Waar de Vrouw belang in stelt DE SIBYLLE VAN HET NOORDEN Vrouwenhanden Frankrijk's „First Lady LEKDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 April 1939 Vierde Biad 24247 RADOX 80ste Jaargang Wenk voor den schoonmaak VETPUISTJES Kleine wenken voor de huisvrouw Christina van Zweden's tragi komische levensweg. levensangst leidde tot een loopbaan gewijd aan sensatie. Koningin Christina van Zweden. Eenige jaren geleden werd door de film -- een mooie en kunstzinnige film ongetwij feld onze aandacht gericht op een vrou wenfiguur, waarvan de meesten onzer wei nig wisten: koningin Christina van Zwe den. de „goddelijke", de „onvergelijkelijke". De film. pasklaar gemaakt voor 'net Garbo-aanbiddende publiek, gaf een mooie, charmante Christina te zien. een sprook jeskoningin, die er soms voor de afwisse ling uitzag als een spookjesprins harmo nisch en bijna volmaakt lieftallig haar drievoudige rol spelend van koningin, ge leerde en minnares. De echte Christina, de koningin met den eenigszins hoogen schouder, de onvrouwe lijke gestalte, het karakteristieke, maar verre van mooie gezicht, de mannelijke stem en het geweldige intellect, was min der aantrekkelijk, doch zéér veel Interes santer. Grillig, en fantastisch doemt haar gestalte voor ons op: rauw en tragisch verloopt haar leven, dat zeer veel beloofde. Vervuld van een matelooze aanbidding van haar koningschap streeft zij steeds naar grooter, hooger, uitzonderlijke dingen. Een streven dat tenslotte ontaardt in een gren- zenlooze sensatiezucht, doch welks terug slag, zich uitend in de hoon en verguizing van geheel Euro pa, toch niet vermag, haar trotschen wil te breken. Zij blijft in eigen oogen de sibylie van het Noorden, „Cliris- 'tlna Augusta" tot haar tragisch einde in vrijwillige ballingschap. Fel bewogen is het leven om haar heen, geleerden uit alle beschaafde landen ver zamelden zich aan haar hof, te zamen met dichters, Fransche viveurs en romantische Spaansche avonturiers. Het bonte einde Van het baroktijdperk met zijn mateloos uitböttenden innerlijk reeds verwoirden bloei, waarachter de „angst voor het ledig" schuil ging, vindt haar symbool in deze ge niale vrouw, die het nageslacht nog slechts kan zien als een geestelijk verminkte. Christina werd in December 1626 gebo ren als dochter van den grooten Zweed- schen koning Gustaaf Adolf en zijn echt- genoote Maria Eleonore van Brandenburg. Wonderlijk grillige anecdoten omringen het feit van deze geboorte. Zoo wordt ver teld, dat het kindje ongeloofelijk leelijk en van top tot teen met haar begroeid was, dat het bovendien zulk een rauw stem geluid had, dat de hofdames den koning reeds zeer voorbarig de geboorte van een zoon hadden aangekondigd. Voor haar ouders was de verschijning van een dochter inplaats van den vurig 'er langden zoon een diepe teleurstelling, waardoor het toch reeds onevenwichtige karakter van de moeder nog meer tot som berheid verviel. De koning echter Het zijn teleurstelling niet merken en droeg zijn dochtertje, in zoovele opzichten zijn even beeld, een hartelijke genegenheid toe. en het was voor haar dan ook een onher stelbaar verlies, dat zij hem, den krachti- gen, rechtschapen opvoeder, reeds zoo spoe dig in 1630 moest missen. Maria Eleonora was een zwakke, egoïsti sche vrouw en geen goede moeder; haar genegenheid voor Christina was van een soort dat men gewoonlijk „apenliefde" noemt. Het kind mocht geen moment dc sombere, met rouwfloers behangen kamer, waarin zij zich na den dood van haar ge maal had opgesloten, verlaten. Ze nam haar geheel in beslag door stormachtige liefkoozingen, afgewisseld met klappen, als Christina zich afkeerig toonde van haar gezelschap en vergalde haar leven door vertooningen van hofnarren en dwergen, waarvan het kind walgde. Sombere jeugdjaren, die zeker hun stem pel hebben gedrukt op het karakter van Christina, de „vrouw zonder