LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 April 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Groofe Prop. Vergadering Stadsnieuws Leidsche Universiteit Binnenland Wederom een poging tot aanranding te Ginneken Buitenland VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN De Amerikaansche neuiraliteitswet Het vraagstuk Danzig Uit de Omstreken Besloten Voorstelling R.K, Leerarenvereen. „St. Bonaventura" BENOEMING EN ONTSLAG VAN HOOGLEERAAR. Bij Kon. Besluit van 1Z April j.l, is met ingang van 18 September a.s. aan mr. F. D. Holleman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hooglee raar aan de Rijksuniversiteit alhier, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Prof. Mr. F. D. Holleman. Prof. F. D. Holleman werd in 1887 te Potchefstroom i Transvaal i geboren. Hij studeerde in 1907—1912 aan de Leidsche Universiteit. In 1910 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de rechtsweten schap en in 1912 legde hij met gunstig ge volg het zoogenaamde faculteitsexamen voor de rechterlijke macht in Ned.-Indlë at Hij vertrok hierna naar Ned.-Indlë, waar hij werkzaam werd gesteld bij de rechter lijke macht, waarbij hij achtereenvolgens voorzitter was van de inlandsche recht banken op Madoera en Java en in de Mo- lukken. In 1924 werd hij verbonden aan de Algemeene Secretarie te Buitenzorg, eerst als chef van de afdeelingen Kabinet en Algemeene Zaken, later als gotrverne- m entssecretaris. In 1929, tijdens zijn tweede verlof In Europa, werd hij benoemd tot hoogleeraar in de volkenkunde en de sociologie aan de Rechtahcogeschool te Batavia in de plaats van dr. B. J. O. Schrieke, die tot directeur van Onderwijs en Eeredlenst was benoemd. Van de hand van mr. Holleman ver scheen in 1923 te Delft: „Het Adat-gron- denrecht van Ambon en de Celiasers" 'Uitgave van het Molukken Instituut); in 1927 te Buitenzorg: „Het adatrecht van de afdeeling Toeloensgoeng (geweest Kedlri); in 1930 te Weltevreden het Verslag van een onderzoek inzake Adabgrondenrebht in ce Minahassa". In 1923 verscheen te BBatavia in druk zijn rede „Synthetische vormen in de „primitieve" cultuur". In 1931 stelde hij op ultnoodigtr.g van de American Council of Learned Societies te Washington gedurende 4 maanden in de Philippijnen een onderroek ln naar den toestand van het adatrecht ln dezen archipel. In 1912 werd prof. Hoileman benoemd tot correspondent van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Prof. Holleman hield alhier zijn inaugu ratie op 10 Mei 1935 over het onderwerp: .De commune trek in het Indonesisch rechtsleven". Voorts is met ingang van 1 October benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht en zijn geschiedenis: mr. W. van Iterson, alhier. Verschenen is het verslag van de con tactcommissie voor de samenwerking tus- schen de stedelijke Lichtfabrieken en de erkende Installateur» te Lelden over het jaar 1938. In dit verslag wordt uitvoerig melding gemaakt van de werkzaamheden der commissie, welke dit jaar culmineerden >n de collectieve deelneming aan de ten toonstelling „Leyds Goedt". thans is de dader gevat. Nog is de verontwaardiging over de aan- van een vijfjarig meisje in het Maatbosch te Ginneken niet geluwd of wederom is, naar eerst thans bekend wordt, ihnsdag een zesjarig meisje ln het Mast- bosch aangerand. De gemeente-polltie van a'leeft den aanrander kunnen 5.» op het mc»nent, dat hij met „v; tmd niet nader te noemen handelin gen wilde plegen. De man ls afkomstig uit wumegen en verbleef tijdelijk te Breda, f. Jtt verzekerde bewaring gesteld. Reeds meti me" vast te staan, dat hij niets „„„„e eerste zooveel beroering wekkende aanranding uitstaande heeft gehad. benoemingen aan de technische hoogeschool, hoovw™n„ B.esl"it is benoemd: tot gewoon wetenschfi ln afdeeling der algemeene Z aan de technische hooge- te Delft om onderwij» te geven ln de theoretische natuurkunde: dr. R. de Laer Kroning, lector aan de rijksuniversiteit te Groningen, met toekenning van gelijktijdig ontslag