N AT I O N A L E Zal Engeland, Griekenland en Turkije garanties geven? IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag II April 1939 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Nederlandsch Luthersche Jeugdfederatie Sterke aandrang in die richting gufcden gulden Beek weer thuis Voor uw GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 DE JAARLIJKSCHE FEDERATIE- JEUGDDAG. Op den prachtigen Tweeden Paaschdag concentreerde de Nederlandsche Luther sche Jeugd zich in de Sleutelstad, om den Jaarlijkschen federatie-dag bij te wonen Deze dag werd georganiseerd door de Ver- eeniging van Luthersche Jongeren Leiden, op uitnoodiging der Federatie, welke de drie Luthersche bonden in Nederland om vat. De ochtenddienst ln de Luthersche Kerk. Zooals gebruikelijk vereenigden allen zich eerst in de kerk. waar ds, W. J. Kooiman van Amsterdam voorging in een liturgi- schen jeugddienst. Ds Kooiman koos als overdenkings woord „Wie uwer zal deze boekrol ope nen?" Niemand was waardig dit te doen, noch in den hemel, noch op de aarde, noch onder de aarde. Niemand om het boek te openen, waarin God ons het doel van het leven openbaart. Maar. waar ls dan de zin van het leven? «ierover denkt de jonge mensch in dezen tüd met angst Is er wel zin voor dit leven? Het sterkst dringt zich de overtuiging van de zinneloosheid des levens aan ons op. wanneer wij opgaan haar Golgotha. Daar vinden-we Hem- aan het kruishout gena geld. Die zoo'n vlekkeloos Leven leidde. Doet God dit alles zonder zin? Maar. juist hierin is de zin van het leven door God geopenbaard; juist in dit schijn baar zinneloos kruisigen van Zijn zoon Jezus Christus, Niemand was waardig de boekrol te openen dan Jezus Christus. Im mers Hij leed voor ons, stierf voor ons, maar na 3 dagen verrees Hij van de doo- den. Schijnbaar ls dit leven zinneloos maar wanneer wij gaan naar Golgotha dan zien wij. dat na dit Leven een ander komen zal ln het Koninkrijk Gods Na dezen dienst vereenigden allen zich ln de bovenzaal van Heck's lunchroom, waar een maaltijd werd gebruikt. Ondanks het mooie weer bleek ongeveer een veertig tal personen een bezoek ahn het museum de Lakenhal te verkiezen boven een wan deling. Zoo vormden zich twee groepen. Natuurlijk werd allereerst een bezoek ge bracht aan dg af deeling Leiden's beleg en ontzet. Allen sorafcen hun bewondering uit over de schitterende inrichting van ons museum. Om kwart over drie. kwamen, keurig ge lijk de museum-groep en de wandelgroep voor het kerkgebouw aan de Hooglandsche K»rkgracht En. na zich de thee, inmid dels door de Leidsche dames-leden klaar gemaakt. goed te hebben laten smaken en na met belangstelling de boekenstand te hebben bezichtigd, vereenigden allen zich onder het gehoor van ds. De Wit van Delft, voorzitter der Federatie, die zijn referaat zou houden over: Herbewapening. Sor. zeide lang gezocht te hebben haar een geschikt onderwerp voor dezen Fede ratiedag. Sprak hij over de herbewapening, dan raakte hij het eigen persoonlijke leven van de jongeren. Herbewapening dit woord is een licht over de gansche wereld; het heeft echter ook veel moeilijkheden veroorzaakt, het hegft de spanning in de wereld verhoogd. Oo het oogenblik geldt'het recht van den sterkste; egoïstische, imperialistische in spiraties en andere goddelooze beginselen treden nu sterk naar voren. Er zijn den laatsten tijd aan het woord herbewapening bijvoegelijke naamwoorden toegevoegd, die nogal opgang maken: n.l. geestelijke en moreele herbewapening. Onze Koningin heeft een boodschap ge bracht tot het volk. waarin Zij tot allen een oproep doet. Er is herbewapening noodig bij de jeugd, speciaal bij de Luther sche jeugd, niet door alleen maar meer bij