liefde". Zeker werd reeds toen de grondslag gelegd voor haar diepe minachting van het vrouwelijk geslacht en alle ..vrouwelijk gedoe, als klet sen. naaien en handweTken". Haar opvoeding, nog voor zijn dood door haar vader geregeld droeg het hare hier toe bij een uitstekende, doch zuiver man- lu 0,P'eidi"6 had Gustaaf Adolf voor zijn dochter gekozen. Reeds heel vroeg leerde ze vloeiend Duitsch en Latijn, later tonder leermeester naar ze zelf vertelt Fransch, Italiaansch en Spaansch Ze werkte dikwijls twaalf uren per dag, gunde zich nauwelijks den tijd om te eten. deed In haar vrijen tijd ijverig aan gym nastiek, dansen, paardrijden. Jagen en leer de met de wapenen omgaan. Verder trainde ze zich uit eigen bewe ging in het verdragen van hitte en kou en tot de uiterste soberheid in voeding en slaap; een streven naar het volmaakte waarmee ze haar omgeving tot wanhoop bracht. Grillige speling van het noodlot, dat deze intellectueele en harde opvoeding, waar mee haar vader haar rijp had willen ma ken voor een koningsehap aan de zijde van een haar waardig gemaal, Christina's mannelijke kwaliteiten zoozeer versterkte, dat ze een waren afkeer van het huwelijk kreeg en de eene schitterende partij na de andere afsloeg. In het vrouwenvertrek zitten, naaien en handwerken, kinderen verzorgen, een man gehoorzamen het was alles een gruwel in de oogen van deze amazone uit de 17e eeuw! En op 7 December 1644 kwamen de standen biteen om de regeering over te dra gen aan Koning Christina, ook door onzen beroemden wetgeleerde Hugo de Groot, die een tijd lang aan haar hof vertoefde „rex meuz" genoemd. De politieke gebeurtenissen tijdens Chris tina's regeering. een zwaar, bewogen tijd perk, gaan we stilzwijgend voorbij, evenals haar galante avonturen, die ze in haar mé moires beschrijft en waarvan maar wei nige historisch juist schijnen te zijn. Belangrijker is het Christina te zien als middelpunt van het Intellectueele leven van haar tijd. Haar honger naar kennis en studie werd bijna tot bezetenheid, hoe wel de eerzucht de geleerdste vrouw van Europa te zijn, hierbij zeker niet vreemd was Haar invloed op het geestelijk peil van haar land kan moeilijk worden onder schat. De dagelijksche omgang met geleer den was haar een diepe behoefte, discus sieeren haar grootste genoegen Haar ken nis schijnt overweldigend te zijn geweest en was in haar tijd dan ook spreekwoor delijk. De Jezuïet Mannerschied, die in den laatsten tijd vóór haar overgang tot het Katholicisme aan het Zwcedsche hof ver toefde, beweert dat ze twaalf talen sprak: Latijn. Grleksch. Fransch Italiaansch, Spaansch, Nederlandsch, Duitsch. oud- Zweedsch. Flnsch. Deensch, Hebreeuwsch en Arabisch. Ze kende alle oude dichters, beheersch- te de geheele Fransche en Italiaansche letterkunde. Ze bestudeerde alle oude filosofen en de meeste kerkvaders en haar kennis van de geschiedenis schijnt gewel dig te zijn geweest. In de jaren van haar regeering steeg haar roem tot het legen darische. peel Europa sprak en zong er dichtte over deze wonderlijke Jonkvrouw, die In vijf Jaren de hoofdstad van haar rijk- tot een nieuw Athene had gemaakt, uit de heele wereld met magnetische kracht tot zich trok en niet eens trotsch was op haar buitengewone gaven. Nog belangrijker dan haar invloed op de wetenschappen van haar tijd waren de ver beteringen, die zij aanbracht in het Zwced sche onderwijs. Zij Interesseerde zich bij zonder voor de universiteit te Upsala woonde colleges en disputen bij. loofde prijzen uit en zond begaafde studenten naar het buitenland. Onder de geleerde Nederlanders, met wie zij tn nauw contact stond, waren be halve Hugo de Groot, Gerard Johan Vos- slus en zijn zoon Isaac en de dichter Nico- laas Heinsius Gabriel Naudé, die een tijdlang haar bibliothecaris was. schreef eens: ..De ko ningin is niet alleen een boekengeleerde, maar evenzeer bekwaam in de