LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 14 April 1939 Tienduizend gesteunden minder dan een maand geleden Een krachtig pleidooi van Sumner Welles Oostersch Genootschap in Nederland Aantal verzorgden in een jaar met 4x/2 pet. verminderd RECHTZAKEN Auto reed in de Ringvaart te Lisserdijk BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet HET SLOT VAN HET NEGENDE CONGRES TE LEIDEN. Ter gelegenheid van het 9de congres van het Oostersch Genootschap in Nederland, dat op het oogenblik te Leiden wordt ge houden, heeft prof dr. Sigmund Mowinckel uit Oslo gisteravond in de gehoorzaal van het nieuwe gedeelte van het Universiteits gebouw voor congresleden, gasten, genco- ciiïden en belangstellenden een voordracht gehouden over: De Godservaring bij de oud-Testamentische profeten. Hedenmorgen is het congres voortgezet met een bijeenkomst van de beide sectics. van welke gecombineerde vergadering prof. dr. Ph. S. van Ronkel voorzitter was. Onze stadgenoot, dr. K. H. E. de Jong heeft een voordracht gehouden over: Biiderdiik in Indië. Bilderdijk. die in al het Oostersche be lang stelde, schonk zijn aandacht ook aan de Sanskrietische letterkunde, die men toen begon te ontginnen Twee kleine gedich ten van hem ..Geestbedaardheid'' en ..Gade en Kroost" zijn. ofschoon niet rechtstreeks, aan het Indisch ontleend. Vooral het laatstgenoemde getuigt van diep gevoel. In navolging van Kalidasa, dien hij met name vermeldt, draagt hijin ..Vade.tijke zucht" aan een wolk op. zijn wensc..en en verlangens over te brengen aan zijn zoon. die dienst deed op een schip in de Indi sche wateren. Het meest belangrijke is echter, dat hij. in zijn leerdicht „Het waar achtig goed" een passage heeft ingevoegd uit de „Bhagavad Gita", die steeds meer en meer bewonderaars en bestudeerders heeft gevonden. In krachtige verzen heeft Bilderdijk den zin van het oorspronkelijke weten weer te geven, getuige bijv. de regels: Vergaan is worden en geboren worden, sterven; Des levens dag te zien is 't licht des levens derven. Mej. dr. A. Roes uit Utrecht sprak daar na over de Fransche lelie. Tenslotte sprak ir. R. J. Forbes uit Am sterdam over: Goud en zilver in de Oudheid. Aan deze voordracht, welke met licht beelden werd verduidelijkt, is het volgende ontleend: De edele metalen hebben ook in de Oud heid in het Nabije Oosten een groote rol gespeeld in het sociale en economische le ven der volkeren. Het goud komt in win bare hoeveelheden vrijwel uitsluitend als metaal voor, gemengd met kleine hoeveel heden zilver, koper en ijzer. De oudste winning die in het duister der praehistorie valt. bestond uit het wasschen van rivier zand of uit het verbrijzelen van goud- houdende gesteenten en daaropvolgende wassching van het steengruis. Het natuur lijke goud. dat aldus gewonnen werd, werd niet gezuiverd, het bevatte kleinere of grootere hoeveelheden zilver, waardoor deze natuurlijke alliages in kleur uiteen liepen van goudgeel tot zilverwit en even zeer in hardheid en bewerkbaarheid ver schilden. Vele dezer natuurlijke goudsoor ten werden niet als goud onderkend, doch onder den naam „electrum" in de teksten vermeld. Het electrum was strikt genomen in den tijd van Plinius een goud met on geveer 20 procent zilver, hetgeen het meest voorkomende natuurlijke goud in bijna alle landen der Ancient Near East goed weer geeft. Dit ..natuurgoud" was tot voor vijftig jaren het hoofdproduct der goudindustrie, thans worden ook belangrijke