uit laatstgenoemde functie; tot buitengewoon hoogleeraar ln de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de tech nische hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven In de geodesie: dr. ir. F. A. Vening Metnesz; tot lector ln de afdeeling der scheikundige technologie aan de technische hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de scheikundige technologie: dr. ir. P. M. Heertjes, thans assistent. NEDERLANDSCH CONGRES VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. De openingszitting van dit congres (Men zie onder Binnenland' werd om. bijge woond door den commissaris der Koningin ln de provincie Noord-Holland, mr. dr. ba ron A. Röell, verscheidene hoogleeraren en bekende personen uit de sportwereld als bijv. mr. A. baron Schlmmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsen Jlympisch Comité en den heer K. Lotsy Na de openingsrede van minister Slote- naker de Bruine hield dr. K. H. van Scha den een referaat over de lichamelijke op- /oedlng van de Jeugd. Prof. dr. K, L. Qaul- ïofer sprak vervolgens over: „Lichamelijke jpvoeding van de volwassenen." Na de jchtendzittlng werden de circa 200 con- gresdeelnemers ln de raadszaal van het stadhuis ontvangen door het gemeentebe stuur. INSTELLING VAN EEN ENGELSCH MINISTERIE VOOR DE VOORRADEN? De co'itieke redacteur van de „Daily Herald" bericht dat men het thans als vaststaand beschouwt, dat de regeering binnenkort het besluit bekend zal maken een ministerie voor de voorraden in te stel len. Dit ministerie zou kunnen worden aan geboden aan Churchill. Verder stelt men voor, dat een controle op de voorraden kan werden uitgeoefend docr een commissie, bestaande uit de drie cud-mlnisiers van de munitie-voorraden. Churchill, Lloyd George en Lord Addison. luweliers - Breestraat 95 Mees, ui,gebreide VERLOVINGSRINGEN sorteering 2897 Nieuwste modellen (Ingez. Med.) Tentoonstelling bij Van Reeuwijk verlengd. De enorme belangstelling op 2den Paasch- dag beeft de Directie doen besluiten haar zeer interessante en bezienswaardige ten toonstelling nog voor korten tijd te ver lengen. De prachtige expositie van 1500 compleet ingerichte Modelkamers blijft on veranderd. zoodat zij. die nog geen gelegen heid hadden dit unicum op het gebied van binnenhuiskunst te bewonderen, dit in de komende dagen alsnog kunnen doen. Ook de schilderijen van Bleling uit Ma rokko. Majorca en Bretagne, blijven nog geëxposeerd. De tentoonstelling wordt ge houden alleen in gebouw Kipstraat - Rot terdam. 2872 (Ingez. Med.) In het Amerikaansche congres hebben de voorstanders eener strikte neutraliteit president Roosevelt er van beschuldigd, dat hij met zijn huidige politiek de Ver- eenigdc Staten tot deelneming aan een Eu ro peeschen oorlog verleidt, zelfs voordat deze i.s uitgebroken. Deze kringen drongen er bit het congres op aan, dat het Panama kanaal zoowel in ooriogs- als in vredestijd gesloten zal blijven voor de vloten van die landen, welke aan^egan" verdragen schen den. Dr Charles Fenwick' hoogleeraar ln het. lntemat'onale recht aan het Brya- college. heeft In de commissie voor buiten- land;che aangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat sluiting van het kanaal een afschrikwekkend middel voor agressieve staten zou zijn. Deze com missie leidt het onderzoek naar het ver zoek van president Roosevelt voor een minder beperkende neutraliteitswetgeving. Te zelfder ti.id hebben de senatoren Ben nett Champ Clark en Gerald Nye president Roosevelt er van beschuldigd, dat zijn jong ste waarschuwingen tot de totalitaire landen de Vereenigde Staten in een Europeeschen oorlog zouden storten. Nye zeide, dat de houding van den president een uitdaging beteekent tot het congres, de teugels der bultenlandsche politiek strak te houden, alvorens een richting wordt ingeslagen, welke tot oorlog moet leiden. De „Kuryer Polski" bericht, dat op 20 April a.s. in de vrijs stad Danzig betoo gingen zullen worden gehouden ter gele genheid van den verjaardag van Hitler, met het