EXPOSITIE f 2175.- Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 April 1939 NAAR DE BOLLENVELDEN OPEL SUPER SIX 5 pers. cabriolet Gebr. van ULDEN Provinciale Statenverkiezingen Hooqe Rijndijk 90 - Tel. 2610. Uit NedOost-Indië VERGADERING „EENHEID DOOR DEMOCRATIE." Sprekers: ds. A. R. Rutgers, dr. H. Brugmans en ds. G. Westmeyse. Gisteravond vond in de vrij goed bezette Stadscaal een bijeenkomst plaats der Ned. Beweging „Eenheid door Democratie". Deze werd geopend door den heer C. Lau, voor zitter der afd. Leiden, die er o.a. op wees, dat het ..Hou Zee" opgelost moet worden in een „Hoezee voor een vrij Nederland". Hierop sprak ds. A. R Rutgers over „Val- sche en ware democratie": deze merkte op. dat de dominé's wèl aan de politiek moeten doen, omdat de politiek aan de kerk doet. Het is in dezen tijd toch zeker duidelijk, dat de vraagstukken van het politieke en maatschappelijke leven ten nauwste sa menhangen met het geestelijke uitgangs punt. Wij hebben dus den plicht en de roe ping ons getuigenis te doen hooren. De kerken hebben Gods souvereiniteit te hand haven. Wij moeten getuigen tegen geeste lijke dictatuur, zij het die van rood. bruin of zwart. Spr. heelt een hartstochtelijke lieide voor de democratische vrijheid, doch deze kan alléén gered worden door geeste lijke en moreele herbewapening. Wjj wor den helaas ongemerkt reeds besmet door de bacil, die wu willen bestrijden. De ernstig ste vijand ligt binnen onze grenzen; het grootste gevaar is het infiltratieproces. Hoe hergeven wij aan de democratie de geeste lijke weerstandskracht? Wij mogen niet uitgaan van de volkssouvereiniteit Rous seau i, die geleid wordt door volksdemago gen en uitloopt op de tyrannie der massa, die op haai beurt weer getyranniseerd wordt door enkele leiders. Er Ls slechts één weg. tot behoud der geestelijke vrijheid. De democratie moet zich gebonden weten aan God's souverei niteit. De vrijheid van den enkeling en het recht van de gemeenschap moeten samen gebonden worden door de geest en de waarachtige souvereiniteit van Jezus Christus, door de liefde, die Hij in de we reld heeft gebracht. Tegen de staatsslaver- nij komt de mensch in opstand. Wie wil niet het ideaal eener waarachtige volksge meenschap het ideaal der nationaal- soeiallsten alsmede die van de volkeren? Doch wij kunnen dit alléén bereiken in vrij dienstbetoon. Met elkander moeten wij in liefde zoeken naar het belang en het heil van het gemeenebest. Hieruit zijn ook in dertijd onze christelijke democratieën ge groeid. De gemeenschap moet ons vrij la ten. doch wij moeten leven in innerlijke gebondenheid. Marionetten of geestelijke slaven zullen bij ons geen kans hebben. Er is slechts één leider: de macht van God, die Hij door Jezus Christus in de wereld gebracht heeft. Daarbij alleen zal ons volk gelukkig kunnen zijn en opgewassen zijn tegen de stormen, die thans de wereld be roeren. Dr. H Brugmans besprak vervolgens: „Het fascisme als nationaal gevaar". Wij zagen de extremistische partijen, aldus spr. aanvankelijk slechts als bewegingen, die eigenlijk in ons volksleven geen plaatshad den. Die konden wij ons wel permitteeren. Thans is dit vraagstuk 'in weinig jaren op geheel ander plan gekomen. Spr. begrijpt volkomen, dat er talloozen zijn, die naar „iets nieuws" zoeken. Het schip is echter thans op drift geraakt en wat zal zijn koers zijn? Tegenwoordig is nog maar het Duit- sche extremisme van rechts actueel. Het bolsjewisme fourneert slechts als propa ganda-object van het nationaal-socialisme. Alléén het fascisme is op het oogenblik het groote gevaar voor ons land. Er is een schitterendgeorganiseerde „wereldbewe ging" die in alle