hoeveelheden goud gewonnen uit bijproducten der koper en loodertsen, een verband dat al aan Pli nius bekend is. De vindplaatsen in de Oudheid zijn in het algemeen uit teksten en moderne geologische gegevens te recon- strueeren. Enkele goudmijnen waren reeds in de Oudheid uitgeput. Tot in de zesde eeuw v. Chr. wordt het natuurlijke goud zonder zuivering gebruikt door de uiterst kundige goudsmeden, wier methodes zich ontwikkelen van het bewerken van goud als hout of steen tot specialistische me thodes. die niet zelden gestimuleerd door het gemak, waarmede men het zachte goud kan vervormen, van groote beteeke- nis zijn geweest voor de geschiedenis der andere metalen. Uit de teksten valt na te gaan. dat de ontwikkeling der raffinage- procédé's in de eeuwen tusschen 1400 en de Perzische periode valt. Deze methoden vallen onder de volgende categorieën: Het cupelleeren van electrum; het zoutprocéaé en het zwavel (stibniet) procédé. Met de algemeene verbreiding van dezfcr zuive- ringsprocédé's zijn innig verbonden de ont wikkeling van het toetsen der edele meta len op zuiverheid (met toetssteen en soortelijk gewicht) en het ontstaan van de munt, immers een echte munt verlangt niet alleen een waarborgstempel doch te vens een nauwkeurig vastgestelde en con troleerbare zuiverheid van het gebruikte metaal. De metallurgie van hel zilver is onverbrekelijk verbonden aan die van het lood. Weliswaar komt ook zilver als me- t?al in de natuur voor, doch slechts als fijne draden en schubben en zelden als giootere klompen of massa's. Weliswaar had men nog verschillende eleetrumsoor- ten, die vooral als ze meer dan 50 procent zilver bevatten, zilverwit zijn en die onge twijfeld in de oudste tijden naast het na- tuurzilver gewonnen zijn eir voor zuiver zilver zijn gehouden. De hoofdbron voor het zilver was in de Oudheid evenals nu het lood, dat in hoofdzaak uit het veel ver spreide loodglans (galena) bereid werd. Dit galena, een zwavel-lood verbinding werd door roosteren aan de lucht van zijn zwa vel ontdaan en verder uiterst gemakkelijk (met houtskool b.v.) tot lood gereduceerd, het geheele procédé verloopt bij lage tem peraturen. Met het lood zien wij ook het zilver eerst laat in groote hoeveelheden ter beschikking staan. In vele landen wordt het hooger gewaardeerd dan goud iEgypte), in lijsten vóór het goud genoemd, terwijl de naam vaak „wit goud" beteekent. Ook thans wordt zilver in hoofdzaak als bijpro- duct van koper en lood-erts gewonnen. Het verwerken van looderts op zilver is een in gewikkeld proces. Deze ingewikkelde berei dingswijze verklaart zoowel het late ver- i schijnen van het zuivere zilver als wel de mogelijkheid de uitvinding van deze be reiding te localiseeren in Klein-Aziè of het Armeensche bergland. Het begin van deze De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrek te voorloopige gegevens in de week 20 t m 25 Maart bij gesubsidieerde vereenigingen met v.r?rkloozenkas waren aangesloten 579.941 personen (waaronder 75 697 land arbeiders). Van de 504 244 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 21.9 (in de vorige verslagweek. 6 t m 11 Maart 1939. was dit percentage 22.8) Van de 579.941 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 21.1 (vorige verslagweek 21.9). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn ver meld de percentages, indien de landarbei ders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 24 0 (24.7) 1933 29.4 (29.3) 1934 24.8 (26.4) 1935 28.4 (31,0) 1936 30.8 (33.4) 1937 26.8 (28.7) 1938 24.4 <25,9» 1939 21.1 (21.9) Op 25 Maart, waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 365.601 werkzoekenden, waarvan er 347.919 werkloos waren (n.l. 334.524 mannen en 133.395 vrouwen. Het aantal tewerkgestelden is thans ongeveer 1500 en het aantal gesteunden ruim 10.000 lager dan een maand ge leden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat door werkzaamheden ln veenderijen en landbouw een groot aantal personen we der werk vond in het vrije bedrijf. Van de geheel werklooze verzekerden ontvingen er in de verslagweek 19.908 uit- keering uit de werkloozenkas. Het aantal verzorgden op 25 Maart 1939, volgens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening, is hieronder vermeld. Naast deze gegevens zijn opgenomen de cij fers voor den overeenkomstigen datum van 1938. Tewerkgestelde werkloozen 71.956 50.955 Gesteunde werkloozen 142.064 172.816 Gezamenlijk aantal verzorgden 214.020 223.771 (Hieronder bevindt zich een aantal ver zekerden, wier steun bestaat uit een aan vulling van de uitkeering uit hun werk loozenkas). Uit deze cijfers blijkt, dat in één jaar het aantal tewerkgestelden met, 21.000 1 is vermeerderd en het aantal gesteun den met 30.750 is afgenomen, te zamen vormende een vermindering van het aantal verzorgden met 9.750 of bijna Het verschil tusschen het aantal bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven werkloozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaf fing geholpen, wordt mede hierdoor ver klaard. dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van ge zinnen) de werklooze gezinsleden niet wor den medegeteld. Dezen zijn echter wei als werkzoekende bij den arbeidsbeurs inge schreven. Blijkens mededeeling van het Werkfonds waren op 25 Maart bij werken, die met be hulp van dit fonds worden uitgevoerd, di rect en indirect werkzaam ruim 9.000 ar beiders. Bovendien is voor een aantal ar beiders. dat kan worden geraamd op pl.m. 4.500, als gevolg van bedoelde werken werk gelegenheid ontstaan. zal zijn, omdat er even voor het ongeluk ruzie gemaakt was over het al of niet doorrijden naar Hoofddorp. Spr. achtte den chauffeur dan ook schuldig en eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. B. Drilsma, somde een aantal verzachtende omstandigheden op en betoogde, dat verdachte zeer voor zichtig is geweest. Hij vroeg vrijspraak, sub sidiair clementie. De rechtbank zal op 27 April uitspraak doen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstal te Hillegom. Deze Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen iemand uit Amsterdam en thans verblijf houdende in het huis van bewaring te Haarlem, die terecht heeft ge staan, omdat hij op 27 Febr. JJ. te Hille gom een rijwiel had weggenomen, hetwelk onbeheerd in de Weeresteinstraat stond. De officier van Justitie had vrijspraak geëischt. daar hij niet bewezen had geacht, dat verdachte zich het rijwiel wederrechte lijk had willen toeëigenen De Rechtbank wees hedenmorgen een tusschenvonnis en gelastte de stukken in handen te stellen van den rechter-commis- saris voor het inwinnen van een reclas- seeringsrapport. De zaak werd voor onbe- paalden tijd aangehouden. Aanrijding. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een boekhouder uit De Kaag igemeente Alkemadei die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een von nis van den kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geld boete van f. 50 subs. 20 dagen hechtenis, omdat hij op 30 October van het vorige jaar met een door hem bestuurde auto op den Stationsweg te Hillegom te veel links heeft gereden en toen tegen de auto is aangereden van den garagehouder G. v. H. uit Hillegom. De officier van justitie had vernietiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter en tegen verdachte ge ëischt een geldboete van f. 200 subs. 40 da gen hechtenis en tevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde verdachte heden tot een geldboete van f. 100 subs, een maand hechtenis en ontnam hem de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Twee broers verdronken. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitlokking van diefstal. Een directeur en een boekhouder van een N.V. te Voorhout hebben terecht gestaan, omdat zij des nachts op een land te War mond bloembollen hebben laten rooien, terwijl die bollen civielxechterlijk aan an deren zouden behooren. De officier van justitie had deswege tegen den boekhouder f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis ge- eischt en tegen den d'recteur f. 250 subs. 2 maanden hechtenis. De rechtbank heeft beide verdachten evenwel vrijgesproken. raffinage valt misschien in den Amarna- tijd, gemeengoed is zij b.v. reeds in Lau- rion in de zevende eeuw. Daarnaast kende men nog in de Oudheid het winnen van zilver bij de raffinage van het goud uit electrum door cupelleeren. Zoo bezit dan zilver als laatkomer een minder ontwik kelde nomenclatuur dan het goud en ver krijgt het eerst in Hellenistischen tijd al gemeen de normale huidige waardeverhou ding ten opzichte van het goud. Tegen over deze schijnbaar volledige schets van den ontwikkelingsgang staan echter vele hiaten, die door verder onderzoek dienen te worden aangevuld en die voor het groot ste gewicht zijn voor de geschiedenis der metallurgie en daarmede voor de cultuur geschiedenis. Hierna sloot de voorzitter van het Oos tersch Genootschap in Nederland, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, het congres. De aan wezigen begaven zich hierna per autobus naar het gemeente-museum te den Haag. Nadat in het paviljoen van het museum een gezamenlijke koffietafel was gebruikt, werd de Islamische Afdeeling van het mu seum bezichtigd. Te vier werd het gezel schap namens het gemeentebestuur van den Haag officieel ontvangen. TEGEN CHAUFFEUR EEN MAAND GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. In den nacht van 21 op 22 Febr. j.l. is aan den Lisserdijk onder de gemeente Lisse een noodlottig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen, de 25-jarige Jh. Pijpers en zijn 26-jarige broer 1'. H. Pijpers, beiden kell- ner van beroep, om het leven zijn gekomen. De broers, die in Hillegom woonden, wil den na volbrachten dagtaak nog vasten avond gaan vieren en bestelden een taxi, om zich naar het café van den heer Faas aan den Lisserdijk te laten brengen, waar dien avond gedanst werd. De taxi werd bestuurd door den 25-jarigen chauffeur A. M .H. uit Hillegom. die nog een vriend, den 19-jarigen landarbeider A. I. had meege nomen. Het was vrij mistig en vooral bui ten de bebouwde kom was het zicht slecht. Eerst om kwart voor drie in den nacht be reikte men café Faas, dat echter gesloten bleek te zijn. Men maakte den caféhouder wakker en probeerde hem te bewegen de late bezoekers alsnog binnen te laten, doch de heer Faas weigerde en hield zijn zaak gesloten. De