deel de geestelijke en politieke ver bondenheid van Danzig met Duitschland te toonen. Het blad kondigt verder aan, dat een groep natlonaal-socialistieche leden van den Volksdag van de vrije stad zullen ver zoeken, ten eerste, dat de hoogs commis saris zal werden weggezonden, ten tweede de geestelijke verbondenheid van Danzig met het derde rijk af te kondigen en ten derde onderhandelingen te openen tot een definitieve regeling van den juridtschen status van de vrije stad. STIJGENDE PRIJZEN EN BELASTINGEN IN JAPAN. Het wordt voor Europeanen steeds moei lijker In Japan te wonen wegens de stijgen de belastingen en toenemende kosten van levensonderhoud, vertelde een Britsche rei ziger bij aankomst te Singapore uit Japan, waar hij jarenlang vertoefd heeft. De Ja- panneezen zoo zeide hij worden erg begee- rig naar bultenlandsche deviezen en willen onofficieel 25 yen voor 1 pond sterling ge ven in plaats van den huldigen koers van ongeveer 17 yen. Lederen schoenen zijn er zoo duur, dat de Japanneezen naar het houten schoeisel terugkeeren. Tenzij de ChineeschJapansche oorlog op de een of andere wijze beslissend beëin- 'digd wordt, zullen beide landen meer dan ooit aangewezen zijn op hulp uit Europa VERHOOGING DER VERZEKERINGS PREMIES. In verband met den ernstigen toestand in Europa hebben de verzekerings-maat- schappijen in Amerika bekend gemaakt, dat geen verzekering tegen oorlogs-risico meer wordt gesloten op schepen, welke van en naar Duitsclilanti én 'italië 'gaan. Voor bestemming naar andere havens worden de premies verhoogd. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE ACTIE IN ARGENTINIË. De Noticias Graficas" te Buenos Aires bericht dat de deskundigen hebben aan getoond. dat het document, dat de actie van de nat oraal-social'sten in Patagonie onlhult, authentiek is en dat de handtee- kenine van Muiier onder het document echt is. OORLOGSAANKOOPEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche departement van bultenlandsche zaken heeft gisteren ont huld. dat Groot-Brittannië en Frankrijk ln de eerste drie maanden van dit Jaar licen ties verworven hebben voor den aankoop van ruim 24 miliioen dollars aan Ameri- kaansch oorlogsmateriaal, voornamelijk militaire vliegtuigen, automobielen en on- derdeelen. KATWIJK AAN ZEE. BEZOEKT van „EENHEID DOOR DEMOCRATIE", op Vrijdag 14 April te 8.15 uur, in zaal Gesink, Voorstraat - Toegang 10 ct. 2889 „Hier duldt de grond geen dwlnglandij, waar vrijheid eeuwen stond N O V A hedenavond voor UITSLUITEND MILITAIREN. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 14 APRIL. Sassenhelm Gem. Gods: Vrijdagnam. 8 uur paster v. d. Woude van R'dam. Zevenhoven Ned- Herv. Kerk: Nam. 3 uur ds. van Harten. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Diever <toez.) P. Inberg te Grollo, die bedankte voor Idaard; naar Hem men Dr. O. Norel, pred.- dir. v. h. Diaconessen- huls te Amsterdam; naar Yzendoorn C. Mulder, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Wavgr- veen. Bedankt voor Zuidwolde (Dr.) P. A. Stemp- voort te Haskerhorne. CHR. GEREF. KERK. Drietal te SteenwUk D. Biesma te Drogeham, L. Floor te Assen en W. A. Zijlema te Nieu- weroord. Tweetal te Vlaardingen D. Drtessen tê Rot- terdam-Z. en K. Groen te Rotterdam-W. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen: te Almelo F. E Huizlnga te Leeuwarden; te Nleuw-Weerdinge A. H. Har- denberg te Apeldoorn. HET VRAAGSTUK VAN DE WIJS. BEGEERTE ALS LEERVAK. De roomsch-katholieke leerarenvereenl- ging St. Bonaventura kwam heden in Utrecht in algemeene vergadering bijéén. De voorzitter, sprak een woord van welkom tot de gasten, den heer w. de Boer. chef der afdeeling voorbereidende hooger en middelbaar onderwijs ais vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, den in- sjjecteur M. van der Wéijst, den wethouder van onderwijs der gemeente Utrecht, de afgevaardigden der andere leerarenvereeni- gingen en van de vereeniging tot invoering van een phllosophische propaedeuse op de scholen voor v.h. en