deelen der aarde tot zelfs in Patagonië toe werkt onder de leuze „Exporteeren of sterven". De volledi ge wereldbeschouwing van het nationaal- socialisme zien wij reeds in alle consequen ties in Duitschland. „Wezenlijke" dingen spr. wijst daar als historicus met den diepsten ernst op worden overal aange tast. De wereld kan dit niet verdragen. In zaken als „instinctbodem, bloed, ras enz." vindt de mensch niet zijn bestemming. Snel grijpen de theorieën om zich heen: men denke bijv. aan den groei van het anti semietisme in ons land. Men zal na Praag heusch niet plotseling Amsterdam verove ren. Spr. denkt echter aan het woord: „Het is waanzin, maar er zit methode in." Het is sprekers diepe overtuiging, dat dit sy steem op den duur ook Nederland's onaf hankelijkheid bedreigen zal, als men ziet, hoe Duitschland bezig is de wereld te kolo- niseeren. Waarom Nederland niet en Pata gonië wèl? Men verleent overal steun aan sympathiseerenden in andere landen. Het probleem stelt zich ook voor de N.S.B.ers, hoewel zij niet bewust landverraders mo gen zijn. Hier is duidelijk sprake van de tragiek van 't onbedoelde gevolg. Wanneer Mus- sert dit niet inziet, dan is hij óf van een beangstigende politieke onbenulligheid of hij bedreigt het Ned. volk. Spr. moet het eerste wel aannemen. Het Muenchener- accoord was slechts een étappe in de be dreiging van Europa door de hegenomie van één staat met een geweldige dynamiek. Na uitvoerig het verlies van onafhankelijk heid van Tsjechië met zijn eigen cultuur besproken te hebben, merkte spr. op, dat wij van ons volk houden, omdat het een stuk menschheid is. Op dit moment wordt dit menschelijke gevoel van saamhoorigheid en des geestes nog niet direct van buiten bedreigd, maar van uit een wereldbeschou wing. die gepropageerd wordt met het zwaard. In de „goed-praters" van deze anti-Nederlandsche beschouwing, ziet spr. een gevaar voor Nederland. E.D.D. roept op tot afweer. Nederland is een grens tus- schen twee werelden. Wij willen niet een wereld, waarin wij niet leven en niet ade men kunnen. Wij willen een democratie, die haar weerbaarheid en strijdbaarheid ontdekt heeft, een democratische toekomst en de moeilijkheden oplossen door eigen Nederlandsche, nationale vrijheidskracht met constructief besef en gemeenschaps gevoel. Tenslotte voerde ds. G. Westmeyse het woord over „Slaat dc wereldweegschaal door naar dictatuur of fascisme?" In deze titel zit hét probleem voor de a.s. verkie zingen. Er is tweeërlei werkelijkheid: de oppervlakkige en de diepere. De aanhan gers van E.DD. leven vanuit de laatste. Gróót is o.a. het gevaar van 't defaitisme, de onverschilligheid. Het fascisme bedreigt den massamensch. Wanneer men thans omerschilüg is, dan hebben wij den vijand reeds binnen de grenzen. Het infiltratie proces heeft reeds grooten omvang aange nomen. Véél meer dan wij denken, worden wij reeds besmet en murw gemaakt door velerlei verschrikkingen. Uitvoerig besprak sor m dit verband verschillende gruwelen op de Joden gepleegd en hij vroeg zich af, De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0.65 P- Persoon- Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 OPENBARE VERGADERING DER N.S.B. 2846 (Ingez. Med.) hoe het mogelijk is. dat deze 19 eeuwen na Christus' geboorte nog konden plaats vin den. „WU leven wèl in een bezeten wereld", doch wij zyn er immuum voor geworden. De positieve taak van E.D.D. is om in de diepte te werken en te boren. E.D.D. is niet een negatieve organisatie en niet samen gesteld uit een hoopje menschen. dat uit den nood op elkaar gejaagd is, zooals be weerd wordt. Overal hoort men de alarm- schellen: Abessynië, Japan, Praag, Spanje, Albanië, en