maakt zich bezorgd over het terugzenden van groote contingenten troe pen naar Spaansch Marokko. En wat te zeggen van het volgende? De Duitsche regeering heeft de Britsche en de Fransche regeering medegedeeld, dat de gebruikelijke voorjaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot dit jaar voor de Spaan sche kust zullen worden gehouden en on geveer een maand zullen duren. De be trokken oorlogsbodems zullen hun thuis havens op 18 dezer verlaten en bestaan uit zes kruisers, waaronder drie van het type Deutschland", een flottielje torpedojagers duikbooten en hulpschepen Franco zou misschien de manoeuvres bij wonen De Britsche pers stemt algemeen jn met de rede van Chamberlain en men is het er algemeen mede eens, dat het Britsch-Ita- liaansche verdrag niet moet worden opge zegd, zoo lang Italië nog in de gelegenheid ts de verplichtingen na te komen. De „Times" wijst er op, dat de werkelijke proef zal komen na de parade te Madrid. Wanneer dan de Italiaansche troepen niet teruggetrokken worden, behoeft het ver drag niet eens opgezegd te worden. Ten aanzien van de garanties, welke Engeland in Oost-Europa op zich heeft genomen schrijft de „Times", dat deze verantwoor delijkheid niet lichtzinnig is aanvaard. Zij zijn een antwoord op den loop der gebeur tenissen. waarop geen ander antwoord mogelijk is. De „Daily Telegraph" keurt de beslissing het Britsch-Italiaansche verdrag niet op te zeggen goed, omdat een geschil tusschen Italië en Engeland in de Mlddellandsche Zee gelijk zou staan met in de kaart van Duitschland spelen. De „Daily Mail" veroordeelt in dit ver band de halve maatregelen tot versterking va.n het leger. Het blad dringt aan op het Invoeren van den militairen dienstplicht als eenig werkelijk democratisch middel een werkelijk nationaal.leger op de been te brengen. De „News Chronicle" betreurt dat de zoo weinig merkbaar is van werkzame samen werking met de sovjet-unie, want zonder de sovjet-unie vormen de huidige maat regelen geen werkelijke collectieve veilig heid. De „Daily Herald" dringt eveneens aan op samenwerking tusschen Engeland, Frankrijk en de sovjet-unie, terwijl de „Fi nancial News" deze samenwerking het cement noemt, zonder hetwelk het vredes- front niet in stand kan woraen gehouden. Verder dringt de „Financial News" aan op het onmiddellijk verleenen van credieten aan de kleine staten van het vredesfront tot het aankoopen van wapenen, vooral aan Roemenië, terwijl de landen ook moe ten worden geholpen, opdat zij niet ge dwongen worden te treden in het Duitsche rirhrvo^ige^^ke.^itahe^n1^4- VAN TWAALF METER HOOGE STELLING nomlsche samenwerking. De „Yorkshire Post" het blad van Eden verlangt, dat de regeering een meer positieve houding zal aannemen. In Frankrijk hetzellde beeld. Men is van oordeel, dat een krachtige organ.satle van collectieve veiligheid is geschapen tegen cder misbruik van macht De meeste bla den verlangen evenwel, dat ook de Sovjet- Unie in het systeem wordt ingeschakeld De Jour'' bericht, dat Zuid-Slavië niet is genoemd, omdat 'de regeeringen te Athene e'n Boekarest te Parijs en Londen uitir.e hadden gegeven aan hun bezorgd heid. terwijl de regeerng te Belgrado ver klaarde eeheel gerustgesteld te zijn door de verzeker,ng van Rome. De Petit Journal" verlangt thans, dat Engeland militairen dienstplicht ral nvoe- ren dat Frankrijk 5000 vliegtuigen zal bou wen en dat de Vereenlgde Staten de neu- traliteitswet zullen wijzigen. Sant Brice schrijft in de .Journal" dat jarige F. Neerhout uit Rotterdam kwam ei- minder slecht af. Hij kreeg een armwonde en een gebroken neusbeen. Alle drie slachtoffers zijn naar het R.K. ziekenhuis te Schiedam vervoerd, waar Neerhout na verbonden te zijn, het zieken huis kon verlaten. De