DKW De koning van Italië en keizer van Ethiopië koning van Albanië LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 April 1939 NAAR DE BOLLENVELDEN QRSsSSSSSrS MET mtJL GULDEN KUNT U BEZITTER WORDEN VAN EEN Albanië houdt schijn autonomie Engelsche en Fransche houding MODEL RT Onrust in Libye UITVOERING VAN ..ZING MEE". Ten bate der K.J.C. Gisteravond gaf de dames- en kinder- zangvereeniging ..Zing mee" een u.tvoering ln het St. Anton.us Clubhuis onder leiding van mej. Jo. Kortmann. Deze uitvoering ten bate van het jeugdwerk der Hartebrug- parochie. had een drukker bezoek verdiend Pater van Heusden. die den avond met een kort woord opende herdacht zijn voor ganger. jjater van Galen, wiens ijverig wer ken voor het jeugdwerk spr. zal trachten na te volgen De opvoering van het kinderzangspel Als de kinderen slapen gaan" van M. A. Brands Buys deed vervolgens zien wat er op een dag bussehen ontwaken en weer gaan slapen in de poppenwereld gebeuren kan. Allen deden hun uiterste best en een extra woordje heeft het ..duveltje uit het doosje" wel verdiend. Het geheel was bij zonder aardig. Ben fraai zangspel van geheel andere strekking bracht het koor der dames leer lingen ..De fortuinlijke kist" een Ooster- sche vertelling, waarin solisten en koor om beurten van hun talenten deden ge nieten Ook hier was de aankleeding en grimeering door den heer W Thoolen uit stekend verzorgd Een hartelijk applaus De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN UUR lang^ de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0.65 P- Persoon- - Liefst plaatsbespreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 2*46 (Ingez. Med.) CHR FABRIEKS- EN TRANSPORT- ARBEIDERSBOND. Yertooning van de film „Verbroken boeien". In de geheel bezette Stadsgehoorzaal had de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond gisteravond een filmavond belegd waarin de geluidsfilm ..Verbroken boeien" vertoond werd. De afdeelingsvooizitter, de heer Jac van Es sprak het welkomstwoord uit. waarin hij zich in het bijzonder richtte tot den bondsvoorzitter, den heer W. Strijbis van 's Gravenhage en den secretaris van den bewees dat de uanwraizenzfch uitstekend Le dsche Chr Besturenbond, den heer W. .Zing mee" zeer werden gewaardeerd. De muzikale begeleiding werd verdien stelijk verzorgd door mej. van den Bosch voor het eerste en door mej. Riet Blok voor het tweede zangspel Beide dames werden met bloemen gehuldigd. Aan het slot van den avond sprak pater v. Heus den woorden van bijzondere waardeer Tig tot mej. Kortmann: ook haar werd onder daverend applaus een fraaie bloemenmand aangeboden VEREENIGING VOOR ..VEILIG VERKEER" Jaarvergadering der afdeeling Leiden. Onder voorzitterschap van den heer H. van Slooten Jr. de voorzitter, de heer M J. E. Kwint was verhinderd hield gisteravond de afdeeling Leiden der Ver. voor Veilig Verkeer" in de bovenzaal van De Harmonie" haar jaarlijksche leden vergadering. Na goedkeuring der notulen en behan deling der ingekomen stukken, bracht de secretaris, de heer F. J. de Jong. het jaar verslag uit. waarin hij aan de hand van cijfers de noodzakelijkheid van het werk oer vereeniging uiteenzette. In 1938 kwa men in onze stad 4 doodelijke ongevallen voor, terwijl 54 personen bü verkeersonge vallen zwaar- en 203 licht werden ge wond. Aan een 50-tal onderwijzers en on derwijzeressen. die een cursus volgden, kon een diploma worden uitgereikt. De Verkeersonderwijscomniissie organi seerde wederom jeugdverkeers-examens, waaraan door 800 leerlingen van openbare en bijzondere scholen werd deelgenomen. Voorts werd een remmen- en lichtweek gehouden en een stand ingericht op de ten toonstelling ..Leyds Goedt". Het ledental