elkaar te komen, maar door opbloei in de Kerk teweeg te brengen. We moeten ons bewust worden van de schatten van de Kerk. Herbewapening komt van bewapening en wil eigenlijk zeggen, dat de toestanden, zooals ze op het oogenblik zijn, niet deu gen. Uit psychologisch oogpunt maken we, een periode van devaluatie door. In de cri sis van ons jonge leven gaat het om een nieuwe wapenrustig, waarmee we in staat moeten zijn. onze plaats ln het leven in te nemen, het hoofd te bieden aan de ko mende moeilijkheden. Wat bezit de jeugd ln dezen tijd van nood en ellende om sterk te staan, heeft ze een wapenrusting, waar mee ze in staat is ln het geestelijk leven d» luiste keus te doen? Oorlogen, geruch ten van oorlogen, werkloozen-vraagstukken omringen ons, hebben we lüervoor wel weerstand genoeg? Wanneer we al deze dingen bezien, worden we sterk overtuigd van de noodzakelijkheid van herbewape ning. Wat voor de Jeugd in het algemeen gp'it. geldt ook voor de Lutherschen: wij zll niet meer, niet beter in ons geloof dan de anderen. Er is een belangrijk onder scheid: wij hebben een geestelijken achter grond ln ons leven: dit is de Kerk. Wij staan in de kerk van Christus en hebben ons verbonden aan het hoofd van de kerk. aan Jezus zelf. Wij hebben het niet ver diend. want wij leven als alle anderen in zonden: op den bodem van alle mensche- lijke el'-nce en nood ligt de menschelijkr z'-ie. Dcc.rom alleen is de herbewapening or't al nocdig. Wij worden doordrongen van den nood van dezen tijd. van de onrecht vaardigheid. Wij zijn allen schuldig voor God en door den geest van God worden we bewust van onze zonden. Herbewapening draait om twee groote w-riieden: zonde en genade. Het leven van Luther ls de grondslag v>n onze kerk, en wat wij niet missen l;t>"n;n is de gemeenschappelijke ncod. De Vcwapening <;er jongeren, der Luther sche jongeren is nu dat we deel krijgen aan de schatten van de Kerk, sol a gra tia. in Christus alleen Dat is wat de we re'! noodig heeft, iederen dag weer op nieuw deel hebben aan het goddelijk leven, het l""en ln Christus, niet alleen ln de kerk. ïr cok er buiten W jongeren zijn geroepen: de kerk 1jns rocdlg haar weer tot bloei te Y --n; stelt uw krochten ter beschik- t'.-ig; werkt en bidt tot heil onzer kerk tot eer en heerlijkheid ln Christus, die leeft en regeert ln eeuwigheid, aldus be sloot spr. Zooals te verwachten was, heeft het Ita liaansche avontuur in Albanië heel wat deining gebracht in de algemeene politiek! En hoewel op het oog de toestand ietwat verhelderd lijkt, is ln wezen nog geen en kele beslissing gevallen. De eerste vraag is natuurlijk: zal de ver overing van Albanië als voldongen feit worden erkend of niet. De Vereenigde Sta ten zullen daartoe niet overgaan, maar Engeland en Frankrijk'' Het antwoord is nog onzeker. Zoowel te Londen als te Rome Ls Engeland in druk contact geweest met Italië, maar trots Chamberlain's terugkeer is nog geen enkel besluit rechtstreeks ken baar gemaakt. In politieke kringen te Rome is men van meening. dat het Albaneesche vraag stuk van militair standpunt bezien is afge daan en men verwacht dat het vraagstuk ook van diplomatiek standpunt bezien, spoedig zal worden opgelost, aangezien de Westersche democratieën hebben besloten het voldongen feit te aanvaarden, omdat zij beginnen te begrijpen, dat Italië slechts een aangelegenheid heelt geregeld, welke alleen Italië aangaat. Maar bevestiging hiervan ontbreekt, al neemt de waarschijnlijkheid toe, daar im mers van maatregelen niets wordt verno men. De Engelsche gramschap is o.a tot uiting gebracht door de Engelsche oorlogssche pen. die juist Italiaansche havens bezoch ten, bevel te geven, direct te vertrekken en lord Halifax schijnt den Itallaanschen gezant scherp te hebben aangepakt. Maar. cooals gezegd, tot beslissingen ls men niet gekomen. De tweede vraag betreft: Zuid-Slavië. 