gebroeders P. wilden nu naar Hoofd dorp, doch de chauffeur vond dit in den mistigen nacht te gevaarlijk Toen allen weer ingestapt waren, wilde hij zijn wagen op den smallen dijk keeren, doch deze manoeuvre had noodlottige gevolgen. De auto reed juist bij een aanlegsteiger te water. De chauffeur klom door een openstaand portierraampje naar buiten en riep om hulp. Toevallig naderde er een visscher, die den landarbeider een stok toestak en hem op het droge wist te trekken. Nu probeerde men de gebrs. P. te redden, doch dit gelukte niet. Eerst toen de wagen met een kraan wagen was gelicht, kon men de lijken ber gen. Gistermiddag stond de chauffeur voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hem was het veroorzaken van dood door schuld ten laste gelegd. De landarbeider J. werd als eerste getuige gehoord en verklaarde, dat het zeer mistig was en dat met de stads lichten gereden was. Bij het keeren op den dijk had hij geenszins het gevoel gehad, dat deze manoeuvre verkeerd zou afloopen, totdat de auto plotseling kantelde en ge heel onder water verdween. De adjunct-inspecteur van politie, Jan sen, was na de melding met een auto naar de plaats des onheils gereden. Door den mist had hij niet harder dan ongeveer 30 k.m. kunnen rijden. Vlak bij de plek van het ongeluk was een terrein, waar de auto met het grootste gemak had kunnen draaien, doch verd. was daarmede niet bekend. De president vroeg den verdachte of hij het niet, onverantwoordelijk vond. door dien dichten mist te gaan rijden. Het was niet noodzakelijk, dat de Gebrs. P. naar het café gingen en daarom had hij beter het ritje kunnen weigeren. Verdachte zeide, dat hij aanvankelijk ook geweigerd had te rijden, doch toen de broers bleven aandringen, was hij gezwicht. Hij had echter niet naar Hoofddorp willen rijden, zooals de broers wenschten. toen zij café Faas gesloten vonden. Bij het keeren had hij steeds op de steenen van het pla veisel gelet, doch vermoedelijk niet ge merkt. dat dit plaveisel tot op de aanleg plaats doorliep. Hij meende steeds midden op den weg gebleven te zijn. De officier van justitie, mr. G. Sikkel, vond het roekeloos om op den smallen dijk te gaan draaien, als het uitzicht door den 1 mist belemmerd was. Hij vermoedde voorts. dat de chauffeur wel opgewonden geweest KANTONGERECHT TE LEIDEN. D. L. A. B. overtreding verord. Voorschoten op de orcie en veiligheid f2 of 1 d.; A. v. d. B. zwervende te Oegstgeest zonder vergunning ven ten f.2 of 1 d.; J. A A. idem te Katwijk zonder vergunning venten f.2 of 1 d.; A. V. Rijnsburg, overtreding verord. Katwijk op de straatpolitie f.2 of 1 d.; D. v. E idem. idem; f2 of 1 d.; C. V. Woubrugge. wielrUden zonder r.achterl. f. 2 of 1 d.; W. E N. Sassenheim. idem f.2. of 1 d.; P. B. Zoeterwoude. idem en zonder licht 2 x f. 2 of 2 x 2 d.; M. J. v. O. overtreding verord. Lei den op de straatpolitie f.3 of 1 d.. A. N. over treding winkelsluitingswet f.3 of 1 d.; R. de VV. overtreding motor- en rijwielregL 3 x f. 2 of 3 x 1 d.; J. F. S. idem. f3 of 1 d.; H de R. wiel rijden zonder rood achterlicht f. 2 of 1 d.; W.F. D. idem. f. 2 of 1 d.; J. G. K.. wielrijden zonder licht f.3 of 1 d.; H. v. R. wielrijden zonder bel. f.2 of 1 d.; E. W. S. de K—v. d. M. Voorburg, overtreding motor-en rijwielregl. f.3 of ld.; F G. W. idem f.2 of 1 d.; A. de H. Rotterdam, idem f.2 of 1 d.; Th W M. Noordwijk. wiel rijden zonder bel. f. 1 of 1 d.; C. H. v. d. B. Voorhout, wielrijden zonder licht