m.o. Hierna kreee paber drs. A. Wessels het woord, als voorzitter van de commissie inzake het vraagstuk van invoering der wijsbegeerte op de scholen voor v.h. en m o. Deze commissie welke bestond uit pater drs. A, Wessels. voorzitter en drs A Al- bregts, mej. dr. J. Kuyer drs. P, van Lent en prof dr F. Bassen, leden, ls verleden jaar ingesteld krachtens besluit van de al gemeene vergadering. De voornaamste conclusies, waartoe de commissie Is gekomen ziin de volgende: Het brengen van cenig wijsgeerig Inz cht op de scholen voor v.h en m.o Is wenschs- Uik. Het invoeren van een leervak philoso- ohte is bij de huidige situatie n'et mogelijk en niet wenschelijk. Het is onmogelijk door de strak voorgeschreven programma's en door de materialistische en utilitaristische geest van het onderwijs. Bovendien zou de philosophie een vrij uitgebreid vak (voor de hoogere klassen) zijn, terwijl de commissie deze leerlingen 'n het algemeen niet ongeschikt acht voor behandeling daarvan. Slechts na een radicale herzie ning van geest en opzet van het onderwijs zou over de mogelijkheid van het vak wijs begeerte kunnen worden gesproken. Ook acht de commiss'e het niet gewenscht, vooral met het oog op het openbaar onder wijs waar het aankweeken van neo-Keu- tianen en Hegalainen zou dreigen. Iets anders is, dat de vakken der middel bare school en deze school zelve door ver dieping veel kunnen bijdragen tot de phl losophische vorming der leerl ngen. Na pater Wessels kregen de rapporteurs der sectievergaderingen het woord. dr. Janssens voor de talensectie, ir van der Heyde voor de wis- en natuurkundige vak ken en de heer van der Broek voor de maatschappelijke vakken. In alle secties was men van oordeel, dat de wijsgeerige vorming der leeraren zelve noodig 's. Zoo lang gesn bevredigende regeling aan de universiteiten daarvoor bestaat, kan de ver- cenlging misschien bevorderen, het organi- seeren van wijsgeerige cursussen voor leeraren in de diverse plaatsen Hierna volgde een levendige discussie. In zijn dankwoord deelde de voorzitter mede. dat het bestuur wellicht nog een beroep zou doen op de commissie cm na te gaan op welke wijze phllosophische vcrm'n" dei- leeraren verwerkelijkt zou bunnen werden. vereeniging van predikanten van de gereformeerde kerken. De algemeene vergadering. In de gisteren te Utrecht onder presi dium van prof. dr. F. W. Grosheide uit Am sterdam voortgezete jaarlijksche alge meene vergadering van de Vereeniging van predikanten van de Geref. Kerken volgde op het referaat van dr. S. P. Dee, Geref. predikant te Rotterdam, over: „De betee- kenis van de ervaring voor het verstaan der Helüge Schrift en voor de prediking" eenige discussie waaraan deel namen de predikanten dr. H. Steen van Aandijk, ds. U. EIgersma van UIrum, ds. F. de Vries van Den Haag-Oost, ds. F. W. C. v, Hels- dingen van H. I. Ambacht en ds. D. v. Dijk van Groningen. Uitvoerig wiende dr. Dee van repliek. De voorzitter bracht hem onder instemming der vergadering een woord van warmen dank voor zijn actueel betoog, waarna de "erstc zitting werd gesloten Oisteravond vond een meer besloten bij eenkomst plaats waarin ook de hulshoude- Hike zaken werden afgedaan. 8ecretar!s en penningmeester, .de heeren ds. H. 6. Bouma van Amsterdam-Z. en ds. F. Kramer, em predikant te Beverwijk, brachten hun Jaarverslagen uit. Dat van den secr. maakt melding van een ledental van 720. Door den dood ont- vielen in het afgeloopen jaar aan de ver eeniging de ledz'i ds. F, W. H. Braincr te 'Janss'uis. ds. J. 6. Schaafsma te Gassel- lernijveen, ds. K. Prins te Naaxdcn. ds. A. I Mulder, em. predikant van Abcoude, ds. G. H. de Jonge ,em. predikant van Tzum, K. Veen te O. en N. Biltdijk, D. de Wit te 's-Hertogenbosch, W. Maan, em. predikant te Loenen a. d. Vecht, C. W. E. Ploos van Amstsl, em. predikant van Steenwijk. I. K. Wessels te Harlingen, G. J. Wlssink, em. predikant van Zwammerdam, W. J. J. Vel- ders te Rotterdam, F. Wiersma, em. pre dikant van Oosterblerum, aan wie de secr. een