1 Turkije en Griekenland. Het heeft er veel van weg. dat Engeland thans den knoop wil doorhakken en in ieder geval Grieken land een zelfde eenzijdige garantie wil geven als destijds Polen, met wie de -garan tie is omgezet in een bilateraal verdrag, Dit vooral met het oog op het eiland Kor foe, en het bekken in het Oosten der Mid- dellandsche Zee. Zoo schrijft de „Sunday Times": Griekenland en Turkije worden ernstig verstoord door de Italiaansche be zetting van Albanië en ook door de con centratie van Italiaansche troepen op Rho- dos en andere eilanden van den Dodeca- nesos. De sprong van den Duce op Albanië ls volgens Garvin (Observer! in de eerste plaats bedoeld om Zuid-Slavië te intimi- I deeren. Dit land wordt reeds omklemd en het zal. gelijk Tsjecho-Slowakije worden gebroken. wani\ger het weigert een cliënt te worden volgens het systeem van de as. Men moet er echter niet aan twijfelen, dat Roemenië en niet een ander land be schouwd wordt als het beslissende doelwit der asmogendheden. In de volgende paar maanden zal Iedere toevlucht tot bedrei- ging en druk worden te baat genomen om Roemenië te dwingen zich aan te sluiten bij het as-stelsel. Garvin is van meening, dat de toestand maatregelen van waakzaamheid vereischt van de zijde der Brltsche regeering en di- recht overleg op breeder basis dan in de afgeloopen week. Hij voegt hieraan toe: „Wij zijn allen voor een verdrag met Po len, als onderdeel van een uitgebreid stel sel. doch dat pact zou op zichzelf geen kans op slagen bieden; een dergelijke politiek zou niet kunnen slagen zonder adhaesle van ten minste Roemenië en Turkije en bovenal van Rusland Belde Engelsche bladen geven blijkbaar juist de richting aan, waarheen het thans zal gaan. gelet ook op hetgeen andere bla den schrijven. De „Times" schrijft, dat de regeering een garantie zal geven ten aanzien van het Oostelijke bekken der Middellandsche Zee, vooral wat betreft het Grieksohe en Turk- sche gebied. Het schijnt, dat alleen de de finitieve vorm van deze verklaring nog moet worden vastgesteld na het raadplegen van de andere betrokken regeeringen. Geen bedreiging van de onaantastbaarheid van Griekenland en Turkije kan worden ge duld. In de afgeloopen jaren is.de Turksche politiek in het nabije Oosten stabiel ge weest en men kan verwachten, dat dit zoo zal blijven. Engeland moet belangstellen in den Balkan of het wil of niet, want hef heeft te groote belangen in het Oosten der Middellandsche Zee. Het zoekt hier geen exclusieve positie, doch het is besloten haar positie, welke niemand bedreigt, te hand haven en dé vrijheid van' den internationa len handelsweg te bewaren. De „Financial News" schrijft, dat. niet te sterk kan worden aangedrongen op een garantie voor Griekenland en zoo snel mogelijk moet het plan tot collectieve vei ligheid worden doorgedreven. Het blad dringt er verder op aan. dat nauw zal wor den samengewerkt met de sovjet-unie. De „News Chronicle" schrijft, dat de ga rantie aan Polen niet voldoende ls en op zichzelf een gevaarlijke consequentie mee brengt. Gelijke garanties moeten onmid dellijk worden besproken met. Griekenland en andere Balkanstaten, die thans hun on afhankelijkheid bedreigd voelen. Het blad betreurt, dat de sovjet-unie op den achter grond wordt gelaten en verklaart, dat het toetreden van de sovjet-unie tot de collec tieve veiligheid noodzakelijk is, indien men succes wil hebben en indien een oorlog voorkomen moet worden, is de sovjet-unie een even groote factor als Frankrijk. De „Manchester Guardian" is van oor deel dat