vermeerderde en bedraagt thans 440. ondanks het verlies der te Voorschoten woonachtige leden, die een zelfstandige afdeeling oprichtten Het verslag eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de afdeeling door versterking der financieele positie haar activiteit zal kunnen uitbreiden. Het verslag werd onder dank aan den volijverigen secretaris goedgekeurd. De heer Van Slooten wees erop, dat nog te veel scholen niet deelnemen aan de jeugdverkeersexamens; hij koesterde even wel optimistische verwachtingen voor de naaste toekomst. Volgens het verslag van den penning meester, den heer B J. Molenaar, bedroe gen de inkomsten f. 573,71 en de uitgaven f 576.21. zoodat er een nadeelig saldo is van f 2.50. Ook dit verslag werd onder dank goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren B. J. Moolenaar, H. van Slooten en D. W v. d. Wal, werden allen herko zen, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. van Eek werd benoemd de heer S. Erkelens. Tot leden der kascommissie 1939 werden benoemd de heeren E. Offenberg en J. G. W. v. d. Zanden. Bij de rondvraag drong laatstgenoemde aan op het voeren van een actie ten einde het verantwoordelijkheidsbesef onder de automobilisten, ln verband met de snel- heidsopvoering, aan te kweeken, terwijl de heer Van der Wal aandrong op de ver spreiding der nieuwe verkeersregels onder het publiek. Naar de heer J. C. Krijger, chef-veld- waohter te Oegstgeest, mededeelde, zijn in 1938 aldaar voor het eerst jeugdverkeers examens gehouden, waaraan door 188 leer lingen van alle scholen werd deelgenomen, zoowel schriftelijk op de school als prak tisch op den weg. Hiervan slaagden 132 voor wielrijder en voetganger samen, terwijl 47 alleen slaag den als voetganger. In de maand September 1938 heeft de burgemeester, de heer A. J. van Gerre- vink, de diploma's en insignes aan de geslaagden uitgereikt. ULO-SCHOOLCLUB „EXCELSIOR". den "heer Van Waas, dat belangeloos zijn medewerking aan dezen avond wil ver- leenen. Nadat in het eerste gedeelte van den avond een gevarieerd bijprogramma was vertoond, draaide na de pauze de film ..Verbroken boeien". Vooraf echter heeft de heer Strijbis nog een korte uiteenzetting van deze film gegeven. Verder heeft hij er nog oo gewezen, dat wij ln dezen tijd een negatieve taak en een positieve roeping hebben te vervullen. De negatieve taak be staat volgens spr. hierin, dat wij te strij den hebben tegen een ieder, die God u t staat en maatschappij willen verbannen. Wij zullen daarbij hebben te letten op de verderfelijke invloeden van het fascisme, nat. socalisme. communisme, het oud- liberalisme en de valsche democratie van het socialisme. Te prediken hebben wij daarentegen het: terug tot de wet en de getuigenis. Als menschen van de christlijke vakbeweging hebben wij te strijden tegen alle machten, die ons willen afvoeren van den eenig-juisten weg. zooals wij dien in Gods woord vinden afgeteekend. Wij zul len ons keeren tegen alle „ismen" die strij den tegen het christendom. Wij moeten, aldus spr., alleen heil verwachten van de toepassing van de christelijke beginselen op ons volksleven. Sprekende over de positieve roeping wees hij er allereerst op. dat de Chr. vakorga nisatie zeer veel heeft mogen bijdragen tot de verbetering van de sociale verhoudin gen ln ons volksleven. Al is ej- echter op dit terrein veel verbeterd, dit mag niet lei den tot de conclusie, dat nu voldoende gedaan is. Het verschijnsel der werkloos heid zegt ons op dit terrein nog voldoende. Wij zullen middelen moeten beramen om de werkloosheid te bestrijden en. kon het ajn, te overwiiihen. Gestreefd dient nog steeds te worden naar een zoo luim mogelijk overleg tus- schen werkgevers en