men ziet, hoe de wereldweeg schaal doorslaat naar de dictatuur. Opper vlakkig bezien. Het gaat hier niet om de groep van Mussert of de kleinere van v. Rappard of van majoor Kruyt. Het infil tratieproces is bedenkeluker. Het is niet de N.S.B. maar de schaduw van een reëele hand van een land, dat daarachter staat, die gevaarlUk is. Zeker: de democratie heeft den wind thtns niet mee. Maar wat eenmaal op aarde in oen geest verworven is. kan niet vergaan. De gedachte „Vrede door recht" kan niet meer van onze planeet af. WU moeten zien. wat er zich op den achtergrond van het wereldgericht afspeelt WU willen leven in een rechtstaat en niet in een geweldstaat. waarbU spr. herinnerde aan het woord van Lorenz ..De majesteit van het recht." Er gaat véél intimidatie uit van de tota- liteitslanden. WU mógen niet zeggen „la ten wU het maar eens met dat stelsel pro- beeren Als men dat éénmaal doet, raakt men het niet meer kwUt De democratie is niet af, maar moet voortdurend gelouterd worden. Tegenover de woorden van de dictatoren stelde spr. die van een Chamberlain, een Daladier of Roosevelt. Wanneer men die hoort, dan ziet men de diepere werkelijk heid op den achtergrond en hoort men ge zonde nuchtere taal. Dan weet men, dat de weegschaal toch uiteindelUk naar de de mocratie zal doorslaan. ZU, die verder kij- ken dan hun neus lang is, weten dat zü doorslaan zal naar „vrijheid en verdraag zaamheid". Met een toespeling op de ge boorteplaats van Mussen, die het Neder landsche volk weer tot elkaar zoi* brengen, eindigde spr. met de woorden: ,,WU passen voor het licht van Werkendam, wiens olie uit Duitsche bronnen kwam." Moge de 19e April daarvan het duidelüke bewüs leveren, aldus besloot ds. Westmeyse. Met een dankwoord tot de drie sprekers, werd deze bUeenkomst door den heer Lau beëindigd. DE WERKLOOSHEID. BU den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: behangers 3. baggerlieden 1. betonvlechters 24. betonwerkers 54. glazen makers 1. glazenwasschers 10. granietwerkers 12. grondwerkers 90. metselaars 81, opperlieden 80. schilders 115. sloopers 10. steenhouwers 1. straatmakers 5, hulp-straatmakers 11, stuca- doors. witters 21. timmerlieden 162, uitvoer ders 8, voegers 20. ong. bouwvakarbeiders 14. Totaal 723. Fabrieksarbeiders lompensorteerders 16, bleekers 14. vellenblooters 2. vuurwerkmakers 1. steenfabr. arb. 112. zeepfabr. arb. 4. ongesch. fabr. arb. 56. Totaal 205. Kantoorpersoneel 70. reizigers, colp. 37. win kelbedienden 31. etaleurs 3. incasseerders 11. musici 4. onderwijzers 1. verplegers 1, overheids personeel 10. Totaal 168. Hotel-cafë-personeelhuispersoneel 10. kell- ners 50. koks 4. Totaal 64. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbewer kers 57. kistenmakers 7. kuipers 2. lijstenmakers 3. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 9. meu belmakers 19. politoerders 2. ongesch. fabr. arb. 35. Totaal 138 Kleermakers 50. kappers 4. schoenmakers 12. Totaal 66. Land- en tuinarbelders: bloemisten 35. land arbeiders 42, tuinlieden 28. warmoeziers 10. ongesch. landarbeiders 5. Totaal 120. Metaalbewerkers: bankwerkers 76, blikbe- werkers 27. burgersmeden 33, electriciens 35. gasfitters 16. gasmetermakers t, gereedschap makers 1 instrumentmakers 1. isoleerders 4. kettingsmeden 14, klinkers 7. koperslagers 3. lab. bedienden 3, lasschers 11. loodgieters 44, machinisten 10, metaalboorders 3. metaal- draaiers 3. metaalslijpers 1. metaalzagers 1. modelmakers 2, monteurs 15. pianostemmers 2, polijsters 3. ponsers 3. rijwielherstellers 14, rij tuigschilders 2. scheepstimmerlieden 3. stokers 20, tegnhouders 10. hulp-verw.