BINNENLAND Wijziging der Lager Onderwijswet SCHUDT UW LEVER WAKKER DE VUURSI LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 13 April 1939 Prins Bernhard te Rotterdam Algemeene vergadering Christelijke Historische Unie Nederlandsch congres voor lichamelijke opvoeding Toelichting door de regeering Herhalingsoefeningen voor de wielrijders uitgesteld Herziening vestigingswet kleinbedrijf FAILLISSEMENTEN ^r}dè-T4P7?. W Hier is het antwoord! BEZOEK AAN SCHEEPSWERVEN EN - WAALHAVEN. Gistermorgen heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Rotterdam. Dit bezoek had ten doel eenige scheepswerven te be zichtigen. Omstreeks half tien arriveerde de Prins vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt, op de werf Wilton- Fijenoord te Schiedam. Hier heeft de Prins met belangstelling de in aanbouw zijnde onderzeeboot, bestemd voor de Nederland- sche Marine, de O. 20. bezichtigd, alsmede de gesohutfabriek. De Prins werd ontvangen door den vice- admiraal A. Vos en eenige marine-officie ren. die hem gedurende het verdere bezoek hebben vergezeld. Tegen halfelf werd de Nieuwe Maas overgestoken naar de N.V. de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij, waar het ge zelschap door de directie werd ontvangen. De Prins vertoefde hier tot ongeveer één uur en heeft o.m. de „Van Kinsbergen" bezichtigd. Hierna werd de tocht voortgezet naar het vliegveld aalhaven, waar de Prins reeds meerdere malen geluncht heeft. Ook ditmaal werd in het restaurant de lunch gebruikt, waarbij o.a. de vice-admiraal en de marine-oficieren aanzaten. Vervolgens bracht de Prins een bezoek aan de Koolhoven-fabrieken, teneinde een demonstratie bij te wonen van het Kool hoven Jachtvliegtuig F.K. 58 en het Kool hoven overgangsviiegtuig F.K. 56. Direct na zijn aankomst startte de fa- brieksinvlieger, de heer Th. Coppers, met het overgangsvliegtuig F.K. 56. waarmede hij een fraaie demonstratie gaf. De stunts werden met groote aandacht door Zijne Koninklijke Hoogheid gevolgd, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om een filmopname te maken. Na ongeveer tien minuten landde Coppers, waarna hij de F.K 58. welk toestel gerekend mag worden tot de snelste jagers der wereld, naar de startplaats reed, teneinde hiermede te demonstreeren. Tijdens deze demonstratie liet Coppers de makkelijke wendbaarheid, het krachtige stijgvermogen en de groote horizontale snel heid van het toestel zien. Ook de duik vlucht van 5000 naar 1000 Meter waarbij het toestel een snelheid van 900 K.M. be reikt, ontbrak hiet aan het uitgebreide stuntrepertoire, dat vlot en goed werd uit gevoerd. Na de landing onderhield de Prins zich nog eenigen tijd met den vlieger, waarna hem de werking der vleugelmitrail leurs werd getoond. Tegen drie uur verliet hij de fabriek. In de gistermiddag te Amsterdam voort gezette algemeene vergadering van de Christelijk Historische Unie is het ontwerp- gemeenteprogram der Unie behoudens en kele technische veranderingen zonder stem ming goedgekeurd. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur jhr mr. D. J. de Geer, H. W. Tilanus en prof. dr. J. de Zwaan, werden bij acclamatie herkozen. Aangenomen werd een motie van den kieskring Arnhem, waarin de vergadering uiting geeft aan haar vertrouwen, dat de leden der Chr. Hist. Unie. die in de verte genwoordigende lichamen en in het bijzon der in een der Kamers van de Staten Gene raal zitting hebben, krachtig blijven stre ven naar samenwerking met alle politieke groepen, die. met eerbiediging van onze grondwettelijke instellingen het landsbe lang willen dienen. De Regeeringspersdienst meldt: De inlijving van de tot gewoon dienst plichtige bestemde personen, alsmede de opkomst van dienstplichtigen voor eerste oefening en herhalingsoefeningen, gaat op de gewone wijze door, althans voor zoover de dienstplichtigen zich niet reeds wegens de buitengewone oproeping in werkelijken dienst bevinden. De opkomst van de ploeg dienstplichti gen die od 20 April 'de onder-officieren heden> bij de wielrijdes voor herhalings oefeningen moeten opkomen wordt echter tot een naderen datum verschoven. STRAFBAARSTELLING VAN BESTUUR- DEREN VAN NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Naar de „N. R. Ct." verneemt, Is een •wetsontwerp tot herziening van de Vesti gingswet-kleinbedrijf in voorbereiding. Een van de overwogen wijzigingen betreft het strafbaar stellen van een natuurlijken persoon, Ingeval een