woord van herinnering wijdde. Het verslag van den penningmeester maakte melding van een totaal bedrag aan inkomsten van f. 1207.62 en aan uitgaven van f. 1137.18'/». De verslagen werden goed gekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. Prof. Grosheide werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Evenzoo werden de heeren prof. dr. G. Ch. Aalders te Hilver sum en prof. dr J. Ridderbos van Kampen herkozen als redacteuren van het Geref. Theol. Tijdschrift Na afdoening der huishoudelijke zaken hield dr. J Schelhaas, Geref. predikant te Tzummarum een causerie over: „Iets over de laatste opgravingen" en vertelde dr. H. C. Rutgers, zeer. van het Ned. Bijbelgenoot schap, een en ander over den arbeid van dit genootschap. Verder werden meerdere inleidingen ge houden. NEDERL. BOND VAN LEERAREN EN LEERARESSEN BU HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. De deelnemers aan de algemeene verga dering van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het stadhuis te Rot terdam, waar zij door het gemeentebestuur werden ontvangen. Hierna werd ln Tivoli de vergadering voortgezet. Goedgekeurd werd een voorstel, waarbij het hoofdbestuur opgedragen werd te ijveren voor een regeling, welke het on mogelijk maakt, dat vast aangestelde leer krachten. die volledig bevoegd zijn voor de lessen, welke tot heden door hen werden gegeven, op hun salaris worden gekort, wanneer hun tengevolge van lesroosterwij ziging lessen worden opgedragen, waarvoor zij niet bevoegd zijn Met enkele stemmen tegen werd het hoofdbestuur opgedragen den minister te verzoeken de Kerst- en Paaschvacantie bij het lager nijverheids onderwijs op twee volle weken te bren gen. Een ander voorstel, dat aangenomen werd, bcheisdp het aandringen van het hoofdbestuur bij de bevoegde autoriteiten op het mogelijk maken, dat leeraren, die hun hoofdbetrekking hebben bij het dag onderwijs en tevens aan een school voor avondonderwijs zijn verbonden, in de gele genheid kunnen worden gesteld uit deze avondfunctie ontslag te vragen met be houd van recht op uitgesteld oensiocn na een werkelijk volbrachten diensttijd van minstens vijftien jaar in deze avondbe trekking. Na het verwevnan "an zen voor stel van de Ha"gs"he nM--"-!» h-'-affend het opnieuw aansluiten bij de C N O. P. en de rondvraag sloot de voorzitter de bij eenkomst. BENTHUIZEN. De heer S. van Gaaien, die thans rul* 20 jaren de St. Geref. Partij ln den raad dezer gemeente vertegenwoordigde, stelt zich wegens gevorderden leeftijd niet meer herkiesbaar. HILLEGOM. Afscheidspredikatie ds. Hendriksen. Ds. Hendriksen, predikant der Chr. Ger. Gemeente die eervol emeritaat verkreeg, hoopt op Zondag 23 April zijn afscheids predikatie te houden. Hij zal zich te Zeist gaan vestigen. OEGSTGEEST. Woonschip onbruikbaar gemaakt. Hedenmorgen is op last van de Justitie door de gemeentepolitie alhier met behulp van gemeentewerklieden het woonschip be woond door mej. J. Boon. liggende in de Haarlemmertrekvaart nabij de Tolbrug ont ruimd, onbruikbaar gemaakt en vervolgens tot zinken gebracht. Mej. B. werd reeds vele malen veroordeeld wegens overtreding van de verordeningen op woonschepen en woonwagens. Vergadering „Draagt Elkanders Lasten". In de tusschenzaal van „Irene" vergader de de Ver. v. Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter de heer K. Kruizinga open de, waarna de notulen van den secretaris den heer G. S. Bogaards werden vastgesteld Het Ilnancleel overzicht 1938 vermeldde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f. 3852.28. De winst- en verliesrekening een bedrag van f. 114.05 met aan reserve f 90.92. De controlecommissie bracht een gunstig rapport uit. Bij de besprekingen hiervan gaf de pen ningmeester de heer A. de Leen nadere toe lichtingen. Hij wees hierin o.m. op de moei lijkheden voorkomende bij de uitkeeringen van bestralingskosten die door de vereeni ging worden gedragen. Ook het aantal ver- pleegdagen is dit jaar niet gering geweest. De financieele medewerking van