andere twee zijn er ter verpleging opgenomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De fabrieksarts, dr. Geerdes. heeft den slachtoffers de eerste hulp verleend. VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is nabij het Lex- kensveer op den Rijn onder Wageningen de 44-jarige onderofficier van de genie uit Gorinchem, P. Postema, aan boord van een sleepboot- doordat hij een slag kreeg van een kabel, over boord geslagen en ver dronken. Bij K. B. is aan den heer A. van Pelt op zijn verzoek met ingang van 15 April 1839 eervol ontslag verleend als notaris te Llsse. - VAARDIGHEIDSINSIGNES VOOR LUCHT BESCHERMING EN VOOR NATIONALE DIENSTEN. Op de jongste vergadering van den Na- tionalen Padvindersraad onder presidium van Prins Bernhard gehouden is een rap port over de wenschelij kheid tot het in voeren van verkenners-vaardigneidsinsig- nes voor luchtbescherming en voor natio nale diensten, besproken. Het rapport, van de hand van den heer A. H van Leeuwen, secretaris van den Na- tionalen Padvindersraad. tevens lid van den raad van advies van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming han delt in de eerste plaats over de wensche- 1 ij kheid, dat iedere padvinder op de hoogte zal zijn van hetgeen van de burgerbevol king wordt verwacht in het belang van de eigen veiligheid. Het gaat van het stand punt uit, dat de jongen niet wordt inge schakeld in het plan der overheid voor de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De eischen voor het insigne handelen hoofdzakelijk over het kunnen improviseeven van een schuilloopgraaf, het onschadelijk maken van brandbommen- het gebruik van een gasmasker, vervoer van gaszieken uit een gasatmosfeer. terwijl als eerste vereischte wordt gesteld, dat de padvinder het insigne ambulance heeft be haald. Voor de opleiding der padvinders voor dit Insigne zal contact gezocht wor den met de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming, teneinde de beschikking te ver krijgen over instructeurs voor dit insigne en over beoordeelaars om de jongens te toetsen, alvorens het insigne wordt toege kend. Eveneens werd besloten tot invoering van het insigne „nationale diensten", dat uit sluitend bestemd is voor de padvinders, die een verklaring van de ouders of voogden kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij ln geval van oorlog bij een der overheids diensten mogen worden ingedeeld. Gedacht is hierbij aan eerste-hulp dienst, luchtbe scherming, brandweer, politie, evacuatie dienst, kustwacht De mogelijkheid om de jongens In tijd van nood bij een dezer diensten te plaatsen zal dader worden on derzocht. Het ligt in de bedoeling in over leg met de betrokken diensten de jongens, die daarvoor in aanmerking komen, in vre destijd reeds in te deelen. zoodat zij bij eventueele oefeningen reeds kunnen mee doen. Tenslotte wijst de samensteller van het rapport op de mogelijkheden voor de padvinderstroepen om te helpen bij de oefeningen, welke in vredestijd worden ge houden door de verschillende diensten voor de beveiliging van de bevolking in oorlogs tijd. waarbij de padvinders kunnen hel pen in groepsverband onder eigen leiding. GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Vanmorgen waren drie werklieden op de werf Gusto v/h. A. F. Smulders te Schie dam op een twaalf meter hooge stelling werkzaamheden aan het verrichten, toen plotseling een van de dwarsbalken van deze stelling brak en alle drie werklieden naar beneden stortten. Hierbij liep de 22-jarige ongehuwde J. Bakkes uit Schiedam een wervelfractuur en een zware hoofdwonde op. Zijn toestand moet zeer zorgelijk wor den geacht. De 30-jarige gehuwde J. Win ters. ook uit Schiedam, liep eveneens een wervelfractuur op. terwijl zijn