schilder- en beeldhouwkunst, architectuur en munt kunde" Haar verzamelingen op alle gebied waren door dc heele wereld beroemd In alle landen waren geleerden aan het werk om schatten voor haar musea bijeen te brengen. Isaac Vosslus bereisde voor dit doel Frankrijk en de Nederlanden; Hein sius Italië. Vier groote zalen konden haar boekenschat nauwelijks bevatten. Ze bezat SOOO handschriften, waarvan ruim 2000 na haar dood In de pauselijke bibliotheek te rechtkwamen. Onder alle geleerden, die aan haar hof vertoefden, nam de fijne Fransche wijs geer Descartes wel de allereerste plaats in Een Ideale vriendschap ontstond tusschen hem en Christina en reeds droomden zij belden over een filosofisch-litteraire aca demie in Zweden, een brandpunt van gees telijke cultuur, dat zij wilden slichten, toen deze groote onbaatzuchtige vriend haar werd ontrukt. Christine, in haar des potisch egoïsme. ontbood dn zwakken, vierenvijftigjarigen geleerde iederen mor gen om vijf uur in haar bibliotheek, èen onverwarmd vertrek. Het was bitter koud. Descartes kreeg longontsteking en stierf. Zijn dood was voor Christina een zwaar verlies. Wellicht zou haar leven anders ge~ loopen zijn, indien ze hem, haar goeden geest, had mogen behouden Korten tijd na zijn dood ontwaakte in haar de ge dachte, afstand te doen van den troon, waarop ze zich nimmer gelukkig had ge voeld. Altijd slank, blank en soepel.,.. Om uw polsen lenig te houden, doet u hel beste, ze iederen dag met een vette crème te masseeren en daarbij de hand cirkelvormige bewegingen te laten maken om het polsgewricht. Om gespierde armen te krijgen, moet u met halters werken, één in iedere hand. De armen worden zoover mogelijk naar ach teren gebracht. Wenscht u slanke, lenige vingers? Mas seer dan van de vingertoppen tot het mid den van de hand. Om de vingers te versterken en lenige gewrichten te houden, knijpt u herhaalde lijk een stuk stevig papier tot een prop. Geen gebroken nagels meer, indien u ze 's avonds invet en met katoenen hand schoenen aan gaat slapen. Gedurer.de de schoonmaakweken zal er bijzonder veel worden gevergd van onze handen en dus van onze rubberhand schoenen. Want die houden we natuurlijk steeds bij de hand! Om den levensduur van rubberhand schoenen te verlengen koopen we, zoodra we een nieuw paar hebben gekocht, er tevens een doosje rubber-pleisters, zooals die gebruikt worden om fietsbanden te plakken, bij. We plakken nu op duim en wijsvinger I van iederen rubberhandsohoen, in het al gemeen op die plaatsen, waar ze het eerst slijten, een paar pleistertjes. De handschoe nen gaan op die manier veel en veel lan ger mee! Een theelepel Radox in een glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 2661 (lngez. Med.) Waarom? Om haar troonsafstand te begrijpen, moeten wij Christina zien niet als de si bylie van het Noorden, de tiende muze, het intellect van Europa, maar als een arm en ongelukkig, geestelijk verminkt menseh. Christina, de heldin van honderden ge dichten en drama's, zelfs in onzen tijd nog het onderwerp van een film, was een vrouw zonder liefde. Alle gevoel, alle zacht heid waren haar vreemd En dgze verdion- gen gevoelscomplexen, te zamen met het minderwaardigheidsgevoel, ontslaan door haar onvrouwelijk uiterlijk, drongen haar ln de eenige richting, die voor een vrouw van haar stand en intellect scheen open te staan: boeken, kpnst, wetenschap, poli tiek en uiteindelijk- een dweepzieke religie, die niet met haar leven overeenkwam. Meer en meer moesten de belangen van Zweden wijken voor haar brutale, overspan nen zelfvergoding. Meer en meer werd „Christina Augusta", de onvergelijkelijke, de as. waarom ze de wereld zag draaien. Een natuurlijke liefde, een huwelijks- en gezinsleven zouden haar waarschijnlijk hebben gered; nu werden haar grootheid, har.r geleerdheid, haar bijzonderheid en zelfs haar excentriciteit haar eenige