het opzeggen van het Britsch-Ita- liaansch verdrag gelijk zou staan met het in de kaart spelen van Mussolini. Het ver drag is verbroken, doch men moet het aan de dictators overlaten het op te zeggen. Het blad begroet verder de mogelijke ga ranties aan Griekenland cn Turkije Geruchten, dat de Engelschen Korfoe be zet zouden hebben, zijn beslist onjuist. Wel ls op Malta bij wijze van voorzorgsmaat regel de kust- en luchtverdediging in ge reedheid gebracht. De Atheensche zeuiler heeft de volgende boodschap uitgezondwK -„Aan het Helleen- sche volkteneinde iedere ongerustheid bij de openbare meening in Griekenland weg te nemen, verklaart de regeering alle ele menten te bezitten om in staat te zijn het Helleensche volk de verzekering te geven, dat de onafhankelijkheid en onaantast baarheid van het land volstrekt verzekerd worden. Het Grieksche volk kan aan zijn vreedzame werk blijven, met de zekerheid, dat zijn regeering voortdurend waakt over zijn veiligheid en zijn eer". Op 31 December 1938 was bij de Nationale verzekerd 607 mifliaSTl de premie-reserve 207 millioen 2242 (Ingez. Med.) Ook Italië zou Griekenland formeele ver zekeringen hebben gegeveh ten aanzien van volkomen onschendbaarheid! Ook met Roemenië duren de Engelsche besprekingen geregeld voort. In. Boekarest hoort men beschouwingen over de moge lijkheid van een snel optreden van Duitschland en Italië na den inval ln Alba nië. In klingen, die den spilmogendheden vriendelijk gezind zijn, beweert men zelfs, dat Duitschltfnd met een plan zal komen, dat ten doel heeft het geheele Balkan- schiereiland in één „federaal economisch stelsel" te brengen. In officleele kringen te Sofia verklaart men, dat Bulgarije voornemens is de sa menwerking met de andere Balkanstaten voort te zetten ter handhaving van den vrede. De Bulgaarsche regeering. zegt men, is voorstandster van de gedachte „de Bal kan voor de Balkanvolken". De Roemeensche ministe Gafencu heeft zijn bezoek aan Turkije beëindigd en is op thuisreis. Er is een communiqué uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat de beide landen het er over eens zijn om de politiek van den Balkanbond voort te zetten, welke ten doel heeft een versterking van de veiligheid en onafhankelijkheid van de in vriendschap verbonden landen en tevens een nauwere aanhaling van dc banden met de naburige volken in overeenstemming met den geest van het pact van Saloniki van Juli 1938 tusschen Bulgarije en de Balkanbondsta ten. Italië dreigt echter. Gezegd wordt te Rome: Men veronderstelt, dat wanneer deze landen evenwel zich zullen aansluiten bij het door Groot-Brittannië voorgestelde garantie-verdrag, dit zal worden be schouwd als een vijandige daad jegens Italië en dat de garantie, welke Italië te Londen en Athene heeft gegeven, dat Ita lië geenszins voornemens is Korfoe te be zetten. slechts waarde zal hebben zoo lang Griekenland de banden met Engeland niet nauwer aantrekt Blijkbaar is Italië, in nauwe samenwer king met Dultechland. voornemens met onmiddellijk handelend optreden te be antwoorden aan iedere actie van Engeland en Frankrijk, welke, volgens de meening van de leidende figuren te Rome. de sterkteverhouding in de Middellandsche Zee zou wijzigen. Van Dultsche zijde wordt nog gezegd: Door dc bezetting van Albanië Is weder een schakel uit de eventueele „omsinge ling" gebroken (Zuid-Slavië! en waar schijnlijk zal ook Turkije tegenover toetre ding tot dezen omsingelenden kring hui verig worden. Voorts verkondigt men daar in overeen stemming met Italië, dat de Adrlatische Zee niet tot de Middellandsche Zee behoort en daarom de Engelsch-Italiaansche over eenkomst over de status quo in de Middel landsche Zee hier bulten blijft