nieren wer den beschadigd. Ook zijn toestand is zeer ernstig. Het derde slachtoffer, de gehuwde 30- do,, »'«ii coi ae as-mogenane- 1 eeui't niet den geringsten wensch te voi-t - van de zÖde van Engeland lLV^rkriJSen Deze feim Engelsche zon m werkelijkheid een voogdij gebruiken over de wet willen veranderen, vooral nu in het parlement veen eensgezlndhe'd dienaan gaande bestaat.. Men voegt hieraan toe. dat de Sovjet Ur.ie de slagboom moet vor- de verklaringen van Chamberlain en Dala- men in het Oosten van Eurooa in verband dier slechts etappen zijn in de organ satie met het gevaar, dat Japan oplevert bil een van de collectieve veiligheid wereld-conflict. Men zou wens"hen dat de Amer ka is ook zeer ingenomen. Men is van Sovjet-Unie haar houding du delljk zou oordeel dat de Vereenigde Staten worden bepalen, aangez en dit een aanduid ng zou aangemoedigd een gelijke houd ng aan te 3ljn, van hetgeen de Vereenigde Staten te nemen. Het .herstel" van de Fransche en verwachten hebben .an de Sovjet-Unie in Britsche diplomatie geeft nieuwe troeven geval an een conflict in den Stillen ln handen aan hen, die de neutralltelts- Oceaan. De ministerraad, die hedenochtend on der voorzitterschap van den duce heeft vergaderd, heeft zijn Instemming betuigd met het besluit van den koning, de kroon van Albanië te aanvaarden. De koning van Italië en Albanië en keizer van Abessynie zal in Albanië vertegenwoordigd worden door een luitenant-generaal met zetel te Tirana. De ..Berliner Boersenzeitung" pubilceert een hoofdartikel onder het opschrift „po- liUek van onrust" waarin de beweegredenen var* Engeland en Frankrijk onderzocht wor den. Op welke wijze, aldus het blad, heeft de Itailaansche actie in Albanië gevaarlijke factoren voor Roemenië en Griekenland te weeg gebracht? Drukken juist niet de offi- cieele en nlet-officieelp verklaringen der beide Janden rust, zelfbewustheid, en de overtuiging van goede betrekkingen jegens Italië uit? In den grond van de zaak is het niets anders dan de teleurstelling, dat de jonge vooruitstrevende landen zich ontwik kelen zonder daarbij rekening te houden met de huichelachtige en verwrongen voor nemens van de Engelsche regeering, en front maken tegen bedreiging en omsin geling. De belangrijkste factor, waardoor het vertrouwen in Europa verstoord wordt, ligt in de poging het bolsjewistische Rus land met alle middelen bij het midden- Europeesche spel te betrekken. Het Duit sche standpunt is, dat de oplossing der Al- baneesche kwestie van een „de facto" ver houding een ,.dc jure" gemaakt heeft, waarmede aan elke onzekerheid een einde is gekomen. Hier is'sprake van een zuiver organische gebeurtenis, hetgeen daardoor bewezen wordt, dat het Albaneesche volk tegen de nieuwe oplossing geen tegenstand geboden heeft, en de nationale vergadering eenige dagen na den intocht der Italiaan sche troepen den koning van Italië de kroon van Albanië heeft aangeboden. Wij moetén vaststellen, dat de garantieverkla ring voor Griekenland en Roemenië door Frankrijk en Engeland niet uit den wil naar vrede voorkomt, doch uit het voornemen om onder den mantel der platonische vre- desliefde zich machtsposities tegen de tota litaire staten te verschaffen. AMSTERDAM, 14 April. Op de Amsterdamsche beurs bestond heden een onbehagelijke stemming. De affaire was wederom van geringe afmetingen, maar het aanbod had de overhand. Wel was ook thans weer een bescheiden hoeveelheid materiaal aan de markt, maar het absorptievermogen van de beurs was allesbehalve groot, zoodat opnieuw nadeelige verschillen moesten worden opgetee- kend. De geheele markt maakte den indruk dat de onzekere en gevaarlijke politieke -toestand een gevoel van mismoedigheid te voorschijn heeft geroepen. De kleine