werknemers en dat in een sfeer van vertrouwen en samenwer king. Wij zullen blijven zoeken naar een gezonde maatschappelijke verhouding Tegen de rechtsverkrachting zullen wfi stellen de rechts be trachting en tegenover de onge rechtigheid de gerechtigheid Gods "Noodlg is, dat wij ons christendom ook daadwer kelijk beleven Spr. besloot met een opwek king om actief mede te werken ln den strijd tot verkrijging van sociale recht vaardigheid. gedreven door naastenliefde Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van ..Verbroken boeien" Deze film. die vervaardigd is door Loet Barn- stijn en waarvoor onze stadgenoot, de heer D v. d. Stoep het scenario schreef, behan delt het leven en den strijd van het gezin. Doelman geeft een Indruk van de ont wikkeling en de werking van de Chr. vak beweging. Ir. het eerste deel van de film maken wij kennis met het leed der arbei ders in het laatst van de vorige eeuw en den strijd tegen het 'sociaal onrecht. Ver der toont zij de moeilijkheden van dezen tijd en den strijd tegen de machten, die den ondergang van het christelijk volks leven beoogen. De film. die geen aanspraak wenscht te maken een documentaire film te zijn ver tolkt een boeiend verhaal met een aan eenschakeling van ontroerende momenten, waardoor deze film van begin tot eind blijft boeien. „Verbroken boeien" is een film waarmede wij den Chr, Fabrieks- en Transportarbeldersbond geluk kunnen wenschen. Met gemeenschappelijk gezang en dank gebed van den hger van Es werd deze samenkomst besloten. Bonte avond. Gisteravond gaf bovengenoemde club een bonten avond in het dansinstituut Mekel. Bij den aanvang was de zaal reeds geheel bezet Voorzitter Lignac opende met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen. Aan de heeren van Rijswijk en v.d. Heuvel werd het eere-lidmaatschap uitgereikt uit dank voor de medewerking, welke zij aan de club verleend hebben. Daarna trad de Ulo-tooneelclub op met het tooneelstukie „Getuige a décha-ge dat vrij vlot verliep. Later op den avond heeft de club nog een tweetal stukjes op gevoerd. welke evenals het eerste werden beloond met een luid applaus. Voorts hield mevrouw Hoekstra een le zing over de moderne vrije vrouw, waarin ..zij" een uiteenzetting over „de man" gaf Hef wps zeer komisch en vond vooral bijval bii d® dames. Daarna trad de heer Snieder on die eeni"e uitstekende imlt-ti"s ten b~_-e g"f met oen intermezzo van 2 )nrmo- ni-s-so'i door d-n heer Kruvt. Toen kwam dé attractie van de avor.d: dp band. welke uitbundig succes oogstte. De zeer geslaagde avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer Mekel. NED. CHR. REIS VEREENIGING. Jaarvergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned Chr. Reisvereeniging haar feeste lijke jaarvergadering gehouden in ,,'t Schuttershof". Om acht uur werd de bijeenkomst geopend met het zingen van ps 84: 3 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling de heer Joh. Vooys eenige hartelijke welkomstwoorden tot de aanwe zigen richtte. Vervolgens werden de notu len der vorige Jaarvergadering voorgele zen, die evenals de jaarverslagen van se cretaresse en penningmeester, onveranderd werden goedgekeurd. Wij vernamen hieruit o.m. dat de afdee ling ruim 600 leden telt. Er zijn dit jaar 16 excursies gehouden met 225 deelnemers, terwijl de 4 vergaderingen 1500 bezoekers telden Deze cijfers getuigen van een le vendige belangstelling der leden, hetgeen een waarborg is voor een gestadigen groei der afdeeling. Het kassaldo bedroeg f 119.32. Hierna had een huldiging plaats: de secretaresse die 10 jaar bestuurslid is, werd met dit feit door den voorzitter gelukge- wenscht en haar in eenige welgekozen woorden dank gebracht voor alles wat zij in dien tijd voor de vereeniging is geweest. Als blijvend aandenken werden twee boek werken aangeboden. Van de k.