Turklje's ministerpresident Saydan heeft in een verklaring tot. de groote nationale vergadering gezegd, dat Turkije, dank zij zijn krachtig leger, in staat is elk gevaar en lederen aanval af te weren Hij voegde hieraan toe, dat de buitenlandsche poli tiek van Turkije niet ls gewijzigd. Turkije blijft trouw aan zijn vrienden, zijn gege ven woord van trouw en onderteekenin- gen en zal met vast vertrouwen voortgaan de zaak van den vrede te dienen Italië heeft inmiddels weer manschap pen van diverse lichtingen, hoofdzakelijk echter van 1912, opgeroepen, Het zou gaan om een 200 000 man. Goering vertoeft intiisschen thans ln Tsjechië. Men zie voorts het 3e Blad. De Poolsche minister van bultenlandsche zaken, Beek.'is bij zijn terugkeer uit Lon den geestdriftig door het volk ontvangen, dat spontaan betoogingen te zijner eere organiseerde in de plaatsen en steden, waar zijn trein doorheen reed. Vooral in Posen was de ontvangst en de geestdrift indrukwekkend. Ook ln Warschau werd Beek uiterst enthousiast ontvangen. Onder meer werd hij hier verwelkomd door den Brltschen ambassadeur en alle leden der Engelsche ambassade. De bevolking Juichte hem uitbundig toe. Beck en Hallfax hebben telegrammen uitgewisseld. Halifax seinde o.m.: Het feit, dat uw bezoek de gelegenheid heeft gebo den aan onze beide landen om zoo duide lijk hun vriendschappelijke betrekkingen opnieuw te bevestigen en een de aandacht waardige uitdrukking te geven aan hun gemeenschappelijk streven om bij te dragen tot de handhaving van den vrede, vormt voor ons een bron van groote voldoening". Volgens de „Daily Express" zou von Rib- bentrop tegenover den Poolschen ambassa deur verklaard hebben, dat de Duitsch- Poolsche betrekkingen niet eerder normaal zouden kunnen worden, dan wanneer de opgeroepen Poolsche reservisten, welker aantal te Berlijn op 600 000 man geschat wordt, gedemobiliseerd zouden zijn. Mocht deze concentratie (welke zekere defen sieve voorzorgsmaatregelen ook van Dult sche zijde noodzakelijk heeft gemaakt) langen tijd voortduren, dan zou zij zelf een bedreiging voor den vrede kunnen worden. Beck, die over zijn verblijf te Londen hoogst voldaan is, zal over enkele weken naar Parijs komen. De onderhandelingen tusschen Polen en Roemenië betreffende de betrekkingen tusschen deze belde mo gendheden en Hongarije zullen worden voortgezet. Vervolgens dankte ds. Kooiman namens allen den spreker voor zijn referaat. Na het Lutherlled gezongen te hebben, werd met gebed geëindigd. R. K GEM. ZANGVEREENIGING „PULCHRI STUDIO". Uitvoering der operette „Franchemont de Marskramer". Voor een uitstekend bezette Stadsge hoorzaal heeft de R.K. Gem. Zangvereni ging gisteravond een opvoering gegeven van de komische operette „Franchemont de Marskramer", waarvan tekst en muziek door Mart. Schuil zijn geschreven. Pulchri he^t met dit uitstekend geschreven zang spel weer een goede greep gedaan. Een goede greep vooral om den prettlgen, vaak komischen Inhoud, en om de gelegenheid, die door deze operette in elk der drie be drijven weer. wordt gegeven aan koor en solisten, on\ zich gezamenlijk een vlotte en geslaagde uitvoering te verzekeren. Dit is dan ook inderdaad het geval geweest! De vertolking van dit fraaie zangspel voegde, na vele met toewijding gebrachte repetities, weer nieuwe lauweren toe aan de successen, die Pulchri Studio met haar operettes in de laatste jaren herhaaldelijk oogst. Dat men zulks weet te waardeeren bleek uit de groote belangstelling voor dezen avond, waarmede kapelaan Lohman in zijn openingswoord de verceniging met vreugde kon feliciteeren. Spr. gewaagde van een feestavond die het groote gezin van Pulchri Studio den aanwezigen wensch- te te bereiden, een