ersatz- geluk In 1654 waren eindelijk de staatszorgen en haar toenemende impopulariteit onder haar landgenooten. die haar ongehuwden staat en excentrieke levenswijze slecht verdroegen, haar te zwaar geworden. Zij deed afstand van de regeering en vestigde zich na een avontuurlijke vlucht in mans kieeren. te Rome, waarna zij officieel tot het Katholieke geloof overging. Evenals haar geheele leven was ook Chris tina's bekeering. die overigens weinig in vloed op haar levenswijze scheen te heb ben, de sensatie van Europa. Door den Paus, Alexander n. en de hooge geeste lijkheid werd zij bijzonder vriendelijk in gehaald, doch het duurde niet lang of ook haar Romeinsche hof gaf aanleiding tot allerlei praatjes en schandalen. Dit was een betrekkelijk onschuldig ding, zoolang het zich beperkte tot -dolle Jacht partijen en drinkgelagen, waaraan allerlei verdachte elementen deelnamen en het vaak hoogst potsierlijk toeging. De vrien den en vriendinnen amuseerden zich en koningin Christina was alles goed. zoolang zij maar op de een of andere wijze op viel en in het middelpunt stond. Ook haar uiterlijke verschijning was hier kennelijk op bedacht. Waar de dames aan haar hof veel moeite en tijd aan haar toilet besteedden, verwaarloosde zij dit volkomen Aan een kwartiertje had ze steeds ruim voldoende om zich te kleeden. Een kam en een band hielden op goed geluk haar or- deloozen haardos bijeen. Ze droeg geen enkel sieraad, zoodat volgens haar eigen verklaring haar heele kleeding geen vijf ducaten waard was. Meestal droeg ze dag in dag uit dezelfde japon met gouden tres sen en zwarte linten en platgehakte mans schoenen. Ook droeg ze bij voorkeur hemdsmouwen, die nonchalant over haar met Inktvlekken versierde handen vleien. Soms zoo vertelt een tijdgenoot kon I de koningin midden in een maaltijd, spel of discussie opeens een bul van verstrooid heid krijgen; ze ging dan in een leufistoel zitten met een been op een schemel, liet het hoofd op den schouder zinken en zweeg, verdiept in gedachten- Ook een krampachtige pose om interes sant te blijven, of de bezinning van een ernstlgen geest, die een oogenbllk boven het rumoer van haar omgeving uitsteeg? Wie zal het zeggen? Zeker is, dat met het klimmen der jaren haar gedachten zich meer uitsluitend met studie en geestelijke dingen gingen bezighouden. Uit het laatst van haar leven dateeren haar „pensées". die met veel ophef werden uitgegeven, doch die gezien haar groo gaven tegenvallen door middelmatig heid. In 1689 stierf zij, tot het laatste oogenblik in het besef van haar verheven koningschap en uitzonderlijke grootheid. Hetgeen wellicht het eenige groot© is ge weest aan deze grillige vrouwengestalte.. Mevrouw Lebrun is de eenvoud zelve: een gelukkige moeder en grootmoeder. Nu het officleele bezoek van den heer en mevrouw Lebrun aan het Engelsche ko ningspaar nog zoo versch in het geheugen ligt, is het zeker interessant, hier Iets te vertellen over madame Lebrun, de eerste vrouw van Frankrijk. Jeanne Emilie Marguerite Nivoit werd ge boren op 12 October 1878. als dochtertje van een mijn-ingenieur. Haar geboorte huis een groot ouderwetsch heerenhuis staat op het kerkplein te Mézieres, een echt provincieplaatsje, waar al heel weinig te beleven is! Gelukkig voor Jeanne, wordt haar vader weldra benoemd tot" hoofdingenieur met standplaats Parijs. Het dochtertje geniet zeer van het bonte, rijke leven der licht stad: ze speelt uitstekend piano, leest veel, Interesseert zich in het bijzonder voor oud heidkunde en kunstgeschiedenis, maakt een speciale studie van de Fransohe kathe dralen, die ze stuk voor stuk bezoekt. Het salon van madame Nivoit ls zeer druk bezocht; één der trouwste gasten ls weldra een Jongeman met een groote politieke toe komst: Albert Lebrun, die al heel spoedig Jeanne ten huwelijk vraagt. 