-'commissie, die verhinderd was per oonlijk aanwezig te zijn. was be richt ingekom en, dat de boeken van den penningmeester accoord waren bevonden, zoodat deze functionnaris met dank voor zijn gehouden beheer, werd gedechargeerd. Tot leden van bovengenoemde commissie Terwijl de wereld wacht op de rede van Chamberlain en de verklaring van Dala- dler, ls Italië al weer een stap verder ge gaan De door de Italianen bijeengeroepen blijkbaar door de Italianen aangewezen' constitueerende vergadering van Al- banië heeft gistermiddag eenstemmig vol gende motie aangenomen: Het bestaande regime wordt afge schaft en de daarop berustende grond wet ingetrokken. De vergadering be noemt een regeering, die de beschik king over volmachten heeft. De constitueerende vergadering ver tolkt den eensgezinden hernieuwings- wil van het Albanecsche volk en be sluit, als plechtig pand daarvoor, de kroon van Albanië in den vorm van een personecle unie aan te bicden aan Victor Emmanuel, koning van Italië en keizer van Abessynië, voor hem en zijn koninklijke afstammelingen. De constitueerende vergadering ver klaart. dat alle Albaneezen erkentelijk zijn voor het opbouwende werk van den duce en het fascistische Italië voor de ontwikkeling en het welzijn van Albanië en besluit het leven en het lot van Albanië nauwer te binden aan het leven en het lot van het fascistische Italië door banden van de grootste solidariteit. Tusschen beide landen zullen in dezen geest van solidariteit over eenkomsten worden gesloten". De vergadering heeft verder de samen stelling van het nieuwe Albaneeschc kabi net, welks vorming zij had opgedragen aan Verlaci, die premier en minister van onder wijs is. goedgekeurd. De leden van het nieuwe kabinet zijn on middellijk na de vergadering ih het Ita- liaansche gezantschapsgebouw ontvangen door den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano. die j>er Vliegtuig opnieuw te Tirana was aangekomen. Deze verscheer: daarna op het balkon en noo- digde het publiek uit den koning-keizer en den duce te huldigen. Heden is hij weer naar Rome teruggekeerd. Aan de constitueerende vergadering na men 120 gedelegeerden uit alle deelen van Albanië deel onder voorzitterschap van- den chef van het voorl^bpig bestuurscomité. Piafer Ypi. die een akte van beschuldiging voorlas aan het adres van het vorige re- voor het volgend jaar werden mevr. Loebel en de heer Brinks benoemd. Daar voor het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid geen tegencandldaten waren gesteld, bleef de functie van algem. secundus in dezelfde handen. Nadat aan den heer Sloos, die evenals andere Jaren, ook dit jaar weer het muzi kale gedeelte der vergaderingen had ver zorgd. onder aanbieding van een geurige attentie, dank was gebracht, was het offi- cfeele gedeelte teneinde en nam het offi- cleuse een aanvang. Hiervoor werd door eenige dames en heeren het tooneelstuk ,,De kleine Lord" voor het voetlicht ge bracht. dat zeer in den smaak is gevallen. Hoewel alle spelers zich op uitnemende wijze van hun taak hebben gekweten en er vlot en met animo is gespeeld, ls een ex tra woord van lof voor de vertolkster der hoofdrol, zeker niet overbodig. Met aan dacht en ontroering werden de tooneelen gevolgd en het daverend applaus aan het eind van het stuk was de welverdiende dank. De grimeering was van den heer Gerard Hoppezak. Met voldoening kan op de vergadering, die als sluitstuk van het wintenseieoen diende, worden teruggezien. Het medele ven der leden is voor het bestuur een spoorslag te meer om met onvermoeiden ijver op den ingeslagen