koersverbetering in ae beurs te New York voor verscheidene fond sensoorten werd te Amsterdam niet beantwoord integendeel werden de meeste shares niet onbe langrijk beneden de vorige prijzen afgedaan en in verscheidene gevallen werd onder de New- Yorksche pariteiten gehandeld. Voor locale rekening bestond eenjg aanbod, dat slechts plaatsing kon vinden tegen lagere koersen, niet het minst omdat de arbitrage zich vrijwel geheel afzijdig hield. De omzetten waren klein, waarbij liet meest nog omging in de staalwaarden en Anaconda's. Op de locale aandeelenmarkt werd bij de opening algemeen beneden het peil van de vorige slotkoersen gehandeld, waarbij de aan dacht er op dient te worden gevestigd, dat de slotprijzen gisteren op ongeveer het laagste punt van den dag lagen. Koninklijken openden een zevental procenten lager, en konden zich nadien een kleinigheid herstellen. Middenbeurs echter kwamen de ver- koopen weer in de meerderheid, zoodat rich opnieuw een inzinking voltrok. Op de indus- Iriemarkt gaven de Philips-aandeelen een ge heel overeenkomstig beeld te zien. Nadat aan vankelijk op een lager peil was gehandeld, trad een stijging in. die echter reeds spoedig werd gevolgd door een vrij scherpe reactie, zoo dat tenslotte een gevoelig verlies werd geleden. Unilevers en Aku's werden op kleine schaal verhandeld, waarbij nadeelige verschillen ech ter niet uitbleven. De tabaksafdeeling was zeer stil. De Sumatra-aandeelen zagen zich zonder uit zondering weer eenige procenten van hun koers ontgaan Voor scheepvaartfondsen bestond nauwelijks eenige belangstelling, desniettemin viel er eenig materiaal te verwerken, met het gevolg dat de koersen naar beneden gingen. De openlijke affaire in Rubberfondsen beperkte zich rot Amsterdam-Rubber, die na gedrukte opening eenige procenten stegen, waarna ver volgens een inzinking plaats vond. De meeste minder courante soorten verkeerden in reactie. De affaire in Suikeraandeelen was beperkt. H.V.A.'s werden verscheidene punten lager in gezet. Later op den middag kon een vrij flinke verbetering worden geconstateerd. De incou rante Suikeraandeelen golden algemeen lager. Op de beleggingsafdeeling ondervond men wederom de uitwerking van het gedrukte sen timent. Voor de Oude Schuld kwamen lagere noteeringen te voorschijn. Ook de obligatiën uit de jongere emissies waren aangeboden. In Duitsche fondsen ging weinig om. De koersen waren niet veel veranderd en toch iets lager. Fransche obligatiën waren aan de markt. De geldkoersen trokken verder aan en de prolongatiekoers steeg tot 2 procent. WAT KOSTTE DE SPAANSCHE BURGERKRIJG? Naar schatting zijn ongeveer 1.200.000 personen, waarvan 450.000 militairen en 750.000 burgers tijdens den Spaanschen burgeroorlog gedood. Wat de strikt militaire verliezen aangaat hadden de nationalisten 130.000 dooden te betreuren. Dit was het gevolg van de over- weldige meerderheid van Franco op het gebied van artillerie en luchtmacht. MIAJA TE MARSEILLE. De vroegere bevelhebber van het republi- kelnsche Spaansche leger, generaal Miaja, is aan boord van het schip „Ville d'Alger" te Marseille aangekomen. Hij weigerde een verklaring af te leggen. Men verwacht, dat hU vanavond naar Parijs zal vertrekken, aangezien hij toestemming heeft gekregen zich naar de hoofdstad te begeven. WISSELKOERSEN. Londen 8.813/4: (8.813/4): Berlijn 75.42V- (75 50); Parijs 4.99 (4.987/8); Brussel 31.68'/« (31.70»; Zwitserland 42.25 f42.25Kopen hagen 39.37»/* (39.37"/*)Stockholm 45 47»/: (45 47Va)Oslo 44.32'/: '44.32'/:); New York 1 38 7/16 (1.88 7/16); Lire Bankpapier 5.80 (5 80) Prolongatie 2; Part, disc 111/8: Dag geld 'ft: Re gistermarken 27 3/4: Handels- sper rmarken 7 11-/16; Reismarken 45'/:; Bankpapier 23 