f 3 of ld.; W. E. N. Sassenheim. wielrijden zonder rood ach terlicht f. 2 of 1 d P J. H. idem. idem l 2 of 1 d.; L. P. P. Noordwijk. overtreding alg. "pol. ver ord. Noordwijk. f. 1 of 1 d.; L. J. v. d. Q Amster dam. wielrijden zonder rood achterlicht en een valschen naam opgeven f.1 of 1 d. pn f,6 of 2 d.: P. S. overtreding leerplichtwet f 7 50 of 3 d.; D de M. Rijnsburg. idem f. 7.50 of 3 d.: J S. idem f.5 of 2 d.; A. P. den Haag. als getuige wettelijk opgeroenen. wederrechtelijk wegblij ven f.3 of 1 d.: J. H. zwervende, idem f.5 of 2 d.; J. F. G. wielriiden over een gesloten ver klaarden weg f.2 of 1 d.: M. D. S. Berkenwoude overtreding motor- en riiwielwet f.10 of 4 d.; A. D. Pzn. Noordwijkerhout. overtreding jacht wet f. 10 of 4 d. met verbeurdverkl. wildstrikken. GEBOREN: Franciscus Wilhelmus Antonius. z. van F. A. v. Hees en W. H. A. Schmidt Johannes Sipke. z. van J. I. v. d. Steen en S. Loonstra Geer- truida Grietje, d. van H. J. Rozier en E. Kroea Hendrik, z. van B. Piket en J. Reijken Ferenc. z. van H. Dreef en E. Unyi Maria Johanna, d. van C. M. v. d. Zwet en J. A. v. Klink Willem Christiaan, z. van C. Lardé en C. v. d. Linden Jacobus Gerardus, z. van G. B. Rooijakkers en G. J. Bus Jan, z. van J. Zwaan en A. Groeneveld Hendrik Marinus. z. van J. W. v, d. Spoel en A. Maarse Johan nes Petrus Franciscus, z. van W. F. v. d. Geest en Th. M. Wesselman Johanna, d. van G. A. M. Oostdam en M. J. v Praag Willem Simon, z. van W. S. de Best en E. v. d. Plas Sake. z. van H. J. v. Zwieten en A. Smeding Froukje Adriana, d. van A. D. Stooker en H. Kortekaas Ronny. dr. van H. A. Hillenaar en A. J. v. Egmond Jacobus, z. van C. J. v. d. Waals en J. de Best Marianne Theodora Josephina Maria, d van C. W. J. Conijn en J. J. Ruigrok Cecilia, d. van W. A. v. Rjjn en W. P. v. Veen Rina, d van J. Groen en G. v. Brakel Fryda. d. van H. Strik en C. H. Lan- gendam Adrie. d. van H. Strik en C. H. Langendam. ONDERTROUWD: A. Lasschuijt, jm., 25 j. en H. Crama, jd., 25 J. J. N. Verweü. Jm., 25 j. en H. Visser, jd.. 22 j R. H. Vermeer, jm., 27 j. en Th. H. Olsen. Jd.. 21 J. J. N. Lensink. jm., 28 J. en J. A. Atteveld, jd.. 26 J. A, Bloemendaal. jm.. 26 j. en A. H. v. Dam. jd.. 23 J. C. J. Bekooij, jm. 35 j. en J. v. Houten, jd.. 34 J. GEHUWD: J. Th. J. Ludlage, Jm. en C. v. Veen. jd. W. de Meij. jm. en J. J. Spierenburg, jd. A. C. v. Pelt. wedn. en M. Klop. jd. J. H. Petiet, jm. en M. C. Pret. Jd. J. Ph. Verstraten, jm. en P. Onvlee. jd. P. J. v. d. Zeeuw. jm. en E. M. Ouwerkerk. jd. J. Zoer. jm. en J. K. A. M. v. d. Lubbe. jd. A. Mostert. Jm. en A. de Jong, jd. J. H. A. Boeckhorst, jm. en Th. M. A. Bergsma. jd. W. F. Karstens. Jm. en C. M. de Jong. jd. J. A. v. Seggelen. jm. en M. J. F. Montanus, jd. OVERLEDEN: W. F. Schregel. m.. 63 j. A. Kok, hsvr. van A. Kulk. 40 j. a De Amerikaansche ondersecretaris voor buitenlandsche zaken Summer Wellesheeft te Charlottesville bij de herdenking van Thomas Jefferson, den stichter van de Uni versiteit van Virginia, een rede gehouden. Hij wees op de gevaren welke de huidige internationale toestand inhoudt voor de Vereenigde Staten en hield een pleidooi voor wijziging van de Amerikaansche neu traliteitswet ten gunste van slachtoffers van een aanval. Indien Jefferson nog leef de zou hij zich eveneens rekenschap moe ten geen van den tegenwoordigen toestand en zien hoe de leiders van sommige landen niet alleen weigeren internationale contro versen langs vreedzamen weg