weg voort te gaan. KON. NED. GROFSMEDERIJ N.V. gime, waaruit bleek, dat Albanië niet in staat was, zichzelf te besturen. „Geheel Albanië," aldus vervolgde Ypl, „wachtte reeds sinds lang met open armen op zijn bevrijder, het Italiaansohe leger en behalve eenige struikroovers bood niemand weerstand. De beste oplossing voor deze crisis van het land is de kroon van Albanië aan te bieden aan koning Victor Emma nuel HI" (Toejuichingen). Andere sprekers, met name de vroegere leider der orthodoxe kerk. Vissarion. hiel den redevoeringen in denzelfden geest. Mussolini heeft bepaald, dat ter viering van de unie tusschen Italië en Albanië, Zondag 16 April van zonsopkomst tot zons ondergang de vlaggen van beide landen moeten worden uitgestoken. Naar aanleiding van het 'besluit der con stitueerende Albaneesche vergadering is de groote fascistische raad bijeengeroepen voor heden 22 uur, de ministerraad voor morgen 10 uur, de kamer van fasces en cor poraties voor Zaterdag 16 uur en de senaat voor Zaterdag 18 uur. Allen zullen tooh moeten goedkeuren, hetgeen er thans geschiedt. In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat het besluit van de constitueerende ver gadering in Albanië, om de Albaneesche kroon aan te bieden aan den koning van Italië de integriteit en de nationale in dividualiteit van Albanië niet aantast en liet mogelijk maakt, de vereeniging van beide landen te verwezenlijken, welke reeds sedert eenigen tijd door het Albaneesche volk werd gewensoht. Een zuivere schijn-methode! Italië ls baas in Albanië en daarmede ls het uit Het Albaneesche gezantschap te Parijs heeft echter het ministerie van buitenland- sche zaken te Tirana het volgende telegram gezonden Het Albaneesche gezantschap te Parijs, dat de koninklijke regeering van het vrije en onafhankelijke Albanië vertegenwoor digt. zal zijn taak als tot dusver blijven vervullen en weigert het door den overwel diger gevormde comité te erkennen. De toestand van Koningin Geraldine. Koningin Geraldine bevindt zich thans volgens de laatste berichten uit Larissa, buiten levensgevaar. Voorgesteld wordt 6'/« dividend uit te keeren Aan het verslag der Kon. Ned. Grofsme derij N.V. over 1938, dat zal worden uitge bracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders op 28 April a s. is het vol gende ontleend: Aan verschillende werken werd in 1938 uitgevoerd voor een bedrag van f. 1.714.333 - tegenover f. 1.367.210 f717. 781 en f. 577.929.in de jaren 1937, 1936 en 1935. Het voordeelig saldo der fabricagereke- ning. de z. g. bruto-wlnst bedraagt f. 219.403.93 tegen f.132 959 68 in 1937 De Inventaris is gewaardeerd naar de marktwaarde op 31 December 1938. voor j zoover niet lager ingekocht, in welk geval de lnkoopwaarde werd aangehouden. De werken onder handen zijn tegen den kostenden prijs per ulto 1938 opgenomen. De balanswaarde der terreinen, gebou wen, werktuigen, gereedschappen enz. be droeg op ultimo 1937 f. 712.635 In 1938 werd aangeschaft voor f. 129 753.66. Totaal f842 388.66 en geamoveerd en verkocht voor een balanswaarde van f. 7.840. maakt f. 834.548.66. Wij achten het gewenscht hiervan af te schrijven een bedrag van f. 114.146.79 waar door de balanswaarde zal worden terugge bracht tot f. 720.401.87. Na aftrek van deze afschrijving, van in terest, ongevallenverzekering etc. blijft een bedrag van f. 36.339.78 over. zoodat met inbegrip van het onverdeeld gebleven divi dend ad f. 5 195.25 een bed'ag "an f. 41.535 03 beschikbaar s ter verdeeling. Commissariss-n en directie stellen voor uit deze winst 6dividend uit te keeren, zoowel op de prioriteitsaandeelen ais op de gewone aandeelen, waarna f. 3776.24 als onverdeeld dividend op nieuwe rekening overgaat. Volgens