-monteurs 10. voorslaanders 7. voorwarmers 4. vuurwerkers 9, wagenmakers 2. ijzerwerkers 38. zandspuiters 1, zandvomers 3. zilversmeden 2, ongesch. arbei ders 45. Totaal 489 Sigarenmakers 15, sig. strippers 2. Totaal 17. Technici, opzichters bedrijfsleiders 4. inge nieurs 1. teekenaars 10, werkmeesters 9. Totaal 24. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoendrukkers 17. kluwers e.a. 8. lulkers 9. plaatsnijders e.a. 10. spoelers 2, spinners 41. sterkers 3. staaldraad draaiers 2. strijkers 9. wevers 46. wolbewerkers 33, ongesch. textielarbeiders 72. Totaal 258. Transportarbeiders: emballeurs 4, chauffeurs 138. expeditieknechten 25. koetsiers 12. loop knechten 43. magazijnknechten 59. schippers 90, spoor- en trampers. 17. wakers 6. transport arbeiders 64. losse arbeiders 436. Totaal 894, Typografen: boekdrukkers 14. boekbinders 21. fotografen 4 hulp-vakarbeiders 5. letterzetters 25. steendrukkers 1. Totaal 70. Voedlngsmlddelenarbelders: bakkers 85. ove- nisten 3, slagers 63. suikerwerkers 17. wijnkoo- persknechten 8. zuivelbereiders 6. ongesch. fabr. arbeiders 48. Totaal 230. Vrouwen: apothekersass. 1. kapsters 1. naai sters 8. serveersters 1. ass. bb tandarts 1. kan toorbedienden 17. verpleegters 6. biologen 1, be drijfsleidsters 2. teekenaressen 1. onderwijzeres sen 3. ass. en huishoudsters 8, dagmeisjes 11. dientboden 3. kinderjuffrouwen 2. werksters 41, fabr. arbeidsters 4, A.V.O. 4. winkeljuffrouwen 10. Totaal 125. Alg. totaal 3591 7 Anril 1938 1109 9 Anril 1937 1607 Ben 28 ged. werkloozen en 65 in werkver schaffing. R.K. BOND VAN SIGARENWINKELIERS. Een afdeeling „Leiden en Omstreken" opgericht. In een gisteren in den Burcht gehouden ergadering is men tot oprichting van een Leidsche afdeeling van den R.K. Ned. Bond van Sigarenwinkeliers, overgegaan. Het --.tuur is gevormd uit de heeren L. Zand- liet, voorzitter, A. H. v. d. Vooren. Hooge Rijndijk 106a. secretaris. Th. J. de Groot, cenningmeester; G. Meskes, Warmond, commissaris, pater W. de Leeuw, geestelijk I adviseur. Redevoeringen der heeren Mussert en Meyers. Voor de afdeeling Leiden der N.S.B. spra ken gisteravond de heeren ir. Mussert en Meyers beurteling in de zalen van Den Burcht en Schuttershof, welke beide tot de laatste plaats waren bezet. De kringleider, de heer Bergers, deelde mede dat de heer Hollander op dezen avond het woord had willen voeren, doch was opgeroepen om zijn militaire plicht te vervullen en thans werd j vervangen door den heer Meyers, die vele huidige toestanden in verschillende demo- I cratische landen hekelde en er op wees hoe veel leugens er verspreid zijn over Duitsch land en Italië. De „oude leuzen" van kerk vervolging. hongersnood, concentratiekam pen enz. hebben al lang hun kracht ver loren en men zocht daarom naar andere middelen om de totalitaire staten te tref fen. Hieruit moet de leugencampagne van den laatsten tijd worden verklaard. Hoe onwaar die gruwelverhalen zijn, kan overi gens elk oogenblik weer worden aange toond en als enkel bewijs daarvan las spre ker een citaat voor uit de ,.R K Maasbode" van Zondag j.l., waaruit blijkt dat er b.v. in Slowakije geen sprake is van onrust en on tevredenheid en er integendeel algemeene voldoening heerscht over wat er is gebeurd. Zich verder intusschen tot de binnen- landsche politiek bepalende, hield spreker een betoog tegen het liberale kapitalisme en tegen het optreden der democratische partijen, die niet in staat zijn het volk be staansmogelijkheden en bestaanszekerheid te geven, gelijk zulks verschaft zal worden in den nationaal socialistischen corporatie- ven staat. Ons volk is gebracht, geestelijk zoowel als moreel en materieel, in een zoo- danigen toestand dat men