tot een rege ling te brengen, doch bovendien millioenen levens in Europa bedreigen met een wereld oorlog, die met weinig zaken en zelfs niet met de oorlogen van Napoleon te vergelij ken zal zijn. Welles zette vervolgens uiteen, dat het doel van de regeering te Washington in de eerste plaats is de Vereenigde Staten buiten een oorlog te houden, maar hij wilde zich toch afvragen of het mogelijk was. dat de volkeren de woorden van den leider van een groot volk. volgens welke de bescha ving van tijd tot tijd een oorlog noodig heeft, kunnen onderschrijven. Het heeft er veel van, aldus vervolg de Summer Welles, dat de wereld onder leiding van een handjevol menschen den afgrond van vernietiging tegemoet gaat. De wereldvrede is heden ten dage ondeelbaar. Een daad van agressie of verovering gericht tegen een vreedzaam volk, is zelfs op ons geographisch isole ment van invloed. Telkens wanneer de wereldorde wordt verstoord en de re gels van menschenrecht en rechtvaar digheid geschonden worden, worden onze eigen belangen geschaad. Welles stelde de vraag, of er voor de Ver eenigde Staten een middel bestaat zijn stem te laten hooren. zoolang het nog tijd is. Hij verwierp de gedachte aan een inter nationale conferentie, zoolang niet bij alle eventueele deelnemers de oprechte wensch bestaat de verplichtingen, die er zullen worden aangegaan, na te komen. Wat moet onze regeering in dit ernstige uur dan doen? Het Amerikaansche volk verlangt zonder eenigen twijfel, dat de Vereenigde Staten in staat zullen zijn zich met succes tegen iederen aanval te verde digen. Maar moet onze regeering voortgaan met het toepassen van de tegenwoordige neu traliteitswet, die allen landen zou beletten om, als een oorlog zou uitbreken, zich van wapens te voorzien? Welles herinnerde vervolgens aan de er varing van Jefferson, die, na een totaal embargo te hebben afgekondigd, dit weer moest intrekken en vervolgde: ik geloof, dat Jefferson van meening zou zijn, dat de neutraliteitswet in 1939 niet met meer succes door wetten kan worden gewaar borgd dan in 1807 het geval was en dat de vrede van de Vereenigde Staten beter is gewaarborgd als men den landen die het slachtoffer van agressie kunnen zijn, toe staat in vredestijd, zoowel als in oorlogs tijd, de voor hun verdediging noodzakelijke goederen, met inbegrip van munitie te be trekken. Het hoogste belang van ons land, even min als dat van den vrede, wordt niet goed gediend als wij de landen aanmoedigen, die een politiek voeren van overheersching der vreedzame landen, die onze veiligheid of onze nationale belangen niet bedreigen en als wij aan laatstgenoemde landen zelfs het belangrijkste onthouden van wat hen in staat zou stellen een verovering te voor komen. VOOR ZATERDAG 15 APRIL. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. Kro-uitzending 8.009.15 Gram. muziek (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gram. muziek 11.30 Godsdienstig half uurtje 12.00 Berichten 12.15 Paul Wijn appel's strijkensemble (1.00—1.20 Gram. platen) 2.00 Voor de rijpere jeugd 2,30 Gram. muziek 2.45 Kinderuurtje 4.00 Kro-orkest (4.304.45 Gram. muz.) 5.15 Filmpraatje 5.30 Gram. muziek 5.456.15 Kro-Nachte- gaaltjes 6.20 Journ. weekoverzicht 6.45 Berichten 7.15 Theologische causerie 7.35 Actueele aetherflltsen 8.00 Berichten A.N.P.. mededeelingen 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting 8.35 Gram. muziek 8.45 Kro- orkest, Kro-Boys, O.K. Rhythm Stars, solist en spreker 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Reli gieuze declamatie met muzikale omlijsting 11.1012.00 Gram. muziek. Hilversum II. 301,5 M, Vara-uitzending (10.00 —10.20 v.m. en 7.30—8.00 n.m. Vpro» 8.00 Gram. muziek (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven 12.00 Gram. muziek (Om 12.15 Berichten) 2.00 Causerie ..Waarom de openbare school?" 