6 Februari 1902: de kranten staan vol nieuws over den boerenoorlog, over de Siameesche tweelingen Rodica en Dodlca. Geen enkel groot blad vermeldt het huwe lijk van den heer Albert Lebrun, secretaris der linksche Republikeinen, met mejuffrouw Nivoit. Het stille, bescheiden, zeer ontwikkelde meisje, dat verscheidene talen spreekt, ls trotsch en gelukkig als zij aan den arm van haar man in het stille huis aan de Avenue Gabriel terugkeert. Uit de bovenkamers heeft men een prachtig uitzicht op het Elysée, het paleis van Frankrijk's president, waar deze zelfde Jonge vrouw dertig Jaar later als meesteresse zal tronen. De Jaren gaan snel voorbij, zooals in leder gelukkig gezin. Albert Lebrun maakt snel carrière en Jeanne verdeelt haar tijd tusschen haar huishouding van voorname Parisienne en de opvoeding van haar twee kinderen Marie en Jean. Dan komt de verschrikking van den oorlog en daarna de crisis met haar groote moeilijkheden, waar bij mevrouw Lebrun in tal van comité's haar uiterste best doet om te helpen. En dan opeens de ontzettende slag: moordaanslag op president Doumer. Al- bert Lebrun, president van den senaat, wordt gekozen om zijn plaats in te nemen als hoofd van den staat. Met één slag is Als de kachel verdwijnt is het zeer zeker niet gewenscht, maar toch mogelijk, dat uw tapijt bevlekt wordt met roet uit de kachelpijp. Wanhoop dan niet: gooi er flink wat keukenzout op en borstel dan stevig met een harden borstel. Schoorsteenmantels van marmer, die vuil geworden ziin. kunt u prachtig op de volgende manier reinigen: maak een mengsel van 100 gr. gemalen puimsteen. 2O0 gr gewone soda, 100 t. ge malen krijt opgelost in water en wrijf hier mee den schoorsteenmantel stevig af. Met koud water naspoelen. Bontmantels of kragen, die in den regen nat geworden zijn, spreidt u na ze losjes te hebben uit geklopt. op een tafel uit U strooit er dan over de geheele oppervlakte boraxkristal- letjes over uit en laat ze een nacht liggen. Den volgenden morgen is het bont kurk droog en kan worden opgeborgen. het leven van Jeanne Lebrun veranderd: weg de heerlijke vacantles met man en kinderen in Buzancy: nu komen de offi- cieele recepties, de zorg voor diners en toiletten. Met groote nauwgezetheid en charme ver vult madame Lebrun haar officieele taak: ze opent tentoonstellingen, feesten, ver schijnt in het openbaar zoo vaak het noo- dig is, ontvangt koningen en koninginnen, presideert bijeenkomsten voor liefdadigheid en bij dit alles blijft ze kalm en eenvoudig, trouw aan haar principes. Zoodat president Roosevelt, bij haar be zoek aan Amerika, zich sterk verbaast over dit eenvoudige dametje, dat niet eens rookt! Zeven jaren zijn alweer voorbij gegaan sedert de entrée van madame Lebrun als eerst vrouw van Frankrijk. Haar leven is druk. maar regelmatig als een klok: iederen Dinsdag officieele receptie, iederen Don derdag officieus dinertje in de groote eet zaal van het Elysée. Dan komen haar kin deren en kleinkinderen: Pierre. Annie, He- lène, Jean Paul, Francois en Gérard Een lustig troepje: een heerlijke dag. waarop madame Lebrun zich een heele week ver heugt! De reis naar Engeland was het hoogte punt van een leven vol toewijding. Het was méér dan een officieel bezoek, want sedert haar ontmoeting van het vorgie jaar heb ben koningin Elisabeth en „madajne la présidente" een echte vriendschap ge sloten. Zondag: Russische eieren Biefstuk Aardappelen Bloemkool Rabarber met schuimkop Maandag: Varkenskar bonaden Stamppot van raapstelen Beschuit met bessensap Dinsdag Gebakken lever Roode kool Aardappelen Rijst met krenten Woensdag: Macaroni met ham en kaas Sla van Brus selse h lof Vanillepudding met bessensapsaus Donderdag: Groentesoep Gepaneerde kalfslappen Gestoofde sla Aardappelen Vrijdag: Spinazie met gebakken eieren Gebakken aardappelen Tapiocaschotel Zaterdag: Witte boonen Tomatensaus Aardappelen Yoghurt met beschuit en suiker VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Omelet