de handen in eenslaat en zich afvraagt: hoe zal dat ooit nog in orde kunnen komen? Men heeft I aangekweekt de klassegeest, de klasse- haat en hoe kan er ooit welvaart komen als men zoo fel tegenover elkander staat? Trouwens hoeveel stelselloosheid en cor ruptheid heerscht er niet in ons land! Spre ker herinnerde aan de baconpolitiek van Verschuur en Zwanenberg, aan de erf pacht-, de natuurboter-, de vleesch-In-blik- de gouden standaard- en de doofpotpolitiek die door de N.S.B. bij voortduring worden bestreden en daarom een zoo scherp optre den tegen de N.S.B. hebben uitgelokt. Niet temin: voordat het beter kan worden, moet aan al die misstanden der democratie een einde worden gemaakt. Hoofdpijlers der N.S.B. zijn: volkseenheid respect en waardeering voor den arbeid, bestaanszekerheid en rechtvaardige ver deeling van de productie-opbrengst En al leen verwezenlijking daarvan, aldus de heer Meyers, kan de welvaart terugbrengen. Spreker becritiseerde de „aanpassingsleuze" en de leus van versobering en bezuiniging onzer regeering in een tijd van onbegrens de productiemogelijkheden, noemde het nonsens dat er geen arbeid zou zijn in ons land (en gaf daar voorbedden van) en be toogde dat tien Jaar democratische crlsis- bestrijding het laatste restje welvaart heb ben verjaagd. Men moet niet alleen spréken van geestelijke en moreele herbewapening en van „Draagt elkanders lasten", maar die mooie woorden ook in daden omzetten, zooals de N.S.B. dat wilden zooals in Duitsch land is geschied waar 7 millloen werkloo zen aan arbeid zijn geholpen Alleen de nationaal socialistische vakstaat kan voor het vele leed door zijn ordeningsmaatrege len de gewenschte oplossing brengen. De leider der beweging, de heer ir. Mus sert met houzee-geroep begroet, zeide dat de Beweging 7 jaar bestaat en 7 jaar is bestreden. Het nationaal-socialisme is gekomen om u te zeggen, aldus spr., dat gij allen lid bent van één gezin, maar omdat wii van oordeel zijn dat er schoonmaak moet worden gehouden, keert men zich met man en macht tegen ons. Wij willen de eenheid van het volk. gebaseerd op de drie bronnen: het Godsvertrouwen, de eer bied voor den arbeid en de liefde voor volk en vaderland. Ons volk is goed en gaaf in algemeenen zin en met dit volk kan men ongetwijfeld gaan bouwen. Er is het fatsoen en de goede wil. Bovendien: dit land is vruchtbaar, het geeft grondstoffen en het biedt de gelegenheid om het ontbrekende te halen in Indië. zonder de daar levende menschen tekort te doen. De Nederlandsche democratie heeft door de jaren heen tal van „red-leuzen" gehad. Sacco en Vanzetti, Thalmann, Abessinlë, China, Spanje, Tsjechie, de Joden en Koning Zog heeft men moeten redden, maar men propageerde dat alleen om de oogen van de ellende van eigen volk af te houden. Wanneer men om zich heen ziet, ziet men de vernedering en de ontknech- ting van ons volk, dat op den duur zijn eigen vaderland niet meer kende en aan hetwelk de eer van den arbeid werd ont nomen. Dat alles te verbeteren ls de basis om er een sterk en eensgezind volk op te bouwen. Spreker noemde de leus der de mocratie „wij zijn allen gelijk" een leugen, want het komt er ook op aan wie gij zijt. wat gij zijt en hoe gij zijt. Ware democra tie is dat men ieder brengt op de plaats, waar hü hóórt naar de eer van den arbeid en overeenkomstig zijn eigen capaciteiten. En dat is het juist wat het nationaal-socia lisme beoogt. En nu kan men het er mee eens zijn of niet maar men moet toegeven dat de democratie praat (denk aan Enge land i en het nationaal-socialisme handeltl Uit het democratische systeem ls voort gekomen een matelooze uitbuiting en een matelooze werkloosheid