2 20 Esmeralda 3.00 Re portage 3.30 Het Utrechtsch Sted. Orkest (opn.) 4.30 Esperanto-uitzending 4.50 Gram. muziek 5.306.00 Filmland 6.05 Orgelspel 6.28 Berichten 6.30 Westfriesch halfuurtje 7.00 Vara-kalender 7.05 Gram. muziek 7.10 Politiek Radiojournaal 7.30 Uit Amerika; Causerie ..Het muziekleven in Amerika" 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten 8.03 Berichten A.N.P., Vara-varia 820 Vara- orkest en soliste 9.00 Puzzle-uitzending 9.15 ..En nu. Oké!" 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Radiotooneel 10.55 Gram. muziek - 11.00 De Ramblers 11.3012.00 Gram. muziek. Droitwich. 1500 M 11.20 Het B.B.C.-Welsch orkest en solist 12.20 Orgelspel 12.5ö Dans muziek (gram. platen) 1.20 Het Aston Hippo- drome-orkest 2.20 Gram. muziek 2.35 Sportreportages 5.05 Gram. muziek 5.20 Harry Roy en zijn band 6.20 Berichten 6.50 Sportpraatje 7.05 BBC-Northern-orkest. leden van het Hallé-koor en solisten 7.JU Actueele uitzending 8.20 Variété-programma 9.20 Berichten 9.45 Uit AmerikaAme- I rikaansch weekoverzicht 10.00 Het B.B.C.- Theaterorkest 11.10 Joe Loss en zijn band 11.50—12.20 Dansmuziek (gr. platen». Radi<i Paris. 1648 M. 9.00, 10.00. 10.25 en 11.20 Gram. muziek 12.30 Zang 1.00 Gram. muziek 1.25 Victor Pascal's orkest 2.4» Gram. muziek 2.50 Zang 3.30 en 3.45 Gram. muziek 3.50 Harpvoordracht 4.05 en 5.05 Gram. muziek 6.35 Zang 6.50 en 7.50 Gram muziek 8.50 Radiotooneel 9.30 Variété-programma 10.25 S.vmphonieconcert en solist 10.50 Gram. muziek 11.2012.50 Jo Bouillon en zijn orkest. Keulen. 456 M. 5.50 Gram. muziek 6 30 Hanns Rallies' orkest 7 50 Het Danser Landesorkest 11.20 en 12.35 Hei Weensch Symphonie-orkest 1.30 Gram. muziek 3.20 Het Omroeporkest en solist 5.35 Vroolijk oro- gramma 6.30 Concert (opn.) 7.50 Militair orkest 8.35 Leo Eysoldt en zijn orkest 9.35 Gram. muziek 11.20 Het Omroeporkest en solisten (opn.) 1.202.20 Otto Fricke's orkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 2.25 Orgelspel 3.20 Programma uit het Jaar 1901 4.20 Bas en tenor 505 Cellovoordracht 6.20 Het Omroeporkest, solist en gram. muziek 8.20 ..Die Entführing aus dem Serail", openra (ca. 10.10 Gram. muz.» 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.50—2.15 Gram. muziek 5.35 en 5.55 Radio-orkesl 6.35 Gram. muziek met toelichting 7.35 Gram- muziek 8.20 Het Omroepdansorkest 9-10 Gram. muziek 9.20 Het Omroepsymphonie- orkest en solist 10.30—12.20 Gram. muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN l>* R.O.V. r:. Voor Zaterdag 15 April, ie Programma: lederen dag van 824 uur A V.R.O.. V.A.R.A. enz. 2de Programma: iederen dag van 8 -24 uur: Kro. Ncrv enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.70 Radio P.T.T. Nord of div. 12.35 Brussel <vr.) - 1.30 Keulen 2.55 Brussel »Fr.) 3.20 Keu len 5 20 Brussel (Fr.) 6.20 Brussel <VU 7.50 Keulen 10.20 Brussel (VI.) 1°30 Keulen. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) 9;*u Diversen 10.35 London Reg. 12.20 Droit wich 2.35 London Reg. 5.20 Droitwich 9.45 Motala of div. 10.00 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14