overheids wege is ook hier gering te achten. Het be stuur is overtuigd dat het zich bij de thans heerschende toestanden zoo gunstig moge lijk heeft weten aan te passen. De heer Borst verklaarde als lid van de controlecommissie dat het bestuur in het afgeloopen jaar zeer actief is werkzaam ge weest en bracht hulde aan den penning meester voor zijn veelomvattenden en ac curaten arbe'd. Dep hoofdboekhouder den heer Monteba. werd voor zijn welwillende medewerking dank gebracht. Het financieel verslag werd goedgekeurd. De heer Bogaards deelde mede, dat hij van zijn functie als secretaris gaarne wilde worden ontheven, daar hem daartoe de tijd ontbreekt. De heer Bogaards werd ech ter herkozen en nam, gezien de aandrang der vergadering en de toezegging van een In te stellen propagandacommissle, deze herbenoeming aan. De aftredende bestuurs leden, de heeren K. Kruizinga, voorzitter, W. Handgraaf, 2e secretaris en P. Smit en P. Schippers, commissarissen werden her kozen. In verband met de gebleken nood zakelijke instelling van het instellen van een operatiefonds stelde het bestuur voor hiertoe over te gaan. Den thans aangesloten leden der vereeni ging wordt tot 1 Mei gelegenheid- gegeven zich hierbij al of niet aan te sluiten. Nieuw toetredende leden zijn zulks verplicht. Na rondvraag volgde sluiting. Bijeenkomst der Vrijwillige Burgerwacht. In één der lokalen der oude O. L. Schooi is wederom een aantal nieuwe leden der Vrijw. Burgerwacht beëedlgd. De com mandant heette de beëedlgde leden, mede namens bestuur en leden hartelijk welkom en hoopte, dat zij een goeden steun voor de B W. zullen zijn. Vooral in dezen tijd van internationale spanning en beroering is aller hulp noodzakelijk. Spr. wekte allen op, paraat te zijn. Hierop namen de K.S.O.-schletwedstrij- den een aanvang. De uitslag was: Groep A: A. Profijt 97 pnt L. J. Burgers 93 pntA. Molenkamp 92 pnt.; C. Kok 91 pnt.; A. Verbeek 91 pnt.; A. v. Breda Sr. 89 pnt.; W. Versteeg 87 pnt.; A. Versteeg 71 pnt. Groep B: H. W. Giezen 91 pnt.; J. Werk hoven 85 pnt.; D. v. d. Luyt 79 pnt.; D. Buitenom 78 pnt.; G. Wolkers 76 pnt.: G. Buitenom 69 pnt.; M. Buitenom 61 pnt.; B. van Ees troostprijs. Extra-prijzen werden nog toegekend als volgt: Eereprijs buks: P. Molenkamp; eereprijs geweer: L. J. Burgers; rozenprijs: A. Pro fijt; hoogste aantal negens: K. van Ees. De prijzen werden uitgereikt door den voorzitter, den heer J. M. Pos. Na een kort woord werd deze geanimeer de bijeenkomst door den commandant ge sloten. Jaarvergadering A.-R. Kiesvereeniging. In de bovenzaal van het kerkgebouw aan de Mauritslaan vergaderde de A.-R. Kies vereeniging. Na opening door den voorzit ter, den heer J. J. C. van Dijk, sprak deze een woord naar aanleiding van de profe tieën van Ezechiël. Hij wekte op om in den komenden verkiezingsstrijd pal te staan en geen andere leuze te aanvaarden, dan deze ééne, kernachtige „Nederland en Oranje". Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat de vereenigtr^g momen teel 138 leden telt. In het bestuur kwam geen wijziging. Naar aanleiding van het financieel verslag drong de penning meester aan op verhooging van contri butie; vooral in de verkiezingscampagne is meer geld noodig. In verband met dit laatste zal getracht worden een strijdkas te vormen. Uit een door het bestuur aangeboden groslijst werd de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. T. van Egmond; 2. J. den Ouden; 3. J. van Diggelen; 4. J. J. C. van Dijk; 5. G. J. Visser: 6. L. Noort; 7. H. van Wezel; 8. dr. G. Korthof; 9. P. v. Nieuw koop; 10. C. Vianen. Bovendien worden nog twee reserve-can- didaten benoemd. De secretaris, mr. Woudstra. is door vertrek naar elders genoodzaakt ziin func tie neer te leegen en sprak een hartelijk af-cheidswrord. De voorzitter sorak zijn groote spijt uit over dit vertrek en schetste der vertrek- kenden functionnaris als een buitenge woon ijverig bestuurslid Hierna ging mr. Woudstra voor in dank gebed. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7