met een werklo zensteun, die niets anders is dan een af koopsysteem van het kapitalisme, dat zich schuldig weet. Het nationaal-socialisme wil helpen naar een betere toekomst onder het motto Helpt elkander". Wij werkers van hoog tot laag moeten solidair zijn en el kander dragen; aan den eenen kant van het juk: de jeugd, aan de andere zijde: de ouderen! De jeugd moet zijn plaats kun nen krijgen en als wij zien dat men in Ne derland meer dan eens bij 70 jaar aan de regeering komt en zich dan „een jeugdige knaap" noemt, dan wordt het tijd dat er hier iets verandert. Weggenomen moet ook uit de menschen worden de angst voor den dag van morgen. De nationaal-corporatieve staat regelt dat alles en geeft leder zijn plaats ter vervanging van de huidige wan orde en de huidiee ongereclitlgheid Alleen dan kan er weer welvaart komen, kan de landsverdediging in orde worden geb acht, kan de natuurbescherming worden ver zorgd. enz. Spreker wees er op lioe hij reeds 3 a 4 Jaai geleden pleitte voor den bouw van kruisers voor Indië en voor een eigen zelf- HET NIEUWE ITALIAANSCHE RIJK NA DE VEROVERING VAN ALBANiE Bovenstaande kaart geeft een goed denkbeeld van de Itallaansche machtspositie, zooals deze zich thans verhoudt tot de Britsche en Fransche belangen die gelegen zijn in Afrika en rondom het Oostelijk bek ken van de Middellandsche zee. De lezer krijgt hierdoor een inzicht van den oogenblikkelljken toestand, zooals die sinds 1919 tot op heden gegroeid is. tzie de jaartallen op de kaarti en die aanstaanden Zondag met de viering van de Unie tussch en Italië en Albanië zijn officieel beslag krijgt. standlgheidspolltiek, bulten den Volken bond om. welks lidmaatschap zoo gevaar lijk was voor Nederland. Onze positie is nu eenmaal een kwetsbare met een zoo mach tige buur naast zich. Het ware logische politiek, zonder te vleien, met dat land in goede verstandhouding te leven en niet te schelden, niet te schimpen en geen hoog hartige, afwijzende houding aan te nemen op economisch gebied. Wij moeten trach ten een brug te vormen tussehen Engeland en Duitschland. ons belang eischt dat Met de sanctiepolitiek tegen Italië heeft ons land reeds voldoende leergeld betaald. Spreker waarschuwde tenslotte tegen de vele partijen, die de N SB. bestrijden, om dat zij weten dat de komst van de NS B. beteekent de wederopstanding van een volk. HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering het K B. van 16 Augustus 1918 Stbl. Nq. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemde lingen, waarbij ls bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtverblijf verschaft binnen 24 uur verplicht ls daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu den Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst, Zonne veldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 24 uur, en van 79 uur.) Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f. 500.— Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. BIJNA 3.000 CANDIDATEN IN HET GEHEELE LAND. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Bij de op Woensdag 19 April e k. te hou den verkiezing van leden der Provinciale Staten zullen in totaal 2974 candldaten din gen naar de 590 zetels, welke in de staten van alle elf provinciën te bezetten zijn. Het aantal partijen en groepen, dat in het politieke strijdperk treedt, bedraagt 22. Hiervan hebben de tien partijen, die thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, voor de verkiezing in alle staten candida- ten gesteld. De overige twaalf partijen en groepen nemen meerendeels slechts in een enkele provincie aan de statenverkiezingen deel. van de nieuwe Een exclusieve wagen voor slechts 