de laatste aanwijzingen ver wacht men, dat Chamberlain ongeveer een uur zal spreken en dat zijn rede beperkt zal blijven tot de Albaneesche situatie en de positie in de Middellandsche Zee in het algemeen. Aangenomen wordt, dat de Brltsche pre mier zeer krachtig het Engelsche stand punt zal uiteenzetten zonder echter direct het EngelschItaliaansch accoord op te zeggen. Zulks om Italië nog de kans te ge ven tot koerswijziging Tijdens de rede van den Britschen premier zal in de Westminster abdij gebeden wor den voor den vrede Zoowel ln Downlngstreet 10 als in het Foreign Office is gister een stroom van be zoekers geweest. Churchill. Attlee. Halifax, Cadogan, Hore Belisha. Chatfield en andere afgevaardigden, ministers en hooggeplaat ste ambtenaren confereerden met Cham berlain. In het Foreign Office werden ontvangen de Fransche, Poolsche en Turksche ambas sadeurs, benevens de Hongaarsche en Grleksche gezanten. De hooge commissarissen der dominions confereerden met Ins kip in het departe ment voor de dominions. Ook de Amerikaansche zaakgelastigde heeft een bezoek gebracht aan het Fo reign Office. Winston Churchill heeft te Epping een rede gehouden over de nieuwe politiek van Engeland, welke met kracht moet worden doorgevoerd Hij zelde o.a., dat nu de over eenkomst met Polen is gesloten en gepoogd wordt den vrede in Europa te bewaren, zelfs met het risico te worden meegesleurd in een oorlog, men niet halverwege moet blijven staan. Verder zeide hij, dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst is stuk gescheurd, waarom hij, zonder te willen aandringen op een anti-Italiaansche poli tiek van collectieve veiligheid zou willen voeren. Tenslotte drong hij aan op een systeem van verplichte registratie der be volking. Engeland heeft zich verbonden een expeditteleger van 32 divisies te leve ren, doch „wij hebben noch de mannen, noch de uitrusting voor deze divisies en zij, die meenen dit te kunnen krijgen zon der het normale commercieele leven te wijzigen, vergissen zich." In verband met het laatste treft het, hoe de Fransche pers opnieuw krachtig aan dringt op Invoering van dienstplicht in En geland In de „Gazeta del Popoio" geeft Giovanni Ansaldo te verstaan, dat de Britsche vloot Italic niet intimideert en dat een even- tueele Engelsche diplomatieke actie, steu nend op de Middellandsche Zee-vloot den toestand slechts zou kunnen verergeren. De schrijver verklaart, dat de tijd voorbij is. dat de Britsche admiraliteit zich alles kon veroorloven ln de Middellandsche zee, „toen zij eilanden en steunpunten kon kie zen en alle capitulaties kon opleggen. Voortgaande schrijft hij: gelijkschakelen is niet meer mogelijk, met geen enkele con centratie en met geen enkele demonstra tie van de fameuze Britsche Mlddellandsce Zeevlont cn men kan niet denken, dat die vloot alléén er in slagen zal, overal de orde te herstellen. Thans is het zaak, dat hij, die het groot ste en trefbaarste Imperium ter wereld moet verdedigen, zijn Middellandsche Zee- vloot met weloverwogen voorzichtigheid 'aat manoeuvreeren. met helderziendheid en langzaam, want één overijlde beweging zou. wel verre van de dingen te regelen, ze kunnen verergeren op onherstelbare •wijze en de Middellandsche Zeevloot zou, ln plaats van den Engelschen moeilijkhe den te besparen, dien last op hun schou- DANK ZIJ ONS AFBETAUNGSSTSTSSM STANDAARD.MOOll (24»^ MODKL 3*0.. Imp HART NIHRRir. EU C.kfIVI NV Parkstraat 91a Tul 11607ft Urn Haan OVERAL AGLNTEN 2878 dnrex. MedJ ders kunnen leggen met een sfielheid, die zij niet vermoeden". In dc Fransche kamer-commissie voor buitenlandsche zaken heeft de voorzitter Mistier een uiteenzetting gegeven. Hij gaf o.m. talrijke