overtreding van de Vestigingswet wordt gepleegd ten aanzien van een bedrijf, dat den vorm van een naamlooze vennootschap of een anderen vereenigingsvorm heeft. Het wordt nJ. be twijfeld, of een strafvervolging tegen de be- stuurderen van een dergelijk bedrijf onder de huidige bepalingen effect zou hebben. Hier kan dus dezelfde moeilijkheid rijzen als indertijd bij het R AP. en de Bezuini- gingswet. In dit laatste geval heeft men een voorziening getroffen in het z.g. nood wetje. Een dergelijke bepaling, nJ. dat de bestuurderen van een naamlooze vennoot schap. enz. strafbaar kunnen zijn, wil men thans ook in de Vestigingswet-Kleinbedrijf aanbrengen. Een andere wijziging betreft den z.g. sper tijd. Deze kan onder de bestaande bepalin gen zes maanden duren, welke termijn een maal met ten hoogste zes maanden kan worden verlengd. Hetl igt in de bedoeling bij de thans overwogen herziening een lan- geren spertijd mogelijk te maken. DE BETUWE EN ZUID BEVELAND. Hoe staat het met de Betuwe en Zuid Beveland. de traditioneele boomgaarden- streken, zal men vragen? Hoewel in deze boomgaarden-rijke gedeelten van ons land Zondag as. wel een begin van den bloei te zien zal zijn, mag toch niet worden ver wacht. dat boomgaarden in hun vollen luister zullen staan. De pruimeboomen bloeien reeds, maar zijn helaas klein in aantal, zoodat ze niet in staat zijn het schouwspel op te leveren, dat een ieder die het aanschouwt boeit door zijn betoove- rende bekoring. Kerse- en pereboomen ver- toonen hier en daar een begin van 'oloei. en wanneer de weersomstandigheden mede werken is het zeer waarschijnlijk, dat in de week van 16 tot 22 April de groote bloei zal doorzetten. Zondag 23 April zal men zeer vermoedelijk dan ook reeds de Betuwe en Zuid Beveland op zijn schoonst kunnen aanschouwen. OPENING DOOR MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. In de groote aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam is hedenochtend met een plechtige openingszitting het Neder landsch congres voor lichamelijke opvoe ding begonnen. Prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-gene raal van het onderwijs en voorzitter van het algemeen comité, heette alle aanwezi gen welkom en dankte den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor zijn bereidwilligheid om het congres te openen. Minister Slotemaker de Bruine wensohte hierna den organisatoren geluk met het be reikte resultaat dat het congres kan samen komen Vorige pogingen in dezelfde rich ting hebben gefaald door zeker gebrek als hij het wel ziet aan eenheid van wil len en aan wetenschappelijke belangstel ling. Het is een gelukwensch waard, dat men thans bijeen kan zijn om onderwijs kundig, medisch en sociaal-paedagogisch de problemen te behandelen. Hiermede is een belang voor ons volks-geheel gemoeid, ook volgens de overtuiging van dezen mi nister Zij. die met schrijfpen en teeken- stift het tegendeel den voike verkondigd hebben, waren slachtoffer van een bemin nelijk gemis aan besef, dat onder zeer ver schillende omstandigheden men denke slechts aan budgetadre vragen eenzelfde onderwerp een verschillende behandeling vergt. Overigens blijft op dit congres een onderzoek achterwege naar de gxens der bemoeienis van overheid en van maat schappij op het thans in onderzoek geno men terrein. Het belang der problemen blijkt naar allen kant, zoodra men er in slaagt den onderlingen samenhang op juiste wijze te bepalen. De klassieke eisOh „mens sana in corpore sano" is gehanteerd door hen, die vóór alles een gezond lichaam vergen, op dat de geest gezond kunne zijn: maar even zeer door hen. die vóór alles vragen, dat in leder geval de geest gezond zij. die in het gezonde ljohaam woont. Voor een tegen stelling is hier echter geen aanleiding. Te genover degenen, die verstandelijke ont wikkeling voorstaan, stellen zich anderen, die in afkeer van het intellectualisme vóór alles op karaktervorming aandringen. Dat de lichamelijke oefening het karakter sta len kan door gemeenschapszin, volharding, tucht, orde, springt in het oog. Doch ook hier is slechts voor zuiver afwegen niet voor tegenstelling plaats. Een congres, dat met name aan de licha melijke opvoeding denkt, doch dat in we tenschappelijke bezinning de overige ele menten niet volstrekt zal kunnen vergeten, zal er het zijne toe bijdragen, om de juiste verhoudingen te stellen. Dat ditmaal het streven er op gericht zal zijn. juist voor de lichamelijke opvoeding in haar verschil lende aspecten alle aandaoht te vragen, verdient volle waardeering. In deze over tuiging verklaarde de minister gaarne het congres voor geopend. KARL BAR TH MOCHT NIET ANTWOORDEN. Vragen, die op politiek terrein zouden liggen. Het Kamerlid Faber heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Jus titie 1. Is het met 's ministers voorkennis en goedvinden geweest, dat. enkele dagen ge leden, aan prof. dr Karl Barth geen ver lof werd verleend om. in een besloten bij eenkomst van theologische studentenver- eenigingen te Amsterdam, een tweetal vra gen te beantwoorden, omdat deze zouden liggen op politiek terrein? 