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HET TSJECHO-SLOWAAKSCHE PAVILJOEN OP DE TENTOONSTELLING TE NEW-YORK. De leiding van de tentoonstelling te New- York heeft aangekondigd, dat het paviljoen van Tsjeoho-Slowakije op 30 April geopend zal worden, niettegenstaande de pogingen van Duitsche zijde om den Tsjechischen commissaris te dwingen zijn voornemen op te geven. ENGELSCHE VROUWEN IN DEN LANDBOUW. Het Engelsche ministerie van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat reeds in vredestijd vrouwen zullen worden gerecru- teerd voor het vrouwen-landbouwleger, waarvan de leden zich bereid verklaren in tijd van oorlog op de boerderijen te gaan I werken. Het ministerie voegt hieraan toe, dat het werk op het land in tijd van oor log een vorm van nationaal werk is, welke van groot belang is. Het landbouwleger wordt gerecruteerd, niet alleen om de man nen te vervangen doch ook om de voedsel productie op te voeren. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN, 14 April. Veemarkt 15 Stieren: 198 Kali- en melkkoeien 180290, h. tam; 556 Varekoeien e.a. 120185, h. iets vlugger; 146 Vette koeien 180—290. 46—74, h. tam; 37 Vette kalveren 60—110. 0.70—1.05, h. tam; 511 Nucht. slacht- en fokkalveren 47, h. stroef; 100 Vette schapen 18—30 42—50. h. tam; 348 Wei- deschapen 8—13, h. tam: 1100 Vette en zuig- lammeren 14—23, 48—56. h. tam. vlug: 107 Lammeren; 32 Zeugen 4060, 328 Mestvarkena 18—36, 664 Biggen 8—12, h. mat; 1 Paard; 38 Bokken en geiten 310, h. mat, LEIDEN, 14 April. Kaasmarkt 47 part. Goudsche kaas le srt. 20—21, 2e srt. 1819; 9 part. Leidsche kaas le srt. 17—19, h. kalm. BODEGRAVEN. 13 April. Eierenveiling B.P. K.V. Aanvoer 12.855 kippeneieren, wit- 3.30— 3.60, bruin 3.403.80; Eendeneieren 2.60—2.80. HOOFDDORP, 13 April. Granen en Zaden (Boerennoteeringen Rogge 7.607.90; Chev. Gerst 7.858.25; Wintergerst 7.758; Haver 77.40; Dulveboonen 12.5013.50; Paardeboonen 99.25; Groene erwten 99.75; Vale erwten 16—18; Gele Mosterd 16.5018: Kanariezaad 7.508; Karwijzaad 32.5033.50; Blauwmaan- zaad 23—29. LEEUWARDEN. 14 April. Kaasmarkt Nagelkaas 25; Goudakaa-s 1128; Edammer kaas 19—22. Aanvoer 2964 Kg. Veilingboter 1.19 —1.15. Aanvoer 1/3, 6 6, 0/12 vaten. Com missie 74. Ver v. Zuivelmaatschappijen Edammer kaas 20 pl. 748, 40 pl 14'.15; Goudsche kaas 20 pl. 74—8. 40 pl. 144—16; Volvette 40 pl. 19420; Broodkaas 40 pl. 14415; Leidsche I kaas 20 pl. 884. Stemming kalm. LEIDSCHENDAM 13 April. Kropsla 4 50— 9.60: Stoofslk 1628; Bloemkool 17; Andijvie <p. Kg.25—35; Spinazie <4 Kg.) 1840; Pos telein 1922: Raapstelen 0.801.20; Rabarber 5.908 60: Snfjboonen 6088; Radys 0,80—1.80; Prei 14—18: Selderie 13—20. NAALDWIJK. 13 April. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Hortensia 0.45—1.15; Hek sen 1930; Azalea 5085: Cineraria 2444: Geranium 16—19; Calla 29—37; Violen 49—57; Copland 69; Bartigon 813: William Pitt 8—12; Yellows 11—17; Irissen: blauw 8—15, geel 8—12, wit 11—16; Lathyrus 18—28. NAALDWIJK 13 April. Bond Westland. Ex port Spinzie 69; Sla 6.509.70, 2e srt. 1.906: Bospeen 9; Radijs 1.10—2.80. NTEUWVEEN. 13 April 1381 Kippeneieren 33.35; 59 Eendeneiern 2.853; 5 Ganzen eieren 7. VOORHOUT. 13 April. Slachtkonjjnen 0.80 1.10; Jonge konijnen 1525; Kippen 40; Dui- ZEVENHOVEN. 13 April. Kippeneieren 2.503.25; Eendeneieren 2.50; Ganzeneieren 4; Bananen (2 st.) 40; Appelen (2 st.) 10. NIEUWKOOP. 13 April. Eierenveiling Aan voer 6000 eieren 3.103.50. WOUBRUGGE. 13 April. Eierenveiling Aanvoer 1900 st. Kippeneieren 3.503.80; Een deneieren 33.25; Kalko-meieren 5.40. ZOETERMEER. 13 April. Eierveiling Aan voer 15.000 stuks. Kippeneieren 3.153.95; Een deneieren 2.50—2.70; Kalkoeneieren 5; Ganzen» eieren 7.50,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3