avond van amusement in den goeden zin van het woord. Een har telijk woord van weikóm richtte spr. tot de aanwezige geestelijken, onder wie wij opmerkten pastoor Beukers, pastoor Smeeis en pater Tesser, de afgevaardigde van de Ver. „Katholiek Lelden" en zustervereni gingen, doch zeer in het bijzonder tot de abonné's, wier steun voor Pulchri ten eenenmale onmisbaar is en wier aantal spr. zoo gaarne zag vergroot. Na dit openingswoord werd een aanvang gemaakt met het zangspel, dat zich af speelt in don Napoleontischen tijd. Het was een lust voor oog en oor toen het volledige i groote koor. met de goede krachten waar over Pulchri Studio beschikt, in keurige, fleurige costuums gestoken, de operette vol actie inzette met een even krachtig als zuiver en correct gezongen Meilied, waar op Michot, der. oud soldaat die in elke jonge dame een aanstaand marketentster ziet „brommend en mqpperend reageert en vertelt hoe het beter was ln zijn soldaten tijd. De boeren en boerinnen denken er echter anders over en lachen maar wat om Michot. Marie en Constance althans: twee weezen, zouden er gaarne alles voor over hebben als zij haar eenigen broer Jean uit den dienst konden houden en zelfs de gouden kruisjes, eenig aandenken aan haar mpeder, zouden zij er voor willen geven. Franchemont de marskramer, handig ver- kooper als hij is. weet de ijdelheid van Con stance op te wekken en haar kruisje voor enkele sieraden om te ruilen. Marie blijkt standvastiger en vanzelf is deze dan ook juist het meisje, dat na vele geestige ver wikkelingen in het spel. het vrouwtje van Franchemont's zoon zal worden. Vol va riatie bracht Pulchri bedrijf na bedrijf aantrekkelijk door actievolle tafereelen en aangevuld met vele feestelijke vaak gees tige scènes. Het geheel overtuigde ons van een vaardigheid, verkregen door ernstige studie en degelijke voorbereiding onder be kwame leiding Van de solisten viel het spel van den heer L. van Leeuwens, wiens mooie bas stem de zaal prachtig vulde, als marskra mer Franchemont zeer te loven. Ook mej. C. van Leeuwen vertolkte de. voor haar leeftijd, moeilijke rol van pleegmoeder „Vrouw Dupins" op verdienstelijke wijze. Onder de pleegkinderen voldeed de hel dere sopraanstem van mej. Truus de Haas als Constance uitstekend: de zuivere alt van mej. van Niekerk paste zich hierbij mooi aan, terwijl de heer H. Snelderwaard wel als Jean voldeed; deze had echter zijn dankbare rol door meer actie meer kun nen uitbuiten. Antoine de zoon van Fran chemont gaf een zeer goede vertolking van zfjn, door de diverse eigenaardige verwik kelingen. wat lastiger rol. Deze werd ver vuld door den heer L. van Leeuwen Jr. Speciaal willen wij nog vermelden de mooi aangevoelde actie van den heer G. Hoppe- zak in zijn moeilijke rol van Michot. So listen en koor hebben zich vol toewijding gegeven. Er was dan ook telkenmale een daverend applausl Hulde werd aan het slot dan ook ge bracht aan den directeur, den heer Th. van Niekerk en den regisseur, den heer J. B van Leeuwen aan wiens muzikale en technische leiding stellig een groot deel van het succes te danken ls. 3155 (Ingez. Med.) De muzikale begeleiding werd op loffe lijke wijze verzorgd door den heer F. de Laaf, terwijl „The Merry Fellows" onder leiding van den heer A. Brunt zeer goede genimeerde entre-acte-muziek verzorgden. Aankleeding en grimeering waren bij den heer G Hoppezak in goede handen. Pulchri Studio kan weer op een prach tig# uitvoering terugzien. Tenslotte be zorgde een zeer gezellig bal onder leiding van Evert Casteleyn allen nog enkele pret tige uren. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Maart. Gevonden zijn: actetasch; verchroomd armbandhorloge; bankbiljet; brillen; boek je; broche gemaakt van zilvergeld; broche met steen; broch van stof; boodschappen- tasch; baal meel; dekzeil; damesjapon; damesparaplute; gegalvaniseerde plaat; ge wichten; gymnastiekschoen; handschoe nen; handwarmer; insigne Veilig Verkeer; jongenspantalon; jongenspet; jongensjasje; jaarboekje van studentenvereenlglngen; jutezak inh. stuk kaas en blikken doos; kabeltouw: kindertaechje; kinderschoentje; kniptang; kToningspcnning; ladder; muts; nummerbord; cortemonnaiespakje lnh. kettingkast; passer; pannekoekenmes; EK. bijbeltje; rozenkrans; rijwielbelastingmer- ken; rijwleltasch; 2 reserve autowielen; riem; sleutels: spaarzegels; schoen met een vorm; spaarbrieven; sch'lderstukje; school- tasch; sok. 1 paar schoenen; sjaal: spel rad van avontuur; s-hrift: uiilaadcljp motorrijwiel; vacht van een kinderwagen; vulpenhouder in etui; werkjasje; zakmesje: zadeltaschje. Gevonden in het Postkantoor. 1 rozenkrans: 1 paar wollen gebreide handschoenen; een damesportemenra e met 'nheud; 1 «rijs wollen handschoen; 1 paar bru ne a trakan heerenhandschoenen. Gevonden 'n de brievenbus aan het Station. £en hulssleutel. Gevonden in de Tram (stadslijn). Een vulpotlood: handschoenen; dames- handtasch; damesparapluie; een potje: I dameshoed; 1 sjaal. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen iederen werkdag tusschen 1—3 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdag» ten politiebureele alhier. PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Van pater Neophytus Lindenhoff O.F.M, Op Eersten Paaschdag heeft in de geheel gevulde Hartebrugskerk een der parochie - zonen, pater Neophytus Lindenhoff O.F.M. zijn plechtige Eerste H. Mis opgedragen. De neomist werd geassisteerd door pastoor Smitz (presbyter assistens), kapelaan Teu- lings diakeni, kapelaan van Gerp (sub diaken i en pater Mulder (ceremoniarlusl. Onder leiding van den heer Theelen en met begeleiding van den organist, den heer A, Martijn, voerde het mannen- en Jon genskoor de meerstemminge mis „Salve Regina" van Stehle uit. Pater Mulder sprak in zijn feestpredi katie over de waardigheid van het priester schap. Wanneer het waar is. dat een mensch eerbied verdient naarmate de waardigheid, welke hij bekleedt, dan moet het ons, aldus spr., duidelijk zijn, dat geen mensch ter wereld grooter eerbied ver dient dan de priester. Groot, onmetelijk en oneindig is zijn waardigheid. Ga zijn pries terleven na; alles doet hij alles verduurt hij. Als wij als kinderen van den Satan op de wereld komen, dan staat daar de priester om het doopwater over ons uit te storten. Het is de priester, die ons de zon den vergeeft, ons deelachtig maakt aan het wonder der goddelllke eucharistie, ons in het stervensuur bijstaat. De priester armen helpt hij. verdrukten troost hij. on- gelukkigen redt hij. Na over de groote verantwoordelijkheid van den priester te hebben gesproken, wendde spr zich tot den neomist. Priester, zoo zeide hij, wij wenschen u geluk. Geve God dat uw priesterleven vruchtbaar wor de. Pater Mulder besloot zijn toespraak al dus met een opwekking tot de parochianen cm eerbied te hebben voor den priester. Dan zullen waar worden de woorden, welke Christus eens sprak: „Wie Mij verheerlij ken zal ln Mijn priester, dien zal Ik ver heerlijken bij Mijn Vader in den Hemel". Toen de ouders en familie ven den neo mist ter H. Tafel naderden, zon» het koor het ..Salutes humauae Safor" ven J. Pi-»». Na de m's we-1 het me""s'emmiz „Jubilate D'o" van .1, Kaspzr Arbil'nger uitgevoerd. Des middags had ten huize van den neo mist een drukbezochte receptie plaats, ter wijl dezen dag om 6 uur met een plechtig Lof met Te Deum werd besloten

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2