bijzonderheden over de Albaneesche aangelegenheid. In zijn conclusie duidde hij aan, dat wij staan tegenover ondernemingen, welke niet meer den aard hebben van „diplomatieke opera ties", maar van het werkelijk innemen van strategische posities. Hij wees op de geva rieerdheid en de macht van de materieele en moreele middelen, die in dienst van die politiek worden gesteld door de totalitaire landen en gaf uitdrukking aan de overtui ging, dat wanneer Frankrijk en Groot- Brittannië met gelijke wapenen willen strlj den. hun Inspanning tot materieele en mo reele organisatie tot het uiterste moet wor den opgevoerd met de grootste activiteit. Na een gedachtenwlsseling besloot de commissie, Bonnet te verzoeken, zoo spoe dig mogelijk een uiteenzetting te komen geven van de richtlijnen der diplomatieke regeeringsactie. De „Journal des Dèbats" schrijft in een hoofdartikel: „Duitschland, evenals Italië, dat het heeft nagevolgd, heeft alles tot stand gebracht, wat tot stand gebracht kon worden zonder onmiddellijk risico. Duitschland kan nu zijn werk van weield- overheersching niet voortzetten zonder een oorlog uit te lokken, waarin het geenszins zeker is de overhand te houden en waarin het zich zelfs kan blootstellen aan een onherstelbare nederlaag Daarom moet het vredelievende, het redelijke Europa, dat onafhankelijk in vrede wil leven, de ge beurtenissen met koelbloedigheid bezien. Opwinding en zenuwachtigheid en binnen- landsche oneenigheden moeten vermeden worden. Er bestaat geen enkele behoefte aan een voorbarig bijeenroepen van de Ka mers. Er bestaat geen enkele behoefte aan langdurige redevoeringen. De landbestuur ders moeten energiek aan den arbeid zijn en de natie doen weten, zooals Chamber lain dat gedaan heeft, wat zij weten moet om de moreele kracht te hebben, die in deze omstandigheden noodig ls". De ..Washington Post" publiceert, na het hoofdartikel, dat door Roosevelt werd on derschreven. een nieuwe beschouwing, waarin het blad verklaart, dat Rusland en de Vereenigde Staten thans samen het machtsevenwicht in stand houden. „Wanneer de spil zou gelooven, dat Mos kou en Washington onverschillig zijn voor agressie, dan zal zij haar politiek van over rompelingen waarschijnlijk voortzetten, want de Engelsch-Fransche tegenstand Is niet per se voldoende, om haar binnen de perken te houden. De vrijheid van Rusland, om besluiten te nemen zou zeker verdwijnen, wanneer Polen mocht vallen en een nederlaag van Engeland en Frankrijk zou de oorzaak zijn, dat Amerika zou komen te staan tegenover een zeer verschillende en hoogst onaan gename toekomst. Hoe ongeloofelijk het ook schijnt, het is niet langer voorbarig, deze beide mogelijkheden met elkaar te con- fronteeren". Hoewel het onwaarschijnlijk ls. dat pre sident Roosevelt ook dit artikel zal onder schrijven, kan toch gezegd worden, dat dit standpunt op het oogenbllk ln overeen stemming is met de meening. die men in kringen van het Witte Huls hoort ver dedigen. Volgens uit Tripolis komende reizigers, zou de ontevredenheid, die zich na de ver andering van Lybië in Italiaansohe pro vincies in Mohammedaansche kringen hoeft geopenbaard, na den Italiaanschen aanval op Albanië toegenomen zijn. On danks de zeer krachtige voorzorgsmaat regelen zouden de geruchten omtrent een Senoesststisehen opstand aan de Sahara- grens zich snel verspreid hebben en In het eeheele land een vijandige gez ndheid Je gens de I iaansche regeerine hebben ge- schapen. Volgens dezelfde reizigers zou het decreet, waarbij aan do Tripolitaansche Mo hammedanen. die zulks verzoeken, de semi- nationaliteit wordt verleend, niet het ta Rome gewenschte succes hebben gehad. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2