X Nieuws „Morgen gaat het beter! LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 April 1939 Vierde Blad No. 24248 Internationaal oplichter voor de rechtbank Luchtaanvallen! Elisabeth Bergner in Gestolen Leven 80ste Jaargang Vier jaar geëischt zonder aftrek van voorarrest GEMENGD NIEUWS Twee meisjes overvielen automobilist 1 4 f I Voor het eerst in een dubbelrol De rechtbank te Amsterdam, gepresi deerd door mr. W. J. H. Dons. behandelde gisteren de strafzaak tegen den 45-jarlgen koopman Siegfried Wreszynski, geboren te Gmezzo in Polen, staatsburger van de vrijstad Danzig, tot voor korten tijd woon achtig te Los Angeles, Beverly Hills, doch thans gedetineerd in het huis van bewa ring te Amsterdam, verdacht van een twee tal oplichtingen. Begin November van het vorige jaar werd hij gearresteerd tijdens zijn verblijf in een der voornaamste hotels te Amsterdam. Deze arrestatie deed vooral in de Engel- sohe pers stof opwaaien, niet omdat de beide oplichtingen, die hem thans tenlaste zijn gelegd, van een bijzonder belang zijn, Snaar omdat deze Wreszynski in de finan- cieele wereld vele jaren een zekere rol heeft gespeeld. Niet altijd tot genoegen van regee ringen, want hij is uit vele landen uitge wezen, zonder echter met den strafrechter in aanraking te komen. Hij verrichtte als compagnon van kolonel Norris, of als diens lasthebber, bankzaken, die voornamelijk bestonden uit het deblokkeeren van vor deringen op crediteuren in landen met een ■beperkt betalingsverkeer, zooals Duitsch- land. Hongarije. Italië enz. Wreszynski heeft een Oostenrijksche dame. mej. Toni M„ bewogen tot afgifte van f. 4000 onder belofte te zullen zorgen voor een visum voor haar familie, die wilde emigreeren. Verder heeft hij den Neder- landschen koopman P. F. H. bewogen hem f.6000 af te geven, onder bedrieglijke winst voorspiegelingen. Voor de rechtbank werd gisteren een groot aantal getuigen gehoord. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. L. de Blecourt. Deze man, zeide hij, is een interna tionale misdadiger ,die voor Stavisky niet behoeft onder te doen. Hij werkt met een buitengewone fantasie en brutaliteit. Steeds weer wordt de grond hem te warm onder de voeten en steeds weer wijkt hij uit of wordt hij uitgewezen, zoodat hij zelden met de justitie in aanraking komt. Maar hier in ons kleine landje loopt hij eindelijk tegen de lamp. De officier schetste de wijze, waarop de Nederlandsche koopman H. met verdachte in aanraking is gekomen. Deze bood hem aan zijn secretaris te worden tegen een salaris van 500 dollars per maand plus een winstaandeel. De heer H. voelde er wel voor, temeer daar hij zag. dat verdichte uitste kende connecties had. n.l. de directeur van oc Amsterdamsche Bank. De heer H. ver trouwde hem en stelde hem f. 6000 ter hand om er zaken mee te doen. Het was aan vankelijk geen wonder, dat H. den ver dachte vertrouwde. Zoo zat op zekeren dag de directeur van de Amsterdamsche Bank in de hall van het hotel op verdachte te wachten. Verdachte had gezegd: laat die meneer maar wachten, ik heb hem niet noo dle. maar hij mij. Dat maakte indruk! Hierop schetste spreker de wijze waarop verdachte juffrouw Toni M. de f. 4000 heeft afhandig gemaakt. Bijna had verdachte nog een derde slachtoffer gemaakt, n.l. de directie van een Zeeuwsche fabriek. Ook in dat geval schermde hij met millioenen- bedragen en noemde weer namen, die klon ken als een klok. Hij zou getelefoneerd hebben met de minister van defensie van Amerika en Engeland en er zouden groote contracten zijn afgesloten. Maar juist op het oogenblik. dat verdachte zijn slag zou slaan, rock de koopman H. lont. Hij waar schuwde de politie en verdachte werd