2666 (Ingez. Med.) PARTICULIERE HUISEIGENAREN VORMEN EEN NIEUWE LANDELIJKE ORGANISATIE. Naar wij vernemen heeft de samenwer king. die ten vorige jare is ontstaan tus sehen de vereeniging van huiseigenaars „Het Eigendomsrecht" te Amsterdam en de vereeniging van huiseigenaren „Onderling Belang" te 's-Gravenhage vasten vorm aangenomen. In een te Amsterdam gehou den vergadering is in het leven geroepen een bond van besturen van huiseigenaren- vereenlgingen, gevestigd te Utrecht, welke zich ten doel stelt de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van vereenl- gingen van particuliere hulseigenaren. Tot leden van het hoofdbestuur werden aange wezen de heeren Jan Brouwer en P. H. het Lam. bestuursleden van „Het Eigendoms recht" en de heeren J. van Nooy en A. v, d. Hilt. bestuursleden van „Onderling Be lang". Tot voorzitter van den bond werd gekozen mr. Th. F. Boerlage, te Amster dam, die zich bereid heeft verklaard deze benoeming voorloopig te aanvaarden. Toetreding tot den bond staat open voor besturen van plaatselijke vereenlgingen van huiseigenaren. De samenwerkende bestu ren vereenlgden zich met de ter vergade ring aanwezige ontwerp-statuten, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden ge vraagd. Het voorloopig secretariaat van den bond is gevestigd Weteringschans 84 c, Am sterdam (C.) BOTERNOTEERING. De commlsslenoteerine voor Nederland sche boter is vastgesteld op 74 cent per KG. (v. w. 75 cent). POST VOOR MILITAIREN. De gedeeltelijke vrijstelling van port. Gelijk wij hebben gemeld, is in verband met de tegenwoordige bijzondere omstan digheden vrijstelling van port verleend voor de verzending van briefkaarten en couran ten door en aan alle in werkelijken dienst zijnde militairen beneden den rang van officier. Hierbij dient intusschen nog opge merkt, dat op de poststukken, afkomstig van militairen boven aan de linkerzijde van het adres de aanduiding „militair" moet geschreven worden, waaronder de handtee- kening van den afzender. De regeling van den postdienst ten be hoeve van de troepen, welke voor de grens- beveiliglng onder de wapenen zijn. ge schiedt door daarvoor ingerichte veldpost kantoren, welke o.m. zorgen voor de uitrei king van alle voor de militairen bestemde poststukken. Het is van het grootste belang voor een vlotten gang van zaken, dat deze corres pondentie zoo volledig mogelijk wordt ge adresseerd. Noodlg te vermelden zijn: naam voorletters en militaire rang alsmede het corps en het onderdeel, waartoe de mili tair behoort of waarbij hij Is gedetacheerd. En tenslotte is noodlg duidelijk schrift. Indien het publiek hier rekening mede wil houden, krijgen de militairen aan de grens op tijd hun post. DE BOTERHEFFING. De heffing en steunultkeering op boter is. behoudens tusschentljdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 April vastgesteld op 55 cent per KG. DE VLIEGRAMP BIJ TJILILITAN. Een buitengewone bevordering. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" meldt: Brigadier-mecanicien Broker, een van de drie overlevenden bij de vliegramp nabij Tjilllitan, toen een Glenn Martin bommen werper neerstortte, als gevolg waarvan de luitenant-vlieger van Mourik het leven ver loor. is door den legercommandant bevor derd tot sergeant-mecanicien, zoo verne- i men wij. Sergeant Broker heeft deze bevordering te danken aan zijn kordaat optreden bij het vreeselijk ongeluk: hoewel zelf gewond, heeft hij al het^mogelijke gedaan om zijn zwaar gewonden" luitenant en de twee an dere gewonde inzittenden in veiligheid te brengen. Helaas heeft zulks niet mogen baten voqf luitenant van Mourik. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2