2. Meent de minister dat een buiten- landsch hoogleeraar, die algemeene vraag stukken van staat en gemeenschap als theologische vraagstukken behandelt, valt onder den regel dat het aan buitenlanders verboden is hier te lande politieke rede voeringen te houden? 3. Is de minister van oordeel, dat er in het. in vraag 1 bedoelde, geval met het noodige onderscheidingsvermogen voor ge waakt is. dat het Ncderlandsche geestes leven. hetwelk met zoo ruim mogelijke ui' wisseling van gedachten gebaat is niet ern stiger worde geschaad. dan door de tijds omstandigheden en de daarultvoortvloelen- de vrijheidsberprking strikt geboden moet worden geacht? VEREENIOING VAN FABRIKANTEN VAN BOUWMATERIALEN. In een tc Utrecht gehouden druk be- zorhtz vei adering van fabrikanten van bouwmaterialen, onder loding van ir. W. G. Lingbeek, werd besloten tot oprichting van een vereeniging van fabrikanten van bouwmaterialen. Tot secretaris werd benoemd de heer mr. J. Verheus, Nassauplein 46, Haarlem. Nadat de commissie van rapporteurs dei- Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 en van daarmede verband houdende be palingen der Pensioenwet 1922. der Middel baar-onderwijswet en der wet van 11 Juni 1921 had kennis genomen van de memorie van antwoord, is zij omtrent eenige in die memorie behandelde punten in schriftelijk overleg getreden met de ministers van On derwijs. K. en W. en van Binnenlandsche Faken. Aan het desbetreffende verslag is het vol gende ontleend: Hoe groot haar waardeering ook is voor de kundigheid van de adviseurs der regee ring toch meent de commissie dat niet kan worden gezegd, dat de openbare behande ling van dit wetsontwerp voldoende is voor bereid. als de Kamer niet ten minste de hoofdlijnen van het nieuwe leerplan kent. In hun antwoord zeggen de beide minis ters, dat bezwaarlijk van hen kan worden verwacht, dat zij nu reeds mededeelingen doen van de voorschriften betreffende het leerplan, die ingevolge artikel 150 van het wetsontwerp bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden vastgesteld. Daar mede toch zou op ongewenschte wijze voor- uitgeloopen worden op het overleg, dat met den Raad van State voor het tot stand ko men van dat Koninklijk besluit noodlg is, op het advies, dat volgens het wettelijk voorschrift van den Onderwijsraad omtrent de regeling moet worden ingewonnen, en op het advies, dat de minister van Onder wijs zeker niet zal nalaten ook van den in specteur van de onderwijzersopleiding te vragen. De minister geeft echter een In het verslag opgenomen schema van een nor male lesurenverdeeling voor de vierjarige kweekschool. De commissie meent, dat het de bedoe- BEPERKING VAN HET FILIAAL- EN GROOTWINKELBEDRIJF. De landelijke bond van kruideniers heeft het volgende telegram aan den minister van economische zaken gezonden: „De landelijke bond van kruideniers, in jaarvergadering te Utrecht bijeen, verzoekt uwe excellentie dringend totstandkoming te willen bevorderen van wettelijke beper king van filiaal- en grootwinkelbedrijf in tegenstelling met voorstel van prof. C. Hent- zen om tot vrijwillige beperking dier be drijven te komen in overleg met kruide niersbonden. en betuigt Instemming met overeenkomstig besluit van congres Apel doorn van Nederlandschen kruldeniersbond en met strekking telegram van R.K. krul deniersbond, onlaügs ter zake aan uwe ecxellentie gezonden". ling van dit ontwerp is, dat de kweekelin- gen meer practlsche oefening zullen heb ben dan thans. De ministers kunnen deze formuleering in haar algemeenheid niet aanvaarden. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat in de hoogste twee leerjaren ruimte van tijd zal blijven, om de practische oefening der leerlingen „be hoorlijk tot haar recht te laten komen." Dit behoeft niet immer te leiden tot ver grooting van het getal oefenuren. Nog minder dan omtrent de bepaling van het aantal lessen in het algemeen kan de minister van onderwijs zich thans reeds uitspreken over het aantal uren, dat voor het godsdienst-onderwijs hl den algemee nen maatregel van bestuur zal worden vast gesteld. Dit is een zaak, waarbij hij eerst na overweging van de dienaangaande te ontvangen adviezen zal kunnen beslissen. Dat beraad hierover noodig is, moge reeds hieruit blijken, dat op dit punt zeer uit- eenloopende opvattingen schijnen te be staan. De tijd. die aan het godsdienston derwijs wordt, besteed, komt bij de protes- tantsch-chrlstelijke kweekscholen op ge middeld 5 uur en 18 minuten; het laagste getal uren is 2 5/6 en het hoogste 9. Bij de Roomsch-katholleke kweekscholen is die tijd gemiddeld 7 uur en 3 minuten, terwijl hij afwisselt van 3 tot 16'/i uur. Bij deze uiteenloopende regelingen is het den mi nister nog niet mogelijk met beslistheid te zeggen, welk getal hem voor oogen staat. Bij de toepassing van deze wet zal geen onderscheid worden gemaakt tussohen lee ningen, strekkende tot converteering van bestaande leeningen, en leeningen strek kende tot 't verkrijgen van nieuw geld voor het stichten van schoolgebouwen. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld het eerste lid van artikel 158 te lezen als volgt: „De vergoeding, bedoeld in artikel 157, onder a, bedraagt vijf ten honderd van het bedrag, hetwelk voor het verkrijgen van den grond, voor den bouw of verbouw en voor de eerste inrichting, met inbegrip van de schoolmeubelen, is uitgegeven, met dien verstande, dat daarbij buiten beschouwing blijven kosten, waarvan onze minister bij de goedkeuring, bedoeld in artikel 156, on der H, heeft bepaald, dat zij niet voor ver goeding in aanmerking kome." Voorts wordt de derde volzin van het eer ste lid van artikel 11 als volgt gelezen: „De vergoeding bedraagt vijf ten hon derd van de geschatte waarde." Dat de Algemeene Rekenkamer toezicht wenscht uit te oefenen over de subsldlee- ring der kweekscholen, is alleszins begrij pelijk. De minister van Onderwijs is dan ook volkomen bereid daartoe mede te wer ken. In het belang van de rechtszekerheid ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en V zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zljru Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Loverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. 2412 anges. Med.) der schoolbesturen acht hij het eohter niet mogelijk, dat dit toezicht zou kunnen be staan in het verwerpen van een beslissing, die door den minister of in hooger beroep door de Kroon genomen is, en waarop het I belanghebbende bestuur staat moet kun- I nen maken. Een administratief-rechteriyke I beslissing in hoogste instantie moet inder- I daad een eindbeslissing zijn. Daarentegen bestaat er geen enkel bezwaar, dat de Re kenkamer de toegekende subsidies contro- A leert, en dat de gemaakte op- en aanmer- I kingen een nieuwen leidraad zuilen leveren I bij volgende toepassing. Zelfs is de minister I bereid zijn medewerking er toe te verlee- I nen, indien de Rekenkamer haar toezicht I ten departemente zou willen uitoefenen I zooveel mogelijk vóór de subsidies worden I vastgesteld, mits dit de tijdige afdoening niet te zeer zou belemmeren. i, Copyright P I 8 80, 6 Copontiogon Even later reikte hij den soldaat door het tralievenster den begeerden vuurslag on.. opletten, wat er verder gebeurde. ja, nu moet je maar eens goed Buiten de stad was een groote galg getimmerd. Daaromheen 9tonden de soldaten en wel honderdduizend meoscbeo. De uun.bg en de koi.l.igui zaten op een piaahti^en troon, vlak tegenover den rechter en den geheelen raad. Men zie voor vervolg van dit verhaal pag. 3 van dit Blad. 2—3 U itgesproken: J. A. Vonk, schilder. Zwanenburg-Haarlem mermeer, Wilgenlaan 77. R.C. Mr. S. J. Pit, Curatrice mej. Mr. C. H. Deknatel, Haarlem. W. Plessius, veehouder, Haarlemmermeer- Badhoevedorp 281, Akerdijk. R.C. Mr. S. J. Pit, Cur. Mr. H. J. Pot, Haarlem. 1. Julius Caesar bij het overtrekken van het riviertje de Rubloo in het jaar 47 voor Christus. 2. De edelman Barlaymont tegen de Land voogdes Margaretha van Parma, toen deze den stoet van Nederlandsche ede len zag naderen, die haar in 1566 een smeekschrift wilden overhandigen. 3. De Engelsche admiraal Nelson vóór den aanvang van den zeeslag bij Trafalgar in 1805.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10