met rijstvulsel en tomaten Aardappelen Andijvie Chocoladepudding met vanillesaus 2. Macaronisoep met kaas Aardappel- croquetjes Brusselech lof Bruine boter Omelet 3. Gebakken aardappelen Sla van komkom mers en tomaten Trommelkoek met stroopsaus 4. Selderysoep Boonengehakt Bieten Aardappelen Vrachtensla RECEPTEN. Rabarber met schuimkop. Benoodigdheden (4 personen1 a 2 bossen rabarber, plm. 100 gr. suiker, maï zena. 3 eiwitten met 150 gr. suiker. Bereiding: De rabarber in stukjes snijden en alleen schillen als de stelen niet gaaf zijn. Ze opzetten met heel weinig water en tot moes laten koken plm. 10 minuten De suiker toevoegen en de rabarber met wat maizena binden Daarna overdoen in een vuurvasten schotel. De eiwitten zoo stijf mogelijk kloppen en vermengen met de suiker. Het schuim over de rabarber uit strijken. door de zeef wat poedersu ker er over strooien en den schotel in een matig warmen oven zrtten il uur! Zoonoodig de deur van den oven open zetten, zoodat het schuim uitdroogt, dus bros wordt en heel licht van kleur blijft, Stamppot van raapstelen. Benoodigdheden 14 personen:: 8 bosjes raapstelen, l'/i K.G. aardappelen. 1 ons rijst. 40 gr. boter. zout. Bereiding: De raapstelen schoonmaken door de worteltjes er af te snijden en alle gele blaadjes te verwijderen. Ze klein snij den en eenige keeren wasschen Daarna opzetten met een beetje water en plm. 3/4 uur laten koken. In dien tijd de aard appelen schillen en de rijst wasschen. De raadstelen op het vergiet doen. maar het kookwater bewaren. In de pan de aard appelen doen met plm. 1 lepel zout en zooveel kookwater, dat ze onder staan. De helft van de raapstelen hierop leggen, dan de rijst en dan de rest van de raapstelen. Er voor zorgen dat alle rijst door de groente bedekt is. De stamppot nog uur laten koken, doorstampen en stoven met de boter. Hierbij geven varkenskarbonaden, sau cijsjes of gehakt en zorgen voor goede jus. Kletskoppen. Benoodgdheden: 275 gr. bruine basterd suiker. 125 gr bloem. 125 gr. amandelen, 75 gr. boter. t theelepel kaneel, wat water. Bereiding: De amandelen even opkoken, pellen en in grove stukken hakken. De boter met de bloem, de suiker, de kaneel, de amandelen en zoo noodig wat water doorkneden. Van deze massa met een lepeltje kleine bergjes leggen op een dik beboterd bakblik. Zeker 5 c-M. van elkaar, daar de koekjes een stuk uitloopen. Het bl'k boven in een vrij warmen oven zetten. Het deeg moet uitsmelten en heel dun u tloopen, terwijl de randjes toch niet mogen branden De koekjes uit den oven nemen, even laten bekoelen en zoodra het gaat. met een dun mes er afnemen en plat neerleggen. Gaan ze vastzitten aan het blik. dan dit weer even verwarmen. Brandy snaps. Benoodigdheden. 200 gr. licht bruine suiker. 200 gr. boter, 200 gr. bloem. 200 gr. stroop. Bereiding: De boter met de suiker en de stroop laten smelten en vooral niet warmer laten worden dan juist n°odig is. De bloem toevoegen en het deeg goed doorroeren. Het deeg eenige uren laten staan Er kleine balletjes van maken, als knikkers zoo groot en deze ver uit elkaar op een dik 'beboterd bakblik leggen. Het deeg in een matig warmen oven laten smelten en licht geel bakken. Het bakblik uit den oven nemen en zoodra het kan de koekjes rol len om den steel van een houten lepel. Laat men ze plat liggen, dan lijken ze op kletskop) es. Havermoutkoekjes. Benood gdheden: 250 gr vlug kokende havermout 200 gr su ker. 100 gr. boter, 2 eieren 50 gr. gehakte gember. Bereiding: De boter sme'tcn. de eieren klopper en al'es ec d met el'"aar vermen gen tot een samenhangend dee? Hle-van od een goed beboterd bakblik kie ne bal letjes leggen, die men een keetje nlatdrukt. Ze ln een vrij warmen oven. n plm. 20 minuten gaar en lichtbruin bakken Voor zichtig van de plaat nemen en laten be koelen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13