gear resteerd Wreszynski had, toen hij in Nederland aankwam, geen cent. Dit blijkt uit allerlei dingen. In Amerika moest hij reeds de be zittingen van zijn vriendin Eva Busch ver panden om de hotelrekening daar te be telen. Eva Busch verliet hem en ging naar Nederland. Later kwam verdachte ook naar ons land er. telegrafeerde naar Eva: „Kom mij van de boot halen en neem f. 1000 voor me mee" Ook uit de verklaringen van de hoteldirecties bleek, dat verdachte volkomen zender geld was. Maar plotseling zit hij dik in zijn geld. Herhaaldelijk wisselt hij een bankbiljet van f. 1000 en tegen Eva B. zegt hij sprekende over de Amsterdamsche Bank dat hij f. 10 000 voorschot heeft gehad. Precies f. 10.000. n.l. vier- en zesduizend! Deze man wiens kinderen in Zwitser land van honger schreeuwen smijt in Nederland met geld. Hij geeft dure cadeaux en koopt zich piekfijne kleeren. Bovendien laat hij door een detective Eva Busch vol gen. Wreszynski heeft zaken gedaan met de Amsterdamsche Bark. De directeur dier bank, mr. Van Nierop, heeft als getuige verteld, dat hij met Nor- ris en Wreszynski in zee was gegaan om stillhaitevorderingen ten bedrage van 20.500.000 te doen deblokkeeren. De Am sterdamsche Bank verkocht de geblokkeer de vorderingen voor Wh millioen aan Norris-Wreszynski. Dit bedrag zou binnen vier maanden betaald worden. In die pool. die die geblokkeerde vorderingen verkocht aan Norris-Wr., zat ook de Uni lever en zelfs het Vaticaan. Van betaling is niets gekomen. De schade voor de Am sterdamsche Bank wordt geschat op 13 a 16 millioen. Dat geld is verdwenen in de zakken van Norris en consorten. Zij heb ben de vorderingen, die zij voor 85 procent gekocht hadden van de Amsterdamsche Bank, direct verkocht voor 50 procent van de waarde. En dat terwijl de koopsom ad 85 procent van de waarde nog betaald moest worden door de heeren. De zwendel ligt er dik boven op. Tijdens het verhoor heeft Wr. tegen den officier gezegd' waarom begint u nu met de Amsterdamsche bankzaak. Als dat be kend wordt komt ook de Vaticaanstadzaak en de UnileverzaaJc uit, en dan wordt mijn uitlevering gevraagd en dan zit ik minstens een halve eeuw. Tegen den soherpzinnigen politie-inspec- teur De Ruiter, die op uitstekende wijze het politioneele onderzoek leidde, heeft Wreszynski gezegd: „U bent een pientere kerel. Jammer, dat ik u niet eerder heb gekend, we zouden prachtzaken hebben kunnen doen. Maar het is maar goed. dat u geen directeur van de Amsterdamsche HIJ WERD BEROOFD VAN ZIJN HORLOGE. Men meldt uit Reeuwijk aan de „Tel.": Twee „jongedames", die aan een passee- renden automobilist toestemming vroegen om een stuk mede te mogen rijden, heb ben. zoodra zij zich goed en wel in den wagen geïnstalleerd hadden, den bestuur der. een 24-jarigen jongeman uit Reeuwük. overvallen. Toen haar beroovingspogingen mislukten, zijn zij met een horloge van den man op de vlucht geslagen. Het is de po litie gelukt haar later te arresteeren. De automobilist was van Rotterdam op weg naar zijn woonplaats. Hij reed over den nieuwen rijksweg RotterdamBode graven: onder Moordrecht passeerde hij twee meisjes, die den wagen ophielden en verzochten tot Bodegraven te mogen mede rijden, hetgeen werd toegestaan. Tijdens den rit, ter hoogte van de viaduct over den Nieuwdorperweg te Reeuwijk, begonnen de passagiers den bestuurder te belemmeren. Zij trachtten het stuur te grijpen, mor relden aan de instrumenten en vroegen om geld. Hij stopte onmiddellijk om het alles behalve liefelijke tweetal uit den wagen te zetten, maar dat ging niet gemakkelijk. De „dames" zetten zich schrap en er ontstond een worsteling, waarbij de eigenaar van den wagen de baas bleef. Het gelukte hem ten slotte met groote moeite de passagiers uit de auto te krijgen. Toen de jeugdige straatroofsters zich haar prooi zagen ont glippen. greep een harer den automobilist bij de jas vast en beroofde hem van zijn horloge om daarna de vlucht te nemen. De bestuurder reed terstond naar de po litie te Reeuwijk. De beide gemeenteveld wachters stapten in en gezamenlijk reed men naar den rijksweg terug, waar het tweetal inmiddels een vrachtauto had op- Bank was, want dan zou ik geen cent heb ben losgekregen." Is dat. aldus de officier, de taal van een onschuldig man? Hij is een aller-onbetrouwbaarst man en als je maar een oogenblik met verdachte praat, voel je direct naar je portefeuille. De heer Van Nierop, die zeer zeker te goe der trouw was, had zich eerder tot het parket moeten wenden. Deze heeft echter gewacht in de hoop nog iets van het ver lies te redden. Deze verdachte is een eerste klas schurk. Hoe langer deze zaak duurt, hoe meer «dachten komen er tegen verdachte bin nen. Mr. De Blecourt las nog een r>aar brieven voor van menschen, die blijkbaar ook door verdachte zijn „geflescht en uit gekleed". zooals de officier het uitdrukt. Met enorme brutaliteit trad deze inter nationale zwendelaar op. Alle millioenen. die hij gekregen heeft, heeft hij verzwen deld. verbrast en verspeculeerd. Huizen, drank, kostbaarheden en vrouwen kocht hij. Honderden maakte hij ongelukkig. Hij is een van die menschen. die oorzaak zijn, dat thans duizenden Joden van huls en hof verjaagd worden. Helaas kan ik niet die straf eischen. die ik zou willen zien opgelegdHet wettelijk maximum is vier jaar. Dat is voor dezen man veel en veel te weinig. Ik eisch aldus de officier tegen dezen gevaarlijken oplichter vier jaar ge vangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. A. de Leeuw, conclu deerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 27 April vonnis wijzen. gehouden, waarin zij in de richting Rotter dam verdwenen waren. Onder Nieuwerkerk a. d. IJsel zagen de achtervolgers de twee op den weg staan. Opnieuw wenkten zij automobilisten stil te staan. De politiemannen arresteerden de meisjes en brachten haar naar Reeuwijk over. Zij zijn afkomstig uit Rotterdam, ze ventien en achttien jaar oud, en geen on bekenden van de politie. Het geroofde hor loge werd op haar teruggevonden Na ver hoor is het veelbelovende tweetal ter be schikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. BELASTINGAMBTENAAR MET MES AANGEVALLEN. De dader is gearresteerd. Gisteravond is op den Huizerweg te Bus- sum de belastingambtenaar N., door den vrachtrijder van der B., met een mes aan gevallen. Omstanders trachtten den heer N. te ontzetten, doch eerst toen de inmid dels gewaarschuwde politie aankwam nam de dader de vlucht. Hij kon echter worden achterhaald en werd op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Men ver klaart deze daad uit een wrok om persoon lijke redenen, die Van der B. sedert ge- ruimen tijd tegen den ambtenaar koesterde Het slachtoffer bekwam diepe steekwon den in het linkerschouderblad en in de zijde In ernstigen toestand is hij in de Majella-stichting opgenomen. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Felle brand te Drunmelen. Doordat kinderen met vuur speelden, is gistermiddag om twee uur brand ontstaan in een groote opslagplaats van den heer Schweitzer, opper-brandmeester te Drim- melen (gem. Made). In de opslagplaats be vond zich 45.000 K G. riet en een groote hoeveelheid beschoeiingsmateriaal. De brand nam een grooten omvang aan en dreigde de omliggende woningen aan te tasten. De plaatselijke brandweer moest de assistentie inroepen van de brandweer van Breda, die spoedig ter plaatse was. Na een uur slaagde men er toen in, het vuur onder de knie te krijgen. Het woonhuis van den heer Schweitzer, dat reeds door de vlam men was aangetast, wist men te behouden. De schuur, waarin het Tiet en het be schoeiingsmateriaal was opgeslagen, werd met den inhoud een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. TWEE KINDEREN ERNSTIG GEWOND TE AMSTERDAM. Gistermorgen speelde een 3-jarig jonge tje in de ouderlijke woning in de Monni kenstraat te Amsterdam in de keuken. Toen de moeder even niet op het kind lette, is het op een stoel bij het open raam geklom men en van de eerste verdieping op straat gestort. Het kind is met een schedelbreuk in het Emma Kinderziekenhuis opgenomen. In de woestduinstraat eveneens te Am sterdam heeft een 5-jarige longen kans ge zien een pan met kokende melk om te trekken. Het kind kreeg de gloeiende melk over ziich heen en liep ernstige brandwon den op. Het slachtoffertje is naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTOR RIJWIELEN. Gisteravond omstreeks 6 uur zijn twee motorrijders op den hoek van de Amers- foortschestraat en de Schoutenstraat te Barneveld met elkaar in botsing gekomen. Ten gevolge hiervan liep een der motor rijders. de heer Schumann die eenige me ters van de plaats van het ongeval woon achtig is. zeer zware wonden op. De heer Schumann kwam de Amersfoort- schestraat af en wilde de Schoutenstraat inslaan, toen van dien kant iemand uit Apeldoorn per motor naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De inwoner van Apel doorn kreeg den motor op zijn been. maar kwam er evenals ziin echtgenoote die op de duo gezeten was. goed af. De heer Schumann sloeg echter tegen de straat- steenen en kreeg dientengevolge hevig bloedende wonden aan hoofd en handen, alsmede inwendige kneuzingen Twee ge- neesheeren verleenden hulp en droegen den zwaargewonde zijn woning binnen. De toe stand van het slachtoffer is ernstig. Zijn motorrijwiel werd geheel vernield. BRAND TE LUNTEREN. Door nog onbekende oorzaak is gisteren brand uitgebroken in een groot steenen gebouw aan den Berkhofweg te Lunteren. toebehoorende aan den heer J- Alblas al daar. Het gebouw brandde tot den grond toe af en de geheele inventaris ging ver loren Deze bestond, voor wat de boven verdieping betreft, uit meubilair, een wand- bekleeding en gramofoonplaten. toebehoo rende aan een ontspanningsvereeniging. die daar bijeenkomsten hield, terwijl in de benedenruimte materialen van het terrein der NSB stonden opgeslagen, die be stonden uit houten schotten, borden en stoelen Een auto kon nog bijtijds in vei ligheid gebracht worden. De brandweer kon zch slechts bepalen tot nablusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. ONDER GRONDGRAAFMACHINE GERAAKT EN OVERLEDEN. Gistermiddag is in de steenfabriek der firma Jurgens te Bemmel de 19-jarige ar beider A. Leyzer onder een grondgraaf- machme geraakt. Hij werd hierbij zoodanig gewond, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINBOTSING IN MEXICO. Bij Quaretaru in Mexico, zijn twee trei nen met elkaar in botsing gekomen. Er zou den veertig dooden zijn. VIER KINDEREN DOOR INSTORTENDEN MUUR GEDOOD. Tengevolge van het instorten van een muur zijn in Hannover vier kinderen om het leven gekomen en zeven gewond. Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9. Leiden. De Hollandsche film met den in dezen tijd zoo prettig klinkenden naam „Morgen gaat het beter", wordt deze week hier ver toond. Deze film wil een beeld uit het werkelijke oven geven, een beeld uit het leven van oen modern meisje, dat haar eigen weg B.aa een weg. die leidt via een groote car- neie naar geluk. De heldin overwint alle oei ijkheden, die zich daarbij voordoen tv.r te danken aan haar vaste ver tui^811 in ^6t leven en haar stellige over- mB» dat na lederen verdrietigen avond hei w™8 dag aanbreekt- „Morgen gaat Het leven gaat verder, biedt steeds nieuwe mogelijkheden zoolang er leven is, is er hoop nóóit mag men de hoop opgeven! De film speelt in een nuchtere, doch tegelijkertijd romantische omgeving: de studio's van een moderne radio-omroepver- eeniging, waarin de heldin het wel zeer mederne beroep van radio-omroepster uit oefent, doch tenslotte tot de oude waarheid terugkeert, dat alleen de liefde een mensch waarlijk gelukkig maken kan. Hierboven Kommer Klein, Lily Bouw meester en Guus weitzel in een der scènes van deze door FriedriCh Zelnik geregisseer- I de film. \v- V; V Elisabeth Bergner en Michael Redgrave in de nieuwe Bergner-film „Gestolen leven Na gedurende verscheidene maanden uit de studio's afwezig geweest te zijn, is de gevierde filmactrice Elisabeth Bergner thans opgetreden in haar vijfde Engelsche film, en die onder leiding en regie van haar echtgenoot, dr. Paul Czinner, in de Lon- densche Pinewood studio's tot stand kwam. Margaret Kennedy, de bekende schrijfster van „The Constant Nymph" en „Escape Me Never" schreef het scenario van „Stolen Life", waarbij als basis een roman van K. Benes diende, die door de Tsjechoslowaak- sche academie met een eereprijs is bekroond „Waarom ik zoo lang niet ben opgetre den?" zegt Miss Bergner. „Alleen omdat ik geen geschikt scenario heb kunnen vinden. Maar „Stolen Life" heeft een einde gemaakt aan mijn zoeken. Miss Kennedy heeft een brillant scenario geschreven, dat een rijke afwisseling van humoristische en dramatische scènes be vat". Het is interessant dat „Gestolen Leven", zooals de film in Nederland heeten zal, door dezelfde groep menschen gemaakt is. die voor „Escape Me Never" verantwoordelijk waren, namelijk Elisabeth Bergner. Paul Czinner. Margaret Kennedy en Captain Ri chard Norton. Voor de eerste maal speelt Elisabeth Berg ner een dubbelrol Het was een zeer zware opgave voor een actrice, om de tweeling zusters Martina en Sylvina op het celluloid tot leven te brengen: Sylvina de wufte, op pervlakkige flirt, geeft zij met een char mante lichtheid, speelsch, ondeugend, gui tig. die het noodlot van het meisje meer een gevolg van lichtzinnige onnadenkend heid dan van berekening of koudhartigheid doet schijnen: Martina, die een veel rijker zieleleven heeft, en, stil en teruggetrokken niet tegen de soms hartelooze machinaties van haar zusje kan en wil ingaan, terwijl deze er toch op uit is de genegenheid van den man die de groote liefde in Martina's jonge leven is voor zichzelf te veroveren, wordt met groote innigheid en dikwijls ont roerende eenvoud en bescheidenheid van middelen door Bergner geteekend. Deze bescheidenheid van spel wordt on der Czinner's regie ook door Bergner's te genspeler, Michael Redgrave, betracht, en hfj blijkt een ideale partner voor de actrice te zijn. Het is wel merkwaardig dat de jon geman, die deze eer werd waardig gekeurd, tot voor kort nog een volkomen onbekende was. DE FILM „VROUWENGEVANGENISSEN". Viviane Romance en Renée St. Clair spe len deze week de hoofdrollen in de film „Vrouwengevangenissen". Francis Garco heeft In zijn roman ..Pri sons de Pemme6" weergegeven, hoe de maatschappij iemand tegemoet treedt, die éénmaal achter slot heeft gezeten. Het is een tragische geschiedenis: een film met een tendene en die op schrille wijze een systeem behandelt, dat natuurlijk niet ver dwijnen maar wellicht tóch wel veranderen kan Hierboven een aangrijpend moment uit deze veelbewogen film.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13